WAALS DAMESJAPONNEN - DAMESHOEDEN KINDERJURKEN - KINDERHOEDEN Bij iedere jurk het bijbehoorend hoedje PINKSTERZEGEN RECHTZAKEN VRIJDAG 29 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 HAARLEMMERSTR. 130-136 Bij iedere japon de passende hoed. MT MEER KEUZE MEER MODELLEN MEER GENOT VOOR MINDER GELD OPNIEUW EEN HIMALAJA- EXPEDITIE. Zeven Duitschers, twee Amerikanen en twee Engelschen. In don nacht van 27 op 28 April is ©en nieuwe Duitsche Himalaja-expéditie uit Munchen vertrokken. De expeditie staat onder leiding van den jongen ingenieur uit Munchen, Gilli Merkl en den Amerikaan E. Hand Herrona. Haar doel is den hoogsten top van den Westelijken Himalaja, den 8120 meter hoogen Nanga Parbat, te be reiken. In het geheel telt de expeditie elf leden, n.l. zeven Duitschers, twee Ameri kanen en twee Engelschen. Reeds langen tijd vertoefde dit gezelsohap te Munchen om de laatste voorbereidingen te treffen. Een Amerikaansche schilderes Knowlton is ook van de partijzij zal als „tentmoe der" fungeeren. Berekend wordt, dat de expeditie onge veer vijf h zes maanden zal duren. De reis gaat over Genua en Bombay. Over zes we ken hoopt men aan den voet van het ge bergte te zijn aangekomen. Voordat de expeditie geheel gereed was, heeft men talrijke moeilijkheden moeten overwinnen, die vooral van financieelen aard waren. Ten slotte gelukte het, dank zij een Duitsch-Amerikaansche gift en een subsidie van de Duitsoh-Oostenrijksoh© Alpenvereeniging alles in orde te brengen. De Duitsche Himalaja-expeditie heeft zich te Genua aan boord van het motor schip „Victoria" ingescheept. Zendeling in Afrika's oerwoud vermoord. Ongeveer vijf maanden geleden is een zendeling met een inlander naar Francis- town vertrokken zonder de plaats van be stemming te bereiken. Ten Zuiden van de Victoria-watervallen zijn thans deelen van een menschelijk skelet gevonden, die ble ken van den vermisten zendeling te zijn. Men vermoedt, dat de zendeling en de in lander vermoord zijn. Een inboorling, die de daad waarschijnlijk heeft gepleegd ia gevangen genomen. Weer een spion gevat in Frankrijk. Naar Havas meldt, heeft de politie Maandag j.l. te Sankt Ludwig, in het de partement BovenElzas, niet ver van de Zwitsersche grens, een 35-jarigen man ge arresteerd, die er van wordt verdacht, zich aan spionnage ten behoeve van Rusland te hebben schuldig gemaakt. De gearresteerde, wiens identiteit nog niet geheel vaststaat, heeft verklaard, Hen ry Vercaliano t©j heeten en metselaar van beroep te zijn. Bij zijn arrestaie bleek hij in het bezit te zijn van bolsjewistisch propagandamate riaal, in cijferschrift gestelde documenten, vragenlijsten over de nationale verdedi ging van Frankrijk en een bedrag van 600.000 frs. in dollar. Hij is inmiddels naar Parijs overgebracht. Verstekeling poseert als grootvorst De „De de France" heeft op reis naar New-York een merkwaardige versteke ling meegevoerd. Het wa-s een slank, keu rig gekleed jongmensch, dat 's nachts kans had gezien op het schip te komen, en zich had verborgen, tot de boot buiten gaats was. Toen kwam hij te voorschijn en 's middags zag men hem over het prome nade-dek flaneeren, zijn valsche snor op krullend. Hij stelde zich voor als „groot vorst Michael Romanof" en de passagiers geloofden het gretig. 