23ste Jaargang DONDERDAG 28 APRIL 1932 No. 7188 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Consecratie der Bedevaartskerk te Briellè 3)e S^ididieGau/ta/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week - f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL- INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. TWEEDE KAMER VOOR EN TEGEN VLEESCHCONT1NGENTEERING. Boter, sousbras en Michelinbanden. De gevolgen van de aanvaarding van het amendement-Oud op de crisisinvoerwet doen zich ter dege gevoelen. Zooals men weet, stelde deze wet in ha ren oorspronkelijken vorm voor, dat de Begeering zou gemachtigd worden bij Koninklijk besluit va-st te stellen, dat de invoer van bepaalde goederen tot een be paald percentage voor een bepaald tijd perk zou worden ingeperkt. Het amende ment-Oud stelde voor in de wet te bepa len, dat, telkens als de Begeering van deze bevoegdheid gebruik zou maken, „onver wijld"' een wetsvoorstel bij de Staten Ge neraal tot wettelijke bekrachtiging daarvan moest worden ingediend. Dit voorstel is, met name door onze Katholieke fractie, aangenomen, ten einde voor een nationale crisiwet als deze en zoo groot mogelijke meerderheid te verkrijgen. Maar nu de ge volgen Eindelooze debatten over iederen maatregel, welke door de Begeering wordt getroffen, zoodra het wetsontwerp in be handeling komt, om dien maatregel goed te keuren Dat is nu begonnen bij het wetsvoorstel betreffende de cohtingenteering van vleeseh. Beeksen van bezwaren worden te berde gebrachtOnvoldoende voorberei ding, de commissie volgens de crisisinvoer wet verzuimt 'zich door alle belanghebben den te laten voorlichten (Oud), te ver gaand ingrijpen, niet ver genoeg gaand ingrijpen, ontevredeheid in het betrokken buitenland, onredelijkheid van die onte vredenheid, enz. enz. Het een heft het an der op. Juridische excepties worden opgewor pen kan de Begeering, als er een wet aangenomen is, toch nog bij Kon. Besluit een andere regeling treffen. Neen, zegt de heer Oud (V. D.), want wet is wet, en zoo lang de wet geldt, is de Begeering aan de wet gebonden. Daarom wilde hij de wet tot 1 Oct. laten gelden. Maar de heer v. Hellenberg Hu- bar (B.-K.) toonde overtuigend uit den tekst der wet zelf aan, dat de heer Oud het mis had; want in de wet staat dat zij zal eindigen op 15 April, of zooveel eer der als door Ons, op voordracht van Onzen Minister, zal worden bepaald. Dus de Mi nister bepaalt eenvoudig een anderen da tum, waarop de wet eindigt, en dan neemt hij een nieuwen maatregel Voor het overige begrijpt men wel, hoe de gevoelens verdeeld waren. De heer Oud (V. D.) zou misschien nog voor deze contingenteeringswet kunnen stemmen, maar zeker niet voor wetten die industriee le producten contingenteeren. Hij vroeg ook of buitenlandsche zaken wel in de contingenteering wordt gekend. De heer Lovink, die voor spr. stond, zei van „Neendaarentegen knikte Minister Verschuur van „Ja Ik houd het maar met den Minister, zei. de heer Oud. De heer v. d. Heuvel (A. B) daarente gen was zéér boos op den Minister, om dat deze, tegen zijn eigen betoog in, onder Deenschen druk het vleeschcontingent had verhoogd (door de jaren 1928, '30 "en '31 als basis te nemen in plaats van '28, '29 en '30). De maatregelen van België tegen onze boter bewijzen, dat men met buiten landsche bezwaren maar niet te veel re kening moet houden. Onze uitvoer daalt sneller dan onze invoer. Weet ge wel, hoe dat komt?, vroeg dr. Vos (V. B.) Dat gaat altijd zoo, als je den invoer belemmert. Volgde een reeks merk waardigheden over de gevolgen der con tingenteering aangaande sousbras. Miche linbanden enz. enz., als gevolg van onvol doend personeel bij de toepassing der wet. Wij geven nu maar verder de namen der deelnemers aan het debat, dan weet men "zoo ongeveer wel aan welken kant .zij stonden. Aan het de-bat van heden na men, na en naast de reeds genoemden nog deel de heeren Snoeck Henke- m a n s (C. H.), die zijn maidenspeech hield als fractieleider en zich dies beperk te tot waarschuwende woorden om bij de contingenteering voorzichtigheid te be trachten Braat (PI. P.); Hellenberg Hu bar (B.