HITLER'S LEGER ONTBONDEN BUITENLAND DONDERDAG 14 APRIL 1932 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 NIEUWE DUITSCHE NOODVERORDENING. Sluiting van bureaux der Hitlerianen. S.A. EN S.S. ONWETTIG VERKLAARD. Gisteravond heeft rijkspresident von Hindenburg een noodverordening onder teekend, waarbij de S.A. en S.S. (Sturmab- teilungen en Schutzstaffeln) van Hitier al gemeen verboden worden. Dit verbod geschiedt op grond van arti kel 48 voor het gehcele rijk. De conferentie dor landsvertegenwoordi- gcrs, welke gistermiddag is gehouden, is door de rijksregeering van dit verbod >n kennis gesteld en heeft zich op de eerste plaats met dé uitvoeringsbepalingen ervan bezig gehouden. De noodverordening met de uitvoerings bepalingen is gisteravond gepubliceerd. We ontleenen er het volgende aan: Alle militaire organisaties der nationaal- socialistische Duitsohe arbeiderspartij (in het bijzonder do stormafdeelingen) (S.A.), de Shutzstaffel (S.S.) met alle daartoe be- hoorende staven en dergelijke instellingen, met inbegrip van do S.A.-waarnemers, 8.A.- reserves, motorstorm-afdeelingen, marino- storm-afdeelingen, ruitergroepen, het vlie- gersoorps, automobielcorps, ambulance en de opleidingsscholen, de S.A.-kazernes en de arsenalen worden van stonde af aan ontbonden. Do voorwerpen, welke zich op het oogeu- ADOLF HITLEIt blik der ontbinding in het bezit bevinden van de ontbonden organisaties, of een deel harer leden, dienende of gediend hebben de voor de militaire doeleinden der orga nisatie, kunnen door de politie worden »n beslag genomen. Dit moet geschieden op verlangen van het rijksministerie van bin- nenlandsche zaken. Een op verlangen van den rijksminister van binnenlandsche zaken bevolen veilig stelling kan slechts gewijzigd worden met zijn toestemming. Aanspraken op schadevergoeding wegens het verlies of de beschadiging van de in be waring genomen voorwerpen zijn uitgeslo ten, voor zoo ver een dergelijke schade niet veroorzaakt wordt door een opzettelijke handelwijze. Wie aan een organisatie, welke op grond van deze verordening is opgeheven, als lid verbondon is, of haar op andere wijze steunt, of het, door de organisatie gescha pen organisatorisch verband verder hand haaft, wordt gestraft met niet minder dan een maand gevangenisstraf. Behalve tot gevangenisstraf kan men tot een geldboete veroordeeld worden. Officieus commentaar. In een Wolff-commentaar op de jongste noodverordening wordt o.a. het volgende gezegd De opheffing van deze „militaire" orga nisaties der nationaal-socialistische partij is overeenkomstig de grondregels van het staatkundige leven noodzakelijk om Je openbare veiligheid en orde te handhaven en de autoriteit van den staat voor ver deer ernstige afbrouken te bewaren. De genoemde organisaties zijn, zooals bekend, in alle uiterlijke dingen tot m kleinigheden geschoeid op militaire leest. Zij vormen een particulier leger, een partij- leger, zij het dan ook ten deele ongewa pend. Honderdduizenden zijn met de verplich ting tot onvoorwaardelijke gehoorzaamheid ten deele met kazerne-achtige huisvesting in formaties onderverdeeld, welke als mi litaire of politioneele manschappen kunnen optreden en opgetreden zijn. Reeds hot bestaan van een zoodanige strijdorganisatie, welke een staat in den staat vormt, is een bron van voortdurende •onrust voor de vreedzame burgerij. Het is uitsluitend 'n staatszaak een georganiseer de macht te onderhouden. Zoodra een der gelijke macht van particuliero zijde wordt georganiseerd en de staat dit duldt, be staat reeds gevaar voor orde en rust. De rustige kringen der bevolking kunnen een dergelijke, volgens haar aard eenzijdige en partijdige organisatie niet verdragen. De ontwikkeling leidt tot botsingen en ten slotte tot toestanden, welke overeenkomen met burgeroorlog. Thans zijn door de leiders der ontbon den organisaties verklaringen afgelegd over hun legaliteit. Zelfs indien dergelijke verklaringen volkomen ernstig gemeend