23ste Jaargang DINSDAG 12 APRIL 1932 No. 7174 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND S)e £cicLóelie (Bou/zxMit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruit betaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL.. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen Onze eenheid. De eenheid der R.-K. Staatspartij is gegrond op een eenheid van beginselen en sluit zooals vanzelf spreekt verschil in toepassing dier beginselen niet uit. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat er niet móet worden gestreefd óók naar een eenheid in toepassing dier beginselen i n belangrijke zaken, al behoo- ren deze niet tot de beginsel kwesties. Deze hier bedoelde eenheid, welke niet direct uit onze eenheid van beginse len voortvloeit, moet worden gezocht en gevonden onder de Katholieken allen leden der E.-K. Staatspartijen moet uitgaan boven de maatschappelijke ver schillen. Katholieke werkgevers èn ka tholieke werknemers moeten zich meer bij elkaar passend gevoelen en geroepen tot een eenheidsfront, dan ka tholieke èn liberale patroons of katholieke èn socialistische arbeiders. Een zoodanige eenheid der Katholie ken wordt van socialistische zijde .steeds smalend becritiseerd. Zij willen dan daartegenover stellen een eenheidsfront der arbeidersklasse alle arbeiders in eenheid samen, dat wil de S. D A. P.! Dat wil de S. D. A. PMaar de werkelijkheid getuigt, dat zij dat „ideaal" niet bereiken kan, heele- maal ook zelfs niet onder de uitgesproken- niet-confessioneele arbeiders Terecht wees in dit verband K.(uiper) in de „Volkskrant" er op, hoe frappant het is, dat onderlinge vijandschap en ver regaande verdeeldheid zoo weelderig op bloeit onder de predikers van de eenheid der arbeidersklasse. En hij vervolgde: „Wat is ons van dien kant niet dikwijls toegevoegd dat wij, katholieke en prot. christelijke arbeiders, door eigen organisa tie de eenheid der arbeidersklasse breken, met splijtzwammen en andere lieflijke be namingen df> den koop toe. Tegen de werkelijkheid van sociaisti- sche separatie in, wordt ook vandaag nog met malligheden als „proletarisch een heidsfront" en „socialistische arbeiders-so- lidariteit" gecolporteerd. Vooral wij, katholieken, krijgen dan en passant de schuld van de hopelooze ver deeldheid hier in Nederland, en hot is bijna een halsmisdaad, dat we niet allen tegelijk het hoofd buigen voor de socialis tische idealen. Zie nu in dit licht de hopelooze ver brokkeling in de socialistische familie zélf, hoe daar de eenheid al langer hoe verder zoek raakt, en men elkander ver kettert en vijandelijk bejegent. Hoe verder deze verbrokkeling door werkt, des te meer reden om ons zelf ge luk te wenschen met het groote doel onzer eigen confessioneele arbeidersbeweging. ,Wij zijn ook onvolmaakte mensohen, even goed als de socialisten, maar in den broederstrijd, dien zij voeren, doen wij maar liever niet mee." Met onze eigen confessioneele ar beidersorganisaties moeten onze andere confessioneele organisaties samenwerken, ernstig enhartelijk willend een zoo groot en zoo intens mogelijk eenheid. Dat is voor ons, Katho lieken, eisch vooral van dezen tijd! GEEN BEPERKING VAN INVOER VAN GLAS- EN KRISTALWERK. Naar wij vernemen heeft de regeering tegelijkertijd met de publiceering van het Kon. besluit houdende contingenteering van porselein, fijn en sanitair aardewerk en muur- en wandtegels besloten dat voor- loopig niet tot contingenteering van glas- en kristalwerk zal worden overgegaan. K.J.M.V. BISDOM HAARLEM. Besturendag te Noordwijkerhout. De nog jonge Bond van Katholieke Jonge Middenstandsvereenigingen in het bisdom Haarlem heeft Zondag den eersten bestu rendag gehouden in het Retraitehuis te Noordwijkerhout. Zestien vereemgingen zijn thans aangesloten en meer dan 80 bestuurs leden en moderatoren waren aanwezig. Nadat de K.J.M.V.