50ct HEEREN BAAI HET PAD LANGS DE KLIP. ZATERDAG 30 ACKIL 1932 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND ALPHEN AAN DEN RIJN. Modderpoel. De Zweedsche jus titie heeft geen aangename taak. Zij zit te baggeren in de Kreuger-affaire en deze affaire blijkt een modderpoel eerste klas te zijn. Toen de „groote' Ivar Kreuger te Pa rijs zioh doodschoot, vreesde men dat er „iets"' niet in den haak zou zijn, maar het bleek weldra, dat alles niet in den haak was. De groote,geniale Kreuger was een falsaris geweest, een oplichter op groo te schaal, een knoeier, en zijn mede-direc teuren van het reuzen-concern, die van zijn vervalschingen op de hoogte waren, zitten nu achter slot en grendel als mede plichtigen. Het geheim van zijn succes schijnt de geheimzinnigheid geweest te zijn waarmede hij zich omringde; hij was de zwijger, de groote onbekende, die zich terugtrok in de z.g. stille kamer boven op het dak van zijn woning, waar niemand hem mocht storen, zoolang het roode lamp je boven de deur brandde. Hier zat hij als een spin in zijn web en spon de draden, waarmede hij de eene maatschappij na de ander ving, Er brak echter één draad en het geheele web stortte ineen. Als zulke „genieën" zich doodschieten treuren wij er niet om. De Zweedsche fis cus alleen zit nu in zak en asch, want de opbrengst der Zweedsche belastingen zal met 6 millioen kronen dalen. Ontwapening. Wij moesten ein delijk eens een genie vinden, die in Genève zóó aan de touwtjes kon trekken, dat alle eerste ministers dansten naar zijn wil. Maar zoo iemand is er niet. Zelfs de Amerikaan Stimson, die toch als vertegen woordiger van een land, waarbij heel Euro pa in het krijt staat, heel wat troeven in handen heeft, kan het spelletje maar niet winnen. Wij hebben verleden week het gezegde van het enfant terrible der Ontwapenings conferentie, den Rus Litwinof, aange haald, dat het n.l wel weer zou uitdraaien op het oude liedje: De vroede vaderen gingen vergaderen, Zij dronken een glas en deden een plas En lieten de zaak zooals zij was. Het heeft er allen schijn van, dat het volkomen uitkomt. Wat de Ontwapenings conferentie op het oogenblik te zien geeft is meer dan treurig. Laten wij even in groote trekken opha len hoe het verloop van zaken was. Men wilde gaan ontwapenen, d.w.z. iets meer doen dan de bewapening beperken, men wilde zelfs gaan verminderen. Hoe moest dat gebeuren? Etappen-ge wijs, werd voorgesteld. Best, maar hoe Eerst do aanvalswapenen afschaffen, zei Amerika. Neen, niet afschaffen antwoordde Frankrijk, maar internationaliseeren (het geen natuurlijk groote verlakkerij is, want een groote mogendheid zal zijn leger alleen dan ter beschikking van den Volkenbond stellen, als dat in zijn kraam te pas komt. Stel u voor, dat de Volkenbond eens tegen Frankrijk zou moeten optreden, zou Frank rijk dan zijn aanvalswapenen afstaan aan den Volkenbond, om ze tegen zichzelf te laten gebruiken?) Om aan het gekrakeel tusschen de vóór- en tegenstanders van afschaffing en 'inter- nationaliseering een einde te maken, werd besloten eerst vast te stellen wat „aan valswapenen" waren, dan kon men later wel zien, wat er mee te doen. Maar nu wilde iedereen het wapen, waar over zijn buurman het meest beschikte, tot aanvalswapen gestempeld zien. Tusschen al dat gekrakeel loopt als een roode draad de oude tegenstelling tus schen Frankrijk en zijn vriendjes en dè rest der mogendheden: via veiligheid tot ontwapening (Frankrijk) of via ontwape ning tot veiligheid. Stimson heeft geprobeerd een brug te slaan tusschen deze twee diametraal tegen over elkander staande standpunten en hij