WOENSDAG 27 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 April 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 761.9 te Dijon. Laagste barometerst.: 748.5 te Nordöyan. Verwachting tot den avond van 28 April: Matige wellicht tijdelijk toenemen de Zuid-Westelijke of Zuidelijke wind. Meest zwaar be wolkt of betrokken. Waarschijnlijk en kele regenbuien, Zelfde temperatuur. Daar de hooge druk van IJsland Noord waarts aftrok, terwijl over het Zuid-Wes ten de nieuwe Oceaandepressie zioh ont wikkelde, is het geheele gebied met uit zondering van het Zuid-Oosten onder in vloed van twee depressie-systemen, die door een rug van hoogen druk zijn go- scheiden. Dat aan de Noorsche kust is nog ongeveer ter plaatse blijven liggen, terwijl het andere onder vrij sterke dalingen en hier en daar met kraohtigen wind nadert. In onze streken in het Kanaalgebied tus- schen deze depressies, waar opklaring zou zijn te verwachten, geven zeer plaatselij ke stroomingen eenige regenbuitjes. Tn den nacht is in ons land regen gevallen (in den Helder 10 m.M.) bij het overtrekken van de secundaire, die gisteren over het Zuiden van Engeland lag. De wind, die in dit overgangsgebied zwak was en te De Bildt door Noord en Oost rondloopt, zal bij de verdere ontwikkeling van de Oos telijke depressie wel weer Zuid-Westelijk tot Zuidelijk worden en toenemen bij on geveer gelijkblijvende temperatqur. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 10.8 gr. O. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 7.48 uur tot Donderdagmorgen 4.09 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Donderdag 20 April voorm. 8.40 uur en nam. 9.05 uur. GEMEENTERAAD. Toegevoegde agenda-punten. Aan de agenda van den gemeenteraad van Leiden op Maandag 2 Mei aa. is het volgende punt toegevoegd: V oorstel a. om Burgemeester en Wethouders te machtigen aan daarvoor in aanmerking komende pachters gedeeltelijk kwijtschel ding te verleenen van de verschuldigde pachtprijzen van wei- en teelland over 1931 b. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat. Tegen het einde van het vorige en in den loop van dit jaar ontving het gemeen tebestuur van verschillende pachters van aan de gemeente toebehoorende perceelen wei- en leelland verzoeken om verminde ring van pachtsom, zulks met het oog op de zeer ongunstige uitkomsten vau het vee- houdersbedrijf en het land- en tuinbouwbe drijf. Het is van algemeene bekendheid, dat deze bedrijven door de met ongekende he vigheid heerschende crisis zeer zwaar zijn en worden getroffen. Tengevolge van de sterke prijsdaling van de producten is de verhouding tusschen de thans nog gelden de, doch in gunstiger tijden overeengeko men pachtprijzen en de prijzen van de voortbrengselen ten eenenmale verbroken. Zeer duidelijk blijkt dit, wanneer men de bij onlangs gehouden verpachtingen verkre gen pachtprijzen vergelijkt met de vroe gere. De zeer bijzondere omstandigheden rechtvaardigen, volgens de meening van B. en W. alleszins, dat thans een uitzon dering wordt gemaakt op den tot nog toe terecht gevolgden regel, om tusschentijds geen wijziging in de loopende overeen komst te brengen. Er bestaat dan ook alle aanleiding, om in navolging van tal van andere gemeenten en particulieren de in aanmerking komende pachters eenigszins tegemoet te komen door kwijtschelding van een gedeelte der pachtsom. De meerderheid van de Commissie van Fabricage stelt voor kwijtschelding over 1931 te verleenen aan pachters, die daar toe een verzoek hebben gedaan en advi seert het bedrag daarvan te bepalen op 15 pet. van de pachtsom. Met haar