Financiën en Economie LAND- EN TUINBOUW STADSNIEUWS AGENDA MAANDAG 11 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG, 2 len niet alleen naar deze kerk hebben ver langd, maar ook hebben meegewerkt, meege- offerd en meegeleefd met pastoor en kerkbe stuur om zoo deze schoone kerk mogelijk te maken. Allen zijn vervuld van dankbaarheid, maar wilt ook, zeide de bisschop, die gevoe lens in uw leven bewaren en toonen. Deze ge voelens zijn tweeërlei, gelijk in de Introitus van dezen dag wordt aangegeven: een gevoel van heilige vreeze ten opzichte van .deze tem pel Gods en een gevoel van een heilig en kin derlijk vertrouwen ten opzichte van dit huis, omdat dit huis is het huis van uwen vader. „Eerbiedwekkend is deze plaats" staat er ge schreven, maar ook: „Hoe liefelijk, o Heer, zijn uwe woningen". Veel meer dan de ge dachte, te komen in het Huis van God, moet ons bezielen de gedachte, te komen in het Huis van onzen liefdevollen Vader, die hier aan Zijn uitverkoren kinderen in doopsel, hu welijk, communie en biecht Zijn genaden me dedeelt. Moge de Goede Herder, besloot mgr. die u hier zoo gaarne vol liefde wacht, u altijd rekenen kunnen tot Zijn schaapstal te behooren Moge niemand van u zich uit die schaapstal »erwijderen, opdat de Goede Herder, na Zijn schapen hier op aarde gekend te hebben u ook bij het Laatste Oordeel bekend ma ke bij Zijn Vader. Na de H. Mis was in de gymnastiekzaal van de Piusschool gelegenheid mgr. Aengenent te complimenteeren. Behalve B. en W. en vele raadsleden, en de reeds genoemde geestelij ken waren hierbij nog tegenwoordig pastoor Tholenaar van de St. Willibrord, pastoor Beukers uit Leiden, pastoor Filbry uit Am sterdam, rector Niekel van de St. Jacobus- stichting, pastoor Drenth uit Rotterdam, pas toor Van Adrichem uit Den Haag, pater Schwering, assistent der parochie, kapelaan Heemskerk van de St. Willibrorduskerk. In den namiddag circa half vijf bracht de bisschop een bezoek aan de Parochiale School De kinderen en de genoodigden hadden zich verzameld. Toen Z. H. Exc., vergezeld van een groote schaar geestelijken, het lokaal bin nentrad, werd hem door een gemengd koor der school, onder leiding van den heer Van Adrichem, hoofd der school, een Alleluja toe gezongen. Toen de bisschop gezeten was, ging het gor dijn van het tooneel open en een groep kin deren vertoonde den datum van den heuge- lijken dag: Lente 10 April 1932, Nadat ze het ontwaken der lente heel aardig hadden voor gesteld en een reidans hadden uitgevoerd mochten ze een welgemeend applaus oogsten. De samenspraak werd ook heel lief ten ge- hoore gebracht. Het schoonste van den avond was wel de voorstelling met levende beelden. De verschil lende groepen werden uitgevoerd door de stu denten uit de verschillende parochies. Tijdens de voorstelling zong bovengenoemd koor toe passelijke liederen, gecomponeerd door den zeereerw. heer pastoor Meijsing en den heer J. C. Beuk. De groepen stelden verschillende fragmenten voor uit het Nieuwe Testament, meest betrekking hebbende op „den Goeden Herder". De bisschop hield daarna tot de kin deren een korte toespraak. Alles wat de bis schop gehoord en gezien had vond hij zeer mooi en hij zou zich dezen dag en avond in de toekomst menigmaal herinneren. Vooral vond Z. H. Exc. alles zoo schoon, omdat het hem de overtuiging geschonken had, dat de kin deren onder goede leiding staan van het hoofd der school en van de onderwijzeressen. Maar ook de kinderen moeten zich de lente en 10 April van 1932 blijven herinneren, omcjat van daag een groote plechtigheid heeft plaats ge had, Jelui weet wel, zei de bisschop, wie de Goede Herder is en waarom Hij zoo genoemd wordt. O, L. H. is voor ons op de wereld ge komen en heeft voor ons Zijn leven gegeven. Gij