RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING DONDERDAG 14 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 brandstichting? Voor de Amsterdamsohe Rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad de 44-jarige postbode P. de K. wegens brand stichting en uitlokking daarvan. De man, thans gedetineerd was eigenaar van een café in De KwakeL dat bewoond werd door Hendricus Kroone en zijn gezin. Den verdachte werd ten laste gelegd, dat hij in Juli 1928 in een schuurtje, dat onder hetzelfde dak was gebouwd als het café, brand heeft gesticht. tengevolge waarvan gevaar van goederen te duchten viel voor het café en voor de nabijgelegen percee'en. Dezen brand zou hij hebben ge sticht om de som, waarvoor het café was verzekerd, in handen te krijgen. De poging mislukte echter, daar alleen de goederen verbrandden en het vuur tijdig werd gc- bluscht. Subsidiair was hem uitlokking tot brand stichting ten laste gelegd; aan den schil der van V. zou hij 100 hebben toegezegd als deze den brand zou stichten. In de tweede plaats zou hij in 1929 en 1930 verschillende malen getracht hebben de caféhoudster te bewegen zelf brand te stichten in het door haar bewoonde café. De vrouw ging echter niet op zijn voorste-1 len in. In de derde plaats zou verdachte zelf in den nacht van 5 op 6 Juni 1930 brand hebben gesticht, tezamen en in vereeniging met andere personen. Dien nacht brandde het café, dat geheel van hout was opge trokken, daar het in de „vuurlinie" lag, geheel af. Door dezen brand was er gevaar ontstaan voor de bewoners van het café. Subsidiair wa-s verdachte uitlokking tot brandstichting ten laste gelegd. Hij zou twee personen ertoe hebben gebracht den brand te stiohten. Tenslotte zou verdach te ook de vrouw van zijn compagnon, een bloembollenhandelaar, welk beroep ook verdachte als nevenberoep uitoefende, er toe hebben gebracht brand te stichten in perceel aan den Ameteldijk te Uit hoorn, door haar beheerd. Het lag in de bedoeling van verdachte door dezen brand de verzekeringssom machtig te worden, om een nieuwe bloembo-llenschuur te bou wen. Eenigen tijd geleden hebben de vrouw en haar echtgenoot zich wegens dezen brand voor de rechtbank te verantwoor den gehad. Deze brand was echter aan stonds door de buren gebluscht. In totaal waren 46 getuigen opgeroepen van de zijde van het O. M. mr. D. Reilingh 31. De verdediger mr. Branberger had. 15 getuigen k décharge opgeroepen. Verdachte ontkende zich schuldig te hebben gemaakt aan brandstichting of uit lokking daarvan. De president mr. J. Huysinga: „U hebt v. V. toch geld beloofd?" Verd.: „Neen, dat heb ik niet gedaan, maar ik was bang voor hem, omdat ik bang was, dat hij 's nachts brand zou stich ten, waardoor de kinderen gevaar zouden loopen. Het blijkt, dat het café verzekerd was voor 4500 dit bedrag werd dan ook door de verzekeringsmaatschappij aan ver dachte uitbetaald. De caféhoudster deelt mee, dat ze ver schillende malen brand heeft gehad, de eerste maal in 1928, toen de goederen m het schuurtje verbrandden. Een jaar later ontdekte ze, hoe in een kast in het café papier te smeulen lag. Meermalen zou verdachte getracht heb ben haar tot brandstichting te brengen. Schop maar een petroleumstel omver, dan zit er voor jou ook wel wat aan, had verd. tegen haar gezegd. De Officier van Justitie: Hoeveelmaal heeft verdachte u dat gevraagd?" Getuige: „O, wel een keer of tien, twaalf". Verdachte: Ten hoogste twee keer heb ik erover gesproken. Ik was bang, dat van V. den boel zou aansteken en als er dan toch brand moest komen, dan liever over dag. Dan liepen de kinderen geen gevaar. Want ik ben ei zeker van, dat van V. het brandje in den schuur heeft