23ste Jaargang DINSDAG 26 APRIL 1932 No. 7186 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN OP WEG NAAR EEN TROON DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL.. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Overdreven sensatie. Gemakkelijk laten wij ons met de sleur mee-zeulen. In op zichzelf neutrale dingen maar óók in zaken, welke verkeerd zijn. Als onze levenshouding in verscheiden opzicht niet in overeensteming is met de Katholieke beginselen, dan is vaak daar van de oorzaak, dat wij onbewust met ons omringende stroomingen zijn mee-gege- zeild en zóó in verkeerd vaarwater zijn geraakt. Met talrijke voorbeelden uit het leven kan deze bewering worden geïllustreerd. 't Is niet zoo gemakkelijk, in alles en altijd zichzelf te zijn.... Wij zouden kunnen wijzen op de genoe gens en vermaken, waarnaar wij ons niet zelden laten heentrekken. 't Is waar in deze kan óók „puri- teinsch" overdreven worden. Wij, Katho lieken, zijn niet afkearig van feest en vroolijkheid. En er zit wel wat in de te genstelling, welke de oproerige krabbelaar in het „Volk" signaleert in het volgende: Ook voor den minstdenkenden mensch, die niet katholiek is, blijft er altijd iets griezeligs aan de Jezuieten. Hier helpt geen praten a«ls Brugman tegen: de menschen zijn daar gewoon weg bang voor. Van de week heb ik daarvan weer een verbluffend bewijs gezien. De Jezuieten-pater Hendrichs vierde zijn zeventigsten verjaardag. Deze schilderachtige oude heer heeft 'n oneindig aantal vrienden, en er kwam geen eind aan de fuiverij. Die duivelsche Katholieken zijn trouwens de éénige Nederlanders, die weten wat een mensoh toekomt. Er is daar altijd wat feestelijks aan de hand en ze ma ken er wat van In een begrafenis- directeur te Maastricht zit méér jool dan in een karakter-komiek te Gro ningen. Pater Hendrichs had een feest van zijn bekeerlingen, en hij w-erd daar begroet met een lied, waar in hij gezellig in de zon werd gezet, met z'n groene soutane, zijn malle dikke das en zijn eeuwige bruine tasch onder den arm. Hij had er geweldig pleizier in. Maar toen kwam de „Nederlander" en sprak met starre ontzetting over zulk een feestlied, van ex-protestan ten, die zóó terecht waren gekomen. Yoor de „Nederlander" was zoo'n feest lied bij zoo'n gelegenheid ergerlijk door gebrek aan ernst.... Men kan de beoordeeling va-n genoe gens en vermaken ook „puriteinsch" over drijven. Maar het gevaar voor overdrijving aan den anderen kant is toch veel grooter. Zoo is b.v. onze tijd vol van sensatie zucht, symptoom van geestes-armoe en ziekelijkheid. Die zucht naar sensatie is zoo groot, dat men er niet slechts eigen geld voor ver smijt, maar ook zelfs anderer leven voor in gevaar gesteld wil zien. Een dergelijke sensatie-zucht past niet op de Katholieke levenshouding. Zij kan niet een stemming wekken, waarin de echte levensbijheid bloeit. En daarom heeft zooals wij gisteren reeds schreven onze volkomen sympa thie de afkeuring, neergelegd in door mevr. Van Itallievan Embden (vrijz.- dem.) aan de Regeering gestelde vragen over steeds gevaarlijker toeren met en door menschen in sommige inrichtingen van vermaak. Die sensatie is mensch-onwaardig, wat wij móeten erkennen, als wij ze naar de werkelijkheid willen bezien en beoordee- len. BINNENLAND CONTINGENTEERING VAN TARWE? Gerucht op de Amsterdamsche Beurs. Volgens het „Hbld." liep gisteren ter beurze te Amsterdam het gerucht, dat door de met de uitvoering der Tarwewet be laste organen een advies aan de regeering tot contingenteering van den invoer van buitenlandsehe tarwe wordt overwogen. Adnuraal Holtzerdorf als hongerkunstenaar Twee keizers en keizerinnen, twee generale staven en vele ministers in één salon. GEVAARLIJKE VLIEGTOCHT. In dit interessant artikel laat onze medewerker ge heel het woord aan Kei zerin Zita over haar avon tuurlijken vliegtocht