WOENSDAG 20 APRIL 1932 No. 7181 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VERMAKELIJKHEDEN IN ENGELAND UIT HET PARLEMENT 23ste Jaargang S)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal JBij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per pott f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935. REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en vprkoop f 0.50. WIJZIGING VAN EEN WET VAN 1780. De Valera's gevaarlijk standpunt. Het Volkslied. LONDEN, 18 April 1932. De vorige week is het wetsontwerp op de Zondagsvoorstellingen door het Lager huis in tweede lezing aangenomen met 235 tegen 217 stemmen. Het was een vrije stemming, geheel los van de partij-indee lingen. Ministers spraken en stemden te gen ministers, en oppositiemannen gingen met leden der regeeringspartij mede. De meerderheid was zeer gering. Zij was zóó gering, dat zich bij de artikels- ge wijze behandeling nog tal van moeilijk heden kunnen voordoen. De mogelijkheid dat in het najaar des Zondags alle „open bare vermakelijkheden" voor het publiek gesloten zullen moeten blijven, blijft dus bestaan. Het wetsontwerp op de Zondagsvoor stellingen of, gelijk het in den volksmond heet: de Zondagsbioscoop, bevat niets waardoor wijziging gebracht zou worden in den toestand, gelijk deze reeds sinds vele geslachten bestaat. In Engeland zijn des Zondags alle „openbare vermakelijk heden" gesloten tot 's avonds zeven uur; daarna kunnen zij voor het publiek ge opend worden. Van dit recht maken de bioscopen bijna algemeen, concertzalen in grooten getale, schouwburgen evenwel nooit gebruik. Gemeentebesturen kunnen door bijzondere verordeningen de Zon dagssluiting verscherpen, hetgeen vooral in het meer puriteinsche Noord- en mid- den-Engeland gebeurt, of, met toestem ming van de regeering, vrijstellingen ver- leenen, b.v. in de badplaatsen tijdens het seizoen. Deze regeling beheerscht sinds een 'halve eeuw of langer de Zondagsontspan ning. Het voornaamste doel der overhe den is steeds geweest te voorkomen dat gedurende de kerkdiensten wereldsche vermaken toegankelijk waren. Daar in Engeland de Anglicaansche avonddien sten en het Katholieke Zondagslof zelden later aanvangen dan zes uur of half ze ven, wordt althans in Londen den bios copen en concertzalen toegestaan van ze ven uur af haar deuren te openen. In an dere steden, zooals Manchester, blijven zij echter den geheelen dag gesloten. De tot nu toe gevolgde regeling even wel is niet in overeenstemming met de wet van1780, die hooge boeten stelt niet alleen op het geven van uitvoeringen en voorstellingen op Zondag, doch ook op de bijwoning daarvan. Het vorige jaar stelde een jonge dame, klerkjjr _op een no tariskantoor, een vordering vjpi bedrage van 5000 p. st. in tegen een -groote Lon- deneche bioscoop, omdat deze op Zondag ▼oors te Hingen gegeven had. Aldus trad zij op in een rol, die ten onzent en in de meeste andere landen niet bestaat, die van „public informer", of „openbaar aan klager". Aangezien de wet er is in het algemeen belang, heeft de Engelsche bur ger onder bepaalde omstandigheden het recht, schadeloosstelling te eischen we gens overtreding der wet. Het proces, dat groote belangstelling gaande maakte, eindigde met toewijzing van den eisch. Maar tevens werd in regeerings- en par- lementskringen de wenschelijkheid be sproken, de bijna vergeten wet van 1780 op zoodanige wijze te herzien, dat de sinds lang toegepaste regeling gewettigd zou worden. Hiertegen stak evenwel krachtig georganiseerd verzet op van de zijde der Puriteiten, en in het bijzonder van die der Sabbattisten, die, gelijk steeds wanneer iets dergelijks aan de hand is, oneindig veel talrijker bleken te zijn dan iemand vermoed had. Van de zijde der twee groote kerken, de Anglicaansche en de Katholieke, vond dit verzet evenwel geen