zijn en gesteund worden door den wil vast te houden aan do wettigheid, dan nog is het aan geen twijfel onderhevig, dat in een rechtsstaat de maolit slechts georganiseerd mag zijn door de constitutioneele organen van den staat zelf. Iedere particuliere machtsorganisatie kan derhalve naar haar aard geen legale instelling zijn. Er bestaat ook gevaar, dat een derge lijke volgens al haar instellingen en voor schriften op den strijd in het binnenland gerichte organs»atie een of andeien dag de partij zelf zou leiden naar illegaliteit. De ontbinding der organisaties moot plaats hebben volgens de instructies van den rijksminister van binnenlandsche za ken. De verordening heeft geen betrekking op de N.S.D.A.P. zelf. Zij heeft binnen het kader der wetten dezelfde vrijheid van werkzaamheid als alle andere partijen. SLUITING DER BUREAUX. Doortastend politie-optreden. Op grond van de nieuwe noodverorde ning zijn in tal van steden gebouwen der nat. socialistische stormtropen gesloten, terwijl allerlei voorworpen in beslag wer den genomen. Te Berlijn zijn talrijke, bureaux, waar onder ook 22 tehuizen en woningen van bekende leiders der organisatie, doorzocht, en meerendeels gesloten en verzegeld. Al het aanwezige gedrukte en geschreven ma teriaal werd in beslag genomen. Incidenten •deden zich tot dusver niet voor. Aan de actie werd deelgenomen door 25 politie auto's, negen vrachtauto's, 150 recher cheurs, tien commissarissen en 120 politie agenten. Te Hamburg kwam het bij de sluiting der bureaux tot een incident. Voor de po litie kwam had men m het gebouw traan gas verspreid, zoodat de agenten de ver gaste vertrekken niet konden betreden. Men moest eerst de ruiten inslaan, om het gas te laten wegtrekken. Vijf personen werden gearresteerd. Het „Bruine Huis" te München is door de politie gesioten, terwijl de toegangswe gen werden afgezet. Ook in Stettin, Dres den, Hannover, üsnabrück, Breslau, Neu renberg, Stuttgart, Frankfort a. d. M., Darmstadt werden de bureaux der storm afdeelingen doorzocht en gesloten. Te 'Stettin werden ©enige uniformen in beslag genomen en te Diesden wapenvoorraden. In Üsnabrück werden insignes, voorwer pen die tot de uitrusting der troepen be lmoren etc. in beslag genomen. Te Frank fort werden twaalf gebouwen gesloten ter wijl de bewoners elders onderdak kregen. De actie geschiedde hier zoo plotseling, dat de bevolking er vrijwel niets van merk te. In Darmstadt en omgeving werden in beslag genomen: een vliegtuig, verscheiden auto's en motorfietsen, een aantal gepakte ransels, telei'oon-toesteiien, verbandartike- len, militaire jassen met schouderbedekkin gen van een regiment artillerie en een groote hoeveelheid andere militaire uit rustingstukken, schoppen, veldflesschen, broodzakken etc. Voorts wei-den allerlei wapens en een hoeveelheid documenten in beslag genomenook particuliere wonin gen werden doorzocht. Later hadden te Darmstadt samenscho lingen plaats, zoodat de politie zich ge noodzaakt zag met den gummistok de me nigte uiteen te drijven. De politie is geheel gemobiliseerd en afdeelingen kriusen in auto's door de stad. Er zijn verscheiden personen gearresteerd. Te Altona was boven den ingaug van het bureau der stormtroepen een groot bord aangebracht met de woorden „Hartelijk welkom". In de meeste plaatsen, ook in het Rijnsch-Westfaalsche industrie-gebied had de sluiting der gebouwen overigens zon der incidenten plaats. In Brunswijk is het verbod nog niet ten uitvoer gelegd. Dit zou samenhangen met het feit, dat de daarvoor bevoegde minis ter Klagges te Berlijn vertoeft en nog niet te Brunswijk is teruggekeerd. door andere maatregelen moet worden aangevuld. Het dool der ontwapeningscon ferentie is vermindering en begrenzing der bewapening. Grandi wees op de ervaringen uit den wereldoorlog, die er toe geleid hebben art. 5 van het verdrag van Versailles tot af schaffing van de zware aanvalswapens op te nemen. Op die bepaling heeft Italië het oog, indien het