's Avonds vertoonde hij zich weer in de salons en vele eerste klasse passagiers achtte het hun plicht en een groot© eer, den grootvorst rijkelijk te voorzien van alles, wat het leven aantrekkelijk kan ma ken, champagne en diners incluis. Hij daagde er ook in een betere „ligplaats" te krijgen dan zijn plekje in een kennel in het ruim. Hij maakt© den steward wijs, dat hij den sleutel van zijn hut had verlo ren en kreeg daarop de beschikking over een eerste klas hut, die men den „groot vorst" gaarne afstond. Eenïge passagiers, die wat Russisch ken den spraken hem in die taal aan, doch ook dat bracht den verstekeling niet uit xijn evenwicht. Met een hoofsch gebaar wuifde hij die aanvallen af en merkte be leefd op: „Neen, neen, geen Russisch, ik wil goed Engelsch leeren spreken." Door een toeval kwam het bedrog aan het licht. Een der passagiers sprak zonder bepaald opzet over den „grootvorst", met den kapitein, die heel verwonderd op keek, omdat hij niets van dien hoogen pas sagiers afwist. Hij ontbood den „groot vorst" die nu spoedig door den mand viel. Men zag den jongeman niet meer op het dek en in de salonsna twee dagen in een eerste hut kreeg hij voor de resteerende dagen der reis een minder geriefelijk ver blijf en toen de boot New-York bereikte, werd de „grootvorst" door politie-agenten afgehaald. Juweelen gestolen uit graf van Chineesche prinses. Juweelen van onschatbare waarde zijn te Peking gestolen uit het graf van prinses Tsai-li, de moeder van den ex-keizer van China Poeji, die thans hoofd is van den nieuwen Mandsjoerijschen staat. De prin ses pleegde in het laatste jaar der Mands- joe-dynastie, 1912, zelfmoord door een gouden ring in te slikken en om die re- don werd zij bij Peking begraven, en niet op de plaats, waar haar voorouders begra ven zijn. Alle juweelen, die in het graf waren gelegd, zijn gestolen. De politie heeft in verband hiermee twee mannen gearresteerd. EEN MASSAAL MYSTERIESPEL VAN „DE GRAAL". In het Stadion te Amsterdam op 16 Mei '32 2de Pinksterdag. Het is zeer merkwaardig, dat in deze tijd van economische en geestelijke ont reddering er een beweging ontstaan is, ais „De Graal" beweging. Een beweging van jonge menschen, jonge vrouwen en meisjes, die samen besloten hebben, de wereld een stoot te geven, een stoot in de goede richting. Er is wel geen mensch, die met de hui dige wereldtoestand tevreden is en de jon ge mensch wel het minst van al. Het com munisme verkondigt zijn harde en onmen achelijke theorieën van haat en klasseu strijd. Theorieën, die steeds meer en mee ingang vinden, door de onmogelijke en on houtbare toestand, waarin het kapitalisti sche stelsel de geheele beschaafde wereld gebracht heeft. Er hangt over de geheele wereld een sfeer van „hebben is hebben en krijgen i© de kunst", waardoor aan den eenen kant een opeenhooping van goederen ontstaan is en aan den anderen kant een millioenen-leger van loonslaven, die zonder eenig bezit aan elk ongunstig getij in de wereldhuishouding overgeleverd zijn, en daardoor met de haat in hun harten en de afgunst m hun oogen de bezitters der rijk dommen beschouwen. De liefde van mensch tot mensch is in deze wereld bijna geheel uitgestorven. De jonge, moderne en katholieke vrouw kan dit met zonder meer aanzien en hier door is de snelle groei van „De Graal' te verklaren, die m de 3 jaren van haar be staan. duizenden voor hetzelfde ideaal wist te winnen en met hetzelfde enthousiasme wist te bezielen: het ideaal, neen het doel, om de liefde de liefde tot God en den evenmensch weer een plaats in de we reld te geven. Uit deze gedachten is nu het Pinkster spel van „De Graal" gegroeid. Dit spel, waaraan 10.000 meisjes meewerken, wil net spel van de Liefde zijn. De Liefdebood- schap aan de wereld brengen, dat willen op de tweede Pinksterdag de 10.000 Graai- leden en dat willen zij, omdat zij weten, dat de liefde tot God en den evenmensch de eenige weg ia naar het geluk, de eenige manier is om de oude wereld den harte- vrede te brengen, waarnaar men zoozeer snakt. Reeds in de aanvang van het spel, ais ,yde