DINSDAG 10 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Mei 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 767.7 te la Coruna. barometerst.: 741.7 te Riga. wachting tot den avond van 11 Mei: Matige tot zwak ke Westelijke tot Zuid-Westelijke wind afnemende bewol king, weinig of geen regen in het Westen in het Oosten waar schijnlijk nog regen buien, iets warmer overdag. De depressies over ons land en in Oost- Duitschland vereenigden zich tot een vrij diepe depressie over de Oostzee. Op den Oceaan vertoont zich een diepe depressie, die over eenige dagen zachter weer be looft, maar een krachtige stijging van de barometer in Engeland deed tijdelijk de noordelijke winden weer terugkeeren. Ia Frankrijk bleef de barometer stijgen en komt vrij veel zonneschijn voor, in Zuid- Duitschland waaien stormachtige Westelij ke winden met regen, op de Britsohe eilan den neemt de regen af, in de Oostzee-lan- den is het weer tamelijk buiig en koud, Dantzig meldde 27, Groningen 15 m.M. regen. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 10.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e^u: Van Dinsdagnamiddag "8.07 uur tot Woensdagmorgen 3.47.uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Woensdag 11 Mei voorm. 5.55 uur en nam. 6.20 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 13, 12 uur 13.5 en 3 uur 13.5 gr. C. Zweminrichting „De Zijl": 7 uur 13, 12 uur 13 en 3 uur 13 gr. C. HOE JöRGENSEN BEKEERDE. Zijn vrees in het klooster! De bekende bekeerling Pater Willebrord schrijft in „Dietsche Warande en Belfort" interessante herinneringen van 30, 40 jaar terug, mt den tijd van zijn overgang ca die van den grooten Deen, Joannes Jor ge n sen. Wat dezen laatsten betreft, nemen we hier een pakkende passage over: Een heuglijke gebeurtenis uit mijn Praag- schen tijd was de bekeering van den Deenschen dichter Joannes Jörgensen. Hier moet ik even naar vrftegere ge beurtenissen terugkeeren. Toen ik Jörgen sen in het jaar 1894 te Kopenhagen leerde kennen, was de godsdienstige evolutie, die hem ten slotte in den schoot der Katho lieke Kerk zou brengen, reeds begonnen. Na jarenlang natuur- en zelfvergoding, was hij weer bij het geloof zijner jeugd, aangeland, God was opnieuw in zijn leven getreden, eerst weliswaar ais een hinder lijke vermaner, iemand die een lastige en zware taak oplegt. Bovendien stond hij toen in de voor vroegrijpe lyriekers nood lottige jaren, waarin het lustige en moeite- looze opborrelen uit het onderbewustzijn, door te veel nadenken en te stelselmatig handelen gestremd wordt. Wat vroeger al spelend werd bereikt, wil nu niet meer slagen. Nu heet het: „Sterf en word" opdat het reeds bereikte in nieuweren en rijperen vorm herrijze. Mijn vriend Ballin en ik haddon de cri sis van Jörgensen gemerkt en dikwijls sa men overwogen hoe we hem best helpen zouden. Over een zaak waren we accoord: hij moest vreemde, ook katholieke landen zien en nieuwe indrukken opdoen. Ballin die steeds voor anderen beier raad wist dan voor zichzelf, richtte een loterij in van kunstwerken, waarvoor eenige zijner vrienden schilderijen schonken. Zoo werd Jörgensen in de gelegenheid gesteld, Duitsohland en Italië te doorkruisen. Te Nurnberg scheidden hunne wegen. De eer ste reisde zoo snel mogelijk naar Assisi; Jörgensen echter kuierde door het Duitsch- land der Romantiek langzaam naar het Zuiden toe. Op zijn reisplan stond ook een bezoek aan de Abdij van Beuron, waar ik hem uitgenoodigd had. De reis was voor den worstelenden dichter een zware verzoeking. Onder de toovermaoht van het Duitsche Pantheïsme smachtte zijn wankelend hart naar de lichte nachten van zijn vaderland en zijn ongebreidelde jeugd. In dezen gemoedstoestand kwam hij den 16en Juni 1894 aankloppen aan de poort van St. Martinsabdij te Beuron; nadat hij zich eerst in een herberg door een mach tigen dronk