23ste Jaargang ZATERDAG 23 APRIL 1932 No. 7184 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ST. CLEMENS-RETRAITENHUIS BINNENLAND KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Lasterlijk geschrijf. Wij moeten elkander zooveel mogelijk waardeeren en respecteeren, al staan wij op verschillend levensbeginsel. Dat is een eisch in het onderling ver keer. Dat is ook een eisch in de pers. Wij verwonderen ons er geenszins over, als persorganen van andere richting veel zaken anders bezien en beoordeelen, dan wij dat is voor ons volstrekt niet een bron van ergernis. Maar wél ergeren wij er ons over, als schrijvers in kranten zich niet ontzien, om insinuatie, leugen en laster vrij spel te geven. En wij aarzelen geen oogenblik, om dat ten sterkste af te keuren en te veroordee- len zonder eemge vrees, dat men ook óns een dergelijke methode van bestrijding zou kunnen verwijten. Vooral den laatsten tijd hebben zich ver schijnselen geopenbaard van een moreele decadentie, een zedelijk verval in meer dere persartikelen. In onze courant onder de rubriek Stadsnieuws hebben wij daarop de laat ste dagen gewezen. En wij schreven gisteren, dat^.wij niet hoopten, dat het soc.-democr. dagblad. „Vooruit'' ons dag-werk zou geven met het signaleeren van dergelijke feiten. Helaas, dwingt de „Vooruit" van gister avond on§ wéér, om lasterpraat aan de kaak te stellen. Wij doen 't met tegenzin omdat, 't, eerlijk gezegd, vervelend begint te worden. En, als wij niet wisben, dat artikelen, als hier bedoeld, ook ter lezing werden ver spreid onder degenen, die niet abonné zijn van genoemd blad, zouden wij er eigenlijk maar liever over zwijgen. Nu willen wij op deze plaats nóg eens onzen oprechten afkeer voor zulk 'n geschrijf uiten. In de „Vooruit" van gisteravond schrijft het soc.-democr. Raadslid Schüller weer over de.Leidsche exploitatie-maat schappij van onroerende goederen (Lemvog) en wéér ook moet hij daarbij de eer en goeden naam van anderen, zonder bewijzen te kunnen aanvoeren en zelfs in flagrante tegenspraak met de waarheid, aanranden I „Geknoei van Raadsleden" staat er sen sationeel boven een artikel. En dan wor den er vijf Raadsleden genoemd, die „obli gatie- of aandeelhouders" van de Lemvog zijn. Maar, dat deze vijf Raadsleden „ge knoeid" hebben, b.v. als Raadslid hebben getracht Lemvog te bevoordeelen, dat wordt niet aangetoond; wij zeggen met beslistheid: kan ook niet van deze vijf Raadsleden worden aangetoond. De sokrijver insinueert daarom maar; dat is gemakkelijker. Bovendien, wij weten van een der vijf genoemden, dat hij.... nooh obligatiehouder noch aandeelhouder van Lemvog is. Wij willen alléén dit nog zeggen. Bij be strijding van anderen moet de waarheid voor alles gaan en moet eer en goede naam zooveel mogelijk worden ontzien. Dat is eisch van christelijke beschaving, maar gelukkig toch ook een algemeen er kend cultureel goed. TE NOOROWIJKERHOUT 26—29 April Meisjes boven 17 jaar f 6.50 36 Mei Meisjes 1517 jaar 6.50 1417 Mei Mannen 6.50 21—24 Mei Mannen H. Familie 6.50 24—27 Mei Politiebond 6.50 2831 Mei Jonge Mannen 6.50 31 Mei—3 Juni Gebuwde Vrouwen 6.50 69 Juni Overheidspersoneel 6.50 1114 Juni Leiders Jeugdvereen, 6.50 25—28 Juni Gehuwde Mannen 6.50 28 Juni—1 Juli Heeren Middenst. 10. 5—8 Juli Geh. Dames Middenst 10.