ITALIË VIERT HET FEEST VAN DEN ARBEID KERKNIEUWS WILT U IETS WETEN? WOENSDAG 27 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN UITHOORN DE HOOP VAN HET VADERLAND IN ACTIE. Steun voor de groote gezinnen. (Van onzen Romeinschen correspondent). De gemeenteraad vergaderde Donderdag namiddags te 2 uur. Voorzitter burgemees ter G. A. L. M. Vos de Wael. Aanwezig alle leden. Onder mededeelingen behooren: a. bet voorloopig bedrag uitgekeerd aan werk verschaffing over het tijdvak 29 Februari tot en met 2 April 1932 bedraagt 1018.40, b. aan crisissteun uitkeering voor werk- looze land- en tuinbouwarbeiders 167.18, c. door de werkloozenkassen in aan de gemeente wonende werkloozen 649.60, d. ingevolge de werkloozen ondersteunings- verordening 60. Over 't punt radio-distributie komen de tongen los. In de vergadering van 11 Nov. 1931 had de Raad B. en W. verzocht de distributie van radio te bevorderen. B. en W. hadden zich in verbinding gesteld met andere gemeentebesturen. De gemeente- opzichter had eenige voorwaarden opge steld; overleg was gepleegd met den Di recteur der Posterijen. B. en W. geven in overweging naar gemaakte voorwaarde hem te machtigen 't exploiteeren van een radio-centrale. Besloten wordt naar prae- advies van B. en W. Het darmenslijmerijgebouw wordt aan de N.V. Uith. Baconfabriek voor het 2de kwartaal 1932 op gelijke voorwaarde als in het eerste half jaar verhuurd. Aan den heer J. Pouw wordt een stuk land verhuurd ad 90.dat vroeger in eigendom toebehoorde aan den heer J. v. d. Berg. In een adres van de R. K. Bouwvakar beidersbond „St. Joseph", mede namens andere bouwvakarbeidersbonden, wordt verzocht als loon aan werkloozen uit te betalen als in de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrij ven is aangegeven. Daar hier 0.55 per uur is uitgekeerd, stellen B. en W. voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Aan de woning van den heer Van Brug gen in den Zuider Legmeerpolder, wordt een tapkraan voor watervoorziening aan gebracht. De kosten voor het plaatsen van een betonnen put en de levering van een gewapende rubberslang, hing 5 M. bedra gen 60.'t Jaarlijksch abonnement be draagt 16.—, 6.— meterhuur inbegre pen. Elke M3 meer dan 40 M3. kost 25 ct. Voor elke 10 L. afname wordt 1 cent vast gesteld. Aan de Mij. Uithoornsche Baconfabrie- ken wordt vrijstelling van betaling van in voerrechten toegekend voor producten die van deze gemeente uit tijdelijk ter bevrie zing zijn overgebracht naar het vrieshuis „Frigo" te IJmuiden en vandaar weer te ruggevoerd worden. Aan de N.V. Baconfabrieken wordt on der bepaalde voorwaarden de kleinvee- 8lachthal verhuurd tegen 30 per week. Aan den heer J. N. Wagenaar wordt voorgesteld een loonsverhooging van 200 Deze ambtenaar is dit jaar gehuwd. Zijn salaris is reeds sinds eenigen tijd te laag zegt de voorzitter. Het voorstel wordt aan genomen met 65 stemmen. DE MISSIE IN KOREA. ÜE WIJZE VAN MISSIONEERING. Een pas bekeerde rijke grondeigenaar uit de Apostolische Prefectuur van Pe- nyang. (Korea) heeft een zijner boerderijen ter beschikking gesteld van de Missie. Thans zal daar, te midden van een geheel heidensohe streek, een katholiek landbou wersgezin gaan wonen als de kern van een toekomstige christelijke gemeente. Jacques Pak woont in het dorpje Su-Tuk in het Zuiden der provincie Heiando, waar voor drie jaar nog geen enkele katholiek gevestigd was,- en waar zich nu reeds drie missieposten bevinden met ongeveer 120 gedoopten. De Amerikaansche Missiona^ rissen van Maryknoll, die met de leiding van deze Prefectuur zijn belast, gaan bij de missioneering van Korea te werk vol gens twee zeer verschillende wijzen. De missionaris, aan wien een nieuw dis trict is aangewezen, traoht onder zijn Christenen iemand te vinden, die een vriend of een bloedverwant heeft in het gedeelte van het land, waar hij zal gaan werken. Deze katholieke Koreaan verge zelt den Missionaris naar de woning van zijn vriend of zijn