Graal", zich als een schitterende ze- venkleurige sterrebloein rond de Graal- schotel aaneengesloten heeft, bemerken wij dat ze met de huidige stand van za ken met tevreden is, luisteren we slechts naar haar gebed: „Zend Uwen Geest uit, en het aanschijn der aarde zult Gij vernieuwen". Een vernieuwing is toch immers niet noodig, als men met het bestaande tevre den isï Na de Graal zijn ook de Bewaarenge len binnengetreden. Allen in geel kleed stellen zij zich op langs de wielerbaan. Zij bemerken, dat het de liefde naast het man nelijk recht vaak slecht gaat, ze oonsta- teeren, dat daardoor de hoogmoed vele zie len binnensluipt, doch weten dat bij vrou welijke min het recht ook zijn zin krijgt en zeggen tenslotte dat het aardsch wee en wel in de handen zoowel van den man als de vrouw rust. Zij raden de Graal aan daden t© stellen, zich te offeren, lijdend te beminnen en nooden tot een gebed en vra gen dit gebed uit t© drukken in een dans. Op die woord treden een 300 meisjes uit de ster en voeren een rythmische dans uit, terwijl de ster zingt: „Veni, sanct© Spiritus" (Kom, Heilige Geest). Na deze dans treden de engelen nader en vormen een cirkel om iedere sterrepunt en smeeken over ieder een van de zeven gaven van den H. Geest af. Dan komt geruisch als van een krachtige wind, de binnenste ringen van de ster wie len heftig tegen elkaar in. Seraphijnen en Cherubijnen in fel-rood gekleed snellen als brandende vlammen binnen en brengen aan de Graal de Liefdeboodsohap. En de Graal, haar sluiers teruggeslagen, juicht: „Dan laat de trompetten schallen Haalt de trommels en banieren Dat wij het nu weten allen Christus, Hij gaat zegevieren En Zijn blijde zegepraal Heem'len jubelt! Zonne straal! Gaat beginnen met de Graal". en zachter inniger als een gebed, gaat ze verder, „Liefde is in den hemel, koning, En onz' zielen zonder tal Zoeken daar hun eeuw'ge woning, Liefde overwint het al! en met visioenaire blik, zegt ze: „Op het einde van de dagen Wordt Joeels visioen vervuld: Dat de Geest Gods met /Zijn vlagen Wereld Uw toekomst onthult. Jonge zonen, ziet gezichten En gij dochters, propheteertl Grijsaards droomen heilgedickten: Dat de Ohnstus triompheert. En hier staan thans die slavinnen Waarvan Joel toen voorzag, Dat zij vol van geest en minnen Zouden leven hunnen dag. Nu trekt de Graalster zich terug in kleu rige kampen rond haar uiterst© sterrepun- ten, de stadionvlakte is weer vrij en de Kruiskinderen huppelen naar binnen. De kruiskinderen vormen de nieuwste geleding in de Graalbeweging, maar laat ze zelf vertellen wie en wat ze zijn. „De Graal heeft ons ontvangen, Nam ons kleinen op m haar huis En gaf ons een plaats in haar rangen En op onze borst een kruis. Wij zijn tot kruiskinderen verkozen, Kruiskinderen is nu onze naam. Wij willen voor 't kruis niet meer bloozen Met 't kruis aan komen wij saam. Onze kruisen zijn veelkleurig, Rood, goud, blauw en geel, wit en groen. Opdat ons nog jong en fleurig, Het kruis toch goed- zou voldoen". En de Engelen vallen in: „Opnieuw zijn groepen van kinderen Ten kruistocht uitgegaan, Geen ouder kon 't verhinderen, Zij zagen het zwijgend aan". De kruiskinderen verdwijnen weer hup pelend en springend, zooals ze gekomen waren en de engelen gaan d© wereld voor bereiden op de boodschap van de Graal. In vier gesloten oarré's vallen nu de Graalkadetten binnen, zich zelf aandienend „Wij zijn de Graalkadetten, Keurtroep van orde en vreugd. Wij blazen met onz trompetten, De wereld vol frischheid en jeugd". Op het oogenblik, dat ze zich jong en kwiek in een rroolijke dans over het veld willen verspreiden, breken echter de hel- sche machten met volle kraoht los, om de