-ers het retraitehuis bezichtigd hadden en zich tegoed hadden gedaan aan een kopje koffie heette de di recteur van het huis, pater Lauryssen, zijn gasten welkom De bondsvoorzitter, de heer Ton Lohman, vroeg allereerst een gebed voor het eerste overleden lid in de jonge be weging. Spr. zette het doel van de bijeen komst uiteen: de besturen dichter bij el kander te brengen en datgene te geven, wat voor de leiding noodig is. Rector Timp, bondsmoderator, uitte zijn groote vreugde over de bijzondere opkomst, die hij verblijdend en hoopvol voor de toe komst noemde. Spr. stelde eerst de vraag: Hoe moeten wij de K.J.M.V. uitwendig ver sterken? Er wordt van ons gevraagd katholieke actie en geen onkatholieke fatalisme; op geroepen worden mannen van de daad. Groote zielen zijn noodig in onzen geweldi gen tijd. Er wordt verwacht, dat ook de zonen uit den middenstand komen en de K.J.M.V. moet een der sterkste compagnie- en zijn. De besturen dragen een verant woordelijke positie, zij hebben te zorgen, dat de beweging geleid wordt in de banen door onzen Bisschop aangegeven en voor geschreven. De jongeman zelf is de drager van de jeugdbeweging. Het bondsbestuur beijvert zich in het op richten van nieuwe afdeelingen, de bestu ren moeten zorcen voor de versterking in de afdeeling zelf. Nadat spreker nog eenige interne zaken over het aannemen van leden en het maken van propaganda behandeld had, besprak hij de inwendige organisatie van de K.J. M.V. Vooropgezet werd, dat de K.J.M.V. een vormend instituut is. Vorming wordt allereerst gecischt en wanneer een lid zich daar niet bij kan neerleggen en alleen aan het vermaak in de vereeniging denkt, kan hij beter de gelederen verlaten. Parade- poppen zijn niet noodig, slechts getrainde soldaten. Tenslotte wees spreker op de noodzakelijkheid van het vormen van clubs, desnoods in combinatie, terwijl hij het zeer wenschelijk achtte, dat ieder lid te vinden zou zijn in de parochieele Maria-Congrega- tie. Na deze duidelijke en leerzame rede volgde debat. De moderator van Loosduinen verdedig de de instelling van een groet voor alle K.J.M V.-ers in Nederland. De moderator van Delft wees op het Spaarfonds dat voor retraitanten in het leven is geroepen. Den afdeelingen werd aangeraden geen ouder- wetsche vaandels meer te gebruiken, maar uitsluitend frissche, moderne vlaggen, die breed uit kunnen waaien. Er werd op aan gedrongen, dat meer gebruik zal worden gemaakt van de mogelijkheid om de bewe ging meer bekend te maken door nriddel van de radio. De redacteur van het offici- eele orgaan „De Keten" zette den stand van zaken uiteen en drong aan op meer steun-abonnementen uit den middenstand. De bondsmoderator deelde vervolgens mede, dat de Bondsdag dit jaar gehouden zal worden te Leiden en dat de Bisschop toestemming heeft gegeven tot het opdra gen van een H. Mis in de openlucht op de Burcht te Leiden. Des middags zal een groote propaganda- vergadering plaats vinden, waartoe Pater H. de Greeve S.J. als redenaar is aange zocht, terwijl in den namiddag het gezel schap van Vincent Berghegge uit Den Haag een openluchtvoorstelling zal geven. Op een deelname van 800 leden meent het bonds bestuur te mogen rekenen. De paters van het retraitehuis hadden vervolgens voor een keurig en uitgebreid diner gezorgd, wat zich best liet smaken. Pater Lauryssen zette na de pauze het nut van het retraitewerk uiteen en het re sultaat was, dat twee K.J.M.V.-retraites zullen worden gehouden van 6 tot 9 en van 16 tot 19 Augustus a.s. Voor het najaar zul len de juiste data nog worden vastgesteld. Het debat over interne vereenigingsza- ken werd daarna voortgezet. Aan het eind van de vergadering bracht de voorzitter van de afdeeling Den Haag hulde en dank aan bondsbestuur en rector Timp voor het prachtige werk in slechts twee jaar voor de K.J.M.V. verricht. De voorzitter ontlokte een applaus voor de gastvrije paters en dankte alle aanwezi gen voor de buitengewone medewerking in zake het slagen van dezen eersten besturen- dag. Een kort Lof besloot de bijeenkomst. BESLAG OP ROERENDE GOEDEREN IN SAFES E.D. LIJFSDWANG EN DWANGSOM. Ingediend is een wetsontwerp inzake be slag op goederen in door derden in gebruik gegeven ruimten, lijfsdwang en dwangsom. Het eerste onderwerp heeft betrekking op het arrest van den hoogen raad van 17 Januari 1930 inzake het safe-loket. Daarbij besliste het college, er van uitgaande dat het beslag op den inhoud van safe-loket een beslag onder den schuldenaar zelf is en niet een derden-arrest, dat uit de bepa lingen omtrent de gerechtelijke tenuitvoer legging op roerende goederen niet ia af te leiden een