SO"l HEERENBAAI UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS NED. OOST-INDïE KERKNIEUWS LUCHTVAART ACADEMIENIEUWS AGENDA ZATERDAG 9 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 7{ura&CifJ -ta£a4.f per Vz pond ECHTE FRIESCHE jaa£L 20 ch per ons lOct.per'/zons LISSE De bollenstreek een nuttige instelling rijker Achter de Rijksbloembollenschool alhier is, dank zij de financieele steun van de gemeente, een model bloembollenschuur, annex bfoeikas, verrezen, welke dienst zullen doen als onder deel van' de bloembollenschool, om de leerlin gen vertrouwd te doeu worden met de schuur- behandeling van de bloembollen alsmede met het broeien van de bollen, vooral om daarbij na te gaan en te controleeren welke invloed de schuurbehandeling op den later volgenden broei heeft. Ook wordt deze inrichting dienst baar gemaakt om in de praktijk toe te passen wat volgens wetenschappelijk opgezette proe ven voor het vak dienstbaar gemaakt kan worden. Het is geen laboratorium yoor wetenschap pelijk onderzoek, maar wel een inrichting waar wetenschappelijk verkregen resultaten aan een practische toepassing worden onder worpen. Het complex omvat verschillende afdeelin- gen, waarbij zoowel warme als koude tempe raturen kunnen onderhouden worden. De bedoeling is om practisch in toepassing te brengen de stellingen als door Prof. Blaauw verkondigd om bloembollen eerst voorwarmte te geven en ze daarna in koelruimte, de z.g. strekkingsperiode, door te laten maken, om ze dan te broeien, De leerlingen van de school, alsmede de oud-leerlingen .worden hiermede in de gele genheid gesteld de ontwikkelingsgang van de nieuwe bloeiwijze na te gaan en te beoordee- len onder de deskundige leiding van de leer aren wien die taalt wordt toebedeeld. Van wat 'n beteekenis dit voor de toekomst van het vak is, zal het beste hij kunnen beoordeelen, die in het afgeloopen seizoen honderden gul dens voor het koelen van tulpen heeft be taald en tot de minder aangename ervaring kwam, dat er „iets" aan gemankeerd heeft. Wat dat „iets', is, zal hier uitgezocht kun nen worden, maar dat niet alleen. Men maakt de toekomstige kweekers ver trouwd met het practisch onderzoek naar de bloeirijkheid en bloeikracht van de bollen. De invloed van Warmte en koude kan hier goed nagegaan worden op zoo'n wijze als practisch in elk geoutilleerd bloembollenbedrijf toege past kan worden. „Hobaho". HILLEGOM voor het afschilderen van het priesterkoor der kerk, welk laatste werk zelfs is moeten wor den stopgezet. Toch zouden we den eenvoudi- gen, ijverigen pastoor van Leeuwen, die niets voor zich zelf vraagt of begeert, doch uit sluitend voor zijn kerk en zijn parochie leeft, zoo graag willen helpen. We beginnen dan niet, met te beweren, dat er geen offervaar digheid onder de parochianen van den pas toor bestaat, want het tegendeel is waar. Doch waar in dezen slechten tijd zelfs nog graag een offer gebracht wordt, zouden wij dit willen zeggen: slechts weinigen kunnen veel missen in streek en plaats, de meesten weinig. Toch is er nog wel een oplossing: als de jeugd, de jongelui (meisjes en jongens) eens allemaal lid worden van de St, Josephpen- ning komt de zaak ongemerkt perfect in orde. Dat kost 5 cent per lid en per weftk, waaraan bovendien nog belangrijke geestelijke voordee len verbonden zijn! Wat is nu een stuiver per week! Als de jongens werk hebben een duppie en dan kunnen ze bij werkloosheid overslaan! We zouden de zelateurs én zelatricen der St. Josephpenning in overweging willen geven: probeert dezen veldtocht, wij wedden, dat ge slaagt. Met stelligheid willen we vastleggen: pas toor van Leeuwen geeft zijn toestemming; dus: het mag en het kan! Succes dan! Geboren: d. van A, M, van