-K), B i e r e m a (V. B.), J. Vos (R.-K.) en Dis (St. Geref.). Nieuwe gezichtspunten werden niet geopend. Mi nister V erschuur begon met eenige woorden aan zijn antwoord. Zijn eigenlijk betoog moet nog komen. EERSTE KAMER BEGROOTING ZUIDERZEEFONDS. Er is gisteren in de Tweede Kamer een breedvoerig debat gevoerd over de be grooting van het Zuiderzeefonds. „Vele leden betoogden voorstander te zijn geweest van indijking en drooglegging der Zuiderzee, maar dat de omstandighe den sedert den aanvang der daartoe strek kende werkzaamheden dermate zijn gewij zigd, dat zij thans geheel zijn veranderd van zienswijze", luidde de aanvang van het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Zuiderzee fonds. Enkelen van die vele leden zijn gisteren aan het woord geweest anderen waren blijkbaar intusschen van meening veran derd of onverschillig geworden. De eenige woordvoerder voor een door zetting van het groote werk was de heer de V 1 u g t, de burgemeester van Amster dam. Deze meende na de crisis een nieu we behoefte aan cultuurgrond in ons land te kunnen voorspellen. Hiervoor vreesde hij de buitenlandsche concurrentie niet vanwege de grootere productiviteit per H.A. van den Nederlandsohen landbouw, vergeleken met die van Canada, de Ver- eenigde Staten en Argentinië. Voorts wees deze spreker o.m. op het belang der werkverschaffing in den tegenwooidigen tijd en beriep hij zich op den steeds krach tiger wordenden tendenz in de wereld, om elk land in zijn eigen behoeften te laten voorzien. Minister Eeymer heeft het financieele risico openlijk erkend en tegenover den en thousiasten heer de Vlugt gezegd, dat hij weliswaar voorstander bleef van de inpol dering. maar niet tot eiken prijs en dat een rustiger beoordeeling over eventueele ver dere inpoldering pas mogelijk zou zijn als men de financieele en agrarische voor uitzichten eenigszins kon bepalen. Er is nog geen definitief inpolderingsplan en dus nog minder een preciese kostenbereke ning. Alleen verzekerde Z.Exe., dat de af sluitdijk zou worden voltooid, daar een gat openlaten behalve technisch gevaar ook fi nancieel nadeel zou opleveren. Met 22 tegen 4 stemmen, van de heeren de Gijselaar, v. d. Hoeven, den katholiek Visser en de soc.-dem. Polak) nam de Ka mer daarop de Zuiderzeebegrooting aan. Ook de Surinaamsche begrooting is af gewerkt en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Gisteren vierde geheel Katholiek Neder land mogen wij gerust zeggen feest, nu door hoogepriesterlijke handen de nieuwe steenen kerk. even buiten de aloude Brielsche veste, is gezalfd geworden en aan den dienst van den Allerhoogste is toege wijd. De plechtigheden, die samenvielen met de 25ste bedevaart van de Warmondsche theologanten, hebben gisteren onder bui tengewone belangstelling plaats gehad. Beeds Dinsdagavond, te half acht, was Haarlem's Bisschop aan het Rozenburg- sche veer te Brielle aangekomen en werd bij zijn landing aldaar door een enthousias te menigte verwelkomd. Nadat het aldaar opgestelde Brielsche Muziekcorps een welkomstmarsch had doen hooren, werd in optocht, met de muziek vooraf, naar de pastorie gereden. Met Pas toor J. Muijen van Den Briel was Deken J. F. Schraag van Schiedam bij deze plech tige ontvangst aanwezig. Een geweldige menschenmenigte ver drong