steun. Geen van beide moedigt het bezoek van bios copen op Zondag aan, en geen van beide verbiedt het. Maar beide zijn vUn oordeel dat het de geestelijke en niet de wereld lijke overheden zijn, die in beginsel heb ben vast te stellen of het bezoek aan een bioscoop of concertzaal in strijd is met de Zondagsheiliging. De zaak had bovendien nog een ande ren dan een ethiscben kant. Het over- groote deel van de winst, door Zondags voorstellingen afgeworpen, kwam terecht in de kassen der ziekenhuizen en liefda dige instellingen, die hiervan ten bedrage van vele millioenen per jaar profiteerden. Het nieuwe wetsontwerp is in hoofdzaak ©en compromis. De bestaande feitelijke toestand wordt erdoor bevestigd. De wet van 1780, die tot stand kwam in een tijd van politieke en moreele inzinking, waar van een puriteinsche herleving de reactie was, zal vervallen. Het geven en bijwonen van voorstellingen op Zondag zal niet lan ger bij de wet verboden zijn, maar de plaat selijke overheden zullen hebben te beslis sen of de Zondags-vergunningen verleend worden, en dit zal alleen mogen gebeuren indien een aanzienlijk deel van de ingeze tenen eener gemeente openstelling van bioscopen, concertzalen enz. op Zondag verlangt. De winsten zullen in haar geheel ter beschikking van weldadige doeleinden moeten worden gesteld. Dat op negen na de helft der parle mentsleden tegen een ontwerp stemde, dat niets anders doet dan den sinds onheugelij- ken tijd bestaanden feitelijken toestand «codificeeren, bewijst opnieuw dat er maar heel weinig behoeft te gebeuren om het puriteitsinstinct in den Engelschman te doen ontwaken. Indien het religieus in stinct der Britten even gevoelig was, dan zouden er des Zondags in de kerken min der leege banken zijn! De lersche eed en de industrie. Hoeveel sympathie men ook moge voe len voor de nationale aspiraties der Ieren, men zal zich bezwaarlijk kunnen vereeni gen met het standpunt, door mr. De Va lera in zijn nota aan de Britsche regeering ingenomen met betrekking tot den eed. Aanvankelijk had hij dezen uit de grond wet willen lichten, omdat naar zijn oor deel en dat van door hem geraadpleegde lersche juristen de eed in het Tersch-Engel- sche verdrag niet verplichtend gesteld was. Deze interpretatie van art. 4 mocht aan vechtbaar zijn, zij diende in ieder geval ernstig onder de oogen gezien te worden, en wij gelooven dat indien De Valera voet bij stuk gehouden had. Engeland erin had moeten toestemmen het bewuste artikel te onderwerpen aan de uitspraak van een on partijdig scheidsgerecht. In zijn onlangs bekend gemaakte nota van 5 April evenwel schreef De Valera: „Of de eed al da/n niet een integraal deel was van 't tien jaren geleden gemaak te verdrag doet thans niet ter zake. Het eigenlijke punt is dat de eed een ondraag lijke last is voor het volk van dezen Staat, en dat het op de meest formeele wijze de onmiddellijke afschaffing ervan verlangd heeft". Aldus geeft De Valera het zuivere stand punt, dat hij aanvankelijk innam, op. Hij baseert zich niet lancer op het verdrag, wellicht omdat andere juristen hem heb ben medegedeeld dat zijn interpretatie twijfelachtig was Maar zelfs indien deze door een scheidsgerecht verworoen was. had De Valera met En?eland onderhande lingen kunnen aanknoopen over wijziging van art. 4. Thans zegt hij r Of art. 4 ons al dan niet bindt, doet niet ter zake; wij zijn er in geen geval langer van gediend. Dit standpunt is zwak en gevaarlijk; door het in te nemen, geeft De Valera de tegenpartij troeven in de hand, en dit was, bij den huidigen stand van het gesohil, even onnoodig als ongewenscht. De republikeinsche leider begaat, naar ons oordeel, in zijn ongeduld een ernstige fout. Hij gaat uit van de veronderstelling dat Ierland sterk zal worden door onaf hankelijkheid. Het omgekeerde evenwel lijkt ons dichter