ZATERDAG 23 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT STADSNIEUWS „DE GRAAL" Pinksterzegen Met Pinksteren zullen ze weer gaan, de frissche, fleurige en kleurige groepen. De Graal zal weer optrekken naar 't Stadion. Nu niet met 2700, maar met 10.000 leden. Ze hebben 't verleden uitgezegd, die paar duizend meisjes, en 't klonk overtuigend, wel gemeend en begeesterend, zoodat de massa werd meegesleurd door 't enthousiasme van die fiere, jonge katholieke vrouwen. „Wat vreest gij dan, neemt op uw Kruis 1" Velen van de toeschouwers zullen de Graal dankbaar geweest zijn. voor hetgeen ze daar gehoord hebben. Er ging bezieling uit en wat men allang wist, daar dacht men nu op door. En menigeen en zeker ieder Graallid zal in dit jaar dikwijls hebben terugedacht aan dien dag, toen zij massaal hebben uitgezegd, het Kruis te durven dragen, en dat frank en vrij, èu graag, omdat Jezus het Kruis liefhad. Nu zal de Graal met nog grooter aantal gaan getuigen, met 10.000 zullen zij nu staan, blij, aan de wereld de Liefde-boodschap te mogen verkondigen. Want, was het in 1931 de Kruis- gedachte, die zij aan de wereld bracht, 1932 laat de Graal haar Liefde-boodschap hooren. De Liefde, die alles geduldig verdraagt, tegen geen offers opziet; de Liefde die sterk staat bi) alles, onbaatzuchtig is en standvastig. 't Zal geen demonstratie of willekeurige vertooning worden. Neen, de Graal gaat niet om propaganda te maken, maar om de wereld de Liefde-boodschap te brengen, 't Zullen geen holle, leege woorden zijn, die daar over het Stadion zullen klinken. Al maandenlang heb ben de Graalleidsters en Graalleden 't Pink sterspel beleefd en de geest ervan zich eigen gemaakt. En ieder weet nu, dat de ware Liefde soms hard en bitter is, en de echte, intense, zuive re, onbaatzuchtige Liefde (dus niet de liefde die aast naar geluk, eer of rijkdom), wil t niet gemakkelijk hebben. Zij mint het lijden. Wie dus getuige wil zijn van dit massale Liefdespel, verzuime niet op den 2den Pink sterdag op te trekken naar het Stadion om te getuigen wat de Graal zich dit jaar als taak heet gesteld. Kaarten verkrijgbaar aan het Clubhuis „De Graal", Hooigracht 31. Prijzen der plaatsen: f 0.40, 0.75, 1.25, 1.75, 2.50 en 3.—. Tevens kunnen allen, die het Pinksterspel géan hooren, gebruik maken van de extra trein die plm. 11.30 u. uit Leiden zal vertrekken (de juiste tijd zal nog nader worden bekend gemaakt), terwijl de terugreis met iedere wille keurige trein kan geschieden. Deze kaartjes voor heen en terug op 16 Mei naar Amsterdam 3e klasse kosten 1.44. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND De herdenking van het tienjarig bestaan Velen uit stad en omgeving hebben gister middag op de gehouden receptie der K. v. K. blijk gegeven van hun belangstelling voor het werk der Kamer. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op den burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen en weth. J. Splinter, de burgemeesters van Voorhout,, Warmond, Rijns burg, Zoeterwoude, Koudekerk, Hazerswoude en Nieuwkoop, benevens weth. Dubbeldam en den gemeentesecretaris van Katwijk. Verder waren afgevaardigden tegenwoordig van de drie middenstandsvereenigingen hier ter stede, van het Dep. Leiden der Mij. van Nijverheid en Handel, van de Leidsch Ver. van Indus- trieelen, van Ned. Fabrikaat, de Reederijver. Vuurbaak te Katwijk enz. Nadat de heer P. A. de Gooyer zijn rede, waarvan wij gisteren reeds een verslag publi ceerden, had beëindigd, nam de burgemeester dezer gemeente, mr. A .van de Sande Bak- huvzen, het woord. Spr. zeide, dat het gemeentebestuur de ge legenheid, om van zijn belangstelling tegen- ver het werk der K»mer bliik te geven, gaarne had aangegrepen. Niet omdat de Kamer hier gevestigd is. maar omdat er als het ware een band ontstaan is tusschen gemeentebestuur en Kamer. De Kamers van Koophandel zijn niet altijd nuttig gebleken, maar, sedert de nieuwe wet is haar bestaan wel degelijk nuttig en noodzake lijk. Het overzicht van -den heer de Gooyer spreekt daarvan duidelijk. De Kamer en in het bijzonder haar voorzit ter hebben steeds hun best gedaan om met autoriteiten en organen op