HET PAD LANGS DE KLIP. VRIJDAG 29 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Bij een familie te Wijchen bij Nijmegen was sedert langen tijd de 86-jarige moeder van de vrouw inwonend. De oude vrouw was den laatsten tijd hulpbehoevend en malende, en daarom werd Woensdag be sloten voor haar in het van steen opgetrok ken kippenhok een slaapplaats in te rich ten. Toen de schoonzoon, bij wien de oude vrouw inwoonde, zooals hij althans ver klaarde, in den nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks half één de kippen zou gaan voeren, bemerkte hij dat rook uit het kippenhok kwam. In het kippenhok vond hij op den vloer het geheel verkoolde lijk van de oude vrouw. Volgens zijn ver klaring zou de dood van de vrouw het ge volg zijn van het feit. dat zij met een bran dende lantaarn in aanraking is gekomen. De justitie te Arnhem stelt een onderzoek in. „Hbld.". TWEE LIJKEN OPGEHAALD. Te Urmond (L.) is uit de Maas Woens dagmiddag opgehaald het lijk van een naar schatting 30-jarige vrouw. Er zijn geen sporen van geweld op het lijk zichtbaar. De justitie is met het geval in kennis gesteld. Men vermoedt met een Belgische vtouw te doen te hebben, aangezien uit Zuid-Limburg nergens melding wordt ge maakt van de vermissing van een vrouw. Niet ver van de plaats, waar men het lijk van deze vrouw heeft gevonden is Woensdag uit de Maas opgehaald het lijk van een manspersoon van ongeveer 35 ja ren, rood haar, gekleed in donker costuum, vermoedelijk een mijnwerker Hij had een quitantie bij zich van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond. Andere kentee- kenen ontbreken. Kind verdronken. Gisterenmiddag geraakte het 8-jarig zoontje van schipper Lameier bij het spelen in het Winschoterdiep te Scheemda. Het werd levenloos opgehaald. VAN HET SMOKKELFRONT. VUURGEVECHT TUSSCHEN BEAMBTEN EN SMOKKELAARS. Auto door 20 kogels getroffen. In den naoht van Dinsdag op Woensdag werd door Duitsohe beambten in Horbach. vlak bij Kerkrade, een smokkelauto aan gehouden. De auto kwam van Hollandsch gebied. Toen de beambten den chauffeur toeriepen om te stoppen, trachtte hij door te rijden. De beambten maakten gebruik van hun vuurwapenen en de smokkelaars beantwoordden het vuur. Met groote snel heid reed de auto door, doch in 't midden van het dorp werd de auto opnieuw be schoten door beambten, die met karabij nen gewapend waren. De inzittenden spron gen nu uit den auto, die in een sloot reed. Toen een beambten toesnelden, werden ze wederom beschoten. De smokkelaars ver dwenen in de duisternis. De wagen, die ge deeltelijk gepantserd was, was door 20 ko gels getroffen. De smokkelwaar bestond uit 1300 pond koffie. Drie smokkelaars aangeschoten. De Duitsche grensbeambten achter Bel- lingwoude hebben Dinsdagavond 10 uur bij hkerhaling op smokkelaars moeten schie ten, meldt de „Msb.". Drie Nederlandsohe smokkelaars, die koffie, thee en tabak over de grens hadden gebracht, werden gearres teerd. Toen deze drie wilden vluchten in de richting van de Nederlandsohe grens hebben de beambten met scherp geschoten en alle drie personen aan arm en been ge troffen, zoodat zij in het ziekenhuis te As- senbor zijn opgenomen. Het smokkelen aan de Oost-Groningsche grens, vooral van tabak en koffie, waarvan de herkomst niet is op te diepen, neemt de laatste dagen vooral met het lengen der dagen buitengewoon toe. EEN VERSTOORDE BRUILOFTS IDYLLE. Kloek besluit van de jonge echtgenoote. Het gebeurde dezer dagen in een klem plaatsje, gelegen tusschen Maastricht en Groningen, dat een paartje zich in den echt zou laten verbinden. Waar de mannelijke candidaat de zeven tig reeds gepasseerd was en de bruid nog slechte