ONDERWIJS KERKNIEUWS ACADEMIENIEUWS FAILLISSEMENTEN STADSNIEUWS AGENDA ZATERDAG 30 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE CONTINGENTEERING VAN DAMESCONFECTIE. Een amendement. Het Tweed Kamerlid mej. mr. Katz c.s. heeft een amendement op het wetont- werp in zak de contingenteering van bo- venkleeding ingediend, 0111 de contingen- teering van de damesconfectie uit de web te lichten. Afscheid inspecteur G. H. Weustink. Aan den heer G. H. Weusting, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haar lem is met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend wegens het bereiken van den pen sioensgerechtigden leeftijd. In verband daar mee heeft de heer G. H. Weusting gistermid dag in het Concertgebouw te Haarlem afscheid genomen van autoriteiten, hoofden, onderwij zersfessen) en de besturen van openbare en bijzondere scholen in de inspectie Haarlem. Nadat de heer en mevrouw Weustink wa ren binnengeleid sprak de heer W. Vis, uit Hoofddorp namens het huldigingscomité. De heer K. Brants, sprekende namens den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, zeide, dat de opdracht van den minister een bewijs is, dat de woorden van dank, gevoegd, bij den ontslagbrief, nite ijdel te noemen zijn. Ze mogen en moeten hier her haald worden, omdat de heer Weustink veel gedaan heeft voor het onderwijs, zoowel in de praktijk als in de inspectie. ,,Wij weten aldus richtte spr. zich tot den heer Weustink met welk een enthousiasme gij uw taak vervuld hebt. Gij hebt het u zelf niet gemak kelijk gemaakt en met liefde voor de school en voor het kind, met enthouisasme voor de vaderlandsche en nationale gedachte, welke bij het onderwijs tot uiting kwam en met liefde voor het Oranjehuis, hebt ge de belangen van het onderwijs hoog gehouden. Daarom is het een genoegen de opdracht van den minis ter te melden, dat het H. M. behaagd heeft u te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau". Nog meerdere sprekers voerden het woord. De heer Weusting heeft daarna woorden van dank gesproken tot den heer Brants, tot de leden van het eere-comité en tot het onder wijzend personeel. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag en Donderdag geen audiëntie verleenen. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen rechtsgeleerdheid de heer O. A. F. H. W. B. van den Clooster Sloet tot Everlo (Amsterdam); candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heeren G. Kroner (den Haag) en W. S. C. Lamen Trip (den Haag); candidaats-examen Nederl. letteren de heer J. J. Mak (Rotterdam). Voor liet examen van Apothekers-as: sistent is geslaagd mej. M. Slot- (Rotter dam). De heer S. N. v. Opstall, die gisteren promo veerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid, ver wierf hierbij het praedicaat „cum laude". Uitgesproken: B. Opmeer, verzekeringsagent te Leider dorp; cur. mr. J. M. Sormani, te Leiden. A. de Groot, bloembollenhandelaar te V o o r hout; cur. mr. L. Weijl, te Leiden. J. J. van Breemen, handelsbediende, te Leiden; cur. mr. W. Hugenholtz te Leiden. Opgeheven: M. van Zoen, te S a s s e n h ei m. PRINSES JULIANA. Vandaag viert Prinses Juliana haar 23sten verjaardag. Van de openbare en van vele particulie re gebouwen wapperde de vlag, ten tee- ken van nationale vreugde. SLUITING KANTOREN POSTERIJEN. De Dirocteur van heb Postkantoor te Leiden deelt mede, dat ingang 7 Mei a.s. en verder eiken Zaterdag zijn kantoor het bijkantoor Oegstgeest en de hulpkantoren voor den postdienst zullen gesloten zijn om 10 uur, met dien verstande, dat zij bij wijze van overgangsmaatregel tot 18 uur (dus het gewone sluitingsuur op Zaterdag) ge opend zullen blijven voor het behandelen van expresse zendingen (zoowel brief- als pa.kketpost), telegrafische postwissels, reis- po-stohèques, cheques met spoedadviezen, stortingen met spoedbehandcling en voor het afhalen van postrestante stukken en dab die beperkte openstelling niet geldt