bloedverwant, waar bei den geruimen tijd een gastvrij onthaal vinden. De Missionaris maakt van de ge legenheid natuurlijk gebruik om bij zijn gastheer en diens vrienden belangstelling te wekken, voor het katholiek geloof. Zoo mogelijk traoht de Missionaris een goed onderlegde en voorbeeldige katho lieke familie te vestigen op een landbouw bedrijf, te midden van een heidensche streek, waar zij van zelf de aandacht ves tigt op het katholiek geloof. Deze laatste werkwijze heeft verreweg de beste resul taten, omdat zoodoende de Catheohume- nen voortdurend een practisch voorbeeld van katholiek leven voor oogen hebben. Een cathechist kan in de verafgelegen dorpjes natuurlijk niet dikwijls komen en de mississionaris maar heel zelden. Maar het is niet gemakkelijk een hoe ve te huren in een nieuw district, want de heidenen verpachten hun grond niet graag aan een vreemdeling, en de financiën der Missionarissen zijn gewoonlijk niet toerei kend om een boerderij te koopen. Jaoobus Pak stond na zijne bekeering een landbouwbedrijf voor zeer lagen prijs aan de missie af. Thans heeft zioh daar te midden van een geheel heidensche Aan de plaatselijke deurwaarders, zijn de de beide veldwachters, wordt een jaar lijksch bedrag van 25.toegekend van hun werkzaamheden als zoodanig. De winkelsluiting tijdens de kermisda gen in Uithoorn en de Kwakel wordt be paald op 12 uur middernacht. Een geldleening van 24.000 wordt aan gegaan met het veenderijfonds „Bezwaren Kerff" en van 16.000 met het fonds „Steenwijk en Geerland". De datum, waarop de werkversohaffings periode zal gesloten worden wordt vastge steld op 29 April 1932. Aan 't zwembad ,,'t Zijdelmeer" wordt wederom een subsidie van 400 verstrekt. Nu de nieuwe winkelsluitingswet 1 Mei 1932 in werking treedt, verordert de Raad, dat gedurende den zomertijd het winkel- sluitingsuur één uur later zal vallen, wijl de tuinders en veehouders zomertijd moe ten werken. Naar aanleiding van een adres der sub commissie „Handhaving drankwet", waar bij verschillende vereenigingen zijn aan gesloten, verzoeken het aantal maximum aantal verloven A op het thans bestaande vast te stellen. De Raad besluit dit te bepalen op zes. De R. K. Voetbalvereeni- ging V. I. O. S. had mede ingeschreven op een stuk weiland ad 40. Het voorstel B. en W. wordt met 101 stem verworpen Het zal dus een terrein worden voor allen toegankelijk. De losse werklieden werden tot nu zonder meer in lossen dienst ge nomen; dit zal nu geschieden op arbeids- 'con tract. Van den directeur van het openbaar slachthuis was bericht ontvangen, dat zich in het hoofdgebouw van't slachthuis horizontale en verticale scheuren bevon den. De gemeente-opzichter had hierom trent zijn meening uiteengezet. B. en W. hadden aan de vereeniging van Nederl. Gemeenten gevraagd, wat de kosten van onderzoek zouden bedragen, naar de oor zaak der verzakken. Het antwoord luidde: circa 100. B. en W. verzoeken dan een crediet van 100, hetwelk toegestaan wordt. De werkverschaffingsperiode eindigt 29 April 1932. Om de te werkgestelden in dienst te kunnen houden, zal een gedeelte van de sloot aan de Thamerlaan worden uitgebaggerd. Hiervoor zal het Thamerlaan worden uitgebaggerd. Hiervoor zal het Thamerpolderbestuur 75.bijdragen. 13 man zullen nu nog een week kunnen werken. Aan den minister is de toegezeg de subsidie gevraagd. Besloten wordt deze sloot te laten baggeren. B. en W. waren billijkheidshalve van oordeel, dat burgemeester, secretaris en gemeente-ontvanger ook moesten bijdra^ gen in het pensioenfonds. De heer Corsel verklaart zich hier fel tegen, terwijl de heeren Bosman en Meeuwissen, het met B. en W. eens zijn. Besloten overeenkom stig het prae-advies met 2 stemmen tegen. Nog een begrotingswijziging 1931 aange nomen. Dan sluiting. streek een ijverig katholiek ge vestigd, en nu, twee maanden later komen er 35 volwassenen de Cathechismus leeren en zioh voorbereiden tot het H. Doopsel. zijn, die van de vischvangst