KERKNIEUWS Wat anderen er van zeggen WILT U IETS WETEN? DONDERDAG 28 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 DERDE ORDE VAN DEN H. FRANCISCUS. Nationale Auspicato-viering. Zooals reeds in de pers bekend is ge- i maakt, zal den 2den Pinksterdag, 16 Mei I a.s., te Utrecht voor alle Tertiarissen van j Nederland het jubeljaar van de Encycliek „Auspicato" worden gevierd. Het comité van voorbereiding, bijgestaan door verschillende sub-comité's, is reeds druk in de weer om alle noodige voorberei dingen te treffen. Door samenloop van omstandigheden kan eerst nu het programma voor dien dag wor den bekend gemaakt. 11 uur. Plechtige Pontificale Hoogmis door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aarts bisschop van Utrecht. Missa „O Crux Ave" voor 6- en 7-stemmig gemengd koor van F. Nekes. 1 uur. Consumptie in .daarvoor ingerich te gelegenheid of restaurant. Half die: Groote vergadering. Sprekers Pater Richardus, commissaris der Der de Orde O.M.Cap.: „Onder de Pauselijke banier langs nieuwe wegen". Dr. H. W. E. Moller te Tilburg: „De Derde Orde en onze Maatschappij". Pater Perpetuus Palant, commissaris der Derde Orde O.F.M.: „Ons Franciscaansch dadenprogram Halfzes: Plechtig Pontificaal Lof met toespraak door Z. H. Exc. den Aartsbis schop en H. Sacramentsprocessie. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal de belangstelling uit alle deelen van ons land zeer groot zijn. Voor een goede regeling is het noodza^ kelijk, dat vóór 5 Mei a.s. aan het secreta riaat van voorbereiding, Jan van Scorel- straat 41bis A, of Adriaan van Oostadelaan 33 te Utrecht, worden opgegeven: a) hoeveel leden van elke Sodaliteit en op welke wijze zij naar Utrecht zullen ko men (groote afdeelingen komen natuur lijk gemeenschappelijk); b) wie gebruik wenscht te maken van een maaltijd in een restaurant. Door storting van een bedrag van 65 cent op girorekening 134970 van P. A. J. M. van Muiken te Utrecht wordt men tijdig in net bezit gesteld van een bon voor een con sumptiepakket te gebruiken in een daar voor ingerichte gelegenheid. Om teleurstelling te voorkomen, wordt men ook aangeraden een bedrag van 35 cent te storten voor toezending van een programma, hetwelk dient als bewijs van toegang. HET KATHOLICISME IN DE VEREENIGDE STATEN. Meerdere verschijnselen wijzen er op, dat de antipathie, die voor ongeveer twee jaar in de Vereenigde Staten tegen de Katholieken heerschte, thans aan het af nemen is. Dit feit wordt vooral bevestigd door het verloopen van de Anti-Katholie ke beweging der Ku-Klux-clan. Van de 9 millioenen aanhangers die deze vereeniging in 1925 telde, zijn er thans nog. slechts on geveer 30.000 overgebleven. Verscheidene van hare aanvoerders bevinden zich we gens moord of diefstal in de gevangenis. Naar verluidt hebben de organisators der secte, in den korten tijd van haar bestaan 90 millioen dollar bijeen weten te bren gen, waarvan zij thans rustig rentenieren. De clan heeft aan het katholicisme geen enkel nadeel kunnen aanbrengen, evenmin aan de Joden of Negers, die zij eveneens hevig bekampte. Dit wordt bevestigd door het feit, dat