LAND- EN TUINBOUW UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK EEN ZAKENMAN DONDERDAG 28 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 NEDERLANDSCHE BOYCOT TEGEN DUITSCHLAND? ULTIMATUM AAN DE REGEERING. Gisterochtend heeft de minister-presi dent Jhr. mr. Oh. Ruys de Beerenbrouck in de groote zaal van zijn departement vertegenwoordigers ontvangen van het li berale Ned. Verbond van werkgevers, de Alg. R.-K. Werkgeversvereeniging, de Mij van Nijverheid en Handel, en van het Co mité van Economisch Verweer, gevormd uit de gezamenlijke landbouworganisaties. De heeren hebben aan den minister president verklaard, dat de Duitsche de viezen-verordeningen zulke toestanden hebben geschapen voor ons land, dat, bij aldien de Nederlandsohe regeering niet op korten termijn slaagt door onderhande lingen verbetering te bewerkstelligen, de geheele Nederlandsche Nijverheid en Landbouw een scherpen boycot zal begin nen tegen Duitschland. Het Comité voor Economisch Verweer, ■waarin vertegenwoordigd zijn de vol gende vereenigingen op landbouwgebied: de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond, de Bond van Kaasproducenten, de Chris telijke Boeren- en Tuinder&bond in Ne derland, de Kath. Nederlandsche Boe ren- en Tuindersbond, het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité, de Ne derlandsche Pluimvee-Federatie en do Nederlandsche Tuinbouwraad, heeft, in samenwerking met de Centrale Organi saties op industrieel gebied, t.w.: de Alg. R. K. Werkgeversvereeniging, de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, het Verbond van Nederlandsche Werkge vers en de Vereeniging van Christelijke Werkgevers en Groothandelaren in Ne derland, het volgende manifest op 27 April aan de Begeering aangeboden. Reeds eenige malen zag het Comité voor Economisch Verweer uit de Neder landsche Land- en Tuinbouworganisaties zich genoodzaakt, de Regeering te wijzen op de buitengewoon bezwarende omstan digheden, welke zich bij den export van landbouwproducten voordoen, speciaal eengevolge van de zeer ingrijpende maat regelen, welke de Duitsche regeering bij noodverordening genomen heeft inzake de afgifte der betalings-deviezen voor in gevoerde goederen. Door de steeds ver der gaande inkrimping van,. het bedrag dat aan deviezen wordt beschikbaar ge steld en de willekeurige wijze waarop deze door de importeurs kunnen worden gebruikt, tengevolge van het ontbreken eener goede regeling, lijdt onze export niet alleen groote schade, doch voorzien wij binnen korten tijd een catastrophale daling der prijzen van zuivelproducten, eieren en tuinbouwproducten, welke da ling intucschen reeds ingezet is, omdat de export dezer producten voor een zeer belangrijk deel op Duitschland is aange wezen en de groote productie in ver band met het voorschrijdende seizoen voor de deur staat, waardoor groote hoe veelheden dezer producten onverkocht zullen blijven. Het is echter niet alleen de export van landbouwproducten, welke hier voor een debacle staat. Ook de export van indus- trieele producten ondervindt de gevol gen van de funeste werking der Duitsche maatregelen, terwijl bovendien de ineen storting van onzen boeren- en tuinders stand, tengevolge van de steeds lager wordende prijzen' der producten, voor onze voor de binnenlandsche markt wer kende industrie onberekenbare gevolgen zal hebben. Het is daarom van het allergrootste belang dat onze export naar Duitschland veilig gesteld wordt, zoowel wat de hoe veelheid te exporteeren producten als wat de betaling daarvan betreft. Dit is een algemeen Nederlandsch belang en het Comité heeft