kunnen leven? Den 21en April vierde Italië weer eens het jaarlijksohe dubbele feest; n.l. den 2658en verjaardag van de stichting van de stad Rome door den heer Romulus, en het feest van den arbeid, dat door het fascis me van den eersten Mei op deze datum verzet is. Op dien feestdag worden door heel Italië scholen, ziekenhuizen, straten en waterleidingen, die in de laatste maanden gebouwd zijn, door de Zwarthemd-autori- teiten ingewijd, en in alle provincie-hoofd steden heeft de „leva Fascista" plaats, wat zooveel wil zeggen, alsdat de jeugdige zwarthempjes, de leeftijd bereikt heb ben, een trapje hooger mogen klimmen naar het zoo begeerde ideaal van echt lid te wor den van de Fascistisohe partij. In Rome heeft zoo'n feest natuurlijk nog iets extra feestelijks, vooreerst omdat nu eenmaal Rome en niet Milaan of Napels zijn verjaardag viert en ten tweede omdat Rome de stad is, waar de Duce zelf aan alle plechtigheden grootere luister bijzet. Het is geen toeval of bezuiniging in fees ten, dat het Fascisme het feest van de arbeid op dezen dag beeft gezet, dat heeft een symbolische beteekenis. De stichting van de stad is de eerste morgenschemering van een nieuwe West-Europeesche bescha ving; het Fascisme is de nieuwe staatsleer, die alleen de volkeren (gelijk het Fascisme zelf gelooft) uit de economische warboel redden kan. De practische zin voor de wer kelijkheid heeft de menschheid nieuwe ba nen gewezen, toen de cultuur van het Oos ten en van Griekenland niet meer in staat bleken de wereld op te houden; het Fascis me verkondigt, dat zijn leer alleen de blan ke beschaving van den ondergang redden kan, en dat het door zijn „corporatievisme" een nieuwe sociale orde geschapen heeft, waardoor het fascistische Italië een arbeid- staat is geworden. Niet een arbeiderstaat, waar de arbeiders regeeren maar, waar de arbeid een plicht van alle burgers gewor den is. „Trilt in Uw graf gij oude helden". 's Morgens om 9 uur werd het feest inge luid door het plechtig gebeier van de zwa re Capitool-klok. Die klok doet zijn „bron zen stemme" alleen maar bij de hoogste nationale feesten hooren, zoodat dat ge luid al in staat is lederen rechgeaarden Romein zijn Zondagscho pak aan te doen trekken. Toch zit er volgens veel buiten landers een storm, een soort kreet tot op roer in die klok; er zijn in Rome Vlamin gen geweest, die bij het hooren van de Ca pitool-klok in vuur en vlam de klokke Roe- landt gingen zingen en niets liever zouden doen, dan maar hals over kop een „marsch op Brussel" organiseeren. Maar gelukkig houdt het gebeier van de Capitool-klok na een half uur altijd op. En terwijl de klokketonen nog over de eeuwige stad galmden, trokken, met een groote bloemenkrans gewapeud de leden van de bond van Oorlogsvrijwilligers naar het forum, om het graf van den reeds meer genoemden Romulus te eeren. Eigenlijk was het maar de helft van den bond, die trok, want de andere helft kwam te laat en liep met groepjes van twee of drie ach ter de stoet aan in de looppas. Er moet nu eenmaal een achterhoede en een voor hoede zijnl Het is wel jammer, dat de ge schiedenis, die ook heelemaal geen gevoel voor poëzie heeft, twijfelt, of Romulus wel ooit bestaan heeft, laat staan op het forum begraven is. Maar dat is voor het zonnige Italië alle» bij elkaar zoo'n bezwaar niet; „al is het niet waar, dan is het toch wel aardig gevonden", is een spreuk, die hier in de practijk veel toegepast wordt. De jeugd in actie. De „Leva" echter was het hoogtepunt van alle plechtigheden in Rome; 40 dui zend jongens zouden voor den Duce para de eren, 40 duizend jeugdige zwarthemden zouden den eed van trouw en gehoorzaam heid afleggen aan het Vaderland en den Duce. Lang nog voor die plechtigheid op de „piazza del popoio" zou beginnen, waren de straten al gevuld met de fascisten vendels; die met slaande trom en erg hard schette rende trompetten naar de paradeplaats op trokken. Wij hadden, toen ook wij er op uit ge gaan