BUITENLAND MAANDAG 2 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 V LAWN-TENNIS OM DEN DAVIS CUP. Amerika wint van Canada. Voor de Araerikaansche zone is de ten niswedstrijd AmerikaCanada gespeeld. De resultaten luiden: Allison slaat R-ainville 62, 6—4, 6—4j Vines slaat Wright 86, 36, 6i, 3—6, 62; Allison en Van Rijn slaan Wright en Rainville 6*2, 6-1, 6—2. Amerika leidt dus met 30 en heeft den wedstrijd reeds gewonnen. BILJARTEN NEDERL. BILJARTBOND. DE JAARVERGADERING. De kwestie-Bos. Wijzigingen in het wedstrijdreglement. Zaterdagmiddag werd in een der zalen van Krasnapolsky te Amsterdam de jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden van den Nederlandschen Biljartbond. In zijn openingswoord zeide de voorzit ter, de heer J- Sanders, dat de N. B. B. er moreel, financieel en sportief uitste kend voor staat. De Biljartbond is thans sterker dan ooit sedert de moeilijke ja ren na 1920. Overgaande tot het punt inzake de amateurskwestie-D. Bos, deel? de de voorzitter mede, dat het bestuur bereid is in de eerstvolgende vergadering van den Internationale Bond het voor stel in te dienen om Bos in het belang van de Nederlandsche biljarsport weder om tot de amateursklaese toe te laten, doch veel kans om dit voorstel aangeno men te krijgen is er, aldus spr., niet. In een onderhoud met den heer Aslz (Frankrijk) is duidelijk naar voren ge komen, dat de Intern. Biljart Bond dit voorstel niet kan aannemen, omdat ook andere landen gaarne beroepsspelers weer in de amateurskla-ssen wen se hen terug te komen. Men dient meer naar de jongere spelers te kijken, in plaats van weer op oude krachten terug te komen. Tenslotte weee de heer Sanders er nog op, dat ook de verhoudingen in de inter nationale biljartwereld in het afgeloopen jaar veel beter zijn geworden. Tot afgevaardigden naar het Congres van den Internationalen Bond te Bazel werden benoemd de heeren J. Sanders en J. Pijper. De vergadering kon er niet mee ac- coord gaan, dat op bovengenoemd con gres het voorstel door het bestuur van den N. B. B. zou worden gelandeerd om Arie Bos in verband met zijn positie in de Nederlandsche Biljartwereld weer tot de amateursklasse toe te laten. De mo gelijkheid, dat Bos dus ooit weer in de amateursklasse zal kunnen uitkomen, is dus thane absoluut onmogelijk geworden. Over het agendapunt officieel orgaan werd uitvoerig gediscussieerd. Gestemd werd tenslotte over de organen „De Bil jart wereld" en „De Carambole". Met 779 tegen 322 stemmen werd „De Biljartwe- reld" als officieel orgaan aangenomen. Het aantal bestuursleden werd uitge breid tot 11 leden. De heer J. Gramser (Groningen) en P. Rood (Amsterdam) werden tot het bestuur van den N. B. B. gekozen. Het voorstel om de 1ste, 2e en 3e klasse kampioenschappen klein biljart te vervangen door het kampioenschap reep. 5e, 6e en 7e klasse werd met groote meerderheid verworpen. Verschillende wijzigingen in het wedstrijdenreglement werden aangenomen. Wat de bestuurs verkiezing betreft, de heeren A. Pijper en D. A. de Foeljaeger, resp. 6ceretaris en penningmeester werden herkozen, evenals de 3e bestuursleden de heeren D. W. H. v. Haaren, J. W. Valoop en H. Peters. Na rondvraag werd de vergade ring gesloten. DE KAMPIOENSCHAPPEN 1e KLASSE GROOT BILJART. Sweering wint den titel. Zaterdag en gisteren werden de wed strijden om het eerste klas kampioen schap van Nederland groot biljart te Utrecht voortgezet. De uitslagen luiden: pilt. brt. h.e. gem. v. Vliet 400 18 122 22.22 v. d. Pol 192 17 32 11.29 De Leeuw 400 29 62 13.79 Tjoa 328 28 84 11.71 Sweering 400 22 68 18.18 Theeboom 163 21 46 7.28 Dommering 400 27 110 14.81 Katoen 270 26 81 10.38 Tjoa 400 21 111 19.04 v. d. Pol 279 20 91 13.95 de Leeuw 400 28 58 14.28 v. Vliet 333 27 67 12.33 Dommering 400 30 133 13.33 Theeboom 244 30 19 8.13 Sweering 400 27 69 14.81 Katoen 343 27 27 12.70 Van Vliet 400 28 83 14.28 Dommering 254 27 44 9.40 Sweering 400 21 52 15.04 Tjoa 259 21 42 12.33 v. d. Pol 400 30 51 13.33 Katoen 397 30 83 13.23 Theeboom 400 40 65 10.