Graalkadetten te verleiden en mee te lok ken. Doch een herhaald „Neen" klinkt over het veld, de Graalkadetten vormen 4 Eska drons en met gezamenlijke kracht wordt de aanval afgeslagen. Nu slaan ook zij een kamp op en er ont wikkelt zich tusschen de verschillende kampen een gesprek over de Liefde. Uit dit gesprek wordt het verlangen geboren om die Liefde uit t© dragen over de we reld. De kampen mobiliseeren zich en richten zioh met 4 fronten naar het publiek. Aan de rijken vragen zij of de weelde hun het geluk en den dieperen vrede gebracht heeft, aan de armen of zij het geluk vonden in hun nijpenden haat en de Graal en de Kadetten verklaren: „Verdrukking noch wrok mag niet langer er wezen!" En tot alle ongelukkigen klinkt het: „Vrouwen, verdrukten, gesmaad en vergeten, Gij, vooral gij, moet het allemaal weten Uit is 't met de triomph van de zonde, Nu weer de liefde is wederge vonden 1" En bewust ©n ernstig vervolgen zij: „'t Graalwoord weerklink© dus machtig en luid, Luiend de tijden van ongeluk uit, Luiend de dagen van liefdesuur in, Luider en luider bruist vreugdes begm. Stampende stappen de jeugdlegers aan Onder de wapperende liefdevaan". Van de wereld op de tribune komt echtei heftige tegenspraak, fel en scherp: „Wat willen jullie, meisjes, met al je spektakel 1 Wij armen hebben niet aan zulk gekakel, Je roept hard genoeg, maar 't is ijdcl gepoch Geef oenten of brood, en de rest is bedrog" De Graalmeisjes antwoorden zacht, we tend van het felle leed dat geleden is en geleden wordt: „Moeders, wij brengen u veel meer dan duiten, Veel meer dan werk, meer dan koffie ©n brood Blijft toch niet koppig alles bezien van buiten, Honger is erg, maar de haat is Uw nood. Laat ons uw hart dan eens warmen en streelen, Luistert een poos naar een woord vau de jeugd, Griefde u het leven met doornige stelen, Liefde is een roos, waar ook uw hart van heugt". De Graalkadetten vol liefde zetten dan Gods liefde tegenover den haat der wereld. „God is de Liefde, die juist zoekt te winnen Harten van steen nog door niemand bekoord 1" Zij verhalen van Jezus, die wacht min nend, geduldig en fijn en dringen aan: .Zwerfsters en tobbers, geknakt en Komt dan tot Jezus, Hij snakt naar uw min. Zwakken en kranken, van alles verstoken, Hoort toch Zijn boodschap, 't is vreugdes begin". tot het eindelijk van de tribunes klinkt: „O, breng ons naar Hem! Zijn oog en Zijn stem Zal ook ons opbeuren en streelen". De bekeerlingen dalen nu door de enge len begeleid de groote over de wielerbaan gebouwde trappen af en worden blij in de kampen opgenomen en welkom geheeten. In blijden dank voor dit succes volgt au de Graalofferande, waarin de Graal vraagt: „Gij, die zelf als Offerlam 's Werelds zonden op U nam, Zoekt Gij nog naar offerzielen! Neem ze uit wie hier nederknielen". De Engelen vol bewondering spreken nu een hemelsche hymne uit op den komenden dageraad der liefde: DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. „O, welige vruchtboom van nijverheids macht, Wat hebt gij aan de aarde een zegen gebracht. O negentiende eeuw, die gezegend on9 zijt, Omdat gij het menschdom met goed'ren verblijdt. O Laatste Scheppingsdag van Goddelijk Zijn eigen Schepperslust leent God aan 't menschelijk pogen. En toch hebt gij, de vruchtboom, een droevige dracht, Van slaven-ellende over de wereld gebracht. Gij woelende stroom van rij 357. Maar de ongelukkige Pierrot viel, terwijl hij over den etok, over de sloot gelegd, wilde balanceeren, in het modderige water en ook de matroos had bijna het even wicht verloren, terwijl van zijn lampje niets meer over was. 358. Ofschoon hij het reoht had door te loopen, wilde de matroos dat niet. Hij hielp