vriendschappelijken voet samen te werken. Spr. hoopt dat zulks ten opzichte van het Gemeentebestuur van Leiden steeds zoo zal blijven. Ten aanzien van het vele goede werk der Kamer noemt spr. vervolgens het werk van de Winkelsluiting en de Hinderwetvergunnin gen, voor welk laatste onderwerp het gemeen tebestuur het bemiddelingsvoorstel der Kamer zeer hoogelijk waardeert, hetgeen tevens te danken heeft aan de groote activiteit en werk lust van voorzitter en secretaris. De heer ten Cate Brouwer zeide, dat ieder die wel eens een dergelijke hulde heeft mee gemaakt, weet hoe moeilijk het is om op der gelijke oogenblikken de juiste woorden te vin den, om datgene te zeggen, wat men wil zeg gen. Spr. meent, dat de indruk van zijn werk wat al te hoog in waardeering is geweest. De resultaten zijn mede te danken aan de sym pathie van de leden der Kamer voor het bu reau. Wanneer wij, aldus de voorz., iets ge daan hebben, dan is het toch in hoofdzaak te danken aan de medewerkintf der leden Als een der grootste verdienste van de Ka mer noemt spr. het feit. dat de politiek steeds vere buiten de vergaderzaal gehouden is. Met het kostelijke grootsche cadeau zit spr. wel een beetje verlegen. Hij zou gaarne wil len, dat de leden van het bureau der Kamer naast elkaar woonden om een gemeenschap pelijk gebruik van de kast te kunnen maken, maar egoistisch als de mensch nu eenmaal is, zal hij haar toch medenemen naar Alphen; wellicht dat hij binnen niet langen tijd toch in Leiden terug kome. Dank brengt spr. vervolgens aan den vurge- meester voor zijn woorden. Het is goed elkan ders verdiensten te erkennen en waardeeren. Onmiskenbaar heeft spr. ook bij de gemeente een streven waargenomen om de lasten van handel en industrie zooveel mogelijk te ont lasten. Tenslotte zegt spr. dank voor de tegenwoor digheid van zoovelen en spr. geeft de verze kering, dat de Kamer nimmer zal trachten legen beter weten in van de gemeenten gedaan te krijgen en rekening te houden met de finan- cieele lasten. (Applaus). Hierna werden enkele ververschingen aange boden, doch het geheel had, in verband met de tijdsomstandigheden, een sober karakter. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland kwam gistermiddag in vergade ring bijeen. Na opening door den voorzitter, den heer D. ten Cate Brouwer, werden de notulen goed gekeurd. Onder de ingekomen stukken was een schrij ven van bet crisis in- en uitvoerbureau in zake aanvragen voor bijzondere invoervergun ningen en inzake kosten contingenteering. Het is het plan de kosten der contingenteering voor rekening der Kamer te nemen. Van de gemeente Leiden was, in antwoord op het adres der Kamer, een schrijven inge komen, dat een tariefswijziging zal worden voorgesteld voor winkel- en étalage-verlich ting. Ter adhaesie-betuiging was ingezonden een adres van de Kamer van Koophandel van Ter Neuzen, ter wering van „prikborden". Afgewacht zal worden of er klachten bij de Kamer binnenkomen. De Ned. Kamer van Koophandel in België verzocht een subsidie voor de propaganda van een tolunie NederlandBelgië. Het bureau stelt voor 10 subsidie te verleenen. De heer Heringa achtte wel bezwaren aan een toluni met België verbonden; verschillen de industrieën zijn er zeer tegen gekant. De voorz. gelooft, dat het „im grossen Gan zen" voor Nederland toch zeer voordeelig zou zijn als de tolmuren verdwenen. Besloten werd subsidie te verleenen. De Ver. van Ned. Schelpkalkfabrikanten verzocht de aandacht van de Kamer voor een verlaging der spoorvrachten voor dit artikel. Een adres dienaangaande zal aan den mi nister worden gezonden. Voor de Siebold-herdenkingstentoonstelling te Leiden werd een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld. Door de centrale van vereenigingen voor den Aardappelen-, Groenten- en Fruithandel werd de aandacht gevestigd op de moeilijk heden, weke worden ondervonden van de Duitsche deviezen-regeling. Dit heeft de aan dacht der Kamer. Aan de orde was daarna het voorstel tot het zenden van een adres aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen inzake abonne mentskaarten indien deze door ziekte of an dere nader te bepalen omstandigheden niet kunnen worden