STADSNIEUWS AGENDA WOENSDAG 27 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 HET PROGRAM DER R. K. STAATSPARTIJ. En het continuatierecht. Bij het artike' het bestuur van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond" (ook door ons gisteren opgenomen) schrijft de heer baron A. vaVi Wijnbergen in het Centrum het volgend naechrift, dat wij gaarne hier onder de ernstige aandacht onzer lezers willen brengen. „Enkele oogenblikken heb ik geaarzeld, of ik gebruik zou maken van de gele genheid bovenstaand stuk van een na schrift te voorzien, en wèl wegens den toon. waarin het slot geschreven is. Zoo schrijft men niet. En zeker had ik reden niet iets dergelijks te verwachten, waar ik meenen mag, dat het Eerelidmaat schap van den Ned. Boerenbond mij niet zonder grond is verleend. „Waardeering" is uit het Woordenboek van velen geschrapt. Ter wille van de zaak nochtans een paar opmerkingen. In 192-2 is een geheel nieuw program vastgesteld. Op dat program is het be wuste punt gebracht. Evenals in 1918 zijn tal van organisa ties, instellingen en personen in de gele genheid gesteld daaromtrent wenschen kenbaar te maken. Men kan ze alle vinden in mijn archief, ook de boven met juist heid aangegevene. Mede aan de hand van die gegevens, is in overleg met Mgr. Nolens het concept-program ontworpen en ten slotte na uitvoerige discussies door de Bondsvergadering vastgesteld. Indien thans een Kiesvereeniging uit spreekt van meening te zijn, dat de Bondsvergadering het continuatierecht heeft bedoeld, ben ik verplicht die be wering als niet juist te qualificeeren. Had men het bedoeld, dan zou men het hebben neergeschreven, doch dit heeft men natuurlijk niet gedaan, wijl een pro gram als regel zich zal onthouden van het aangeven van een bepaalden vorm, waarin bepaalde maatregelen moeten worden tot stand gebracht. Op het ter- lein van het onderwijs zijn we wel zoo wijs geweest het na te laten, en we heb ben den schoolstrijd gewonnen. Laat men nu toch t de katholieke en sociale actie uit elkaar houden. Men heeft het ten opzichte van de Pachtwet niet gedaan en de zaak is vaetgeloopen. Laat men er nu niet over nakaarten, maar zorgen, dat een volgend spel beter worde gespeeld. Wanneer ik mij bereid verklaar daar omtrent gaarne van advies te dienen, dan meen ik zulks te mogen doen, wijl ik meen in de laatste 35 jaren in vol doende mate het bewijs te hebben gele verd den weg te kunnen vinden, langs welken men op politiek en op sociaal terrein komt tot bevredigend practdsch resultaat". GEDEPUTEERDE SCHAPER. Het Kamerlid J. H. Schaper heeft, zoo als gisteren gemeld, tegen 1 Mei, om ge zondheidsredenen, die hem noodzaken zijn werkzaamheden in te krimpen, ontslag genomen als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en dus ook als lid van Ged Staten. Na Pinksteren hoopt hij zijn werk als Kamerlid enz. te hervatten. „Vooruit". BIJZONDERE POSTZEGELS. Ten bate van de A. N. V. V. In het „Staatsblad" is opgenomen een K. B., waarin is bepaald, dat gedurende een door den minister van Waterstaat te bepalen tijdvak van rijkswege ten bate van de Algemeene Nederlandsche Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer bij zondere postzegels verkrijgbaar worden gesteld. Deze postzegels, die ontwerpen vertoo- nen verband houdende met het doel der uitgifte, worden uitgegeven in de fran- keerwaarden van 2^, 6, 7y2 en 12 y ct. Zij worden verkocht met een bijslag van onderscheidenlijk 1*4, 4, 3% en 2*4 ct. boven do frankeerwaarde en zij gelden tot 1 Januari 1934. NED. ROOMSCHE REISVEREENIGING Programma's der reizen. Verschenen