MONGERS UIT DE OMGEVING CENTRALE VERWARMING UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 23 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 ENORME PRIJSDALING THANS /SS verklaard, dat u verdachte bij het einde van het corpsdiner onbeheerscht vond en dat het mis zou gaan. Vondt u dan niet dat beklaagde toen dronken was!" Get.: „Neen, hij was wel opgewonden en heeft een glas stuk geslagen, maar toen wij naar de garderobe gingen liep hij volkomen recht. Verdachte is altijd rumoerig bij der gelijke feestjes, maar dat beteekent niet steeds dat hij ook dronken is". Den getuige wordt er thans op gewezen, dat hij nu geheel andere verklaringen af legt, dan bij het vóóronderzoek, speciaal, dat hij den toestand, waarin verdachte ver keerde nu veel gunstiger wil voorstellen dan volgens getuige's vroegere verklaringen blijkt. Get. blijft volhouden, dat naar zijn mee ning verdachte na het corps-diner niet dronken was Getuige eerste luitenant A. A. Schuring doet vervolgens verschillende mededeelin- gen over het corpsdiner. Naar getuiges meening. wist verdachte na tien uur niet meer wat hij deed en wat hij sprak Getuige gelooft echter niet, dat beklaagde werke lijk dronken was, want hij liep nog kaars recht. Getuige heeft luit. Holthoon aangeraden om verdachte met een taxi naar huis te brengen. Een dergelijke maatregel vond ge tuige voor geen der overige aanwezigen noodig. Getuigen a décharge. Als getuige k décharge werd gehoord eerste luit. G. F. Heynen, die verklaarde, dat verdachte bij vroegere gelegenheden zeer veel alcohol kon verdragen. Aan het einde van het diner heeft ver dachte zich abnormaal gedragen Get. ver klaart verder, dat verdachte in het alge meen na het gebruik van alcohol zeer vroo- lijk wordt. Nog nooit echter had getuige hem dronken gezien Volgende getuige a décharge was de eer ste luit. G. H. Scholten, die tegen het ein de van het diner den indruk had, dat ver dachte niet beschonken was. Daarna wordt k décharge gehoord de depothouder J Hoeber, die op den bewus- ten avond bij het buffet van „Scala" stond, toen hij in „Palermo" lawaai hoorde Hij opende de deur en zag toen verdachte rnodloopen roepende: „pang, pang". Bui ten op de binnenplaats stonden achter hem eenige menschen van wie één een hand uit stak en ook „pang, pang" riep en door wie verdachte opgewonden werd. Naar ge tuige s meening verkeerde verdachte in een overspannnen toestand. Zijn loop was nor maal en niet waggelend. Als laatste getuige décharge wordt ge hoord de portier J. H. Kok, die verdachte tegen 12 uur heeft binnengelaten Er was ge enreden om hem den toegang te weige ren. Hij was niet dronken maar wel „opge wekt". Later heeft get. verdachte op de binnenplaats gezien. De luitenant was toen overspannen en wilde met iedereen vech ten. De zitting wordt hierna geschorst. De deskundigen. Na de pauze wordt de deskundige ge hoord. Uit het verhoor van de getuigen heeft dr. Hoelen niet de overtuiging gekregen, dat verdachte dien avond meer heeft gedron ken dan in vroegere gevallen. Hij meent dat voor verdachte bij twintig k vijf en twintig borrels niet een abnormale roestoe stand behoeft in te treden. Op een vraag van den advocaat-fiscaal antwoordt dr. Hoelen, dat hij iemand die in een alcohol-toestand verkeert wel toereken baar acht. De eisch. Het woord is ten slotte aan den advo caat-fiscaal mr. J. A de Visser, die er aan herinnert dat de vrijspraak van den krijgs raad is gegrond op het psychiatrisch onder zoek Hoewel de agent van politie zeer rus tig is opgetreden, heeft zijn aanwezigheid op den bekl. blijkbaar als een roode lap op een stier gewerkt. Die agent had van bekl. den indruk, dat hij dronken was. Van ab- normalen toestand is den agent niets geble ken. Op grond van de beteekenis van het ge beurde en verder op grond van waarschu wingen den betrokkene eerder gegeven, vraagt de advocaat-fiscaal ten slotte ver nietiging van het vonnis van den Krijgs raad te Den Bosch, schuldig verklaring van bekl. aan mishandeling van een ambtenaar in werkelijke uitoefening van zijn bedie ning en eischte