23ste Jaargang WOENSDAG 4 MEI 1932 No. 7193 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 9e- £cid6elve0oii^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen HEMELVAARTSDAG. Ook in dezen tijd, ook op den Hemel vaartsdag in het jaar 1932 ondanks den, helaas, nog steeds droevigen en troosteloo- zen wereldtoestand houdt de Kerk haar kinderen voor den jubel van den Psalmist: „Gij, alle volkeren, klapt in de handen; juicht Gode toe met jubelende stem!" Dit psalm-vers bidt de Kerk zingend in de Introïtus van de H. Mis op het feest van 's Heeren Hemelvaart. En morgen be hoeft Zij dien blijden zang niet te omsluie ren met droefheid, om den nood van zoo talloos velen Neen, juist nu, als de zorgen neerdruk ken hoofd en hart, levenslust en levens durf, juist nü is 't zoo nuttig en noodig, om óp te stijgen, om te trachten, b 1 ij te zijn in het vertrouwen op God in den hemel Wij geloovenen het Geloof heeft ons de waarheid geleerd, dat God ons heeft vrij gemaakt, ons heeft verlost. En in onze verlossing ligt de grond, de reëele grond voor dien blijden troost, waarbij ons kinderen Gods! wordt geopend het lichtende verschiet van een gelukkige toekomst bij onzen Vader.Om het bezit van deze kostbare gave, deze rijke levens schat zingen wij morgen jubelend mede met de Kerk, na het Epistel van de H. Mis: „Omhoog stijgend heeft de Heer de ge vangenschap gevankelijk met Zich meege voerd. Alleluja". Het feest van 's Heeren Hemelvaart moge voor ons zijn, wat de Kerk het voor ons wil doen zijneen feestdag, een bijzondere zonnedag! TWEEDE KAMER INTERPELLATIE-OUD OVER DE STICHTING VAN SCHOLEN IN DE WIERINGERMEER. WAT WILLEN DE GRONDWET EN DE L. O. WET? V Een éénheid. Een aantal vrijzinnige Protestanten in liberalen kring is bezorgd geworden voor voor het Protestantisme of voor het Liberalisme. Onder leiding van prof. Eerdmans heeft 'zich een voorloopig comité gevormd om geestverwanten tot aaneensluiting te bren gén. Deze organisatie, zoo heet het in een oproep, is noodzakelijk omdat „naar onze overtuiging het vrijzinnig christendom al leen door den geest van het liberalisme zijn zuiverste, zijn warmste en zijn rede lijkste verwerkelijking in maatschappij en volkerensamenleving kan vinden". Naast prof. Eerdmans hebben in het voorloopig comité o.m. zitting prof. van Bakel, te Amsterdam, mr. Jac. Dutilh en prof. Eigeman, te Rotterdam, het Eerste Kamerlid J. Gelderman, te Oldenzaal, dr. I. Hooykaas te Arnhem en prof. dr. L. Knappert, Leiden. Moet het Liberalisme het Protestantisme beschermen, of omgekeerd? Wij krijgen den indruk, dat de heeren Eerdmans c.s. het Protestantisme in zijn vrijzinnigen vorm gaarne zooveel mogelijk willen benutten als beschermer en bewaker voor het wan kele gebouw van het Liberalisme! OM UIT JE VEL TE SPRINGEN. Uit een Berlijnsche correspondentie in het ,>Alg. Hblad": De Duitsche katholieken hebben en niet voor de eerst maal de poli- j tieke toekomst van Pruisen-Duitsch- j land in de hand. Niet de „Geheime ®!at" dr. Hugenberg, hoezeer die er j met z'n tactiek van de laatste maan- den op gespeculeerd had, noch de zeer machtig geworden partijleider Adolf Hitler hebben te beslissen, hoe de toe komstige regeering in Pruisen er uit zal zien. Rome beslist. En dat brengt de geruststelling, dat het een verstan dige, weloverwogen beslissing zal zijn. Is het niet voor Evangelische Maatscl,ap- pij en Protestantenbond om uit je vel te springen? vraagt de „Msb.''s l Bij de opening der vergadering werd het nieuwe Katholieke Kamer-lid, de heer Y. Keestra, de plaatsvervanger des heeren v. Vuuren, beëedigd. Hij werd bij de feleci- taties, direct in beslag genomen door de linkerzijde maar keerde al spoedig terug te midden der zijnen en bezette de plaats van Baron v. Wijnbergen naast mej. Annie Meyer. Eerst zat de eveneens