moet trouwe schapen blijven van dien Goeden Herder en dat zult gij blijven als ge de voorbeelden en lessen en vermaningen van uw herder, uw pastoor volgt. De pastoor is de plaatsbekleeder van den Goeden Herder, hij is door God gesteld om jelui op te voeden. Blijf altijd van uw herder houden. Volgt altijd zijn lessen, dan zijt gij zeker, dat gij vrienden blijft van den Goeden Herder. Laat ik het u vanmiddag nog eens goed op het hart druk ken. Blijft trouwe volgzame schapen van uw pastoor, dan zult gij ook eenmaal met hem ko men bij den Goeden Herder in den hemel. De bisschop gaf kinderen en aanwezigen nog eens den zegen en onder het Alleluia der kinderen verliet Z. H. Exc. de zaal. De kinderen bleven nog een poosje napret hou den en constateeren, dat te Nyenhuis heerlijke gebakjes bakt. Deze versnaperingen waren door den heer te Nyenhuis geheel gratis be schikbaar gesteld. Tenslotte vermelden wij, dat in de bovenge noemde tableaux vivants proloogzegger was J. van Adrichem. Een keurig toespraakje werd gehouden door Annie v. d. Ploeg. De kinde ren, die de datum der kerkwijding voorstel den, kunnen wij niet allen vermelden, wel vermelden vfij dat het boschwachtertje op bui tengewoon goede wijze werd gespeeld door A. Westgeest. SCHEURLEER ZONEN, DEN HAAG. De firma Scheurleer en Zonen te 's-Gra~ venhage deelt mede, dat zij tot haar leed wezen genoodzaakt is haar kantoor te 's-Gravenhage en Soheveningen te sluiten en dat zij bij de arrondissements-rechtbank een verzoek tot surséance van betaling zal indienen. Zij stelt er prijs op reeds nu te verklaren, dat de aan haar administra tie toevertrouwde effecten volledig aan wezig zijn. (De firma Scheurleer Zonen te 's-Gra venhage behoort tot de oudste bankfirma's te 's-Gravenhage. Zij werd in 1804 opge richt. Firmanten der firma Scheurleer en Zo nen te 's-Gravenhage zijn de heeren W. M. Scheurleer, mr. C. W. Lunsingh Scheur leer, mr. S. de Meester en mr. A. Diemer Kool. Men moet deze firma natuurlijk niet ver warren met de N.V, Scheurleer en Zonen's Bank, die is ingebracht in de Incasso Bank). LETTEREN EN KUNST Reclame-biljet Maria-Congres. Het Dagelijkseh Bestuur van het Natio naal Maria-Congres te Nijmegen schrijft een prijsvraag uit onder Nederlandsche kath. kunstenaars. Gevraagd wordt ©en reclame-biljet, dat de belangstelling moet wekken, vooral van het katholieke volk, voor het op 6, 7 en 8 Augustus a.s. te Nijmegen te houden Nar- tionaal Maria-congres, waarop als thema zal worden behandeld: Maria, de Moeder der menschen.' De jury voor deze prijsvraag bestaat uit: Joan Collette, beeldend kunstenaar; Charles Estourgie, architect; Alb. v. d. Kallen, dir.-hoofdredacteur van „De Gel derlander"; Pater C. Ligthart S.J. en Jhr J. L. A. A. M. van Bijckevorsel, Drs. in de kunstgeschiedenis, allen te Nijmegen. De termijn van inzending der ontwerpen loopt tot 15 Mei a.s. Exemplaren van het uitvoerig program ma der prijsvraag, dat is goedgekeurd door de P. P. C., zijn op aanvrage kosteloos ver krijgbaar aan het Bureau van het Maria- Congres, Van Schaeck Mathonsingel no. 1, Nijmegen. De Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren bestaat 25 jaar. In het begin van dit jaar bestond de Nederlandsche Vereeniging van Kaashan delaren, gevestigd te Gouda, vijf en twin tig jaar. De op 12 Maart jj. gehouden al gemeene vergadering meende, dat, hoewel de tijdsomstandigheden niet van dien aard zijn, dat het zou passen, om door een groo te, feestelijke viering aan het heuglijke feit luister bij te zetten, dit jubileum toch op waardige wijze diende te worden herdacht. Men meendej dat, waar de Nederland sche Vereeniging steeds voor de belangen van den kaashandel in het algemeen op de bres heeft gestaan, en daarbij met ver schillende