HET PAD LANGS DE KLIP. VRIJDAG 22 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. ONDER ZIJN EIGEN KAR GERAAKT. Bakker overreden en gedood. Door het op hol staan van een paard raakte bakker E. ten Winkel te Goor onder de kar, waardoor hij zeer ernstige verwon dingen bekwam. W die 36 jaar oud is en ongehuwd, is gisterenavond aan de beko men verwondingen overleden. TUSSCHEN TWEE SCHEPEN BEKNELD GERAAKT. Gisteravond is de 55-jarige schipper G. M. Verschuren uit Waspik, die met zijn boot m de Waalhaven te Rotterdam lag, bij het vastleggen van twee rijnsleepsche- pen tusschen deze schepen bekneld geraakt. Met zware inwendige kneuzingen is hij door den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. MEISJE IN BRAND GERAAKT. Maandag geraakten op tot nog toe on verklaarbare wijze de kleeren in brand van le 18-jarige G. Klompenmaker, dienstbode van mevr. Meier, te De Rijp. Hevig brandend snelde het meisje de straat op, waar ze werd opgevangen door den heer H. Marees, die zonder zich te be denken met haar in het water sprong. De kantoorhouder van het postkantoor, de heer D. Spaarman, snelde ter hulp met dekens, doch moest beiden gaan helpen uit het water te komen. Oogenblikkelijk werd het meisje in een deken gewikkeld en het postkantoor bin nengedragen, terwijl dr. G. J. Jebbink. di rect ontboden, ter plaatse de eerste hulp verleende en haar daarna wegbracht naar een der ziekenhuizen te Purmerend. Naar wij vernemen, bestaat er gelukkig geen direct gevaar, hoewel het meisje, vooral aan het onderlijf, ernstige brand wonden had gekregen. Zijn tanden ingeslikt. Te Beverwijk heeft een man, die in een der volkslogementen verblijf hield, in den slaap zijn kunstgebid ingeslikt. De ijlings ontboden geneesheer kon er niet in sla gen het voorwerp uit den slokdarm te ver wijderen. Aangezien operatief ingrijpen noodzakelijk was, werd de patiënt die het hevig benauwd had, naar een der Haarlem- sche ziekenhuizen overgebraeht. Verdronken. Een drie-jarig dochtertje van den heer S. de Jong te St Anna Parochie, dat al spelende in de sloot geraakte naast de ouderlijke woning, is verdronken. AFSLUITDAM DOORGESTOKEN. Hinder voor scheepvaart en veenderijen. Gisternacht hebben onbekenden den af- sluitdam van het Noorder Hoofddiep door Valthermond, gemeente Odoorn, doorgesto ken. De strooming van het water was zóó hevig, dat gistermorgen de dam geheel was weggeslagen. Het water in de kanalen in Drente zakt dientengevolge aanmerkelijk, hetgeen voor de scheepvaart veel last op levert. Ook de veenderijen ondervinden biervan hinder. BELANGRIJKE VERDUIS TERING TE 'S-GRAVENHAGE. PROCURATIEHOUDER MAAKT 80.000 ZOEK. De directie wist van niets. Aan het hoofdbureau van politie te Den Haag heeft zich gemeld de 46-jarige daar ter stede wonende procuratiehouder J. v. d. L., die verklaarde ten nadeele van zijn werkgeefster de N.V. Houthandel van K. Dekker Gzn. aan den Zuid Buitensingel 272, in een tijdverloop van vijf jaar een bedrag van plus minus f 80.00 te hebben verduisterd. De procuratiehouder, die ge huwd is, was tal van jaren in dienst der firma. Van der L genoot een salaris van 5 k 6 mil.e per jaar plus tantièmes. Hij leefde met zijn gezin (vrouw en een vijftal kinde ren) oogenschijnlijk niet boven zijn stand, in een middenstandswoning aan de