pa-s beëedig- de heer Maenen daar. Blijkbaar wil men het den nieuwelingen in onze fractie in het begin zoo aangenaam mogelijk ma ken. Aan de orde was de interpellatie-Oud over de oprichting van scholen in de Wie- rin trermeer. Wil men de portée dpzer interpellatie goed begrijpen, dan moet men weten, wat er in de Wieringermeer eigenlijk gebeurd is. De Wieringermeerpolder is „nieuwe ge bied". Dat gebied behoort administratief tot 5 gemeenten. Langzamerhand vestigen zich menschen en gezinnen op dit gebied. Er moet in allerlei behoeften van die menschen en gezinnen worden voorzien. Er moeten huizen worden gebouwd. Er ziin met staatshulp reeds patronaten ge sticht en andere ontspanningslokalen. Maar er moeten ook scholen komen. In dien het openbare scholen moeten zijn. dan behooren de gemeenten op te treden Maar de gemeenten bedanken er feestelijk voor. Want de Jerritoriale indeeling van den Wiéringermeerpolder is slechts voorloo pig. Bovendien hebben de gemeenten veel al geen kasgeld. Nu kan, volgens art. 5 der Wet op het Lager Onderwijs, ook het Rijk openbare scholen oprichten. Dat is in de Wieringermeer (nog) niet gebeurd. Daar is een „Stichting" opgericht. In deze stichting worden 2 van de bestuursleden aangewezen door de directie van de Wie ringermeerpolder, die uit ambtenaren van Waterstaat bestaat. Deze stichting wil nu een bijzondere lagere school inrichten doch een neutrale, waar alle kinderen, die daar wonen op school zullen kunnen gaan. Voor die stich- tingsschool zullen nu door hét Departe ment van Waterstaat lokalen beschikbaar worden gesteld. En de kernvraag in de in terpellatie gaat dan ook hierover: Is dit in overeenstemming met art. 194 der Grondwet sub. 7 dat bepaalt: de voor waarden, waarop het bijzonder lager on derwijs toelagen uit 's Rijks kaa ont vangt, worden bepaald door de Wet. De wet nu bepaalt, dat de lokalen voor nieu we bijzondere scholen, na de totstandko ming der wet gebouwd, door de gemeen ten moeten worden betaald, maar dat de schoolbesturen een waarborgsom moeten storten en dat er de noodige verklaringen van ouders moeten zijn, dat zij de school wenschen. Mocht nu Waterstaat djeze lo kalen beschikbaar stellen zonder dat aan deze wettelijke voorwaarden is voldaan? Eigenlijk gaat het, wat de zaak zelf betreft, over een betrekakelijk zéér onder geschikte kwestie, ontstaan uit en in zeer uitzonderlijke omstandighedenmaar men is aan de linkerzijde nu eenmaal zeer ge voelig op het punt der openbare school I En tengevolge daarvan had de heer Oud (V. D.) zijne interpellatie wel zéér hoog opgezet. Hij begaf zich eerst in een onderzoek naar de beteekenis van den term „genoeg zaam" in het wetsartikel dat bepaalt: „O.L.O. moet gegeven worden in een ge noegzaam aantal scholen". Dit beteekent, dat een .gemeen t-e bijv. geen toestand kan laten bestaan waarin er 3 o.l. scholen zijn, terwijl er behoefte is aan 4. Of er „genoeg zaam" wordt voorzien in de behoefte aan o.l. onderwijs maakt op de eerste plaats de gemeente uit, vervolgens Ged. Staten en in hoogste instantie het Rijk. In de Wieringermeerpolder kunnen de gemeen ten deze taak van te zorgen voor een ge noegzaam aantal scholen niet vervullen. Hoe zal nu de Grondwet worden toege past? Naar spreker's meening moet 't Rijk dit doen. Maar hij vreesde, dat dit niet zou gebeuren. Hij vernam, dat men één school wil stichten voor alle kinderen. Dit juicht spr. toe, maar niet dat dit geen o.l. school zal zijn. Waarom wil men nu een bijzondere neutrale school Omdat men de openbare het stempel eener bepaalde richting wil drukken. Doordat de op richting dezer school uitgaat van de stich ting Wieringermeer, waarin vertegen woordigers van de overheid zitting hebben, stimuleert de overheid de stichting van bijzondere scholen; en dit is in strijd met de Grondwet! De