daarom gemeend, zich te dezer zake niet tot den land- en tuin bouw te moeten bepalen, doch ook over leg te moetten plegen met de centrale industrieele organisaties, t.w. de Alg. R. K. Werkgeversvereeniging, de Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, het Verbond van Nederlandsche Werkgevers en de Vereeniging van Chris telijke Werkgevers en Groothandelaren in Nederland. De vergadering van deze organisaties, waarin dus zoowel de geheele land- en tuinbouw als de geheele Nederlandsche industrie waren vertegenwoordigd, was unaniem van oordeel dat ter zake van den export naar Duitschland de meest krachtige pogingen moeten worden aan gewend om de verdere ontreddering van het Nederlandsche bedrijfsleven tegen te gaan. Op dit punt moet ons land veel meer kunnen bereiken dan tot nu toe het ge val is. Tot nog toe was het alleen een welwillende houding, die wij ter zake van onzen export van Duitschland moch ten erlangen. Wij nemen gaarne aan dat deze welwillendheid bestaat, doch daar mede kunnen wij onzen export niet op de been houden. De door Duitschland ge nomen maatregelen inzake het handels verkeer met het buitenland treffen ons land even zwaar als de landen, die ten aanzien van den Duitschen export lang niet zoo'n belangrijke positie innemen als ons land. Het is een zakelijk belang voor ons land, zoowel ale voor Duitsch land, dat hier een reciprociteit betracht wordt, die onzen export op de been kan houden en waaraan onze Regeering thans vóór alles aandacht dient te schenken. Onze import uit Duitschland is belangrijk grooter dan onze export daarheen. De cijfers voor 1030 en 1931 waren als volgt: Waarde van den Duitschen export naar Nederland: 1930 1931 768 millioen 620 millioen Waarde van den Nederlandschen export naar Duitschland 1930 1931 306 millioen 256 millioen Deze cijfers doen zien dat ons handels verkeer met Duitschland niet alleen sterk achteruitgaande is, maar ook dat de Duitsche import uit Nederland naar ver houding in sterker mate afneemt dan de Nederlandsche import uit Duitschland. In procenten uitgedrukt bedraagt de da ling van den Duitschen import 30 pet., die van den Nederlandschen import ruim 19 pet. In beide gevallen heeft de waar dedaling der goederen natuurlijk een rol gespeeld. Onze handelsbalans met Duitsch land, die reeds sterk passief was, is in 1931 dus relatief nog passiever ge worden. Deze passiviteit bedraagt thans 59 pet. van onzen totalen import uit Duitschland, hetgeen dus zeggen wil dat wij van onzen Duitschen import slechts 41 pet. kunnen betalen in goederen en 59 pet. moeten betalen in geld. Voor Duitschland is dit een zeer gunstige ver houding, vooral waar dit land tegenwoor dig in uiterst moeilijke financieele om standigheden verkeert, zoodat alles er op gericht moet zijn om tot dergelijke exportoverschotten te komen. Anderzijds plaatst dit ons in een sterke positie te genover Duischland, omdat het onze klandizie noodig heeft. Deze omstandigheid moet voor ons be drijfsleven volledig benut worden. Het is de opvatting van de geheele georgani seerde Nederlandsche landbouw en in dustrie, vertegenwoordigd in bovenge melde vergadering, dat onze Regeering aan de Duitsche Regeering nauwkeurig omschreven eisohen moet stellen ten aan zien van onzen export. Hieraan moet de volgende gedachte ten grondslag liggen. Door onzen veel grooteren import uit Duitschland, die ook behoorlijk betaald wordt, hebben wij er recht op dat onze export naar dit land op basis van 1930 gehandhaafd wordt en wij dienen zeker heid te hebben dat hetgeen wij leveren ook behoorlijk betaald wordt. Maatregelen van