— 12—15 Juli St. Jozefsgezellen e.a. Jonge Mannen 6.50 AANMELDING BIJ DE DIRECTIE TELEFOON 6048. KLEINE SCHOLEN. Alhoewel het Ons bekend is, dat het Ka tholiek Bijzonder Onderwijs hier te lande een gemiddeld aantal leerlingen per school heeft, hooger dan dat van andere richtin gen en zelfs aanzienlijk hooger dan dat van het openbaar onderwijs, komt het Ons toch raadzaam voor, onnoodige stichting van kleine Katholieke scholen zooveel mogelijk te voorkomen. Daar de vergoedingen uit de publieke kassen voor leerkrachten en schoolgebou wen afhangen van het aantal leerlingen, kunnen kleine scholen uiteraard maar wei nig leerkrachten en schoollokalen vergoed krijgen. Het gevolg daarvan is, dat iedere leerkracht onderwijs moet geven aan drie of meer van de zeven leerjaren, waarin ook een kleine school ingedeeld is. Daardoor zal het onderwijs gewoonlijk minder goed zijn, dan dat aan scholen met meer leer krachten. Het valt dan ook kwalijk tegen te spre ken, dat kleine scholen in het algemeen niet in het belang van het onderwijs zijn Nu wordt dat bezwaar weliswaar eenig- zins verlicht, wanneer aan kleine scholen naar verhouding meer leerkrachten en schoollokalen toegewezen en vergoed wor den dan aan groote, maar opgeheven wordt het daardoor niet en bovendien worden kleine scholen dan naar verhouding dure scholen. Een en ander legt ons den plicht op er voor te blijven waken, dat kleine scholen niet dan ingeval van noodzakelijkheid wor den opgericht. In plaatsen of streken, waar een minder heid van Katholieken voor hun kinderen onmogelijk op andere wijze Katholiek bij zonder onderwijs kunnen erlangen, dan door de stichting van een kleine school, kan die noodzakelijkheid eer aanwezig geacht wor den. dan daar, waar een kleine school al leen dienen moet hij voorbeeld om den af stand van huis naar school te verkorten. In elk geval behouden Wij Ons nadruk kelijk voor, die noodzakelijkheid in eerste instantie te beoordeelen. Daarom bepalen Wij, onverminderd reeds vroeger gegeven voorschriften, dat Katholieke instellingen, vereenigingen of particulieren in Ons Bis dom geen stappen mogen doen. die tot de stichting eener kleine school kunnen lei den, zonder te voren Onze toestemming daarvoor gevraagd en verkregen te hebben. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 12 April 1932. „St. Bavo'\ TWEEDE KAMER. De Colorado-Kever op de Agenda. Het Pondenver- lies der Nederlandsche Bank. Na de sensationeels reciprociteits-maat- regelen der Fransche Regeering, getroffen naar aanleiding van het weren vaoi Fran sche aardappelen en groenten in Neder land, wegens het gevaar van de Colorado- Kever, die in Frankrijk op groote schaal zijne verwoestingen aanricht, is het van eenige beteekems, dat de behandeling van het desbetreffende wetsontwerp op de agenda van Dinsdag a.s. ia gezet. De beraadslagingen over het wetsont werp tot dekking van het pondenverlies der Nederlandsohe Bank zijn gisteren voortge zet. Wij moeben heden ons overzicht bekor ten. Nadat de Minister aan het woord is geweest werden de algemeene beschouwin gen gesloten. In behandeling kwam het amendement van der Waerden, op art. 1 om aan art. 1 toe te voegen, dat de vordering der Bank vervalt, als het recht der bank om als cir culatiebank werkzaam te zijn, eindigt; en het amendement van denzelfden heer om 5 millioen méér uit de reserve te halen ter dekking van het pondenverlies. Het eerste amdement wordt aangeno men met 44 stemmen tegen 10 (tegen: anti- re v. en Ohrist.-Hist.), het tweede verworpen met 32 tegen 23 stemmen. Art. 1 wordt z. h. s. aangenomen. Bij de behandeling van een derde amen- dement-v. d. Waerden, ingediend op art. 2 en ten doel hebbend van de winst boven 2 millioen plus 15 pet. van het meerdere ter aanvulling der reserve, niet de helft aan den Staat en de helft aan de aandeel houders bot ten hoogste 5 pet. op hunne aandeelen te doen toekomen doch 65 pet. aan den Staat en 35 pet. aan de aandeel houders, komt het nog tot een scherp de bat. De Minister zette uitvoerig en zéér gedocumenteerd uiteen, dat dit niet billijk zou zijn en besloot met de mededeeling, dat zulk een verdeeling bij de bank wel niet zou worden aanvaard. Dat móét de Bank wel aanvaarden, want de Bank