is de reisgids 1932 van de Ned. Boomsohe Reisvereeniging, dat een groot aantal mooie, grootere en kleinere reizen voor het komende seizoen bevat. De keurig verzorgde reisgids is inge deeld naar de verschillende landen, waar heen de reizen worden gemaakt in de volgorde: Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk. Italië, Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland en bevat zeer vele inte ressante gegevens. Voor iedere beurs is er onder deze zeer interessante reizen iets te vinden. Bovendien zijn er voor de a.s. reizigers der Roomsche Reisvereeniging nog twee wedstrijden georganiseerd, nl. een foto wedstrijd en een prijsvraag voor reisbe schrijvingen, waarvoor een gratis reis en vele mooie geschenken beschikbaar wor den gesteld. Waarschuwing aan hen, die een Duitsch kind willen aannemen. In" verschillende bladen komen adver tenties voor, waarin pleegouders worden gevraagd voor een Duitsch kind tegen rui me vergoeding ineens. Vermoedelijk hebben wij hier te doen met een welbekende poging tot oplichting Nadat gegadigden, verlokt door de in uit zicht gestelde storting van een som in eens een zeker bedrag hebben betaald voor z.g. informatiekosten, hooren zij niets meer. Gegadigden worden aangeraden, niet op dergelijke aanbiedingen in te gaan, althans zich tevoren om inlichtingen te wenden tot den Armenraad te Amsterdam resp. den Armenraad ter plaatse. GROENTEN-PRIJZEN. Wat het publiek moet bedenken. Vanwege de commissie van overleg der drie Nederl. Middenstandsbonden wordt het volgende gemeld: Een der meest duistere punten, welke voor het publiek in de prijsvorming van den kleinhandel gelegen schijnen, wordt gevormd door de tegenstelling bij den han del in aardappelen en groenten. De werkelijkheid wordt in hoofdzaak be- heerscht door twee factoren: moeder na tuur en de organisatie van de distributie zelve. Het is thans wel een algemeen bekend feit, dat in normale omstandigheden de pro ductieprijs in deze branche feitelijk wordt vastgesteld door de buitenlandsoue vraag. Maar deze buitenlandsche vraag wordt doorkruist door invloeden van de natuur. Hoe is de oogst in het buiten- en binnen land, hoe de weersgesteldheid. Beide pun ten zijn van beslissenden invloed.; het eer ste, doordat aan vraag en aanbod grenzen worden gesteld, het laatste, doordat hot de mogelijkheid van vervoer beheersoht* Terwijl de productprijs feitelijk wordt vastgesteld door de buitenlandsche vraag, komen hier voor binneniandsch verbruik de booge distributiekosten er bij. Een belangrijke rol in dezen handel blijkt aan den grossier te zijn toebedeeld. Aller eerst heeft deze de gewichtige functie van behoefte-antipathie: hij moet zijn aankoo- pen regelen naar de te verwachten afzet mogelijkheid. Hier schuilt dus bereids voor hem een groote risico-factor, welke nog wordt vergroot, doordat alle schade bij vervoer (hitte, vorst) voor zijn rekening komt. Daarnaast heeft hij evenwel een belang rijker functie, n.l. die van credietgever. Bij aflevering door den producent moet in den regel ook contant worden betaald. De le vering aan detaillisten geschiedt op week- crediet. Dat dit nog al eens tot dubieuze posten aanleiding geeft, althans een be hoorlijk risico met zich brengt, behoeft geen betoog. Van zijn kant geniet de grossier weer crediet van veilingen, zij het veelal onder bankgarantie. De winkelier werkt veelal met geheel zijn gezin in het bedrijf. Ook op hem valt een aanmerkelijk deel van het afzetrisico. Dit is door den kleinen omzet een zeer hoog percentage. Daarbij komen thans de eist-hen van het