zich om den stoet met de Bisschop pelijke auto, ten einde in dit historische plaatsje getuige te kunnen zijn van de hul de aan een Katholieken Bisschop. Van af de pastorie, waar opnieuw fees telijke fanfares weerklonken, reed Mgr. naar de nieuwe kapel, alwaar hij met en kele woorden allen hartelijk dankte voor de vriendelijke ontvangst. Consecratie der nieuwe Bede vaartskerk en pontificale H. Mis. Gistermorgen te acht uur vingen de in drukwekkende plechtigheden der Kerkcon- secratie, door den Bisschop verricht, aan. Eerst tegen tien uur werden de geloovi- gen tot de kerk toegelaten. De gebruikelijke overbrenging der relie ken bleef ditmaal achterwege, omdat deze laatste eerst gistermiddag te twee uur in plechtige processie naar de daarvoor be stemde plaats in de nieuwe kapel zouden overgebracht worden. De plechtigheid der consecratie werd met een Pontificale H. Mis besloten. Bij dit H Offer werd Mgr. Aengenent ge assisteerd door den HoogEerw. heer Mgr. H. J. Taskin, president van het Groot Se minarium Warmond, als presbyter-assi- stens. troondiakens waren de beide leden der Bisschoppelijke Brielsche Commissie, Deken J. F Schaag van Schiedam en Pas toor Aug. Bulters uit Den Haag, als diaken en subdiaken fungeerde twee Professoren van het Groot Seminarie, Visser en de Korte. De Schola van Warmond voerde de li turgische gezangen uit. Een groote menigte vulde het nieuwe kerkgebouw. Onder do aanwezigen waren ook de burgemeester van Brielle. Mr Ech te van Wissekerke, de Wethouders v. d. Kaag en v d. Wouw, alsmede dé gemeente secretaris. de heer v d. Ban. Na afloop der kerkelijke plechtigheden heeft Mgr. Aengenent vanaf het altaar de aanwezigen als volgt toegesproken. Toespraak van den Bisschop. Hooggeachte aanwezigen! Niettegenstaande den langen duur dezer zooeven verrichtte plechtigheden, is het mij een ware behoefte des harten uiting te mogen geven aan hetgeen op het oogenblik in mijn ziel leeft. Allereerst wend ik mij tot de andersden kenden, hier in zoo grooten getale aanwe zig en wier tegenwoordigheid ik op buiten gewonen wijze op prijs stel, temeer waar deze aanwezigheid opnieuw het bewijs naar voren brengt van de buitengewoon goede verstandhouding der- bevolking, welke, on danks verschil van gezindte, hier bestaat. Uit uw tegenwoordigheid immers blijkt maar al te duidelijk dat. niettegenstaande scherpe meemngsverschillen, gij toch groo te waardeering en hoogachting voor elkan der koestert. Ik dank u voor uwe aanwezigheid en geef u daarbij de verzekering dat de Ka tholieken, die hier zullen komen bidden, voorzeker hun andersdenkende landgenoo- ten niet zullen vergeten en voor hun gees telijke en stoffelijke nooden zullen blijven bidden. Hierna wendde Mgr zich tot de aanwe zige Katholieken en sprak daarbij onge veer als volgt: Priesters en leeken, uit gansch het bis dom hier bijeen gekomen, U dank ik voor zeker. Gij, die allen door uw gaven en of fers het mij mogelijk hebt gemaakt dezen bouw te kunnen aanvangen. Thans ziet gij allen het mooie resultaat hier bereikt voor u. Ik dank u oprecht voor hetgeen gij deedt en voor hetgeen gij nog zult doen. Ten slotte richtte Mgr. zich tot de. aan wezige studenten. Dierbare Studenten van Warmond Iedere keer als ik een kerk ga consecree- ren, doe ik dat met steeds vermeerderde vreugde. Maar ditmaal is mijn blijdschap bovenmate, omdat ik deze plechtigheid in u aller aanwezigheid heb mogen voltrek ken. Ik heb, aldus de Bisschop, de over tuiging dat de herinnering aan dezen feest dag nimmer uit uwen geest zal wijken en, dat gij, daardoor geholpen, ook het geloovi- ge volk, hetwelk later aan uw zorgen zal toevertrouwd worden, tot een herhaaldelijk en veelvuldig bezoek aan deze heilige plaat