Sport- laan. Weliswaar had hij een tijdlang met ziektegevallen in den huiselijken kring te kampen, doch bij verre na niet van dien aard, dat daaraan de 80 mille in 5 jaren tijds ten kost^ kunnen zijn ge.egd. Aan speculaties deed hij, naar ons ter oore kwam, niet. Intusschen is de man bij zijn voorloopige verhooren zéér spaarzaam in het geven van inlichtingen die zouden kunnen doen blijken waar hij de toch wel zéér belangrijke be dragen, welke hij volgens zijn aangifte ver duisterd moet hebben, heeft zoek gebracht. Wel staat vast, dat hij op geraffineerde wijze ln de boeken der firma moet hebben geknoeid. Als beheerder van de hoofdkas had hij die boeken steeds onder zich en daar hij het vol.e vertrouwen genoot, kwa men de verduisteringen al dien tijd niet aan het licht De omzetten der firma zijn groot en het bleek mogelijk, belangrijke ontvangst-posten af te schrijven zonder dat de directie bemerkte, waar het geld bleef. Eerst in den allerlaatsten tijd zou van der L. de vrees hebben gekoesterd, dat de mal versaties ontdekt zouden worden. Daarom zou hij maar hebben bes.oten zichzelf bij de politie aan te geven. De directie moest echter van de politie vernemen, dat de ge melde verduisteringen waren gepleegd. Ten kantore der firma is thans op last van de directie een accountantsonderzoek aangevangen, waaromtrent echter nog geen verdere mededeelingen kunnen worden ge daan. te minder, daar, een belangrijk deel van het verduisterde loopt over reeds lang afgesloten boekjaren. BRAND BIJ TRIANON EN HIRSCH TE AMSTERDAM. Kelderbrand van ernstigen omvang. Men schrijft ons uit Amsterdam: Ongeveer kwart voor negen gisteravond speelde het orkest eenige wijzen voor de nog weinig talrijke bezoekers in het café restaurant Trianon op het Leidscheplein. Plotse.ing werd aan de gezelligheid een einde gemaakt door een brand, die in den kelder was uitgebroken. Bezoekers en or kest verlieten het restaurant. De brand was ontdekt door den opzichter der toiletten. Toen de directeur, de heer Meermans, ge waarschuwd was en ging onderzoeken wat aan de hand was, kwam reeds een verstik kende rook hem tegemoet, die langzaam alle zalen van Trianon vulde. Onmiddellijk daarop klonk sirenegeloei van brandweerwagens. Het bleek, dat het in den grooten keiler onder het restaurant in emballage en meubelen hard brandde. Deze kelder loopt ook door onder een ge deelte van de aangrenzende magazijnen der firma Hisch Co. Juist daar woedde het vuur het hevigst. Aanvankelijk werd door de brandweer één straal uitgelegd om het vuur te bestrijden Het was bijna on mogelijk om in den kelder door te dringen. Met rookmasker gewanend drongen de brandweerlieden naar binnen. De rook, die naar buiten drong en de brandweerwagens voor het gebouw deed een groote menigte tóestroomen die met groote moeite door een paar agenten van politie op eenigen werd gehouden. Men klom boven op de brandweerwagens om te trachten iets meer te zien dan rook. Dat zou bijna gelukt zijn, want plotseling deden zich brandverschijnselen voor ach ter het eerste etalage-venster van de firma Hirsch Cc dat grenst aan Trianon. Het vuur toch had een uitweg gevonden door den vloer van den kelder en had daar voed sel gevonden in een houten schoenenmaga zijn De hoofdbrandmeester Hartorf liet op het zien van