den vercischten moed voor deze koene daad had ingeschonken. De gastpater, dien ik gewaarschuwd had, be greep het en kwam mo glimlachend mel den: „Uw vriend is er al". We gingen naar den gastenkamer en begroetten don dich ter. Ik merkte al dadelijk da-t mijn goede vriend zich vreemd te moede voelde. En ik had er een boos plezier in; maar ik dacht erbij: „Dat gaat wel over!" Doch het ging niet over. De onrust stak hem te diep in het hart. Toen Jörgenson 's middags naast mij aah de gasttafel zat, nadat het plech tig gebed gezongen was en voordat de heer Abt het teeken tot eten had gegeven en hij langs de wanden van het refectorium de rij zwarte monniken zag zitten met de kap over het hoofd getrokken, greep hem zulk een schrik aan, dat hij nauwelijks eten kon. Toen we daarna het refectorium ver lieten en achter de monniken die den psalm miserere zingend, naar de kerk schreden, naar de gastenkamer terugkeerden, zei mijn vriend: „Het is vreeselijk". In den namiddag hepen we door het Donaudal en bezochten de Mauruskapel. Lk kan me niet herinneren of ik alles be weerd heb wat Jörgensen mij in zijn „Rei- sebuch" in den mond legt. We hebben in elk geval over zulke zaken gesproken en ongetwijfeld was het „radicaal" wat ik toen gezegd heb. Na het avondeten gingen we even wandelen in den turn, en toen het voor de kompleten luidde,togen we naar de kerk voor het avondgebed. Daar met den zegen der kompleten de kloosternacht be gint die door geen geluid gestoord mag worden, begaf Jörgensen zich naar zijn ka mer. Hij opende het raam. Buiten stonden de kruinen der kastanjeboomen in rooden J bloei. Achter het stille loof prevelden I stille stemmen en in de verte hoorde hij de kinderen 6pelen. Het werd hem treu- rig te moede en zijn hart hunkerde terug j naar hot verre Noorden. Hij sloot het raam en le'gde zich te bed. Aan zijn hoofdeinde op de nachttafel brandde licht. Hij greep „De navolging van Christus" die ik hem gegeven had en las: „Verlaat alle dingen en ge zult God vindeu". Toen dacht hij terug aan datgene waarover we dien mid dag op weg naar St. Maurus gesproken hadden. Het was reeds lang dag toen ik Jörgen sen den volgenden morgen wekte en hem een Engelsch tijdschrift bracht, dat me de Abt Placidus voor hem gegeven had. Het was Zondag, en nadat we in den stillen kloostertuin wat gepraat hadden, gingen we naar de hoogmis. Vanuit een verbor gen klein koor kon mijn vriend ongezien het heilig officie van dichtbij volgen. Het maakte op hem een diepen indruk. Doch daarna besloop de onrust hem weer zoo sterk, dat hij mij nog voor de vespers mijn kamer kwam opzoeken en me de v rassende tijding bracht dat hij vertrekken wou. Hij had den moed niet nog één nacht te blijven. En Jörgensen toog op weg. Hij ging te voet tot aan het volgende station, tot Han sen in bet dal, op weg naar Sigmaringen. Denzelfden avond nog schreef hij me van daar uit. Hij dankte voor den tijd, den lan gen tijd, dien hij in het klooster had door gebracht. Hij was heel rustig naar Hauseu gewandeld, was er nabij het station in een prieeltje gaan zitten en had er wat gege ten. Hij had naar de bergen, het woud en den hemel gekeken, en Gods wereld zoo schoon gevonden, dat hij wel op zijn knieën had kunnen vallen en aanbidden „niet on der invloed van den wijn" maar van den wierookgeur der weidebloesem, het gezoem der insecten en het gemurmel van den Do- nau en al het sohoone dat zijn oogen za- j gen en zijn oor vernam, j Twee dagen later ontving ik van mijn i vriend een tweede schrijven. Hij dankte voor het boek een Fransche vertaling van „Goffine" dat ik hem bij zijn vertrok j had meegegeven. Toen de vreugde over I zijn herwonnen vrijheid verzwonden was, I had hij het boek genomen en de heele ves- j pers en de kompleten gelezen. En toen h:j daarmee klaar was, was hij heel rus- i tig geworden en haast gelukkig, en