hij voor beklaagde een ge vangenisstraf van veertien dagen. Mr. D J. Veegens. verdachte's verde diger, hield een uitvoerig pleidooi. De uitspraak volgt later. ZOETERMEER—ZEGWAART. Beëindiging steunregeling. Naar wij vernemen hebben B. en W. besloten de uitkeeringen in verband met de steunre geling voor werkloozen voorloopig vanaf het einde dezer maand te beëindigen. NOORDWIJK. HET CRISIS-COMITE. Kijk de kasten eens na. Door het aanhouden van den crisistoe stand ontstaat den aatsten tijd in vele gezinnen een nijpend gebrek aan klee- dingstukken, schoeisel en beddegoed. Het dagelijksch bestuur van het crisis comité is daarvan zeer wel op de hoogte, doch kan met de beperkte middelen waar over het beschikt er niet aandenken de menschen aan deze artikelen te helpen. Toch wil het comité trachten ook in deze richting iets te bereiken Het heeft eeni ge ingezetenen bereid gevonden een sub comité te vormen, hetwelk zal trachten zooveel mogelijk gebruikte doch nog in goeden staat zijnde kleedingstukken enz. te verzamelen om ze daarna te kunnen uit- deelen aan diegenen, die er het meest behoefte aan hebben. Een ieder heeft nog wel iets in de kast hangen of liggen, dat nog wel bewaard wordt, doch waarschijnlijk nooit meer ge bruikt zal worden. Een ieder zie zijn kas ten eens na en als men wat vindt, dan is een klein berichtje aan een der leden van het sub-comité voldoende om het te doen afhalen. Voorloopig bestaat dit sub-comité uit mevr. de Regt, Breloftpark 17 en de hee- ren L. Bakker. Scheveningschestraat 39 en H. van Bourgondiën, Kerkstraat 36. HILLEGOM. Vereeniging tot Bevordering van bet Vreemdelingenverkeer. Gisteravond had in hotel Sistermans een vergadering plaats, om te komen tot de oprichting van een vereeniging ter bevordering van Hillegom bloei. Hiertoe waren uitgenoo- digd alle winkeliers, alle hotel- en café houders, B. en W. der gemeente Hille gom, de Raadsleden, het bestuur der Middenstandsvereen., dat van Bloembol lencultuur en van het H.^ B. G. De vergaclering was flink bezocht. Be richt van verhindering wa« ingekomen van weth. Klaver, van het comité-lid de heer J. Veelenturf en van enkele an deren. De vergadering werd geleid door den heer C. Joh. Bakker Jzn. Deze opende te ruim half 9 de vergadering met een woord van hartelijk welkom namens het voor loopig comité. Het verheugt spr. dat zoo. velen aan de uitnoodiging hebben gehoor gegeven. Verder zet spr. uiteen, waaruit deze samenkomst werd geboren. Hij gaat na, wat er reeds hier gedaan is om de gemeente aantrekkelijker te maken en brengt daaravoor hulde aan het gemeen tebestuur. Bij aller medewerking is ech ter nog veel meer te bereiken en spr. wijst er op, hoezeer ook andere en na burige gemeenten hebben begrepen, dat reclame en propaganda voor de plaats der inwoning zeker doel kan treffen. Na deze inleiding wordt het woord aan de vergadering gegeven. Uit de gevoerde discussies blijkt dat men in groote eens gezindheid het doel wil nastreven. Na hoor en wederhoor wordt met algemeene stemmen besloten, tot oprichting eener Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. De voorzitter feliciteert de vergade ring met dit besluit en ook het comité met dit rucces. Op voorstel van den heer Kerkhoff, gesteund door den heer Mathot werd met alg. st. het voorloopig comité als voorloopig bestuur benoemd. Waar de heer Vischbach wegens drukke werk zaamheden ui thet voorloopig bestuur trad, werd in zijn plaats gekozen de heer D. E. Nieuwenhuis. De voorzitter sloot nu met een pas send dankwoord deze zoo goed geslaagde vergadering. Bloembollenbeurs. De Beurs alhier was gisteren weder goed bezocht. Han- del matig. Geëxposeerd waren: van den heer Nic. Heemskerk: E. N. Beersheba, de meest zuivere Narcis, de meer beken de ine. Oranje Glow, Barri Miss Barclay met wit dekblad en Oranje Cup; zuiver gele E. N. Goldolphin; E. N. G. H. ran Waveren; id. Golden Hawert, ine. Croe- sus en de dubbele Victoria. Van den heer D. van Egmond Jr.: E. N. Eurly Giant een der grootste goudgele; E. N. G. H. van Waveren; E. N. Pride of. Hillegom; inc. Jupiter, deze