bij de laatste verkiezingen twee Joden in de regeering gekozen wer den. Het is de eerste maal in de geschie denis dat Joodsche Amerikanen tot zulke hooge ambten benoemd worden. Een ander bewijs voor de toenemende verdraagzaamheid jegens de Katholieken vinden we in de welwillendheid, waarmee de Amerikaansche Pers de Pauselijke en cycliek „Cast-i Connubii" en de radiorede van den Heiligen Vader besproken heeft. De New York Times heeft moeite noch kosten gespaard om den letterlijken tekst van de encycliek binnen 24 uur na haar verschijnen te publiceeren. Dit getuigt wel van het groote gewicht, dat in Ame rika aan het woord van den Paus wordt gehecht. Alle bladen hebben het docu ment uitvoerig gecommentarieerd. Toege geven moet worden dat verscheidene pro- testantsche bladen getracht hebben het Pauselijk schrijven te kleineeren en be lachelijk te maken. Best ons nog de vermelding va-n een ge beurtenis, die schijnbaar van weinig be lang is. Toen Z. Em. Kardinaal Hayes, de aartsbisschop van New York. onlangs een reis door de Vereenigde Staten maakte, heeft hij op eenstemmig verzoek van de leden van den Senaat eener groote stad eene redevoering gehouden in de Stads gehoorzaal. Tot onderwerp van zijne rede had de Kardinaal gekozen: „De Christe lijke liefde". Na afloop werd hij door het zeer gemengde publiek hartelijk toege juicht. Men kan zich bijna niet voorstel len dat zoo iets in een groote, niet-katho- lieke Europeesche stad zou kunnen ge beuren. WILLEMSTAD 350 JAAR ORANJESTAD. Binnenkort zal de gemeente Willem stad het feit herdenken, dat zij 35o jaar geleden door Prins Willem van Oranje werd gesticht. Hoewel er aanvankelijk werd gemeld, dat dit jubileum op feeste lijke wijze zou worden herdacht, o.a. door het opvoeren van een openluchtspel, gaan er den laatsten tijd stemmen op om dit eeuwfeest in verband met de tijdsomstandigheden niet te vieren. Wil lemstad is gesticht in de jaren 1582 en 1583 door Prins Willem van Oranje op voor de door hem geleden verliezen in Spaansch-Brabant. De Staten van Bra^ bant voegden bij deze schenking echter de bepaling, dat de nieuwe eigenaar voor een behoorlijke omwalling van het dorp moest zorgen. Prins Willem hield zich trouw aan deze bepaling. Hij bezorgde Willemstad vestingwerken, welke de voor naamste waren van de stelling Hol- landsch Diep en Volkerak. Thans is Wil lemstad een onderdeel van de vesting Holland. Na den dood van Willem van Oranje trad zijn zoon Maurits als heer van Willemstad op. Maurits zette het door zijn vader begonnen werk voort; hij een gedijkte aanslibbing de Ruigenhil. De prins van Oranje gebruikte dit punt, dat door hem met schanswerken werd versterkt, om van hieruit het Hollandsch Diep tegen vijandelijke schepen te be schermen. Daar ook het nabijgelegen Klundert in die jaren werd versterkt en tezamen met Willemstad tot de Generali teit werd gerekend, verkreeg de nieuwe vesting een zekere belangrijkheid als knooppunt tusschen de Hollandsche, Bra- bantsche en Zeeuwsche verdedigingsli nies. Door de Staten van Brabant werd Willemstad aan den Prins van Oranje ten geschenke gegeven