handelspolitieken aard. die onzen ex port in belangrijke mate in gevaar bren gen. zooals het Duitsch-Finsche handels verdrag, dienen achterwege te blijven, tenzij Duitschland ter zake een zooda nige regeling treft dat met onze export- belanen in den bestaanden omvang wordt rekening gehouden (proportioneele con- tingenteering) en niet, zooals nu, alle landen gelijk stelt, ongeacht welke posi tie zij in zijn handelsverkeer innemen. Duitschland dient, zoolang het geldver keer op de huidige wijze geregeld is, de betaling van onzen export veilig te stel len door een voldoende beschikbaarstel ling van deviezen. Het kan dit doen, omdat uit onzen veel grooteren import een overschot van guldens-vordoringen beschikbaar komt. Hieruit worden thans verplichtingen tegenover andere landen voldaan. Wij hebben daartegen geen be zwaar, mit-s de Nederlandsche export op een bepaalde hoogte gehandhaafd blijft en hiervoor behoorlijke betaling plaats vindt. De meergenoemde vergadering stond op het standpunt, dat de Nederlandsche Re geering tot nog toe een zeer onvoldoende gebruik heeft gemaakt van de boven na der aangeduide sterke positie, die wij ten aanzien van Duitschland innemen, door dat zij nog nimmer de voorwaarden ge steld heeft, die noodig zijn om onzen ex port naar dat land op gang te houden. Zij was van oordeel dat nu het bedrijfs leven hier met den ondergang bedreigd wordt, indien er niet spoedig verande ring komt in den toestand, er niet lan ger gedraald mag worden met het nemen van krachtige maatregelen. Men ver trouwde dat de Regeering niet in gebreke zal blijven, een krachtige poging te doen om onzen export naar Duitschland te redden. De belanghebbende groepen zou den het betreuren, genoodzaakt te zijn, zelf in te grijpen, doch zij weigeren, zich te laten afslachten. Het is bekend dat de Algemeene Ne derlandsche Zuivelbond destijds op eigen gelegenheid een boycot is begonnen tegen de Duitsche artikelen in verband met een Duitsch-Finsche handelsovereenkomst. Het is ook bekend dat deze daad vooral in Duitsche industrieele kringen niet heeft nagelaten, den noodigen indruk te maken. Indien de Regeering niet spoedig handelend optreedt, zal het weer tot een dergelijk optreden der belanghebbenden moeten komen, doch dan in veel groote ren omvang en in veel krachtiger mate dan in 1930, daar nu de geheele georga niseerde landbouw en industrie het er over eens zijn, dat de tijd niet ver meer af kan zijn dat dergelijke maatregelen genomen moeten worden. „Koopt Duitschland niet meer van ons en zorgt het niet voor behoorlijke beta ling van het van ons gekochte, dan kun nen wij ook niet meer van Duitschland koopen", dit moet het uitgangspunt zijn der te voeren onderhandelingen. De Re geering zal daarbij het geheele Neder landsche bedrijfsleven achter zich heb ben. Voor het Comité voor Economisch Ver weer uit de Nederlandsche Land- en Tuinbouworganisaties is dit adres onder teekend door: Posthuma, voorzitter, Ge luk, secretaris. Hun instemming met dit adres hebben betuigd: de Algemeene R. K. Werkge versvereeniging, de Nederl. Maatschappij voor Nijverhied en Handel, het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, de Ver eeniging van Christelijke Werkgevers en Groothandelaars in Nederland. GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN Woensdagmiddag vergaderde de Raad onzer gemeente. Alle leden waren aanwezig. Reeds aanstonds zaten we in de „hooge po litiek", door een verklaring van den heer Oldemans, dat hij uit de S.D.A.P. getreden was en zich voortaan beschouwde als ver tegenwoordiger van de O.S.P. Oorzaak daarvan was de