AGENDA Een nieuwe lente! DONDERDAG 14 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 GOEDEREN-TARIEVEN DER NED. SPOORWEGEN. Verlaging ondoeltreffend, onbillijk en bedenkelijk. Verschenen is het Verslag van de Com missie van onderzoek betreffende de hui dige goederentarieven der Nederl. Spoor wegen, in ket bijzonder omtrent die voor den uitvoer van land- en tuinbouwproduc ten. Deze Commisrie, waarvan lid en voor zitter was mr. F. de Vries, Hooglaaraar aan de Ned. Handels Hoogeschool te Rot terdam, werd ingesteld bij beschikking van den Minister van Waterstaat van 13 Ja nuari 1931 en kreeg tot opdracht oen on derzoek in te stellen naar de vraag: a. of en in hoever het peil van do tarie ven der Nederlandsche Spoorwegen voor uitvoer van land- •in tuinbouwproducten, ook in vergelijking met de tarieven van landen waarmede Nederland, wat dien uit voer betreft, moet concurreeren, gerecht vaardigd is, dan wel verlaging behoeft; b. of en in hoever ook overigons het spoorwegbeleid" hier te lande ten aanzien van de goederentarieven wordt en moet worden beheerscht door commercieele en financieele overwegingen, dan wel behoort te zijn gegrond op economische overwegin gen van anderen aard. Op deze vragen luidt kort samengevat het antwoord van de Commissie aldus: lo. Zoowel ket algemeen belang als eco nomische beginselen cischt, dat de spoor wegen worden geleid als een openbare on derneming, zoodat zij derhalve hebben te streven naar een volledigo dekking hunner kosten uit de opbrengsten van hot ver voer 2o. de regels der prijsvorming moeten bij de bepaling van do vrachttarieven als leid draad genomen worden. Op grond van het feit, dat de algemeene kosten bij een spoor wegbedrijf in sterke mate het overwicht hebben, moet dit leiclen tot een stolsel van differentieele tarievon, hetgeen wil zeggen, dat het beginsel der vervoerwaarde de voornaamste bepalingsgrond moot zijn bij het opstellen van vrachttarieven, hoewel daarnaast ook aan verschillende factoren, welke de hoogte dor kosten bepaJen, in vloed moet worden toegekend; 3o. de Nederlandsche Spoorwegen wor den bereikt in overeenstemming niet het sub. lo. genoemde beginsel geleid; 4o. het goederentarief der Nederl. .Spoorwegen van 1926 is als een systema tisch opgezette en goed doordachte toepas sing van het snib. 2o. genoemde beginsel te beschouwen; 5o. er bestaat op bet oogenblik nog geen aanleiding om tot een algemeene herzie ning van het goederentarief over te gaan; 60. aan de tarieven voor den uitvoer van tuinbouwproducten en aardappelen is in het goederentarief van 1926 een alleszins bevredigende en gunstige plaats inge ruimd; 7o. verlaging van deze tarieven is ook in vergelijking met die van andere naar Duitschland exporteerende landen niet ge rechtvaardigd, daar noch gebleken is, dat de Nederlandsche producten door die van andere landen van de Duitsche markten zouden worden verdreven, noch dat er hoo- gere vrachtkosten op_ do Nederlandsche producten zouden drukken. Integendeel verkeeren de Nederlandsche producten in dit opzicht in de overgroote meerderheid der gevallen in een gunstiger positie dan die der overige landen; 80. van een verlaging der tarieven is vooral in de huidige omstandigheden geen vermeerdering van den Nederlandschen uitvoer te verwachten; 9o. verlaging der vrachttarieven ten ein de in dezen vorm den Nederlandschen tuin- en landbouw 'n verkapte subsidie te doen toekomen moet als een ondoeltreffen de, onbillijke en economisch bedenkelijke maatregel worden verworpen. Er bestaat geen enkele reden om, wanneer ondersteu ning van land- of tuinbouw gerechtvaar digd mocht worden geacht, dezen steun niet rechtstreeks, maar langs den omweg eener vrachtverlaging te bicden. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Het vakblad van onzen R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel ,,St. Raphael" „Het Rechte Spoor" bespreekt uitvoerig het voorstel der directie der Nederlandr sche Spoorwegen. Wij citceren enkele aanhalingon uit dit artikel. „Niet om de wijze waarop ons dit voor hiel bereikte alleen is het voor ons een bittere verrassing, maar meer nog om zijn zeer ver, veel te ver gaande beteekenis. Wordt 'b voorstel werkelijkheid, dan gaat zoo ongeveer alles wat voor het personeel in geld uitgedrukt is, loon, periodieke verhoogingen, premiën, toelagen en an dere vergoedingen, met 10 pet. omlaag, terwijl de vergoedingen voor verblijfkos ten belangrijk zullen worden verminderd Eerlijk gezegd zullen er maar weinigen onder het Nederlandsche spoorwegperso neel gevonden worden, die, gezien den al- gemeenen eeonomischen toestand en de inderdaad zeer sleohte bedrijfsuitkomsten de vaste verwachting hadden, dat ze er op den duur zonder kleerscheuren zouden af komen. Maar een zóó vergaand voorstel overdondert, iedereen, kan niet anders dan het geheele personeel scherp ontstemmen Geen wonder! Niet alleen, dat men bij Rijk en Gemeenten een veel mildere ader lating heeft toegepast of voorstelt, er is daar ook nog veelal sprake van een tijde lijke korting. Maar de directie stelt zoomaar ineens een loonsverlaging voor, meer dan twee maal zoo groot als de loonkorting van het jjersoneel ;n 's Rijks dienst! Dat kan het spoorwegpersoneel niet ranvaarden, zonder het scherpst geoor loofde verzet". „De aH;erneene prijsverlaging in de laat ste jaren, zegt de directie, opent zeer ze ker de gelegenheid tot deze loonsverlar ging! Zoo zeker achten wij dat heelcmaal niet Wij willen niet ontkennen, dat een aantal artikelen goedkooper zijn vergeleken bij eenige jaren terug. Maar in dit voordeel heeft, zich elke spoorman te gemakkelijker ingeleefd, wijl hem reeds vóór de prijs daling méér aan inkomsten ontnomen was, dan de geheele prijsdaling beteekent. Daar komt dan nog bij, dat regelmatig terug- keerende uitgaven, welke een groot deel van het huishoudbudget uitmaken wij noemen belastingen, schoolgeld, huishuur gas en electrieiteit, enz. niet in prijs gedaald zijn. En niemand zal zich behoe ven te verwonderen als de belastingen nog stijgen I Wij willen hier maar mee zeggen, dat de prijsverlaging thans geen motief behoort te zijn om het welvaartspeil van het spoor wegpersoneel zoo onbarmhartig te druk ken Wat zal er, wat moet er gebeuren? al dus vraagt de redactie van „Het Rechte Spoor" en zij geeft meteen het volgende antwoord: „Wij wenschen ons niet te verliezen in allerlei „krachttermen" en houden er niet van de dingen gruwelijker voor te stellen dan zij in werkelijkheid zijn, maar dit voorstel is o. i. zoover buiten de maat der redelijkheid, dat daartegen zelfs de rusti ge pacifist onder het spoorwegpersoneel in actie moet komen! Wij zouden aan onze roeping en taak, als organisatie schromelijk tekort schieten indien wij tegen dezen onbarmhartig-ru- wen greep in de bezoldiging van het per soneel, ons niet met alle toelaatbare mid delen le weer stelden! Het H. B. zal het geval spoedig en ern stig onder het oog zien en de afdeelingen tijdig met zijn inzichten in kennis stellen. Daarna zal in een vergadering van Hoofd bestuur en Afdeelingsbesturen in onderling overleg het standpunt van St. Raphael worden bepaald. Intusschen belet den afdeelingen niets, het voorstel in hare vergaderingen