voor de postagentsohappen hier ter stede. BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. Stichting Leidsch Borgstel lingsfonds. Een voorbeeld door anderen gevolgd. Gisterenmiddag is, onder voorzitterschap van mr. P. A. Pijnacker Hordijk, de jaar vergadering gehouden van de Stichting Leidsch Borgstellingsfonds. Aan het derde jaarverslag, uitgebracht door den heer P. A. van Aggclen, directeur der Gemeentelijke Bank van Leeinng al hier, is het volgende ontleend. De woeker in het volkscredietwezen te Leiden belangrijkrijk verminderd. Met vreugde mag worden geconstateerd, dat de woeker in het volkscredietwezen te Leiden belangrijk is verminderd, hetgeen mede voor een groot deel aan de werking van onze stichting is te danken. Het fonds houdt steeds1 meerderen uit handen van woekeraars. Het aantal en het bedrag der verleende borgstellingen was dan ook in het afgeloopen jaar be- langrijk hooger dan in het jaar 1930. In de drie jaar van haar werkzaamheid heeft het fonds niet minder dan 1123 aan vragen voor een borgstelling te behandelen gehad. Aan £13 personen werd een borgstelling verleend tot een totaal bedrag van 68.638.50. Bestuur. In de samenstelling van heb bestuur kwam eenige verandering. De heer T. S. Goslinga verzocht, in ver band met zijn aftreden als Wethouder van .Sociale Zaken, eervol ontslag als lid van het bestuur. Dit ontslag is hem op de meest eervolle wijze verleend. Ook in dit verslag willen wij onzen har- lelijken dank uitspreken Voor den belang rijken steun, welke wij vooral bij de op richting van het fonds van hem hebben mogen ondervinden. Burgemeester en Wethouders benoemden den heer mr. A. J. llomijn, Wethouder van Sociale Zaken, tot lid van het bestuur. Mejuffrouw D. M. J. Coebergli, die aan de buurt van aftreden was, werd herbe noemd. Spreekuur Secretaris. De_ secretaris hield eiken Zaterdagmid dag om 5 uur spreekuur in liet gebouw Nieuw.steeg No. 4. Borgstellingen. Door het Dag. Bestuur werden 529 (v. j. 351) aanvragen voor een borgstelling be handeld. -126 (v. j. 251) aanvragen voor een borg stelling tot een gezamenlijk bedrag van 36.563.50 (v. j. -21.461.werden ingewil ligd. 103 (v. j. 100) aanvragen voor een borg stelling moesten worden afgewezen, omdat: le. de aanvrager, niet credietwaardig was; 2e. de reden waarvoor men een borg stelling noodig had, niet beantwoordde aan het doel der Stichting en 3e. de aanvrager geen ernstige pogingen had gedaan, om een borg te vinden. Het gemiddeld bedrag der in den loop van het jaar verleende borgstellingen be droeg 85.83 (v. j. 85.50). Door de personen, aan wie een borgstel ling is verleend, wordt over bet algemeen behoorlijk aan hunne verplichtingen vol daan. Slechts een klein bedrag behoefde het fonds als borg te betalen. De Commissie tot bestudeering van den woeker te Leiden kwam in haar op 1 De cember 1928 uitgebracht rapport tot de slotsom, dat, zij het met behulp van een rijkswet en gemeente-verordeningen, de woeker het best wordt bestreden door nim mer aflatende waarschuwing en door de bevordering, ook met overheidssteun, van inrichtingen, die beoogen het woekerbe- drijf dood t-e^ concurreeren. Het is- ook vooral daarom, dat wij er met genoegen melding van maken, dat door ini tiatief van de Tweede Kamerleden mr. dr. G. v. d. Bergh c.s. een wettelijke regeling van het geldschietersbedrijf is tot stand gekomen. Dit wetsvoorstel is in de beide Kamers der Sta ten-Generaal z.h.s. aangenomen. Voor de voorstellers eh met name voor den heer mr. dr. G. v. d. Bergh een prachtig succes, waarmede wij hem van harte ge- lukwenschen. De Geldschieterswet is reeds in het Staatsblad verschenen en zal op een nader te bepalen da.g in werking treden. In de plaatselijke bladen zijn adverten ties geplaatst: „Past op voor de woeke raars". Waarschuwen en nog eens waarschuwen blijve het parool. Uit onderscheidene gemeenten werd tot ons het verzoek gericht, om inlichtingen te verstrekken