thans uitbreiding van het evrbod vraagt. Wij hebben, aldus Grandi, rekening gehouden met het feit, dat practisch reeds een overeenkomst be staat, die nauwkeurig de wapens aangeeft, welke van agressieven aard zijn. Spr. richtte zich tegen de argumenten van Tardieu en wees er op, dat de Fran- sche regeering in haar memorandum van 5 Febr. aangegeven heeft welke wapens voor afschaffing in aanmerking komen. Wat de gereedheid voor den oorlog betreft indien men een staat zijn militaire bewa pening ontneemt, dan vervalt de basis der bewapening, zelfs indien hij een grooter oorlogspotentieel bezit. Concludeerend zeide Grandi, dat de af schaffing der aanvalswapens de verdedi ging der staten en hun veiligheid versterkt want bij een aanval worden het Volken- bonds- en Ivelloggpact toegepast. DE WEERMACHT VAN SOVJET- RUSLAND. Het Zweedsche militare tijdschrift pu bliceert een aantal statistische gegevens over de legersterkte van sovjet-Rusland, waaraan het volgende is ontleend: Het vreieseffectief van het roode leger bedraagt 1.478.000 manschappen, maar bij algemeene mobilisatie kunnen 3.600.000 man onder de wapenen geroepen worden. De bewapening is in de laatste jaren be langrijk verbeterd. Ieder infanterie-regi- menfc beschikt over 2.867 geweren van het nieuwste model, 25 mitrailleur-geweren, 54 lichte mitrailleurs, zes infanterie-kanon- nen en zes stukken snelvuurgeschut. De laatste jaren zijn ook groote voorra den oorlogsmateriaal ingevoerd. Engeland heeft 120 tanks geleverd en Italië niet min der dan 300. Bovendien hebben de Italia nen ook honderdtallen watervliegtuigen ge zonden en motoren ter waarde van 90.000.000 lire. Nederland heeft aan Rusland prachtige een- en rneermotorige Fokkers S.V.A. ver kocht; Tsjecho-Slowakije 120 jachtvlieg tuigen met Jupiter-motoren van 450 P.K. Deze vliegmachines zijn ingedeeld bij de Russische jachteskaders. De sovjets hebben hun eigen vlieg-machi- ne industrie belangrijk weten uit te brei den en zijn thans in staat, honderdtallen I vliegtuigen in korten tijd af te leveren. I Het luchtvaartprogramma voor dit jaar omvat den bouw van 80 zware rneermoto rige bombardementsvliegtuigen, 80 ver kenningsmachines, 342 jachtvliegtuigen, 80 schoolvliegtuigen, 120 toestellen, die ge bruikt zullen worden ter beveiliging van de infanterie, twaalf vliegtuigen voorzien van laneeerbuizen voor luchttorpedo's en twee eskaders afweervliegtuigen. Verder zullen dit jaar nog 167 water vliegtuigen gebouwd worden voor de vloot, waaronder 63 groote jagers. Bovendien zijn er gelden uitgterokken voor de con structie van 18 waarnemingsballons van het type Zodiak. I De Russische regecring wilde al deze I toestellen door de eigen industrie laten leveien, maar wegens allerlei moeilijkhe den, die daarbij werden ondervonden, is thans besloten minstens drie-vierden van het benoodigde uit het buitenland te be- trekken. I De sovjetrepubliek beschikt op dit oogenblik in ronde cijfers over 2.000 vlieg tuigen, waaronder 800 toestellen voor de verkenning, 400 bombardeertoestellen, 400 jagers en 400 watervliegtuigen. Volgens het vijfjarenplan moet Rusland in 1935 beschikken over 5000 vliegmachines verdeeld over 62 luchtvaart-regimenten. Hitlerianen werpen bom in vergaderzaal. Tijdens een socialistische verkiezings vergadering te Lud wigsburg kwam het tot heftige demonstraties van een groep van eenige -honderden nationaal-socialisten, die reeds vóór de vergadering begon, in de zaal aanwezig waren en een groot tu mult veroorzaakten. Voor een deel werden zij door de politie uit de zaal gezet. Om negen uur werd oor een openstaand ven- ster een bom op het podium geworpen, die met een geweldigen slag ontplofte en de zaal in dichte kruitdamp hulde. De politie j neemt aan, dat de bom met kruit ea car bid gevuld was en van een lont was voor- zien. Daar men verdere aanslagen vrees- do, brak onder de aanwezigen een paniek stemming uit. Eerst later op den avond kon de spreker zijn redevoering voortzet