overheid mag dat niet. Zij heeft ten opzichte van de openbare school- een andere taak dan ten aanzien van de bijzondere. De eerste mag zij stimu- leeren, de tweede nitt.' Daarom vraagt spr.: Wat is het karakter der stichting? Spr. ziet voorts strijd met de wet waar het geldt de beschikbaarstelling en in standhouding van de lokalen der school Uit welke overheidskas worden deze ver- Ten slotte is sprekers belangrijkste vraag deze. Is er geen strijd met art. 195 7e lid, der Grondwet? Kan het Rijk de kosten vergoeden als aan de voorwaarden van de wet» (storting eener waarborgsom enz.) niet is vodaan. Spr. vraagt of dit misschien elders geregeld is dan in de L. O.-wet. Minister Terpstra antwoordde zéér kort. dat de directie der Wieringermeer polder +-ot de stichting eener school wilde overgaan, omdat zij zich niet verantwoord achtte langer te wachten. D« gemeenten kon den geen school oprichten wegens het voor- loopige karakter van de indeeling van het territorium, dat niet toelaat de gemeen ten met kapitaaluitgaven te belasten. Uit niets is gebleken, welk soort onderwijs ver langd wordt. Daarom meende de directie der Wieringermeerstichting dat het de beste oplossing zou zijn, zelf voorloopig een eigen schoolgebouw te stichten als tij delijke oplossing in verband met de zéér bijzondere omstandigheden. Later kan dan het gebouw worden overgedragen, hetzij aan het openbaar, hetzij aan het bijzon der onderwijs. Zoolang de behoefte aan o.l.o. niet is gebleken, kan niet worden gezegd, dat niet is voldaan aan de L.O.-wet. Uit de statu- en van de stichting Wieringermeer toont spr. aan, dat deze stichting zich tén doel stelt, te voorzien in de behoefte aan alge meen vormend l.o. met volkomen erken ning en eerbiediging van elkanders gevoe lens. Uit art. 4 der Statuten blijkt, dat 2 van de 5 bestuursleden worden aangewe zen door de directie der Zuiderzeewerken. Dit bestuur der stichting kan aanspraak maken op vergoeding voor de gebouwen door de gemeente, als het Rijk de onder wijzers betaalt. Tot nu toe was het vrij rustig geweest in de Kamer, maar toen de Minister begon met de beantwoording van de laat-ste vraag van den interpellant, werd het ru moerig. In antwoord op die vraag sprak de Minister als zijn meening uit, dat art. 95 der Grondwet niet verbiedt eenigerlei steun te geven buiten de voorschriften van dit artikel o.m (Woedende interrupties van den heer Ketelaar: Dit is door alles heen!) De Minister herhaalt, dat niet in alle omstandigheden verboden is iets te doen, ook al is niet aan de eischen der wet vol daan. Er worden immers thans reeds ge regeld tegemoetkomingen verleend aan de schoolbesturen, die door fouten of te late indiening der noodige stukken hun aanspraken verloren. De heer Oud (V. D.) repliceert, dat al les nog veel erger was dan hij had ge dacht en stelde een motie voor volgens welke de Kamer zou uitspreken, dat zij in de Wieringermeer de behoefte aan o.l. onderwijs aanwezig acht en van oordeel is, dat in deze van Rijkswege behoort te worden voorzien. Nadat de heer Eerdmans (V. B.) den Minister een andere regeling in overwe ging had. gegeven de heer Z ij 1 s t r a (A. R.) zijne verwondering had uitgesproken óver de interpellatie daar toch de voor standers van bijzonder onderwijs de rege ling in de Wieringermeer, allerminst een ideale achten en deze beschouwen als een offer hunnerzijds en mej. Groeneweg (S.D.A.P.) als hare meening te kennen had gegeven, dat de Regeering in gebreke was, kwam de heer Suring (R.