prijsgeving van de revo lutionaire basis door de S.D.A.P. Hij meent gehandeld te hebben in de geest dergenen, die hem tot Raadslid hebben gekozen. De heer Oldemans lid van de 0. S. P. Vervolgens kwamen enkele ingekomen stukken, die alle voor kennisgeving werden aangenomen, waarna dezelfde affaire werd voortgezet door een adres van de S.D.A.P., waarin deze mededeelde, dat de heer Ol demans niet langer haar vertegenwoordi ger is en dat deze dus zijn zetel zal moe ten afstaan. Daartegen kwam echter de heer O. in het geweer. Hij vertelde dat ook niet-leden hem hadden gecandideerd, dat zijn stemmen veel meer bedroegen als de leden van de S.D.A.P., dat het beste deel met hem was meegetrokken en dat wat overbleef een futloos zaakje w&s, dat hij nog op hetzelfde standpunt stond als toen hij gekozen werd en dat hij uittrad omdat de S.D.A.P. haar program niet na volgt. AIb om te laten zien wat het is als liefde veranderd in haat, werden thans de zonden van de S.D.A.P., die tot voor een maand steeds met warmte werd verdedigd, in schrille kleuren geteekend. Zoo erg wa-s het, dat spr. verklaarde thans dichter bij de communisten te staan dan bij de S.D. En toch was zijn standpunt niet veranderd. Aan puders van schoolgaande kinderen te de Meije en Nieuwerbrug werd de helft der kosten van vervoer vergoed uit de ge meentekas. De ouders zijn hiermee tevre den, doch de heer v. d. Poll, die het tegen overgestelde van een ouder had vernomen, wilde alles vergoeden, in ieder geval voor inkomens beneden f 1000, en dan, dit na opmerking van de heeren Baan Batelaan, Jongeneel en weth. v. d. Marei, dat hij dan wel eens de boeren zou kunnen ontzien en de arbeiders laten betalen, omdat de boeren nu geen inkomen hebben, met de toevoeging: „wanneer zij geen vermogens belasting betalen". Dit heele voorstel kreeg slechts de stemmen van twee der R. K. leden plus den heer Oldeman#, vooral om dat bleek, dat de gemeente niet kan zien of iemand vermogensbelasting betaalt. De huurprijzen der 36 woningen van de Woningbouwstichting zullen worden ver laagd. De heer Beijen kon mededeelen, dat het tekort daardoor waarschijnlijk niet grooter zal worden. Meer dan twee uur werd besteed aan het verzoek der T.B.O.- vereen. om een terrein aan de Oranje-straat., dat reeds in de vorige vergadering was in gediend. B. en W. stelden nu voor afwij zend te beschikken. De argumenten waren daartegen echter zeer zwak. Allereerst werd het terrein gebruikt voor speel- en sportterrein en misschien was het over paar jaar noodig voor de lichamelijke oefe ning op de Lagere School. Dan wilde men geen kernvorming achter de Oranjestraat. De heer Oldemans leverde een vinnige be strijding. Heelemaal van streek. Plotseling komt echter weth. v. d. Marei met het voorstel om de zaak verder te be handelen in besloten zitting. Niemand, be grijpt waarvoor dat noodig is. De heer Ol demans protesteert, maar de voorzitter acht het heel nuttig en de heer Beijen, die ook verwonderd is, legt zich erbij neer, om dat de wethouder het noodig vindt. Enfin, noodig zal het wel geweest zijn, want de geheime zitting duurde ruim 5 kwartier en toen de zaak weer kon worden voort gezet waren de hoofden der leden merk waardig kleuriger geworden. In de beslo ten zitting bleken verschillende tegenstrij dige beweringen te zijn geuit, waardoor de leden heelemaal van streek waren ge raakt. De heer Baan Ba te Laan diende nu een motie in, waarin verklaard werd, dat de zaak nog niet rijp was, dat de Raad nog niet kon beslissen, maar toch de T.B. C.-vereen. wel een terrein wilde geven, maar eerst B. en W. vroeg to oonfereeren met dr. Putto, den inspecteur van do Volksgezondheid en het T.B.