was al aardig op weg om een eenheidsfront te vormen tegenover Frankrijk, toen Tar- dieu plotseling op het goede oogenblik keeipijn kreeg en een uitnoodiging, om gauw even naar Genève te komen, af wees. Nu zitten de heeren te Genève heele- maal in het moeras. Stimson wil naar huis Macdonald is boos en uit zijn wre vel in persgesprekken dr. Brüning eisoht voor Duitschland een hoogere bewapening en hij wijst met zijn duim achter zijn rug naar Hitier. Het is een doolhof zonder uitgang. Straks krijgen wij nog zoo'n conferentie, welke met het ontwapeningsvraagstuk ten nauwste samenhangt, n.l. de a s. conferen tie van Lausanne over de Herstelbeta lingen. Nu is het wachten maar weer op den uitslag der Fransche verkiezingen op 1 en 15 Mei. Misschien brengen deze verkie zingen een verrassing? Landdagverkiezingen. De Landagverkiezingen in een vijftal Duitsche staten hebben geen verrassing opgeleverd. Men dacht het reeds: de uiterste partijen zouden zegevieren. En zij hebben inder daad gezegevierd, wel niet zóó als de meest vreesachtigen vreesden, maar toch zeer behoorlijk. De partijen van Hitler en van de com munisten hebben overal winst geboekt, vooral die van Hitier. De „N. R. Crt." ziet in deze ontwikkeling der dingen de groei van Duitschland in de richting van de dictatuur. Het parlementarisme is er bezig schip breuk te lijden. Een overwinning van Hit- Ier beteekent dictatuur, maar het eenige middel om de revolutionaire partijen weg te houden uit de macht is ook weer. dictatuur. Dictatuur dus met of tegen Hit- Ier, maar in ieder geval dictatuur. Duitschland heeft reeds zijn eigen tech niek ontwikkeld voor zijn tegen de om wenteling gerichte autocratie: Het is het stelsel der „noodverordeningen" dat de zeer democratische en zeer parlementaris- tische schepper van de grondwet van Wei- mar door artikel 48 van zijn ontwerp heeft mogelijk gemaakt. Totnogtoe is het niet rechtstreeks dic tatoriaal toegepast. De regeering vaardig de decreten uit, en liet die dan achteraf goedkeuren door den Rijksdag, die het niet heeft gewaagd, er één van de verwer pen. De regeering handhaafdeq zich dank zij dit beleid en doordat zij geen üloties van vertrouwen liet indienen, doch het liet aankomen op de verwerping van moties van wantrouwen dank zij de verdeeldheid van de oppositie. Tot lang in de periode der noodverordeningen heeft dr. Brüning met aft-reden gedreigd als een van de pre- sidentieele decreten zou worden verwor pen, of een motie van wantrouwen zou worden aangenomen. Of hij nu nog verder zal vasthouden aan dit ten deele dictatoriale, ten deele parle mentaire, maar toch overwegend parle mentaire stelsel? De uitslag der Pruisische verkiezingen laat er ternauwernood nog ruimte voor. Een iets minder groote nederlaag der re- geeringspartijen had wellicht het beleid waarmede nu reert^ geruimen tijd de rijks- re geering zich handhaaft, ook voor Pruisen bruikbaar gemaakt. Nu is de verdeeling der stemmen zoo, dat op het verwerpen van alle moties van wantrouwen wellicht nog zou kunnen gehoopt worden, maar van een aannemen van „noodverordenin gen" geen sprake meer kan zijn. De on voorwaardelijke oppositie heeft een vol strekte meerderheid. Nu staat men dus voor de keus: Hitier regeert dictatoriaal door decreten, of een regeering, die tegenover hem staat, doet het. Welke vorm van dictatuur echter in Prui sen en wellicht in andere Duitsche sta ten ontstaan moge, zij moet haar gevol gen hebben voor de politiek van het rijks kabinet. Vanzelf zal dit in de verscherpte GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Voor onze gemeente valt weer een 50- jarige