aangaande de werking van het fonds, waaraan steeds gaarne is vol daan. Het is ons dan ook een genoegen te kunnen vermelden, dat in vele gemeenten pogingen in het werk worden gesteld om te komen tot oprichting van een borgstel lingsfonds, naar het voorbeeld van onze stichting. Mochten wij reeds eerder melding ma ken van de oprichting van liet Alkmaarsclie Boügstellingsfonds. thans kunnen wij nic- dcdoelen, dat te Dordrecht is opgericht, de stichting „Het Dordtschc Borgstellings fonds". Voor de medewerking, welke wij in het afgeloopen jaar van verschillende zijden hebben mogen ondervinden, zeggen wij hartelijk dank. De rekening en verantwoording van den penningmeester, Pastoor G. A. Smit, sloot in ontvangst en uitgaaf met 1967.11. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN Vrijzinnig Democratische Bond. De afdeeling Haarlem van den Vrijzin nig Democratischen Bond heeft de volgen de voorloopige candidatcnlijst voor de Tweede Kamer opgesteld: 1. Mr. H. P. Mar chant, Den Haag; 2. Mr. P. J. Oud. Den Haag; 3. F. E. H. Èbeb, Nieuw-Beerta; 4. Mevrouw Mr. B. Bak- ker-Xort, Den Haag; 5. Th. M. Ketelaar, Amsterdam; 6. Mr. Dr. A. M. Joekes, Den Haag; 7. D. Kooiman, Purmerend; 8. Dr. A. van Raalte, Amsterdam; 9. Mr. L. G. van Dam, Haarlem10. H. B. Berghui]*, Utrecht; U. Mej. Dr. Ada Goudsmit, Am sterdam; 12. K. D. Steijn, Beverwijk; 13. J. v. d. Brink, Baarn; 14. J. Best, Berk hout; 15. G. W. Comello, Hilversum; 16. E. L. D. Lustig, Utrecht; 17. P. van Mevcr, Koog aan den Zaan; 18. J. J. Feringa, Am sterdam; 19. Dr. G. A. E. B. Meijer, Utrecht; 20. T. Kostelijk, Heerhugowaard. DE POLITIEK IN DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD. Zooals gemeld, heeft de gemeenteraad ▼an Amsterdam Donderdag de voordracht van B. en W. inzake de tijdelijke korting op de loonen verworpen met 23 tegen 21 stemmen. Tegen stemden de sociaal-de mocraten, de heeren Weils, Bruinsma en Bern hard, de communisten en de heer Ivitsz. Dus ook.... de afgevaardigden van de middenstandspari ij hebben tegengestemd en daardoor het gemeentebestuur in moeie- lijkliedon gebracht. Vrijdag heeft de gemeenteraad met 26 tegen 16 stemmen de voordracht van B. cn W. om het aantal opcenten op de ge meen tefondsbelasrting op 74 te 'bepalen aangenomen. Tegen stemden de Vrijheids bond, de Christ.-Historischen, de Neutrale Middenstanders, de A.-R. fractie, de Com munisten en de lieer Kitsz. GED. STATEN Z.-H0LLAND. De heer Brautigam lid in plaats van den heer Schaper. Naar verluidt zal de heer Joh. Brauti gam do candidaat der soc.-dem. fractie in de Staten van Zuid-Holland zijn voorde be noeming van een lid van Ged. Staten in de vacature-Schaper. DE C0L0RAD0-KEVER. Conferentie te Parijs? Reuter seint ons uit Parijs d d. 29 April: Men meent te weten, dat de Fransche re- gcering aan de belanghebbende regeerin gen heeft voorgesteld, te Parijs een inter nationale conferentie te houden over de be smetting van aardappelen door den colora- do-kever. HET TARIEF VOOR BOTER. De Nederlandsch-Duitsche besprekingen. Wolff meldt uit Berlijn: Naar aanlei ding van een in enkele Nederlandsche bladen voorkomend bericht aangaande Duitsch-Nederlandsehe onderhandelingen, als resultaat waarvan het tarief voor bo ter belangrijk zou worden verhoogd, ver nemen wij van goed ingelichte zijde, dat dit bericht niet juist is. Van Nederlandsche zijde zijn voorstel len gedaan, welke tot een verbetering en vereenvoudiging der methode van tarifiee- ring moeten leiden De Duitsche regeering heeft een onderzoek der Nederlandsche voorstellen toegezegd. De bevoegde in stanties hebben hun standpunt ten aan zien van de voorstellen nog niet bepaald. NED. R.