Roode Fictoor z. van C. E. M. Bijsterv. d. Wa ter d, van D. DrostHofmans d. van A, H. BouwmeesterKorte d. van M. J. Selhorstvan der Hulst z, van C. de Groot Broekhof d. van M, VastenouwMigchels d. van C. WarmerdamDe Wit, Ondertrouwd: C, Kahlmann en J. Hil- lebrand J, Hopman en C. J. Schooneveld J. A, Schoonderwoerd en A. Jansne. Getrouwd: H. J. van den Broek en H, NOORDWIJKERHOUT Uitvoering. Maandag en Dinsdag, 11 en 12 April a.s., zal door de R.K, Harmoniever- eeniging „St. Jeanne d'Arc" een uitvoering worden gegeven in de zaal van de wed. Bra- ma. Medewerking verleend het gevierde duo Jol en Nolli uit Utrecht, hetgeen een paar prachtige avonden belooft. ZWAMMERDAM Ongeluk met een buks. De 16-jarige landbouwersknecht G, de B. van den veehouder C. alhier, was gisteren met I een buks aan het schieten. Het 12.-jarig zoon- tje van den daarnaast wonenden veehouder 1 R. vroeg hem het wapen ook eens te mogen bekijken. Ongelukkigerwijze ging daarbij de I buks af met het gevolg, dat de landbouwers- I knecht de volle laag hagel in het gelaat kreeg Ernstig gewond is de jongen naar het zie kenhuis te Leiden gebracht, waar bleek, dat j een der oogen zoodanig was getroffen, dat hij het zal moeten missen. HAZERSWOUDE Jubileum. Deze week was de arbeider I B. Foortman 25 jaar werkzaam bij den land- j bouwer J. v. Vliet. Ten huize van zijn pa- troon werd de jubilaris gelukgewenscht en ontving als bewijs van waardeering voor zijn arbeid een enveloppe met inhoud. Van ver schillende zijden kwamen gelukwenschen bin nen en werden geschenken aangeboden. CONTINGENTEERING VAN STEENKOLEN. Er is reeds gemeld, dat de betrokken tak van dienst op het Franscbe ministerie van Arbeid den buitenlandsohen kolen- invoer opnieuw wil beperken en wel tot 50 pet. Thans verneemt het „Limb. Dagblad" nog nader, dat niet dit alleen wordt ge- ëischt door de Fransche mijndirecteuren en mijnwerkersorganisaties, maar dat deze er ook met klem bij de regeering op aandrin gen, dat naast deze beperking zal komen: le. een invoerverbod voor eierkolen en bri ketten; 2e een invoerrecht van 20 frs. per ton op alle steenkolen. Met groote vrees zien onze Limburgsche mijnen de verdere ontwikkeling van deze aangelegenheid in Frankrijk tegemoet. In België heetf, men besloten tot een In het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Brussel heeft Vrijdagmiddag, naar Reuter bericht, een vergadering plaats ge had van Nèderlandsche en Belgische ge delegeerden, belast met het onderzoek naar de kwestie der contingenteering van steen kool in beide landen. De Belgische gede legeerden stelden een vermindering van 10 procent voor van den invoer van Neder- landsche steenkool in België, waarmee van zelf een vermindering gepaard zal gaan van den invoer van Belgische steenkool in Nederland. Een officieel communiqué is niet verstrekt. PACHTOVEREENKOMSTEN. Amendement op het wetsvoorstel-Ebels. De Tweede-Kamerloden A. N. Fleskens en C. M. J F. Goseling hebben een aantal amendementen voorgesteld op het wets- voo.'stel-Ebels inzake bijzondere maatrege len len aanzien van loopende pachtover eenkomsten. Het eerste amendement strekt om den beoogden crisismaatregel niet te beperken tot vóór 1 Januari 1932 aangegane overeen komsten. Het tweede strekt om te bepalen, dat voor het indienen van een verzoek om ont heffing als uiterste tijdstip geldt de dag waarop een termijn vervalt. Een volgend amendement beoogt zoo veel mogelijk te waarborgen, dat tijdens de geheele behandeling, ook voor den kanton rechter, rekening wordt gehouden met de rechten en verplichtingen van derden, die niet partij zijn bij de pachtovereenkomst, en een ander amendement bedoelt een tot stand komende regeling ook voor andere betrokkenen