als? compensatie liet de stad van grachten voorzien, waar langs fraaie huizen werden gebouwd. Tot aan den dood van Stadhouder-Koning Willem II is Willemstad in het bezit der Oranjes geweest. Na den dood van ge noemden vorst ontstond er tusschen den Baad van State en de erfgenamen van Willem III een kwestie over het bezit en de middelen dezer vesting. Deze on verkwikkelijke strijd is jarenlang met groote heftigheid gevoerd. Intusschen stond de 'ontwikkeling van Willemstad niet stil. Het stadje telt thans ongeveer 1200 inwoners- en de gemeente Willem stad meer dan 2200. De vragen van den heer Lleverse in de Kamer-Centrale. Geachte Redactie, De afgevaardigde van Hoogmade acht zich verplicht zijn vragen, in de Kamer- Centiale gesteld, in de „L. Crt." nader toe te lichten. Als voorzitter der R.-K. Kiesvereeniging door den heer Lieverse op de gehouden Oentrale Vergadering vertegenwoordigd, acht ik me verplicht, hier even te verkla ren, dat de heer Lieverse bedoelde vragen louter persoonlijk heeft gesteld, dus niet in opdracht van de Kiesvereeniging of deszelfs bestuur. Al wat hij dus in verband met de door hem gestelde vragen te berde heeft ge bracht, heeft hij als persoonlijke opvatting en meening gedebuteerd. We hebben onzen afgevaardigde al eens verzocht bij zijn optreden op de Centrale Vergadering duidelijk te doen uitkomen, of hij spreekt als afgevaardigde of als kie zer. Daar me niet bekend is, of hij dit ge daan heeft en hij bovendien z'n ingezonden stuk onderteekent als „De afgevaardigde van Hoogmade", acht ik me verplicht het voorgaande even ter kennis te brengen van belanghebbenden. U, M. de Red., dankend, THEO BOSMAN, Voorz. R.-K. Kiesvereeniging te Rijpwetering 26 April 1932. Zeer geachte Redactie. Als ik mij heden tot schrijven zet is het niet om een plaatsje er voor te vragen in I uw geëerd blad, maar om een woordje te spreken voor de boeren van Rijpwetering, die in het nummer van verleden Donder- IN ELK KATHOLIEK GEZIN Het Katholieke Dagblad! Het Katholieke Dagblad plaatst het dagelijksch wereld-gebeuren in het licht der Katholieke beginselen. Het Katholieke Dagblad doet u meele ren met- het openbare Katholieke leven. dag wel wat onbarmhartig aan de kaak gesteld zijn. Daar ik een trouwe lezeres van de „Leid- sche Courant" ben, heb ik al meermalen en zoo ook het laatste ingezonden stukje van dien georganiseerd en werkman gelezen, en als er zich zoo'n geval al eens voorgedaan heeft, zal het wel meer aan den bondsman dan aan den Bond gelegen hebben. Er zijn n.l. leden van de W.m.b., die ook vroeger, toen hier nog geen afd. bestond, niet erg bij de boeren in. trek-waren. Zij kunnen pra ten als Brugman en laten geen gelegen heid voorbijgaan om hun talent te laten schitteren, ook in den tijd waarin ze voor hun werk betaald worden. Zij ontzien zich niet als de baas om ziekte of zaken niet in de omtrek is, ook andere,werklieden van hun werk te roepen om ze van hun rede te laten genieten. En het is bekend, dat ze ook nu in den bond het groote woord voe ren en de gebreken van de boeren zoo breed mogelijk uitmeten. Geachte Redactie, alle hout is geen