de j droeve avond stemde hem niet meer zoo melankolisoh. Hij zou van de leegte zijner ziel bevrijd worden, wat hij aan Beuron en mij te danken had. Zijn bezoek was dus niet tevergeefsch geweest. Hij reisde nu verder naar het Zuiden toe, bezocht Radolfzell, Konstanz, Uber- lingen, Zürioh en Luzern, tegelijk geluk kig en innerlijk gemarteld. Ondanks het schoono, dat hem bestormde, ondanks alle ernstige gedachten die hem niet meer los lieten, groeide voortdurend in hem de be geerte, zich machteloos en willoos aan zijn natuurlijke instincten over te geven. In zulk een stemming slenterde hij juist een week na zijn vertrek uit Beuron door een straat van Luzern. Het was nacht gewor den. Een onweer brak over den Pilatus en stormachtige begeerten bruisten door zijn ziel. Toen hoorde hij opeens een bekend gezang, het Gloria Patri, en door een open kerkdeur zag hij de brandende kaarsen en knielende geloovigen. Hij trad binnen en ontblootte het hoofd. Het was alsof een hoogere macht hem dwong de knieën te buigen. Hij maakte een kruisteeken zoo als de anderen deden, en zijn ziel werd door oen groot geluk overstroomd. En toen het lof ten einde was, nam hij wijwater en maakte nogmaals „het kruisteeken". Alle begeerten waren verzwonden en thuisgeko men sliep hij rustig in. Sinds dien avond grooide in hem de vreugde van het goede. Arbeiden in een zaamheid, dat was het wat hij nu ver langde en de begeerte naar een rein leven werd immer sterker in hem. Nadat hij zich een tijd in Rapallo en Pistoja opgehouden had, trok hij naar Ballin, naar Assisi. Wel licht zou hij daar reeds tot de H. Kerk zijn overgegaan, hadden mijn vriend en de mi noriet P. Felix, niet zoo veel van zijo ge loofskracht gevorderd en beter onderscheid gemaakt tussohen de geloofswaarden der Kerk en hetgeen sleofct» volksgeloof en le- gende is of slechts berust op persoonlijke openbaring. In ieder geval kreeg hij in As- 1 sisi waar de Geest van den H. Franciscus nog zoo levendig en, een onuitwischbaren indruk. Dp dagelijkscho omgang met j naar het bovennatuurlijke geheel toege wende mannen, gaf hem 'n hciligon ijver. Hij werd vooral door hun innige vroomheid in 't mystieke genadeleven der Kerk ingewijd. Toen hij in Kopenhagen teruggekeerd was verstrekte hem een ervaren pater Jezuiet, wat hij nog ontbeerde: n.l. klare begrippen over den omvang en het wezen van de ka tholieke dogma's. Met quinquagosima van het jaar 1896 legde hij zijn geloofsbelijde nis af, nadat hij, zooals de blinde uit het Evangelie, van dien Zondag, „ziende" was geworden. De overgang van Jörgensen tot de Ka tholieke Kerk, zooals ook de bekeering van mijn vriend Mogens Ballin wekte vooral in Denemarken groot opzien. De dichter .vel als de schilder bewezen dat men tegelijk modern en gploovig kan zijn. Weer had de Heer „onder zijn volk naar arbei ders gezocht" en gevraagd „Waar ie de man die leven wil en betere dagen ver wacht". En toen zij antwoordden: „Hier ben ik" is de belofte des Heeren voor hen in vervulling gegaan. Want wie in Chris tus gelooft, bezit het leven; en God Bteeds beter leeren kennen beteekent: betere da gen te zien. Ballin en Jörgensen werden derde orde- lingen van den Arme van Assisi, die op de wereld gekomen is, toen de liefde in veler hart verkoeld was. Zij hebben in het rechtschapen maar koude Noorden liefde gewekt voor den Seraphijnschen heiligen. Franciscus, waarin ten tweede maal de „goedheid en menschenliefde Gods" gestal te kreeg. Jörgensen bracht bij zijn intrede reeds veel mee, maar met.de jaren heeft hij meer ontvangen, dan hij meebracht. Zijn stem, die vroeger enkel in Denemarken werd gehoord, weerklunk sindsdien in vele landen. Hij werd de woordvoerder en luid spreker der Kerk. Zijn eigen ik en de na tuur die hij eenmaal aanbeden had, zijn hem daarbij dienstig geweest, üok uit zijn later werk spreekt hij zichzelf uit en de schoonheid dezer aarde: Stille maannach ten, zilveren morgennevels, jubelende zon neschijn, koele wind, zingende vogeis, bloeiende anemonen en geurige kruiden. Maar wanneer hij nu van deze dingen spreekt, heeft het een anderen klank dan vroeger. Want nu prijst hij God in Zijn werk en roemt zichzelf in den Heer. TELEGRAMMEN CORRESPONDENTIE. S w. en T h. B. Ingezonden stukken wij morgen. LAATSTE BERICHTEN TWEEDE KAMER De moord op president Doumer.