— De Leeuw 37 40 52 9.90 Sweering 400 34 58 11.76 Van Vliet 310 34 107 9.11 Dommering 400 30 106 13.33 Tjoa 315 29 41 RXS6 DE JEUGDIGE BILJARTSPELER SWEERING is er bij de kampioen schappen te Utrecht in geslaagd het kampioenschap van Nederland te behalen. Het totaal-klassement luidt: gew. pnt. brt. h.s. gem. Sweering 6 2729 185 75 14.75 Dommering 6 2651 190 133 13.96 van Vliet 4 2544 186 122 13.67 Tjoa 4 2514 188 111 13.30 De Leeuw 4 2610 211 70 12.36 v. d. Pol 2 1955 775 94 11.17 Theeboom 2 2228 211 98 10.55 Katoen 0 2203 209 63 10.54 Na afloop heeft de heer Hamburger, vice-voorzitter van den Nederlandschen Biljartbond met enkele woorden de prij zen uitgereikt. De burgemeester van Utrecht woonde de laatste partijen bij. LEIDSCHE BILJARTBOND. Vriendschappelijke wedstrijd. De uitslag van den wedstrijd Poort v. Cleef I—D. O. 8. I (den Haag) luidt: pnfc. brt. h.e. gem. J. v. d. Made (D.O.S.) 97 19 33 5.10 B. Tegelaar (P.v.Cl.) 200 19 49 10.52 139 23 22 6.04 175 23 43 7.60 C. Buitendorp G. M. Tegelaar D. v. Randen W. F. K. 150 26 30 5.76 99 25 16 3.96 v. d. Ven 122 36 15 3.38 A. L. Iterson 125 36 10 3.47 P. v. Cleef 599 car., D. O. S. 508 car. Totaal: P. v. Cleef 1013 car., D. O. S. 1006 car. De uitslag van dezen spannenden wed strijd bracht P. v. Cl. voor een jaar in het bezit van een fraaien wisselbaker, terwijl iedere deelnemer een prijs bemach tigde. KORFBAL NEDERLANDSCHE KORFBALBOND De uitslagen. Om het kampioenschap DeetosD.O.S. 82; Koog ZaandijkW. K. 5—2. Promotie West le klas N.H. Blauw WitHercules 10. Promotie Oost le klas B H.K.C.—Zwart Wit 5—4. N a-c o m p e t it ie. FluksD.T.V. 23; D.K.C.Het Zuiden 06. Fluks—D.T.V. 2—3 Ging voor de rust het spel tamelijk gelijk op, na de thee waren de gasten meestentijds in de meerderheid. De overwinning der Am sterdammers was dan ook verdiend. De Fluks- invaller scheen zijn dag niet te hebben en maakte het vak van Meylink zeer zwak. De eerste twintig minuten blijven zonder punten. Dan neemt D. T. V. de leiding met een doelpunt van de Laar. Dadelijk daarna echter brengt Van Bemmel het spel weer op gelijken voet door een mooi vèr schot. Wisse len brengt Fluks geen voordeel door een zwakken aanval. Eenige vrije kansen gaan naast. Na een half uur klimt in den D.T.V.- aanval een geluksbal van Joosten in den korf (12). D.T.V. komt nu in de meerder heid en even voor rust wordt zeer gevaarlijk, maar zonder resultaat, den korf bestookt. Na de thee is D.T.V. bijna steeds de meerdere. De Fluks-aanval speelt slecht en eenige verre schoten hebben geen succes. In de verdediging redt van Bemmel veel. Weer is een half uur gespeeld, als Meylink een vrije kans omzet in een doelpunt en de stand weer gelijk maakt (22) .De nieuwe Fluks-verdediging schijnt dan nog niet op dreef. In den D.T.V.-aanval wordt hevig gedoeld en nit dit vuurwerk komt spoedig een doelpunt te voorschijn van Wulf horst. Dan herstelt Fluks zich eenigermate en krijgt D.T.V. niet zooveel vrije kansen meer. Van beide zijden wordt nog wel eens gescho ten, maar dit brengt voor de rest van den wed- strij geen verandering meer in den stand. GYMNASTIEK DIOC. HAARLEMSCHE ATHLETIEKKRING Jaarvergadering. De gisteren in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem gehouden jaarvergadering van boven genoemde organisatie mocht zich ook ditmaal in een flinke belangstelling verheugen Onder de leiding van voorzitter G. Kruyver werd de agenda op vlotte wijze verwerkt. In zijn openingswoord heette spr. de bondsadvi- seur rector Braakman en den weleerw. heer J. Doeswijk op de allereerste plaats welkom. De pogingen om ter gelegenheid van het eer ste lustrum, een gedenkboek uit te geven, moest volgens spr. helaas opgegeven worden, wegens te geringe financieele medewerking. Spr. zag voorts in