ten. ONTWAPENING AFSCHAFFING VAN AANVALS WAPENS. italiaansch voorstel verdedigd. In de algemeene commissie van de ont- wapenigsconferentie heeft gisteren de Ita- liaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Grandi, de gelijktijdige en alge- heele afschaffing geëisoht van alle wa pens, die van beslissende beteekenis zijn voor de aanvalscapaciteit van een staat. Italië wenscht progressieve afschaffing der artillerie, te beginne met het zware kaliber en verder afschaffing der tanks. Elke staat moet, zoodra de ontwape- ningsconventie van kracht wordt, jaar lijks een bepaald percentage zijner linie schepen, vliegtuigmoederschepen en duik- booten afdanken. Verder wenschte Gran di progressieve afschaffing van bombarde- ments-vliegtuigen en vernietiging* van alle wapens, die kunnen dienen voor den gas en bacteriologischen oorlog. Nadrukkelijk verklaarde Grandi, dat deze kwalitatieve ontwapenig slechts een systeem is, dat CHINA JAPANSCHE TROEPENTREIN OPGEBLAZEN. Gevecht om een radio-station Uit Charbin wordt gemeld, dat een dy- namietaanslag is gepleegd op een Japan- schen troepentrein, waarmede 150 solda ten van generaal Tamon terugkeerden van de campagne tegen de guerillatroepen. De aanslag had gisteravond tegen elf uur plaats, toen de trein zich op 17 K.M. ten Oosten van Charbin bevond. De wagons vielen brandend in een ravijn en elf offi cieren en minderen werden gedood en 85 gewond van wie elf ernstig. Generaal Ta- moti moet met een vrocgeren trein Char- I bin zijn aangekomen. Japansche patrouilles zoeken in de om- I geving naar de schuldigen, die waarschijn lijk communisten zijn. Chineesche soldaten hebben een aanval J gedaan op het radio-station buiten de noordelijke poort van Moekden. Na een I gevecht van een half uur werd de aanval afgeslagen; een Japansche soldaat werd i gedood. DUITSCHLAND DE NAZI'S EN ROME. j „Hitier zal ons van Rome bevrijden". Reeds meerdere malen is gewezen op de dubbelzinige houding van de Hitler-bewe- ging vooral ook ten opzichte van de Ka tholieke Kerk. De nationaal-socialistische bladen leveren telkens weer opnieuw het j bewijs, dat de Hitler-beweging beslist anti- Katholiek is. In de nationaal-socialistische „Weïchsel- Zeitung", die to Marienwerder in Oost- Pruisen verschijnt, kwam dezer dagen een i verslag voor van een Hitler-manifestatie, die in het clubgebouw der nazi's kort voor den eersten stembusgang van de rijkspre sidentsverkiezing gehouden werd en waar bij een zekere dominee Kupsch het woord voerde. Alleen uit de crisis van het Duitsche volk. zeide Kupsok, is de wereldcrisis ont staan. Bewust vernietigt men de ziel van het Duitsche volk, ontneemt men het zijn geloof aan God en drijft men het in de ar men van het bolsjewisme. Dat is Rome's doel! Daarom haat Rome Hitier en geeft het de voorkeur aan Hindenburg, den Pro testant. Wie zijn Evangelisch geloof heeft, kan Hindenburg echter niet kiezen, wijl het „systeem'' ons aan Rome wil uitleve ren: In Duitschland moet alles Duitsch zijn ook de Kerk. Wij nationaal-socialisten zijn de eenigè, die hun God zonder vrees belij den, Het is dus niet waar, wanneer men beweert, dat Adolf Hitler wijl hij katholiek is, met Rome heult. Hij zal ons van Rome bevrijden Zoo eerlijk heeft men het nog niet ge zegd, schrijft de „Germania" in een com mentaar op deze rede. Zoo stelt het natio- naal-socialisme zich de „gelijkberechti ging"' en de erkenning der christelijke con- ressies voor. Zoo spreekt een nationaal- socialistische dominee binnen het gebied van den ridde.burcht van Marienwerder, op een stuk Duitschen bodem dus. dat door Katholieke Duitsche orderidders gekoloni seerd en tot bloei gebracht werd. BOVEN HET VULKAAN GEBIED VAN DE ANDES. Relaas van een vlieger. De vlieger Julio Bustos heeft een vlucht van vijf uur gemaakt boven het vulkaan- gebied, waarover hij aan een correspon dent van „United Press" bgzonderhedeu heeft verhaald. Hij kon niet lager vliegen van 1000 Meter boven den Descabezado