aangestoken. Uit de verklaringen van de caféhoud ster en haar man blijkt voorts, dat ze bij •den brand in den nacht van 5 op Juni 1930 met haar kinderen, 5, 4 en 2 jaar oud, in nachtgewaad hebben moeten vluohten Ook de inboedel was verzekerd, voor 2800, waarvan 2100 aan den café houder werd uitbetaald. Verdachte heeft na den brand rondverteld: „Voor Kroone den caféhouder, is de brand niet erg: hij is voor 4800 verzekerd, maar ik ben mijn café kwijt."' En dat, terwijl verdachte het perceel voor 4500 had verzekerd en de verzekeringssom voor den inboedel slechts 2800 bedroeg. De vroegere hospita van Van V. ver klaarde, dat deze haar had meegedeeld, hoe verdachte hem 100 had beloofd, als hij den brand zou stiohten. In termijnen zou dit bedrag worden uitbetaald. Op zekeren avond was van V. thuisgeko men en had gezegd: ,,'t Is mislukt". De tuinder G. P. van E., na de pauze gehoord, wiens vrouw op instigatie van verdachte indertijd brand had gesticht in zijn woning, verklaarde dat de vrouw hier toe was aangezet door verd., omdat de blcembollenhandel dien hij tezamen met getuige dreef, niet floreerde en er geld noodig was om een nieuwe bloembollen- schuur te bouwen. Dit geld zouden ze in handen krijgen als de verzekeringsmaat schappij het bedrag, waarvoor de woning van getuige tegen brand verzekerd was, zou hebben uitbetaald. Getuige had den verdachte gevraagd of hij, voordat de brand was gesticht, zijn papieren nog in veiligheid moest brengen. Neen, dat was niet noodig. had ver dachte geantwoord, „de verzekering be taalt toch wel uit." Getuige en zijn vrouw hadden inderdaad de woning in brand gestoken, ze werden te dier zake eenigen tijd geleden door de Amsterdamsohe rechtbank veroordeeld. De president vraagt den getuige of hij wel eens met verdachte gesproken had c.ver den brand in het café van verdachte. I)it blijkt het geval te zijn geweest. Getui ge had verdachte gevraagd: „Zeg, dat café heb je zeker zelf in brand gestoken?" Deze vraag had verdachte bevestigend beant woord Tot twaalf uur, had verdachte ver klaard, heb ik bezoek gehad. Na twaalven ben ik op de fiets naar het café gereden en heb door een open raam brandende lappen, in petroleum gedrenkt, naar bin nen geworpen. Ik heb vervolgens steenen op het dak geworpen om de bewoners te wekken. Ik zou ze nooit hebben laten ver branden." Dadelijk na het uitbreken van den brand is, naar getuige verklaarde, verdachte naar zijn woning terug gereden. Verdachte: Deze getuige liegt alles, hij fantaseert. De president: Maar welke redenen zou hij daartoe hebben? Verdachte: „Misschien heeft hij des tijds zijn straf erdoor verlicht." Getuige verklaart nog, dat de woning door zijn vrouw in brand gestoken op ad vies van verdachte, niet zijn eigendom was Wel de inboedel, die voor 1500 a 2000 was verzekerd. Van dit bedrag zou de nieuwe schuur worden gebouwd, die dan weer zoo hoog mogelijk zou worden verze kerd. Als de verdachte in lachen uitbarst, vraagt getuige hem: „Lacht u daarom?" Getuige beweert -dit reeds vroeger aan zijn verdediger te hebben meegedeeld, maar tijdens zijn verhoor in de vorige brandstichtingszaak is deze verklaring nooit ter sprake gekomen. Uitvoerig deelt getuige mee. wat hij met verdachte be sproken heeft. „Als ik zou zeggen, dat ik het gedaan had, zou hij voor mijn vrouw en kinderen zorgen. Kun jij begrijpen dat er menschen zijn, die zoo iets doen en het dan beken nen. Dat zou ik nooit doen. Jou vertrouw ik en daarom vertel ik het je." De verdachte beweert, dat getuige wel van zijn vrouw en kinderen spreekt, maar clat hij vijf maanden van zijn vrouw en kinderen weg is geweest, zonder dat iemand wist, waar hij zich bevond. Getuige protesteert: „Mijn vrouw