DE WINKELSLUITINGSWET KERKNIEUWS LUCHTVAART WILT U IETS WETEN? ZATERDAG 30 APRIL 1932 DE LEIDSrHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 TREEDT MORGEN IN WERKING. Nu de inwerkingtreding van de Winkel sluitingswet is bepaald op 1 Mei 1932 is men in verschillende gemeenten bezig, ver ordeningen te maken, om het mogelijk te maken, dat in bijzondere omstandigheden (seizoentijden bijvoorbeeld) afwijkingen van de Winkelsluitingswet kunnen worden toe- Ook kan de Gemeenteraad bij plaatse lijke verordening voorschrijven, dat alle of bepaalde groepen van winkels in de ge meente of in een deel van de gemeente op een vastgestelde morgen of middag per week gesloten zijn. Deze verordeningen behoeven echter de goedkeuring van de Kroon. In verschillen de gemeenten is men dan ook niet op tijd met de verordeningen gereed kunnen ko men. Enkele gemeenten trachten nog wat tijd te winnen door toepassing van artikel 9, derde lid der Winkelsluitingswet, volgens welke bepaling de Raad bevoegd is, om ten hoogste 21 dagen in het jaar aan te wij- wijzen, waarop de bij de Winkelsluitings wet vastgestelde bepalingen omtrent het sluitingsuur niet zullen gelden, terwijl hij ook voor die dagen een later sluitingsuur dan de wet aangeeft, kan vaststellen. Wanneer de verordeningen niet tot stand zijn gekomen en tijdig de Koninklijke goed keuring is verkregen, gelden onvoorwaar delijk de bepalingen van de Winkelslui tingswet, zooals die op 1 Mei 1932 in wer king treedt: De winkelsluitingswet geldt voor alle winkels, dus ook voor winkels zonder vreemd personeel. Onder winkels verstaat de wet alle open of gesloten ruimten, waar of van waaruit voorwerpen of stoffen aan het publiek in 't klein plegen te worden ver kocht of afgeleverd, of waar pleegt ge werkt te worden in een barbiers- of kap personderneming. Gedeelten van de open bare straat, waar het winkelbelrijf uitge oefend wordt, bijv. uitstallingen voor win kels, kramen e.d. vallen eveneens onder het begrip van „winkel" en dus ook onder de bepalingen der winkelsluitingswet. In het algemeen stelt de wet den slui tingstijd op 's avonds 8 uur. Maar dit geldt niet voor den Zaterdag en nog -enkele an dere dagen, n.l. den dag voorafgaande aan Goeden Vrijdag en Hemelvaartsdag, op 1-1 Augustus en 31 October, onder deze voor waarde evenwel, dat onderscheidenlijk op Goeden Vrijdag, Hemelvaartsdag, 15 Augustus en 1 November voor den winkel de regeling wordt toegepast, welke voor den Zondag is vastgesteld. Ook geldt de sluiting op 's avonds 8 uur niet in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December en van 18 tot en met 24 December en ook niet ten aanzien van bloem winkels op 30 December en winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt ver kocht op 31 December. Op al de genoemde dagen zal het echter verboden zijn een winkel voor het publiek geopend te hebben na 10 uur 's avonds. Kappers- en barbierwinkels mogen op de bedoelde dagen, benevens op 24 December, zoo deze werkdagen zijn, tot 11 uur 's avonds open zijn, doch na 10 uur 's avonds uitsluitend voor het verrichten van kappers- en barbierswerkzaamheden. Wanneer om bijzondere redenen plaatse lijk een later sluitingsuur wenschelijk blijkt, kan dit door den Gemeenteraad onder Ko ninklijke goedkeuring worden vastgesteld. Zondagssluiting. Des Zondags moeten de winkels gesloten zijn. Alleen voor bepaalde winkels is om practische redenen toegestaan op Zondag open te zijn, te weten: de winkels waar brood, banket, suiker werk en chocolade wordt verkocht op 1 Januari en 24, 26 en 31 December; de bloemenwinkels op 1 Januari, 14 en 15 Augustus, 1 en 2 November, 24, 26 en 31 