den groei van den Kring een machtig propagandamiddel. De verschillende verslagen gingen allen zon der bijzondere aanmerkingen onder den ha- Als speciale attractie werden we verrast op een goed gedocumenteerde rede van den weleerw. heer Doeswijk over: „Het princi- pieele element in onze organisatie". De eerw. spreker bleek goed georiënteerd te zijn in de moderne verwording der sportuitingen en be handelde deze op kiesche wijze. De vergadering bespaarde veel tijd door bij enkele candidaatstelling het bestuur en ver schillende commisises te continueeren. De T. C. werd aangevuld met den heer Burgers te Beverwijk. Een vrij uitvoerige discussie ontstond na een korte toespraak van rector Braakman, waarin de bezorgdheid van het technisch ver slag omtrent de nieuwe ideeën in de jeugd organisatie ongemotiveerd werd geacht. Be sloten werd materiaal te verzamelen waarop eventueel actie zou kunnen volgen. De rondvraag gaf nog eenige nieuwe ge zichtspunten omtrent de wandeltochten, hor dennummers en klasse-indeeling. Om plm. half zes beëindigde de besprekin gen en sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze. „Mndmrg.". WIELRENNEN Leidsche Ren- en Tourver. „Swift". Gistermorgen was het de dag der sprint, waarvoor weer een van de oud-leden was opgekomen, n.l. W Graafmans, die on danks zijn vele ^motorrijden vaak mooie strijd te zien gaf. Deze wedstrijd, die gereden werd in matches a deux, waarin een rit over is gereden tusschen W. Graafmans en A. de Ruiter, waarbij eerstgenoemde zoo spor tief was deze rit over te rijden. De totale uit«lag is geworden: 1. J. Riethoven 6 p.; 2. A. de Ruiter 7 p.3. W. Graafmans 8 p. 4. W. Kanbier 9 p.; 5. G. Parijs 10 p.6. W. Severijnen H p; 7. Th. de Roode 12 p. Ook de B.-klassers reden eenzelfde sprintwedstrijd, waarvan de uitslag is ge worden: 1. C. Paats 4 p.; 2. R. Riethoven 4 p. 3. Oh. de Vink 7 p. Daar C. Paats en R. Riethoven een ge lijk aantal punten hadden gekregen is er na loting bovenstaand resultaat verkre- Onder de nieuwe deelnomrs zullen wij bij den e.erstkomenden wedstrijd M. v. Aart den oud-renner aantreffen. POSTDUIVEN „De Gevleugelde Vrienden". Zondag hield de P. V. ..De Gevleugelde Vrienden" te Wassenaar, een wedvlucht met oude postduiven vanuit St. Cathrien Wavre (België), afstand 118,4 K.M. De vogels wer den in vrijheid gesteld te 8 uur met Z.O. wind. De eerste vogel bereikte het hok te 9 uur 28 min. 13 sec., de laatste prijswinnende vogel te 9 uur 40 min. 36 sec. De uitslag was: 1. 8, 13, 17 J. P. Brederode. 2, 10 L. J. Raaphorst, 3 en 4 W. Florusse, 5, 6. 11 en 14 K. Schefer, 7. J. H. Groeeveld, 9. 12, 15 en 16 C. Versteeg Jr. DE 1 MEI-DAG. ENKELE ONLUSTEN. Botsing met communisten in Duitschlanri. Terwijl de politie te Bremen in de afge loopen dagen reeds herhaaldelijk tegen de communisten heeft moeten optreden, is het op den eersten Meidag op verschillende plaatseu tot botsingen gekomen tusschen de politie en communisten. Deze laatsten, hielden gistermorgen een vergadering in de Centrale Hallen. Na het einde van de vergadering werd een groote stoet ge vormd, die onder het zingen van re vol u- lionnaire liederen en geschreeuw tegen de politie door de Landwehrstrasae trok. De politie, die den stoet wilde ontbinden, stuitte op verzet, zoodat van den gummi stok gebruik gemaakt moest worden. 