23ste Jaargang DONDERDAG 21 APRIL 1932 No. 7182 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN UIT HET PARLEMENT BINNENLAND ®e£cidicli^0oii^amt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per po£t f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Domheid of onwil. Deze week schreef „een georganiseerd werkman uit Bijpwetering", in onze cou rant, dat hij katholieke werkgevers kende, die geen katholiek-georganiseerde arbei ders in hun dienst willen hebben. Deze werkman schreef geen onwaar heid helaas. 't Is bedroevend en ontstellend, dat er werkelijk zulke menschen zijn, die blind blijken te zijn voor wat onze tijd eischt, in het belang van de enkelingen, in het belang ook van Maatschappij en Kerk. 't Is haast onverklaarbaar, dat het in zicht in de werkelijkheid zóó gebrekkig is. En we moeten er toe komen, om eer der onwil dan domheid bij dezulken te veronderstellen De katholieke arbeiders hebben de ka tholieke organisatie n o o d i g in hun eigen belang. Dat is zoo ldaar als de dag; en geen enkel argument kan worden aange voerd, om deze stelling te bestrijden. Maar óók zal dikwijls de katholieke or ganisatie die voorlichtend en opvoedend werkt in het belang blijken te zijn van de werkgevers-zelf. Wie wat dieper ziet, dan wat onmiddellijk open ligt voor de,, oogen, zal ook deze bewering niet kunnen ontkennen. Doch nog méér moet spreken tot iederen Katholiek het belang voor Maatschappij en Kerk, dat gelegen is in een zoo sterk mogelijke katholieke organisatie spe ciaal: stands- en vakorganisatie. Deze toch hebben tot taak, om de Maatschappij op te bouwen naar christe lijke wetten. En dat ideaal moet de lief de trekken van iederen Katholiek, die ook in het maatschappelijk leven God en Zijn wetten wil erkend zien; die allen menschen wil toebedeeld zien de rechten, die hun naar christelijke beginselen toe komen En, als dkt ideaal, helaas, niet voldoen de zou trekken dan bewege zulk een lauwe en onverschillige de vrees, dat, in dien het christelijk ideaal niet meer en meer naar verwezenlijking wordt gebracht dat dan het gevaar voor re- v o 1 u t i e steeds dreigender wordt! Deze vrees is, inderdaad, maar al te zeer ge grond op de werkelijkheid, op wat iedereen, die met open oogen rondziet, kan constatee- renEn we behoeven toch niet op de verschrikkelijke ellende van een revolutie te wijzen? Als een revo lutie alléén de brandkast-belangen zou raken van de onwilligen, die zich nu ver zetten tegen de katholiekè organisatie hunner katholieke arbeiders dan zou de ramp te dragen zijn. Een revolutie treft echter de stoffelijke belangen, en veel meer nog de geestelijke, de godsdienstige belangen van een volk! Maar, ten slotte, dat nu toch niet de vrees voor revolutie, maar christelijk rechtvaardigheidsbesef en christelijke naastenliefde zulke katholieke werkgevers als door een werkman uit Rijpwetering bedoeld moge doen inzien, hoe verkeerd zij handelen, hoe zij zich in deze heele- maal niet gedragen overeenkomstig hun katholieke beginselen! LEESTKLAAR SCHOENWERK. REGELING VAN DEN INVOER. Wetsontwerp ingediend. Een wetsontwerp is bij de Tweede Ka mer ingediend tot regeling van den invoer van leestklaar schoenwerk. Het ontwerp is samengesteld ter vol doening aan het bepaalde in art. 3 der „Grisisinvoerwet". De overweging, welke de Commissie tot het voorstellen van dezen maatregel heeft geleid, is deze, dat contingenteering van leestklaar schoenwerk noodig is, ten einde het effect beoogd met de contingenteering van schoeisel, te bereiken. Het zoude im mers mogelijk zijn, en van deze mogelijk heid werd reeds gebruik gemaakt, gedeel telijk afgewerkte schoenen in te voeren en aldus aan de contingenteering van schoei sel te ontkomen. Het Pachtnoodwetje aangenomen. Crisisdebat in de Tweede Kamer. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverhedi over den toestand. (Van onzen Parlementairen medewerker). De heeren Ebels en Oud zijn aangewezen, om het pachtnoodwetje in de Eerste Kamer te verdedigen, wat voor de hand lag, om dat zij het ook in de Tweede Kamer hebben verdedigd. Deze laatste heeft het wetje met 73 stemmen tegen 1 (die van den heer W ij n k o o p, die een korte verklaring af gaf, dat z.i. het wetsontwerp onvoldoende en verslechterd was) aangenomen. Bij de daarna volgende voortzetting der debatten over de motie-Knottenbelt, sprak de heer C o 1 ij n (A.-R als zijne overtui ging uit, dat alle hier uitgesproken rede voeringen niets maar dan ook niets er toe bijdragen, om de crisis tot oplossing te brengen, waarna hijzelf zulk een redevoe ring hield. De inhoud daarvan kwam hier op neer dat het middel, door den heer Knottenbelt voorgesteld, om tot prijsverla ging te komen maar zéér betrekkelijke waarde heeft. Van de loonsverlaging van 30% in Engeland, tengevolge van de waar dedaling van het Engelsche Pond, heeft men zich daar gouden bergen beloofd. Maar daarvan is niets uitgekomen. De Engelsche export is tengevolge van die loonsvermin dering nauwelijks toegenomen. Van den anderen kant- moet men ook niet zeggen, dat loonsverlaging nooit beteekenis heeft ter bevordering van onzen export. Het is duidelijk, dat dit in vele gevallen wèl zoo is. Maar ook dan nog kan de Staat weinig of niets doen, om die loonsverlaging te be vorderen. Want de loonen in de exportbe drijven zijn geenszins hoog. Worden ze ver laagd, dan zullen de arbeiders m die be drijven een compensatie moeten krijgen in den vorm van prijsverlagingen. Maar die zijn afhankelijk van de loonen in de be schutte bedrijven En hier kan de Regeering niets aan doen. Hier zullen de economische feiten hun dwang uitoefenen. De overheid moet hierbuiten blijven. Als zij iets doet. loopt dat faliekant uit. De in Duitschland beproefde poging om door regeeringsingrij- pen de prijzen te verlagen, is een groote mislukking geworden!; daarin heeft de heer Hiemsira gelijk. Maar deze wil nu juist de regeering meer doen ingrijpen. Hij wil méér invloed van de Kfegeering, hij wil Planwirtschaft. Maar dit Planwirtschaft brengt ons juist in den put; want het is juist misgeloopen van het oogenblik af toen de Staten gingen ingrijpen in het econo mische leven, om zichzelf te beveiligen En dit is niet anders dan Planwirtschaft. Aan het slot zijner rede rekende de heer Colijn af met den heer Kersten, wien hij „pure demagogie" verweet (de voorzitter hamert en zegt: dit is een te sterk woord). Het is niet waar, dat de Kamer de boeren tot bloedens en tot bezwijmens toe geeselt. De Kamer heeft alle voorstellen, die haar door de Regeering werden gedaan, om de boeren te helpen, aanvaard. (De heer Duys wijzend op den heer Kersten: en dan stemde h ij tegenEn als ze meende, dat de Regeering in gebreke bleef, heeft ze initiatiefvoorstellen gedaan, zooals ze er nog pas een heeft aangenomen. Het is ook niet waai dat de sociale verzekering eeni- gen beteekenenden invloed heeft op de be drijfskosten van het boerenbedrijf. Spr. leest de onkosten voor van een weidebe- drijf in de Rijnstreek. Deze bedragen bijna f 5000.— waaronder f 2000.hypotheeklas- ten en f 1200.loonen. Onder die f 5000. is slechts f 74.