23ste Jaargang WOENSDAG 13 APRIL 1932 No. 7175 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN IN EEN SPROOKJESTUIN BINNENLAND EEN ZAKENMAN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V Eenheid in de Katholieke organisatie. Wij wezen gisteren op het belang van de eenheid onder de Katholieken, vóóral in dezen tijd. Wie voor deze eenheid, waar 't moet, weet te brengen een offer van persoonlijk inzicht of persoonlijke voorkeur, geeft een bewijs, dat de ernst van onzen tijd en de verantwoordelijkheid, welke op ons is ge legd, worden begrepen en niet ontweken. Een eenheid onder de Katholieken, ook buiten het direct godsdienstige terrein, is een zoo kostbaar goed, dat wij het niet met tè groote zorg kunnen bewaken en er met met tè grooten ijver naar kunnen streven. Op de eenheid in de Katholieke Sport- beweging daarop willen wij nu met een enkel woord de aandacht vestigen. Deze eenheid is vóóral daarom van zulk een gewicht, omdat de sport ee-n onderdeel vormt van de jeugd-organisatie. En deze eenheid in de Katholieke Sport- beweging in Leiden en misschien ook elders wordt den laatsten tijd be dreigd. Er zijn nl. leidende personen in de Ka tholieke Sportbeweging in Leiden, met wier persoonlijk inzicht niet overeenstemt het voorschrift van den Bisschop, dat de geheele katholieke vrouwelijke jeugd-or ganisatie, ook die op gymnastiek- en sport-gebied, moet komen onder leiding van de Graal. Hoewel w ij wèl inzien het belang van een zoo sterk mogelijke ééne katholieke vrouwelijke jeugd-organisatie, onder ééne leiding, willen wij hier niet het persoonlijk inzicht van anderen bestrijden. Maar wat wij wel hier bestrijden is: de meening, dat men de vrijheid en het recht zou heb-ben, te propageeren, zich niet aan genoemd voorschrift van den Bisschop te storen; zich daartegen daadwerkelijk te verzetten. Wij hebben ingezonden stukken ontvan gen in dezen geest. Ingezonden stukken, die wij niet hebben geplaatst in het be lang der katholieke zaak. En ook niet om dat wij er ons van overtuigd houden, dat de inzenders en dezer vrienden zelf spoedig tot een ander inzicht komen, door dat verscheidenen hunner niemand mag dat tegenspreken, tè groote verdiensten hebben voor de Ka tholieke Sportorganisatie, dan dat zij zou den willen en kunnen blijven volharden in een geesteshouding, welke in strijd is met héél hun optreden tot nu toe, en welke wij zoo graag willen beschouwen als in meerdere of mindere mate verklaarbare verblinding. Over eenigen tijd binnen zeer korten tijd, hopen we zullen zij, naar wij veronderstellen, anders oordee- len. 't Is immers een feit, dat zonneklaar moet zijn voor iederen Katholiek, dat de Bisschop (alléén de Bisschop en niet andere priesters in het Bisdom) verordende be voegdheid heeft en voorschriften kan uitvaardigen inzake de Katholieke Actie, de Kabholieke Organisaties! IN ELK KATHOLIEK GEZIN Het Katholieke Dagblad! Het Katholieke Dagblad plaatst het dagelijksch wereld-gebeuren in het licht der Katholieke beginselen. Het Katholieke Dagblad doet u meele ven met het openbare Katholieke leven. HET FLORAPARK TE NOORDWIJK OPENT MORGEN DE POORTEN. II lill i Er zijn menschen, die van kanaries hou den en deswegen katten haten; er zijn menschen, die van poezen houden en des wege honden haten, enzoovoorts. De een liefhebbert in katten, een ander in radio, een derde in „schoonmaken', maar één liefhebberij hebben alle menschen ge meen: de bloemen. De eerste mensch, die bloemen haat moet nog geboren worden. De liefde voor de bloemen en de plan ten