vereenigingen, corporaties en officieele lichamen op het gebied van den zuivel, in aanraking is gekomen, terwijl zij in den loop van jaren en in moeilijke tij den ook steeds bereid is geweest, met de Landsregeering mede te werken, om de moeilijkheden op zuivelgebied te overwin nen of lichter te maken, velen het zouden betreuren, niet in de gelegenheid te wor den gesteld, hun gelukwenschen aan te bie den voor een krachtig voortwerken van de vereeniging. Daarom zal het bestuur op Zaterdag 16 April a.s. van 3.30 tot 5 uur receptie houden in hotel „De Zalm" te Gouda, zoodat degenen, die daartoe be hoefte gevoelen, de vereeniging kunnen ge lukwenschen. Waar, in een landelijke ver eeniging, de leden, verspreid in het land wonende, zelden allen bij elkander zijn en meer dan in andere vereenigingen, aan het bestuur ter behandeling moet worden overgelaten, daar kan het bijdragen tot versterking van den onderlingen band en to meerdere waardeering van hetgeen het bestuur voortdurend in het algemeen be lang doet, wanneer allen nu op 16 April a.s. in Gouda samenkomen. DE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. Zaterdag hebben vertegenwoordigers van den Nederlaudschen Bioscoop-Bond een onderhoud gehad met den wethouder voor de Financiën van Leiden, den heer T. S. Goslinga. Zij hebben daar in den breede hunne bezwaren ontwikkeld tegen de voorgestel de verhooging der vermakelijkheidsbelas ting met 20 pet. Het College van B. en W. zou zich hedenmorgen naar aanleiding van de naar voren gebrachte bedenkingen nader beramen. Intuschen hebben verschillende corpo raties zich aangesloten bij de protest-actie van den Nederiandsohen Bioscoop-Bond. De Koninklijke Nederlandsche Middenstands bond heeft in een adres aan den Raad der gemeente Leiden met aandrang verzocht het voorstel tot verhooging der vermake lijkheidsbelasting niet aan te nemen. Vervolgens zijn telegrafische betuigingen van adhaesie aan het door den Nederland- schen Bioscoop-Bond tot den gemeente raad van Leiden gerichte adres gezonden door o.a.. Ned. Vereeniging van Tooneel- directeuren te Amsterdam, de Nederland sche Artisten-Organisatie te Amsterdam, de Ned. Vereeniging van Kermisvakgenoo- ten „Ons Belang" te Utrecht, de heeren Hugo Helm en Fritz Hirsch, te 's-Graven hage, het Variëté-Gezelschap Faveur te Rotterdam, de N.V. Italiaansche Opera te 's-Gravenhage. Het desbetreffende voorstel van B. en W., dat hedenmiddag In den raad zou wor den behandeld, Is van de agenda afge voerd. B. en W. wenschen alsnog een nader on derzoek in te stellen. Koperen professiefeest. Den 2östen April a.s. hoopt de eerw. zus ter Hermenigildis, priorin van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis aan de St. Jacobs- gracht, haar 12 1/2-jarig professiefeest te herdenken. SALARISKORTING IN HET GEORGANISEERD OVERLEG. Vrijdagmiddag hebben de algemeene ambtenaren- en de algemeene werklieden commissie vergaderd ter bespreking van de loonkortingsvoorstellen van B. en W. Na vrij langdurige discussies verklaarden naar „Vooruit meldt, de organisaties zich allen tegen de kortingsvoorstellen en wel grootendeels op grond van het feit, dat de loonen, door de gemeente Leiden aan haar personeel betaald, in vergelijking met een groot aantal andere gemeenten een zeer slecht figuur maken en Lang niet op een behoorlijk peil staan. De vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur stemde» in meerderheid vóór de korting. De voorzitter van het G.O„ wethouder Tepe, zegde toe, dezen uitslag in het col lege van B. en W. te zullen mededeelen. Van de zijde van 'fc gemeentebestuur zal nu naar alle waarschijnlijkheid wel bij het G.O. bericht inkomen, dat het tóch de kor ting wil invoeren en alsdan een keuze wenscht te doen maken. Hierop