bij de waarheid: Ierland kan alleen onafhankelijk worden door sterkte. En wel door economische sterkte. Zoolang slechts 5 procent van Ierlands ex port naar andere landen dan Groot-Brit- tannië gaat, is de vrijstaat te zeer op En geland en op het gemeenebest aangewezen dan dat hij zich, door uit het Britsche ge meenebest te treden, niet hopeloos zou ver zwakken. Ierlands strijd heeft eeuwen lang geduurd, en president Cosgrave heeft te recht ingezien dat alleen een sterk en ge consolideerd, en bovendien een vereenigd Ierland, kon hopen zijn onafhankelijkheid te zullen bekronen. Na al die eeuwen van strijd spelen eenige jaren meer of minder geen rol. Zij mogen een rol spelen in het leven van De Valera, doch niet in dat der natie. Door overleg, op den grondslag van het verdrag, had misschien reeds thans iets verkregen kunnen worden. Maar het verloochenen van een verdrag of verdrags bepaling is steeds gevaarlijk en zelden goed te praten. De economische gevolgen kunnen nood lottig zijn. De groote lersche fabrieken werken voornamelijk voor Engeland. Scheidt Ierland zich af, of schrapt het den eed (hetgeen praktisch dezelfde gevolgen kan hebben) dan zullen lersche goederen aan dezelfde rechten onderworpen worden als buitenlandscbe, en in vele gevallen daartegen niet meer kunnen concurreeren Reeds ie er sprake van dat Messrs. Guin ness, een der grootste brouwerijen ter we reld, in dit geval een belangrijk deel van hun bedrijf naar Manchester zullen over brengen. Messrs. Jacob and Co., biscuits- fabrikanten te Dublin, die met ongeveer 3000 man werken, hebben aan het personeel medegedeeld, dat zij de helft hunner arbei ders zullen moeten ontslaan ingeval Ier land uit het gemeenebest treedt. Ongerust heid heerscht ook ten aanzien van de Ford Company te Cork (de oudste Ford), welker bestaan in Ierland eveneens onzeker zou worden. God save the King. Een der plaatselijke afdeelingen van de League of Nations Union heeft een wijzi ging aangebracht in het Engelsche volks lied, de British Legion heeft hiertegen ge protesteerd, en wil een Nationale confe rentie bijeenroepen, en de openbare mee ning begint zich over de zaak op te win den. De League of Nations Union is een hon derdduizenden leden tellende vereeniging, welke propaganda voor Volkenbondsbegin selen beoogt, maar ontelbare vrienden van Genève van zich vervreemd heeft door haar uiterst-pacifistische tendenzen, haar op vallende welwillendheid jegens oommunisti- sche kringen, en haar neiging om bij alles, wat gebeurt, Engeland in het ongelijk te stellen. De British Legion is de door veld maarschalk Haig opgerichte, en van alle politiek onafhankelijke organisatie van oud-strijders. De belangrijkste wijziging, welke in hot volkslied aangebracht is, betreft de be roemde regels: O Lord our God arise, Scatter his enemies, And make them fall. Hiervan heeft de Bond gemaakt: May just and righteous laws Uphold the public cause And bless our isles. Wij gelooven niet dat een dergelijke uiting van pacifisme eenig nut heeft.'De „vijanden des konings". die „verdreven en ten val gebracht" moeten worden, zijn zelfs geen buitenlandsohe, maar binnen- landsche vijanden. Het vers werd gedicht in den tijd toen zoowel republikeinen als pretendenten de dynastie bedreigden, en hierop hebben deze, evenals eenige ande re regels betrekking. Wat zou er overigens voor kwaad in kunnen steken, dat een volk God smeekt den koning tegen buitenland- sche vijanden te beschermen? Afgezien hiervan moet men oude volks liederen nooit te veel op den keper be schouwen. Welke toepasselijkheid hebben heden nog de Marseillaise en in zekeren zin ook het Wilhelmus? Maar zij zijn meer of minder mooie tradities, waaraan wij de voorkeur geven boven een volkslied, waarin ouderdomspensioenen, invoerrechten en werkloozenverzekering bezongen worden. Wij maken ze toepasselijk door onzen goe den wil en vaderlandsliefde. Een nieuw crisisdebat in de Tweede Kamer (Van onzen Parlementairen medewerker). Inplaats van een debat te worden over de vraag, of het gewenscht zou zijn, dat de Regeering overgaat tot ontbinding van allerlei burgerrechtelijke overeenkomsten, is de discussie over de motie-Knottenbelt uitgedijd, misschien moet men zeggen: ontaard tot een nieuw crisisdebat, waarin uiteraard geen nieuwe gezichtspunten konden worden geopend. Of men nu den heer Slotemaker de Bruine (C.