even twintig lente's telde, was deze trouwpartij op zich zelf al reeds een bij zondere gebeurtenis, doch het pikante van deze historie zou worden aangebracht door een feit van gansch anderen aard. Als te doen gebruikelijk is, werd na de kerkelijke inzegening, door de resp. fami lieleden het noodige kwantum „mik" veror berd om daarna huis en erf van do jong gehuwden te bezichtigen. Voorzitter zijnde eener pluimvee-vereeni- ging had de echtgenoot natuurlijk gezorgd voor een behoorlijk kippen-bedrijf, waarin een forsche, trotsche haan de alleenheer schappij voerde. Ofschoon reeds jaren oud, stapte het le vendige dier als een pauw door de ren, de omstanders uitdagend tot den strijd. Met trots verhaalde de eigenaar van zijn prima kwaliteit als tentoonstellings- en fokdier, maar gewaagde tevens van de nukken en grillen, die het soms vertoonde. Tijdens deze „causerie" had een der brui loftsgasten zeer waarschijnlijk geen inte resse voor hanen, maar wilde liever de functioneering der controle-nesten bestu- deeren. Niemand bemerkte, dat op zeker oogen- blik de deur der ren openstond en ofschoon men wel iets bijzonder in de houding van den haan waarnam, had men toch niet het geringste vermoeden, dat thans de cata strophe zou plaats grijpen. Op eenmaal rekt zich het dier, rept met korten vleugelslag het tuinpad op en be geeft zich in de richting der bruiloftszaal. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. D00VE MAN DOOR TRAM GEGREPEN. 81-jarige gedood. Te Wageningen is gistermiddag de 81- jarige landbouwer H. B., die zeer doof was, toen hij van zijn land in de Nude op den rijksstraatweg kwam aangereden door een electnsche tram van de Ned Buurtspoor weg Mij. Met een ernstige hoofdwonde werd hij naar Ziekenzorg gebracht, waar hij eenige uren later is overleden. TWEE VROUWEN VERBRAND. Dood in den kelder gevonden. Gistermorgen ontdekten voorbijgangers rook, komende uit den kelder van het huis van den heer J. te Panningen. Na ingesteld onderzoek vond met de 56- jarige ongehuwde mej. J. deerlijk verbrand, dood in den kelder liggen. Vermoedelijk is de vrouw bij het keuken fornuis in brand geraakt en naar den kel der gevlucht. Een duister geval. FEUILLETON. Uit het Engelsch van J. 8. FLETCHER. 16) Ze legde den hoorn neer vóór haar va der gelegenheid had meer te vragen en ging zich bezighouden met de toebereid selen voor de koffietafel. Ze had uitgere kend, dat haar vader en meneer Gether- field om half twee op de Hal zouden kun nen zijn. Letty was de laatste vier en twintig uur gewoon geraakt aan verrassingen, maar niets had haar tot nu toe zóó in verbazing gebracht als de rustige, onbezorgde stem ming, waarin haar vader het huis betrad. Iemand, die van niets wist, zou aan Lu cas Etherton niet hebben gezegd, dat er in Lithersdale een schokkend drama had plaats gegrepen. Hij deed zijn dochter schertsende verwijten dat ze hem en haar peetvader van him weelderige lunch op de club beroofd had en dook daarop in den kelder om een merk rooden wijn te halen, waarvoor meneer Getherfield een bijzonder voorliefde had. Toen ze met hem alleen was, keek Let ty den ouden man onderzoekend aan. „Heeft u hem alles verteld V' vroeg ze. „Alles. Dat was het beste." „En wat zei hij „Niet veel. Behalve dat hij het altijd "wel gedacht had, dat Pike een stil water met een diepen grond was. En verder is het precies zooals ik zei, kindlief: je va der gaat heelemaal op zijn uitvinding. Hij is er bijna mee klaar en er is niets waar je je angstig over hoeft te maken." „Dacht u van niet?" riep Letty uit. „U zult er straks wel anders over denken, als u hebt gehoord wat ik te vertellen heb." Toen ze met hun drieën