werd door den voorzitter reeds gezinspeeld. Bij de bespreking, die daarop volgde, werd door de organisaties er op gewezen dat, indien het toch tot korting zou komen, men allereerst de onbillijkheid diende op te heffen, dat de na 1 Juli 1924 aangestel- den 8 y2 pet. pensioenpremie (de anderen 3 pet.) moet enbetalen. Door de organisa ties werd voor bedoelde categorie bepleit verlaging der pensioenpremie tot 3 pet. Voorts werd het denkbeeld aan de hand gedaan, een zeker bedrag vrij te stellen van korting, waardoor een progressie zou worden verkregen, zoodat de lager bezol digden dan een lager kortingspercentage op hun loonen zullen zien toegepast. Diamanten huwelijksfeest. Gisteren hebben de heer en mevr. J. Fleur-van Beek, Haarlemmstraat 250, hun zestig-jarig huwelijksfeest gevierd. Beiden, resp 91 en 85 jaar, verheugen zich in een flinke en frissche gezondheid naar lichaam en geest. Vrachten bloemen werden gisteren aan gedragen, zeer vele bloemstukken als even- zoovele uitingen van deelnemende harte lijkheid van vrienden en kennissen, die het nog zeer krasse diamanten paar op hun feest wilden huldigen. Dat ook de persoonlijke huldiging van de zijde van zoovelen, die het jubileerend echtpaar in hun werkzaam leven leerden kennen, gisteren niets te wenschen over liet, spreekt welhaast vanzelf. En toen wij hedenmorgen hen een bezoek brachten, troffen we hen aan tusschen de bloemon en in feestelijke stemming, als gevolg van den heugelijken dag, hun door zoovele vrienden en kennissen en niet in het minst door hun kinderen bereid. Ver. R.-K. Dillettanten. Gisteravond hebben de R.-K. Dilettan ten in de concertzaal „Concordia" een goedgeslaagde uitvoering gegeven. Op het programma stond „Zoo baas, zoo knecht", een aardig stuk, dat oorspronke lijk den naam draagt van ,,'n Partijtje po- kor" en wel in staat is, den aanwezigen een aangenamen avond te bezorgen. Na een welkomstwoord van den voorzit ter, den heer H. van Egmond, sn wat vroo- lijke muziek, was aanstonds het woord aan de tooneelisten, die van dit Amerikaan- sche blijspel wel iets aardigs hebben ge maakt. Al kan van een volmaakte weeT- gave wel niet gesproken worden, het spel zelf was goed verzorgd. Er werden zoo goed mogelijk karakters uitgebeeld en kleine gebreken als in de uitspraak der Engelsohe namen deden aan het overigens goede spel weinig af. Vooral de beide hoofdpersonen hebben goed spel gegeven en vooral door een goed doorgevoerde tegenstelling voor succes gezorgd. De zeer goed bezette zaal heeft zich den gansehen avond uitstekend geamuseerd, zoodat speelsters en spelers een verdiend applaus ten deel viel. Een gezellig bal besloot dezen gezellï- gen avond. De speeltuin van het „Noorderkwartier". De vervaardiging van het spelmateriaal, bestaande uit wippen, schommels, ringen, klimpalen enz. waarbij granieten glijbaan, ten behoeve van de Speeltuinvereniging „Noorderkwartier" is gegund aan de hee ren J. E. v. d. Heiden en D. de Vos; het voor de glijbaan benoodigde ijzerwerk aan de firma M. den Os en Zonen, (het graniet- werk aan de fa. Arnoldus). Het geheel komt op betonnen platen. Heden is met het werk een aanvang ge maakt en zal „Noorderkwartier" derhalve spoedig een speeltuin rijk zijn. Portiers- huisje met W.C.'s voor de kinderen, en zandbak voor de kleinen, zijn door de ge meente reeds aangebracht. De namen der firma's, met de uitvoering belast, zijn een waarborg dat hier solied werk wordt gemaakt. H. K. H. Prinses Juliana heeft voor de Siebold-herdenking een groote zilveren me daille beschikbaar gesteld. Op verzoek van de Leidsche politie is te Voorburg aangehouden I. K., wegens verduistering van 250.ten nadeele van de firma Kuperus, Hoogewoerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is