deze vuurverschijnselen een tweede alarm maken waarop nog meer brandweerwagens en de materia.enwagen verschenen. Er werden een drietal stralen afgerold, terwijl in den kelder van Trianon de rookafzuiginstallatie werd geplaatst In middels was ook versterking gekomen voor de politie, waardoor de opdringende menig te op een behoorlijken afstand kon worden gehouden. De brandweer was, omdat zij. da- de ijk kon ingrijpen het vuur spoedig mees ter, maar het schoenenmagazijn was toch deerlijk gehavend door het vuur en er was nog al wat waterschade. Toen de rook in UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 23 April Huizen, 1875 M. Uitsl. KRO.-uitzending. 8.009.15 Gramofoonpl. 10.00 Concert KRO-Trio. 11.30 Gods. halfuurtje. 12.151.45 Concert KRO-sextet. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Kinderuur. 4.00 Gramofoonpl. 5.00 Esperanto-nieuws. 5.15 Gramofoonpl. 6.00 Journ. Weekoverzicht. 6.20 Gramofoonpl. 6.40 Esperanto-les. 7.10 Dr. L. Veeger: Zuigelingen en Kleuter zorg. 7.45 Sportpraatje. 8.00 KRO-orkest o. 1. v. Gerritsen. O.a. Ouv. Fra Diavola, Auber. 8.30 Hoorspel „Waarom de agent 2de kl. Duikelaar zoo snel bevorderd werd". 9.00 Vaz Dias. 9.15 Vervolg concert. O.a. Fant. „Die Fle- dermaus", Strausz. 11.00 Gramofoonpl. Hilversum, 296 M. VAR A-uitzending 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor arb. i. d. Continubedrijven: I VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot en Gramo foonpl.; VARA-tooneel o. 1. v. W. v. Cappel- 12.001.45 VARA-septet o. 1. v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 2.00 Instit. v. Arb. Onwikkeling. 2.15 Concert. W. Brohm (clarinet) en Fr. Uyttenboogaard (piano). 2.30 Toespraak door J. C. B. L. de Jong. 2.45 Piano-recital Fr. Uvttenboogaard. 3.00 Voor amateurfotografen. 3.10 Zang en piano. resp. L. Bogtman en mevr. de LangeKooyman. 3.25 J. B. v. Blanken: Koopen op afbetaling 3.45 Vervolg zang en piano. 4.00 VARA-Mandoline-ensemble o. 1. v. J. Kok en gramofoonpl. 4.45 Sportpraatje door W. Rob. 500 Beoefening der Huismuziek o. 1. v. P. Tiggers. 5.45 Actueel allerlei door het N.V.V. 6.00 Volksliederen door „De Wielewaal". 6.15 Voor de Roode Jeugd. 6.20 Vervolg „De Wiedewaal". 6.30 Literair halfuurtje. 7.00 VARA-seotet o. 1, v. Is. Eyl. 7.20 Bestuursnieuws. 7.35 Vervolg septet. 8.00 Vroolijke avond m. m. v. VARA-orkest o 1. v. H. de Groot. Teun de klepperman. L. Davids (humorist). L. Fuld (zang). VARA- tooneel o. 1. v. W. v. Capellen, Wladimir Piaue Trio A. A. v. Steenwijk fmondfluit- virtuoos). The Merry Boys (accordeon) en Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 11.1512 00 Gramofoonpl. 3 try, 1554 M. 9.35 Morgenwijding. 9.50 Tijdsein, Berichten. 10.05 Lezing. 11.20 Northern Studio-orkest o. 1. v. J. Bridge. 12.20 Opening van het Nieuwe ShakesDeare Memorial Theater door den Prins van Wales. 1.55 Cup-finale van de Football Association Met Community singing en het orkest van H. M. Welsh Guards. 4.05 Orgelconcert Reg. Foort. 4.35 Kinderuur. 5.20 Berichten. 5.50 Sportpraatje. 6.05 Piano-recital Al. Delias. 6.25 Lezing. 6.50 Het Wycombe Orpheus Mannenkoor o. 1 v. W. Bromage Smith. 7.20 Radio-Militair orkest o. 1. v. B. Wal ton O'Donnell. M. m. v. Billy Mayerl (piano). O.a. Ouv. Krondiamenten, Auber en 2de rhap- sodie. Liszt. 