mag als een zij 't „bijkomstig" kenmerk van het menschelijk ras worden beschouwd, en zoo sterk is deze neiging, dat duizenden stedelingen dagelijks uren in de tram aan het „lusje van lijn 2" door brengen om het genot te smaken van een eigen tuintje, met haar eigen mooie bloe men en planten. Voor deze minnaars van de schoone na tuur is in Noordwijk deze weken een „proeftuin" aangelegd, verrukkelijk van ontwerp en kleur. De schoonste bloemen van onze vaderlandsohe cultures narcis sen, tulpen, hyacinthen, anemonen zijn daar bijeengegaard in uitgezochte soha- keeringen en in een ideale omgeving. „Florapark 1932" is deze proeftuin ge doopt, of officieeier „Vollegrondsbloembol- lententoonstelling ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der afdeeling Noord- wijk van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur". Maar wanneer je in Noordwijk vraagt naar het Florapark 1932 wijst iedere jongen de weg, of, als er geen jongens aan 't knikkeren zijn, wijst de vriendelijke weg zich vanzelf, want overal zijn riohtingsborden aangebracht. Alle goede dingen in drieën. Het is ook niet noodig precies te vra gen naar Florapark 1932, want er bestaat hoegenaamd geen kans, dat men verzeild raakt in de „Floraparken", welke gehou den zijn in 1887 en 1896 op initiatief van den heer C. J. L. van der Meer z. g., en die toen buitengewoon goed geslaagd zijn. Het kan niet anders, of ook dit derde Florapark wordt een eclatant succes. Alles werkt daartoe mede. Het terrein der tentoonstelling mag ideaal genoemd worden. De „Heer van Noordwijk", Baron van Limburg Styrum stond een gedeelte van zijn buitenplaats voor dit doel af, en, onder de bekwame lei ding vaei de firma Copijn en Zoon to Utrecht, werd dit buiten omgetooverd in een sprookjestuin. Het klinkt wat afge zaagd, maar het is de juiste uitdrukking: het Florapark is een sprookjestuin. Een licht zal hem opgaan! De tentoonstelling beantwoordt dus vol komen aan haar rechtstreeks doel: het groote publiek te toonen wat met de, la ten wij het noemen Haarlemsche cultures, in een tuin te bereiken valt. Menigeen, die er op peinsde hoe zijn voorjaarstuin in volle kleur en geur te zetten, zal hier een licht opgaan. De denkbeelden over tuin-architectuur zijn thans wel gemeengoed van allen ge worden. Ieder begrijpt, dat met klak keloos hier een rond perkje hyacinthen en ginds een ovaal perkje tulpen neer te planten, lang niet dèt uit een bloem ge haald wordt, wat er bij een goede behan deling in een plassende omgeving uit te halen is. Voor liefhebbers van tuintjes valt daarom uit dit Floraj>ark zooveel te lee- icn. De beplanting van het bosch bijv. met zeeën narcissen is een schitterend gezicht. Er zijn narcissen-soorten die zich bijzon der goed leenen om onder boomen ge plant te worden, en het aardige van nar cissen, en trouwens van bijna alle bolbloe- men, is, dat zij jaren en jaren lang onge moeid kunnen worden gelaten en toch trouw ieder nieuw voorjaar met hun gou den klokken de lente komen inluiden. De tuinbaas heeft er geen omkijken naar, en als men weet, hoe de meeste planten ver wend en vertroeteld moeten worden, om dat zij 't anders vertikken te bloeien, ziet men in wat een gemak dat is. Maar ook de andere bolbloemen zijn dankbare patiënten. Zij zijn gauw tevre den, want als zij ontevreden zijn over de behandeling van hu „Liebhaber", vreten zij zichzelf op, d. w. z. zij teren en bloeien op het voedsel, dat in de bollen als in een provisiekast verzameld is. Het handige van deze tentoonstelling is, dat het publiek