dan verpachter en pachter bindend te doen zijn. Weder een ander amendement stelt de werking van de ont heffing ten aanzien van anderen dan ver pachter en pachter buiten twijfel voorzoo ver zij bij de betaling van den pachtprijs zijn trokken. Ten slotte wordt door hen voorgesteld, aan het slot een artikel 12 toe te voegen luidende; „Zoodra de heerschende buitengewone tijdsomstandigheden hebben opgehouden te bestaan, doch in ieder geval vóór 1 Janu ari 1936, zal aan de Staten-Generaal een voorstel van wet worden gedaan, waarbij dó intrekking vandeze wet, zoomede de overgang tot den normalen toestand wordt geregeld. DR. C. W. LELY t Te Liverpool door een trein gegrepen en gedood. Dr. O. W. Lely, hoofdingenieur bij den Rijkswaterstaat, gewoond hebbend te Nij megen, die bij zijn broeder te Liverpool lo geerde, is Vrijdagmorgen het slachtoffer ge worden van een ernstig ongeluk Terwijl hij op het Aintreestation het verkeer gade sloeg lette hij niet op een binnenrijdenden trein. Hij werd door den tredn gegrepen en op slag gedood. Diploma's voor Kruideniers. Naar het Nederl. Weekblad voor Krui deniers verneemt, heeft het comité van samenwerking uit de drie landelijke krui deniersbonden besloten, ter versterking van het kruideniersbedrijf, in den Midden standgraad te ijveren voor invoering van een vakdiploma. DE WERKLOOSHEID IN NED.-INDIE. Aneta seint uit Batavia: Het totaal aan tal werkloozen in Ned.-Indië bedroeg ulti mo Februari 1932 9200, waarvan 2129 Euro peanen, 6579 Inlanders en 492 Ohineezen. Naar schatting bedraagt hét aantal sui- ker-employé's, dat dit jaar den dienst heeft verlaten door ontslag, pensionneering of op 1 wachtgeld-stelling 1200. BANDJIRSCHADE IN MIDDEN-JAVA. Spoorbrug 400 Meter weggeslagen. Aneta seint uit Djokjakarta: Nadere be richten omtrent den modder bandjir gewa gen van een groote verwoesting. De bandjir, welke wordt toegeschreven aan de vroege re uitbarsting van den Merapi, zette en kele kampongs een halven tot twee me ter onder de modder en tastte de borstwe ringen van de brug over de Kali Batang aan, welke tot dusver bandjirs weerston den. De geheele omgeving van de spoor baan is een groot modderveld met enorme steenblokken. Momenteel kan worden vastgesteld, dat ongeveer 130 inlandsche huizen in Kraki- tan, Kerong en Omah zijn verwoest. Van persoonlijke ongelukken is niets vernomen. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag en Dins dag geen audiëntie verleenen. BUITENL. BERICHTEN. TREINDIEFSTALLEN TE LENINGRAD Wagons volkomen geplunderd. Sinds December van het vorige jaar werden uit de passagierstreinen van de lijn MoskouLeningrad, nadat zij des nachts op de emplacementen te Lenin grad hadden gestaan, allerlei voorwer pen, die maar eenigszins bruikbaar waren vermist. De dieven gingen zoover, aldus de „Krasnaja Gazeta", dat zij alle kussens gordijntjes en ruiten uit de wagons haal den, zoodat bepaalde wagens volkomen geplunderd waren, daar vaak ook de be kleeding van de zitbanken was verdwe nen. De treindiefstallen van dezen aard namen steeds meer in omvang toe, zoodat wel geoonoludeerd moest worden, dat de genen, aan wie de bewaking van de wa gons was opgedragen, mede in het com plot moesten zijn. Van de zijde der spoor wegadministratie werden nagenoeg geen tegenmaatregelen genomen, met uitzonde ring dan van de geregelde rapporten, waar in van de diefstallen en de daardoor ont-' stane schade melding werd gemaakt. Ten slotte werd onlangs de Gepeoe in de zaak gemengd, en deze bracht aan het licht, dat de dieven in nauwe samenwerking met de conducteui^s en de bewakers van het wapenpark opereerden. Men ging tot de noodige arrestaties over en weldra waren circa 300 personen achter slot en gren