aan tafel za ten, stuurde Letty het meisje weg en gaf haar vader en haar ouden vriend een uit voerig verslag van haar laatste gesprek met Pike. Getherfield luisterde aandach tig en schudde nu en dan 't hoofd: Lucas Etherton lachte en bleef zich met gezon den trek aan spijs en drank wijden. „Wat een wonderlijke kerels heb je toch in de wereld", zei hij ten slotte, zich voor de tweede maal van een duchtig por tie koud vleesch bedienend. „Ik wist, dat Pike een raar soort vent is, met een bij zondere neiging, om zijn langen neus overal in te steken, waar hij niet mee te maken heeft, maar ik had nooit kunnen droomen, dat hij me nog eens tot zijn schoonvader zou willen promoveeren. Ha, ha, wat een mopEn wat 'n ididoot." „U neemt het nogal luchtig op", ver klaarde Letty op half-verwijtenden toon. „Moet ik me er dan misschien druk over maken", spotte Etherton. „Poeh, die ke rel is in sommige opzichten zoo stom als hij in andere dingen sluw en geslepen is. Als ik geweten had, dat dit alles was, wat je me te vertellen had. Lettyzou ik op de club gebleven zijn ik had afgespro ken vanmiddag met Sam Marsden te bil jarten." „Maar Pike'schijnt je vannacht toch op de Zwarte Kip te hebben gezien" merk te meneer Getherfield op. „Dat heeft hij ongetwijfeld", bevestigde Etherton. „Ik heb niet het minste be zwaar om jullie te vertellen wat ik sinds gistermiddag heb uitgevoerd. Ik ging om zes uur tien naar Hailithwaite en stapta daar over in een lokaaltreintje naar Elsley ik heb daar in de buurt in het diepste geheim een werktuigkundige zitten, die me met het een en ander helpt. Ik heb in Elsley in net hotel gegeten en daarna ben ik tot half elf druk bezig geweest met zijn assistent. Het was een prachtige avond en ik tot half elf druk bezig geweest met mijn over de heide naar huis te wandelen. Om streeks twaalf uur moet ik zooals Pike zei bij de Zwarte Klip geweest zijn en inplaats van hier de heele zaak in het holst van den nacht wakker te maken, sliep ik op mijn sofa in de fabriek zooals ik vaak genoeg in mijn leven heb gedaan. Dat is al les nogal gewoontjes en on-roman- tisch, nietwaar maar toch wil ik niet, dat een kerel als Pike het Letty lastig maakt en angst aanjaagt met verhalen over vreeselijke dingen, die hij beweert te weten. We zullen daar zoo gauw mogelijk een stokje voor steken Hij voltooide zijn luch in alle kalmte en stak een sigaar op en liep de hall in. Het volgende oogenbik hoorden zij hem aan de telefoon even daarna was hij weer in de kamer terug en geen tien minuten la ter, diende het binnenmeisje Pike aan. De secretaris kwam met zijn gewone, haastige, sluipende, bijna geluidlooze tred het vertrek in. Het was duidelijk aan hem te zien, dat hij letterlijk tintelde van ge spannen verwachting. Maar de uitdrukking van zijn gezicht veran:lerde als bij toover- slag, toen zijn oogen die van de drie men- schen aan de tafel ontmoetten. Ze keken UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 30 ApriL Huizen, 1875 M. Uitel. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonpl. 10.00 KR O-Trio. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 KRO-sexetet. I.45 Pauze. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Kinderuur. 4.00 Gramofoonpl. 4.45 Concert uit Assen. 5.155.30 Causerie. 6.00—6.20 Dito. 6.40 Cursus. 7.10 Causerie. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 KRO-salon-orkeet. ca. 9.00 Vaz Dias. II.0012.00 GramofoonpL Hilversum, 296 M. Uitsl. AVRO-Uitzending. 8.00 Kinderkoor o. 1. v. W. Hespe. Vleu gel: Rie Hespe. 8.30 GramofoonpL 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Orgelconcert Fr. Hasselaar, J. Ph. Caro (bas). 