-K.) met een strak gehouden scherp betoog tegen de motie. Deze gaat uit van de gedachte, dat in de Wieringermeer behoefte zou ge bleken zijn, aan algemeen vormend open baar lager onderw. Waaruit is die behoefte gebleken? vraagt spreker. Er is verschil tusschen openbaar lager onderwijs en la ger onderwijs voor alle godsdienstige rich tingen. Indien er behoefte is aan dit laat ste, dan beteekent dit nog geenszins, dat er behoefte zou zijn aan openbaar lager onderwijs, want neutraal onderwijs voor alle godsdienstige richtingen kan zéér wel bijzonder onderwijs zijn. Die behoefte aan openbaar lager on derwijs blijkt nergens uit en is door den heer Oud ook niet aangetoond. Doch zelfs indien ze had kunnen worden aangetoond, dan nog werd met geen woord bewezen, dat in dit geval het Rijk in die behoeften heeft te voorzien. Ook dat verzuimde de heer Oud aan te toonen en de wet geeft aan deze meening geen houvast. Op deze gronden is de voorgestelde motie onaan nemelijk. Toch hebben sommige dingen spreker bevreemd. Ten eerste, dat een of ficieel lichaam vertegenwoordigd is in een bijzonder schoolbestuur en ten tweede dat de Minister van oordeel is zoo heeft de Kamer het althans begrepen dat ook buiten de voorschriften der Grondwet en L. O.-wet om nog subsidies aan bijzondere scholen zouden kunnen worden gegeven. Spr. vraagt of de Minister de consequen ties van deze verklaring wel heeft over zien en geeft hem in overweging, deze kwestie nog eens nader te beschouwen. De Minister betoogt nogmaals, dat er hier geen. strijd met de wet is; want dan zouden de toelagen aan schoolbestu ren in verzuim ook in strijd met de wet zijn. Aan mej. Groeneweg antwoordt hij, dat de Regeering niet in verzuim is, want volgens de wet moeten eerst de ge meenten, dan Ged. Staten en dan pas de Regeering zorgen voor het stichten van o.l.s. Waar de Wieringermeergemeenten en Ged. Staten van Noord-Holland niets der den, kan de Regeering niet verweten wor den. dat zij in verzuim is. In stemming gebracht wordt de motie verworpen met 47 tegen 31 stemmen. De Kamer begon daarna met de behan- j deling der Vuurwapenwet. MORGEN, FEEST VAN 'S HEEREN HEMELVAART, ZAL DE LEIDSCHE CAURANT NIET VERSCHIJNEN. EEN KIJKJE op de Von Siebold-tentoonstelling in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Schoonheidsontwaken. Zooals de milde stralen der voorjaarszon een bloesem van schoonheid aan boom en struik tooveren, wekt het dagelijksch ge bruik van „Zij"-Crême een nieuwe lente in Uw huid. 3624 In prijzen van 203045 en 75 cent. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Wordt er in Duitschland geïntrigeerd tegen de regeering-Brüning? (2o blad). Groote militaire parade te Moskou. (2e blad). Wervelstorm teistert Jucatan in Mexico (Buiten!. Berichten 2e blad). LEIDEN. De Von Siebold-herdenking. (2de blad). OMGEVING. Onthulling Dames-monument te Lisse. (3de blad). (Foto H. Jonker en Zoon) EEN FOTO VAN HET BORST BEELD VAN VON SIEBOLD het welk geplaatst is in de Hortus alhier en hedenmiddag bij gelegenheid van de von Siebold-herdenking wordt onthuld door den burgemeester. Het beeld is ontworpen door den kunstenaar Wenckebach en vervaar digd in den metaal-kunstgieterij Prowazeck te Leiden. H. J. STINS t Bij de tullooze betuigingen van deelne ming, welke de familie bij het overlijden van den voorzitter van den R- K. Mijn- werkersbond, den heer Stins, mochten ont vangen, was er ook een van Z. H. Exc. den bisschop van Roermond en den minister van Binnenlandsche Zaken jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. Volge hier de tekst der telegrammen: Betuigen u onze oprechte en hartelijke deelneming met het verlies dat u en de mijnstreek geleden hebben door het over lijden van uw vader; wij zullen hem niet vergeten in Ons gebed, Bisschop van Roermond. Mijn hartelijke deelneming in het voor n treurig verlies. Schenke de Goede God den overledene de eeuwige rust van een zoo werkzaam leven. Met dankbaarheid gedenk ik de her haalde ontmoetingen in den Twentschen en Heerlenschen tijd. Minister Ruys de Beerenbrouck.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1