is wel een paar maanden bij haar zuster te Rot terdam geweest, nxaar ik bezocht haar ge regeld, om de veertien dagen, soms iedere week". Dan wordt de vrouw van dezen getuige gehoord, die door verdachte indertijd was aangezet om de bloembollenschuur in brand te steken. Uitvoerig wordt deze brandstichting behandeld: de vrouw verklaart, dat ver dachte, nadat de brand in haar woning tijdig was gebluscht, bij haar was geko- meu en had gezegd: „Wat jammer, dat 't zoo is afgeloopen, nu kun je het niet weer doen. Dat zou in de gaten loopen." Uit verschillende brieven blijkt, dat vnlsohe acten zijn opgemaakt om het te doen voorkomen, alsof verdachte eigenaar was van alle bezittingen van den tuinder van E. Dit is geschied, opdat geenerlei ver denking op van E. zou vallen bij de brand- stichtin in zijn woning. Het getuigenverhoor is daarna gosloten en de verdere behandeling van de zaak uitgesteld tot 18 dezer. „N.R.Crt." nootdorp. Volksbond. De R. K. Volksbond afd. Nootdorp, hield een ledenvergadering in het R. K. Vereenigingsgebouw. Deze verga dering was goed bezocht. Na opening en notulenlezing deed de voorzitter enkele mededeelingen, waarna deze het woord gaf aan den weleerw. heer Kapelaan. Deze hield een lezing over den achturigen of verkorten werktijd. Bij de rondvraag stelt de heer Goeman voor een lid, dat zich niet wil organiseeren in den bouwvakbond, te royeeren. Dit voor stel werd aangenomen. Nadat in het midden gebracht was, dat ook een tuinbouwarbeider, 'die niet georga niseerd is, lid is van den Volksbond, werd besloten deze te waarschuwen. Hierna werd de vergadering gesloten. VOORSCHOTEN. DOOK ZIJN WAGEN OVERREDEN EN GEDOOD. Hedenmorgen te ongeveer half elf had alhier een zeer tragisch ongeval plaats op den Veurschenweg nabij café Overbosch. De koopman C. Selbaoh uit Gouda, onge veer 55 jaar oud, koopman in rieten stoelen en manden, rijdende met paard en wagen langs den weg liep naast den wagen, waar van op een moment het paard schrok en op hol sloeg. De koopman werd tegen den grond geworpen en de wagen reed over zijn lichaam en zijn borstkas werd ingedrukt. Bijna onmiddellijk na het ongeval overleed de koopman. Dr. M. van der Stoel verleen de de eerste geneeskundige hulp. terwijl kapelaan Hoek eveneens aanwezig was. Het lijk is vervoerd naar het lijkenhuis op de Ned. Herv. begraafplaats alhier. Rijksveldwachter. Tot Rijksveldwach ter alhier, standplaats de Vink, is benoemd de heer C. Francken, thans in gelijke func tie te Schipluiden. W0UBRUGGE. BOERDERIJ IN VLAMMEN OPGEGAAN Het vee kon worden gered. Woensdagmorgen omstreeks half elf brak brand uit in een der hooibergen, staande op het erf van den veehouder P- in den pokier Vierambacht. Aangewakkerd door 'n feilen Noordwesten wind sloeg het vuur onmiddellijk over naar een tweede hooiberg en vervolgens naar de veostalling, welke met riet was gedekt, In minder dan geen tijd stond nlles. tot het woonhuis toe, in brand. Met groote moeite slaagde men er in om een 40 stuks hoornvee en een hoe veelheid varkens uit de brandeer» gebou wen te redden, slechte een kalf kwam in de vlammen om. Tn 7Pfir koi-teii t>;'' kapitale boerderij met woonhuis afgebrand. De brandweer was met stoom- en motor- snuit ter plaatse, doch stond tegenover deze vuurzee vrijwel machteloos. Slechts een drietal kleinere stallingen kon men be houden. De heer P. is tegen brandschade verzekerd. N00RDWIJKERH0UT. Uitvoering „St. Jeanne d'Arc. - Giste ren en eergisterenavond gaf de harmonie „St. Jeanne d'Arc" een feesttuitvoering voor donateurs ea kunstlievende leden in de zaal van het café van mej. de Wed. J. L. Brama. De zaal was beido avonden tot in de uiterste hoeken bezet. De voorzitter, de