11.00 Voordracht door mr. Ph. C. La Oha- pelle. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 AVRO-Kamer-orkest o. L r. G. Hemmes. I.45 Boekbespreking. 2.15 Kamermuziek door het Haagsch Strijkkwartet. 2.45 Naar den bodem van den Oceaan, hoorspel van J. G. Bovenkamp Jr. 3.15 Nwe. Amsterd. Orkestvereeniging o. 1. v. N. v. d. Linden. M. m. v. Dameskoor (Leerlingen van Jans Bierma en Stans Coe- quino de Bussy). Vleugel: Tot Vredenburg. 5.30 Uit „Central", Den Haag: Willy Honsbeek's orkest. 6.00 Uit „The House of Lords", Den Haag: Ensemble Lismonde. 6.30 Gramofoonpl. 7.00 D. Hans: Prinses Juliana. 7.30 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. M. m. v. H. Bosmans (piano) en H. Treep-Oais (sopraan). 8.30 Gramofoonpl. 8.40 Draaiorgelmuziek. 9.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refrein zang: Bob Scholte. M. m. v. The Hawaiian Three, Nono (voordracht) en Gramofoonpl. ca. 10.00 Vaz Dias. II.1012.00 Gramofoonpl. Daventry, 1654 M. 9.35 Morgenwijding. 9.50 Tijdsen, Berichten. 10.05 Lezing. 11.20 Northern Studio-orkest o. 1. J. Bridge. 12.05 Orgelconcert Reginald New. 12.501.50 Commodore Grand orkest. 2.50 J. H. Squire Celeste Octet m. m. v. T. Owen (tenor). De verschrikte gasten rennen wat zij kunnen om naderend onheil te voorkomen, maar door hun geagiteerdheid bereiken zij het tegenovergestelde van hun doel. De minder fraaie eigenschappen, waar van de eigenaar tijdens zijn causerie ge waagde, traden thans in alle volheid naar voren en geen pen vermag te beschrijven wat het woedende dier in eenige oogenblik- ken vernielde. Driftige handen grepen naar bezemste len en blikken, men schreeuwde, sloeg en vernielde, tot eindelijk de jonge vrouw kans kreeg om den haan bij den staart te grij pen en hem op te sluiten. Het duurde geruimen tijd alvorens rust en orde hersteld waren en de echtgenoote verzekerde met nadruk, dat het dier nim mer meer gelegenheid zou krijgen het hok te verlaten. 's Anderendaags werd de stoute haan ge slacht. „Msb." hem alle drie aan.... ieder op een ver schillende manier, maar op geen van de gezichten was iets dat hem hoop of aan moediging kon geven; integendeel. Ten slotte bleef Pike's blik rusten op zijn patroon en op iets dat vóór dezen op tafel lag. Etherton leunde gemakkelijk achterover in zijn stoel, zijn duimen in de armsgaten vaij zijn vesthij had een groote sigaar in den mond en nam die er uit, toen hij begon te spreken. „Wel, mij waarde heer", zei hij, „luister eens kalm naar wat ik je te zeggen heb. Mijn dochter, een jongedame, met een behoorlijke dosis gezond verstand en die er niet van houdt geheimen voor haar va der te hebben of aohter zijn rug tegen hem samen te zweren, heeft mij alles ver teld, wat jij gisteravond en vanmorgen met haar besproken hebt. En mijn conclusie daaruit is. Pike, dat het oogenblik is ge komen, dat we moeten scheiden. Je bent me een beetje t-è glad, vrindliefHier is een chèque voor drie maanden salaris steek die in je zak, mijn jongen en pak je weg." „Neen, geen woord zorg dat ik je niet op kantoor vind, als ik zoo aan stonds kom." Pike aarzelde een oogenblik, toen kwam er een rood kleurtje op zijn beide wangen. Hij nam de chèque op en liep naar de deur. „Heel goed, meneer Etherton", zei hij rustig. „Maar ik vertel u, dat u je groot ste fout hebt gemaakt, die u ooit had kun nen begaan. U zult er gauw genoeg ach ter komen, dat ik het bij het rechte eind heb. Ik vertelde uw dochter niet alles wat ik wist." 4.05 Orgelconcert Reg. Foort. 4.35 Kinderuur. 5.205.45 Berichten. 6.05 Welsh Intermezzo. 6.50^Troise and the Mandoliers (mando line-orkest) m. m. v. Don Carlos (zang). O.a. Anitra's Dans, Grieg. 