te be spreken. Want tusschen H. B. en afdeelin gen zal zeker geen verschil van meening bestaan hierover: dat dit voorstel niet aanvaard kan worden! Uit elke afdeeling zal een waardig maar scherp protest moeten klinken tegen de zen ruwen aanslag op onze loonen! Aüerwegen zal een felle actie moeten ontplooid worden Geen lid mag onberoerd blijven! Onze vergaderingen moeten eensgezinde, klare uitingen zijn van het gevoelen der leden". DE CONTINGENTEERING VAN VLEESCH. Verlengd tot 16 Juli a.s. Wijziging in de aangenomen normaaljaren. De Staatscourant van gisteren bevat een Kon. besluit, waarbij de Kon. besluiten van 23 Januari j.l. no. 25 en 26, regelende resp. den invoer uit ieder land van versch of ge koeld rund- en kalsvleesch en den invoer uit ieder land van bevroren rund- en kalfs- vleesch, welke besluiten bij K. B. van 30 Januari j.l. no. 7 werden gewijzigd, ander maal een wijziging ondergaan. De strekking der thans vastgestelde wij ziging is, dat de krachtens genoemde be sluiten in werking getreden contingentee- ring van bovengenoemde vleeschsoorten, die 16 April a.s. zou eindigen, wordt ver lengd tot 16 Juli a.s. De in de eerste be sluiten aangenomen normaaljaren 1928, 1929 en 1930 worden vervangen door de jaren 1929, 1930 en 1931. Het percentage, 60 pCt. blijft onveranderd. Deze wijziging treedt heden in werking. UITVOER VAN FRUIT EN GROENTEN. De Duitsche deviezenverordening. Het bestuur van de Rotterdamsohe Ver- eeniging van fruit- en groentenexportcurs schrijft in een adres aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw: De deviezentoewijzing voor April vooral is gebleken een zeer ernstige belemmering voor den export van onze producten naar Duitschland te zijn. Ook lijdt uit dienzclf- den hoofde de import van zuidvruchten en dergelijke, waarvan doorvoer naar ons na tuurlijk achterland, Rijnland en Roerge bied, zeer ernstige schade. Inzonderheid wordt hierdoor getroffen de haven van Rotterdam, die zich in den loop der laatste jaren tot een internationaal centrum vau verkoop had ontwikkeld en waarvan nu tengevolge van de noodlottige deviezenre- geling de doorvoer tot bijna niets is inge krompen. Hamburg en Bremen nemen tihans de plaats in van Rotterdam. De se dert jaren gekweekte relaties in het Duit sche achterland zien zich noodgedrongen verplicht zich voor hun behoeften aan zuidvruchten iu Hamburg en Bremen te voorzien. Met nadruk mogen wij Uwe Excellentie erop wijzen, dat de huidige deviezenrege- ling een algeheele vernietiging beteekent van onzen eigen producten-uitvoer alsmede van den her-export van zuidvruchten. De rampzalige gevolgen, die hierdoor voor on zen land- en tuinbouw, scheepvaart en ex peditiebedrijven en onze spoorwegen zul len optreden, zijn vooralsnog niet te over zien. STAATSHULP AAN HET REEDERIJ- BEDRIJF? Vraagstuk bij de Regeering in onderzoek. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij deelde de direc teur der maatschappij, de heer E. Heldring, mede, dat het vraagstuk van hulpverlee ning door den staat aan het reederijbedrijf in het algemeen bij do regeering in onder zoek is. INVOER VAN BOTER IN FRANKRIJK. Contingent verhoogd. Reuter seint uit Parijs: Bij besluit van den Minister van Landbouw is het contin gent- boter, dat in het tweede kwartaal in Frankrijk wordt toegelaten met 12000 kwin talen verhoogde Deze boter moet voor 5 Mei worden ingevoerd. De winkelsluiting te Leeuwarden. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft aangenomen een verordening betreffende de winkelslutiing. De voornaamste bepalin gen, welke werden aangenomen, zijn: ge durende de kermis mogen de winkels open zijn tusschen 8 uur 's avonds en 1 uur 's ochtends, en des Zondags na 4 uur na middags. De Zondagssluiting zal ook gel den voor de bloemenwinkels. Kappers- en barbierswinkels zullen des Zaterdags na 9 uur gesloten zijn voor het \errichten van kappers- en barbierswerkzaamheden. Ln principe is aangenomen dat de kapsalons Maandagsmiddags van 1 uur af gesloten zullen zijn. De winkelsluiting te Rotterdam. B. en W. van Rotterdam hebben, over eenkomstig het advies van de commissie voor de strafverordeningen, besloten 001 den Gemeenteraad geen voorstel te doen tot vaststelling van een nieuwe verorde ning op de winkelsluitting. Het college wil de het eerst maar eens met de Rijkswet probeeren. Het bekend worden van dit besluit heeft reeds ontsteltenis gewekt bij de winkeliers in fruit- en vischwaren, bij de banketbak kers en bij de brood-, suiker- en chocolade winkels, die ten deele tot nog toe tot haif- twee 's nachts (de fruitwinkels in den zo mer tot 12, in den winter tot 8 uur; de banketbakkers tot 1 uur 's nacht-s) en ook den Zondag open mochten blijven, maar die voortaan op werkdagen om 8 uur 's avonds moeten sluiten en op den Zondag om 12 uur s middags, behalve de banketbakkers en de brood-, suiker- en chocolade-winkels, die Zondags gedurende vier uren mogen verkoopen. Ook de Joodsche winkelier wordt er door benadeeld, aangezien hij tot nog toe den geheelen Zondag mocht verkoopen, indien Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester. Het was een historische zitting. Sedert September 1931 is de Raad dezer gemeente niet meer voltallig geweest. Thans waren echter aile opengevallen plaatsen weer ver vuld. De voorzitter opende de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onverandert vast^ gesteld. Daarna gaat.de voorzitter over tot de beëediging van de nieuwe leden van den R-aad, P. Jansen, J. A. de Bruyn, R. Kroon en C. van Tol. De nieuwe leden hebben geen bezwaar tegen het afleggen van den eed, in handen van den voorzitter leggen zij dan ook de vereischte eeden af. Het woord wordt gevraagd door de hee- ren P. Jansen en C. van Tol. Alle drie weer terug. De heer Jansen, het woord verkrijgende, zegt, dat hij zich gedrongen voelt- om na zijn beëediging eenige woorden te spreken. Gcruimen tijd is het nu reeds geleden, zegt hij, dat ik met twee mederaadsleden op minder loffelijke wijze vernam dat wij niet als lid van den Raad zitting zouden nemen. Rijnzaterwoude was vervuld als met oor- logsgedreun toen onze tegenpartijders ver namen dat wij als lid van den Raad ver dwenen waren. Onzerzijds was het een groote vergissing. Maar ik heb gezegd, wij lachen om beurten en hier zijn wc weer alle drie. We zijn teruggekomen, hoewel ten koste van slachtoffers. De heer W. Dorre- paal is gevallen als slachtoffer bij dezen strijd, maar bij iedere overwinn'r»" heeft men zijn gewonden te betreuren. Thans echter zullen we het beste er van hopen en alles overlaten aan Hem die de harten kent en de nieren proeft. Hij hoopt hen, die niet veel van Jansen zuilen verwacht hebben, te leur te stellen. Zonder naar persoonlijke kwesties te haken, zal hij op zakelijke wijze de belangen der ge meente behartigen. Met een koel hoofd en een warm hart-. Op de agenda heeft hij als punt gezien steunregeling aan werkloozen. Hij twijfelt er niet aan of B. en W. hebben met de werkloozen het beste voor. Het voorstel van B. en W zal echter niet meer zijn dan een noodverband, dat om diepe wofiden gelegd wordt. Het zijn alle maal noodmiddelen. Het is niet een mor genwolk, neen, het zijn donkere nevelen die voorbij