December de melk-, visch- en fruitwinkels tot 12 uur des middags, uitsluitend voor den ver koop van melk, room, visch en fruit; en tenslotte de winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, doch uitsluitend voor den verkoop van die waren. Deze vier uren moeten liggen tusschen 9 uur 's morgens en 8 uur 's avonds en be- hooren te zijn vermeld op een geschrift of drukwerk, dat aan de toegangsdeur tot den winkel bevestigd is, zoodanig, dat men er van buiten af gemakkelijk van kan ken nisnemen. Sabbath. Aa-n winkeliers, die tot het kerkgenoot schap behooren, dat den wekelijkschen rustdag op den Sabbath viert, zal op hun verzoek door Burgemeester en Wethouders vergunning worden verleend om hunne winkels tot 's Zondagsmiddags 2 uur ge opend te houden. Betreft het een winkel waar brood, banket, suikerwerk of choco lade verkocht wordt, dan mag de winkel op Zondag tot 8 uur 's avonds open zijn. Israëlitische winkeliers, die een vergun ning, als hier bedoeld, verkregen hebben, mogen hunne winkels niet alleen tot 10 uur 's avonds open houden op de dagen, waar op dit ook aan andere winkels is toege staan, doch bovendien mogen de Joodsclie winkels tot 10 uur n.m. geopend zijn op be paalde dagen, welke aan Israëlitische feestdagen voorafgaan, mits de winkels tij dens den duur van die feesten gesloten zijn. Het is verboden gedurende den sluitings tijd in den winkel iemand te bedienen. Hierdoor wordt de z.g. verkoop „over het hekje" onder de werldngsfeer der wet gebracht. Hier wordt gesproken van „be dienen"; dit is dus ruimer dan „verkoo- pen" of „te koop aanbieden''. Indien een winkelier alzoo na sluitingstijd aan een bij hem aanloopende klant iets zou geven, wat die klant reeds vóór sluitingstijd ge kocht had, dan kan men zeggen dat de winkelier „bedient" en dat is verboden. Klanten die op het ingevolge de wet gel dende sluitingsuur zich in den winkel be vinden, mogen tot ten hoogste een half uur na het sluitingstijdstip nog afgeholpen worden. Gedurende den tijd, dat winkel gesloten moet zijn, mag van dien winkel of van het daarbij behoorende winkelhuis uit ook geen goederen ter aflevering aan het publiek uit- gezonden worden. Evenwel is voor het bezorgen van brood een uitzondering gemaakt, inge val bij plaatselijke verordening een slui tingsmiddag is vastgesteld. Het bezorgen aan huis van melk op Zon dag is toegestaan tot des middags 12 uur. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. TOEVALLIJDER VERONGELUKT. Voorover in een waterput gevallen. Op den Wolfsberg te Pey (Limburg) is de 22-jarige van K., die aan vallende ziekte leed, bij het ophalen van een emmer water voorover in den put geschoten. Toen men den ongelukkige boven bracht, constateer de een geneesheer, dat de levensgeesten reeds waren geweken. TUSSCHEN AUTO EN MUUR BEKNELD. Jonge vrouw het hoofd verpletterd. In het grensplaatsje Breyell heeft een droevig ongeval plaats gevonden. Op den hoek van de Markt liep daar de 26-jarige vrouw Holzstricker uit Breyell, die op haar moeder wachtte, welke bij kennissen op be zoek was. Op dat moment naderde een zwaar beladen vrachtauto der N V. Groen ten-export Gebr. van Wylick uit Venlo, wel ke wagen voor een stilstaaden auto moest uitwijken en daardoor zoo dicht langs het smalle trottoir kwam, dat mej. H. door den uitstekenden laadbak werd gegrepen en haar hoofd tusschen muur en wagen ver pletterd werd. De ongelukkige was op slag dood. Zij was gehuwd en moeder van twee kinderen. Volgens onderzoek zou den chauffeur geen schuld treffen. HEVIGE BRAND TE IJMUIDEN. Twee personen ernstig gewond. Gisternacht heeft, naar het „Vad." meldt,, een ernstige brand gewoed in