laatste zeer geschikt I voor vroegbloei en vroeg van 't veld. Nog zagen we inc. Grand Beauty, een groote, goudgele soort met gekroesde cup; E. N. A. Colijn; de D. N. Oranje argent met goudgele trompet en de E. N. Lerrijn. Van den heer H. Berghuis MET OLIEBRANOER SANITAIRE INSTALLATIES BERNARD SCHULTE Voorhout bij Leiden -Telefoon: Sassenheim 4532 te Uitgeest zagen we Barry Sunrise en de D. N. The Pearl. Alle inzendingen waren van den kou den grond. Voor de volgende week zijn nog grootere inzendingen toegezegd. Armbestuur. Door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem is tot lid van het R. K. Armbestuur in de vacature P. v. Lierop Jzn. benoemd de heer G. W. J. Mathot. SASSENHEIM. Belasting betalen. Met ingang van 1 Mei 1932 wordt het Postkantoor te Sassenheim opengesteld voor de betaling van grond-, personeele-, rijksinkomsten-, Vermogens-, dividend- en tantièmebelas ting. De uren van openstelling voor dezen dienst zijn: 916, 17.3019.30. Door de bestellers, belast met de brievenbestel- ling in de buitenwijken worden mede be lastingbetalingen aangenomen. De zitda gen van den rijksontvanger komen met ingang van enoemden datum te verval len. ZOETERMEER. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert Maandagavond te 7 uur ten Raadhuize. Agenda: 1. Mededeelingen. 2. Opnieuw vaststelling schoolgeld verordeningen. 3. Goedkeuring jaarstukken, statutenwijzi ging en bezoldigingsregeling technisch ambtenaar drinkwaterleiding „De Tien Gemeenten". 4. Verordening rookverbod voor kinderen beneden den leeftijd van 14 jaren. 5. Verzoek R. K. Kerkbestuur betreffende de aanschaffing enz. R. K. Jongens- en Meisjesschool. 6. Verordening jaarwedde gemeenteveldwachter. 7. Vast stelling kohier hondenbelasting. 8. Wijzi ging begrooting 1931 en 1932. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdagmiddag te 2 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Vaststelling der notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Voor stel van B. en W. inzake adressen van Jac. Schouten en C. Twaalfhoven en andere in woners van Nieuwerbrug om vergoeding ingevolge artikel 13 der Lager Onderwijs wet. 5. Voorstel van B. en W. inzake het verzoek van het bestuur der Woningbouw- stichting „Bodegraven en Omstreken" om goedkeuring besluit tot verlaging der huis huren. 6 Voorstel san B. en W. inzake het adres van het bestuur der Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose om beschik baarstelling der terreinen achter de Nieuwe Markt. 7. Voorstel van B. en W. inzake steunverleening aan werkloozen. 8. Aanvrage crediet voor de aanschaffing van een duplicator. 9. Voorstel betreffende een verzoek van het bestuur der Christelijke school in de Meije om beschikbaarstelling va.n een bedrag voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen. 10. Vaststelling Ver ordening voor het Agentschap der Arbeids bemiddeling en den dienst der Werkloos heidsverzekering. 11. Vaststelling kohier hondenbelasting voor 1932. 12. Aanvrage crediet voor den bouw en inrichting van een transformatorgebouw op de speel plaats der Openbare school. Arbeidsbemiddeling. Bij het corres pondentschap der arbeidsbemiddeling in deze gemeente staan heden als werkloos ingeschieven: 1 stoker, 21 losse werklie den, 12 timmerlieden, 1 bankwerker, 5 land arbeiders, 5 fabrarbeiders, 4 chauffeurs. 5 schippers, 1 smid, 7 grondwerkers, 4 pak huisknechts, 5 opperlieden, 2 houtbewer kers, 1 betonwerker, 1 chauffeur-monteur, 1 tuinder, 1 broodbezorger, 2 schilders, 1 metselaar, 1 electricien. Gemeentelijk Slachthuis. Gedurende de maand Maart zijn in het Gemeentelijk Slachthuis alhier geslacht: 65 koeien, 1 paard, 96 varkens, 6562 nuchtere kalveren, 19 graskalvoren en 12 geiten en schapen. Geboren: Willemina Christina, d. van T. Blanken en A. Helsloot. Willem, d. van W. van Beek en G. A. Roor. Ondertrouwd: J. van Vliet 23 j. en O. F. IJdo 21 j. A. Verkerk 22 j. en N. ▼an Eijk 20 j. Gevestigd: L. Brak van Wouburg- ge. W. Verwaal van Gouda. F. van Velsen van Zwammerdam. A. Staszenski van Oberbausen (Duit.schl.). J. Staszenski