-bestuur. Intusschen bleek van eigenlijke bezwaren nog weinig. De heer Oldemans, die eer9t niets van de motie moest hebben, stemde er tenslotte ook voor, zoo alle leden. Weth. v. d. Marei kwam met het bezwaar, dat het terrein te groot was, welk bezwaar B. en W. niet eens hadden genoemd. De heer Oldemans zag een persoonlijke vecte van den voorzitter hier achter, hoewel deze het eterk ontkende. Deze spreker vertelde ook, dat de voorz. had gezegd, dat dr. Putto mondeling ook dit terrein had afgekeurd, terwijl het T.B.-bestuur zegt van goedge keurd. Dezelfde spreker merkte ook op, dat de heele geheime vergadering al heel weinig geheims bevatte. De heeren v. d. Poll, Jongeneel en Huit- kaar steunen tenslotte allemaal de motie, als er dan maar grooten spoed wordt be tracht. De motie wordt tenslotte z. h. s. aangenomen. De werkloosheidsregeling. Het nu volgende debat over de werk loosheidsregeling vorderde bijna evenveel tijd, temeer daar er tenslotte 5 voorstellen waren te verwerken. B. en W. wilden de bestaande regeling, die 1 Mei zou afloopen nog doorzetten tot 28 Mei en dan stopzet ten. Dat was natuurlijk niet naar den zin van den heer Oldemans, die voorstelde het adres van de Centrale bonden te volgen en voor onbepaalden tijd voort te gaan, maar dan op de hoogere uitkeeringen, zooals die tot April golden. Ook do heer v. d. Poll waa het er lang niet moe eens. De steun moet er toch komen, zoo redeneerde deze. Of het nu Werkloosheidssteun ie of ar menzorg, de menschen moeten geholpen worden en dan is de eerste vorm psycholo gisch juister. Spr. stelde voor de bestaande regeling met 3 maanden te verlengen. De heer Kelfkens was het daar wel moe eens, maar dan moesten ook de steunbedra gen weer worden verhoogd tot die van voor April. De menschen hebben dat hard noo dig, aldus spr. De heer liaan Batolaan wil het voorstel van B. en W. zoo zien, dat de steunregeling zal gelden nog voor Mei en dat dan verder zal worden gezien. Hij stelt dan voor inplaats van 28 Mei te lezen 4 Juni. De heeren Batelaan en Oldemans ra ken even slaags over de Kerkelijke Arm besturen, die volgens den eersten in Bo degraven wel 25.000 gulden per jaar uitkee- ren. De heer Oldemans wees op de vakver- eenigingen. Hij maakt overigens nogal eenig revolutionair rumoer, waartegen weer werd opgemerkt, dat de andere leden niet bang waren voor een revolutiebedrei ging. Nietwaar, meende de heer Oldemans, jullie knijpen hem. Spr. zou de airbeiders wel ophitsenen als hij kans zag, zou hij zeker naar de macht grijpen. De voorzitter zei nog, dat van de 14 duizend gulden, die was uitgetrokken al 11.000 gulden was ge bruikt, en nu moeten, behalve den zomer, nog de herfst en de winter komen. Er moet nu wel een eind aan komen. Geen enkele gemeente houdt dat uit. Bovendien geeit de zomer wat meer werkkans. De regeling in Bodegraven is wel eigenaardig, omdat hier geen arbeiders uit bepaalde bedrijven werkloos zijn, maar uit vrijwel alle bedrij ven enkele, waaronder verschillende die noodt regelmatig werken. Tenslotte wordt het voorstel-Oldemans niet gesteund, waarover deze nog al boos was. Het voorstel-Kelfkens, van denzelfden inhoud, maar beperkt tot 3 maanden, dui kelde met 103 steramen. Met zijn fractie genoot v. d. Poll stemde alleen de heer Oldemans mee. Evenzoo het voorstel-v. d. Poll, waarna B. en W. het amendemeut- Batelaan overnamen, dat nu met het voor stel van B. en W. werd aangenomen. De heer Batelaan verklaarde zich bereid, zoo noodig mede to werken om einde Mei een speciale vergadering