^ „n In de hedenmiddag gehouden vefgade- ring der Tweede Kamer heeft de presi dent mr. v. Schaik een toespraak gehou den, verklarende, dat de even afschuwe lijke als tragische gebeurtenis, waarvan de president der Fransche Republiek het slachtoffer is geworden de Kamer diep heeft getroffen. Spr. is overtuigd hiermede uitdrukking te geven aan de gevoelens, wel ke de geheele Kamer bezielen en verzoekt den minister van buitenlandsche zaken aan de Fransche regeering mededeeling te willen doen van de hartelijk, deelneming der Tweede Kamer in het verlies, dat do Fransche Republiek getroffen heeft. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. Beelaerts van Blokland zegt, dat de regeering met onverdeelde instemming kennis heeft genomen van de treffende woorden door den voorzitter gesproken naar aanleiding van de verfoeilijke moord op de eerbiedwaardige figuur, die de pre sident der Fransche Republiek is geweest. Gaarne zal spr. zich beijveren om over- eenkomstig den door den voorzitter uitge sproken wensch de deelneming van de Tweede Kamer der Staten-Generaa] ter kennis te brejigen van de Fransche regee ring. CONTINGENTEERING INVOER SNIJBLOEMEN IN BELGIë. Het secretariaat der vereeniging „Groep Bloemisterij" uit den Ned. Tuinbouwraad maakt bekend, dat met de mogelijkheid ernstig rekening moet worden gehouden, dat eerlang de invoer van snijbloemen in België zal worden gecontingenteerd. Verwacht mag worden, dat in dat geval aan Nederland een vast contingent zal wor den toegewezen en dat de Nederlandsche Regeering dit contingent kan verdoelen on der Nederlandsche belanghebbenden op overeenkomstige wijze zooals voor Frank rijk thans geschiedt en de regeling ter uit- voering daarvan zal worden opgedragen aan de commissie, die den uitvoer naar Frankrijk regelt. In verband hiermee worden diegenen, die gedurende de jaren 1930/31 bloemen naar België hebben geëxporteerd, verzocht vóór 21 Mei a.s. een opgaaf te verstrekken van het aantal kisten en (of) doozen, ,door hen naar België verzonden, telkens afzonder lijk voor iedere maand over de jaren 1930/31 onder vermelding van het gewicht in K.O. der verbonden kisten en (of) doozen en de soort der bloemen. Tevens moet daarbij een opgaaf worden verstrekt van de adressen waaraan deze zendingen werden afgeleverd. Deze opgaven moeten schriftelijk wor den ingediend; voor zoover belanghebben den lid zijn van een vereeniging van snij bloemen-exporteurs, bij den secretaris de zer vereeniging en in de overige gevallen bij het secretariaat der Vereen. „Groep Bloemisterij", Sneeuwbalstraat 24, Den Haag. DOOR EEN MOTOR OVERREDEN. Driejarig kind gedood. Gisteravond is do 3-jarigo R. v. A. to Hoogwoud, die onverwachts den weg over stak door een motor aangereden en ernstig gewond. Hot kind werd naar hot St. Eli- sabeth;ziekenhuis te Alkmaar overge bracht, waar het is overleden. LEBRUN PRESIDENT VAN FRANKRIJK. DIRECT NA EERSTE STEMMING GEKOZEN. PARIJS, 10 Mei. (V.D.). Hedenmiddag te 2 uur kwam de Nationale Vergadering ♦e Versailles bijeen ter verkiezing van een nieuwen president der Fransche Repu bliek. De voorzitter van den Senaat, Lebrun, opende de zitting met een openingsrede, welke staande werd aangehoord. Daarna begon de stemming, welke vrij eentonig was en lang duurde. Direct na de eerste stemming bleek, dat Albert Lebrun de absolute meerderheid had behaald, zoo dat hij gekozen is tot president