heer C. P. Broekhof, opende beide avon den mei den Cbr. groet, eu sprak er zijn genoegen over uit, dat uit de groote op komst bleek, dat de sympathie voor de vereeniging nog niet was verzwakt, dit is voor de leden een reden, om met dezelfde ijver door te gaan, om te trachten de ver eeniging op een nog hooger peil te bren gen. Hierna werd het programma afgewerkt. Onder de bekwame leiding van den direc teur, den heer C. de Haan uit Leiden, wer den een 5-tal muzieknummers gespeeld, n.l.1. Sambre a Meux, marseh; 2. Norma, ouverture; 3. Carmen, Fantasie; 4. Sou venir d'Amour, wals; 5. Gros Bazoef, inarscfh. Deze muzieknummers werden op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Het publiek gaf door een luid applaus te kennen, dat het gebodene op prijs werd ge steld. Na de pauze kwam het duo Joe en Nelli uit Utrecnt aan de beurt. Dit duo wist op uitstekende wijze de aanwezigen bezig te houden. Hartelijk werd er na elk stuk ge lachen, vooral bij het laatste nummer: „De oppasser-acteur". De pianobegeleiding door den heer Rosenbaum was eveneenB schit terend. Het waren genotvolle avonden en de voorzitter was voorzeker aller tolk toen hij degenen die hadden meegewerkt om de avonden zoo goed mogelijk to doen sla gen, dank bracht, en het duo een „tot weerziens" toeriep. Emmabloem-collecte. A.s. Zaterdag en Zondag zal bij gunstig weer de jaarlijksche Emmabloem-collecte gehouden worden ten bate van het Wit-Gole Kruis. Jongedames die zich nog beschikbaar willen stellen voor den verkoop der bloempjes kunnen zich alsnog aanmelden bij den weleerw. heer Kapelaan van Strae- len, ai hi er. WASSENAAR. Plotseling dood. Terwijl hij ten huize van de familie V. aan de Santhorstlaan verbleef, ter regeling van een begrafenis plechtigheid, bleef onze plaatsgenoot de- heer v. d. A., plotseling dood. Het lijk werd per ziekenauto van den heer Goemans overgebracht naar de wo ning aan de v. Zwijlen van Nijevoltstraat. Een partijtje boksen. De hoer K. uit Den Haag deed aangifte van mishandeling door den aannemer B„ waardoor hij aan hot gezicht bloedend word verwond. De po litie stelt een onderzoek in. „Excelsior", In het Patronaatsgebouw hield do Muziekvereeniging „Excelsior" een uitvoering ten bate van het Crisis- Comité. Alvorens met het programma werd aan gevangen, sprak de voorzitter, de heer D. Hoffman, oen kort woord tot de aanwezi gen. Hierop ving Excelsior onder leiding van Directeur L. C. Veerman aan cn werkte op van haar bekende wijze vlot en goed het programma af dat bestond uit Wel lington March (W. Zehle); -2. Lucie Silla (Ouverture W. A. Mozart); 3. Potpourri No. 10 (G. Rcnaud); 4. Les roses du midi (Wals Johann Strauss); 5. Selamlik Divertisse ment (F. Sehmitt); 6. Marche aux Flam beaux (G. Meijerboer). Alle stukken werden met een warm en welverdiend applaus be loond. Direct na het muzikale gedeelte ving het gezelschap van Hulp en Steun aan met bet vertolken van hot Amerikaansche tooncel- stuk in vier bedrijven. Tijdens de pauzo werd door Excelsior de tijd gekort met het geven van cenige mar- schen. Ook werd het woord gevoerd door den heer W. M. Lankhorst, als voorzitter van het Crisis-Comité, Kerncomité A. Hij dankt allen voor hun medewerking zoowel de werkende leden van Excelsior als de too- neelvereeniging Hulp en Steun. Namens den Burgemeester, die tot zijn spijt verhin derd was hier tegenwoordig te zijn, brengt hij eveneens dank voor het organiseeren van dezen avond. Hij houdt het Crieis- Comité bij allen warm aanbevolen in de voortdurende belangstelling. De heer Hoffmann wil hieraan nog iete toevoegen. Hij brengt dank aan de Patro naatscommissie, in den persoon van Kap. Heemskerk, die het Excelsior zoo