uit de Stadsgehoorzaal verwijderd G. Ie P„ die daar zonder toegangsbewijs een dans partij wilde meemaken. De jongeman ver zette zich en kwam daarbij in onzactde aanraking met een der pilaren van het ge bouw, waardoor hij aan het hoofd werd ge wond. Na door den E. H. D. verbonden ie zijn, is hij in het Acad. Ziekenhuis onder behandeling geweest. GEEN BUSDIENST AMSTERDAM—LEIDEN Ged. Staten van Zuid-Holland hebben af wijzend beschikt op het verzoek van de N.V. Haarlemsche Brockway Bus Mij. te Heemstede om vergunning, voor zooveel Zuid-Holland be treft, tot het in werking brengen van een auto busdienst Amsterdam (Nassaukade hoek Over toom) over SlotenHeemstedeDe Glip BennebroekHillegomLisseSassenheim en Oegstgeest naar Leiden (Papestraat) en om gekeerd en van Haarlem over Heemstede BennebroekHillegomLisseSassenheim Oegstgeest en Den Deyl naar Den Haag (Plein) en omgekeerd. De afwijzing is gegrond op de overweging, dat de betrekkelijk kleine voordeelen, welke de aangevraagde verbinding zou opleveren, niet opwegen tegen de groote nadeelen, die daaruit voor de bestaande verkeersmiddelen zouden ontstaan. VER. VAN R.K. ONDERWIJZERS(ESSEN) Zaterdagavond werd in de tooneelzaal van „Zomerzorg" de jaarlijksche feestavond ge houden van de Dioc. Ver. van R.K. Onderwij zersfessen), afd. Leiden. De voorzitter der Commissie van Nut en Vermaak, de heer Ch. Jagers uit Rijpwetering, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den geest, adviseur prof. Heskes Spr. wijst er vervolgens op, dat men van hem geen welsprekendheid mag verwachten, zooals men van den afdelingsvoorzitter ge wend is, doch de traditie van het jaarlijk sche feest zegt wellicht meer dan een klem mend betoog. Deze feestavond is geheel door eigen krachten in elkaar gezet, dat is iets ge heel nieuws en daarvoor hebben de leden van zang- en tooneelclub ijverig gewerkt. Nadat spr. vervolgens nog medegedeeld had, dat van den heer G. Bulten, burgemeester van Voorhout, bericht van verhindering was inge komen wegens lichte ongesteldheid, werd met de 'afwerking van het programma aangevangen De zangclub onder leiding van den heer M. Lakeman had voor dezen avond ingestu deerd „Das Lied von der Glocloe" van Schil der, getoonzet door A. Romberg. Voorwaar een heele onderneming, getuigend van durf en zelfbewuste kracht. Over het algemeen kon de uitvoering ervan wel bevredigng schenken al kwam de ongeschoolheid van koor en solisten hier meer dan in de gebruikelijke kleine num mers bij andere gelegenheid wel sterk naar voren. Voor dergelijke uitvoeringen is onge twijfeld meer stemmen-materiaal noodig, te meer wijl de solisten een dubbelzware taak hebben, omdat zij ook in de koren niet gemist kunnen worden. Van de solisten noemen we in de eerste plaats dé heer Ch. Jagers, die over een mooi timbre beschikt en veel te genieten gaf, al zou meer durf, meer geestdriftig uitzingen zijn voordracht ten goede komen. Hetzelfde mag gezegd worden van de so praan, mej. Verberg. Zij heeft een zuiver ge luid, maar het leed onder wat te groote be deesdheid, die, gelukkig, naarmate het stuk vorderde, geleidelijk meer en meer werd over wonnen, hetgeen haar prestaties ten goede kwam. De tenorsolist Smit viel tegen, beter deed het de heer Verberg. Mej, v. Well, die in het solo-kwartet tegen het einde de alt-partij vertolkte, deed het goed. De koren waren heel aardig, al vielen de moeilijke passages wat zwaar. Intusschen, den heer Lakeman als leider, komt een woord van lof toe voor hetgeen hij met zijn koortje, dat nogal eens van leden wisselt, heeft weten te bereiken. Ongetwijfeld mogen we nog meer van hem verwachten. De heer Holtkamp aan de piano, zorgde voor een goede begeleiding. Na het zangkoor kwam de tooneelclub aan de beurt, die op