tim merhout en alle georganiseerde werklieden zijn daarom nog geen flinke werklieden. Het is dus licht te begrijpen, dat een boer, als hij een flink werkman krijgen kan. waaraan hij zijn werk en zijn vee gerust kan toevertrouwen, niet weg zal zenden, omdat hij om een of andere reden niet in den bond is. En als die nare tijden, die ze nu in Span je en andere landen beleven, ook ons bo ven het hoofd hangen (wat God verhoede) dan zullen die bondslieden, die door hun stoken en drijven de Roomsche bond ge haat maken, er ook wel voor een groot deel de schuld van zijn. Met hoogachting teeken ik: Een oude Boerin. Uit Leiden vertrokken: A. M. van Beersum, Den Haag. G. J. A. Beuk, Oegstgeest, Geversstr. 12 M C. M. Roeleveld-Beuk, Noordwijk, Kerkhof pad 47. N. Both, Rotterdam, Katen- drechtsche Lagedijk 380. S. Brakel, Al phen a'd Rijn, Dorpsstr. H Broekstra en Fam. N.O. Indië. W. Brouwer, Rotter dam, Schiedamschedijk 47. J. de Bruin, Noordwijk, Schoolstr. 80. E. J. Bruins en Fam., Ginneken, v. d. Borchlaan 5. T. Bruné, Voorschoten, Rijndijk 110. E. T. J Bugel, Nieuwe Pekela. A. Oramer, Er- melo, Ziekenh Salem. P. A. Dozij, Dus- seldorf, Gr Adolphstr. 133. G. van Duij- sen en Fam., Wassenaar, Tulpweg 10. W. M. Egging, Utrecht, Maliebaan 84. W E. K. Ens, N.O. Indië. P. M. Enserinck en Fam., Soest, Beetzlaan 10b. J. Fennema en Fam.. Zuilen, J. v. Lovensteynstr. 19. A. Francken. Bodegraven, Meije 21. A. P. van der Geest, Den Haag, Scheldesfcr. 91. W. F. H. van Golberdinge en Fam., Den Haag, Gouverneurlaan 20. G. Hen- neman en Fam., Oegstgeest, Julianalaan 4a. M E. S. Henneman, Oegstgeest, Julia nalaan 4a. J. M. van der Heijden, Den Haag, Frankenstr. 51. H. A. Hoender- vanger, Arnhem, Kastanjelaan 6. F. Hof man. Waddinxveen, Nesse E 31. J. P. J. M. Holants, Den Haag, Nicolaistr. 82. J. M. van der Hooft, Middelburg, Lange Delft H 29. W. Huitema, Vlaardingen, Binnensingel 61. S. H. van Iterson, Oegstgeest, Javastr. 29. C. J. Janse, Schoonhoven, 01. v. Noortpl. 28. H. J. Juta, Oegstgeest, Fred Hendriklaan 17. B. Klaassen en Fam., Schiedam, Broers- vest 52b. G. Klomp, Alkemade, Nieuwe Wetering. C. J. Kromwijk en Fam., Woerden, Utrechtschestr. 92a. P. Li- siecki, Den Haagr Kijkduinschestr. 42. E. Turk-Loos, Rotterdam, Warmoezierstr. 38a. J. de Winde-Lotte, Wassenaar, Koekkoeklaan 2. J. Lueger, Amsterdam, Warmondstr. 131. C. van Iterson-Mas- saar, Oegstgeest, Javastr. 20. D. E. Mas- saar, Den Haag, v. d. Veldestr. 46. C. van der Meer en Fam., Werkhoven, Sluiswach terswoning J. H. van der Meij, Noordwij- kerhout, Heerenweg 43. M. Miete, Den Haag, Gentschestr. 139. H. Minderhoud, Enschedé. Mathalaan 8. J. C. van Nigte- vecht. Bloemendaal, Vogelenzangscheweg 362 A. J. M. van Oirschot. Tilburg, Wil- helminapark 56. M. H. 'Klas, 's-Hertogen- bosch, Maastrichtscheweg 8. J. H. de Rooij, Haarlem, de Witstr. 28. H. Schiir- mann, Den Haag, L. v. Meerderv. 799. O. E. Schwenniker, Amsterdam, Kanaalstr. 144II. A .Chr. Sommeling, Oegstgeest, Regentesselaan 13. J. F Stoel. Arnhem, Rijnkade 105. A. Tebrugge en Fam„ Voorschoten, Rijndijk 24. A. M. 0. van Elsen-Tielemans. Oegstgeest, Regentesse laan 13. H. Massink-Uiterwijk, Utrecht, Oud wijk 35. J P. 0 van Velzen, Eind hoven, Hoogstr. 