gemak kelijk heeft gemaakt, om een batig saldo te kunnen maken, door de zaal op een vrij gevige manier beschikbaar te stellen. Het is zijn gewoonte niet tot do werkende le den van Excelsior zelf het woord te rich ten. Maar nu wil hij evenwel van die regel afwijken. Reeds vele malen werd er op Ex celsior een beroep gedaan, en bijna nimmer heeft men tevergeefs aangeklopt. Steeds werd op treffende, doch eenparige wijze ge volg aan een dergelijke oproep gegeven. Dit typeert geheel en al Excelsior, dat is een geest, waarop hij trotsch is, en hij vraagt hen daarom, om alles in het werk te stellen, om dien heerschenden geest te bewaren. Het vierde bedrijf ten einde zijnde, word met een spontaan applaus beloond. Door den voorzitter werd den spelers da nk ge bracht, want zij hebben indirect aan het Crisis-Comité een dienst bewezen, dooh di rect aan Excelsior door het leeuwenaandeel van dezen avond voor haar rekening te ne men en wel op een manier, die buitenge wone lof verdient; zij hebben laten zien hoe hot hoort en er ligt voor velen zelfs een raad en les in opgesloten. Spreker hoopt ook in de toekomst een open oor te mogen vinden bij de vereeniging Hulp en Steun. Tenslotte werden aan de drie mede- spe'ende dames door spr. bloemen aange boden. Eerst na twaalf gingen allen tevreden en met de wetenschap van „Waar voor het geld'' te hebben ontvangen, huiswaarls. Werkloosheid. Het aantal ingesohre- ven werkloozen bedraagt deze week 271. Gevonden voorwerpen. Bril in etui; bloemenmand, kist, huissleutel, dameshor loge, alpinomuts, veter met 2 sleutels. ter-aar. „Samenwerking". Genoemde vereeni ging hield haar ledenvergadering in het café Verhoef te Papevecr onder presidium van J. Le.iveld. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezige PER AUTO NAAR DE BLOEIENDE BOLLENVELDEN. Eenige wenken van de K. N. A. C. Do Koninklijke Nodcrlandsoho Automo biel Club doelt ons hot volgende mede: J Aangezien vermoedelijk ongeveer half April de bloeitijd der bolgewassen weer zal aanvangen, achten wij het van belang hun die plan hebben een bezoek te bren gen aan de bloeiende bollenvelden eenigo aanwijzingen te geven omtrent de plaat sen, welke men het beste kan bezoeken en tevens eenige wegen aan te geven, langs welke per auto deze velden het gemakke lijkst te bereiken zijn. In de tweede helft van April, waarschijn lijk tot begin Mei, zullen het ecrat de for- saho hyacinthen in haar schitterende kleu renpracht to bewonderen zijn. Een aller aardigst tochtje, dat ten volle van do pracht dezer velden geeft te genieten is, van Amsterdam af over Haarlem naar Heemstede, vanwaar men tot Voorhout toe langs do binnenwegen een prachtig overzicht krijgt van dc Hollandschc bloem bollencultuur. Van Den Haag en Leiden uit kan men den tocht in omgekeerde volg orde makeD en dus bij Voorhout beginnen en eveneens langs de binnenwegen noorde lijker rijden. Ongeveer to zelfder tijd zullen dc nar cissen bloeien. Deze worden iet» meer naar het Zuiden aangetroffen, speciaal in de om geving van Sassenheim, Noordwijkerhout cn Warmond. Als hoofdroute zou mon van- Haarlem uit dus bijvoorbeeld kunnen ne men den weg Heemstede, Benncbroek, Hil- legom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Noordwijk, Noordwijkerhout om dan over station Hillegom, Vogelenzang, Aerdenhout en Overveen weer naar Haarlem terug te keeren. Van Den Haag en Leiden uit kan men hetzij eerst via den grooten weg naar Haarlem rijden en dan terugkeer©» langs Overveen, Aerdenhout enz., of beginnen bij den achterweg om tenslotte bij Haarlem langs den grooten weg weer naar huis te gaan. Het is vooral aan te bevelen om af en toe een van de zijwegen in te slaan, welko naar intieme plekjes rijden, ten ein de rustig van do kleurenweelde te kunnen genieten. De tulpen besluiten het llollandsche bloemenfeest der bollenvelden. Naar allo waaruehijnlijkhoid zullen de vroege tulpc.i de laatsto week van April tot ongeveer 10 Mei in bloei staan. Om dezo te bewonderen doet men goed. de streek tusschen Haarlem cn Alkmaar op te zoeken. Men kan daartoe van Haar lem uit over Schoten—Santpoort en Ve!