8.20 Berichten en lezing. 9.00 „The life of King Henry the fifth" van W. Shakespeare. Bewerkt door Creswell. 10.3011.20 Ambrose's orkest. Dansmuziek. „R a d i s" 1725 M. 7.05 en 11.50 Concert (Gramofoonpl. 8.05 Radio-tooneel (Vroolijke dialogen). 8.50 Gramofoonpl. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Concert uit Rest. Wivex. 1.20 Zie Program Daventry. 1.50 Gramofoonpl. 2.504.50 Concert o. 1. v. Gröndahl. 6.55 Uit Londen: Toespraak Lord Baden Powell. 7.50 Lanner-Lumbye-concert o. 1. y. Grön dahl. 9.35 Populair programma m. m. v. Axel Boesen (voordracht) en Viktor Fischer (piano) 10.2011.35 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.25—7.20 en 11.20—12.10 Gramofoonp' 12.201.50 Concert uit Frankfurt. I.552.45 Gramofoonpl. 4.205.35 Werken van Schubert (zang en piano). 7.20 Vroolijke avond m. m. v. Leo Eysoldt en zijn orkest. Hierna tot 11.20 Dansmuziek o. 1. v. Wolf. II.2012.20 Dansmuziek Rome, 441 M. 7.20 Gramofoonpl. 8.05 Gevarieerd concert. O.a. Aragona, Al- Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 11.351.05 Gramofoonpl. 4.20 Concert o. 1. v. Meulemans. 5.50 Gramofoonpl. 7.20 Concert o. 1. v. Kumps m. m. v. M. Bethume (viool). O.a. Don Juan, Strausz en vioolconcert in G. Mozart. 338 M.: 11.351.05 Max Alexys' orkest. 4.20 Concert o. 1. v. Kumps. 5.20 en 5.50 Gramofoonpl. 7.20 Gala-avond van de Kon. Vlaamsche Opera te Antwerpen. Z e e s e n, 1635 M. 7.20 Vroolijke avond o. 1. v. H. Brunar. 10.20 Berichten en hierna tot 11.50 Dans muziek door Sam Baskini en zijn orkest. den kelder van Trianon was afgezogen bleek, dat hoofdzakelijk pakstroo en kis ten hadden gebrand. Het restaurant zelf had geen brandschade gekregen, alleen was hier en daar water schade. Zonder twijfel zal morgen niemand nog iets van den brand kunnen ontdekken. Tegen 10 uur rukte het grootste deel van het brandweermateriaal in. DUBBELE WONING TE NIJMEGEN AFGEBRAND. Gisternacht omstreeks twee uur is een zware brand uitgebroken in de dubbele woning, bewoond door de families Vos en Boejen, aan het Teugenaarspad te Nij megen. De bewoners werden gewekt door het geknetter der vlammen en konden zich slechts met moeite in veiligheid stel len De brandweer stond wegens gebrek aan water machteloos tegenover de vuurzee. Zij bepaalde zich tot het redden van eenige meubelstukken Het grootste deel van de inboedels ging in de vlammen op. Do beide woningen brandden af. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Inbrekers aangehouden. Naar de gevangenis te Roermond zijn overgebracht de arbeiders S. uit Thorn en G. uit Wessem wegens nachtelijke dief stallen met. braak in kapelletjes en pasto rieën in midden Limburg. Beiden hebben een bekentenis afgelegd. FEUILLETON. Uit het Engelsch van J. S FLETCHER. 9) „Dat wist ik weldat is ook de reden dat ik kwam", antwoordde Letty. Ze volgde hem door de met tegels be vloerde hall. naar een lage met eikenhout gelambriseerde kamer, waar in een open haard, hoewel het al Mei was, een vroo- lijk vuur van dennenblokken gezellig knet terde. De rossige gloed weerkaatste op wanden vol boeken, kabinetten met kost baar porcelein, antieke prenten in lijsten uit denzelfden tijd, een wereld van oude schoonheid, die de enthousiaste minnaar van het verleden om zioh heen verzameld had in uitbundigen