260. E. M. Verbooy, Am sterdam, J. v Lennepstr. 156 III. N. Vianen, Oegstgeest, Pr. Hendriklaan 1. A. Zwaan, Alphen a'd Rijn. Hoorn 83. Te Leiden gevestigd. M. L. J. Arnoldy, los remmer. Stations weg 21 C. A. BorgerBesse, H. Morschweg 17 A. Ph. van Boxel, ass. verpleegster, Rijnsburgerweg 10 F. Busse, dienstbode, Heerengracht 21 T. Danker, dienstbode, Oegstgeesterlaan 3 A. E. Dille, winkeljuffr., Magd. Moon- straat 11a A. A. Disco, Hooge woerd 120 H. H. Beverwijkvan Duist, Hoo ge woerd 71 J. Elen en fam., contr. P. T. .T. Ie kl., Morschweg 11 D. van Elleswijk, chauffeur, L. Rijndijk 6b M. C. Engelen, Hooge woerd 120 H. Flott- mann, dienstbode, Hendrikstraat 18 A. van der Hout, Roodenburgerstr. 14 A. van der Hout, Roodenburgersrt. 14 D. J. Houthoff en fam., werktuigkundig nig., H. Rijndijk 99 M. Jacobs, inspec teur St. Oil, Zoeterw. Singel 44 J. Jellema, kinderjuffr., Rijnsburgerweg 10 O. de JongeKassteele, Driftstraat 28 J. van Klaveren, dienstbode, Rijnsbur gerweg 77a A. S. Kleine, Breestraat 122 E. J. G. Kruse, dienstbode, Vrou- wensteeg 13 G. A. Krijnen, Plantsoen 61 A. Lammens, Haarlemmerweg 62 A. Lammens, idem E. Landwehr, Langebrug 4a J. van Leeuwen en fam., schipper, Groenoordstr. 32 F. J. Leu- sink, Plantsoen 53 E. S. Meijer, Rijns burgerweg 10 J. van der Nat, 1.1. ver pleegster, Rijnsburgerweg lo Chr. Pet en fam., timmerman, Trompstr. 12 J. van de Pol, bloemist, Korevaarstr. 3 A. O. M. Prins, apothekeres, Terweepark 3 L. Racz en fam., musicus, Lijster straat 22 A. Rooda, dienstbode, Nieu we Rijn 95 H. J. E. J. de Ruijter de Wildt, Oude Varkenmarkt 8 M. A. van der Horstvan Rijn, Pieterskerkstr. 14a E. J. A. Sas Römer, 1.1. verpleeg ster, Rijnsburgerweg 10 M. M. Slim- mers en fam., kantoorbediende, Heeren gracht 102a G. L. van Slingerland, Haven 58 G. H. Smith, Heerengracht 72a G. Spadon, granietwerker, De Ge- nestetstraat 70 M. Spindler, Heeren- DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. LEKKERE KOFFIE VAN NELLE'S PAKJES KOFFIE SPECIAAL AANBEVOLEN GROEN MERK 40 Ct. per halfpondspakje BLAUW MERK 35 Ct. per halfpondspakje CIRKELKOFFIE 32 Ct. per halfpondspakje MAGNEETKOFFIE 28 Ct. per halfpondspakje FAKKELKOFFIE 24 C». per halfpondspakje VRAAGT UWEN WINKELIER straat 6a H. Star en fam., bloemkwee- ker, Hogerbeetsstr. 2 J. W. van der Steen, Narmstraat 16 L. van der Steen hoven, glazen wasscher, Langebrug 4a A. Stouten en fam., J. W. Frisostraat 37 J. Tensen, kantoorbediende, Heeren gracht 72a A. Tiethof, dienstbode, J. W. Frisostraat 23 S. L. Verhaard, Rijnsburgerweg 10 J. Vogelzang en fam., bloemistknecht, Langebrug 57 H. Vooijs, L. Rijndijk 53 A. C. de Waal, a. b. Victor Anny D. J. Weidijk, hulp in de huish., Rijnsburgerweg 10 S. H. Wijnnobel, Hendrikstr. 