del gezet, die voor het meerendeel recidi visten bleken te zijn. Volgens hun verklaringen, zoo verhaalt genoemd blad verder, werden de wagons op de emplacementen als plaats van bij eenkomst voor de diefachtige elementen gebruikt, waar de plunderingen plaats hadden, waar de dieven elkaar soms dood den, naar in twee gevallen is gebleken en waar de roovers te zamen met de con- dr.cteurs drinkgelagon hielden enz. Door een aantal bende-leden waren in totaal meer dan 200Q wagons van passagierstrei nen geplunderd, waarbij zes wagens vol komen waren vernield. Bij een overval door de Gepeoe werden versoheiden leden der bende te zamen met de medeplichtige conducteürs op heeterdaad betrapt en werden in hun woningen vele geroofde voorwerpen aangetroffen. Dezer dagen heeft reeds een honderd- dertigtal bandieten terecht gestaan, die tot gevangenisstraffen van drie tot vijf jaar werden veroordeeld. De nog niet ge vonniste leden der bende zullen binnen kort worden veroordeeld. Men hoopt, dat met deze arrestaties en vonnissen een einde zal zijn gekomen aan de massale treindiefsïtallen en dat de wagons in het vervolg langeren tijd bruikbaar zullen blijven, dan tot dusver vaak het geval was. Krankzinnige laat zich zijn beide handen afrijden. Een 24-jarig filiaalchef in Bodenteich heeft zich door een trein de beide han den latén afrijden. Hij liep vervolgens naar 'n café, stootte met zijn hoofd tegen de deur ten einde toegang te verkrijgen en liet zich toen naar het ziekenhuis bren gen. Naar men aanneemt, heeft de man zijn daad gepleegd in een aanval van krankzinnigheid. Een gedeeltelijk verrolde kapel. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt: De kapel van het klooster der kanunnikessen van St. Augustinus Le Jupille ondergaat op dit oogenblik een on gewone verandering. Het koor is namelijk afgescheiden geworden van de rest van het gebouw en wordt, geplaatst op stalen rollen, 8 M. 40 verder geschoven. De aldus in tweeën verdeelde kapel zal daarna door nieuwe muren herenigd wor den. EEN HITLER-VLIEGTUIG NEERGESTORT. Naar het Wolffbureau meldt, verschenen dezer dagen boven Heiligenhafen twee vliegtuigen, die door opschriften op de vleugels propaganda maakten voor de ver kiezing van Hitier. Bij één der vliegtuigen haperde plotse- ling de motor, zoodat de machine gedwon- 1 gen was, te landen. Bij het neerkomen op een stoppelveld sloeg het vliegtuig over den kop, terwijl de drie inzittenden eruit wer den geslingerd. De bestuurder en zijn gezel kwamen er goed af, doch de derde inzittende liep ern stige verwondingen op aan het hoofd. Het vliegtuig werd geheel vernield. VLIEGRAMP IN ITALIË. Zeven slachtoffers. Door het neerstorten van twee militaire vliegtuigen, die bij manoeuvres in de lucht haven van Pozzolo tegen elkaar botsten, zijn zeven personen gedood, o.w. twee vlie ger-officieren. «Tel." LEIDEN. Geslaagd: candidaats-examen wis- en natuurkunde letter E, de heer A. J. Dijksman (Rotterdam) doctoraal-examen Nederl. letteren de heer A. J. Staal (Breda). apotheker-adsistent: mej. M. L. Graafland (Rotterdam). Een Blindenavond. Het bestuur van den Ned. R.K. Blindenbond „St. Odilla", afdeeling Haarlem en Omstreken, heeft aangemoedigd door het succes te Lisse, het initiatief geno men,.ook te Hillegom een grooten propaganda- feastavond te houden tén behoeve van hare blinden. Deze avond zal plaats hebben op Donder dag 14 April a.s., des avonds te 8 uur in café „Flora" van den heer W. J. van Dril, Het bestuur van den R.K. Volksbond heeft de volle medewerking toegezegd, zoodat wij er niet aan twijfelen of de belangstelling voor dezen avond zal groot zijn, De nieuwe Communiebank der St. Joseph- kerk. Langzaam maar zeker wordt er ge arbeid aan de