algemeene verplichting tot me dewerking, met zich brengende gehouden heid om de mededeelingen, aanwijzingen en verdere handelingen te doen, die de deurwaarder mocht verlangen, om tot be slaglegging te geraken. Er is wel betoogd, dat de door den hoogen raad bij de toepas- ging van art. 1401 B.W. gehuldigde regel, dat onrechtmatig is de gedraging, die in- druischt tegen de zorgvuldigheid, welke in het maatschappelijk verkeer betaamt ten aanzien van eens anders goed, in het geval van het safe-loket kan leiden tot de con structie van een rechtsplicht voor de ban ken tot mededeeling, opdat zij niet een door de wet gegeven executiemiddel ver ijdelen. Nu echter de hooge raad zelf zoodanige verplichting der banken naar geldend recht heeft afgewezen ,is er alle aanleiding de wet aan te vullen. Het ware onjuist de noodige voorziening te beperken tot het safe-loket. Het geval van het safe-loket toch is terug te brengen tot die ruimere rubriek welke alle gevallen omvat, waarbij goederen in beslag moeten worden genomen, welke zich berinden in ruimten, door een derde verhuurd aan den geen, tegen wien de inbeslagneming is ge richt, of aan dezen cp andere wijze in ge bruik gegeven. Men denke bijv. aan stal len en garages. Het ware eveneens onvolledig de voor ziening te beperken tot het executoriaal beslag. De kwestie is evenzeer van belang voor revindicatoir beslag en conservatoir arrest. Regeling van den lijfsdwang. De bestaande regeling van den lijfs dwang heeft in den loop der tijden gebre ken getoond. Het strookt niet meer met het rechtsgevoel, dat lijfsdwang zelfs 5 jaren kan duren. In de praktijk is dit dan ook zeker geen regel. Ook tegen ouden van da gen toegepast is het middel te hard. Dooh het voornaamste bezwaar wordt wel hierin gevonden, dat het middel, hetwelk moet dienen om op een onwilligen veroordeelde dwang uit te oefenen, eveneens toepassing kan vinden, indien niet van onwil, doch van onmacht om aan de veroordeeling te voldoen, sprake is. De toepassing in zoo danig geval kan slechts dienen, óf als mid del van wraak, óf in de hoop, dat anderen, daartoe rechtens niet verplicht, met het lot van den veroordeelde begaan, voor hem betalen. Geen dezer motieven rechtvaardigt de gijzeling echter. Daarom wordt thans een regeling voorgesteld, krachtens welke de schuldenaar, die buiten staat is aan de tegen hem uitgesproken veroordeeling te voldoen, op grond daarvan kan vorderen, dat de gijzeling niet of niet verder wordt ten uitvoer gelegd. In denzelfden gedachtengang ligt het, de vraag in welke gevallen lijfsdwang kan worden toegepast, nader te overwegen. Ter beoordeeling hiervan is het goed er op te wijzen, hoe verschillend de positie kan wezen van den schuldeischer naar gelang van den inhoud der veroordeeling, hetgeen de minister uitvoerig uiteenzet. Voorgesteld wordt van art. 585 Burger lijke Rechtsvordering het onder 2o te schrappen en bij ten 8o van dat artikel de onrechtmatige daad te schrappen. Voorts wordt voorgesteld in dit artikel zoowel als in art. 586 geen uitzonderingen te maken voor vrouwen. Daarentegen moet ten aanzien van personen van 70 jaar en ouder lijfsdwang in het geheel niet meer worden toegepast. Verder is er geen reden in art. 586 den lijfsdwang te handhaven voor alle handels schulden, welke veelal geldschulden zullen zijn. Wisselschulden nemen echter in het ver keer een bijzondere positie in. Daarom blij- ve daardoor de lijfsdwang gehandhaafd. Met wissels wordt ander handelspapier ge lijkgesteld, doch dan moet blijken, dat men zich verbonden heeft ter zake van koop handel. Wat den duur betreft, wordt voorgesteld den termijn van 5 jaar te veranderen in 1 jaar. Is er levensgevaar, dan moet het belang van den schuldeischer wijken, hetgeen in het ontwerp tot uitdrukking wordt ge bracht. Dwangsom. Ten slotte wordt voorgesteld een regeling betreffende het opleggen van een dwang som in de wet neer te leggen en wel afgezien van de schade, die de in het gelijk gestelde partij ten gevolge van de houding van den veroordeelde lijdt. Er zij gelegenheid een dwangsom op te leggen in daartoe geëigen de gevallen; lijfsdwang kan dan allicht achterwege blijven. TWEEDE-KAMERVACATURES. De heer J. Langman te Was senaar benoemd. Bij het Centraal