gebruikt. (Het adres is reeds gepubliceerd). De heer Parlevliet vroeg, of geen oplossing is te vinden door een kleine premie-bètaling op het abonnement bij wijze van ziektever zekering. Spr. dacht aan eenzelfde regeling als bij de „regenverzekering". De heer Raaphorst gaf in overweging, dat abonnementen van beroeps-reizigers bij ziekte overdraagbaar zijn op hun plaatsvervangers. Dit zou in het belang van de zakenlui zijn. De heer Heringa achtte het laatste idee niet uitvoerbaar de heer Meyers juichte het ook ten zeerste toe. De denkbeelden van de heeren Parlevliet en Raaphorst zullen nog in het adres worden verwerkt. Vervolgens kwam in bespreking het zenden van een adres inzake de belemmering van den export door de Duitsche deviezenpolitiek. Dagelijks komen klachten in van groote en kleine firma's, die hierover zich beklagen. De heer Van Zonneveld wees erop, dat de Ned. Tuinbouwraad en de Commissie van Econm. Verweer adressen in gelijken geest aan den minister zenden. Daar sluit dit adres goed bij aan. Nederland koopt veel meer van Duitschland dan Duitschland van ons land. Met deze deviezen-politiek is het niet uit te houden. Speciaal Nederland is daarvan de duDe geworden. De heer de Gooyer merkte op, dat het bui tenland er ook misbruik van maakt. Men be taalt niet, omdat men zegt geen deviezen te hebben. Het is een verkapte contingenteering. Spr. drong aan op een clearing tusschen Ned. en Duitschland. De heer Heringa zeide, dat men, voor uit te voeren, eerst moet nagaan of de klant devie zen heeft. De voorz. zeide nog, dat de Duitsche regee ring automatisch van de deviezenoolitiek ge bruik maakt om de Duitschers in Duitschland te laten koooen. De regeering heeft bliikbaar bezwaren tegen een clearing: zij is volkomen op de hoogte met de moeiliikheden daarvan. De Kamer zou, haar bemiddeling kunnen ver leenen bij particuliere clearing, wanneer een officieele clearing niet mogelijk is. Hierna sluiting. KERKNIEUWS MGR. VERRIET NAAR CURASAO. De nieuw benoemde Apostolisch-Vicaris van Curasao, mgr. Verriet O.P., is heden middag 12 uur, in gezelschap van den Zeer- Eerw. Pater Bartels O.P., vanuit Amster dam naar zijn nieuwe bestemming ver trokken. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Woensdag en Donderdag geen audiëntie verleenen. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. De heer W. F. Lichtenauer die bevorderd wer dtot doctor in de rechtsgeleerdheid ver wier den graad cum laude. Examen van Apothekers-adsistent Opgeroe pen 4 candidaten. Geslaagd de dames: W. Edelman (Rotterdam), E. de Koning (En schedé), E. C. M. Alsemgeest (Delft), en C. M. A. Reijegersberg (Schiedam). DOOR KWAADWILLIGEN IS DE AFSLUITDAM in het Noorderhoofd- diep te Valthermond in Drente doorgestoken, met het gevolg, dat door de strooming een groot gedeelte van den dam is weggeslagen. DE BEKENDE AMERSFOORTSCHE KEI, in een ijstijd door een gletscher uit Skandinavië naar de Amersfoortsche heide gestuwd, is gistermiddag verplaatst. De kei werd getrokken door leerlingen der meisjesschool en door dochters der leden van den Nederlandschen Aannemersbond. IN EEN VILLA AAN DEN GROESBEEKSCHEN WEG TE NIJMEGEN heeft een brutale inbraak met geweldpleging plaats gehad. De deur, waar door de inbrekers binnenkwamen. Inzet; de heer Smit en zijn dochter, die door de bandieten ernstig mishandeld werden. TOCH BEHOUDEN? Tot voor kort liet het zich aanzien, dat een der beide molens aan den Utrechtschen weg nabij Weesp, de historische molen d'Eendragt zijn wieken zou moe- tenmissen, omdat de nieuwe eigenaar niet tot vernieuwing wenschte over te gaan, maar zijn bedrijf wilde moderniseeren en windkracht uitsluiten. De vereeniging „De Hollandsche Molen" zal zich thans voor het geval interesseeren. AAN'DE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM IS HET EERSTE INDO NESISCHE MEISJE tot doctor in de geneeskunde gepromoveerd op proefschrift: „Diagnose en Prognose van aangeboren Hartgebreken". Mej. Ida Loemongga Haroen is Padangsche van geboorte. Een foto tij dens de toespraak van prof. Burger. Naast mej. Loemongga Haroen haar twee paranymphen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5