de kruide nierszaak van den 74-jarigen J. Rood in de President Krugerstraat te IJmuiden. Te kwart voor 2 ontdekte een nachtwaker, dat er rook kwam uit een raam boven den win kel. Hij belde de bewoners, waarop de heer Rood in nachtgewaad naar beneden kwam. Toen hij beneden was, snelde hij naar ach ter om zich te kleeden, doch spoedig stond het huis ook beneden in vlammen. Boven sliep de 28-jarige huishoudster A. Hooge- veen en de heer Rood riep haar naar be neden te komen. Door den tocht was de winkeldeur dichtgeslagen, waarop de heer Rood een spiegelruit van de deur insloeg. De huishoudster snelde naar beneden, doch toen zij midden op de brandende trap was, begaf deze zich en viel het meisje in de vlammen. De heer Rood wist haar naar de winkeldeur te trekken, doch daar begaven ook hem de krachten en beiden vielen voor de winkeldeur, terwijl een hartverscheurend gegil naar buiten drong. Een toesnellende politie-agent opende de deur en kon beiden naar buiten trekken. Zij werden bij omwonenden binnengebracht en door dr. Van Leeuwen verbonden. De heer Rood had zich zeer ernstig aan een zijner polsen verwond door het inslaan van de spiegelruit. Het meisje had ernstige brandwonden aan beide beenen, handen en hals bekomen. Haar toestand is echter niet direct leversgevaarlijk. De heele winkel en de voorraden zijn verbrand. De brandweer werkte met vier stralen op de waterleiding. Te 4 uur was zij den brand meester. Een groote partij goederen ging verloren. Alles was op beurspolis verzekerd. TWEE WONINGEN TE G0RINCHEM IN DE ASCH GELEGD. Gistermiddag tegen twee uur is te Go- rinchem een felle brand uitgebroken in het perceel Molenstraat 54, hoek Krabsteeg, bewoond door mevr. de wed. O. In zeer korten tijd was het geheele perceel een prooi der vlammen terwijl ook een achter het perceel gelegen woning, bewoond door P. G. vlam vatte. Beide perceelen brandden geheel uit terwijl niets van de inboelels kon worden gered. Van mevr. O. is een be drag aan geld een prooi der vlammen ge worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. BOERDERIJ TE 0LDENBR0EK AFGEBRAND. Vee omgekomen. Aan den IJseldijk (gem. Oldenbroek) brandde Donderdagavond de kapitale boer derij bewoond door B. van JRaalte geheel af. Het gelukte den buren het jonge vee en een paard los te maken en naar buiten te drijven. Toch kwamen nog twee paarden bene vens een zeug met negen biggen in de vlammen om. Het overige vee was juist 's ochtends in de wei gebracht. De oorzaak is, dat een vijfjarig buurjongetje met luci fers gespeeld heeft bij den hooiberg. Op aandrang der verzekeringsmaat schappij was kort geleden de verzekerings som verlaagd. MOORDAANSLAG TE MAASTRICHT. Te Maastricht heeft de 28-jarige K. na een woordenwisseling twee revolverschoten gelost op den 32-jarigen P. in de Capucij- nenstraat, bij wien de echtgenoote van K. reeds geruimen tijd haar intrek genomen had. Een der kogels miste, doch de tweede trof P. in den buik. De man werd in levens gevaarlijken toestand naar het ziekenhuis Calvariënberg overgebracht. K. werd in hechtenis genomen; hij had de met meer dere patronen geladen revolver nog in zijn bezit. „Msb.". HET DRAMA TE WYCHEN. Met betrekking tot het drama, dat zich in den nacht van Woensdag op Donderdag te Wychen heeft afgespeeld en waarbij een oude vrouw van 86 jaar in een kippen- schuur om het leven is gekomen, verneemt de „Tel." nader, dat de schoonzoon van het slachtoffer aan de justitie heeft medege deeld, dat de oude vrouw vooral des nachts zeer lastig was. Daarom werd besloten in de kippenschuur voor haar een slaapplaats in te richten. Reeds eerder waren in deze schuur eenige kinderen