naar Hongarije en over hoogst belangwekkende herinne ringen uit den tijd van den wereldoorlog. Ik zat tegenover Keizerin Zita in het be scheiden stationshotel te Bordeaux „Uwe Majesteit", zeide ik, „heeft vroe ger al vermoeiender reizen gemaakt dan deze doortocht door Frankrijk". „U bedoelt zekér", antwoordde zij, „de reis, die wij in 'n vliegtuig over Midden- Europa hebben gemaakt. Ja, dat was 'n op windende historie. Reeds de tocht van Har- tenstein naar Zürich was niet zonder we derwaardigheden Wij hadden onzen kamer heer graaf Ledechowsky bij ons. Maar we hadden hem niets van onze plannen ver teld, om hem niet in de war te brengen. Midden op weg echter lichtte de Keizer hem in. Het leek wel, of hij door een be roerte werd getroffen, die goede man. Zon der ophouden herhaalde hij maar: „Is dat wel zeker?" Nu. zeker was het nog allesbe halve. Want fietsers herkenden ons en wij geloofden al, dat wij zouden worden aan gehouden. Toen we op het vliegveld van Zürich aankwamen, zeide de piloot Zimmer- mann ons, dat het weer slecht was en de reis gevaarlijk zou zijn Maar we vertrok ken dadelijk en stegen direct op een hoog te van 3300 meter. De Keizer en ik waren erg duizelig. Nauwelijks waren wij boven Beieren of de motor begon te weigeren. De piloot keek ons aan. Ik begreep zijn ge dachte. Hij vreesde namelijk, dat wij er hem van zouden verdenken, dat hij ons in Be'ieren wilde doen landen. Hij deed boven- menschelijke pogingen en bracht ons ten slotte boven Oostenrijk. Wij waren bevro ren van de koude. Ik had geen bontmantel aan, alleen een leeren jas, want ik was bang om bij den toestand, waarin ik mij bevond, te zware kleeren te dragen. Op eens begon het benzine-reservoir te lek ken Enfin, na duizenden emoties bereikten wij eindelijk Weenen. Wij zagen Schön- brunn en ons kasteel van Luxemburg, waar wij zoo gelukkig hadden geleefd. Dat was een smartelijke herinnering. We vlogen toen over Wiener-Neustadt en naderden de Hongaarsche grenzen Daar wachtte ons een vreeselijke verrassing. Er was een mis verstand geweest over den juisten dag, waarop wij zouden aankomen. De groote vuren, die ons zouden wijzen, waar wij moesten landen, waren niet ontstoken. Drie kwartier vlogen wij tevergeefs in cirkels. Toen besloot onze piloot te dalen, maar er was geen goede landingsplek te vinden en wij vlogen nog een vol uur. Wij hadden dus veel tegenspoed Men heeft beweerd, dat we veel tijd hadden verloren doen gaan met beraadslagingen met de ministeries. Maar in werkelijkheid verloren wij den tijd door het zoeken naar onze vrienden en naar spoorwegwagens. Het is een venijnige ironie, maar we heb ben werkelijk alléén een groote fout ge maakt. doordat wij geen rekening hebben gehouden met suikerbieten en rapen. Deze worden einde October gerooid en al de spoorwagens waren in gebruik, om ze te transporteeren. Vandaar ons oponthoud, onze vertraging, onze tegenslagen''. De Keizerin vertelt geestig. Zij weet het en laat zich gaan op de golven harer her inneringen. Zij sprak dan over de oorlogs jaren. Duikbootenoorlog. Ik herinner mij een merkwaardige lunch, waarbij de Duitsche admiraal Holtzerdorf onze gast was. Deze man was geweldig trotsch op de successen der onderzeeboo ten En hij zelf prees de weldaden van den oorlog in het algemeen. Hij zeide tot mij, dat ik een van die verderfelijke pacifisten was, die de kracht van het volk verlammen. En hij voegde er nog met hooge borst aan toe, dat op 2 Juli 1917 Engeland op de knie- en om vrede zou smeeken. Keizer Karei was altijd een vijand ge weest van den duikbootenoorog en had er zich met alle macht tegen verzet. Ik zei tegen admiraal Holtzerdorf, dat zijn oorlog iets afschuwelijks was, en vroeg hem, of hij niet zag, dat heele bevolkingen van "honger stierven. Grijnzend antwoordde hij, dat dit juist uitstekend was. Er moest niet te veel worden