verfraaiing der nieuVve St. Jo- sephkerk. Een pracht stuk is de nieuwe Com muniebank, welke thans in het Godshuis is geplaatst en die vervaardigd werd naar een ontwerp van den heer W. Kuitems, architect alhier. Aan dezen ontwerper een woord van lof! De Communiebank bestaat geheel uit mar mer en koper, terwijl de zware zuilen geheel massief zijn. Aan elke zijde zijn 5 koperen stukken tusschen kleinere marmeren zuilen aangebracht, welke stukken alle op marmer rusten, zoodat het geheel als met onzichtbare schroeven verbonden is. Aan beide helften vinden we bij de kolom- mefi in koper de Alpha en bij het midden de Omega naar het Bijbelwoord: „Ik ben het begin en het einde". In het midden der Com muniebank (bedoeld wordt in het midden der beide helften vanuit de middenopening) vin den we eveneeng in koper het Christus monogram. Aan de Epistelzijde zien we verder de Korenaren en aan de andere zijde de H. Hostie (symboliek van het Lichaam des Hee- ren). Aan de Evangeliezijde zien we in koper een druiventros en het II. Bloed door Engelen omgeven (symboliek van Christus, H. Bloed) of met andere woorden: aan de eene zijde de H. Eucharistie onder de gedaante van brood, aan de andere zijde onder die van Wijn. Kunstig is vooral, dat het geheele dekblad één stuk marmer vormt, zonder naad. Het plan was aanvankelijk, de Communiebank Ia- ter te plaatsen, doch toevallige omstandighe den hebben het tijdstip vervroegd. Met de 3 marmeren altaren vormt de Com muniebank een eenvoudig maar rijk geheel. De vraag rijst: hoe is het mogelijk, dat in dezen tijd zooveel kostbaars aan dit Godshuis wordt aangebracht. Wij willen dit geheim niet verraden. j Wel mogen we zeggen, dat het benoodigde geld nog niet geheel bijeen is, evenmin als VERKIEZINGEN RIJNLAND. In het 8e district van het Hoogheem raadschap Rijnland is gekozen tot hood- ingeland-plaatsvervanger de heer J. A. Bernard. DE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. Adres vari den Bioscoopbond. Aan den Ra-ad der gemeente Leiden is volgend adres gezonden: Geeft eerbiedig te kennen: het Hoofdbestuur van den Nederland- sohen Bioscoop-Bond. gevestigd te Amster dam; goedgekeurd bij verschillende Ko ninklijke Besluiten dat het met ontsteltenis kennis heeft genomen van de voordracht van de wel edelachtbare heoren burgemeester en wet houders (Gemeenteblad No. 84 v. 31 Maart 193-2) waarbij bij wijze van z.g. „crisis-toe slag" voorgesteld wordt de Vermakelijk heidsbelasting met 20 pet. te verhoogen, waardoor volgens raming van B. en W. een hoogere opbrengst zal kunnen wor den verkregen van circa ƒ12.500; dat er voor de bioscoopondernemers on- overkomenlijke bezwaren tegen dit voor stel bestaan dat immers met het bestaande heffings percentage van 20 de uiterste grens is be reikt en dus een hooger percentage onmo gelijk door het bioscoopbedrijf kan wor den opgebracht: dat het uitgesloten moet worden geacht, dat de verhoogde belasting op het publiek kan worden verhaald, daar onder de hui dige omstandigheden zeker geen sprake kan zijn van verhooging der entreeprijzen, waarvan alleen achteruitgang van het be zoek te verwachten is dat toch reeds de te Leiden gevestigde bioscoop-ondernemingen onder den be staand en zwaren belastingdruk (achteraf is gebleken dat de totstandkoming van de verordening van 18 Mei 1931 Gemeente blad No. 15 op de heffing van een belas ting op tooneclverteoningen en andere vermakelijkheden een verzwaring van be lastingdruk met zich gebracht heeft) de in da bedrijven geïnvesteerde kapitalen tot nu toe niet rentegevend vermochten te maken en, erger nog, zelfs exploitatiever liezen hadden te boeken dat dus door een verhooging der Verma kelijkheidsbelasting met 20 pet. de exploi tatie der Leidsche bioscopen verder doel loos zou worden gemaakt, daar nu reeds LEIDEN. Zondag. Feestavond R.