publiek ten aanzien van het schoonmaken van groenten en aard appelen. De grootere aanschaffingskosten van schilmachines e.d. maken het bedrijf met goedkooper, terwijl zij toch practiscb niet rechtstreeks kunnen worden verhaald op den klant, die den eisch stelt. Hetzelfde is het geval met de thuisbezorging, hetzij deze geschiedt vanuit een va-sten of rij denden winkel. De groote verscheidenheid van artike len, welke moeten worden aangeboden, en die er uiteraard door het vervoer niet be ter op worden, kan niet anders dan het duurder worden in de hand werken. Maar de doorslaggevende factor schijnt wel de eigenaardige bezetting van het be drijf, voornamelijk veroorzaakt door de in andere bedrijven ontbrekende oategone van „losse" handelaren. Allereerst zijn dit de venters, die tegen het sluiten van een markt of elders een be- derfelijken voorraad tegen zeer lagen prijs kunnen verkrijgen en uitventen. Ten on rechte vestigt dit den indruk, dat de vaste leveranciers woekerwinsten neemt. Daarnaast komen de vele gevallen, waar in werkloozen e.d., hetzij door gemeentelij ke zorg, hetzij door particuliere liefdadig heid, van een klein geldbedrag worden voorzien om een groentenhandel te begin nen. Het teveel aan handelaren wordt daardoor nog vergroot tegelijk met de be dervende overschotten. Ten slotte is er nog de groep der z.g.n. boeren. Deze „boeren" zijn geen boeren. Velea van hen hebben zelfs geen land. Het zijn menschen, die gedwongen door werkloos heid of slapte in hun bedrijf (de vrachtrij- derij) trachten op deze wijs hun brood te vedrienen. Toelichtende cijfers kunnen hier door hun constante en sterke, dagelijksch© fluc tuaties niet méér zeggen. Wanneer echter het publiek in het oog houdt de sterke na tuurlijke risico's in het bedrijf, met al wat daaraan vast zit, zal zijn oordeel zich ma tigen. Burgemeester door kweekers gehuldigd. Dezer dagen vierde de heer G. Lovink, burgemeester van Anna Paulowna, zijn 60s ten verjaardag. Zoo ooit iemand de vader zijner burgers mag heeten, dan is het deze onversaagde, doortastende man, die de hem toevertrouwde gemeente, het vroeger zoo gesmade Anna Paulowna- Breezand door zijne voortdurend nieuwe initiatieven zulk een nieuw aanzien wist te geven, dat men deze streken al meer en meer begint te noemen het Lisse-Hil- legom van Noord-Holland. Wie weer voor het eerst na jaren hier rondwandelt, kan maar moeilijk gelooven, dat dit de trieste Polder is van weleer, en spreekt hij aan de bewoners zijne be wondering uit over de zeldzame meta morphose, dan krijgt hij eenparig ten antwoord: Zonder burgemeester Lovink hadden wij dit nooit bereikt. En nu weer, in deze allermoeilijkste tijden, nu werkelijk dreigde, dat de mees ten ten onder zouden gaan, wiet zijn energiek optreden klaar te spelen, wat in geen enkele andere bloembollenstreek mocht gelukken, dat de kweekers finan- tieel van hoogerhand zoo werden bijge sprongen, dat, komt er ook maar eenige opleving, het meerendeel aan deze fieren man, hunne redding voor altijd zullen danken. Spontaan kwam op zijn 60sten ver jaardag het diepe gevoel van erkentelijk heid tot uiting. Door eene deputatie van de Coop. Bloembollenveilingvereeniging „Breezand" werd aan burgemeester Lo vink een protocol door 82 kweekers on derteekend, aangeboden, luidend: „Dank baarheid en Hulde aan ons aller Burger vader, den Edelachtbaren Heer G. Lo vink, die door zijn onvergetelijke hulp in de moeilijke jaren 19311932 voor altijd ons aan zdch verplicht heeft". Vereeniging van Rectoren en Conrectoren in Nederland. Dzer dagen was het 50 jaar geleden, dat de