der Fran sche Republiek. NOG 25 PERSONEN ONDER DE PUINH00PEN TE LY0N. PARIJS, 10 Mei. (V. D.) Het oprui- mingswerk te Lyon schiet tengevolge van het gevaar van nieuwe instortingen of aardverschuivingen slechts zeer langzaam op. In den afgeloopen nacht is men er in geslaagd nog twee lijken te bergen. In de beide ingestorte huizen woonden 51 personen. Negen hunner zijn onder geneeskundige behandeling en liggen in het ziekenhuis, aangezien zij bij de in storting min of meer ernstig werden ge wond. Dertien bewoners zijn aan het gevaar ontsnapt doordat zij óf niet thuis waren óf zich tijdig in veiligheid konden brengen, terwijl tot nog toe zes lijken geborgen konden worden. Volgens deze berekening moeten zich dus nog 23 personen onder do puinhoopen bevin den. REUSACHTIGE AARDVERSCHUIVING IN SAV0YE. Geheel dorp naar het dal verschoven. PARIJS 10 Mei. (V.D.) Uit Chambéry wordt gemeld, dat zich tengevolge van reusachtige aardverschuivingen in Savoye een geheel dorp in gevaar bevindt en lang zaam naar het dal geschoven wordt. Onge veer twee millioen kubieke meter aarde heeft zich in beweging-gezet en glijdt lang zaam naar beneden het dal in. Van de tien huizen, die zioh op heb afglijdende godeelt bevinden, zijn drie reeds geheel vernield doordat in de afschuivende aardinaBsa op de wijze zooals dat bij aardbevingen dik wijls voorkomt, plotseling reusachtige sple ten ontstaan, waarin geheele hoornen en huizen verzinken. De bewoners van de in het dal gelegen dorpen ontruimen hun wo ningen en brengen hun vee en inboedel in veiligheid. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren Aaaitjc, doohtpr van A. W- Dubbeldam en F. A. Verbeek Johannes, zoon van M. Ouwerwloot en E. Broekhuis Cornells Johannes, zoon van J. Boon en C. H. Opdam Sophie Johanna, doohtcr van C. do Wilde en P. M. G. Sjardin Thomas, zoon van C. Cupenis on G. Kreij- por Coenrades Petrus Aloysius, zoon van A. H. Visser en E. G. Ie Noble Jacoba, dochter van H. Schouton en W. S. F. van Weeren. Getrouwd: W. B. A. Perquin jm en S. P. G. Brons jd L. Versrh ragen jm en P. H. Wijsman jd J. Th. Warmer jm en M. M. Verhoeven jd. Overleden: A. te Water, dochter 18 jaar S. Fuld, dochter 10 jaar A. van Steenbergen, man 65 jaar N. Taverne, a 21 maanden G. J. Langolaan zoon 7 jaar. BIOSCOPEN. Casino: Volwassonen. Trianon; Volwassenen. Luxor: Afgekeurd. City: Volwassenen. MARKTBERICHTEN BLOEDIG FAMILIEDRAMA TE GROSS M0EHRINGEN. STENDAL, 10 Mei. (V. D.) In den af- geloopen nacht heeft to Gross Moehrin- gen de 21-jarige vrouw van den dagloo- ner Kurt Reimann haar man met een bijl vermoord en haar schoonmoeder, die bij het gezin op bezoek was, zwaar aan den schedel gewond. De vrouw vluchtte en liet zioh bij Gross Moehringen door een trein overrijden. Er bestond reeds eenigen tijd twist in het gezin, aangezien de man zich van zijn vrouw wilde laten scheiden. De vrouw volvoerde haar daad 's nachts, terwijl haar man en haar schoonmoeder sliepen. De man was op slag dood terwijl de oude vrouw naar het Johanniter-ziekenhuis te Sten'dal werd overgebracht en na eenige uren overleed. De jonge vrouw, die door den D-trein HannoverStendal werd over reden, was eveneens op slag dood. Twee kinderen, van 1 en van 2 jaar, blijven achter. Tegen de vrijdenkers. BERLIJN, 10 Mei. (V. D.). Do natio- naal-socialistischo rijksdagfractie heeft he den een voorstel ingediend om de noodver ordening inznke liet verbod der Commu nistische Vrijdenkersorgnnisatips ook uit te breiden tot de sociaal-democratische or ganisaties van denzelfden aard. De „Graf Zeppelin" weer thuis. FRTEDRICTISHAFEN 10 Mei. (V.D.) Het luchtsohip „Graf Zeppelin" is Dins dagochtend tegen half negen van zijn vlucht naar Zuid-Amerika teruggekeerd. Het luchtschip heeft do thuisvlucht in een recordtijd volbracht, daar de vliegtijd van Pernambuco naar de Bodensee slecht* 77 uur