6 (Morschweg) E. van der Zwet, dienstbode, Uiterste gracht 37. Vraag: Hoeveel leden tellen de ver schillende Omroepvereenigingen in Neder land Antwoord: Het aantal luisteraars bedroeg per 31 December j.l. in Nederland volgens de officieele gegevens van P. T. T. 523.5C2 Bij den K. R. O. zijn pl.m. 130.000 luiste raars aangesloten Hoe deze cijfers bij de andere omroepvereenigingen zijn, kunnen wij tot onzen spijt niet melden. Vraag: Welke is de kortste weg van Tilburg naar Kerkrade? Hoeveel K.M.? Hoeveel K.M. legt men gemiddeld per uur af 1 Antwoord: Tilburg, Moergestel, Oir schot, Best, Eindhoven, Heeze, Leende, Weert. Ell, Hunsel, Ittervoort, Thorn, Wessem, Maas bracht, Schilberg, Susteren, Sittard, Oirsbeek, Amstenrade, Heerier- heide, Heerlen, Onderspekkolzerheide, Kaalheide, Kerkrade. Afstand 135 K.M. Gemiddelde afstand per uur is pl.m. 15 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Lisse naar Wieringermeer? Hoe veel K.M.? Antwoord: Lisse, Hillegom, Benne- broek, Haarlem, Schoten, Santpoort, Vel- sen, Beverwijk, Castricum, Alkmaar, Heer Hugowaard, Spanbroek, Medemblik. Af stand pl.m. 80 K.M. 355. Tot slot van de wedstrijden, een wedloop tusschen een matroos en een pierrot. De matroos was al spoedig over de hindernis heen. Uit belangstelling liepen, buiten de baan, alle dieren mede. Ze wilden zien hoe het afliep. 356. Nu waren ze bij de sloot gekomen, de matroos was iets voor en de lampjes van beide waren nog heel. De wed strijd was dus wel heel spannend. Geweldige passen maakte de matroos, maar de pierrot was ook niet van gisteren en stond zijn mannetje. M AR ktrfr ichten VOORSCHOTEN, 28 April. Veiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren 2.503.40, eendeneieren 2 40—2.60 en ganzeneieren 9.0011.per 100 stuks; hanen 1.00 1.20. duiven 16 cent, kippen f 0.801.00 en koniinen 30—40 cent per stuk. LOOSDUINEN. 28 April. Melkveiling. Op de beden gehouden melkveiling werd van 330 aanvoerders verkocht, om in de week van 2 tot 8 Mei da£relükseh te leve ren 93.000 liter melk. Honkte prijs 5. en laagste f 3.70 r>er 100 liter. R0EL0FARENDSVEEN, 27 Anril. Groentenveiling. Aardbeien 3237 cent, idem TT 13—<>0 cent per doosje. Sla f 0.80 6.30 per 100 kroo. andijvie 1215 cent pier ke. Peulen 510 oer 10 pond. BOSKOOP, 27 April. Bloemenveiling. Rozen oer bos van 10 stuks: Golden Op helia 2540 cent. Hadley 4352 cent. Po- tin 20—31 cent, Columbia 3341 cent, But terfly 3953 cent. Mac Keiler 4161 cent, Wilh. Kordes f 0.R0—1.10. Phoebe 35—50 cent. Rosalandia 3045 cent, Paul Scar let 3650 cent. Gloria mundi 0.601.10, Edith Helen 50—61 cent, Kilham 20—30 cent. Auor. Noack 3645 cent, Florex 40 54 cent. Else Poulsen 2550 ceut. Polvan- bharozen 30—50 cent. Diversen: Lathvrus 10_14 cent. Tuloen 8—15 cent. Prins Hen drik 2.50. Clematis Patiin 1.10. Nelly Moser 4090 cent, President f 1-50, le Coultre 1.20—1.60. Seringen 32—58 cent, Anemonen 819 cent, Gerbera f 0.801.40, Calla 60 cent, iris 24 cent, Rhododendron 35 cent per tak, eieren pier 10 stuks 2530 cent. TER AAR, 27 April. Centrale Veiling. Sla 0.806.30, vellen 1528 cent, dunsel 1724 cent p>er kist, spinazie 3861 cent p>er kist, prei 1.403.60, rabarber 6 cent pier bos, pieulen per 10 pond 4.705.40, bloemkool 337 cent, radijs 2.603.50, snijboonen per 10 kilo 11.50, stek 5.30, postelein 32 oent pier kilo.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8