7 Agenten van politie werden gewond, drie hunner kregen vrij zware hoofdwonden. Ten slotte dreigde de politie te zullen schieten, waarop de communisten aftrok ken. In den loop van den middag was de rust weer hersteld. De politie arresteerde talrijke personen. Het aantal gewonde oom- munisten is niet bekend, daar zij door hun kameraden zijn meegenomen. In Polen en Rusland. Bij dc Meiviering in het industriegebied Dombrowa is het tot bloedige botsingen gekomen, tusschen demonstranten en poli tie. Twee betoogers werden gedood. Een zwaar gewond. Als onderdeel van de 1 Meifeesten werd Zondag tc Moskou een groote parade ge houden van het Roode Leger. Op de regee- ringstribuue trok de aanwezigheid van de Turksche delegatie onder leiding van pre mier Ismet Pasja bizondcre aandacht. Ook het gelieele corps diplomatique wag onder leiding van deu Japanscheu gezant aan wezig. De minister van Oorlog Worosjilow, hield een redevoering, waarin hij er op wees, dat het Roode Leger steeds paraat moet zijn te strijden voor de Sovjet-Unie, die ernstig bedreigd wordt. Na het defjlé der troepen marcheerden dc arbeidersorganisaties uit Moskou voor bij de liibune. In de geheele Sovjet-Unie werden heden nieuwe fabrieksinstallaties ingewijd, o.m. het kraehtwerk Dneprostroi. Naar een zes-urigen werkdag. De Deensche minister-president Stau- ning heeft tijdens de Meibeloogiug der so ciaal-democratische partij een politieke re devoering gehouden, waarin hij mededeelde, dat de regeering zeer binnenkort bij het parlement een vooretel zal indienen betref fende de verlaging der schulden in don landbouw, zoomede betrcffonde de invoe ring van den zes-urigen werkdag ter bestrij ding van de werkloosheid. Rustig verloop in Hongarije. De i Mei-dag is over het algemeen in geheel Hongarije rustig verloopen. Enkeie ordeverstoorders werden direct door de politie verspreid. In totaal werden 103 per sonen gearresteerd. 40 Communisten gearresteerd in Palestina. In alle groote steden van Palestina was de politie gisteren versterkt. De dag is zon der incidenten verloopen. Als voorzorgs maatregel had de politie te voren re<?d» 40 communisten gearresteerd. Ernstige onlusten te Melbourne. Te Melbourne is het ter gelegenheid van de 1 Mei-viering tot ernfftige onlusten ge komen. Een demonstratieve optocht van 5000 personen marcheerde naar Yarrabank, waar verschillende redevoeringen werdon gehouden. Tol, de spiekers behoorden de premier van Victoria, Tannacliffe, de leider dar arbeiderspartij, Cameron, en de presi dent van het departement van Handel, die traohtten te spreken >an een midden in de menigte staande vrachtauto. De menigte begon evenwel luide te pro testeeren, bestormde der» vrachtwagen en wierp den premier en zijn gezelschap tegen den grond. Een der aanvallers mishandelde den minister-president, zoodat deze ver scheidene wonden aan het hoofd, o.m. oon verwonding onder de oogen kreeg. Geen incidenten in Japan. Dn Mei-demonstraties te Tokio verlie pen xonder incidenten. Door de stad trok een stoet van ongeveer 12.000 demonstran ten, die door 5000 burgerwachten w-erden begeleid. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. FRANKRIJK DE KAMERVERKIEZINGEN. Rustig verloop en groote opkomst. De Kamerverkiezingen hebben volgen» dn tot nu toe ontvangen berichten een volkomen rustig en ordelijk verloop ge had. Parijs vertoonde, hoewel de verkie zingen samenvielen met den 1 Mei-dag, bijna hetzelfde beeld als andere Zonda^ gen. Het was weinig merkbaar dat gis teren millioencn kiezers de toekomstig© samenstelling der Franscho regoering be palen. Opvallend was dat er zoo weinig politie op de been was. Slechts voor de stembureaux, welke grootendecls in scho len waren ondergebracht, bemerkte men politieposten. De president ven de Fransche Repu bliek, de heer Doumer, heeft reeds zeer vroeg gistermorgen zijn stem uitgebracht. Het percentage der uitgebrachte stem men schijnt, naar reeds thans is te schat ten, ten minste 8o pet. te bedragen. Om zeven uur gisteravond werden de stembureaux gesloten. De definitieve uit slag der verkiezingen is niet zoo spoedig te verwachten, aangezien het dietricten- stelsel veel gecompliceerder is dan dat der evenredige vertegenwoordiging. Incident in den nacht op Zondag. In den nacht op Zondag is het te Ivry, een Parijsche voorstad, welke als bolwerk der communisten wordt beschouwd, tot een straatgevecht gekomen, toen aan hangers van de patriotische jeugd trach ten de Franscho driekleur