duurde, tegenover een gemiddelden normalen vliogtijd van ongeveer 85 uur. Dit vindt zijn oorzaak in de gunstige wind richting gedurende dc vlucht en niet het minst ook in de goede navigatie. Te kwart voor negen vloog het lucht schip boven het vliegveld en daalde tot 30 M. Het wierp door middel van een para chute twee groote postzakken af. Daar echter een buitengewoon sterke Westen wind woei, die een snelheid had van 12 M. per secsoude, kon het luchtschip niet lan den, ook niet bij een tweede poging te 9.10 uur. Aar» boord bevinden zich dertien pas sagier». ROTTERDAM, 10 Mei. Vee. Ter vee markt aangevoerd: 170 paarden, 1477 ma gere runderen, 407 vette kalveren, 5 var kens en overloopers, 4 veulens, 1 ezel, 780 vette runderen, 1165 nuchtere kalveren, 103 sohapen of lammeren, 43 biggen. 8 bokken of geiten. Prijzen per half kg.: koeien 17—22, 2831 en 3586 oent, os sen 17,5—22, 27—30 en 3335 cent, stieren 1619, 2224 en 26—28 oent, volte kalveren 25—30, 40—45 en 55.557.5 cont. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien 140— 250, stieren 40300, werkpaarden 135 275, slachtpaarden 90150, hitten 00 110, veulens 2040, nuchtere fokkalve- ren 916, nuchtere slacht kalveren 35 kalfkoeien 135240, pinken 4590, vaarzen 100—150, biggon 24.50, big gen per week 3050 cent. Overzioht: De aanvoer op de vette markt was matig. De handel was langzaam, maar later goed prijshoudend verkocht. Een beste spoeling koe ging nog tot twee cent en een os één cent boven noteering. Do aanvoer van stie ren was weer tamelijk groot. Dra handel was tamelijk en do prijzen waren aanmer kelijk honger dan vorige weck Dinsdag. Vette kalveren met flinken aanvoer; vlot ten liandol en ook hier werden de prijzen van gisteren gemakkelijk bedongen. Een puik best kalf ging nog tot twee en een halve cent boven noteering. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was matig en goed prijshoudend. Jong vee redelijk ter markt. Hier was moer vraag ofschoon de prijzen niet honger waren. De aanvoer van nuch tere fok- en slaohtkalveren was aanmerke lijk minder. De handel daarentegen beter en hoogere prijzen werden bedongen. Werk- en slnchtpaarden, hitten, en veulens waren tamelijk aangevoerd; handel rede lijk en evenons hoogere prijzen. Biggon zeer beperkt ter markt; hoegenaamd geen han del en zeer lage prijzen. Schapen en lam meren weinig aangevoerd en de prijzen als gisteren. WISSELNOTEERINOEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 68.87'/? Londen 9.07 New York 2.46* Parijs 9.735' Brussel 34 67',- Zwitserland 48.27' Milaan 12.72'/o Madrid 19.75 Oslo 46.50 Kopenhagen 49.7i) Stockholm 47.25 Weenen 35.25 Praag 7 31 Boedapest Prolongatie 1 pcL BEURSOVERZICHT De ochtendbeurs was heden vast gestemd, ondanks do ongcaninieerdo tendenz op de Amerikaanscho beurzen. Eenige vraag vooi Kon. Olies, voor Londensche rekening, gaf de markt eenigen steun, doch nadat de/e opgehouden had, oefenden Parijsche ver- koopen eenigen druk uit, waardoor do no- toeringen in liet nfficicele vorkper enkele punten bonedert de prijzen van gisteren daalden. Do Amerikaansehe soorten waren weinig veranderd. Philips verloren dc gi .- teren behaalde koorswinst weer, daar de uitvoercijfcrs over April teleurstellend wa ren. Aku's liepen iets terug. Accoustickeri bleven gedrukt. -Unilevers konden zich niet handhaven. Rubbers uitgesproken flauw, do stemming op deze productcnniarkt is plotseling omgeslagen. A'dam Rubbers daalden tot 30. Suiker verbeterden heden morgen op den vasten prijs van het pro duct te New York. In de middaguren ech ter trad oen reactie in. liet «lot waa be neden dat van gisteren. Mijnw. en Tabak ken bleven op peil. Hcheepv. gedrukt. Ned. Kchcepv. Unies onkole punten lager. In Amerikanen ging weinig ojn, dc koersen waren iets luier. De Obligaliemarkt was stil.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3