trekken. Net als de hoofdman over honderd zegt hij „de menschen moeten el kaar verstaan''. De heer Jansen eindigt ten slotte zijn maidenspeech met de vurige wensch dat er bij vernieuwing een goede reuke van den Baad van Rijnzaterwoude zal uitgaan tot heil van de plaats. De heer C. van Tol kan geheel medegaan met het door den heer Jansen gesprokene. Een stille hoop heeft hij gekoesterd dat het weer vrede zou zijn. Maar hij vreest met groofcen vreeze In de afgeloopen week zijn er n.l. weder rancune maatregelen op hem toegepast. Even wil hij echter nog opmerken, het spijt hem voor Burgemeester en de zijnen, dat R. Kroon, die als lid van den 'Ktaad hier zit, dit eigenlijk volgens Art. 25 van de ge meentewet niet mag zijn, hij is n.l. bedie naar van de jooststollenbrug. De voorzitter doet o.m. mededeeling van de ingekomen stukken- hij gedurende den Sabbath sloot, en die nu in dit geval des Zondags slechts tot 2 uur 's middags open mag blijven, behalve de Joodsohe winkels, die brood-, banket-, suiker- en chocoladewaren verkoopen, en die dan van 5 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds voor koopers toegankelijk mogen zijn. Ook de sigarenwinkels moeten voortaan des Zondags de deur sluiten, terwijl zij vol gens de bestaande verordening dan moch ten blijven verkoopen. Alieen de melkwinkels gaan er een klein beetje op vooruit: des Zondags zullen zij, evenals de fruit- en visohwinkels, tot 12 uur mogen verkoopen, terwijl zij daarin tot nog toe beperkt waren tot de uren 810. Loonsonderhandelingen gemeente- personeel te Amsterdam. Onder voorzitterschap van wethouder mr. Kropman zijn gisterochtend de verte genwoordigers van de bij het Georganiseerd Overleg betrokken organisaties opnieuw bijeengekomen. De besprekingen duurden tot tien minuten voor tweeën en hedenmor gen om 11 uur zou men wederom vergade- Ointrent de besprekingen van gisteren vernemen wij, dal B. en W. een nieuwe sohaai inzake de toe te passen kortingen heeft ingediend. De door de bonden inge diende schaal, konden B. en W. niet over nemen, omdat daarmede niet het ver eischte bedrag gereikt wordt. Er komt n.L y millioen aan tekort. B. en W. willen nu op salarissen van 11000 2 y3 en verder 5 pet. korten en verder de sohaai toepassen gelijk deze door de meerderheid van de organisaties is in gediend. (Gevraagd was 2y. pet. tot 1500). Verschillende organisaties uitten haar teleurstelling over do houding van B. en W. en vei klaarden de nieuwe voorstellen nader onder de oogen te willen zien. B. en W. zijn, gebjk de heer Kropman verklaarde, verder nog bereid aan enkele verzoeken vai. het ambtenarenkorps tege moet te komen, speciaal wat betreft de formatie- en klerkenkwestie, waarmee pl.m. 100 man gebaat zouden zijn. Bij overeen stemming omtrent een en ander zullen de periodieke verhoogingen niet komen te vervallen, terwijl mr. Kropman inzake de mitigeering ten bate van de reservisten zal trachten eenig resultaat te bereiken. VAN RIJNSATERWOUDE De voorzitter dee'.t mede, dat eenige nieuwe leden van den Raad, die in de mee ning verkeeren dat het stellen van vragen schrifte.ijk moet geschieden, een aantal vragen schriftelijk hebben ingediend. Ingevolge Art. 23 van het reglement van orue moet tot het stellen van vragen, len aanzien van een onderwerp vreemd aan de orde van den dag, vooraf door de vergade ring verlof worden verleend. Is voor het beantwoorden van deze vra gen onderling overleg door B. en W. noodig dan kan de beantwoording tot de volgende vergadering worden aangehouden. De vraag rijst uij en voorzitter of leden van den Raad, voor ze zijn beëedigd, al reeds vra^ gen kunnen stellen. De heer van Tol heeft de volgende vra gen ingediend. 