en eenige andere kraters. Hij hoorde ver schrikkelijke ontploffingen en zag hoe met tusschenpoozen van een halve minuut zwa re steenmassa s de lucht in werden geslin gerd 0111 dan uiteen te barsten. Nu en dan, als do aschmassa's even weken kon hij een glimp opvangen van de kraters beneden hem. Op den bodem daarvan zag de vlie ger kokende roodgloeiende substanties, en langs de hellingen vloeiden melkwitte stroomen. Alle bergen waren met asch be dekt, die soms meters hoog was. Uit de dalen scheen alle leven geweken en zelfs met een krachtigen kijker kon hij geen menschen of dieren ontdekken; blijkbaar waren allen gevlucht. De rook- en asch wol ken maakten echter het vliegen boven den grooten vulkaan Tinguirinca onmogelijk. Professor Marrero verklaarde, dat de asch, die 36 uur achtereen is gevallen hoofdzakelijk uit kalikiezel-zouten bestaat, die voor den plantengroei onschadelijk zijn. Indien de aschregen echter voortduurt en de asch blijft liggen, zal het vee zich niet meer kunnen voeden. Naar andere vlieger-officieren, die toch ten boven het vulkaangebied hebben ge maakt, rapporteeren, beginnen de uitbar stingen van den gevaarlijksten vulkaan, Zuizapu, nu geleidelijk te verminderen. Werklieden zijn bezig de straatwegen in Chili te reinigen, die als met sneeuw be- I dekt schijnen te zijn. I De aschregen nadert steeds meer de grens van Brazilië en valt ook nog steeds in het Argentijnsche grensgebied, speciaal in het district Mendoza, waar duizenden wijngaarden zijn bedolven. De gouverneur van Mendoza heeft naar Malargue talrijke vrachtauto's en verdere benoodigdiheden gezonden voor de ontrui ming van het gebied. De Argentijnsche regeering heeft ver scheidene hulptreinen met medicijnen en zuurstofapparaten naar het geteisterde ge bied gezonden. De treinen moesten echter spoedig stoppen, daar de lucht door gas sen is vergiftigd. De groote veestallen op de ranches zijn onbeheerd en de dieren rennen in het wild over de steppen. Het water van vele rivieren is ondrinkbaar ge worden. De hemel boven Buenos Aires is nog steeds bedekt door den aschmist, maar aan het neervallen van asch is een einde ge komen. Talrijke personen lijden aan hoofd pijn door aandoening van de ademhalings organen, of als gevolg van suggestie. De aschregen thans opgehouden. De aschregen is thans in Chili en Argen tinië volkomen opgehouden. Het zakenle ven staat echter in de gebieden, die het ergst getroffen zijn, nog geheel stil. Tot nog toe zijn geen berichten ontvangen over slachtoffers van de natuurramp, terwijl evenmin melding wordt gemaakt van de instorting van gebouwen en huizen. De vrees blijft evenwel bestaan, dat m afge legen plaatsen in de buurt van het gebied der uitbarsting menschenlevens verloren zijn gegaan. In Argentinië is het treinverkeer weer op normale wijze hervat. De hulpexpedities, die door de regeering naar het bedreigde gebied gezonden zouden worden, zijn uu overbodig geworden. De ijskoude regen, die gevallen is, doet de lucht opklaren en gaat het verstikkingsgevaar tegen. Vliegers, die boven het getroffen gebied hebben gecir keld, verklaren, dat vele plaatsen verlaten zijn en dat rijke oogsten verloren zijn ge gaan. Soms kregen zij den indruk boven een kerkhof te vliegen. Inlusschen zou uit wetenschappelijke on derzoekingen gebleken zijn, dat de geval len a-sch voor de vervaardiging van cement en voor verscheiden iudustrieele doelein den te gebruiken is. Uit Porto Alegre wordt gemeld, dafc aschwclken in het Zuiden van den Brazi- liaanschen sLaat Rio Grande do Sul zijn geconsulteerd. De atmosfeer is doortrok ken iLfic zwaveldamp, waardoor de adem haling in de badplaats Chuy bijna onmo gelijk is. T'e St. Victoria en Dopalmar zijn lichte aardschokken gevoeld. AMERIKAANSCHE ZAKENMAN DOOR BANDIETEN BEDREIGD. Een afgesneden vinger als waarschuwing. Mr. Wilberding, een bekend zakenman uit Cleveland (Ohio), die een paar weken geleden een dreigbrief had ontvangen, heelt in zijn brievenbus een