-H.) hoort opkomen tegen de thesis, dat elke loonsverlaging moet bestreden worden en het behoud der so ciale verzekeringswetten en der collec tieve contracten bepleiten; of men den heer v. Voorst tot Voorst (R.-K.) hoort uiteenzetten, dat de consumenten van agrarische producten teren op kosten van den nood der producenten, waarbij hij gelegenheid kreeg tot de klacht dat het slachthuis te Nijmegen 9 80 vraagt voor het slachten van een varken en 32 pet. winst maakthet is alles in ietwat gewij- zigden vorm al evenzeer herhaling van het bekende, als wanneer de heer W ij n- koop komt betoogen: al jullie streven, èn van den heer Knottenbelt èn van de Be geering èn van* de sociaal-democratie („daar hèb je de drieëenheid" hoonde Lou de Visser, toen op dit oogenblik Minister Verschuur, de heer Knottenbelt en de heer Cramer bijeenstonden) is op hetzelf de doel gericht: neerdrukken van het pro letariaat, om het kapitalisme op de been te helpenwij alleen communisten kunnen redding brengen door het kapitalisme te vernietigen Al evenmin verrassend was de korte rede van den heer Weitkam p (C.-H.), die niets zag in het socialistische pogen om de Regeering er toe te brengen gelden uit de zakken van het eene individu in het andere over te hevelen. De de heer Kersten (St. Ger.) afkee- rig is van ingrijpen der overheid in het maatschappelijk leven en dus niets ziet in ontbinding van burgerrechtelijke over- eenkomsten, is niet bepaald een revelatie. Dat hij van de Overheid wilde, dat zij de zonde zou tegengaan en van oordeel was, dat zij dit niet doet, en ook de A.-R. en C.H. er eigenlijk al evenmin voelen. Alles is maar eten, drinken en vroolijk zijn, vol gens dezen afgevaardigde. De werkloozen moeten niet naar de bioscopen. Het volk wordt loszinniger. Wij 'maken het geld zoek in een leven van jool en pret. Er zijn menschen, laten de A.-R. maar eens in eigen rangen kijken 1 die tienduizenden uit de openbare kassen trekken. Ons volk gaat dansend en springend zijn on dergang tegemoet. En de Regeering duldt zonder meer het mishandelen van werk willigen en doet niets tegen het misbrui ken van het steungeld. De sociale wetge ving moet worden ingetrokken. Hoe kon de heer Slotemaker behoud daarvan be pleiten Op het platteland is de toestand onhoudbaar. De Regeering trapt de boe ren door behoud der verzekeringswetgeving in den grond De zegelplakkerij is niet meer te dragen. Als spreker voortdurend geïnterrum peerd wordt door de heeren v. d. He u- v e 1. Beum e r e.a. die hem verwijten de zaken onjuist voor te stellen, daagt hij den heer Colijn uit kennis te willen nemen van de feiten, die hij mededeelde, ten be- tooge dat de boeren de verzekeringspre- mieën niet kunnen betalen. Er is groote opwinding in de Kamer. De V oorzitter klopt en verzoekt den spreker in zijn bankje te gaan staan. (Hi lariteit.) Dan komt de heer Korten h o r s t (R.