echtvereeniging te vermelden. Het betreft nl.. onze plaat3genooten: Adrianus Wilhelmus Gerardus van Leeuwen en Auke Geziena Boer, die op 12 Mei a.s. den dag hopen te herdenken, dat zij voor 50 jaar in den echt traden. De bruidegom, die 19 Maart j.l. den leef tijd van 70 jaar bereikte, is gedurende 42 jaar werkzaam geweest als stoker op de olieslagerij v-h. Dros en Hoogeveen alhier, terwijl hij nadien nog 9 jaar machinist was op de Zandsteenfabriek der fa. Jongenbur ger; momenteel heeft hij geen werkkring meer. De bruid is 14 Maart j.l. 72 jaar gewor den. Zij mag zich nog in een goede gezond heid verheugen, hoewel haar levenspad niet steeds over rozen ging, want meerma len was zij ernstig ongesteld, zoodat zij in het Ziekenhuis moest worden opgenomen. Ondanks dit alles verricht zij tot heden nog steeds haren huiselijken arbeid met lust en opgewektheid. Het echtpaar is in het gelukkig bezit van 9 kinderen en 34 kleinkinderen. Wij wenschen beiden nog goede en gelukkige jaren toe. SPORT 'Kwa&tütti tabak per Vz pond ECHTE FRIESCHE 20ct.perons -lOcl.perVions vorm van autocratie worden Daarom is de uitslag van deze verkie zingen in ieder geval beslissend voor den staatsvorm, die in den eerstkomenden tijd in Duitschland toepassing zal vinden. Wat elders door staatsgreep is gebeurd, ge schiedt in Duitschland' door de stuwkracht van de gebeurtenissen. VOETBAL R. K. FEDERATIE. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Missie-wedstrijd. R. K. U. V. B.—R. K. L. V. B. (terrein V. V. G.). v Om het kampioenschap. Santpoort-T. Y. B. B. Promotie lo klasse D. S. D. O.Fortitudo. Promotie le klasse E. D. O. N. K.Lenig en Snel. Eerste klasse A. V. V. H.—Marsana; R. K. V. V. Kerkrade. Eerste klasse B. Union—R. K. T. V. V.; Venlo—S.V.B. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. DISTRICT LEIDEN VAN DEN D. H. V. B. Het District-Junioren Elftal. Voor a.s. Zondag is weer een proef wed strijd vastgesteld en wel tegen Rood Wit I Junioren op het sportpark „Zuidwijck" te Wassenaar, aanvang 1 uur. Het voorloo- pige districtselftal is nu samengesteld als volgt: v. Egmond (Alph. Boys) A. Meiman A. v. d. Meer (R.W.D.) (Lisse) G. de Kier A. Kamphues H. Tijssen (Leiden) (Leiden) (Meerburg) C. Slootbeek v. Nierop B. v. Leeuwen (Lisse) (R.W.D.) (R.W.D.) B. Disseldorp J. van Hameren (S.N.A.) (D.O.S.) Reserves: W. Raaphorst (O.V.V.); J. Prins (Alph. Boys), F. Zandbergen (Meer burg); Jac. v. Kampen (S. J. C.); Jac. Groene woud (S. J. C.), G. Verhagen (3. N. A.). Scheidsrechter: J. Graafmans. Spelers, reserves uiterlijk half één op het terrein. R. K. S. V. „Leiden". Het eerste heeft morgen een vrijen Zon dag. Ons tweede speelt om 1 uur oen vriend- schappelijken wedstrijd tegen Lenig cn Snel II. Voor deze match werd een medail le beschikbaar gesteld. Rood-Zwarten doet alzoo uw best! Ons derde elftal ontmoet om 3 uur oen S.J.C.-elftal. Daar, vanwege de a.s, nederlaag- en bekerwedstrijden, eenige wijziging in de samenstelling der elftallen is aangebracht, verwacht het dagelijksch bestuur, dat do leden der elftal-commissie aanwezig zullen Ten sotte, onze Juniores zullen bij onze Oegstgeest buren op bezoek gaan, om cr, al is het wat laat. een competitie-wedstrijd te spelen. Jeugdige Leidenaren geeft den gasthce- ren flink partij en brengt de puntjes inee Wie heeft cr nog steunbonnen Dan wordt het ten hoogste tijd eens af tc rckc- R. K. Sportvereniging D. 0. S. D. O. S. II cn III gaan naar Warmond om daar S. M. C. II en III te bekampen. D. O. S. III speelt om 1 uur cn D. O. S. II om half drie, de laatste een medaille- wedstrijd. De junioren gaan naar