— aan sociale lasten. Het op treden van den heer Kersten komt voort uit de troebele bron van eigengerechtig heid. leugenachtigheid en huichelarij. (De voorzitter klopt. De heer Wijnkoop: Dat mag hij wel zeggen!) Er is alweer groote opwinding in de Ka mer, zooda-t de heer K u ij p e r (R.K.) zich zeer moeilijk verstaanbaar kan maken. Deze was verwonderd, dat juist van een zijde, die het vrije spel der economische krachten gehandhaafd wenscht te zien, een regeeringsmgrijpen in tal van burgerrech telijke verhoudingen werd voorgesteld. Daar de heer Knottenbelt vooral gesproken heeft over de loonsverlaging, gaat de spr. hierop wat nader in. De noodzakelijkheid daarvan moet aan de arbeiders worden dui delijk gemaakt, voordat men kan verwach ten, dat deze daarmede instemmmen. Dat kan alleen door openhartig en eerlijk over leg; en het verheugt spr., dat de heer Knot tenbelt dit ook heeft bepleit Hij heeft daarmede een les gegeven aan vele groot- werkgevers, die dezen weg niet op willen. Spr. bepleit daarna dat overleg en hoopt dat de regeering het zal bevorderen. Nadat de heer v. d. Heyden (S.D.A.P.) nog het optreden van den heer Kersten had gewraakt, wien hij schromelijke overdrij ving ten nadeele der steuntrekkenden ver weet en de heer A 1 b a r d a (S D.A.P be twist had, dat het ingrijpen der Staten door tariefverhoogingen en Contingenteeringen ook maar iets met internationale Planwirt schaft had uit te staan het was er het tegendeel van en den heer Korstenhorst had geantwoord, dat socialisatie niet met een hooghartig woord kon worden afge daan, daar deze idee steeds meer veld won, nu zelfs de oudernemers geen raad meer weten - kwam de Minister van Ar beid, Handel en N ij verheid aan het woord. Deze begon met den toestand te schets sen: snelle daling van den uitvoer; steeds meer opgelegde schepen en steeds meer werkloozen. In dezen toestand is het een der grootste gevaren, als de waarheid aan het volk wordt onthouden. Deze waarheid is, dat men niet meer kan uitgeven dan men heeft, dat de particuliere inkomens niet kunnen stijgen als het nationaal inko men daalt. De motie, zooals ze luidt, acht spr. een revolutioneerend ingrijpen in de rechtsorde. Maar in de toelichting waren dingen, waarmede de Regeering kan mee gaan. Loonsverlaging kan soms niet uit blijven. Telkens blijkt het de Regeering, dat met eenige loonsverlaging de werkge legenheid zou toene-n'r n. Ten aanzien van Huurverlaging heeft de "Regeering uitvoe rig overleg gepleegd met gemeenten, hy potheekbanken enz. Als resultaat daarvan zullen credieten worden verleend, waarbij alle factoren die op de bouwkosten druk ken, zullen worden verlaagd. De kosten zijn zoo berekend, dat voor te verschaffen credieten slechts zal kunnen worden ge bouwd. wanneer óók de loonfactor wordt getroffen. Er zal echter gezorgd worden, dat het Contractloon behoorlijk kan wor den gehaald Er is ook overleg gaande met de middenstandsbonden, om tot verlaging der prijzen te komen. Periodieke publicaties der prijzen in de groote steden, waarvoor door den midden stand kon worden geleverd, is op komst. Geheel het streven der regeering is ge richt op bevordering van aanpassing der productiekosten aan den toestand. Zij treedt inderdaad op als „katalysator" een chemisch begrip, dat stoffen aangeeft, wel ke bepaalde chemische reacties bevorderen. De regeering kan echter niet- meedoen aan discussies over nieuwe denkbeelden als die van Prof. Mees over een veranderlijke geldswaarde, omdat zij, als zij iets zegt, de volle verantwoordelijkheid ervoor draagt-, dat dit in daden wordt omgezet. In den loop zijner rede deelde spr mede steeds bereid te zijn als goed makelaar het overleg tusschen arbeiders en werkgevers, dat door mislukking der Oommissie-Kan is benadeeld, waar op gang te brengen. De replieken namen hierna een aanvang. Daarbij wees de heer Knottenbelt (V.B.) de beschuldiging af dat hij alleen maar over loonsverlaging zou hebben ge sproken. Maar aangezien de loonen 80 h 90 pCt. der productiekosten uitmaken en het ging over verlaging daarvan moest hij daar over wel veel spreken Spr. beantwoordde daarna de verschillende debaters doch ein digde met zijn motie in te trekken. De heer Hiemstra (S D.A.P.) juichte het toe, dat de liberale motie werd inge trokken en de socialistische werd gehand haafd. Dat was een beeld van wat .komen zou. Daarna polemiseerde spr. nogal op pervlakkig tegen den heer Kortenhorst e.a. en verdedigde hij zijn motie. Na re- en dupliek der heeren Kersten en Colijn, werd de discussie gesloten. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer is het wetsontwerp betreffende de nieuwe departementale in deeling z.h.s. aangenomen. De Min. v. Binnen 1. Zaken en Landbouw, jhr. Ruys de Beeren- brouck, zeide, naar aanleiding van ge maakte opmerkingen, dat met een afzon derlijk departement van Landbouw de landbouwbelangen niet gediend zouden zijn. Ook aan een specialen directeur-gene raal voor den landbouw heeft spr. op dit oogenblik geen behoefte. Zoowel spr. als minister Kan volstonden met een waarne mend directeur-generaal, nl. dr. Swaving, die uitnemende diensten aan de regeering STEUN AAN DE MELKVEEHOUDERIJ. MENGGEBOD VOOR MARGARINE. GECONTROLEERDE VERKOOP VAN ZUIVELPRODUCTEN EN SPIJSVETTEN. Een wetsontwerp is ingediend, houden de tijdelijke maatregelen tot hulpverlee ning aan de melkveehouderij In de toelichting zet de regeering uit een den hoogst ernstigen toestand, waar in het veehoudersbedrijf verkeert ten ge volge van een tot heden ongekende waar dedaling van de opbrengst der melkpro ductie, waa rdoor het bedrijf aan algeheel e verarming is prijs gegeven. De regeering heeft hierin aanleiding gevonden, maatregelen te beramen en ad vies ingewonnen van de Landbouw-Crisis- Commissie. De strekking van dit advies heeft zij aanvaard. Het plan waarvan de regeering is uit gegaan, is als volgt door het „Vad." over zichtelijk weergegeven: Voor zuivelproducten. Gecontroleerde verkoop met mogelijk heid van prijsbeinvloeding voor wat de binnenlandsche markt betreft; fondsvor ming door middel van de baten van de zen verkoop. Voor margarine. Opneming in de margarine van een niet onbelangrijk percentage boter, welke te mengen boter tegen iets lageren prijs dan de boter in het algemeen, centraal wordt geleverd. Voor andere spijsvetten. Gecontroleerde verkoop met mogelijk heid van prijsbeinvloeding. De regeering zet voorts uiteen de nood zakelijkheid, eenige nevenmaatregelen te treffen ten aanzien van punten waarmede het eigenlijke onderwerp in nauwe relatie staat. Bij de uitwerking van deze neven regelingen z al getracht worden zooveel mogelijk dezelfde verhoudingen als in nor malen tijd, maar dan op een hooger prijs niveau dan op het oogenblik, tusschen de genoemde producten te bewaren. Bij het door de regeering gekozen stel sel wordt de margarine als zoodanig niet in prijs verhoogd. In het mengproduct zal het element margarine denzelfden prijs behouden. Wat geschiedt, is slechts menging den margarine met boter. Daardoor wordt een waar verkregen, waarvan allen de boter mededraagt tot do voring van het fonds, dat voor steun van het veehoudersbedrijf zal aangewend worden. In verband ech ter met het feit, dat de aldus met marga rine gemengde boter geconsumeerd zal worden door minder draagkrachtigen, zal deze te mengen boter tegen lager prijs beschikbaar zijn, dan de boter, welke door meer draagkrachtigen als zoodanig genoten wordt. Deze menging brengt de consumptie van boter niet in gevaar en werkt in de richting van nationaal ge bruik van een nationaal produot. Den uitvoer van deze hoeveelheid dan ook werkelijk mogelijk te maken is een der doeleinden der voorgedragen regeling. Uit het te vormen crisis-zuivelfonds zal op alle melk welke onder controle verwerkt is, een zoodanige toeslag worden verstrekt dat de netto opbrengst der melk van een zeker vetgehalte per kg. een bepaalden richtprijs bereikt. Er moet gelegenheid zijn den richtprijs te toetsen aan de gegevens omtrent alle factoren welke de productie kosten uitmaken. Als inkomsten waaruit het Crisis-Zuivel- fonds zijn baten zal trekken, denkt de re geling zich de opbrengst