bijeen te roepen. Nog enkele kleinere punten werden afge daan, een premie van 275.toegestaan voor de aanschaffing van een duplicator en van ƒ5000 voor den bouw van e>en nieuwe transformatorengebouwtje, waarna de ver gadering werd gesloten. HAZERSW0UDE. Personalia. Aan den hulptelegrambe- steller F. Vermeulen is op zijn verzoek na ruim 30-jarige diensttijd met 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend. Emmabloem. De alhier gohouden Em- mabloem-collecte heeft opgebracht op heb Dorp 222.20 en Rijndijk 89.82 5 Te sa men dus 312.02 5. INVOER VAN ROZENSTRUIKEN IN ENGELAND. Het Lagerhuis heeft de verordening goedgekeurd, waarbij de invoerrechten op rozenstruiken van 1 Mei tot 11 December a.s. verlaagd worden tot 20 shilling per honderd. LISSE. Rectificatie. Een verslag van de Han delsavondschool in ons blad van gisteren is verkeerd geplaatst en onder „Ter-Aar" opgenomen. SASSENHEIM. Emmabloem. Als nagekomen giften heeft het bestuur van het Groene Kruis voor den verkoop van de Emmabloem nog 6.10 ontvangen. Gevonden voorwerpen. Een wieldop, van auto, een bonboekje, een bruin lede- xen portemonnaie met inhoud, een sleutel ring met drie sleutels, een gedeelte van achterlicht van auto, een witte rotting mand, een rozenkrans, een belastingmerk in étui. Verloren voorwerpen. Twee el ta felzeil. ST0MPWIJK. Poststation. Met ingang van Maan dag 2 Mei zal het poststation van 1 tot 2 uur voor alle postzaken gesloten zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN. De heer Ten Cate Brouwer. Naar wij vernemen heeft de heer D. ten Cate Brouwer, lid van den Raad dezer gemeente, voorzitter ven de Kamer van Koophandel voor Rijnland, het voorne men zich in Leiden te vestigen. Aanrijding. Gisterenmiddag is langs den Steekterwcg een zesjarig zoontje van S., dat plotseling den weg overliep, door een passeerende auto, bestuurd door G. O. C. uit Leimuiden aangereden. Het kind dat kwam te vallen, werd aan neus en knie verwond. Dr. M. verleende heelkun dige hulp. Tennisclub. Naar we vernemen zal de opening van de nieuwe baan van de Tennisclub T. E. A. N. plaats hebben Don derdag 5 Mei half twaalf. KOUDEKERK Ontspanningsavond werkloozen. Hot programma van de ontspanningsavonden voor de werkloozen op Donderdag en Vrij dag a.s. luidt als volgt: 1. Openingsmarsch 2. Wintersport in Partenkirchen; 3. Sport staalt spieren; 4 en 5. De strijd om een er fenis, komisch in 2 actcn; 6 en 7. Een lastig examen in 2 acten. 8. De moord in de Lour- cinestraat (Een aaneenschakeling van ko mische gebeurtenissen, in de hoofdrol de beroemde Maurice Chevalier) in 4 acten. 12. Finale. Bovendien zal met welwillende medewerking van de dames van Beek, Boer en van Dokkura ter afwisseling eenige zang nummers worden uitgevoerd. FILM-NIEUWS TWEE TROUWE KAMERADEN. „Wij probcercn geen kunst te brengen', zeide Oliver Hardy, „ons zakelijk doel is het publiek te laten lachen". Stan Laurel knikte instemmend. De twee komieken rustten tusschen de opnamen van hun nieuwste film in het ge luidsstudio. De grondslag van de klucihten van dit populaire tweetal is het beproefde recept van rondvliegende taarten, vallen, modder poelen en brekende ruiten. Toch on 1 van gen zij brieven over de geheele wereld ge schreven door serieuze zakenmensohen, doctoren, advocaten, bankiers, professors en ook door werklieden en zelfs zeelieden. De sympathie voor Laurel en Hardy is algemeen en zij slaagden, waar anderen geen suoces haddon. Zij probeeren niet moer in hun spel te leggen, dan heb be kende type van twee ongelukkige hulpe- looze zwervers. De grondslag van hun suc ces is hun kennis