sen zult blijven opwekken Drie deugden zijn het welke de groote Thomas van Aquino ons, priesters, in zijn „Summa'' voorhoudt: een sterk geloof, ne derig geduld en een groote liefde tot God. Welnu de HE. Martelaren van Gorcum hebben in deze drie hoofddeugden boven mate uitgeblonken. Een sterk geloof is toch voor de pries ters allereerst noodzakelijk, vooral in on zen tijd. om invloed op het geloovige volk uit te oefenen. Alhoewel ik van de nood zakelijkheid eener wetenschappelijke vor ming op de Seminaria meer dan overtuigd ben, acht ik de vooropgestelde voorwaar de van de allergrootste beteekenis. Maar naast dat sterke geloof acht ik het geduld tevens voor het welslagen van iede ren priesterlijken arbeid van zeer groote be teekenis. God. die het goud in den smeltkroes wil louteren, wenscht ook Zijn priesters te be zoeken, ten einde ze waardig te keuren voor zijn heiligen dienst. Het priesterleven, in onze dagen vooral, is rijk aan tegenspoed, miskenning en ver driet. Zachtmoedig op de eerste plaats dient de priester te zijn, ook ten opzichte van hen, die hem leed berokkenen. Ook deze deugd kunt gij allen van de heilige martelaren leeren. Ten slotte zal ook de priester, wil hij in zijn arbeid slagen, met een oprechte liefde bezield dienen te zijn. Ik ben er ten volle van overtuigd dat gij allen, van hier heen gaande, m de toekomst zult trach ten de voorbeelden door onze Heilige Mar telaren gegeven in praktijk te brengen ge durende uw verder leven. Wij Katholieken van Nederland maken ons straks op het vijfde eeuwfeest van de H Liduina van Schiedam, mede een onzer vaderlandsche heiligen, te gaan vieren. Moge zij dan haar bloed niet onder beulshand hebben zien vloeien, door haar heerlijk voorbeeld van geduld en onder werping heeft ook zij ons getoond, hoe wij 's levens leed en ellende uit liefde tot God dienen te dragen. Dierbare studenten, zoo besloot de Bis- Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Vertraging te Genève door ongesteld heid van Tardieu. (2e blad). Zijn de Duitsche socialisten bereid aan de Hitlerianen deel te geven aan de re geering in Pruisen? (2e blad). Het compromis te Sjanhai. (2e blad). BINNENLAND. De kork-consecratie te Brielle. (1ste blad). De voor- en nadeelen van contingentee- ring; beschouwingen in de Tweede Kamer naar aanleiding van de beperking van den vleeschinvoer. (1ste blad). De toekomst der Zuiderzee-inpoldering; beschouwingen in de Eerste Kamer. (1ste blad). Bezuinigingsmaatregelen bij de Post; vermindering der postbestellingen tot twee in kommen met minder dan 5000 in woners. (1ste blad). Verdere productiebeperking in de steen industrie. (1ste blad). Een boycot tegen Duitschland? (2de blad). schop zijn toespraak, spiegelt u aan het voorbeeld onzer vaderlandsche heiligen en beoefent in ruime mate de drie groote deugden door St. Thomas aan de pries ters in het bijzonder voorgehouden. Na beëindiging zijner toespraak verliet Mgr. Aengenent zegenend het nieuwe kerk gebouw. Nadat de Pontificale Hoogmis geëindigd was, werd door Mgr. Aengenent en de hem assisteerende geestelijkheid, alsmede door de theologanten van Warmond, de koffie tafel gebruikt in het nabij het martelaren- veld gelegen koffiehuis, waarbij Mgr. te midden van zijn studenten vertoefde en met hen een vriendelijk praatje maakte. Na de koffietafel verzamelden alle studenten zich om hun Bisschop, die, midden in den kring der studenten staande, met allen druk converseerde. TER GELEGENHEID VAN DE BEDEVAART DER SEMINARISTEN VAN WARMOND NAAR DEN BRIEL heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent Woensdag de nieuwe Bedevaartskerk te den Briel plechtig geconsacreerd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1