ondergebracht, zoo dat men dit zonder bezwaar meende te kunnen doen. Gelijk gebruikelijk was, werd het kippen hok in den voornacht verlicht, omdat men de kippen des nachts nog wilde voeren. Ook in den bewusten nacht was in de schuur een lamp geplaatst. Men veronderstelt nu, dat de oude vrouw haar bed verlaten heeft en met de lamp in aanraking is gekomen, waardoor haar kleeren vlam vatten. Zij zou nog getracht hebben de schuur te verlaten, doch dit is haar niet mogen gelukken. Het geheel verkoolde lijk werd gevonden vlak bij de deur. die door de vlammen gebla kerd is De huïsgenooten hebben van het drama, dat zich in de schuur heeft afge speeld, niets bemerkt. De justitie heeft reden om aan te nemen, dat deze lezing van het geval juist is. Niettemin wordt het onderzoek nog voort gezet. Het lijk is in beslag genomen en zal heden door dr. Hulst uit Leiden gerechte lijk worden geschouwd., VALKENBURG (L.) HOTEL JANSSEN (Villa Dr. Herman). Bonds- hotel. Telef. 65. Centr. verw. Alle comf. Schitterende tuin. Gr. garage. Eigen luxe toeringcar. V. en naseiz. f4.Seiz. f4 50 Clubs reductie. 3274 St. Clemensretraitenhuis te Noordwijkcrhout. Dinsdag 36 Mei Meisjes 1517 jaar 6.50; Zaterdag 1417 Mei (Pinksteren) Mannen 6.50; Dinsdag 17—20 Mei Meis jes boven 17 jaar 6.50; Zaterdag 2124 Mei Mannen H. Familie 6.50; Dinsdag 2427 Mei Politiebond 6.50; Zaterdag 28 31 Mei Jonge Mannen 6.50; Dinsdag 31 Mei3 Juni Gehuwde Vrouwen 6.50; Maandag 69 Juni Overheidspersoneel 6.50; Zaterdag 1114 Juni Leiders Jeugd vereen. ƒ6.50; Zaterdag 2528 Juni Ge huwde Mannen 6.50; Dinsdag 28 Juni1 Juli Heeren Middenstand 10.Zater dag 25 Juli Meisjes 6.50; Dinsdag 58 Juli Geh. Dames Middenstand 10.Za terdag 912 Juli Ongeh. St. Joseph gezel len 6.50; Dinsdag 1215 Juli St. Joseph- gezellen en andere jonge mannen 6.50; Zaterdag 1619 Juli Mannen H. Familie 6.50; Zaterdag 2326 Juli Gehuwde Man nen 6.50; Dinsdag 2629 Juli Heeren On derwijzers 10.Zaterdag 30 Juli2 Aug. Geh. St. Josephgezellen 6.50; Dins dag 25 Aug. Meisjes boven 17 jaar 6.50; Zaterdag 69 Aug. Jonge Middenstanders 10.Dinsdag 912 Aug. Ongeh. Dames Middenst. 10.Dinsdag 1619 Aug. Jon ge Middenstanders 10.Zaterdag 2023 Aug. Heeren 10.Dinsdag 2326 Aug. Dames Onderwijzeressen 10.Zaterdag 2730 Aug. Mannen en Jongelingen 6.50; Dinsdag 30 Aug.2 Sept. Jongelingen van 1517 j. 6.50; Zaterdag 36 Sept. Tur ners D.H.G.B. ƒ8.Dinsdag 69 Sept. Heeren Middenstand 10.Zaterdag 10 13 Sept. a*s. Recruten 6.50. NAAR DE BLOEIENDE BOOMGAARDEN. PER AUTO, PER FIETS, OF TE VOET. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land meldt: De lente komt wel laat dit jaar en de voorjaarsbloei laat op zich wachten, maar het weerbericht voorspelt „iets zachter overdag" en iedere dag kan de verande ring brengen, zoodat allen, die verlangend uitzien naar den bloesemtooi der boom gaarden, or op mogen rekenen, dat dit lentefeest nabij is. De vruchtboomen staaa to wachten op den eersten milden lentedag; op beschutte plekken is hier en daar do bloei al begonnen, binnenkort prijken heele streken in vollen voorjaarslnister en de automobilist, de fietser, de wandelaar, die er van genieten wil, moet zich paraat hou den en zijn plannen maken, om klaar te zijn, als de natuur het sein geeft. Daarom is het thans wel het geschikte tijdstip, enkele wenken te geven aan hen, die er op uit willen trekken, per auto of motorrijwiel, met hun fiets of te voet, om het bloesemfeest mee te vieren. Naar de Betuwe is van ouds de groote trek om do bloeiende boomgaarden te zien en Tiel, een veelbezocht centrum in dezen voorjaarstuin, is gemakkelijk te bereiken. Van Utrecht voeren verschillende wegen daarheen, die