bestaat eigenlijk niet eens meer, repliceerde de heer v. d. Waerden (S.D.A.P.) Ze heeft niets meer in te brengen en moet wel goed vinden, wat wij beslissen. Hier interrumpeerde de heer Heems kerk (A.R.). Het is onverantwoordelijk zóó over de Ned. Bank te spreken. En heengaande zei hij nog luid: Het is bijna landverraad Waarop de heer Oud (V.D.) vuur vatte, en betoogde: er is niets onverantwoorde lijks in de waarheid te zeggen, die ieder een immers toch kent. Als de bank het amendement niet wil, wordt het wetsont werp ingetrokken, en dan moet het verlies worden afgeschreven met alle winst, die gemaakt wordt. En dat is voordeeliger voor den Staat, als men op 4 millioen winst rekent, dan de ons voorgelegde regeling. Maar de Kamer wilde de verantwoorde lijkheid voor intrekking van het wetsont werp noch voor verwerping aanvaarden. Zij verwierp dit amendement-v. d. Waer den met 32 tegen 23 stemmen en nam de wet aan met 33 tegen 23 stemmen. BEPERKING POSTDIENST OP ZATERDAGMIDDAG. Vervroegd sluitingsuur der kantoren. Met ingang van 7 Mei a.s. wordt voor de postkantoren, vereenigde kantoren, bijkan toren met volledige dienstuitvoering en de hulpkantoren het sluitingsuur voor den postloketdienst des Zaterdagsmiddags be paald op 16 uur en voor de bijkantoren met beperkte dienstuitvoering in het alge meen op 15 uur. Bij wijze van overgangsmaatregel zal ge durende den normalen openstellingstijd tot uiterlijk 18 uur gelegenheid bestaan voor het behandelen van expresse-zendingen, telegrafisch postwissels, reispostchèues en cheques met spoedadviezen, storingen met spoedbehandeling en voor het afhalen van postrestante stukken. Deze Zaterdagsche dienstbeperking geldt dus niet voor de poststations. PROF. KORS NAAR BELGIE. Een spreekbeurt te Brussel. Naar de „Msbd." verneemt heeft prof. dr. J. B. Kors O.P. een uitnoodiging ontvangen van de „Vereemging voor Vol kenbond en Vrede" te Brussel tot het hou den van een rede voor deze vereemging. In de uitnoodiging aan prof. Kors, was tevens de mededeeliug gedaan, dat de Belgische Veiligheidsdienst tegen deze komst geen bezwaren heeft en niet de minste moeilijkheid in den weg zal leggen. Prof. Kors zal aan de uitnoodiging ge volg geven. NOODKREET DER BOUWARBEIDERS. Het N.V.V., het R.-K. Werkliedenver bond en het Christelijk Nationaal Vakver bond hebben een adres aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gezon den, waarin na een conferentie, die op 13 April heeft plaats gevonden, opnieuw scherp gewezen wordt op de groote crisis werkloosheid onder de bouwarbeiders. De werkloosheid in de bouwbedrijven is, hoewel de weersomstandigheden volledi- gen arbeid mogelijk maken, en de z g. sei zoenarbeid reeds in vollen gang moest zijn nog altijd buitengewoon groot, aldus lezen wii in dat adres. De gezamenlijke besturen vragen den minister, spoedig maatregelen te willen nemen, die er toe kunnen leiden, de kasbe- sturen in staat te stellen, aan de reglemen taire verplichtingen ten aanzien van de verzekerden ten volle te voldoen. Zij wijzen er den minister op, dat, ten gevolge van de groote offers, in het verle den door de bouwvakarbeiders gebracht, alle kassen daarbij niet onbelangrijk bene den de 300 pet., zooals dit voor sommige ander kassen is toegezegd, zullen blijven. BOTERINVOER IN DUITSCHLAND. Wijziging in de contingenteerings- metbode? Uit welingelichte landbouwkringen wordt, aldus een V.-D.