den professor, om Pierrot uit den modder te halen. Wat zag die Pierrot er uit. Hij zat vol modder. En zijn mooi wit pakje was vuil geworden. Enfin dacht hij, beter een vuil pakje, dan een dood pier rotje. Hebt de vreugd in het werk onder weerzin bedolven en zij besluiten met: O twintigste eeuw, Graaldoordeesemde tijd, Omdat ge heel het menschdom in liefde bevrijdt. Groote verlossingsdag, nu menschelijk liefdepogen Zich leent tot Offerlam aan 't Goddelijk mededoogen". Tot slot zetten de 10.00 deelneemsters een massaal Te Deum in. Een geweldig dankgebed gaan de stemmen vormen met de felle kleuren van de groepen, die zich dan als een kleurig bloemfestijn in de sta dionvlakte zullen vullen. O, dat Michaels vlammengloed Laaie uit onzen meisjesmoed^ Dale Rafaële charme en leiding, Strale Gabriëls warme wijding Op ons blijde boodschap neer. Wil ons helpen lieve Heer! Kaarten voor dit spel verkrijgbaar Club huis „De Graal", Hooigracht 31, Leiden. Prijzen der plaatsen 0.75, 1.25, ƒ1.75, 2.50 en 3. Wie van de goedkoope reisgelegenheid gebruik wil maken kan hiervoor kaartjes h. f 1.44 bekomen aan het Clubhuis. Wij ver trekken met den trein van 11.14 uur en de terugreis kan met iederen trein geschie den. HET ONGELUK OP DEN SPOOROVER WEG BIJ DE VINK. (Vervolg). De officier van Justitie, jhr. mr. Van Asch van Wijck constateerde, dat door de bekentenis en de getuigenverklaringen de schuld van verdachte vast stond en zeide, dat het nu alleen om de strafmaat moet gaan. Trein 3839 was op tijd, misschien één minuut te laat, en het sein was behoor- lijk gegaan. Door de nalatigheid van ver dachte is een ernstig ongeluk gebeurd; Van B. is denzelfden dag overleden en v. d. H. is nog geruimen tijd niet in staat geweest zijn beroepsbezigheden te ver richten. Bovendien zijn eenige personen, die in de buurt waren ternauwernood aan het ongeluk ontkomen. Verdachte heeft een disciplinaire straf van een hal ven dag loon gehad; hij zal voor de wet streng gestraft moeten worden. Spr. requireert 3 maanden hechtenis. Mr. Waslander, verdachte's raadsman, zijn pleidooi aanvangende met deelneming in het tragisch gebeuren, wijst erop, dat v. d. B. iemand is, die zich in het algemeen zijn ver antwoordelijkheid zeer wel bewust was en dat hij een betrouwbaar beambte was. Het gepleeg de verzuim op zichzelf was gering, de gevolgen waren echter noodlottig. Ontelbaar vele malen, jarenlang, heeft verdachte altijd zijn plicht ge daan zonder eenig verzuim. Verdachte wist wel dat het wekkersein was gegeven, en dat er treinen moesten komen en hij is in de war gebracht, doordat hij er niet direct op lette, dat erin 1120 te laat was gekomen. Ten aanzien van de lichte straf, door de Ned. Spoorwegen opgelegd, zegt pl. dat deze hem alleen ten laste hebben gelegd, de hoo rnen niet tijdig te hebben gesloten. Pleiter vestigt verder de aandacht op het Kon. Besluit van 28 April 1930, volgens het welk de bestuurder van een motorrijtuig ver plicht is bij het naderen van een overweg met geen grootere snelheid te rijden, dat het mo torrijtuig, indien een trein nadert, nog vóór het voorbijgaan van den trein tot stilstaan kan worden gebracht. Jammer genoeg is dat K. B. veel te weinig bekend. Spr. betwist daarmee niet de schuld van ver dachte, doch er zou plaats zijn voor de opmer king dat ook de chauffeur in verzuim is ge- Een vrijheidsstraf kan dezen verdachte niet tot verbetering voor de toekomst brengen. Pleiter hoopt, dat de rechtbank geen onvoor waardelijke vrijheidsstraf doch slechts een geldboete zal opleggen, en voorts, indien noo dig, een voorwaardelijke hechtenisstraL Uitspraak 12 MeL

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6