al dadelijk den toerist mid den in de voorjaarsweelde brengen. Een mooie rit van slechts een goede 40 K.M. is via Houten, Schalkwijk, over den Lekdijk niet prachtige vergezichten naar het. veer bij Culeinborg en verder over Geldermal- sen, naar Tiel; een vweede leidt over Via- ncn, Culemborg en Geldermalsen gedeel telijk langs de Lek en de Linge; een an dere route weer voert naar Utrecht; over Houten, het Beusichemsche veer, Zoelmond en Buren naar Tiel, midden door uitge strekte boomgaarden. Wielrijder» kunnen op den tocht voorbij de Lingebrug bij Kerk Avezaath rechtsaf slaan en verder linksaf langs een voetpad „De Moespot" naar den weg DrumptTiel. Een vierde weg is van Utrecht over Wijk bij Duurstede en Zoelen naar Tiel, door bloeienden boomgaarden en met uitzicht op de boschrijke heuvelrij tusschen Zeist en Doorn. Van Tiel uit is een mooie tocht over Tuil naar Gorinchem, grootendcels lang» den Waaldijk en terug, langs den Lingedijk over Leerdam, Acquoij en Buren. Vol af wisseling is een tocht vaai Tiel over het Eck-en-Wielsche veer, Amerongon naar Amersfoort, of van Tiel via Ingen naar het station Ede en dwars door do Betuwe leiden wegen naar Arnhem over IJzen- doorn-OpheusdenDriel en Elden; over IJzendoornOchtenDodewaard, of over DoodowaardHienValkenburg en Eist. Van Nijmegon uit, of met Nijmegen als doel leiden ook verscheidene wegen door een mooi Betuwsch landschap met veel vruchtboomen, zooals die van Nijmegen over Lent, langs den Waaldijk via Ochten naar Tiel; van station Ede over Wagenin- genZettennaar Nijmegen en terug over Heter on; van station Rhonen over den Grebbcberg, Opheusdenscho veer en Dode waard naar Nijmegen, of van Arnhem over i Huissen, Bemmel en Lent naar Nijmegen. Aanbevelenswaardige routes zijn ook die I van 's-Hertogenbosch over Hedel, Zalt Bommel, Tuil, Varik naar Tiel, of van Go rinchem over den Merwcdedijk naar Gies- sondam, dan langs de Giessen door rijke boomgaarden, langs Slingcland, Noor do- loos en Meerkerk naar Leerdam en over den Lingedijk naar Gorinchem terug, een tocht van 53 K.M. J Een kleinere rondtoer (ruim 30 K.M.) I leidt van station Resteren over Hemmen, Zetten, Andelst, Ochten, naar station Kes- terea terug. De smalle wegen door dc Betuwe leenen zich over het algemeen beter voor een ver keer van fietsers en motorwiolrijders, dan van auto's. In een door den A.N.W.B. uitgegeven boekje, met schetskaartje», is een twintig- taltochten per auto en fiets door de Betuwe cn andere streken van ons land met be- langrijko fruitcultuur aangegeven, over af standen tusschen de 30 en 50 K.M. en een zevental wandelingen (12 tot 18 K.M.). Wie per auto gaat, kan gemakkelijk eeni ge der aangegeven fietsroutes oombineeren. Het mooiste uitzicht bieden de dijkwegen langs de groote rivieren. De vlieger Notz doodelijk verongelukt Op het vliegveld Scbleissheim bij Mun- chen is gistermiddag door een ernstig vlieg ongeval de bekende Duitsche vlieger Notz om het leven gekomen. Notz behoorde tot de beste Dcitsche vliegers en nam verleden jaar met groot succes aan de Europa-rondvlucht deel. Gistermiddag steeg hij op om een oefen- vlucht te maken voor de nieuwe Europan- rondvlucht. Op geringo hoogte boven het vliegveld sloeg plotseling zijn motor af en van veertig meter hoogte stortte hij lood recht naar beneden. Notz was op slag dood. Vraag: inzake uitkeering van „Bei der Belang". Antwoord Een onzer lezers be richt ons, dat er van een uitkeering nog geen sprake kan zijn, daar de verificatie vergadering in het faillissement van deze N.V. eerst gehouden zal worden op Zater dag 21 Mei a.s. tl

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5