-bericht uit Berlijn, medegedeeld, dat door de leiding van het Reichsverband der Deutschen Industrie onderhandelingen gaande zijn met Deen- sche en Nederlandsche vertegenwoordi gers over verlaging van de Duitsche in voerrechten op boter. Van andere welingelichte zijde wordt hieraan toegevoegd, dat de onderhandelin gen niet in de eerste plaats betrekking hebben op een verlaging van de boterta- rieven, doch op de mogelijkheid om de huidige absolute contingenteering te wij zigen in eèn proportioneele contingentee ring, waarbij rekening zal worden gehou den met den omvang der vroegere leveran ties. OPSLAG EN KOELING VAN EIEREN. Verzet tegen den voorgestelden maatregel. In de gisteren gehouden spoedvergade ring van pluimveehouders in Landsmeer, deelde de voorzitter, de heer van Schaik, mede dat de afgevaardigde van Den lip en spreker Woensdag in een onderhoud met de Kamerleden Duys, v. d. Bilt, Oud, Kortenhorst en Bakker is gesproken over het onttrekken door de Regeering van 100 millioen eieren aan de markt om deze te koelen. Van verschillende zijden is deze zaak bekeken en de Kamerleden waren er ten slotte van overtuigd, dat de belangen der pluimveehouders in Noord-Holland ge heel anders zijn, dan van die in de andere provincies. Er blijkt in den lande een algemeen verzet te komen tegen de voorgestelde koeling der eieren, omdat die geen voor deel zal afwerpen voor de pluimveehou ders. De heer van Schaik deelde nog mede, dat het Kamerlid Duys het nadeel van koe ling in de Tweede Kamer t.z.t. zal verde digen. De Regeering zal spoedig een commissie benoemen voor de regeling van den steun in den vorm van toeslag per kip, in welke commissie ook een vertegenwoordiger uit Noord-Holland wordt aangewezen. Salariskorting Gemeentepersoneel te Maastricht. In e-ene vergadering der gemeentcambte- nare ngroep der plaatselijke Arka-afdae- ling te Maastricht, werd het voorstel van B. en W. van Maastricht tot korting op de salarissen van het gemeentepersoneel be sproken. Dit voorstel bevat eene korting van 3 pCt. voor gehuwden en 5 pCt. voor ongo- huwden, ingaande 1 Mei a.s. Uit de vergadering kwam een voorstel, voor eene progressieve heffing, waarbij de salariskorting bepaald werd als volgt: voor gehuwde werklieden 23 pCt.; voor onge huwde werklieden 35 pCt.; voor gehuwde ambtenaren 28 pCt. en voor ongehuwde ambtenaren 310 pCt. Dit voorstel werd door de vergadering aangenomen en zal in eene gecombineerde vergadering wel door afgevaardigden der andere organisaties nader besproken wor den. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. NIEUWE BEDEVAARTSKERK TE BRIELLE. Plechtige Consecratie met de verschillende plechtigheden. Op Woensdag 27 April a s. zal Z H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent de nieuwgebouw de Bedevaartskerk op het Martelveld te Brielle plechtig consacreeren, bij gelegen heid van de 25e bedevaart der theologan ten van het Grootseminarie te Warmond. Aanvang der plechtigheden om 8 uur; de geloovigen en belangstellende pelgrims hebben toegang tot de kerk om half 10, wanneer de relieken der martelaren, na de processies om de kerk, plechtig de kerk worden binnengedragen en de altaarwij ding begint; omstreeks 11 uur begint de Pontificale Hoogmis De namiddagoefeningen vangen aan om 2 uur. Van uit de nieuwe kapel gaan clerus en pelgrims naar de oude kapel om in plech tige processie het kostbaar reliekschijn, waarin zich 70 relieken der Martelaren bevinden, rond te dragen, eerst naar het Martelveld, waar de predikatie zal plaats hebben en voor de verschillende intenties zal gebeden worden, en ze dan plechtig de nieuwe kerk binnen te dragen en te plaat sen op het daarvoor bestemde marmeren voetstuk, vóór het presbyterium, waarna Pontificaal Lof. Deze plechtigheden zijn voor iedereen toegankelijk. Ten gerieve van de belangstellende pel grims volgt hier de reisgelegenheid naar en van Brielle op Woensdag 27 April. Reisgelegenheid naar Brielle a. bootgelegenheid: Van Vlaardingen vertrekken er 2 booten om 9.30 uur, aan komst Brielle 10.35. Op deze booten is plaats voor plm. 500 pelgrims. b. per eigen auto-gelegenheid: over Maassluis: Vertrek der veerbooten te Maassluis en Brielle, op elk heel en elk half uur. Duur dezer reis van MaassluisKape juist één uur. Tegenover den ingang der nieuwe ka pel is een parkeerterrein voor auto's op eigen terrein. c. per tramgelegenheid van Rotterdam (Rozenstraat) Vertrek 7.03 en 8.17, aan komst Brielle 9.16 en 11.16 uur. Retourgelegenheid: a. De boot vertrekt 2 55, 6 en 6 55 uur. b. Tram: vertrek Brielle 4.22 en 6 58 uur. Retours Vlaardingsche boot zijn, desge- wenscht, ook geldig op de tram. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het compromis te Genève. (3de blad). De Indische leidster mevr. Najdoe gear resteerd. (3de blad). BINNENLAND. Sluitingsuur der postkantoren op Zater dagmiddag vervroegd. (1ste blad). Officieronfoif met een nasleep; adv.-fis- caal eischt veertiten dagen gevangenisstraf tegen den luitenant die door den Krijgs raad werd vrijgesproken. (Rechtzaken, 3de blad). De Tweede Kamer heeft het wetsont werp in zake de dekking van het ponden verlies der Nederl. Bank aangenomen. (1ste blad). LEIDEN. Aandeelhoudersvergadering van de Lem vog. (1ste blad). HET FRANSCHE INVOERVERBOD VAN BLOEMBOLLEN In strijd met de goede verhoudingen. Het „Weekblad voor Bloembollencultuur" schrijft naar aanleiding van het Fransche in voerverbod voor bloembollen: Op aandrang van het Centraal Bureau der Veilingen heeft de Regeering een invoerverbod voor groenten en aardappelen uit Frankrijk uitgevaardigd. Het antwoord van Frankrijk is een totaal invoerverbod van tuinbouwproducten, ook van die producten, die in het geheel niet vallen onder het invoerverbod van Nederland, Duilsch land en Engeland. De op sanitaire gronden getroffen maatregel wordt beantwoord met een handelspolitieke represaille-maatregel. Dit is strijdig met goede internationale verhoudingen en naar wij ver trouwen is hierover het laatste woord nog niet gesproken. Hier ligt voor onze regeering een taak te vervullen. Dat bij pogingen om het Fransche besluit ongedaan te maken op de steun van Enge land en Duitschland kan worden gerekend, gelooven wij zeker, want als zouden de belan gen van die landen bij invoer van tuinbouw producten in Frankrijk minder groot zijn dan de Nederlandsche. in de verhouding tusschen Engeland en Frankrijk past toch niet een zoo misolaatste weerwraakmaatregel. als deze. Intusschen zal er een zekere tijd verloopen voordat de onderhandelingen resultaat kunnen hebben. En staat het bloembollenvak voor het verlies van een afzetgebied, dat elk jaar aan beteekenis won. In 1931 werden nog ruim 1 millioen K.G. bloembollen naar Frankrijk ver zonden en er was rfeen reden om daling van dit cijfer te verwachten, gezien de betrekkelijk sterke economische positie van Frankrijk. tJIT r>F. OMCFVÏNG WASSENAAR. ARM BEKNELD TUSSCHEN MOTOR. De arm zal geamputeerd moeten worden. Gisteravond omstreeks 6 uur had do grondboorder L. alhier, die een motor voor de draineering, staande bij den in aanleg zijnde Storm van 's-Gravensandcweg al hier, wilde smeeren, het ongeluk met zijn linkerarm bekneld te raken tusschen een der wielen van de motor. Op zijn hulpge roep kwamei aanvankelijk een paar jon gens en later eenige marine toegesneld, die den motor stopzetten. Het kostte heel wat moeite het verwonde lichaamsdeel, dat van de hand tot den schouder verbrijzeld was, uit de machine te verwijderen. Nadat de doktoren Baart de la Faille en Jansso een noodverband hadden gelegd, werd L. per ziekenauto naar het zieknhuis te Lei den vervoerd. Gevreesd wordt, dat hij zijn arm zal moeten missen. LEIMUIDEN. Personalia. Met ingang van 1 Mei e.k. is tot onderwijzeres voor tijdelijk aa-n de R. K. Zustersihoool alhier benoemd me- juffr. C. v. Sije te Weeap.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1