-K.) aan het woorden de atmosfeer is plotseling ontladen, want deze spreker komt mot een meer wetenschappelijk ge tint betoog, dat een verlaging der meeste loonen en salarissen in ons land onvermij delijk is en niet noodzakelijk tot verlaging van het levenspeil behoort te leiden. Spr. beriep zich op den sociadl-democraat Mansholt en stelde dezen tegenover Hiem- stra en tegenover de „romantiek" van Wijnkoop, die het revolutier>aardje weer eens aan bet dartelen wilde brengen, zoo als Wibaut vroeger reeds deed. Spreker gaat dan uitvoerig in op de systemen, die zooal tegen de crisis worden aangewend: de autarchie van Hoover, de inflatie van MacDonald en het systeem-Brüning, dat de heer Knottenbelt ook wil. Onze re geering doet van alles wat. Spr. vraagt zich af, of niet het systeem ^an Prof. Mees kan worden toegepast volgens het welk de geldswaarde in alle contracten op en neer gaat met het indexcijfer van het levensonderhoud. Hij beveelt deze ge dachte, geïnspireerd door de motie-Knot tenbelt. bij de Regeering aan. In de motie- Hiemstra ziet hij een aandrang tot sociali satie welker onbereikbaarheid immers reeds na een studie van 7 jaar door een commissie onder voorzitterschap van wij len Mgr. Nolens is aangetoond. Heden voortzetting. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een goede stap in de richting van de ontwapening. (2de blad). Engelsche begrooting moedgevend. (2de blad). BINNENLAND. Bij een echtelijk drama te Rotterdam heeft een zeeman zijn vrouw doodgesto ken. (Gem. Ber., 3de blad). Verschillende verkeersongelukken. Twee dooden te Den Haag. (Gem. Ber., 3de blad en Laatste Ber.). Weer nieuws van het smokkelfront. nieuwe pantserauto gesignaleerd. (Gem. Ber., 3de blad). De brandstichting te Uithoorn. (Recht zaken, 1ste blad). VAN ONZEN ROMEINSCHEN CORRESPONDENT Bladz. 5 VERMAKELIJKHEDEN IN ENGELAND. DE IER- SCHE EED Bladz. 1 ONS KAMEROVERZICHT Bladz. 1 LASTERLIJK GESCHRIJF Bladz. 2 EEN GEÏLLUSTREERDE PA GINA VOOR DE VROUW Bladz. 7 DE SCHANDAALCOLPORTAGE TE AMSTERDAM. Een aanklacht wegens smaad. Nu de schandaalcol portage in Amster dams straten zioh niet ontziet een Am sterdamsehen kapelaan met name te be schuldigen van ergerlijke handelingen, is door dezen priester een aanklacht tegen mej. Bertha Tunteler, echtgenoote van J. Bon, ingediend wegens beleediging en smaad. Ook ia een dergelijke aanklacht ingediend tegen de oolporteurs Meursing en v. d. Laan. HET ELECTRISCHE RIJWIEL. Al eenige maanden zijn er geruchten in omloop, dat men in het Philips Laborato rium doende is met het ontwerpen van een electrisch voortbewogen rijwiel. Naar wij thans vernemen, hebben proefnemingen met dit nieuwe rijwiel in de praktijk zeer goede resultaten opgeleverd, zoodat op deze nieuwe vinding reeds eenigen tijd ge leden octrooien zijn aangevraagd. Inmid dels heeft Philips aan een vijftal Neder- landsche rijwielfabrieken het recht ver leend om, gebruik makende van hare dingen op dit gebied, electrische rijwielen te construeeren. Deze fabrieken zijn: N.V. Burgers E. N. R. te Deventer. Gazelle-Rijwielfabriek te Dieren Jüncker-Rijwielfabriek te Rotterdam. N.V. Simplex, Machine Rijwielfabriek te Amsterdam. N.V. Handel Mij. R. S. Stokvis Zn. te Rotterdam. Men is in deze fabrieken thans bezig de kaatste hand aan de olectrische rijwielen te leggen, zoodat deze spoedig op de markt zullen verschijnen. IN HET STUCAD00RSBEDRIJF. Het landelijk contract. De Nederlandsche stuca doors patroons bond en de R. K. stuoadoorspatroonsbond hebben met den R. K. bouwvakarbeiders en den Nederlandschen christelijken bouwar- beidersbond overeenstemming bereikt over het landelijk collectief contract. De alge- meene Nederlandsche stucadoorsbond en de landelijke federatie van bouwvakarbei ders hebben hot contract niet aanvaard, omdat zij geen genoegen nemen met een verlaging van 2 oent per M2. op het tarief in het vlakke werk, verlaging van tarief van het cementwerk en enkele onderge schikte veranderingen in het landelijk col lectief contract. Purmerender marktgelden verlaagd. De raad der gemeente Purmerend heeft aan B. en W. overgelaten, de marktgelden te verlagen. Waarschijnlijk zal deze ver laging gemiddeld 10 pet. bedragen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1