uitnemende wijze het too- neelspel in één bedrijf „De verloving" wist te vertolken. Dit aardige blijspel heeft zoowel om inhoud als vertolking van begint tot ein de. aanwezigen aangenaam beziggehouden en speciaal „dokter van Gelder" komt een woord van lof toe voor zijn spel. De voorz. der afdeeling, de heer H. G. de Boer, was zeker aller tolk toen hij aan het slot allen hartelijk dankzegde voor hun mede werking. Met een gezellig samenzijn werd de feest avond besloten. OPENING HUISVLIJTTENTOONSTELLING R.K. WERKLOOZEN Zaterdagmiddag te half drie heeft in tegen woordigheid van een aantal genoodigden in het Bondsgebouw de officieele opening plaats gehad van de huisvlijttentoonstelling, waar van we in ons vorig nummer reeds een en ander mededeelden. Behalve den adviseur rector Reynen, merk ten we onder de aanwezigen o.m. op den zeeeerw. heer pastoor Beukers, kapelaan v. d. Ven, wethouder mr. Romijn, den directeur van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, den heer Wijkmans, afgevaardigden van den R.K. Vrouwenbond, benevens den secretaris-pen- ringmeester van Dr. Schaepman, den heer H. Lombert. De voorz. der Commissie voor Werkloozen- zorg, de heer H. L. J. Tobé, heette allen har telijk welkom en zette vervolgens nog eens "t doel en streven van de Commissie uiteen, n.l. de werkloozen te behoeden voor geestelijke en lichamelijke inzinking. Op sommige menschen heeft dat eerste deel van het doel misschien een eigenaardigen in druk gemaakt, omdat velen meerien, dat meer de ethische zijde van de geestelijke belangen- bevordering bedoeld zou zijn, doch het comité ziet vooral naar de moreeie zijde. Hoe den dag door te brengen, dat is de groote vraag voor d« werkloozen, die zich niet één dag, maar weken, maanden, soms jaren achtereen voordoet. Als er niets voor de werk loozen gedaan wordt, dan gaan ze moreel ten gronde. Immers, zij zijn geen menschen, die over de brugleuning hangen, 't zijn menschen, voor wie de werkloosheid een ontzettend zware straf is, niet in het minst door de ver minderde inkomsten. Daarom was de eerste zorg der commissie het inrichten van een ontspanningslokaal, waar de werkloozen afleiding kunnen vinden door rooken, kaarten, enz. Zij doen dat noodgedwongen om den tijd te dooden. Dat is ongetwi<feH s'r-'f, m*ar LEIDEN. Woensdag. R. K. Propaganda Club ,^Dr. Schaepman", jaarvergadering „Den Burcht", 8.15 uur. Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis". Eij reis door Noorwegen, Hotel Oentraal, 8.30 uur. De avond-, naohh- en Zondagsdienst dei' apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 April a.s. waarge nomen door de apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon. 807. een zegen, maar desniettemin hopen ze er toch zoo spoedig mogelijk van verlost te worden. Nu is er een tentoonstelling georganiseerd van werkstukken, uitsluitend door de werk loozen in elkaar gezet. Met heel weinig mate riaal en een massa handenarbeid is dit alle» tot stand gekomen. Spr. brengt den werkloozen een woord van dank voor hetgeen zij hier bereikt hebben en deelt vervolgens mede, dat aan de tentoon stelling tevens een loterij en eenige vermake lijkheden zijn verbonden, uit de opbrengst waarvan men een volgende uitdeeling hoopt te kunnen bekostigen. Hierna verzocht de heer Tobé aan pastoor Beukers de tentoonstelling officieel te willen openen. Men begaf zich daarop naar de groote zaal, waar pastoor Beukers het lint, dat den toe gang tot de zaal afsloot, doorknipte. De aanwezigen bezochten vervolgens de ten toonstelling en namen met bewondering ken nis van hetgeen de werkloozen hier gepres teerd hebben. Bovendien liet men niet na loten te koopen of op andere wijze een of fertje te brengen voor de werkloozen. Jammer is het ongetwijfeld, dat