Vereeniging van Rectoren en Conrecto ren in Nederland te Amsterdam werd op gericht. Het bestuur heeft besloten dit feit op eenvoudige wijze te herdenken en wil aan de a.s. jaarvergadering, die op Dinsdag 17 Mei te Utrecht zal worden gehouden, een eenigszins feestelijk karakter geven. Ip de ochtenduren zal dr. A. Sizoo, con rector van het Christelijk Lyceum te Hil versum, iets uit de geschiedenis der Ver eeniging vertellen, terwijl na de lunch, die iets weidscker zal worden aangericht dan gewoonlijk, dr. J. Hooykaas, rector van het Sted. Gymnasium te Amsterdam, het woord zal voeren. Daarna hoopt men nog eenigen tijd aan een thee bijeen te blijven. R.-K. DEKENALE JEUGDRAAD. Gisteravond kwam de R.-K. Dekenale Jeugdraad „Leiden" in vergadering bij een in het Jeugdclubhuis „St. Antonius" onder praesidium van den zeereerw. heer pastoor J. C. Vijverberg. Deze heette de aanwezigen hartelijk welkom en uitte den wensch, dat de ver gadering vrucht moge afwerpen. Spr. zeide dat de agenda niet groot was, doch niette min belangrijk om het punt: „Het Ver- kennerswerk", dat door dr. L. H. B. Ber ger uit Den Haag zal worden ingeleid. De notulen der vorige vergadering, door den secretaris, den heer N. B. M. Vree burg gelezen, werden onveranderd goedge keurd. Aan het hierna uitgebrachte jaarver slag ontleenen wij, dat in tien van de elf parochies in het dekenaat Leiden jeugd raden bestaan. Alleen in Hoogmade niet. Van acht parochies was antwoord inge komen, dat er congregaties bestaan. Hier in waren ondergebracht 459 meisjes bene den 17 jaar en 744 meisjes boven 17 jaar, benevens 444 jongens beneden 17 en 392 jongens boven 17 jaar. Verder werden verschillende vraagstuk ken van actueelen aard besproken, waarna het verslag na een enkele opmerking werd goedgekeurd. Bij de besprekingen bleek, dat ook te Hoogmade kans bestaat, dat het jeugd werk spoedig ter hand zal worden geno men, indien enkele personen zich hiermede willen belasten. Mej v. d. Horst uit Leiden wees nog op het Francisca Romana-liefdewerk en vroeg of hieraan niet meer aandacht kon besteed worden, waarop de secretaris wees op hetgeen hiervoor reeds in de Harte- brug-parochie gedaan wordt en hoe ook de raai pogingen daartoe in het werk heeft gesteld en met succes. Kapelaan Nieveen van Dijkum herinner de er aan, hoe jaren geleden reeds bij de ken Dessens waren komen vragen het Francisca-Romana41iefdewerk te mogen bevorderen, waarop deze haar steeds ver wezen had naar hetgeen de Zusters Car- melitessen in onze stad doen. Ook spr. zou thans hiernaar willen verwijzen en het liefst zag hij. dat aan de Zusters, die bovendien zichzelf geheel opofferen, fi nancieels en personeels hulp werd ver leend om haar taak te blijven vervullen en uit te breiden. In geen geval zou spr. willen zien, dat er iets gedaan werd zon der de ijverige Zusters hierin te kennen. Pastoor Vijverberg zegde in dien geest overweging in het bestuur toe. Het Verkennerswerk, door dr. L. H. M. Berger. Pastoor Vijverberg leidde hierna dr. Berger bij de vergadering in, waarop deze zijn voordraoht begon met te zeggen, dat het Verkennerswerk veel theoretisch werk heeft geleverd, maar de resultaten gedurende de enkele jaren, dat het werk bestaat, zijn toch zeer bevredigend. Het getuigenis van geestelijken, ouders en de jeugd zelf is daar om te bewijzen, dat het Verkennerswerk reden van bestaan heeft. Spr. geeft dan een kijkje uit de prac- tijk van het Verkennerswerk en hij vertelt hoe een paar jeugdige verkenners om een goed daad te verrichten bij de Zusters aanklopten en vroegen, of er geen hout te