van merken, welke tegen een prijs, variabel voor ver schillende tijdvakken, beschikbaar zullen worden gesteld. Er zal met kracht moeten worden gewaakt tegen het gevaar dat de Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het voortgezet debat inzake de ontwa pening. (2de blad). Groote aardverschuiving bij Kochem aan de Moezel. (Buibenl. Berichten, 2de blad.) BINNENLAND. Verbod van in- en doorvoer van groen ten en bloembollen in Frankrijk. (2de blad). Wetsontwerp tot steun aan de melkvee houderij. (lste blad). De electrische fiets. (1ste blad). heeft bewezen. Thans is degene, die 23 I jaren diens plaatsvervanger is geweest, j bereid gevonden diens functie te bezetten. De V oorzitter deelt mede, dat het wetsontwerp inzake voorbehoud van toe treding tot het ontwerp-verdrag betreffen de aanduiding van het gewicht op groote stukken vervoerd per schip, van de agenda moest worden afgevoerd, daar de betrok ken minister niet aanwezig is. prijs opzet zou worden verhaald op den le verancier van de melk. In het stelsel is opgenomen de mogelijkheid een gebod tot verwerking van melk in brood vast te stellen. De uitvoering van dit stelsel zal in han den worden gelegd van een rechtspersoon lijkheid bezittend lichaam, genaamd Cri- sis-Zuivel-Centrale in het bestuur waarvan vertegenwoordigers van alle bij dit com plex van steunmaatregelen betrokken be langhebbenden zitting hebben. De Centrale zal de merken alleen ver strekken aan door haar alleen erkende producenten en importeurs van zuivelpro ducten en spijsvetten en aan evenzoo er kende margarineproducenten tegen beta ling van een door den Minister vastgesteld bedrag. De Centrale stort de opbrengst der mer ken in een dusgenoemd: Crisis-Zuivel- Fonds waarvan de baten op de aangege ven wijze zullen worden besteed. In het ontwerp is voorzien het expirec- ren der regeling, behoudens verlenging bij de wet, na een werking van ten hoogste drie jaar. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeester. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Medemblik P. C. J. Peters. Do heer P. O. J. Peters, benoemd tot bur gemeester van Medemblik, werd 21 Maart 1891 te Weert geboren. De heer Peters, die aanvankelijk onder wijzer in Bemmel en daarna in Amsterdam was, kwam in 1917 in de gemeente-admini stratie, eerst te Halfweg vervolgens te Am sterdam. In 1923 werd hij benoemd tot secretaris van de gemeente Laren (N.-H.) en administratieur (hoofd) van het gemeen telijk gasbedrijf aldaar. Voorts is hij secre taris van de afdeeling Noord-Holland van de Vereeniging van Ned Gemeenten en lid van de vaste commissie voor uitbreidings plannen in de provincie Noord-Holland. Hij is Roomsch-Katholiek. LOONSVERLAGING BIJ DE N.Z.H.T. Voorloopig opgeschort. De conferentie door de directie van de N.ZH. tram met vertegenwoordigers van de personeelsorganisaties te Haarlem ge houden, heeft tot resultaat gehad, dat de op 1 Mei in te gane loonsverlaging voor loopig is opgeschort. Er zal op 10 Mei een nieuwe bespreking worden gehouden. De bekende industrieel A. S.. v. d. Bergh overleden. De lieer A. S. v. d. Bergh reed met zijn auto ir. de Ruycbroklaan te 's-Gravenhagc, toen de wagen plotseling stopte. Mén vond teen den heer v. d. Bergh dood achter het stuur zitten gebleken is, dat hij aan 'n hartverlamming wos overleden. Door den Geneeskundigen Dienst werd het stofte- lijk overschot naar de wonig aan de To bias Asscrlaan overgebracht. De overledene bereikte den leeftijd vaal 76 jaar. De heer Van der Bergh werd 24 Octo ber 1855 te Geffen bij Oss geboren. Hij kwam reeds op zeer jeugdigen leeftijd in de zaak van zijn vader, den heer S. v. <L Bergh, die toen een exporthandol dreef in natuurboter en later de grondvester is ge worden van het margarine-concern.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1