de bloemen van nabij kan bekijken en noteeren, welke soorten zij zich in hun tuin wenschen. Een bont, maar illuster gezelschap. Met de simpele benaming immers van hyacinthen, tulpen of narcissen is men nog niet uitgepraat. Uit ieder dezer soorten heeft zich een onnoemelijk groot aantal variëteiten gevormd, zoo groot, dat het bijna niet meer is bij te houden. De verschillende namen van deze varië teiten zijn op zich een studie waard (op duidelijke bordjes staan zij vermeld). Het wemelt er van „Kings" en „Queens". Ge- neralen, Prinsen, en het aantal „Madames" dat op deze tentoonstelling in blozende schoonheid prijkt, loopt in de honderden, ongerekend degenen bij name genoemd, zooals: Cleopatra, Sirene, Venus, Proser pine. Jeanne d'Arc!. mejuffrouw Barbara Pratt en niet te vergeten onze goeie, ouwe „Trui", met haar gezellig boerenmeiden kleurtje. Te samen staan een half millioen bloem bollen in het park bijeengeplant. De win ter is pas over de grens gejaagd en daarom waren gisten toen de „pers" een rond gang deed de meeste bloemen nog ge loken of slechts half ontloken. Maar na een dag warme voorjaarszon, slaan de bloemen hun luiken open en vertoonen zij zich in volle kleur en geur. Dat zal onder het hoog geboomte van het park een heer lijk effect geven. De barometer moot vóóruit. Aan een vollegronds-tentooirstelling zijn belangrijke voordeelen verbonden, vooral met betrekking tot de ruimte en de be lichting. Doch er is één groote kansreke ning. Menschelijkerwijs gesproken moet deze tentoonstelling een succes worden. Als deze niet slaagt, slaagt geen bloemen tentoonstelling meer, want de ijverige commissie heeft gezorgd, dat niemand ook maar eenige aanmerking kan maken. Maar er is een móar: het weer. Laten wij hopen en wij wenschen het 't Tentoon- stellingsbestuur gaarne toe, dat de heme len zioh clement zullen toonen: niet te weinig regen (want zonder regen kunnen we ook niet!), maar in geen geval te veel regen. Als de tentoonstelling mislukt zou dat heel jammer zijn. Men moet niet verge ten, dat men reeds sinds Kerstmis 1930 be zig is aan de voorbereiding ervan, en de namen der heeren, die als tentoon6tellings commissie hun tijd en zorg aan dit vakbe lang gewijd hebben, verdienen zeker door de Noordwijkers gekend te worden. Het zijn de heeren J. C. van der Meer, C. Verweij, J. van der Wilde, Joh. van Ko nijnenburg, C. Alkemade Az„ J. Lindhout, A. Overvelde, C. Soeterman, W. S. van der Meer, Jacob de Groot Pzn., Georg Aten. Hun zij hulde gebracht voor hun prachtig werk. Moge het in wijden kring waardee ring vinden. Vermeld dient ook, dat vele ingezete nen zich borg stelden door deelname in het garantiefonds van ruim 20.000; dat de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkun de aan haar sympathie uiting gaf door den aanleg van een weelderigen rotstuin; dat tal van anderen, o. a. de Koningin en onze krant van hun warme sympathie blijk gaven door het schenken van een 75 me dailles en 5 bekers; dat het programma boek een prettige indruk maakt en voor tuiniers-in-'t-klein een gemakkelijke hand leiding is. Met eere dient gezegd wij kunnen er sinds gistermiddag van meepraten! dat de keuken van het aardige restaurant prima in orde is (directe Batenburg „Zo- merzorg" Leiden). Ook is er gezorgd voor een ruim parkeerterrein voor auto's en fietsen. Hiermede hebben wij alles verhaald, wat voorloopig van het Florapark te ver halen valt. Natuurlijk zullen wij wel iets vergeten hebben, maar dat komt bij oen volgend bezoek aan de Tentoonstelling wel in orde Wij betuigen onze bijzondere erkente lijkheid aan de Tentoonstellingscommissie voor de gulle gastvrijheid en de pleizierige voorlichting aan de pers verstrekt. Nog één wensoh: mogen duizenden deze eenige gelegenheid benutten om oog en hart te verkwikken aan de schoonheid van het Florapark. U zillt er geen spijt van hebben. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De vulkaanuitbarsting in Zuid-Amerika neemt den omvang van een groote ramp aan. (1ste blad). De tegenstand van Tardieu op de Ont wapeningsconferentie. (2de blad). De opstand in Ecuador bedwongen. (2do blad). BINNENLAND. Voorstel van wet inzake pachtovereen komsten in de Tweede Kamer, (lste blad). Twee meisjes op een onbewaakten over weg bij Meppel door een trein vermorzeld. (Gem. Berichten, 3de blad). Bankbediende in een trein te Amster dam van f 6000 beroofd. (Gein. Berichten, 3de blad en Laatste Berichten). Twee Amsterdamsche kooplieden naar Parijs gelokt en overvallen. (Gem. Ber., 3de blad en Laatste Ber.). Werkloozenrelletjes te Delft. (Gem. Be richten, 3de blad). Bij een boerderijbrand te Loppersen is veel vee omgekomen. (Laatste Ber.). OVERZICHT LEIDSCHE RAAD Bladz. 5 BLOEMENFEEST IN NOORD WIJK Bladz. 1 NAAR DE HOOGSTE TOP VAN DE APPENIJNEN Bladz. 6 |illlllllllllllllllllllllllllltlllllll|||||||lli,||| HET PAD LANGS DE KLIP. Aldus is de titel van het nieu we feuilleton, waarmede wij van daag een aanvang maken. Het is een boeiend, en vlot ge schreven detectiveverhaal, geheim zinnig en spannend. Het pad langs de klip leidt om hoog naar de rotsen en aan de voet van die rotsen wordt op een morgen het lijk gevonden van een man. Moord l Wie heeft het ge daan? Verdenkingen, gevolgd door interessante rechtszittingen! De Engelscho schrijvers zijn meesters in het schrijven van detectivero mans en J. S. Fletcher ir een van hun besten. Zoo zult u dit verhaal met span ning volgen tot waar de detective het geheim onthult, dat is: tot het natuurlijk gelukkig einde. Imio1 zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel treffende reclame. Loononderhandelingen gemeente-personeel te Amsterdam. Omtrent do te Amsterdam gecombineer de vergadering van de Centrale Com missies voor Georganiseerd Overleg voor de ambtenaren, werklieden en het politie personeel, onder voorzitterschap van den wethouder voor de Arbeidszaken mr, Krop man, verneemt de „Tel." het volgende: De Christelijke, Katholieke en neutrale vertegenwoordigers in het G.O. van de werklieden, ambtenaren en de politie ver klaarden zich principieel bereid, loonsver laging te aanvaarden, onder het aanbren gen van de volgende verzachtende bepa lingen Van de eerste 1500 wordt 2 1/2 gekort; daarboven 5 pet. en op de loonen en sala rissen van de jeugdige werklieden en amb tenaren een uniforme korting van 4 pet. Zij verklaarden zioh bereid, een overeenkomst met het gemeentebestuur aan te gaan voor den duur van het Kortingswetje, indien B. en W. tegemoet kwamen aan de volgende verlangens: Voor de werklieden: 1. Geen korting op de loonen der reservisten toe te passen 2. Het garantieloon van de reservisten met 1.50 per week te verhoogen. Voor de ambtenaren: 1. Intrekking van het besluit tot stopzetting der promoties. 2. Uitvoering van het functiebesluit en 3. Regelmatiger bevordering bij de politie. De andere organisaties van de ambte naren, werklieden en politie weigerden aan deze voorstellen steun te verleenen. De voorzitter deelde mede, dat hij deze voorstellen in het college zal bespreken.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1