te hijschen op de burgemecsterswoning. De politie greep direct in en arresteerde een dertiental personen. Slechts 250 van de 611 candidaten herkozen? Een overzicht van binnengekomen ver kiezing! uitslagen toont, dat belangrijk minder candidaten bij eerste verkiezing zijn gekozen, dan men algemeen verwacht had. De radicaal-socialisten hebben, ge lijk reeds voorspeld was, hunne positie overal kunnen handhaven of zelfs verbo teren, terwijl de socialisten vrij veel ver liezen boeken. Men verwacht, dat niet meer dan 250 van de 611 candidaten in eerste verkie zing zullen worden gekozen. SPANJE SPAN JE'S JESU I ETEN. Tal van novicen en paters zullen militairen dienst moeten verrichten. Het Spaansch© ministerie van oorlog publiceerde eenige dagen geleden in de staatscourant een verordening volgens welke leden cn novicen van do ontbonden Jcsuietenorde, die volgens artikel 358 en 362 van het Spaansche rccruteerings-re- glement vrijgesteld waren van militairen dienst, de hun door deze artikelen toe gekende rechten verliezen. Naar het schijnt wil men ook verschil lend® naar het buitenland gevluchte pa ters en novicen dwingen, naar Spanje terug te keeron om daar den militairen diensttijd in tp halen. De verordening zou bovendien nog te rugwerkende kracht bezitten. 361. Keesje, ons verkeersagentje, zit toevallig met de ster van den maankoning, die hij van den koning zelf heeft gekregen, in de hand. Plotseling hoorde de verkeersagent de man fluisteren: „Als jullie eens een kijkje, beneden, in het water wilt nemen, dan kun je gerust je gang gaan. Laat je maar zakken, als jo cr lust in hebt". 362. En nauwelijks waren ze op den bodem van don vij ver gezakt of een flinke snoek, om iederen visscher te doen watertanden kwam naderbij, besnuffelde den agent en het matroosje, maar deed ze verder nikz. Keesie vroeg: „Zeg, snoek, kun je ons in beter vaarwater bren gen, want we willen een tochtje onder water maken en we zitten in de modder". CHINA DE AANSLAG TE SJANGHAI. Geen protest van Tokio. tn bevoegde kringen te Tokio wordt ver klaard, dat inen geen invloed van den aan slag in het Hongkjoe-para op de Chineeneh- Japanscho betrekkingen verwacht. Dc Ja- pansche rcgcering is niet van plan te pro testeeren, gezien het feit, dat de aanslag plaats had op grondgebied, dat tijdelijk door Japansche troepen bezet is en dat do drijver een Koreaan is. Kawabata, de pre-- sident van de ver. van Japansche inwoners van Sjanghai, die bij den bomaanslag in het Hongkjoc-park zeer ernstig werd gewond, is overleden. Van generaal Oejada's rech tervoet zijn eenige tcenen geamputeerd. Hoewel de bladen uiting geven van hun diepe verontwaardiging en spijt betuigen met het onvermijdelijke uitstel van den wa penstilstand, zijn zij in hun commentaren gematigd, omdat de beweegredenen nog niet duidelijk zijn. Volgens Japansche mededeelingcu was do Koreaan, die de bom geworpen heeft, een vriend van don leider van het z.g. Chi- neesch- en Korcaanscb nationaal verbond en tegelijkertijd secretaris van oon vooraan staand politicus uit Canton. Hot vermoeden wordt uitgesproken, dat de aanslag mede op aanstichting van Cantonneesche zijde is geschied. Naar United Press uit Moekden meldt, hebben dc Mandsjoerijscho autoriteiten Wellington Koo cn een beperkt aanlAl zij ner medewerkers toegestaan de Volken bondscommissie door Mandsjoerije t« ver gezellen. Generaal Honjo heeft Loyd Lyt- ton medegedeeld, dat de Japansche troe pen teruggetrokken zullen worden, wan- nper Japan tevreden is over dc ordo in Mandsjoerije. AANSLAG OP EEN SPOORBRUG BIJ KIRIN. Volgens een bericht uit Kirin werd ©en 60 K.M. \an de stad verwijderd gelegen spoorbrug door een bomontploffing ver nield 23 Mandsjoerijsche soldaten werden daarbij gedood. De Japanners beweren, dat de aanslag op aanstichting van Sovjet Rus sische agenten is gepleegd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7