HUIZE „ST. AGNES' ZATERDAG 30 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 IMTERPAROCHIEELE ADOLF KOLPING. XXXII. Het grootsche hospitiumplan was onder wijl klaar gekomen en voor Kolping was de eerste steenlegging een flinke stap voor waarts naar zijn ideaal, ook in Keulen een huis te hebben voor den katholieken jonge man. In don grondsteen werd een oorkonde gelegd van verbazende lengte, echt op z'n Duitsch. Eenige trekken willen we hier neerschrijven: „Tot de hoogste eer van God, tot zegen rijk opkomen en bloeien van het handwerk (in ruime zin: den arbeid), werd onder de bescherming van St. Joseph, den Voedster vader van Christus, de Katholieke Gezellen- Vereeniging gegrondvest. Haar grondslag is het H. Geloof; haar waarde, de christe lijke zeden der leden; haar eereteeken, de broederlijke eendracht; haar liefdeplicht, de wederzijdsche hulp in nood en lijden; haar doel, degelijk werken en in den werk kring, onderlinge opbeuring. De bouw is ontworpen door den bouw heer van ons Bisdom, Vinoenz Statz en uit- gevoerd onder leiding van Franz Koch en H. Odendahl. De meeste werklieden waren leden der Gez. Ver.". Op den 8sten Sept. van 1865 verloor Kol ping een zijner beste weldoeners, den Kar dinaal-Aartsbisschop Joh. van Geissel, een Priester, die vol blijheid streed voor de Gez. Ver. en die overal propageerde het be wuste christendom, dat juist z.i. door Kol- pings werk zou gaan groeien. Van 11 tot 15 Sept. d.a.v. werd in Würz- burg de zestiende vergadering van Presi denten gehouden en was aller aandacht ge wijd aan de versteviging der onderlinge banden en het juist zien in de harten der jongeren door de priesterlijke leiding. Dit klinkt misschien vreemd, maar toch is het heel gewoon en begrijpelijk. Kolping bedoelde met den Priester als leider aller- eerts den jongeman te geven een ziele- leider; in de jaren van overgang hebben we dien noodig en duizenden, ook in ons da-ndj danken hun zedelijk bewustzijn aan de priesterlijke leiding. Och, men begrijpt dat terstond, en dieper daar op ingaan in deze rubriek dunkt ons minder gewenscht. Maar men beseffe toch wel, ook buiten ons verband, dat de Priester als leider het meest gewenscht is en men plaatse daar voor in de plaats nimmer den leek, die wel wil, maar lang niet kan behalen wat in de Gez. Ver. een Praeses behaalt. Hier raken we ook het bijzondere der Gez. Ver. en den vitalen kracht van haar invloed. Hier komen we ook aan een fout in ons katholiek organisatieleven, die door velen niet wordt ingezien. We bedoelen het samenbrengen der jeugd m katholiek ver band met alleen het doel de jeugd uit zg. neutraal verband te houden. De tijd van enkel beschermend optreden is voorbij Ne gatief hebben we genoeg gedaan onze tijd is rijp voor positieven arbeid Ziedaar waarom in de Gez. Ver., geheel volgens de gedachtengang van Kolping, gestuwd wordt naar volkomen Christendom. Daar is sport, tooneel, zang enz. allemaal middel, nooit doel Daar is de leiding van den Praeses het gezag, maar ook dat de liefde, die bindt en trekt, die sterk maakt en redt in tijden van gevaar. En nu weten wij wel dat er zijn. die zulk een leiding niet wenschen, omdatJa, waarom? Er is ruimte genoeg voor mede leiding-geven en voor mede-bouwen aan het groot geheel. Ook hier zal 't wel onkunde zijn. Kolping's pracht ideaal van den Priester als Gezellenvader is geworden tot een prachtige werkelijkheid en de vergadering van Wiirzburg