1. Met welk recht hebben B. en W. on geveer December 1931 een ijzeren hekwerk verkocht aan den heer Overdevest met het doel dit te plaatsen bij den heer Visser. 2. Wanneer denken B. en W. te verkoo pen het oude hout afkomstig van het oude hek van de Vriezenbrug en het oude hout afkomstig van de joosttollenbrug. 3 Wordt het nu met deze .age vleesch- prijzen niet eens noodig dat B. en W. met een voorstel komen tot verlaging van de keurloonen voor ons slachtvee. Zoo dit niet kan, kunnen B. en W. dan bevorderen dat de huisslachtingen vrij komen van keur loonen, want als men een klein varken slacht wordt dat duur van de onkosten die er bijkomen. De Raad besluit met algemeene stemmen deze vragen te beantwoorden. B. en W. zu.len in een yolgende zitting den heer van Tol een antwoord op zijn vra gen geven. Van den heer J. A. de Bruyn is een voor stel ingekomen om de rondvraag weer in het leven te roepen. B. en W. stellen voor in een volgende vergadering prae-advies uit te brengen. De heer Jansen vraagt: In hoeverre is het mogelijk een voorstel in te dienen tot verlaging der salarissen van de gemeente ambtenaren 1 Een hengelverbod op Zondag. Ten slotte dient hij een schriftelijk voor stel in om te komen tot een hengelverbod op Zondag. Als toelichting van dit voorstel geeft hij aan: Geen rustiger tijd te Rijn zaterwoude dan de gesloten tijd voor hen gelaars. Anders is het wanneer de gelegen heid daartoe weer open is dan wordt Rijn zaterwoude als het ware des Zondags over stroomd door een vloed van hengelaars, zeer ten ongerieve van de inwoners. Besloten wordt dat B. en W. in de vol gende vergadering ook op deze vragen met een antwoord zullen komen. De voorzitter zegt, dat het stellen van vragen van de nieuwe raadsleden ook al aanstekelijk werkt en overgeslagen is op de ingezetenen. De heer Rosenboom n.l. vraagt of de Raad weet dat de presentiegelden over 1931 en 1930 van de Commissie van plaat selijk schooltoezicht en van de Commissie tot wering van schoolverzuim niet uitbe taald zijn. Ten slotte vraagt hij of de schoolgelden niet per kwartaal betaalbaar gesteld kun- worden. De voorzitter stelt voor deze vragen van den heer Rosenboom voor kennisgeving aan te nemen. De heer Jansen is voor beantwoording, LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, naoht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tob en met Zondag 17 April a.s. waarge nomen door de apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. Zooak de warme schutblaadjes het leven der knoppen aan boom en struik tegon kou en wind beschermen, vrijwaart „Zij"-Crêmo het ontwakende loven in Uw huid tegen denukken van den grilligen voorjaarstjjd. 2993 In prijzen van 20—3045 en 75 cent hij vindt dat de heer Rosenboom wel dege lijk belang bij een en ander kan hebben. De Raad besluit ten slotte met vier tegen drie stemmen de vragen te beantwoorden. B. en W. zullen in een volgende vergade ring schriftelijk antwoorden. Ingekomen is van de gezondheidscommis sie te Bodegraven de begrooting voor het dienstjaar 1933. De gemeente Rijnzater woude zal aan de Commissie een bijdrage moeten verleenen over 1933 van f 17.02. Een complot tegen Leiden. Ingekomen is een schrijven van de Bur gemeester van Noordwijkerhout en van Voorhout inzake elecbriciteits voorziening. Zij achten het noodig om eenig contact te zoeken tusschen de gemeenten die hun gas of electrieiteit van de gemeente Leiden be trekken nuttig kan zijn. De voorzitter deelt mede dat hij deelge nomen heeft aan een conferentie