voorstel, om voorshands slechts een besluit te nemen voor het jaar 1931 kunnen B. en W. geheel accoord gaan. Min der goed kan het college van B. en W. zich vereenigen met den door haar voorgestel- den norm der vermindering, aangezien die geen rekening houdt met het tijdstip der verhuring, noch met het verschil in exploi tatieuitkomsten der bedrijven. Naar de meening van B. en W. verdient de voorkeur een regeling, zooals in den Haag werd getroffen, waarbij, zonder de financieele draagkracht van den pachter in aanmerking te nemen, gelet wordt op de resultaten van het desbetreffende bedrijf en den contractdeel verschuldigden huur prijs. In plaats van zonder meer een korting te geven naar een uniform percentage, dat ook zou gelden voor de tegen het ein de van 1930 of in het begin van 1931 afge sloten contracten, toen de pachtprijzen reeds dalende waren, zouden B. en W. der halve, evenals in den Haag geschiedde, een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, dat voor onze gemeente op 3500.kan worden bepaald om in gevallen, waarin een wanverhouding bestaat tusschen de huur, welke verschuldigd is en de opbrengst, welke het gehuurde geeft, eenige restitu tie te verleenen aan pachters, die een daartoe strekkend verzoek doen. Elk bijzonder geval zal dan op zich zelf nauwkeurig moeten worden onderzocht, waarvoor B. en W. zich hebben gedacht een door het College in te stellen Commis sie, bestaande uit een der leden van het College, een deskundige en een ambtenaar. Voorts ware het maximum-bedrag der te verleenen kwijtschelding op 25 pet. van don pachtprijs te stellen. Overigens spreekt het vanzelf, dat de slechte bedrijfsuitkomsten niet geheel op de gemeente zullen kunnen worden afgewenteld; ook de paohter, als dragende het bedrijfsrisico, zal een deel voor zijne rekening moeten nemen, zoodat steeds slechts van een tegemoetkoming sprake zal' kunnen zijn. Onder verwijzing naar de in de Leeska mer ter visie gelegde stukken geven B. en W. den Raad mitsdien in overweging: a. het College te machtigen, om in ge vallen, waarin naar het oordeel van B. en W. een wanverhouding bestaat tusschen do ingevolge contract verschuldigde pachtprij zen van wei- en teelland over 1931 en de op brengst van het gepachte, aan pachters, die daartoe een verzoek doen, over dat jaar gedeeltelijke kwijtschelding van den pachtprijs te verleenen tot een door het College na ingesteld onderzoek te bepa len bedrag tot een maximum van 25 pet. van den pachtprijs; b. door vaststelling van de overgelegde staten tot wijziging van de gemeentebe- grooting en van de begrooting van het Grondbedrijf, beide dienst 1931, voor het sub a genoemde doel een bedrag van 3500.ter beschikking te stellen. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer van het R.-K. Lyceum voor Meisjes te 's-Gravenhage. Handelsregister K. v. K. Opheffing: 1237. Wed. H. J. Labree, Leiden, Koppenhinksteeg 6810, kuipe rij, kistenmakerij. W ij z i g i n g. 3077. Fa. wed. Jac. den Holder, Leiden. Noordeinde 55. Handel in visscherijartikelen. Wijz. handelsn. in: Fa. Wed. Jac. den Holder en Zoon (sinds Sept. 1926). UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Personalia. Mej. Jannie Noort alhier, ontving met ingang van 2 Mei a.s. een be noeming tot leerling-verpleegster aan het Zee-Hospitium te Katwijk aan Zee. N00RDWIJKERH0UT. Uitvoering St. Jozefclub. Maandag hield de St. Jozefclub alhier als sluiting van het winterseizoen, in de groote zaal van het café van mej de Wed. Brama een uitvoering. De heer D. Opdam opende den avond met den Chr groet, heette alle aanwezigen in het bijzonder