van het publiek, het lo ven en den menschelijken aard en boven dien hun aangeboren gave voor echt ko misch spel. Zij maken van te voren uit wat hun fiimpersoonlijkheden moeten doen en welk type zij moeten zijn. Zij nemen dit type aan en volgen consequent de hande ling van de uit te beelden personen. De meeste menschen laohon om I>aurel en Hardy en vragen zioh later af, waarom zij eigenlijk gelachen hebben. Zij lachten, omdat zij toestanden en personen, dio zij zicb in hun eigen omgeving konden inden ken op het witte doek gezien hadden. Voor het amusement van het publiek heb ben deze twee mannon ons gebracht: oen paar zwervers, hun zeldzame gave van kluchtspelers heeft hen in staat gesteld iets komisch menschclijks uit te boelden en een naieve jougdige verwondering over omstandigheden rond hen. Zij hebben dit moeten vergrooten en ver sterken om filmeffecten en komiseho hoog tepunten te kunnen bereiken, maar zij ver persoonlijken de eenvoudige kinderlijkheid en de gretige verwondering, die onbewust in de meeste menschen is. Laurel en Hardy maken geen kluohten met lukrake effecten. Iedere film van hen wordt ernstig overwogen en een grondidee is de basis voor iedere geschiedenis. Hardy, de „gewichtige" helft van het tweetal, zegt, dat een zekere spontaniteit het geheim is vtan een goede klucht. „Wij werken altijd volgens hetzelfde principe. Wij beginnen mot een gegeven, dat wij samen uitgedacht hebben en iodor- een geeft zijn meening te kennen of opport nieuwe ideeën. Als de basis vastgesteld is beginnen wij met de opnamen en worden de details gedurende hot spel verder uit gewerkt. „Eigenaardig is, dat het woord klucht een soort uitdaging voor het publiek schijnt te zijn net als een strijdkreet, de bioscoop bezoekers nemen dikwijls de houding aan: Laat ons zien wat u kent en laat ons laohen als u kunt, en wij moeten steeds opnieuw door deze hindernis heenbreken en het pu bliek voor ons veroveren. Ook Stan Laurel gaf zijn opinie te ken nen. Eigenaardig is Laurel'# diepe muzi kale stem iin heb privéleven. Hij zeide: „Als je denkt, dat je iets geweldig goeds kunt brengen, is bij het publiek moestal weinig te bereiken, maar als je gowooa menschelijk bent en je hebt enkele ideeën, flie lachsuccessen beteekenen, heb je het i publiek gauw op je hand. I „Toen wij besloten samen te gaan wer- I ken, „vervolgde Laurel „waren Oliver en j ik het een», dat wij vóór alios moesten stro- I ven naar natuurlijkheid. Wij moesten be grijpelijk zijn en door het publiek herkend worden". „Iedereen kont ergens in zijn omgeving oen Stan en een Oliver", zegt Hardy, „wat j wij doen zou door iedereen gedaan kun- i nen worden. Wij moeten natuurlijk het ko- misohe iets aandikken, maar niet meer dan noodig is. Het doek verlangt een scherper omlijnd beeld, dan hot gewone leven". Gewoonlijk is Oliver Bpraakzainor dan Stan, maar als deze laatste op zijn kalme manier iets uitlegt., is er een zekere auto riteit in zijn woorden, doch ook Oliver kAn oen zaak zeer sorieus bekijken. Als men met deze beide mannen een kalm gesprek heeft., kan men zich haast niet voorstellen, dat het dezelfde personen zijn, dio avond aan avond in duizenden theaters laoh- s tor men weten te ontketenen. Deze tweo zijn de eenige komieken, die jarenlang suc cesvol samen gowerkt hebben. Met iedere nieuwe film zijn zij meer populair gewor den misschien is het omdat zij zelf zoo goed de grenzen van hun eigen mogelijk heden kennen en daarbinnen weten te blij- zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel treffende reclame.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7