bracht een brok opvoedkun de van de grootste waarde Moge onze eeuw beleven dat heel ons katholiek organisatie-systeem zich richten gaat naar bewust-levend Christendom. De franjes weg, de werkelijkheid voorop! Dat eischt onze tijdS. M. HET KAN, DUS HET MOET. Wat? De wereld redden door positief ChristendomDe wereld redden door Christus er in te dragen en Hem te doen heerschen. Een stortvloed van vernieling, van wraak en van haat is losgebarsten, 't Is simpel begonnen en dus zagen wij het niet bijtijds. Als vlammen smeulen, is 't geen kunst een vlammengloed te doen oprijzen, die de menschheid ineens tot het besef brengt, dat er iets niet in orde is. Zoo is 't gegaan in onze moderne twintigste eguw en nu staan we voor de ontzettende werke lijkheid. Aan wie de schuld? Och, zoo gemakkelijk zijn we klaar met ons oordeel en weten we de menscnen aan te wijzen, die de wereld in duigen doen vallen. Maar zoo vaak is dat oordeel verkeerd en wordt het beïnvloed door bijkomstigheden. Hier moeten we de wonden peilen en dan hebben ook wij, ka tholieken, schuld. Schuld door ongodsdiens tigheid, door louwheid, of door niet te luis teren naar den stem der Kerk, die toch ook de stem is van God. Schuld doordat we 's Pausen stem niet wilden verstaan of den kop niet bogen voor een bepaling van den Bisschop. Schuld doordat we in anderen af keurden, wat toch ook bij ons zoo volmaakt niet was; schuld ook door ons eigen ik en doordat we niet beter waren dan de hei denen rondom ons heen. Toen Keizer Constantijn het Romeinsche Rijk moest verdedigen tegen den Turk stelde hij zijn vertrouwen in dat teeken aan den hemel: ,.In Hoe Signo Vinces". „In dit teeken zult gij overwinnen'', en hij over- De roode gloed wil Europa in vlammen zetten en het Christendom verdrijven. Recht er tegen in gaat onze actie en wij zijn de eenigste macht, die zij duchten. En daarom, wij allen zijn verplicht tot positief Christendom. Dat alleen kan Euro pa redden en de ware beschaving doen ze gevieren. Daar moet het opaan; het kan, dus het moet. SEVERUS. CRISIS EN DE MEIMAAND. Overal raak je aan gewoon. Ook aan jam meren en jeremiaden. Als je kon compo- neeren, zou je 'n wijsje maken op. „Crisis hier, malaise daar, ja crisis overal". En toch al is de toestand miserabel, klaagt men niet te gauw? 't Is geen pretje om je hand op te houden, maar toch, die het hardste honger roepen, hebben nog wel te bikken. Er zijn menschen, die zoo lekker alles kun- i nen breken. Anderen kankeren weer op de huidige maatschappij Maar ja, 't is nog al- tijd waar: de beste stuurlui staan aan wal. Er is altijd nog een groot verschil tusschen theorie en praktijk; tusschen praten en aanpakken. I Was 't nu alleen nog maar crisis in je beurs, nou ja, 't is wel niet alles, maar daar kom je nog overheen. Maar er is nog 'n crisis, die meer en zwaardere offers eischt. De geestelijke en moreele crisis in zooveel zielen, vooral van de jongeren. 