gegeten. Als hij zelf groote plannen uitwerkte, at hij nooit. Zich te ont houden van voedsel was goed voor de heele wereld. Ik zeide in zijn gezicht: U waagt hier dergelijke grappen te maken, als U zich te goed doet aan mijn uitstekend menu. Schaamt U zich niet? Bij die woorden werd hij zoo purperrood van woede, dat ik bang werd, dat hij een beroerte zou krijgen. Een paar maanden later dineerden Hin denburg en Ludendorff bij mij en ik kon niet nalaten het was precies 2 Juli te vragen: nu, ligt Engeland op de knieën? Hindenburg was een hoflijk man en ant woordde filosofisch: In den oorlog vergist men zich dikwijls. Maar Ludendorff werd zoo driftig, dat ik gauw het thema van het gesprek wisselde. De Duitschers waren kwaad op mij. om dat ik vier maal Wilhelm had geschreven over de Kathedraal van Reims De eerste maal antwoordde hij, dat de Kathedraal nauwelijks was beschadigd, maar dar de Eranschen er batterijen achter verborgen. Wilhelm was erg besluiteloos en in verle genheid. Hij verlangde naar vrede, maar zijn omgeving veroorloofde hem niet er een meening op na te houden. In 1917 hadden wij Duitschland er vin -verwittigd, dat wij er een einde aan wilden maken. Er was overeengekomen, dat wij vrij zouden zijn in de keuze der middelen en dat wij onze bondgenooten eerst zouden inlichten, als er een resultaat was bereikt. Mijn broer (Prins Sixtus van Bourbon) deed toen de bekende stappen Later zeide Wilhelm tegen den Keizer: Hoe kon U zoo iets doen? Mijn man antwoordde hem: Van mijn kant is alles loyaal gegaan, want ik had U tevoren ingelicht over mijn plannen. Maar U zelf? Heeft U niet op hetzelfde moment vredespogingen gedaan door mid del van Von Laneker en anderen? Wilhelm wist daarop niets te antwoorden. Later, toen de brieven van mijn broer wa ren gepubliceerd, wilde Wilhelm Oostenrijk een verdrag voorschrijven, dat mijn man beschouwde als het opleggen van een wer kelijk economisch vazalverdrag. Het ver drag had een allervriendelijksten schijn en onze ministers toonden veel neiging, om het te teekenen Gelukkig maakte Wilhelm een grovidentieelen flater: Nu, U zoudt ten slotte niets te klagen hebben. Kijkt U maar naar Beieren. Is dat niet gelukkig? Waar op mijn man direct verklaarde: Ik ben blij uit Uw eigen mond te hooren, dat we ge lijk gesteld zullen worden met Beieren. Het plan mislukte. Hoog gezelschap in één salon. In den zomer van 1918 kwam ik met den Keizer naar de befaamde bijeenkomst van Homburg Ik herinner mij, dat na het déjeuner in den salon waren twee keizers, twee keizerinnen, de beide voltallige gene rale staven en verschillende ministers. Ik dacht er aan, dat, als toevallig een bom tusschen ons zou vallen, dit een geweldige sensatie m de wereld zou verwekken. Kei zerin Augusta zag dat ik nadenkend was en vroeg waaraan ik dacht. Ik zeide haar de waarheid. Zij antwoordde geschrokken: Dat is waar. Als de Franschen wisten, wie hier zijn, zouden zij in staat zijn, om ons hier te bombardeeren. Ik antwoordde haar: Daar geloof ik niets van. De Franschen zouden zeker niet willens en wetens bom men wenschen te gooien op twee vrouwen. Natuurlijk, er kunnen vergissingen voor komen, bedreven door jonge vliegers, die van zich willen doen spreken, 't Was zeker ook een vergissing, dat Duitsche vliegers op den verjaardag van den Koning der Belgen bommen op diens villa hebben gegooid, daarbij het risico loopend, een vrouw te dooden. Keizerin Augusta was een goed schepsel en de Keizer, dien men zich als Macchiavellist voorstelt, was voor alles, op de eerste plaats een groot-spreker. Na dit gesprek zag ik hen alle twee in gesprek met Ludendorff. En deze keek mij met schele oogen aan. Ik heb nooit kans gehad besloot de Keizerin met filosofische rust want se dert mijn huwelijk in 1911 zijn er altijd aartshertoginnen 'geweest, die een felle campagne tegen mij voerden Zij zeiden