7.20 „From Tibet to Timbuctoo", vaude ville m. m. v. BBC-Theater-orkest o. 1. v. S. Kneale Kelley. 8.20 Berichten en lezing. 9.00 BBC-orkest o. 1. v. J. Lewis. M. m. v. Parry Jones (tenor). O-a. Ouv. „Huge noten", Meyerbeer en „Aus Böhmens Hain unt Flur", Smetana. 10.0011.20 Ambrose en zijn Band. „Rad ia^Pa ri s", 1725 M. 7.05 en 11.50 Gramofoonpl. 8.05 Vroolijk halfuurtje. 8.50 Gramofoonpl. Oa. Serenade, Toselli en Valse bluette, Drigo. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Concert uit Rest. „Wivex". I.502.20 Gramofoonpl. 2.504.50 Radio-orkest o. 1. v. Gröndahl. A. Lyngstrup (piano). 7.20 Goebhe-uitzending. 7.55 Vroolijke Avond m. m. v. orkest o. 1. v. Gröndahl en solisten (zang, cello, voor dracht, saxofoon, marimba, piano). Oa. Li berty Bell, Sousa; Niki-marsch, Strausz en Hindoelied, Rimsky-Korsakow. 9.50 Zang en Piano. 10.0511.35 Dansmuziek o. 1. v. Kai Ju lian. Langenberg, 473 M. 6.257.20 Gramofoonpl. 10.4011.20 Concert o. 1. v. Wolf. II.2012.10 Concert uit Frankfurt. 12.201.50 Concert uit München. I.552.35 Gramofoonpl. 4.205.20 Middagconcert. 7.20 Vroolijke Avond m. m. v. de kapel Eysoldt. 10.05 Dansmuziek Marek Weber en zijn orkest. II.2012.20 Gramofoonplaten (Dansmu ziek). Rome, 441 M. 7.25 Gramofoonpl. 8.05 Uitzending van een opera. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 11.351.05 Max Alexys en zijn orkest. 4.20 Gramofoonpl. 5.50 Gramofoonpl. 7.20 Concert o. 1. v. Ph. Gaubert. Oa. 2 Nocturnes, Debussy; Ouv. „Garneval ro- main", Berlioz en „La Valze", Ravel. 338 M.: 11.351.05 Gramofoonpl. 4.20 Max Alexys en zijn orke9b. 5.20 Gramofoonpl. 5.50 Oude Vlaamsche Meiliedjes mot pia nobegeleiding. 7.20 Zie 508 M. Z e e s e n, 1635 M. 7.20 Zie Langenberg. 9.5011.50 „Walpurgisnaoht auf dem Broeken". ƒ4500 gestolen. Bij een bakker in de Borgerstraat te A'dam is Dinsdagavond een brutale in braak gepleegd. Omstreeks half tien liet de bakker de werkster uit en deed, voordat hij zioh naar zijn woning die boven den winkel gelegen is, begaf, de winkeldeur op slot. Een half uur later zag een nachtwa ker, dat de winkeldeur openstond. Hij deed hiervan mededecling aan een agent en waarschuwde ook den bakker. Er werd een onderzoek ingesteld, waarbij men tot de ontstellende ontdekking kwam, dat het slot van een cylinderbureau, dat in een kantoor tje achter den winkel stond, was openge broken. Een bedrag van circa 4500 aan bankpapier en specie, dat in het bureau bewaard werd, was verdwenen. De bakker noch een van zijn huisgenooten hadden iets gemerkt. „Scheer je weg, lieve jongen", verzocht Etherton onverstoorbaar. „Zooals u wilt", antwoorde Pike. „Ik gadat wil zeggen rechtstreeks naar do politie, meneer Etherton." Lucas Etherton keek Getherfield aan toen de deur zich achter den ontslagen secre taris sloot. „D i t", zei hij bedaard, „is precies wat ik verwachtte. En hoe eerder het gebeurt hoe beter." HOOFDSTUK VII. Het onderzoek begint. Het leek Letty buitengewoon merkwaar dig, dat, nadat Pike snel weggeloopen ©n verdwenen was, alles zijn gewonen gang bleef gjuan. Haar vader maakte geen ver dere toespellingcn op wat er gebeurd was en na nog een uurtje met zijn gast go- praat to hebben, zonder dat hij, noch Ge- therfied Sir Cheville's dood en de moge lijke gevolgen daarvan hadden aange roerd, ging hij naar de fabriek, met do mededeeling, dat hij tegen etenstijd zou thuis komen. Spoedig daarop vertrok ook Getherfield en Letty bleef alleen. Zo zou Marston dezen middag wel niet kunnen spreken, hij zou genoeg te doen hebben op de „Grange". Na het eten kwam de nieuwe baronet bij hen binnenloopen. Hij zag cr ontstemd en moe uit. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9