't Beste rooft zij uit de menschheid en laat dorheid, verlatenheid achter, 't Hoog ste goed wat 'n mensch bezit is zijn geloof in God. Iemand bij ons te weten, die Zijn hand beschermend boven ons houdt. Wat is een mensch zonder Godsgeloof? Waar gaat hij heen? Waarom hier in ellende nooit ge strompeld? Waarom ik lijden en tegen spoed? Dat houdt God nu wijselijk voor ons verborgen, wij kunnen niet veel tegelijk dragen. Godsvertrouwen, dat moeten wij hebben Wij menschjes denken alles te kunnen en I toch, wij moeten onze knie buigen en op zien naar omhoog, naar God. Nu de Meimaand weer begint, de schoon ste aller maanden, de Mariamaand, gaan wij hulp zoeken en vragen aan ons aller Moeder Maria, de Bruid van St. Joseph, onzen Patroon Maria kan en zal ons hel pen. Hoe dikwijls heeft Zij al geen uitkomst gebracht? Nu de bloemen te bloeien staan, de weiden groen, de boomen uitbotten en de zon lacht over onze lage landen. Laat ook onze jonge zielen als in Gods tuin te bloeien staan. De Mariamaand leent er zich bij uitstek voor. Waarom zouden wij niet wat meer, als wij er toe in de gelegenheid zijn, naar het Marialof gaan. Of zijn wij daar te groot vooi Wij moeten durven en niet omzien Voor al voor hen die zonder werk zijn: met ver trouwen naar uw hemelsche Moeder, Zij zal werk voor u vinden. Wij nemen ons vast voor, Maria in deze maand eens vurig te vereeren, om daar- doo" Gods Zegen over ons leven en wer ken ie verkrijgen Wij zullen er geen spijt van hebben, in tegendeel, wij zullen God dichter benaderen en ons zelf een groot voordeel bezorgen. 'n KOLPINGSBR OEDER. EXCURSIE STUDIECLUB. Onze Studieclub organiseert voor Don derdag 5 Mei a.s., Hemelvaartsdag, een ex cursie naar het Florapark. Een bezoek aan deze tentoonstelling in de natuur zal voor elkeen aanbevelenswaardig zijn, terwijl de prettige geest in deze club er borg voor is, dat, het geheel hoogst aangenaam verloopt Men geven zich Zondag a.s op bij den Pen ningmeester F. de Keuning of bij een der andere bestuursleden. Noemenswaardige kosten brengt deze excursie niet mede. Als er nog leden zijn, die wenschen deel te nemen aan onze groote excursie op Zon dag 5 Juni per auto-car naar de Leibaard, dan mogen dezen zich haasten. De belang stelling is zoodanig, dat dan naar een groo- tere wagen moet worden uitgezien. MAANDVERGADERING AFD. GEHUWDEN. Dinsdag a.s. heeft de maandvergadering plaats voor de Afd. Gehuwden. Op deze vergadering zullen tevens een drietal leden gekozen worden om zitting te nemen in het i bestuur van het Ziekenfonds. Op de Com- missarissenvergadering van Dinsdag 1.1. zijn daartoe een drietal candidaten gesteld. Te vens zullen eenige belangrijke mededeelin- gen worden gedaan van besluiten in deze commissarissenvergadering. i NOVENE ADOLF KOLPING. De eerste zending Noveneboekjes voor de Zaligverklaring van onzen Eerbiedw Stich ter was onmiddellijk uitverkocht. Na een nieuwe bestelling aan ons Centraal Bureau te Amsterdam zijn dezen nu wederom ver krijgbaar bij den huismeester tegen beta- ling van 10 cents. JAARFEEEST RETRAITECLUB. Zondag 8 Mei heeft de Alg. H. Communie plaats van onze oud-retraitanten onder de H. Mis van 8 uur in de St. Lodewijkskerk. Na de H. Mis gemeenschappelijk ontbijt in ons Gezellenhuis. Na het ontbijt Jaarver gadering, waarop bestuursverkiezing. Af- tredend zijn de 2de voorzitter en penning meester, die zich beiden wederom herkies baar hebben gesteld. Aan alle leden onzer club zijn deze week de desbetreffende uitnoodigingen toege zonden. GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP. De gemeenteraad kwam Woensdagmor gen te 10.30 uur in openbare vergadering bijeen. I Aile leden aanwezig. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notuljen worden gelezen en vastgesteld. Beëediging A. Roest als raadslid. Overgegaan wordt tot de beëediging van den heer A. Roest, die in de vorige ver gadering als lid van den Raad werd toe gelaten en tegen wiens toelating geen be zwaren zijn ingebracht. De heer Roest legt in handen van den voorzitter de door de gemeentewet voor geschreven eeden af, waarna de voorzit ter hem het welkom toeroept er op wij zende dat het geen gemakkelijke taak is dr. de Bruijne op te volgen. Spr. kan zich voorstellen de aanvankelijke bezwaren van den heer Roest om zijn plaats in den Gemeenteraad in te nemen. De sfeer in den raad is echter zoodanig, dat men on derling waardeering voor eikaars meenin gen heeft, zoodat het niet moeilijk zal vallen aan den heer Roest, om zich hier spoedig op zijn gemak te voelen. Spr. weet dat de heer Roest het raadslidmaatschap niet heeft gezocht. De tijden zijn weinig opwekkend, oefenen een neerdrukkenden invloed uit. De verkeeren als een schip in storingetij, het is nu onze taak ons scheep> je in veil gen haven te loodsen. Spr. hoopt, dat de beraadslagingen in den Raad zoo I zullen zijn, dat de heer Roest hier spoedig op zijn gemak is, en dat hij van het raads lidmaatschap de voldoening zal ontvan gen, die hij er van verwacht en besluit 1 met den wensch, dat God de kracht mogu geven, dat de opgelegde taak met eere wordt vervuld. De heer Roest wordt ver volgens gelukgewenscht door den voorzit ter en de leden. Aan de orde is thans de benoeming van een wethouder ter voorzienig in de vaca ture wethouder De Bruijne. Als stemop- nemers fungeeren de heeren De Graaf en Klaver. Uitgebracht worden 4 stemmen op den heer A. van Leeuwen en op de heeren C de Graaf. D. rle Haas en A Roest elk één stem, zoodat de heer van Leeuwen als zoodanig benoemd is. Op een vraag var» den voorzitter of de heer van Leeuwen deze benoeming aanneemt, zegt deze de benoeming te willen aanvaarden en spreekt zijn dank uit voor het vertrouwen hetwelk den Raad in hem heeft gesteld. Als spr. denkt, dat hij in de plaats van wethouder De Bruijne komt. vervult wee moed ziin hart. het is voorzeker geen ge makkelijke taak, d;en on te volgen. in deze moeilijke tijden Hi; wil zich dcarom niet ontveinzen, dat hij tegen deze functie op ziet haar hoopt onde- biddend opzien tot God zijn taak te vervullen. De voorzitter roept den heer van Leeu wen een harteli'k welkom toe in het Col lege het dageliiksrh bestuur draagt groo ter verantwoordelijkheid, dc heer van Leeuwen heeft in zijn woorden reeds blijk gegeven dit te gevoelen Er wordt veel meer vereischt als van een raadslid, de vergaderingen zijn veel druker. Spr. zal hem met vertrouwen ontvangen en hoopt, dat de nieuwe wethouder aan belangrijke zaken zal kunnen medewerken en zich een goed wethouder zal toonen in deze moei lijke tijden. Spr. wenscht hem toe, dat deze dag nog lang in aangename herinne ring zal blijven voortleven. De heer van Leeuwen wordt daarna gecomplimenteerd door den voorziter en zijn medeleden. Ingekomen zijn een tweetal goedgekeur de besluiten tot wijziging der beggrooting 1932; een besluit van G. S. houdende vast stelling van de gegevens noodig voor het bepalen van het z.g. hoofdengeld ingevolge de wet op de financieele verhouding tus schen rijk en gemeenten. De voorzitter stelt daarna aan de orde de vaststelling van de begrooting van het grondbedrijf voor het dienstjaar 1931, dat weliswaar bijna verstreken is, maar welker vaststelling administratief nog noodig is, in verband met heb inwerking treden van het grondbedrijf op 1 Januari 1931. De daarop voorkomende cijfers worden door den voorzitter toegelicht, waarna de begrooting met algemeene stemmen wordt vastgesteld. Aan de orde is thans de wijziging der begrooting 1931, zulks o.m. in verband met de vaststelling der hiervoor bedoelde be- drijfsbegrooting, waardoor een groote ver plaatsing van bedragen noodig is. Na uitvoerige toelichting door den voorzitter wordt de wijzigng met alg. st. goedgekeurd en het desbetreffende besluit model D., vastgesteld. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde de wijziging van de rekening 1930, die met eenige bemerkingen is terugont vangen. Op voorstel van B. en W., wordt hierin tegemoet gekomen. De eindcijfers ondergaan geen wijziging. Daarna wordt op voorstel van B. en W. een instructie voor den administrateur van het grondbedrijf vastgesteld. Aan de orde is alsnu het voorstel van B. en W. om de werkverschaffing deze week te beëindigen, wegens afloop der werkzaamheden en in verband daarmede den Minister van Binnenlandseho Zaken en Landbouw te verzoeken de reeds eer der vastgestelde en ingezonden steunre geling geldig te verklaren. Met alg. stenir men daartoe besloten. Voor de uitvoering der steunregeling wordt een commissie aangewezen bestaan de uit de heeren M. P. Splinter, voorzitter, D. de Haas, G. Groenendijk, I. J. Klaver, J. G. Meerburg en B. G. Cors, secretaris. Rondvraag. De heer A. Roest spreekt zijn dank uit_ voor de goede woorden door den voorzitter gesproken. Spr. voelde zich verplicht de benoeming te aanvaarden, wijl hij inder tijd zich met zijn plaats op de candidaten- lijst heeft vereenigd hij sluit zich overi gens geheel aan bij de woorden van den voorzitter en hoop mede te werken aan de belangen der gemeente in al zijn geledin gen. Hij hoopt dit te doen onder Gods ze gen. De heer De Graaf beklaag zich er over dat de autobussen zoo hard rijden en vraagt of een maximum-snelheid ge wenscht is. Dit blijkt echter niet gewenscht te zijn. De voorzitter deelt ten slotte nog mede, dat er plannen bestaan tot doortrekking van de tram der N.Z.H T.M. tot het ge sticht „De Goede Herder"' aan den Hooge Rijndijk, welke doortrekking van groot be lang is voor deze gemeente. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. VOORHOUT (Z.-H.) 2866 Pension Ie, 2e en 3e klas DAMES EN HEEREN •*- PROSPECTUS OP AANVRAGE -W Directie: Zusters Franciscanessen van Veghel KALENDER DER WEEK UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Arbeidsbemiddeling. Bij het corres pondentschap der Arbeidsbemiddeling in deze gemeente staan heden als werkloos ingeschreven 1 stoker. 23 losse werklieden, 13 timmer lieden. 1 bankwerker, 6 landarbeiders, 4 fabrieksarbeiders, 4 chauffeurs, 5 schippers. 1 smid. 7 grondwerkers. 5 pakhuisknechts, 5 opperlieden, 2 houtbewerkers, 1 beton werker, 1 chauffeur-monteur. 1 tuinder, 1 broodbezorger. 2 schilders. 1 metselaar, 1 eleotricien Inlichtingen aan H.H werk gevers worden gaarne verstrekt. Gevonden voorwerpen. 1 auto-steek- sleutel, 1 zilveren broche. 1 bruin lederen jongensportem. en 1 baaltje cement. Verloren voorwerpen. 1 benzinedop van een auto, 1 rijwielbelastingmerk, 1 roode portemon. met inhoud. 