Stembureau is bericht ingekomen, dat jkr. mr. F. Beelaerts van Blokland zijn benoeming tot lid der Twee de Kamer niet aanneemt. Thans is benoemd verklaard tot lid dier Kamer de heer J. Langman, te Wassenaar. De heer B G. Peereboom te 's-Gravenhage benoemd. Voorts is een sohrijven ingekomen van den heer K. Eelderink te Vianen, waarin deze kennis geeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aan te nemen. In diens plaats is thans benoemd ver klaard de heer B. G. Peereboom te 's-Gra- ONTWERP-BEDRIJFSRADENWET. Naar het „Liburgsch Dh-gbLad" verneemt, zou het in de bedoeling der regeering lig gen, om op behandeling van het ontwerp- bedriji'sradenwet nog vóór het zomerreces der Tweede Kamer aan te dringen. A. R. K. A. Jaarvergadering groep Rijksambtenaren. In het Hotel des Pays Bas te Utrecht vergaderde Zaterdagmiddag de landelijke groep van de Rijksambtenaren van de A. R. K. A. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer L. Moonen, de salaris verlaging, welke ten opzichte van de amb tenaren is toegepast en besprak de houding van de R. K. Kamerfractie. Tevens her dacht spr. de oprichting van een groep ambtenaren bij de Rechterlijke Macht in Roermond en de uitgave van een jaarboek, dat tevens als vraagbaak dienst kan doon en waaraan de secretaris, de heer J. W. J. Quick, heel veel werk heeft besteed. De begrooting voor 1933 werd vastge steld, sluitende op een bedrag van ƒ544. In de wegens periodieke aftreding ont stane vacatures, werden herkozen de heer P. W. Beyersbergen van Henegouwen en de heer J. W. J. Quick, terwijl in de vaca ture-Velt werd gekozen de heer R. de Rooy te Roermond. Na bespreking van de agenda voor het a.s. congres, werden tot afgevaardigden naar dit congres benoemd de heeren P. W. Beyersbergen van Henegouwen en J. W. J. Quick. Aangenomen werd tenslotte een voorstel van de Rijksambtenaren uit Maastricht, luidende: „De Landelijke groep Rijksambtenaren stelt haar leden in de gelegenheid zich on derling moreel te verbinden aan de nage laten betrekkingen van elk der wederkee- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Hervatting van het werk der Ontwape ningsconferentie. (2e blad). Na-beschouwingen over de Duitsche pre sidentsverkiezingen. (2e blad). Vulkaan-eruptie in Argentinië. (Buitenl. Berichten 2e blad). BINNENLAND. Wettelijke steun aan de pluimveehou derij. (lste blad). Vader en dochtertje op den onbewaakten overweg bij Moordrecht gedood. (Gem. Berichten, 3de blad). Berooving van postzakken in den trein. Een postbeambte gearresteerd. (Gem. Berichten, 3de blad). Geen contingenteering van glas- en kristalwerk, (lste blad). VERSLAG GEMEENTERAAD LEIDEN Bladz. 6 en 7 DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN Bladz. 5 DE KERKVERVOLGING IN MEXICO Bladz. 12 DE 250STE STERFDAG VAN MURILLO Bladz. 5 rig verbondenen een uitkeering te doen na overlijden. De uitkeering zal afhankelijk zijn van het aantal verbondenen en ten minste 200 en ten hoogste 400 bedragen. De aan te gane moreelo verplichting bestaat in het bij eerste aanzegging beta len van een bedrag van 050 bij het over lijden van een der mede-verbondenen Dit bedrag kan eventueel verhoogd of vermin derd worden." De nieuwe departementale indeeling. Er wordt op gerekend, dat de nieuwe departementale indeeling na aanneming van het desbetreffende wetsontwerp door de Eerste Kamer, op 1 Mei a.s. in werking zal kunnen treden. DE CRISIS EN DE MACHINE FABRIEKEN. In de laatste vergadering van de fa- brieksleden van het personeel van de Kon. Ned. Machinefabriek v/h. E. H. Begcmann te Helmond heeft de directie moeten me- dedeelen, dat het niet mogelijk is, onder de tegenwoordige omstandigheden het bo- drijf in de afdeeling Constructiewerkplaats voort te zetten. In verband hiermede is de directie genoodzaakt in de eerstvolgende maand het geheele personeel van de afd. Constructiewerkplaat-s geleidelijk te ont slaan. Ook in de afdeeling Machinefabriek en Gieterij bestaat een tekort aan werk, zoodat ook hier verder inkrimping van per soneel noodzakelijk is. (Foto Slegtenhorst.) VEERTIG-JARIG BESTAAN CONSERVEN FABRIEK N.V. „DE VERWACHTING**. DIRECTEUREN EN JUBILARIS KARREMAN TEMIDDEN VAN FAMILIELEDEN

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1