al tijd wat doet die Fran^aise aan ons hof? Tijdens den oorlog werd ik er met allen DE BISSCHOP IN DELFT. De Maria-Congregaties. De Graal. De Congregatie van Jongelingen te Delft heeft Zondag haar 75-jarig bestaan ge vierd. De Congregatie van Meisjes in de- i zelfde parochie van den H. Joseph, welke j in het a.s. najaar 75 bestaat, had met het oog op het bezoek van Z. H. Exc. den Bisschop de kerkelijke viering met die van de jongelingen laten samenvallen, j Te 10 uur droeg Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. j Aengenent, bisschop van Haarlem, in de St. Josephkerk een Pontificale Hoogmis op, i met assistentie. Te kwart voor één was er in de groote i zaal van het Congregatiegebouw een fees- i telijke bijeenkomst voor leden en genoodig- den. Mgr. Aengenent sprak de aanwezigen toe. Het is werkelijk een dag van blijdschap en vreugde, zeide Mgr., voor gansch Delft. Allereerst brengt Mgr. dank aan de Pateis Franciscanen, die met zooveel voorbeeldige toewijding zich zoovele tientallen van jaren aan de Delftsche jeugd t.eoben gegeven. Een van mijn dierbaarste verlangens is, aldus Mgr., dat in elke parochie van het ge- heele Diocees de Maria-Congregatie een model moge zijn. En daarom verheugt het Mij bijzonder, dat Delft reeds zoo langen tijd mijn wenschen is vooruit geloopen Daarom verheugt het me zoo, dat Delft thans het diamanten feest viert, omdat net tweeledig devies van de Maria-Congregatie, zelfheiliging en apostolaat, zich aanpast aan de behoeften van dezen tijd. Des avonds celebreerde Mgr. Aengenent in de St. Josephkerk een Pontificaal Lof. waaronder de ZeerEerw. Pater H. de Greeve S. J. de feestrede hield. Zondagmiddag te 2 uur heeft de Bis schop het Graalhuis aan het Noordeinde te Delft ingewijd, in tegenwoordigheid van de Geestelijkheid van Delft en vele genoodig- den. In zijn toespraak, die de Bisschop bij deze plechtigheid hield, zeide Mgr. o.m. buitengewoon te sympathiseeren en mee te leven met het Pinksterspel, dat in Amster dam in het Stadion zal worden opgevoerd, vooral omdat de grondgedachte de liefde èn de liefde tot» God èn de liefde tot de medemenschen in dit grootsche spel zoo mooi tot uiting komen. Maar dit spel kan alleen d&n succes hebben, en iets beteeke- nen wanneer gij, zeide Mgr., in den voor tijd voor Pinksteren de grondgedachte in praktijk zult brengen; door de liefde dan ook daadwerkelijk te beoefenen in Uw naaste omgeving en door liefdevol te zijn jegens iedereen. Mgr sprak hierbij den wensch uit dat er een onberekenbare kracht uit moge gaan van het a.s. Pinksterspel. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeesters. Bij Kon. besluit zijn benoemd- tot bur gemeester de-r gemeente Beemster P. Kik kert, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der gemeen te Koedijk; der gemeente Oostzaan J. W. Zigeler; der gemeente Oss J. F. Ploegma kers. BEPERKING INVOER IN DUITSCHLAND. Voor de maand Mei 50 pCt. Wolff seinde gisteravond uit Berlijn. De Rijksminister voor Economische Za ken heeft bepaald, dat alle importeurs voor de maand Mei slechts ten hoogste op 50 pet. van het totaal der hun verstrekte in voervergunningen aanspraak zullen kunnen maken. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een aanklacht van Albert Thomas op de internat, arbeidsconferentie. (2do blad). Manifesten van het Centrum en van Adolf Hitler over den uitslag der Land dagverkiezingen. (2de blad). BINNENLAND. De heer Schaper (S. D. A. P.) heeft ont slag genomen als lid van de Gedeputeerd® Staten van Zuid-Holland, (lste blad). Opheffing bcnzine-invoerrecht in Duitsch land. (lste blad). Overleden is oud-pastoor J. F. Graaf. (Kerkn., lste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., lste blad). De verspreiding van den Coloradokever (L. en T., 3de blad.) Een motie inzake verlaging van Rijn-' lands bundergeld (2de blad). OMGEVING. De