-K. BOND VAN OVERHEIDS- PERSONEEL „ST. PAULUS". In de kapel van het Anisterdamsche Ba- gijnhof droeg Vrijdagmorgen dr. G. O. van Xoort een H. Mis op voor de zielerust van de overleden hoofdbstuurders. De kapel was geheel met afgevaardig den gevuld benevens talrijke leden van de afd. Amsterdam. Onder de H. Mis gingen velen ter H. Tafel. Na het Evangelie schetste Deken van Nooi t in't kort de belangrijkheid van dezen dag voor „St. Paulus" en de groote ver dienste van de oprichters van deze zoo be langrijke organisatie. Om 11 uur waren de St. Paulusmannen aanwezig in de zaal van de Kamer van Koophandel in het beursgebouw op het Damrak. Namens B. cn .W van Amsterdam werden ze ontvangen door wethouder mr. G. C. J. Kropman. Aanwezig waren mr. S. van Lier. secr. afd. Alg. Zaken; de hee ren W. Steinmetz, van Hamersveld en Dingemans. Wethouder Kropman sprak een rede uit: De lieer L. F. Guit bracht, dank namens den geheelcn bond. Spr. is er van overtuigd, dat te Amsterdam het werk van een mo dem kath. georganiseerde organisatie op prijs wordt gesteld. .Spr. weet dat er te Amsterdam op dit gebied zeer goede ver houdingen zijn, die ten opzichte van ande re steden tot voorbeeld kunnen worden gesteld. Om half twee werd in het Cor. Broere huis de officieele drukbezochte receptie gehouden. Vele telegrammen en schriftelijke ge- lukwenschen waren ingekomen, o.m. van het Nedorlandsch Episcopaat. Tijdens de receptie maakten de afge vaardigden een boottocht door havens en grachten, welke begunstigd door mooi weer, een aangenaam verloop had. Vermelden wij nog, dat als geschenk van alle afdoelingen aan het Hoofdbestuur een bondsvlag is aangeboden door den voorzitter van het Vaandeleomiité, den heer- H. A. Vulink. Lezingen over Dagbladwetenschap. Gisteravond heeft de heer N. Roosevelt, gezant der Ver. Staten to Boedapest, in het klein auditorium der universiteit alhier, de eerste van zijn drie aangekondigde voor drachten gehouden over „Journalistiek en pers in Amerika". De Leidsche Hortus, welke in verband met de voorbereiding van de Von Siebold- herdenking gesloten is geweest, is vanaf morgen weer voor hot publiek openge steld. DE BADHUIS-KWESTIE. Adressen aan den Raad. Aan den Baad van de Gemeente Lei- is volgend adres gezonden: Geven met versehuldigenden eerbied je kennen; ondergeteekenden A. J. Schone- veld en H. v. Donselaar, resp. Voorzitter en Secretaris van de Federatie van te Lei den en Omstreken gevestigde Woningbouw verenigingen ten deze domicilie kiezende Marnixstraat 11; dat zij kennis genomen hebben van het ingekomen stuk No. 73, waarin stond ver meld, dat de Commissie van Financiën vooralsnog geen aanleiding kon vinden om de oprichting van een gemeentelijk Badhuis in het Zuidelijk Stadsgedeelte te bepleiten; deze meening wordt blijkbaar ook gedeeld door het College van Burgemeester en Wethouders, daar we in bedoeld stuk lezen, dat er voor Uw College met het oog op den ongunst der tijden, vooralsnog geen aan leiding is, tot oprichting van een nieuw badhuis in het Zuiderkwartier over te gaan; dat zij van meening zijn, hoewel erken nende, dat tijdsomstandigheden verre van gunstig zijn, het toch van de allergrootste beteekenis is voor de volksgezondheid, dat er een badhuis opgericht wordt; weshalve zij Uwen 'Etead verzoeken, als nog zijn medewerking in deze zoo belang rijke aangelegenheid te verleenen, zij het dan op een wijze, welke de minste finan cieel© offers vraagt van de Gemeente. 't Welk doende enz., „PRO JUVENTUTE" LEIDEN. Voor een aantal genoodigden, waaronder wij o a. opmerkten rechterlijke autoriteiten, predikanten, R. K. geestelijken, leden van den voordijraad, hoofden van scholen en ju ridische en medische studenten, hield Prof. Dr. E. A. D. E. Carp een lezing in een der bovenzalen van „In den vergulden Turk'' over: „De beteekenis der verwaarloozing bij het verschijnsel der kindcrcriminaliteit". Bij den aanvang droeg Prof. Van Oven het voorzitterschap der verceniging Pro Juventute aan Prof. Van Bemmelcn over, welke laatste Prof. Carp met een enkel woord inleidde. Spreker behandelde den invloed der zoo genaamde „verwaarloozende" opvoeding, welke vooral te kort schiet als voorberei ding voor de ontwikkeling