Noordwijk om daar om 1 uur de S. J. C. Junioren te ont moeten. Het zal er spannen. Vertrek per fiets pl.m. half twaalf. Tenslotte vestigen we nog even dc aan dacht op onzen Propaganda Filmavond a.s. Zondag, die schitterend belooft te worden; entree 25 cent. PROMOTIE-COMPETITIE 1e KLASSE DER D. H. V. B. Bezoekt Zondag a.s. do wedstrijd: Meerburg IOliveo I 3471 (Pijnacker) Aanvang 2.30 uur Terrein: Hooge Rijndijk (achter het Patronaat). Entree 0.25; Jongens 0.15 Werkloozen 0.10 (op vert. stempelkaart) R. K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H.R.). Na de onfortuinlijke uitwedstrijd van Zondag jl. speelt Meerburg I morgen op eigen terrein te half drie tegen Oliveo I (Pijnacker) voor de promotie-degradatie- oompetitie le klasse D. II. V. B. Ook Oliveo I is evenals Activitas I op overtuigend© wijze kampioen van de 2d© klasse geworden. Hieruit kunnen we do logische gevolgtrekking maken, dat Meer burg I morgen wederom een heftigen te genstander moet bekampen. Daar d© kracht van Oliveo, in tegenstelling met Activitas, voornamelijk in enthousiasme en ausdauer schuilt, geven we onze ploeg, die Zondag toch bewezen heeft technisch van goede kwaliteit te zijn, een behoorlij ke overwinningskans. We zullen vooraf niet te optimistisch zijn, daar de wedstrijd van jl. Zondag bewezon heeft, dat een wedstrijd niet gewonnen is, voordat het eindsignaal geklonken heeft. Wil Meerburg I in the running blijven om te promoveeren, dan moet er morgen gewonnen worden. Het elftal komt in de gewone opstel ling uit, doch heeft alleen in de voorhoede een kleine verandering ondergaan. Deze linie ziet cr nu van 1. n. r. als volgt uit: J. de Vrind, W. van Egmond, D. Verplancke M. Zandbergen en A. Beekman. Voor ver dere bijzonderheden zie advertentie op deze pagina. Meerburg III, dat Zondag allo verwach tingen overtrof, speelt om half één even eens thuis tegen O. V. V. II. Na de phe nomenal© overwinning op Teijlingen III, zouden we geneigd zijn wederom een klei ne overwinning te voorspellen. O. V. V. II zal echter al haar best doen om toch ze ker één puntje mee naar huis te nemen; reden waarom we de derdo elftallors aan raden do tegenpartij niet te onderschat ten. Intusschen zou een overwinning het derde nog wel enkele plaatsen op de rang lijst doen stijgen. Ten slotte is Meerburg 1 Jun., na een zeer lango rustperiode weer eens aan het woord. De junioren zullen in Lisse den strijd aanbinden tegen Lisse II Jun. Het spel van onze junioren was in dc laatste wedstrijden wel iets vooruitgegaan; we zien dan ook den uitslag met vertrouwen tegemoet De ploeg komt uit met 1 inval ler voor II. Tijssen, die in het voorloopig junioren-elftal van het Leidsoho District, moet uitkomen. Het niet meespelen van llcnk is wol con verlies, maar voor do overigen een aansporing om zich geheel tc geven en zoodoende dit verlies te dek ken. Dc wedstrijd begint om kwart voor twee; vertrek per stoomtram om kwart over twaalf van station Leiden. Junioren allen op tijd present en denkt aan de Ju- niorenkaarten. Bijzonderheden en het niet doorgaan van wedstrijden wordt iederen Zondag tij dig bekend gemaakt bij den heer W. Tijs sen. H. R. Zoeterwoude en aan het Se cretariaat. Hcdonmiddag half drie voetbaltraining. R. K. Sportvereen. Alph. Boys. liet eerste en tweede elftal gaat mor gen op bezoek te Langeraar, om aldaar do openingswedstrijden le spelen tegen de aldaar opgerichte voetbalvereeniging „Adolf Ivolping". Het bestuur stelt deze attentie dezer sportvrienden zeer op prijs. Dc opening is oin 2 uur. Het tijdstip van vertrek vanaf de Kerkstraat is 1 uur. Do tocht gaat per rijwiel, voor alle spelers, dus allen precies 1 uur present. FEUILLETON. Uit het Engelsch van J. S. FLETCHER. 