waren, om van het feest te genieten al spoedig de gelegenheid een groep van de allerjongste jeugdafdeelingen in actie te zien; jochies van acht tot tien jaar, zwarte hemden den vorigen dag natuurlijk extra opgestreken onder hoog ernstige ge zichtjes; een paar officieren hielden vader lijk een oogje in het zeil, maar het com mando berustte toch bij een knaapje, dat in jaren en in aantal centimeters niet uit stak boven zijn „strijdmakkers". Links rechts, links recht», commandeerde hij, en trok een gezicht of hij zoo juist eventjes de wereldoorlog gewonnen had. Een paar straten verder raken we tot onze ontsteltenis plotseling verzeild tus- schen een groep van de vrouwelijke fascis tische jeugdafdeelingen; haar uniform is een witte blouse met zwarte rok en zwarte baret, alles maakt een beschaafde indruk. Verschillende religieuze zusters staan er bij en geven druk laatste vermaningen, met veel moeite worden de meisjes opgesteld, het oommando wordt door de zusters over gegeven aan de fascistische leidste-rs en na een krachtig: „voorwaarts marsch" trekken ook zij op, om de eed van trouw aan Fas cisme en Vaderland af te leggen. Trommels en trompetten hebben ze niet bij zich, wat ook niet noodig is, daar men de groep toch al op een groote afstand hoort aankomen. Links rechts, links rechts, de straat weer klinkt van één kordate ma-rschmaat en de zustertjes kijken stil haar kinderen na. en laten de kralen van de rozenkrans door haar vingers glijden. Verboden voor burgers! Wij zullen de lezers niet vergasten op een beschrijving van die fascistische plech tigheid; trouwens de „piazaa del popoio'' was voor geen enkele burger in de verste verte te benaderen. Overal stonden bere den politiemannen, die de toegangen tot in de verre omtrek hermetisch afsloten. Het overgroots deel van de bevolking moet zich tevreden stellen de zeer hoogloopende schilderingen die de bladen er van geven voor lief te nemen. Het zelfde geldt ook voor de plechtige openingen van monumen ten, wegen en bruggen: ook hier een her metische afsluiting, zoodat niemand ook maar één enkel glimpje van de plechtig heid te zien kan krijgen. Plechtige gebeur tenissen of feestelijke openingen, waarbij heel het volk meeleeft, ie hier iets onbe kends; gelukkig schijnt echter het zonni ge karakter den meeste menschen op zulke dagen nog een soort waan-idee van feest te geven. Italië steunt de groote gezinnen. Eén plechtigheid was er op dien feest dag, waarbij geen trommels geroerd wer den, geen trompetten geschetterd en dien tengevolge ook geen straten afgezet hoef den te worden. En toch is hot misschien een plechtigheid geweest, die het meeste gelukkige menschen heeft gemaakt. Het is n.l. bekend, dat de Italiaansche regeering veel doet om de groote gezinnen te helpen; zoo worden, wanneer een arm huishou den vermeerderd wordt rijke gaven in geld en in natura gegeven, en alle groote ge zinnen genieten een aanmerkelijke korting in de belasting. Nu heeft de stad Rome vóór eenigen tijd besloten elk jaar zes wo ningen te geven aan groote gezinnen, die in behoeftige omstandigheden verkeeren. Op den feestdag van de arbeid zijn ze« gezin nen volledig eigenaar geworden van een eenvoudige maar nette en ruime woning. Daarbij zijn die woningen geheel vrij van ajle belasting. De huizen liggen allo aan de „Via della set-te Chiese" de weg der ze ven kerken, die van de basiliek van Sint Paulus buiten de muren naar do catacom ben van Sint Gallixtus loopt. Vóór en ach ter het huis is een flinke en frissche tuin, waar de kinderen zonder gevaar voor auto's kunnen spelen en een vrij uitzicht hebben over de Campagna Romana on de donker begroeide Albaansche bergen. Zoo vierde Rome zijn 2658en verjaardag. 