hakken was. Toen de Zuster-portierster bevestigend antwoordde, vroegen de jon gens of zij het -mochten doen, want rij moesten iederen dag een goede daad ver richten. Daarop werd het hun toegestaan en een half uur later kwam er een oudere jongens op patrouille om te controleeren of de houthakkers hun werk wel goed deden. Dat was voor spr., toen hij het hoorde, een ongezocht bewijs van de goede wer king van het verkennerswerk. Spr. deelt dan mede, dat er vorig jaar voor het eerst gekampeerd werd op ver schillende plaatsen. Ook dat heeft bevre diging geschonken, omdat daar de echt- god sdienstige sfeer heerscht, waarin de verkenners leven. Hierna passeert het programma van een kampdag de revue, waarin spr. met zoo veel geest de diverse verrichtingen aan zijn gehoor mededeelde, dat er van begin tot einde door ieder met aandacht geluis terd werd. Een der groepsgeestelijken der Verken ners heeft van het kampwerk gezegd, dat het eigenlijk een retraite is voor de jon gens. Vele jongens komen het eerste jaar gedesillusioneerd terug. Zij hadden zich al maanden verheugd over het komende kamp omdat ze het als een lolletje, een week van louter uitgaan en ontspanning be schouwden. Achterof zien ze dan, dat ze eigenlijk hard hebben moeten werken. Dat is ook inderdaad de bedoeling en de volgende jaren zien de jongens dan ook wel in, dat ook het werken als ontepanning bevrediging kan schenken. Het behoeft niet gezegd, dat er ook van de leiders veel gevraagd wordt. Zij bekwamen zich daar natuurlijk in en moe ten proeven van bekwaamheid afleggen. De verkenners moeten van alles ken nen, maar dat leeren geschiedt nu een zeer groot deel in den winter, omdat de practijk in den zomer volgt. Spr. gaat dan de geheele opleiding van den adspirant-verkenner na en beschrijft vervolgens de installatie-plechtigheid en de verschillende rangen, die de verken ners kunnen doorloopen. Daarvoor wordt heel wat van de jongens gevergd, maar zij leeren er door zelfstandig te worden, man nen te worden, waaraan de maatschappij iets heeft en vooral, door de geestelijke vorming, die aan het werk ten grondslag ligt, goede Katholieken te worden en te zijn. Daarbij leeren de jongens te werken niet alleen voor zich zelf, maar voor het geheel, hetgeen de groote sociale betee- kenis is van het verkennerswerk. Hierna memoreerde spr. het ontstaan der Verkennerij, meer algemeen bekend onder den naam Padvinderij. In tal van landen bestaat ook de R.-K. Verkennerij en algemeon staat men er sympathiek te genover. omdat inderdaad blijkt, dat er een goede geestelijke vorming aan ten grondslag ligt. Betreffende de verhouding tusschen leeken en geestelijken inzake het verken- nerswer! zegt spr.. dat bij het jeugdwerk in het algemeen de geestelijke meer op den voorgrond treedt, terwijl bij de ver kenners de leeken meer leiding hebben. Spr. deelt dan nog een en ander mede, over de plaats, die het Verkennerswerk inneemt in het jeugdwerk. Bij de organisa. tio van de R.-K. Verkennersbeweging wordt niet slechts uitgegaan van de ge dachte, dat deze Let bestaande jeugdwerk niet mag verdr ngen, maar dat het be staande en erkende jeugdwerk de plaats moet behouden, die het inneemt ten aan zien van de organisatie van de manne lijke rijpende jeugd. De Katholieke verkennersbeweging heeft veeleer tot taak, door een systeem toe te passen dat zich bij uitstek aansluit aan de mentatliteit van den jongen, in samenwerking met de overige jeugdver-, eenigingen het geheele jeugdwerk tot hooger peil te brengen. Dr Berger eindigde ten slotte met de mededeeling, dat de verkenners worden