1 dekkleed en 1 rijwielbelastingmerk in etui. Geboren: Trijntje, d v K. Cuperus en Trijntje Groen Margaretha Heiltje, d. v. J. Blok en D. Uithol. Hendrien, d. v. J. van Elswijk en J van Kuijk. Pieter, z. v. T Vink en M. van TUn. Getrouwd: P. C. van Velzen, 26 jr. en W M. J. Jacobi, 21 jr. P. Oosterom, 26 jr. en N. M. van der Voorst, 26 jr. L. Verburg, 26 jr. en A Ruting, 25 jr. Gevestigd: K. Koning, van Bar- woutswaarder; A Hoogendoorn. van Woer den; A. Francken, van Leiden; D. den Oudsten en gezin, van Zwaramerdam; Wed. H, Atteveld, van Gouda; F. H. Speckmann, van Oldenburg (Duitschl.); G. F. Hagen- dorff, van Oldenburg (Duitschl,); W. Hoo- geveen, van Alphen aan den Rijn. Vertrokken: A. de Vries en gezin naar Rietveld; E. J. ten Brummeler naar Harmeien; J. F. Schintz, naar Gouda; M. van der Zee, naar Dubbeldam; A. Plomp, naar Linschoten; W. Hak en gezin, naar Gouda. NIEUWVEEN. Stille Omgang. Het gezelschap van den Stillen Omgang heeft zijn jaarvergade ring gehouden in het café van Gebr. Be- zuijen. De voorzitter, de heer A. J. v. d, IJssel, opent de vergadering op de gebruikelijke wijze en heet de aanwezigen, w.o. de zeer- eerw. heer pastoor, welkom. Vervolgens verzoekt de voorzitter den leden staande een kort gebed te storten voor wijlen den heer Th. E. Copray, in leven donateur der vereeniging. Den penningmeester, den heer J. Kapel, wordt dank gebracht voor z'n werkzaam heden, verricht om de bedevaart naar Am sterdam goed te doen slagen. Voorts deelt de voorzitter mede, dat de bisschoppelijke goedkeuring aan de herzie ne statuten is gehecht. Na goedkeuring der notulen van den secretaris, den heer C. de Groot, doet deze vóorlezing van het jaarverslag. Het leden tal blijkt gestegen te zijn van 71 tot 96. Aan de jongste bedetocht is door ruim 60 leden deelgenomen Onder dank wordt het verslag goedgekeurd. De penningmeester doet rekening en verantwoording. Inkomsten f 92.19; uitga ven f 51.55; batig saldo f 40.64. De controle commissie. bestaande, uit de heeren Jac. v. d. Hoorn en A. de Graaf ziet de bescheiden na en bevindt alles in stipte orde. Bij de bestuursverkiezing worden de af tredende bij acclamatie herkozen en wel de heer C. de Groot als secretaris en do heeren P. Heemskerk en J. Burgmeyer als commissaris. Niets voor de rondvraag zijnde, sluit de voorzitter binnen het uur de vergadering met den Chr. groet. BROEDERS-CONGREGATIE 0.L.VRDUW VAN VII SMARTEN NOVICIAAT JUVENAAT VOORHOUT MISSIE IN CHINA Opleiding vanaf 12 jaar voor jongens die neiging gevoelen om Broeder te worden in verschillende ambachten bij het Lager On derwijs en Nijverheidsonderwijs. Kost- en leergeld nader overeen te komen. Prospectus wordt gratis op aanvrage toe gezonden. FEEST VAN 0. H. HEMELVAART. ZONDAG 1 Mei. Feestdag v. d. H.H. Apostelen Philippus en Jacobus. Mis: Cla- maverunt, 2e gebed en laatste Evangelie v. d. 5en Zondag na Paschen. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. De H. Philippus won bijna geheel het volk der Scythen voor Jesus Christus. Aan het kruis opgehangen werd zijn lichaam gesteenigd. De H. Jacobus was Jeruzalems eerste bisschop. Eerst gesteenigd en daarna van den hoogen tempel naar beneden gewor pen stierf Jacobus (de mindere) op 99-jari- gen leeftijd den marteldood, na de Kerk van Jeruzalem 33 jaren bestuurd te hebben. MAANDAG, DINSDAG en WOENS DAG zijn de drie Kruisdagen, in de taal der H. Kerk „Biddagen" genoemd. Zij zijn ontstaan in de 5e eeuw. Wegens de plagen waarmee het bisdom Vienne in Frankrijk in 469 geslagen werd, beloofde de toenma lige bisschop, de H. Mamertus, met gees telijken en geloovigen jaarlijks een proces sie te houden op de drie onmiddellijk aan het Feest van 's Heeren Hemelvaart voor afgaande dagen. De overige Fransche bis schoppen volgden Mamertus' voorbeeld en in de Se eeuw voerde Paus Leo III deze processie in voor geheel de Kerk. Onder de processie wordt de Litanie van allo Hei ligen gezongen, waarbij iedere aanroeping wordt herhaald. Het doel is: Gods zegen afbidden over de vruchten der aarde (vgL Epistel: zegen; Evangelie: voedsel). MAANDAG. Mis v. d. Kerkwijding der Kathedrale Kerk te Haarlem: Terribilis. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H. Atkanasius, Bisschop, Belijder en Kerk leeraar; 3e v. d. Kruisdag (Zie in het Mis boek achter den 5en Zondag na Paschen). Prefatie van Paschen. Kleur: Wit. DINSDAG 3 Mei. Mis v. d. H. Kruisvin ding: Nos autem. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. HJH. Alexander en Ge zellen, Martelaren; 3e v. d. Kruisdag. Pre fatie v. h. H. Kruis. Kleur: Rood. In een droom daartoe aangespoord ging de H. Helena, moeder van keizer Con stantijn naar Jeruzalem om het H. Kruis te zoeken. Drie kruisen werden gevonden. Welk was nu het Kruis van Christus? Een wonder nam den twijfel weg. Want een doodzieke vrouw werden de kruisen één voor één opgelegd. Alleen het derde kruis bracht genezing. Deze gebeurtenis herdenkt de Kerk vandaag. Uit eerbied voor het H. Kruis heeft keizer Constantijn sindsdien de kruisdood afgeschaft. WOENSDAG 4 Mei. Vigiliedag voor het feest van 0. H. Hemelvaart. Mis v. d. H. Monica, Weduwe: Cognovi. 2e gebed v. b. octaaf van Kerkwijding. 3e v. d. Vigilie; 4e v. d. kruisdag. Laatste Evangelie v. d. Vi gilie. Kleur: Wit. Prefatie van Paschen. Of de H. Mis v. d. Vigilie: Vocem (als op den 5en Zondag na Paschen, maar eigen Epistel en Evangelie). 2e gebed v. d. H. Monica; 3e v. h. octaaf van Kerkwijding; 4e v. d. Kruisdag. Geen Credo. Prefatie van Pasohen. Kleur: Wit. Door tranen en gebeden, maar meer nog door haar voorbeeld heeft de H. Monica de bekeering verworven van haren echtge noot en zoon den lateren H. Augustinus. Mogen onze christelijke moeders Monica's voorspraak inroepen voor het geestelijk be houd harer kinderen. DONDERDAG 5 Mei. Feestdag van 0. H. Hemelvaart. Geboden te vieren als Zon dag. Mis: Viri Galileï. Kleur: Wit. Wij gelooven, dat Christus ten hemel is geklommen. Geve God, dat wij, die nog m het lichaam op aarde verblijven, met onzen geest mogen toeven in den hemel. (Gebed). N.B. Na het Evangelie v. d. Hoogmis wordt de Paaschkaars, die den verrezen Christus, nog op aarde verblijvend, voor stelt, uitgedoofd, om te verzinnebeelden, dat Christus naar den hemel is opgeklom men (Evangelie). VRIJDAG 6 Mei. Mis van St. Jan voor de Latijnsche poort: Protexisti. 2e gebed v. h. octaaf van Hemelvaart; 3e v. h. kerk wijdingsoctaaf. Kleur: Rood. Vandaag herdenkt de H. Kerk de mar teling v. d. A. Apostel Joannes in een ke tel met ziedende olie, waar de Apostel ech ter ongedeerd uittrad. ZATERDAG 7 Mei. Mis v. d. H. Stanis laus, Bisschop en Martelaar: Protexisti. 2e en 3e gebed als gisteren. Kleur: Rood. In 1079 werd de H. Stanislaus, bisschop van Krakau in Polen, toen hij het H. Mis offer opdroeg, door Boreslaus, koning van Polen, eigenhandig vermoord, omdat hij den koning om zijn zedeloos gedrag had be rispt. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo. Vanaf Donder dag de Prefatie en het gebed „Communi- cantes" van Hemelvaart. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom. Amsterdam. ALB. M. KOK. Pr.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6