overvloed. Een paar gemakkelijke stoelen stonden dicht bij het mollige haardkleed, waarop een plecht statige Perzische kat zich in de warmte van het houtvuur koesterde. De oude man schoof de stoelen dichter bij elkaar, liet zijn petekind in een er van plaats nemen en ging zelf in den anderen zitten. Toen bracht hij, met het gebaar van iemand die zich zet tot oplettend luis teren, de fijne vingertoppen tezamen. Lettyy gaf den ouden heer een uitvoerig relaas, van de gebeurtenissen van den af- 1 geloopen dag, van het oogenblik af dat Marston Stanbury op de heide bij haar was gekomen, tot haar ontmoeting met j Pike op weg naar Foxden Manor. Meneer Getherfield luisterde zonder haar een en kele maal in de rede te vallenalleen knikte hij zoo nu en dan ten teeken van meelevend begrijpen. „Wat heeft dit alles in vredesnaam te beteekenen'" eindigde het meisje. „Wat is het toch voor een mysteriehet geld dat in enorme bedragen als water weg vloeit; die gesloten kamer waar niemand komen mag; vader, die Sir Cheville vijf duizend pond schuldig is, die hij niet kan terugbetalen En wat voor geheimzinnige plannen beeft vader, die hij eerst niet aan Sir Cheville wilde vertellen en naderhand weer wel Vindt u ook niet, dat ik alle re den heb, om me ongerust te maken enen me ongelukkig te voelen?" voeg de ze er zacht aan toe. De kleine man glimlaohte veelbeteeke- nend voor zich heen. Hij keerde zich om naar zijn schrijfbureau, trok een kistje si garen naar zich toe, nam er een uit en stak die aan. „Ongerust maken herhaalde hij op nadenkende toon, terwijl hij met welbeha gen een paar dichte rookwolken omhoog blies. „Och neen; hoogstens voor één ding". „Wat is dat dan?" vroeg Letty in span ning. „Die meneer Pike bevalt me niet. Die weet teveel van je vader's zaken", was het antwoord. „Dat deugt niet. Het is begrij pelijk, dat Pike, die al zooveel jaren op de fabriek is, van allerlei op de hoogte is gekomen. Dat is natuurlijk niet te vermij den Maar je vader had moeten zorgen, dat hij niet achter zooveel dingen kwam, als het geval schijnt te zijn. Die Pike is een sluwe kerel, kindlief, en het verbaasd j me, dat hij vanavond zoo openhartig tegen je is geweest. Uit was je vertelt, krijg ik den indruk, dat hij méér weet en waar schijnlijk heel wat meer ook, dan hij los liet. Mensohen van zijn slag loopen heusch niet te koop met alles wat ze weten." „Dus u denkt dat hij meer van vader's doen en laten afweet, dan hij liet voorko men „Wat zal ik je zeggen", antwoordde me neer Getherfield, met ©en licht schouder ophalen. „Ik stel me voor, dat hij van avond zoo'n beetje den weg wilde effe nen, met het voornemen, om, als hij weer eens bij toeval een tête-a-tête met je had, je meer te vertellen, tenminste als je hem daartoe gelegenheid gaf. Pas op voor dien kerel, Letty. Hij is te lang bij je vader ge weest. Men kan den besten en meest ver trouwen bediende ook tè lang houden. En dat is een fout van je vader geweest. Pike weet te veel. Maar wat de rest betreft „Ja, de rest", viel Letty hem snel in de rede. „Dat is juist wat me zoo dwars zit." „Is er niets, wat je bijzonder heeft ge troffen vroeg de oude man met een ge heimzinnig lachje. „Heeft niet iets je aan dacht getrokken, toen Pike je dat allemaal vertelde? Neen? Waar is je vrouwelijke intuïtie, kind? Mijn