16) „En, meneer Etherton, wat denkt u van dc zaak?" barstte hij uit. „Weet u dat het inquest morgenochtend op de „Grange" zal worden gehouden?" „Ja, dat weet ik", zei Etherton rustig. „Ze hebben mij gevraagd, tegenwoordig te zijn. Wat is er mee?" „Nu, mijn moeder vindt, dat wij hulp van een rechtsgeleerde moeten hebben', antwoordde Marston. „Daarom ben ik naar Birch, den advocaat in Hallithwaite gereden o mhem te zegen dat hij komen moest. Dat zal ook wel gebeuren, hij zal wel als getuige opgeroepen worden. Maar wat denkt u dat de kerel zegt 't ja haa^t niet te gelooven „Nu, wat dan?" vroeg Etherton. „Biroh verklaart, dat hij niet voor de belangen van mijn moeder opkomen wil', zei Marston verontwaardigd. „Hij be weerde dat hij voor een bepaald feit een belangrijke getuige zal zijn: maar hij be schouwde het, na de inlichtingen die hij gekregen had, als zijn plicht de belangen van zijn overleden cliënt te behartigen. En dat, terwijl hij jarenlang onze familie- advocaat is geweest! En het mooiste is, <La.t hij liet daarschemeren dat hij ver denking tegen mijn moeder koestert. Ik had groote lust hem een pak slaag te ge- „Zei hij niet wat voor inlichtingen hij gekregen had V' vroeg Etherton. „Neen. Ik vroeg hem er naar, maar hij draaide er om heen en liet niets los", antwoordde Marston, die kookte van woede. „Ik vind zijn manier van doen al les behalve fair hij zei, dat de omstan digheden waaronder Sir Cheville den dood vond, zoo geheimzinnig waren, dat hij wei gerde voor iemand of iets anders op te komen dan voor de belangen van den overleden. Wat voor belangen zou hij bedoelen „Dat zal wel blijken", meende Ether ton. „Maar je moet wel hulp van een ad vocaat hebben. Mijn advocaat, Sindal, is een hoogst betrouwbaar man. Ik zal hem opbellen, als je er wat voor voelt en hem vragen het onderzoek bij te wonen als ver tegenwoordiger van mevrouw Stanbury. Wat dacht je daarvan?" „Ik zou het buitengewoon prettig vin den", verklaarde Marston merkbaar opge lucht. „Ik ben een boon, als ik begrijp wat dat allemaal beteekent." Etherton ging naar de telefoon en Letty stond uit haar stoel op en liep naar den jongen man. ,Marston", zei ze. „Wat zie je er ver stoord uit!" „Dat ben ik ook", antwoordde hij. „Die kerel Birch heusch Lctty, ik had groote zin om hem een klap in zijn gezicht te ge ven. Als hij nu maar precies had gezegd wat hij dacht.maar dat deed hij niet. Niets dan toespelingen en vage opmerkin gen. Wat zou er toch met hem en de poli tie zijn, ik begin langzamerhand te denken, dat er iets heel geheimzinnigs achter steekt." „Wat heeft de politie dan gedaan of ge zegd vroeg Letty. „Het is niet zoozeer wat die kerels zeg gen of doen", gaf Marston ten antwoord, „maar het is alleen de vervelende manier waarop ze om ons huis heen hangen en iedereen ondervragen. Ik geloof niet, dat het zoo ingewikkeld isik ben van de zelfde opinie als mijn moeder: de oude heer is op dat voetpad uitgegleden en naar beneden gevallen. Dat is toch heel waarschijnlijk? Die lui maken een drukte van belang om niets. Ik ben vanmiddag naar de Zwarte Klip gegaan en ze wilden me niet eens bij de plaats toelaten waar hij gevallen is. Ze hebben het stuk grond afgezet en agenten zorgen er voor dat daar niemand komt. Er is zachte grond op het pad en ze zoeken naar voetsporen." „Je moet niet vergeten", merkte Letty op. ,.Dat Sir Cheville iedere centimeter van het pad kende. Nam hij het altijd als hij 's avonds laat uit de club kwam?" „Ja en hij is vaak genoeg gewaar schuwd", riep