gevormd uit ongens van 1117 jaar. Daar aan vooraf gaat de opleiding der jongens van 811 jaar, die welpen genoemd wor den. terwij! de andere jongens, van 1723 jaar, voortrekkers genoemd worden. Wanneer er zijn, die belang stellen in het, werk, kunnen zij in Den Haag komen kijken. Na een hartelijk applaus en een dank woord van pastoor Vijverberg volgde er een korte gedachtenwisseling. Kapelaan v. d. Ven vestigde daarbij de aandacht op de opleiding van groepsgees- telijke, welke op 17 en 18 Mei a.s. in Huize Katwijk te Den Haag gehouden wordt. De heer Leyenhorst (R.-K. Volksbond Wassenaar) vestigde de aandacht op de arbeidersbeweging en vroeg of er ook in de verkennerij iets gedaan wordt voor de sociale vorming van de jeugd. Dr. Bercer antwoordde hierop, dat bij voornamelijk over de verkenners gesproken heeft, dus over jongens tot 17 jaar. Gaan zij over tot de voortrekkers, dan is de eerste zorg hen onder te brengen in de betreffende stands- en vakorganisatie. Hierna werd de agenda verder afge handeld. Bij de mededeelingen was een ingeko men sohrijven over de Katholieke kinder uitzending. Pastoor Schiphorst uit Kat wijk deelde mede. dat in Katwijk geen kinderen zijn uit te zenden. Echter zijn verschillende families bereid kinderen op te nemen. Opgave hiervan i« gedaan bij het Dioc. bestuur. De heer N. B. M. Vreeburg gaf vervol gens wegens bedanken van den penning meester. den beer H. Tobé, een overzicht van de financiën Er is een saldo van 25.72. De begrooting voor het komende jaar sluit aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van 180.72. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat gekozen werd de heer Th. Stijnman. Bij de rondvraag vestigde de heer Hen driks er de aandacht op, dat zoovele meisjes niet te krijgen zijn voor de vak organisatie en hij vroeg, of de Graal hier aan niets kon doen. Mej. Spronck antwoordde hierop, dat de Graal reeds bezig is den meisjes het nut van de organisatie bij te brengen. Overleg tusschen de desbetreffende bestu ren zal echter noodig zijn. Hierna volgde sluiting met den chr. groet. N.V. „De Leidsche Courant". In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. „De Leidsche Courant", onder presidium van dr. H. Wa lenkamp, werden de balans, winst- en ver liesrekening goedgekeurd en werd het di vidend vastgesteld op 6 pet. (als vorig jaar). Herkozen werden de aftredende com missarissen de heeren H. Walenkamp, J. Reynders, W. v. d. Meer en J. Boeren. In de vacature van den heer W. Wouterlood z.g. werd gekozen de heer J. F. X. Sanders. In de Commissie bedoeld in art. 17 der Statuten werden benoemd de heeren Rooy- akkers, Simoms en Wap. De behandeling der statuten werd, daar het vereischte aantal stemmen niet aan wezig was, uitgesteld tot de volgende ver gadering. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Woensdag, Onderl. Ver. voor Ziekenhuis- verpleging, Kleine Stadszaal, 8 uur. Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis". Lezing Eigen Huis 8.30 uur. Donderdag. „Vriendenkring ter eere van het H H. Sacrament". Jeugdge- bouw, Maria Gijzensteeg, 8 1/4 uur. Vrijdag, R. K. Bond van Hotelpersoneel enz. „St. Antonius", gebouw R. K. Volksbond, 24 uur. Vrijdag. Operette-gezelschap Fritz Hirsch „Wenn die kleine Veilchen blü- hen". Schouwburg 8.15 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 April tot en met Zondag 1 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en A, J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. LEIDSCH CRISIS-COMITé. Ontspanningsavond voor werkloozen. De Suo-Commissie Ontwikkeling en