die ge houden is op 23 Maart j.l. in den Vergulden Turk te Leiden. Thans wordt gevraagd of de Raad met deze wijze van handelen ac- coord gaat en bereid is het aandeel in de kosten van een studiecommissie te betalen. De Raad ziet het groote nut van samenwer ken in en is ten volle bereid de te maken kosten die uiteraard gering zullen zijn, te betalen. Van de gezondheidscommissie te Bode graven is ontvangen de rekening en verant woording over het jaar 1931, met verzoek deze goed te wilien keuren. De Raad be- s.uit de rekening goed tc keuren. Van het gemeentebestuur van Ooststel- lingerwerf is een schrijven ingekomen, waarin verzocht wordt adhaesie te willen betuigen aan een besluit van den 'flhad dier gemeente, waarin de regeenng uitgenoo- digd wordt den meest mogelijken spoed te betrachten bij het invoeren van maatrege len tot steunverlening aan den Land- en Tuinbouw. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de gevraagde adhaesie te betuigen. Naar aanleiding van een schrijven van den Commissaris der Koningin wordt op voorstel van B. en W. de huurwaarde van de onderwijzerswoning van ingang van 1 Januari 1932 bepaald op f 275 per jaar. De voorzitter doet mededeeling van een schrijven van den heer A de Kroes waarin deze bedankt voor zijn benoeming tot lid van de Commissie tot wering van school verzuim en deze benoeming niet aanneemt. B. en W. hebben de volgende voordracht opgemaakt ter vervulling van deze vaca ture. 1. Mej. C. J. Geertsema; 2. Mej. E. C. Andela. Mej. Geertsema wordt met alge meene stemmen benoemd. Op voorstel van B. en W besluit de Raad de bestaande rekening-courant over eenkomst met den Bond van Nederl. Ge meenten te wijzigen. In deze rekening cou rant wordt het maximum crediet nader be paald op f 3000. Aan de orde komt thans steunregeling aan werkloozen. B. en W. ste.len voor de steun aan hoof den van gezinnen en kostwinners te bepa len op f S met een kindertoeslag per kind beneden den veertienjarigen leeftijd van f 0.50. De heer de Bruyn zou bever wat werk willen laten verrichten. De voorzitter zegt, dat wanneer men laat werken de uitkeeringen veel hooger moeten zijn. De steunrege.ing wordt dan goedge keurd voor den tijd van vier weken, aan vangende heden. B. en W. worden gemach tigd om zoo noodig de steunregeling ook na dien tijd te verlengen. De heer Jansen zegt, dat er werkloozen zijn die liever voor hun steun willen wer ken. Bezwaar zal er niet tegen zijn als de werkloozen wi.len werken dit toe te laten. De heer van Tol zou de menschen alleen in de morgenuren willen laten werken. Besloten wordt tenslotte een en ander aan B. en W. over te laten. Willen er men schen voor hun steun werken dan is dit goed. Naar aanleiding van eenige opmerkingen bij de gemeenterekening dienst 1930 moet de kapitaaldienst dier rekening eenige wij ziging ondergaan. Tot zijn^ genoegen kan de- voorzitter mededeelen, dat er maar heel weinig opmerkingen door Ged. Staten zijn gemaakt. De kapitaaldienst wordt daarna in in komsten vastgesteld op f 331 en in uitgaven op f 211.09. Batig slot f 119.92. De besrrootinff dienst 1931 wordt op voor stel van B en W. gewijzigd tot een bedrag van f 269.05 en de begrooting dienst 1932 tot een bedrag van f 10. De heer Jansen zegt, dat dit punt niet op de agenda voorkomt. De voorzitter verwijst hem naar punt 11 van de agenda „Comptabele besluiten". Op voorstel van B. en W. wordt de Wed. J. Jansen van de Vie klasse der schoolgeld- heffing geplaatst in de Ve klasse. Niets meer aan de orde zijnde besluit de voorzitter de vergadering.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2