der gewetens- functie Deze laatste komt hoofdzakelijk tot stand door de vereenzelviging met- voor beelden uit de omgeving van het jonge kind. De nabootsingsdrang leidt tot dit ver- eenzelvigingsproces. Het ontbreken van goede voorbeelden en het vereenzelvigen met slechte weerspiegelt zich in de gestoor de structuur der persoonlijkheid van het verwaarloosde kind. De milieu-factoren als oorzaken der verwaarloozing zijn voldoen de bekend; ook in den werkkring kan een factor tot verwaarloozing liggen. Evenals het zeer jonge kind, het. mist verwaar loosde kind het vermogen tot uitstellen van de streving tot bevrediging van primitieve driften. De Gemeenschapszin als belangrijk ste factor voor het sociaal aangepast zijn, komt bij verwaarloozing onvoldoende tot ontwikkeling. De verhouding van individu tot gemeenschap is de weerspiegeling van die van kind tot huisgezin. Het ongunstige milieu brengt den onontbeerlijken Gomeen- schaps-zin onvoldoende tot ontwikkeling. Het is de verwaarloozing, welke eenerzijds de ongestoorde ontwikkeling der persoon lijkheid belemmert door het aanbieden van slechte bouwstoffen, anderzijds tot het so ciale aanpassingsdefect leidt, dat men mis dadigheid noemt. De voorzitter, Prof. Van Bemmelen, sloot de vergadering met een woord van dank aan den spreker en met de opwekking om het Pro Juventute toe te treden, waarvan het Secretariaat gevestigd is De Laat do Kanterstraat 9. Zilveren kloosterjubilea. Op 9 Mei a.s. hopen de Eerw. Zusters Thimothea, Petra en Andrea van het Eli sabeth Ziekenhuis alhier, haar zilveren Professiefeest in het Moederhuis te Breda te vieren. Op die dag zullen ook de eerw. Zusters Thadea te Gilze en Pia in de Mis sie te Medan haar 25-jarig Professiefeest vieren. Moge God haar nog vele jaren voor de Congregatie sparen. De 1 Mei-viering op Zondag. Door de afd. Leiden van Patrimonium is de volgendo motie aangenomen: De afdeeling Leiden van het Neder- landsch Werkliedenverbond „Patrimo nium", in jaarvergadering bijeen in het gebouw „Patrimonium" aan de Hoogland- sche Iverkgracht op 29 April 1932; gehoord de bespreking inzake de van wege de sociaal-democratische arbeiders partij op Zondag 1 Mei a.s. te houden 1 Mei feestviering, waardoor do Zondagsrust in deze gemeente ernstig in gevaar dreigt te worden gebracht, in het bijzonder door een fietstocht, die volgens het programma van het comité voor genoemde feestviering, des morgens tijdens de godsdienstoefeningen en door een zoogenaamde lichtstoet met muziek, vlaggen, banieren en transparan ten, die in den avond zal worden gehou den betreurt, met het oog op het feit, dat daardoor een groot gedeelte van de bur gerij in haar heiligste gevoelens zal wor den gekwetst, ten zeerste dat door den burgemeester, als hoofd der politie, tegen genoemden fieteoptocht niet zoodanige maatregelen zijn genomen, dat deze op tocht geen doorgang kan vinden en dat het College van Burgemeester en Wethou ders, bij hetwelk de uitvoering van de Zondagswet berust, tot het houden van ge noemden lichtstoet zijn toestemming heeft gegeven besluit deze motie ter kennis te brengen van den Burgemeester, het Collége van B. on W., den gemeenteraad en de plaatse lijke pers en gaat over Lot de orde van den dag. Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet. Burgemeester en Weihouders van Lei den brengen ter algemeen kennis, dat J. G. Kluit, te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van een verlof B voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik in perceel Aalmarkt No. 18, alhier. A. VAN DE SAXDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN SÏRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 April 1932. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—S.30 uur. Zondag, K. J. M. V. „St. Peter Kanis", Pa troonsfeest, 9 uur H. Mis Kapel St. Elisabethgesticht. Maandag. „Boefje". N.V. Rotterd. Hofstad Tooneel. Schouwburg 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen zal worden waargenomen door de doktoren: Bruining, P. van Es, Hovens Gréve en Niemer. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De avond-, nacht cn Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 April tot en met Zondag 1 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. ST. PETRUS-PATRONAAT. Op Zondag 19 Juni heeft de groote Jeugd- demonstratie plaats te Wassenaar. Maar opdat alles goed slage, moet er nog heel "wat worden geoefend en gerepeteerd: in zang en spel. marcheeren, defilecren enz. Daarom begint de gewone bijeenkomst voor de leden van het St. Petrus-patronaat Zondag a.s. een uur vroeger: alzoo om half vier. Te half vijf heeft dan de oefenwed strijdplaats tegen het St. Antoniuspatro- naat. Alzoo alle jongens te half vier present. Veertigjarig jubileum. De heer J. C. Geyp herdenkt morgen den dag, waarop hij 40 jaar als dirigent is ver bonden aan het voormalig muziekcorps van de schutterij, tegenwoordig Stedelijk Mu ziekcorps. BIOSCOPEN. Trianon. De heeren der schepping, die Jeanette Mac- donald in deze nieuwe film: „Eén uur met jou" zien, zullen zeggen, dat zij weer aller aardigst is. De dochteren Eva's zullen bij het aanschouwen van Maurice Chevalier in deze zelfde film weer zeggen, dat hij snoezig en aller-charmanlst is. En beiden hebben gelijk. Dit beroemde filmpaar heeft een charme, die onvergelijkelijk is en die altijd trekt om de buitengewone vlotheid van hun spel. In iedere film, die zij spelen treft dat altijd opnieuw. Toch is het enscenario van deze film min der goed geslaagd dan de vorige scenario's, die voor Maurice Chevalier en Jeanette Mac- donald werden geschreven. Wij herinneren slechts aan „Liefdesparade" en „De lachende Luitenant", om de beste te noemen. Daar was een origineel en pakkend scenario, wat hier, eerlijk gezegd, niet het geval is. Maar des te grooter zijn dan ook de praestaties van dit tweetal om met dit simpele gegeven een film te laten zien, die toch weer boeit van begin tot eind, een film met tallooze aardige trek jes, met guitigheden, die vooral het geheim zijn van Maurice Chevalier. Om eenige tooneeltjes, die neiging hebben tot het gewaagde, maken wij voor deze film een voorbehoud voor volwassenen. Voor de pauze gaat een gezellige Duitsche film „De brave zondaar", waarin de bekende Duitsche komiek Max Pallenberg, gesecon deerd door Heinz Rühmann de aanwezigen 'n gezellig uurtje bezorgt. Bij elkaar is dit een programma, dat voor een heel gezelligen avond zorgen kan. Luxor. In „Het Geheim van den derden Nacht" zien we een spannende detective film met Otto Walburg en Gerda Maurus in de hoofdrollen, 't Is een film van die bekende soort, inbrekersmisdaden, die getuigen van de brutaliteit en geraffi neerdheid van den „kluisbreker", een bij de politie bekend berucht individu, die echterop dat tijdstip achter de tra lies zit. Zietdaar één van de raadsels in deze film. Een ander is: wie den over val op den D-trein pleegde, waarmede een zending goud word vervoerd. Niet minder dan drie commissarissen van po litie, Hans Stüwe, Hans Brause-wetter en Bruno Lupinski, verleenen in deze film hun medewerking. Veit Harlan speelt de rol van de „Kluisbreker". Voor do pauze een gevarieerd pro gramma met als hoofdnummer „Het Bal", waarin Lucie Branheim en Dolly Haas zorgen voor den „lach" en den „traan"! Voor volwassenen. Casino. Casino heeft deze week een leuk pro gramma. „De oom uit Sumatra" heeft niet nagelaten het publiek hartelijk te doen lachen. Daar was dan ook wel reden toe, vooral omdat hij de eohte oom niet was, maar er voor door moest gaan om den ar men dokter Koek in de gelegenheid te stellen een rijk huwelijk to kunnen slui ten. Er doen zich allerlei verwikkelingen voor, die pas eindigen, als de ware oom ten tooneele verschijnt en alles op zijn l pootjes terecht komt. Ook „Het Vorstenkind." is ec-u filui

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2