van Oberbausen (Duitschl.). J. Koops van Barwoutswaarder. M. Koole van Waddinxveen. Wed. J. van der Graaf en gezin van Lekkerkerk. Vertrokken: J. A. van Donk naar Papekop. A. O. van Leeuwen naar Al phen a. d. Rijn. O. van Dijk naar Alphen a. d-. Rijn. A. Busscher en gezin naar Rietveld. J. Grootendorat naar Zwam merdam. Gevonden: 1 bruin led. portem. met inhoud en 1 rijwielhandbeschermer. Verloren: 1 reserne-autowiel, gemont. met binn. en buitenband, en een liohtbr. kinderportem. inh. 1. HAZERSWOUDE. „St Deus Dedit". Woensdagavond werd ten huize van den heer D. G. d. Voort een ledenvergadering gehouden van den Landarbeidersbond „St Deus Dedit". Nadat door den voorzitter de verg. met den christel ijken groet en een woord van welkom tot de aanwezigen was geopend, werden de notulen op de gebruikelijke wij ze door den secretaris voorgelezen en on der dank goedgekeurd. Vervolgens werd door den voorzitter het doel van deze verg. xul. om met ingaijg van 1 Mei a.». over te gaan in een hoogere klasse der bondskas, nader uiteengezet. Daar aan dit voorstel tevens verbonden is een kleine contributie- verhooging, werd dit punt wel degelijk be sproken. Voor de loese arbeiders is er een voordeeltje aan verbonden. Konden zij voorheen in de uibkeeringsperiode uit dc werkloozenkas trekken 8.40 per week, nu zal de uitkeering bedragen 10.20 per week. Dit voorstel, in stemming gebracht, werd met algemeene stemmen aangeno men. zoodat de contributie met ingang van 1 Mei zal bedragen voor do vaste arbeiders 44 oent per week en voor de losse arbeiders 70 cent per week. Nadat door enkele leden eenige vragen waren gesteld, welke door den voorzitter werden beantwoord, werd de vergadering gesloten op do gebruike lijke wijze. KOUDEKERK. Landstorm. Woensdag 27 April a.s. zal des avonds in de O. L. school albior van wege de afd. van den B. V. Landstorm, voor dit winterseizoen de laatste schiet oefeningen worden gehouden, waaraan dan tevens een schietwedstrijd verbonden zal zijn. Het eerste openlucht-concort. Ter ge legenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana op Zaterdag 30 April a.s. zlah et fanfarecorps „Kunst na Arbeid" des avonds in de muziektent een openlucht- concert geven. Ontspanningsavond voor de werkloozen. Op Donderdag 28 en Vrijdag 29 April a^s. telkens des avonds te half acht, zal op de bovenzaal van Hotel de Bruin alhier, vanwege de plaatselijke Crisis-commissie een fiimavond worden gegoven voor gehuw de werkloozen met hun echtgenooten cn ongehuwde werkloozen met hun \orloof- den. Kaarten voor de werkloozen kunnen uitsluitend worden aangevraagd en in ont vangst genomen worden ten gemeentehui ze op Dinsdag 26 April a.s. van ties voormid dags 1011 uur, terwijl tevens aldaar ook kaarten verkrijgbaar worden gesteld voor betalende k 25 cent, waarvan het eventueel saldo wordt gestort in do ka» van de plaatselijke Crisis-commissie. GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOOP Het was van oudsher de gewoonte, dat de raadsvergaderingen in den voormiddag werden gehouden, doch de raad, gebruik makend van zijn in de Gemeentewet toe gekende bevoegdheid, besloot reeds eerder in het winterhalfjaar de vergaderingen be paald te blijven houden in den voormiddag en wel te 9 uur doch in het zomerhalfjaar voorfcan in den namiddag om 6 uur. En zoo waren onze vroeden Donderdagavond voor het eerst om 6 uur rond do knusse hoefijzertafel geschaard om richting te geven aan het gemeentelijk wel en wee. De verbetering van den Dorpsweg. Slechts één punt stond op de agenda, maar een waarnaar de belangstelling van de geheele gemeenschap uitgaat: de ver betering van den hoofdweg door de ge meente. En de raad voelde dit aan, want rustig en zakelijk werden stuk voor stuk de argumenten pro en contra onder de loupe genomen en kwam men ten slotte tot een besluit, waarvan de verantwoorde lijkheid gedragen wordt door het volle dige college, d.w.z. zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aanvaard. Na gebed en notulen begon de voorzit ter met de mededeeling, dat de gemeente opzichter de keus liet tusschen niet minder dan 8 plannen. 