- zen ol wol over Bloemendaal en Driehui zen naar Volzon rijden en dan verder van daar over Beverwijk naar Castricum—Lim» men en Heilo naar Alkmaar, om rondrijden de over Egmond weer naar Castricum te rug tc keeren en naar het Zuiden af lo zakken. Ook dc Anna Paulownajjoldor zal omstreeks half Mei een bezoek meer dan waard zijn, wanneer de late tulpen wel ke van ongeveer 8 Mei25 Moi zullen bloeien haar voorgangsters komen vervan gen. Behalve de stroken ten noorden van Haarlem zijn ook de velden tot aan Lei den toe prachtige tulpenvelden rijk. Waar schijnlijk zal men daar tot ongeveer 20 Mei van de tulpen kunnen genieten. Het verdient uanbcvoling om tcnoindo zooveel mogelijk de drukte to vonnijdou op een werkdag een bezoek aan de bloem- bollenvelden te brengen en slechts bij hoo- ge noodzaak van de hoofdwegen gebruik te maken. leden en vraagt aller medewerking tot het. welslagen van de besprekingen, die gevoerd zullen worden ovor de verschillendo onder werpen. De secretaris, de heer A. Xicuwcnhuizcii leest de notulen, welke zonder op- of aan merking worden gearresteerd. Door ontstentenis van den penningmees ter brengt de voorzitter finnncieol verslag uit, dat door de commissie van verificatie, gevormd door de hceren P. Dobbo en B. Regelhof, na een nauwkeurig onderzoek, wordt gerapporteerd. Wegens bedanken van den heer W. B.ijloven werd als lid van het bestuur gekozen de hoer P. Dob be, die, na de vergadering bedankt te hebben voor het vertrouwen in hem gesteld, zijn benoe ming aanvaardde. Nu volgt oen zeer geanimeerde bespre king over het al of niet houden van een Bloemententoonstelling. Het voor en tegen werd verscheidene malen door de leden betoogd, doch op slot van zaken werd be sloten, gezien de slechte omstandigheden, te wachten tot een volgend jaar. Bij de rondvraag vraagt do heer Dobbo, hoe het zit met een medaille, die door iemands tussehenkomst geschonken is, maar nog niet aan den winnaar is afgege ven. De voorzitter antwoordt, dat dit door het bestuur nog eens opnieuw onderzocht zal worden. Dc contribufcieheffing werd aangohouden tot een volgende vergadering. Niet© meer aan de ordo, gaat de voorzitter over tot sluiting. sassenheim. Gevonden voorwerpen. Een nummer bord van auto G. 68250, een damoshand- sc-hoen, een bruine damesportemonnaie met inhoud, een melkbus, een jongensdas, vier pakken mandjes. Gevestigd: Mej. M. J. Verdegaal van Voorschoten. Mej. G. Schrijvers van Lisse. H. P. Zwetsloot en gezin van Lisse. Vertrokken: W. L. Klijn naar Bot terdam. Go boren: Herman, z. van G. M. Broekstra en J. v. Zonneveld. DE AVONTUREN 331. Zijn vrienden riepen den kikvorseh toe nu ook te stoppen, omdat zijn tegenstander zonder gangmaker reed, maar de kikvorseh bleef, wat dit betreft, Oost-In disch doof en reed door, onder gefluit en gejoel van ve len, die de partij van het muisje opnamen. Maar daar verscheen een kabouter op de baan en die reed nu in plaats van den professor. EEN VERKEERSAGENTJE. 332. Het werd nu een spannende wedstrijd, want do muis had den achterstand ingehaald en keek den kikvorseh in den rug. De supporters van de muis lieten het niet ontbreken aan aansporingen. Maar het gaf niets. Dc kikvorseh won het met een kleinen voorsprong.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9