nieuwe weg Haarlem—Oegstgeest. (2de blad.). LEIDEN. Voorstellen van B. en W. inzake tijdelij ke salariskorting en reorganisatie open baar lager onderwijs. (3de bla/d). ernst van beschuldigd, den vijand inlich tingen te verstrekken en zelfs eenmaal er van, dat ik de sluizen van de Piavé had geopend, om het Oostenrijksche leger te laten verdrinken. En nu verdenkt Frankrijk mij er weer van, dat ik, opgevoed te Cham- bord, tegen de Fransche samenzweer, zelfs in de ziekenkamer van mijn zoontje te Zürich. Ik heb later Keizerin Zita nog dikwijls ontmoet. Tegen alle ongelukken in heeft zij de zielesterkte bewaard van een moeder, die de verantwoording draagt voor een ge zin van acht kinderen. Maar tengevolge van de geleden beproevingen heeft zij een wijs heid verworven, die zich verschillende ma len reeds heeft getoond, als al te ijverige raadgevers haar hebben willen verleiden tot dwaze pogingen en dingen. REGELING INVOER VAN BOVEN- KLEEDING VOOR VROUWEN EN MEISJES. Een protestvergadering. In hotel „Dc Pool1' te Amsterdam hield de Landelijke Bond van winkeliers in da- mesconfectie in Nederland een protestver- gadcring tegen do maatregelen, regelende den invoer van bovenkleeding voor vrou wen, meisje-s en kleine kinderen. De vergadering stond onder leiding van Mr. Jul. Keizer, die het doel van den bond nader uiteenzette. Het feit, dat er contingenteering voor damesconfectie is ingesteld, is teleurstel lend voor den winkelier; contingenteering is een uiterst middel en er moeten uiterste redenen zijn om den vrijhandel te verlaten. Hiertoe was in het damesconfectiebedrijf geen aanleiding en wel om de volgende redenen: de invoer is, vergeleken met 1930, niet noemenswaardig toegenomen, in be doelde industrie heerscht allerminst werk loosheid en de belanghebbenden zijn niet gehoord. Zoowel de crisiscommissie als het In- en Uitvoerbureau hebben erkend, dat de contingenteering van damesconfectie uit den booze en onnoodig is. De contingentee ring is op het oogenblik 45% en wordt.... 60%. Met de resteerende 40% kan do win kelier in damesconfectie zich niet dekken. Een scherpe critiek liet spr. hooren in zake de uitvoering van dc contingentee ring in deze industrie Hij hoopt en ver trouwt, dat een krachtig protest deze con tingenteering nog zal voorkomen. (Applaus) Vervlogens werd uit de vergadering van de zijde van dc handelsagenten een woord van protest gesproken tegen contingentee ring en de wijze waaron dit gebeurt. Vijf procent cautie zal moeten worden gestort door den invoerder, een belangrijk kapitaal zal daardoor „dood" komen te liggen. Met een krachtig applaus onderstreepte dc ver- gaderinc snr.'s woorden. Mr. Jules Keizer stelde namens het voor- loopig comité een motie voor waarin gepro testeerd wordt tegen dc uitsluiting van de winkeliers bij de bespreking van de contin genteering, voorts tegen het niet tijdig be kend maken van de contingenteeringsmaat- regelen. Met klem wordt geprotesteerd, dat bij K. B. de contingenteering voorloopig met negen maanden wordt verlengd na af loop van de eerste contingenteering, welke nog ter bekrachtiging bij de Tweede Kanier hangt. De contingenteering, zoo vervolgt de motie, wordt gehandhaafd in weerwil van het feit, dat het landsbelang dit niet verantwoordt, doch veeleer verbiedt Prac- tisch zijn de grenzen gesloten tusschen 27 April en 5 Mei, ©en tijdvak, waarin de om zet met het oog op de feestdagen, groot is. Tenslotte werd het voorloopig bestuur opgedragen alle wettige middelen ter hand te nemen, welke dienstig zijn ter voorko ming van de buitengewoon groote nadee- len welke de winkeliers in damesconfectie door invoering en handhaving van bedoelde maatregelen onvermijdelijk zullen moeten lijden. De motie werd met algemeene stemmen aangenomen, waarna de vergadering ge sloten werd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1