aandacht viel er di rect op Ga eens na een afgesloten kamer, waarin niemand komt als je va der. geld, dat voor andere doeleinden ge bruikt wordt als voor de fabriek, geheime plannen, die meegedeeld worden aan iemand, die een gedeelte van het geld ge leend heeft. het is zoo klaar als een klontje! Snap je het nu nog niet?" Letty schudde alleen maar moedeloos het hoofd. De oude man zwaaide met zijn sigaar en vervolgde lachend: „Wel, je vader is iets aan het uitvin den, dat is de heele zaak! Jaren voor jij geboren werd, besteedde je vader al zijn aandacht en hoopen tijd en geld aan een uitvinding hij gaf het toen op, na er een vermogen aan opgeofferd te hebben, omdat hij inzag, dat de tijd er voor nog niet gekomen wa-s. Maar ik weet, dat hij altijd voornemens was er later opnieuw mee te beginnenen zoover schijnt het nu te zijn. Laat hem maar rustig zijn gang aan kind, het komt allemaal best in orde. Alleen vind ik het jammer, dat hij geld van Sir Cheville Stanbury geleend heeft; waarom is hij niet bij mij geko men Lefty's oogen waren gedurende deze uit legging steeds grooter geworden van ver bazing en toen meneer Getherfield zweeg, slaakte ze een diepen zucht van verlich ting. „O, denkt u werkelijk, dat het dat is riep ze opgewonden. „Dat zou natuurlijk alles verklaren. Maar gaat er heusch zooveel geld zitten in een uitvinding?" De kleine man lachte weer en streelde haar zacht over het hoofd. „Wat een beminnelijke onschuld", zei hij, met iets liefkoozends in zijn stem. En daarop, ernstiger: „Of er geld in een uit vinding gaat zitten, vraag je? Op geen twintig mijlen hier vandaan woont een man, die nu een Lordstitel heeft en die driehonderdduizend pond spendeerde aan een machine, voor hij die kreeg, zooals hij haar hebben wilde. Er is nog iemand, ook niet ver uit de buurt, die niet veel minder aan een uitvinding ten koste legde, ja, die zichzelf vrijwel tot den bedelstaf bracht eer hij slaagde. Ja kind, zoo is het met een uitvinding het is een bodemlooze put, waarin het geld bij handenvol wegzinkt.." „Maar die menschen waarover u spreekt," vroeg Letty, „zijn die geslaagd en hebben ze toen veel geld verdiend met hun uit vinding?" iVJa allebei en ze hebben er zoo ont zettend veel aan verdiend, dat ze op het oogenblik geen van beide weten, hoeveel geld ze precies hebben", antwoordde de oude man droog. „En waarom zou Lucas Etherton, ging hij voort", als die. zooals het geval schijnt te zijn, zijn uitvinding weer ter hand heeft genomen, ook niet sla gen en er geld als water mee verdienen En juist omdat ik in zijn succes geloof, be treur ik het zoo dat hij geld leende van Sir Cheville en vooral dat hij ter wille van dat kleine beetje geld hem vanmid dag in vertrouwen heeft genomen." „Waarom vindt u dat zoo jammer, mc- naar Getherfield?" vroeg Letty. „Het zou veel en veel beter, zijn ge weest, als hij zijn geheim voor zich gehou denden. Maar'', do oude heer staarde een oogenblik peinzend voor zich uit. „mis schien heeft hij een bepaalde bedoeling gehad met zijn gedrag ten opzichte van Sir Cheville. Begrijp je wat ik bedoel?" voegde hij er veelbeteekenend bij. „Ik schijn vandaag niets te begrijpen", antwoordde Letty met een flauw lachje. Zeker blokjes in mijn hersens." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9