Ontspanning van het Crisis-Comité Leiden organiseert Vrijdag 29 April a.s. wederom een Concertavond in de Stadsgehoorzaal. Het concert wordt gegeven door het Mu ziekgezelschap Nieuw Leven, terwijl ter afwisseling de humorist, de heer Spaan derman, eenige humoristische voordrachten zal houden. Muziekgezelschap en humorist hebben belangloos hunne medewerking toegezegd. Toegang tot dezen avond hebben alle werkloozen met hun gezinnen op vertoon van stempelkaart. De aanvang is be paald op acht uur. Programma: 1. Goede Kameraden, marsch, Oh. de Roy van Zuydewyn; 2. Mig- nonnette, Ouverture, J. Baumann; 3. a. Schrikkeljaar, b. De Schoentjes, c. de Eta lagepop, d. Schoonmaak, door den heer Spaanderman; 4. Marohe Sportive, F. Popy; 5. Elevation, Andante Religieux, J. Baumann. Pauze. 6. Tète Villageoise, J. Martin; 7. Océana, Walzer, F. Popy; 8. a. De Voetbalwedstrijd, b. Elisabeth! door den heer Spaanderman; 9. Guillaume Teil Fantaisie, Rossini; 10. Haute-Loiro, marsch G. Gadenne. VUIL! Een enkel woord maarl In onze stad wordt een vlugschrift verspreid, waarin wordt aangekondigd een lezing van „De Dageraad" overeen moord in het Mis siehuis te Soest I Er is in Nederland noch onder de rech terlijke macht noch daarbuiten iemand die als een eerlijk mensch kan worden geacht die ook maar één oogenblik denkt aan een.... moord bij een droevig sterfgeval, dat eenigen tijd geleden in ge noemd seminarie heeft plaats gehad. Naar aanleiding van in deze van com munistische zijde gedane vragen heeft de regeering zulks heel positief verklaard. En toch.gaat de satanische laster verder. Wie het begrip vrijheid begrijpt en eer biedigt moet zulk 'n optreden verboden wenschen. Helaas, is dat niet het geval. Helaas, al zal ook waarschijnlijk op de bedoelde vergadering niemand komen, aan wien de laster bederven kan. Aanbesteding. Door het Architectenbureau Lohman en Ponsen te SassenheimLeiden werd he denmorgen in Café „Trianon" alhier aan besteed, het verbouwen van perceel Leven- daal no. 35, het amoveeren van het aan grenzende perceel no. 37, waarvan de uit slag is als volgt: P. Smittenaar J. Abspoel ƒ26.200.fa. V. van der Lelie <fc A. J. Kantebeen 26.000.J. de Witt ƒ25.900.J. Ginjaar ƒ25.400; Gebra. Stikvoort 24.975.L. van Beusekom, Alphen aan deu Rijn 23.548.A. van Nieuwkoop, Sassenheim 22.375.fa. Jac. van Riet 22.900.Gebrs. M. A. van Breda, Sassenheim ƒ22.900.Gebrs. Ransdorp, HaarLmeerLisse ƒ21.449. fa. Neuteboom de Vrind ƒ21.000.N. Timmers 20.885.fa. Dubbeldam <5c Holswilder, Scheveningen 19.888.J. Warnaar 18.890.A. Voordouw, Zwani- merdam 18.250.W. Hoogstraten 17.875.—. De gunning werd aangehouden. Waar geen plaatsnaam achter inschrij vers is genoemd, zijn deze woonachtig te Leiden. Programma voor het Parkconcert van Zaterdag 30 April te 7.30 uur nam.: 1. „Kreutzritter", marsch, Sousa; 2. Ou verture, Suppé; 3. „Frohsins", wals, Wald- teufel; 4. „Toboggan", Fremaux; 5. „Un jour d'été en Norvège", Fantaisie, Wilmcrs 6. „Heroes of the Flag-", marsch (le ui tv.), Brogard; 7. „Intermezzo Sinfonico", uit „Cavalleria Rusticana", Mascagni; 8. „Do- nauwellen", Wals, Ivanovici; 9. Potpourri uit „De Jungfrau von Belleville", Millöo- ker; 10. „Unter dem Siegesbanner", marsch v. Blon. Gisterenmiddag heeft het 10-jarige meis je W. v. d. M., wonende in de Pieter de la Oourtstraat, terwijl zij op de Heeren straat aan het spelen was bij een in aan bouw zijnd huis, een raamkozijn op de voet gekregen. Een middelvoetsbeentje werd gebroken. De dokter van den E. H. D. leg de het eerste verband.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2