Marston uit. „En nu hij een volkomen verklaarbaar ongeluk heeft ge kregen, zoekt iedereen er iets geheim zinnigs achter. Ik geloof geen woord van wat Marchmont zegt over de plekken op zijn armen hij kan die net zoo goed door den val gekregen hebben." Etherton kwam weer binnen en knikte geruststellend. „Het is in orde", deelde hij mede. „Sin- dal komt: hij zal om half tien op de „Grange" zijn. Het inquest begint om tien uur. nietwaar?" „Ja, om tien uur en ik wou dat het al voorbij was", antwoordde Marston. „Maar ik dank u wel, hot is een heele opluchting dat Sindal komt en toch ik begrijp niet goedwaarom mijn moeder per se juridische bijstand wil hebben. In ieder gevalik zal er wel voor oppassen dat die Birch niets meer van ons tc doen krijgt als alles voorbij is en ik zal hem wel eens precies vertellen, wat ik van hem denk. Nu moet ik gaan ik zie u morgenochtend wel, meneer Etherton?" „Je zult ons allebei zien," was het ant woord. „Ik neem Letty mee". Hij liep met zijn bezoeker mee tot voor het huis en halverwege het grasveld bleven zij stil staan. „Ik veronderstel dat je gehoord hebt," vervolgde Etherton toen, „dat jo oom gisteravond naar Birch ging om zijn testament te teekenen. Heeft Birch nog gezegd of het geteekend was?" „Neen, hij zei er geen woord over', ver telde Marston. „Ik had het van den kolo- ne gehoord, maar vroeg er Birch niet naar cn hij begon er ook niet over. Als Sir Cheville zijn testament geteekend heeft, zal Birch het stuk natuurlijk hebben." „Kreeg je den indruk, dat Birch iets bijzonders weet vroeg Etherton. „Iets weet?" eoho-de Marston. „Hij liet het duidelijk merken dat hij vol wan trouwen en duistere vermoedens isMaar bet was aan den anderen kant allemaal even vaag „Wij zullen er morgenochtend wel meer van hooren", meende Etherton. Toen Marston weggereden was bleef hij nog een oogenblik in gepeins bij het hek staan, en hij keek ernstig toen hij weer bij Letty terug kwam. „Letty", zei hij, „we moeten ons voor bereiden op allerlei moeilijkheden dooi den plotselingen dood van Sir Cheville. Jo zult vreemde dingen morgen hooren bij het onderzoek." „Vader", vroeg Lctty op nadenkende toon: „Gelooft u dat het verstandig is ge weest om Pike zoo op staanden voet te ontslaan Hij is een cu al wraakzucht nu." „Het was het beste". antwoordde Etherton langzaam. „Laat hom zijn beetje kwaad maar dadelijk brouwen dan zijn wij eens en voor al van hem af." „Kan hij werkelijk ernstig kwaad doen?" klonk het een beetje angstig. „Die vraag zou ik kunnen beantwoorden Letty, als ik wist wat meneer Pike weet. Jo hebt gehoord wat hij zei dat hij jo niet alles had verteld. Natuurlijk had hij dat niet. Hij vertelde je juist zooveel als met zijn eigen belangen strookte. Heb ge duld tot morgenochtend dan zal hij wel alles tegenover don coronor loslaten." „Bent u niet bang voor uzelf?" „Ik?" riep Etherton uit. „Groote genade neen kind. Bang yoor Pike 1 Neen kind voor niemand trouwens I Maak je daar maar niet ongerust over.... morgen om dezen tijd zullen wc heel wat meer weten dan nu. Muar het zal niet over mij zijn!" Letty vergezelde den volgenden och tend haar vader naar de „Grange" Ze wiis nog nooit bij dc behandeling van een rechtszaak tegenwoordig geweest, zelfs niet voor de plaatselijke politie-reohtbank, hoewel zoowel haar vader als haar peet vader magistraten waren en ze keek met groote belangstelling naar den coroner, een bejaarden advocaat uit Hallithwaite cn zijn twaalf juryleden, eenvoudige lie den uit de vallei, die zich in de groote eetzaal hadden geïnstalleerd. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13