159 „Ja, pas door de modder aan het hollen geweest en nu zeker op mijn kamer willen komen. Neen, kerel, dat gaat niet. Eerst een beetje ontbaggeren hoor. Weemoedig, kop schuin of snuit in de hoogte, treurig jankend zit Fokkie op het kozijn van het raam, niet begrijpend dat ik meer belang stel in mijn schrijfmachine dan in hem. Ik zie dat hij versierd is met twee groote bloedstrepen op z'n neus. Fokkie heeft ge solliciteerd naar de post van rattenvanger, is als zoodanig geinstalleerd, maar schijnt er als bijverdienste ook kattenjagor bij geworden te zijn. De twee katten van het Missiehuis hebben geen kans om vet te worden. Fokkie houdt ze voortdurend in beweging met het gevolg, dat Mie en Kees, als ze in hun morgendutje of siesta ge stoord worden, hun nagels wetten op zijn zwarte snuit. Maar de jongeheer is onver beterlijk, ofschoon je hem, als je hem door in de kou zag zitten, je laatste oent zou geven. „Neen, jong, je hebt een lekker warm hok. Ga eerst maar eens opdrogen. Van beslijkte poofcen en voeten gespro kenNu gaan mijn gedachten een paar jaar terug, met weemoed. Waar een meusch al geen heimwee naar kan krijgen 1 Ja, dat was tooh een beste mrgeon. Het was allersmerigst weer, regen in de lucht en smeltende, verbaggerde sneeuw op den grond. En hij kwam rechtsstreeks tus- schen do koeien en van de veemarkt van daan. „Ja, Pater, u moet het maar niet kwa lijk nemen dat ik er zoo uit zie. Het slech te weer, ziet u. Maar ik heb honderd gul den. Ik wou Stichter wordon. „Kom binnen. Effies een koppie koffie? „Ja, maar Pater, kijk mijn „beenen" cr eens uitzien. „Hindert niet. Bij zulke welkome gasten kijken wij niet naar moddervoeten. (Al was de man een duizendpoot geweest, dan was hij nog welkom). Een half uur later had ik weer zoo'n ge val en die weldoener beloofde dat hij zijn vrouw ook nog eens zou sturen. Is het te verwonderen dat Fokkies vuile voetjes aangename gedachten bij mij op wekken doch tevens tot weemoed stom men? Toe, Fokkie, ga de straat eens op en trok ze bij de pandjes van hun jas of de pijpen van hun pantalon hierheen. St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, postr. 120937. Father Lefeber. Men wordt Stichter(es) van dit Missie huis door ineens of bij gedeelten honderd gulden te schenken. Vraag: Ik heb tot beden altijd za ken voor mij zelf gedaan. Nu ga ik bij een patroon werken. Kom ik nu nog in aan merking voor een rentekaart? Antwoord: Ja. V raag Dezer dagen vernam ik dat binnenkort uitbetaling wordt gedaan van stukken van Beider Belang. Daar ik in het bezit ben van twee dezer stukken zou ik gaarne weten of dit be richt juist is en waar ik mij dienaangaan de moet wenden? Antwoorden: Wij kunnen u geen nadere bevestiging daarvan geven. Vraag: Als iemand ziek is en hij ontvangt 80 procent van de Ziektewet, en de eerste drie dagen worden van de ziek tewet niet uitbetaald, is de patroon dan verplicht de eerste drie dagen uit to be talen en hoe lang de 20 pet. uit te kee- ren? Antwoord De patroon is krachtens het Burgerlijk Wetboek verplicht de eerste drie dagen het volle loon uit te betalen en de overblijvende 20 pet. godurendo „een betrekkelijk korten tijd". Vraag Vijf jaar geleden heb ik iets gekocht op afbetaling en de eerste 3 jaar heb ik alle maanden betaald, maar nu blijf ik wel eens achter met betalen. Nu schrijft die firma, dat er rente bij ge schreven wordt wat niet afgesproken i*. Heeft deze firma daar recht op? Antwoord Zonder afspraak gaat dat zoo maar niet. Maar hebt u geen con tract geteekend? Als u iets goteekeud hebt, moogt u zich wel goed bedenken, wat daarin staat. DE AVONTUREN 353. Nu kwam de wedstrijd tusschen een kat en een muis. Het was eigenlijk geen goede wedstrijd, want de kat was veel sterker en krachtiger dan de muis en de poes trip pelde dan ook snel den weg af en was de eerste aan het eindpunt. EEN VERKEERSAGENTJE. 354. Maar ze kreeg lekkertjes toch niet den prijs, want de muis was wel niot de eerste geweest, maar ze had nog heelemaal haar lampje, dat zij glimlachend aan den scheidsrechter, onzen professor, toonde. Aan haar werd, onder algemeen gejuich, den prijs toegekend. Do kat had het nakijken

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7