1. een betonweg voor zwaar verkeer 132.830 met een jaarrekening van f 13.000 2. een betonweg voor middel matig zwaar verkeer 100.000 en 10.200 3. een bitumenweg voor middelmatig zwaar verkeer van 111.787 en 12.475; 4. een bitumenweg voof- middelmatig tot licht verkeer ƒ64.121 en ƒ10.363 5. een bitu menweg voor licht verkeer 53.656 en ƒ9.472; 6. bestrating 86.975 en ƒ9.045; 7. teerweg 37.100 en 8.065 8. teerweg met goedkoopst mogelijke berekening 24.350 met een jaarrekening van 6.952. De geheele lengte van den weg is 51/2 DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 347. Al kwakend en kakelend begon de strijd tusschen de beide dieren. De kip trippelde heel hard met het lampje in den bek, terwijl de kikvorsch zoo geslepen was, om met een waterlelieblad zijn bloem te beschermen. 348. Het was oen zeer spannende wedstrijd Heel kabou- terland was nieuwsgierig naar den afloop van dezen wed strijd. Per radio werd telkens de stand medegedeeld. Men kon niet zeggen wie het zou winnen, want beide deel nemers aan den wedstrijd liepen harcL K.M. en burgemeester en wethouders stel den voor het 8ste en voordeeligste plan tot uitvoering te brengen met uitzonde ring van een gedeelte te Noorden en wel vanaf de R.-K. kerk tot ongeveer de wed. M. Verzijden, welk gedeelte door de slap te van den bodem een uitgaaf alleen reeds vordert van 9.986, waardoor het gevraagd bedrag teruggebracht kon worden tot f 15.264. Ieder lid had wat le vragen, op to mer ken, aan te merken, het was een uiterst gemoedelijke, doch belangwekkende dis. cussie, waarvan wij willen volstaan met navolgend resumé. De kanten zullen worden rechtgemaalct en de weg onder profiel gebracht tot een gemiddelde breedte van 3.7' M. Gemiddeld zullen ter dikte van 1 c.M., hoogovenslak ken worden opgebrachtwaar noodig wordt het dek ingewalst en daarna geteerd en bestrooid met slakkenspit. Voorzoover dit mogelijk is zal het werk worden uitge voerd bij wijze van werkverschaffing. Het totale onderhoud per jaar zal ongeveer de helft meer bedragen dan tot heden het go- val was, zij het dat ook thans het onder houd Btoeds in stijgende lijn is en de weg steeds achteruit gaat, terwijl bevrijding van den stofplaag en het effen worden van het rij- en loopvlak naar aller meening wol een jaarlijksch offer waard is. De plank, welke hier en daar geplaatst is en nog ongeveer 7 c.M. boven de ver hooging zal blijven uitsteken, heeft tot doel het teervlak op te sluiten en de auto's uit den kant te houden en daardoor de voortdurende uitzakking van den weg kant tegen tc gaan. Gevaarlijk voor de fietsers, werd gemeend, doch de ervaring tot heden zou aantoonen, dab dit nog al meevalt. De provincie werkt een plan uit om aan de tertiaire wegen, waaronder ook deze valt, hulp te verleenen, terwijl de mo gelijkheid niet denkbeeldig is, dat de weg althans te Noorden in het Provinciaal we genplan wordt opgenomen, doch hier kon moeilijk op gewacht worden, meende men. Zou het teerdek op den duur niet vol doen, dan zouden alleen deze kosten ver loren zijn, want de overige kosten blijven steeds ten goede komen. De heer Splinter zou goen goed afge vaardigde van Noorden geweest zijn, als hij niet aangedrongen had om het gedeelte aldaar ook en passant er bij te nemen waarmede hij nochtans dit succes bereikte, dat algemeen werd goedgevonden het uitstel tot een minimum te beperken. Ter bestrijding van de kosten zal een geldleening gesloten worden tot een maxi mum vau 15000, waarvoor burgemeester en Wethouders te beslissen hebben, met een jaarlijksche aflossing van 1000. Vervolgens deelde de voorziter nog me de, dat burgemeester en wethouders ander maal overwogen hadden, naar aanleiding van een vraag in de vorige vergadering den raad een voorstel te doen voor het maken van een verordening op de Win kelsluitingswet, waarbij besloten werd eerst de werking van de wet af te wach ten. Om half negen konden we na het steeds imponeerend dankgebed inpakken en naar huis gaan.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15