de eerw. heeren kapelaans van Straelen, Loerakker en Dekker, harte lijk welkom. Spreker zette het doel van de club uiteen. Doel van de club is voorname lijk het vormen van katholieke mannen. Spreker wekt alle jonge mannen op in de vereeniging to komen. Het lidmaatschap kort f 0.15 per week. Hierna werd gezamenlijk het bondslied gezongen begeleid met piano-muziek door den heer A Enders. Een gezellig clubje van muzikanten gaf hierna een paar stukjes muziek, zoodat de stemming er al gauw in was. Hierna werd opgevoerd de politieke klucht van Herman Burger. „Minister Va gebond". Dit stuk viel bij het publiek zeer in den smaak, hartelijk werd er gelachen en na het einde werd er dankbaar geap plaudisseerd. De heeren Th. Opdam en N. Duivenvoor den als secretarissen van den Minister, Th. v. d. Hoorn, als bode, J. van Gijlswijk als Pouwtje Zuur, B. v d. Hoorn als David Goudkoop en C. v. d. Berg als Minister- President hebben hunne rollen goed ge speeld. Na de pauze hield de heer Th. Opdam een mooie declamatie, waarna werd opge voerd de klucht in één bedrijf van Reinier Ysabie: „De Snippen'*. De heeren N. Dui venvoorde als rentenier, J. v Gijlswijk als zijn knecht, Th Opdam als gepensionneerd officier, M. v. Denzen, politie-commissaris en Th. v. d. Hoorn, politieagent, vertolkten hun rollen prachtig. Het publiek gaf dit door een luid applaus te bennen. Hierna sloot de weleerw. kapelaan Van Straelen den gezelligen avond met den Chr. groet nadat hij nog een opwekkend woord had gesproken. De zaal was tot in de uiterste hoeken be zet Werklooze hoofden van gezinnen had den vrijen toegang. Een mooie geste van den St. Jozefclub. Emmabloem-collecte. De Emma blo em- collecte heeft alhier opgebracht de som van f 100.06. SASSENHEIM. Wielrijder tegen den grond gesmakt Gistermiddag om kwart voor zes uur kwam een jongmensch, wonende te Den Haag, uit de richting Sassenheim op een fiets aan rijden. Uit gemakzucht liet de wielrijder zich bij den overweg door een vrachtauto meeslepen. Doch dit was van korte duur. Eenige honderden meters verder moest de auto uitwijken voor een passeerde auto. De wielrijder geraakte daardoor op het tus schen den weg en het fietspad gelegen gras raakte het stuur kwijt en sloeg tegen den grond. Hevig bloedend aan het hoofd en gezicht werd hij door een passeerend ge neesheer opgenomen en naar het Zieken huis te Leiden vervoerd. VOORSCHOTEN. Notarisbenoeming. Benoemd is tot notaris binnen het ar rondissement 's-Gravenhage ter stand plaats Voorsohoten, de heer W. A. Caron, notaris te Wamel. Het ongeluk met d®n zandtrein. De heer W. v. D., die gisteren onder een zandtrein raakte en wien daarbij een been werd afgekneld, is hedenmorgen overle den. Geboren: Emmerentia Geertruida, d. v. J. A. A. van den Elskamp en E. van der Lof. Gevestigd: J. H. van Berne en ge zin, Donklaan 54, van Oss; T. Bruné, Rijn dijk 110, van Leiden; A. J. Hoekstra, Donk laan 30, van Wassenaar; A. Kadé en gez., Schoolstraat 43a, van 's-Gravenhage; A. Tebrugge en echtg., Rijndijk 24, van Leiden. Vertrokken: J. Passier-Tegelaar. naar Leiden; K. Pronken echtg. naar Voor burg; Mej. Th. Voorn, naar Leiden; F. K. Box en gezin naar Oegstgeest; C. S. Soo- nius en echtg. naar Leiden. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Martha-Stichting. Als voorzitter van de Martha-Stichting te Alphen aan den Rijn is de plaats van wijlen dr. J. Th. de Visser, in de gisteren gehouden bestuurs vergadering gekozen: ds. J. L. de Heer te Rotterdam. Berichten reeds in een groot gedeelte onzer vorige oplage geplaatst LEIDEN. T00NEEL. Het Huis der Vreezen. N.V. Vereen. R'damsch Hofstad Too- neel. Al die sensatie- en griezelverhalen in plaats van onze mooie ernstige op hooge ooth urnen stappende spelen op onze planken wij moesten het eigenlijk niet goed vinden. Maar.zo zijn nu eenmaal zoo eoht gezellig; de avond vliegt om en of- scheen wij hunkeren naar de afloop, vin den wij het tooh jammer als het alles ont- knoopende einde er is en wij het geheim kennen. „Het Huis der Vreezen" is weer een van die prettige ril-gesohiedenissen van Ed gar Wallace, die het Hofstad Tooneel ons onder regie van Hermann Schwab gister avond in een heerlijk vlotte vertooning heeft opgedischt. Het was de achtste en laatste abonne- ments-voorstelling en een volle zaal heeft in zalige spanning afwisselend zitten ril len en schaterlachen. Afgezien van enkele zwakke plekken is het spel van Wallace wel te rekenen tot een der besten van dit genre en de acteur heeft handig alle ingrediënten voor een pikant „mysterie"spel dooreen weten te mengen. Louis van Gasteren is als hoofd-inspec- teur Tanner de domineerende figuur en het doet ons goed, dat Wallace van dezen politie-man nu eens geen domoor, maar een flinken kerel heeft gemaakt, die de zaken doorziet en weet op te treden. Natuurlijk is er naast hem een meer lol lig type van 'n inspecteur en dat is Louis Gimberg, die van het standpunt uitgaat: er moet gelachen worden, ik zal ze laten lachen. Wat die politie-mannen hadden uit te visschen, was om den dood niet te lachen. Er was een huis, een kasteel, bewoond door lady Lebanon (1000-jarig geslacht) en haar zoon, lord Lebanon. Een huiveringwekkende persoonlijkheid, die dame van middelbaren leeftijd, met haar Middeleeuwsche gedachtengang, waar van Fie Carelsen een typeering gaf om van to droomen. In dit huis waren Hans van Ees en Willem Huysmans rond als loeren de bedienden, terwijl 's nachts Holène Treep-Vink als slaapwandelaarster door de vertrekken schrijdt en overdag schrikach tig is als een hinde. Geen wonder, want de eene moord volgt op den ander. Nu eens is deze dan die geworgd gevonden, geworgd met een roode doek De jonge lord was Adri van Hees, die van deze, toch vrij lastige rol, een werkelijke pracht-creatie maakte. Aanvankelijk leek zijn spel wat onzeker, doch later bleek alles zeer goed te sluiten Hoe dat allemaal sloot, zullen wij niet vertellen, dat blijve het geheim van het Huis der Vreezen. BINNENLAND. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. In den afgeloopen nacht werd aan de Duitsche grens nabij het plaatsje Gelde ren door de douane aangeschoten de 26- jarige H. Visser uit Friesland, die als lid van een smokkel-bende een partijtje kof fie over de grens wilde vervoeren. Hij was terstond dood. Het slaohtoffer waa als melkknecht in een boerderij aan de grens werkzaam. De winkelstuiting te 's-Gravenhage. Men schrijft ons uit Den Haag: Naar ons ter oore komt, is heden ten stadhuize bericht ontvangen, dat de win- kelsluitingsverordemng, welke eenigen tijd geleden door den Gemeenteraad is aange nomen, door do Kroon niet goedgekeurd is. Hiermede is dus ook voor Den Haag, evenals voor enkele andere plaatsen, do moeilijke toestand geschapen, dat op 1 Mei a.s. de Rijkswet in werking treedt, zonder dat een gemeentelijke verordening op grond van die wet op genoemden datum rechtsgeldigheid heeft verkregen. Wat Den Haag betreft, heeft men met deze mogelijkheid reeds rekening gehou den en in verband daarmee is gisteren dan ook in den gemeenteraad het bekende „uit stel van 21 dagen" aangenomen. In de betrokken kringen wordt echter ernstig gevreesd, dat het niet mogelijk zal blijken, zelfs na die 21 dagen, een goedge keurde verordening te hebben. In elk geval echter zal men ter gemeente-secretarie en in de Commissie voor de strafverordenin gen met den grootsten spoed een nieuwe ontwerp-verordening samenstellen, daarbij rekening houdende met de wenschen van den Minister. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd. Candidaats-examen Wis- en Natuur kunde letter F. de heeren R. Nieuwen- huys (Den Haag) en J. W. Holleman (Zut- phen). RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. De 26-jarige loswerkman A. W. uit Z e g- waart is in hooger beroep gekomen van een vonnis van den politierechter die hem ter zake van oplichting tot 3 maanden ge vangenisstraf veroordeelde. W. had bij eenige ingezetenen, voorgevende als komen de van de werkloozen, aardappelen als Kerstgave ingezameld en deze voor zich zelf behouden. Evenals bij de politierechter was het verweer van verdachte, dat hij niet zou hebben gezegd voor de werkloozen, maar voor een werklooze. Het O.M. vroeg bevestiging van het von nis. LAATSTE BERICHTEN VLIEGONGEVAL OP DE KOOI. Vliegenier gewond. Hedenmorgen om 11.50 uur kreeg het les-vliegtuig F 1, bestuurd door korporaal vlieger H. Beek, die sinds korten tijd los vloog, een ongeval even buiten den Zuid- Westhoek van het terrein de Kooi. Bij het maken van een linkerbocht kort voor de landing bracht de bestuurder op te groote hoogte boven den grond het toestel in ho rizontalen stand. Het vliegtuig gleed af en werd geheel vernield. De bestuurder be kwam een gecompliceerde beenbreuk ter hoogte van den enkel van den linkervoet. De gewonde is overgebracht naar het ma rine-hospitaal te den Helder. ONDER DE KLEI BEDOLVEN. Knaapje omgekomen. Dinsdagavond werd aan de kleigroeve op de Kaldenkerkerheide te Tegelen het 10- jarig zoontje van den heer van Gessen uit Tegelen gevonden onder een hoeveelheid klei bedolven. Het bleek, dat het knaapje bij het spelen een karlading klei over zich heen had ge kregen en tengevolge daarvan door ver stikking om het leven was gekomen. TELEGRAMMEN NA DERTIEN JAAR UIT GEVANGEN SCHAP TERUG. Een tragedie uit den oorlogstijd. BERLIJN, 27 April. (V.D.). Volgens een mededeeling van de Rijksvereeniging van vroegere krijgsgevangenen is de door de Franschen naar Cayenne gezonden Duit sche deelnemer aan den oorlog, Alfons Paul Sohwarz dezer dagen na een gevan genschap van dertien jaar in Duitsohland teruggekeerd. Het is aan de jaren lange bemoeiingen van den Duitschen ambassadeur te Parijs, de genoemde Vereeniging en in het bijzon der aan het werk van Prof. Dr. Grimm uit Essen te danken, dat thans een der groot ste tragediën van den wereldoorlog ten einde is gebracht. Schwarz werd in 1921 door den Krijgsraad te Chalons tot levens Lange verbanning naar het Duivelseiland veroordeeld. Op 9 Maart jl. werd liij door den president der Fransche republiek be genadigd. Op 2 April arriveerde hij te Pa ramaribo, vanwaar hij door bemiddeling BIOSCOPEN. Casino: Volwassenen. Luxor: Trianon: City:- Afgekeurd. van den Duitschen consul naar Duitsoh land kon reizen. De Rijksvereeniging van vroegere krijgs gevangenen deelt in verband hiermee mee, dat allo geruchten omtrent het vasthou den van nog meer gevangenen door Frank rijk onjuist zijn. DE „GRAF ZEPPELIN" WEER THUIS. FRTEDRIOHSHAFEN, 27 April (V.D.). Het luohtschip „Graf Zeppelin" verscheen hedennacht om 3.55 uur, teruggekeerd van de derde en voorloopig laatste reis naar Zuid-Ameraka, onder commando van dr. Eckener, boven de terreinen van de lucht- 8ohepenwerf. Te ruim 5 uur landde het luohtschip vlot. Aan boord bevondon zioh 14 passagiers. TORNADO DOODT 4 PERSONEN. NEW YORK, 27 April. (V.D.). In de na bijheid van Nashville in den staat Georgia werden bij een hevige tornado 4 personen gedood en 10 ernstig gewond, terwijl eca aantal gebouwen geheel werd vernield. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 27 April. Kaas. Aanvoer 201 partijen. Met rijksmerk le kwal. 1821. met rijksmerk 2e kwal. 1517, Handel matig. AMSTERDAM, 27 April. Vee. Aanvoer: 274 vette kalveren le kwal. 5058 cent, 2e kwal. 40—50 cent, 3e kwal. 3238 cent per kg. levend gewicht; 95 nuchtere kalveren 2.004.50 per stuk; 700 varkens, vloesoh- varkens, wegende van 90110 kg. 2425 cent per kg. slaehtgewioht enkele hooger; zware 2224 cent en vette 2022 cent per kg. slaehtgewioht- Overzicht: Vette kal veren met matige aanvoer, slappe handel, prijzen als Maandag. Varkens met korte aanvoer, slechte handel en lage prijzen. VOORSCHOTEN, 27 April. Vrije veiling Prijzen: kippeneieren 2.203.10, en een deneieren 2.10—2.20 per 100 stuks; kip pen 0.60—1.05, hanen 1.10—1.20, konij nen 0.602.00 en duiven 1015 cent per stuk. LEIDERDORP, 26 April. Eierenveiling Aangevoerd 6025 stuks. Prijzen: kippen eieren 2.503.00, eendeneieren 2.20 2.60 per 100 stuks; boter 4253 oent en kaas 2226 cent per pond. Verder werden ook nog rozenplanton geveild. VEUR, 26 April. Eierenveiling. Op do heden gehouden eierenveiling in café „Het Wapen van Veur" werden aangevoerd: 45057 kippeneieren 2.403.30, 3082 een deneieren 2.403.00 por 100 stuks, gan zeneieren 11 cent per stuk. 129 kippen 0.601.65, 56 konijnen 0.25—4.50 en -17 duiven 2030 cent per stuk. VEUR, 26 April. Groentenveillng. Eng. komkommers le soort 1718.90, 2e soort 12—15.40, 3e soort 8.00—11.40, stek 2.002.20; gele komkommers le soort 16.50—20.10, 2e soort 12.30—15.20, 3e soort 8.0011.50, stek 1.802.krop sla le soort 3.907.10, 2e soort 1.00 3.10, stoofsla 59, bloemkool le soort 1618.50, 2e soort 812.10, uitschot 46.10, tomaten (mid.) 3840.60, gr. ronden 3637, 2e soort 3235, 3e soort 2226. andijvie 4.605.10, spinazie 19 59 cent, rabarber 57, radijs 24.10, postelein 3335, snijboonen 0.901.20. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 58.651/2 Londen 9.02'/, New York 2.46.0.78t/2 Pa"i» M&h Brussel 34 5g,/n Zwitserland 47 931/" Milaan 12.691 Madrid 19.30 Oslo 45.05 Kopenhagen 49 35 Stockholm 45.05 Weenen 34.50nom. Praag 7.311/2 Boedapest BEURSOVERZICHT van gisteren. De Amsterdamsohe beurs werd heden weer voor de onaangename verrassing ge plaatst van een scherpe daling in H. V. A.'s, die 10 pet. verloren. Het aanbod was niet bijster groot, dooh van kooplust was niets te bespeuren. Er loopen geruchten, dat geen dividend zal worden uitgekeerd, dooh er zullen slechts weinigen zijn, die daarop hadden gerekend, gezien do toe stand op de productenmarkt. Ook Scheepv. lagen zwak in verband met de dividend- passeering van de Kon. Pakketvaart Mij. Zoowel dit fonds als Ned. Scheepv. Unies moesten zich een belangrijk verlies ge troosten. De invloed van deze koersbewe- ging deed zich nagenoeg op de geheele markt gevoelen. Kon. Olie, die hedenmor gen op de dividend-betaling der V. O. C. tot 114 waren opgeloopen, moesten later het avance weer prijsgeven. Industrieelen waren gedrukt. Unilevers verloren enkele punten. Philips konden zioh handhaven. Aku's openden 2 pet. hooger, doch verkeer den later eenigszins in reactie. Rubbers meerendeels iets beneden de koersen van gisteren. Tabakken weinig veranderd. Alg. Exploraties vastgestemd. Amerikanen op peil. Obligatieraarkt aan den vasten kant- Prolongatie 1 pet.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3