het weer zoo weinig medewerkte om het bezoek aan da tentoonstelling te vergrooten. Met het oog daarop heeft de commissie ech ter besloten den termijn een dag te verlengen. Vandaag en morgen is de tentoonstelling du» nog te bezichtigen. MIJ. DER NED. LETTERKUNDE In de Vrijdagavond gehouden maandelijksche vergadering van de Mij. der Ned. Letterkunde herdacht de voorz,, prof. dr. L. Knappert, den overleden letterkundige Frits Hopman. Vervolgens sprak dr. J. G. van Dillen uit Amsterdam over: „Maatschappelijke verhou dingen te Amsterdam in Bredero's tijd". Daarna gaf prof. dr. J, W. Muller eene bijdrage over het „ontstaan van den naam Ba tavia", die, hoe gewoon hij ons nu moge klin ken, welbeschouwd, onder de Nederlandsch- Indische plaatsnamen een vreemden indruk maakt: noch Indonesisch, noch Indisch, noch ook gewoon Nederlandsch, maar geleerd, La- tijnsch in klank, vorm en herkomst. Bij on derzoek blijkt de naam reeds in een brief van de Bewindhebbers der Compagnie van 31 Oc tober vastgesteld te zijn voor het reeds gerui- men tijd gewenschte „rendez-vous" (loop- handel) in den Oostindischen archipel. Dien overeenkomstig werd het daartoe uitverkoren fort bij Jakatra op 12 Maart 1619 plechtig ge doopt met dien naam, die daarna overging op de stad, die twee maanden later door Coen op de plaats van het door hem veroverde en verwoeste Jakatra gesticht werd. Hoe kwamen nu Heeren XVII aan dien naam? „Batavia" was de toen in verschillende Latijnsche en Nederlandsche boeken van geleerde Holland- sche oudheidkundigen veel gebruikte, uit de latere Romeinsche en Grieksche geschied schrijvers opgediepte, naam van het in de oudere geschriften (van Caesar en TacitusJ meermalen genoemde „eiland der Bataven"; welken naam men wel allereerst in de „Betu we" herkende, maar liefst ook met Holland vereenzelvigde, welks bewoners zoodoende de rechtstreeksche afstammelingen dier roem zuchtige Bataven (of „Batavieren") konden heeten. De hoofdplaats der volkplanting in 't verre Oosten werd dus met dezen classiek- historischen naam als een „Nieuw-Holland" gedoopt, hare inwoners werden ook wel als „nieuwe Batavieren" aangeduid. HET AANBOD VAN DE L.E.M.V.O.G. De heer J. J. de Cler heeft namens di rectie en commissarissen der N.V. L.E.M. V.O.G. het aanbod dier vennootschap aan B. en W. gedaan tot aankoop van gronden in den Roomburgerpolder ingetrokken. De intrekking van dit aanbod is ge schied, uit overweging, dat op de aanvaar ding ervan weinig of geen kans was. Vertrek Zuster Callista. Morgen gaat de eerw. zuster Callista onze stad verlaten. Zij is overgeplaatst naar naar Giize T&jen, waar een ziekenhuis en huis voor ouden van dagen gevestigd is. De eerw. zuster Callista was gedurende twintig jaren hier ter stede werkzaam, eerst in het St. Elisabethgesticht alleen, later als wijkzuster van het wijkgeibouw Boerhaave- straat. Tal van patiënten hebben daar heden van de scheidende zuster afscheid genomen. Het parkeeren in het Noordeinde. In het Noordeinde wordt geregeld ge- parkkeerd door allerlei motorrijtuigen en andere voertuigen. Deze smalle winkel straat vormt een onderdeel van den hoofd verkeersweg Den HaagUtrecht, zoodat het zeer drukke verkeer in deze straat uiteraard ernstig wordt belemmerd. De ANWB en de KNAC hebben nu aan B. en W. dezer gemeente verzocht te willen be vorderen, dat voor deze straat een par keerverbod zal worden ingesteld, c.q. al leen op de spitsuren, of op andere wijze voorziening zal worden getroffen. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 5983. de Meikers (0 Al.phen a/d Rijn, Raadhuisstraat 236a, Hoofdz.: Bodegraven, Spoorstraat 4. Groen ten- en fruithandel. Beh. fil.C. van Kat wijk, Bodegraven.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2