enveloppe ge vonden met een afgesneden vinger. Een tweede brief was er aan toege voegd. Deze luidde als volgt: „Tegen onze waarschuwingen in, hebt gij j de politie verwittigd. Wij eischen dan ook, niet meer 1000 dollar zooals in ons eerste schrijven, maar 2000 dollar. Zoo niet, dan staat het ergste u te wachten. Hierbij vindt gij het bewijs dat het ons ernst is". Mr. Wilberding heeft den brief en den. i afgesneden vinger aan de politie overhan- I digd. Geneesheeren zullen onderzoeken, of de vinger afkomstig is van een levend mensch of van een lijk. De woning van Wilberding wordt dag en nacht door de politie bewaakt. VOEDSELTEKORT IN N00RD-00ST- BRAZILIE. Als gevolg der droogte. In een paar der Noord-Oostelijke staten, van Brazilië bestaat als gevolg van de lang durige droogte gebrek aan levensmiddelen. In sommige districten keerscht zelfs hon gersnood. De regeering heeft maatregelen genomen om de bevolking van water en levensmiddelen te voorzien. BRAND IN MADRIDS RAADHUIS. Incident bij republikeinsche herdenkings plechtigheid. De communisten te Madrid hadden be sloten de viering van den eersten verjaar dag van de Spaanscbe republiek te versoo ren. De pogingen, die men in het werk ge steld heeft om de massa, die in verband met deze viering buiten het raadhuis was bijeengestroomd, in bedwang te houden, bleken vergeefsch. Terwijl de burgemeester van Madrid het woord tot de menigte richtte, drongen eeni ge personen binnen en staken de trap met behulp van petroleum in brand. Vele vrou wen en kinderen, die in het gebouw waren, slaagden er m zich door de ramen in vei ligheid te brengen op de naburige daken. Het vuur, dat zich snel uitbreidde, werd echter gebluseht, vóór het de archieven hacl kunnen aantasten. LEVEND IN DE DOODKIST. Uit de Hongaarsche stad Kap os var wordt als zeldzame gebeurtenis, het volgende gemeld De 48-jarige weduwe van Stefan Mosdo- vanni kwam eenige weken geleden op het kantoor van een begrafenisonderneming, om voor zichzelf een doodkist en een lijk wagen te bestellen. De vrouw, die sedert ge rui men tijd zie kelijk was, maakte ook haar testament en bepaalde oa,, dat haar huis na haar dood verkocht moest worden en dat uit de op brengst de begrafeniskosten zouden wor den betaald. Zij bestelde ook een grafsteen en regel de niet den doodgraver het onderhoud van haar laatste rustplaats. De begrafenisplechtigheden had zij uit voerig reeds geregeld: „De lijkkist zou met tien kransen kunstbloemen en twee van levende bloemen alsmede twee groote bouquetten worden versierd. Twaalf zigeu ners moesten het lijk op het kerkhof bege leiden en daarbij melodieën spelen, door de overledene reeds nu aangegeven. Op Goeden Vrijdag werd ue doodkist en het lijkkleed bij de vrouw thuis bezorgd. Vrouw Moldovanni liet de kist naast haar bed plaatsen. Toen allen haar woning ver iaten hadden, legde zij zich neder in haar lijkkist en wachtte rustig op den dood. iJeze wilde evenwel niet komen. Eenige dagen later werd de ongelukkige op last van den geneeskundigen dienst, naar een krankzinnigengesticht overge bracht. Een bandiet wordt professor. De beruchte Max Hölz is benoemd tot proiessor in „de takliek van den burger oorlog" aan de communistische hooge- sohool van Pokrowsk (Engels), die onlangs in de hoofdstad van de Duitsche Wolga- republiek werd opgericht. De oude bandiet en rooverhoofdman zal thans in de Duitsche taal zijn colleges ge- Door den schildwacht neergeschoten. De korporaal bij de Rijksweer te Wuerz- burg, Hans Richter, kwam gisteravond te laat van zijn verlof in do kazerne terug. Ten einde straf te ontloopen, wilde hij over 1 den muur van de kazerne klimmen, waarbij hij door een schildwacht werd opgemerkt en aangeroepen. Toen hij op de herhaalde sommatie geen antwoord gaf, meende de schildwacht, die hem door de duisternis niet goed kon zien, met een inbreker te I doen te hebben en vuurde. De korporaal was op slag dood.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8