-K. Bond van Transportarbeiders „Sint Bonifa- cius", St. Antoniuspatronaat, Ha- zewindsteea:, 7.30 uur. Zondag. „Zoo Meester, zoo knecht", door Ver. R. K. Dilettanten, Concordia, 8 uur. Woensdag. R. K. Propaganda Club „Dr. Schaepman", jaarvergadering „Den Burcht", 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: Kore, Muijzert, Hovens Grève öfa Simons. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. met zekerheid valt te voorspellen, dat het exploitatie-verlies zal verhoogd worden met het bedrag, hetwelk de gemeente als meerdere opbrengst van de belastingver- booging verwacht te ontvangen; dat uit het voorgaande volgt, dat aan neming van het voorstel van B. en W. om dc vermakelijkheidsbelasting te verhoogen de sluiting der bioscopen in Leiden tenge volge moet hebben; dat, wanneer het hiertoe noodgedwon gen zou komen de door B. en W. geraam de meerdere opbrengst der Vermakelijk heidsbelasting fictief zal blijken te zijn, zoodat de gemeentekas, in plaats van de geraamde hoogere opbrengst, een aanmer kelijk bedrag minder zou ontvangen; dat, daargelaten dat Uw Raad het doe! van B. en W. om-meer inkomsten te ver krijgen zou voorbijstreven, indien tot ver hooging der Vermakelijkheidsbelasting zon woiden besloten, bovendien vernietigd zou den worden een aantal bedrijven, waarin ta.' van lieden hun brood verdienen, waar bij vele neringdoenden in Uwe gemeente zakelijk zijn geïnteresseerd en waarvoor heb grootste deel der burgerij, dat in de bios coop ontspanning vindt, een steeds toene mende belangstelling aan den dag legt; dat het hoofdbestuur dan ook het ver trouwen koestert, dat een beroep op Uwen Raad om het bioscoopbedrijf voor onder gang te behouden, niet tevergeefs zal zijn. Het is op grond van vorenstaande uit eenzetting dat het hoofdbestuur van den JNederlandschen Bioscoopbond uwen Raad eerbiedig verzoekt niet tot verhooging dervermakelijkheidsbelasting te willen besluiten. 't Welk doende met den meesten eer bied verblijve van Uwen Raad, met gevoe lens van de meeste hoogachting, Het Hoofdbestuur van den Neder landsehen Bioscoopbond, Namens het Hoofdbestuur, De Administrateur: (w.g.) A. DE HOOP. Adres van den Ned. Middenstandsbond. Het Algemeen Bestuur van den Konink lijken Nederlandschen Middenstandsbond heeft met bezorgdheid kennis genomen van het door Burgemeester en V7ethouders aan Uwen Rhad gedane voorstel tot verhooging van de belasting op o-penfeare vermakelijk heden tot 20%. Reeds bij adres van 13 Augustus 1931 mochten wij onder Uw aandacht brengen, dat onze Bond de wijze, waarop sommige gemeentebesturen de Vermakelijkheidsbe lasting opvoeren, een gevaar acht voor kunst- en het amusementsbedrijf, dat toch velen ingezetenen direct of indirect een broodwinning verschaft. Wij weze^ er toen op, dat het ons inziens de taak der over heid is, deze belasting, waartegen trou wens ook uit anderen hoofde ernstige be denkingen rijzen, zoo laag mogelijk te stel len, om daardoor vooral in deze benarde tijdsomstandigheden dezen tak van be drijf althans eenige noodzakelijke verlich ting van lasten te geven. Wij betreuren het dan ook ten zeerste, dat thans zelfs verhoo ging dezer belasting wordt voorgesteld en dat daarbij geen rekening gehouden wordt met de ongunstige bedrijfsuitkomsten. Het behoeft toch geen betoog, dat van verhaal der belasting op het publiek in de prak tijk weinig of niets terecht komt, zoodat in werkelijkheid de ondernemers ook de verhooging zullen hebben op te brengen. Moeten wij op deze gronden het voren genoemde voorstel reeds ten stelligste ont raden, voor verwerping daarvan bestaat te meer aanleiding, nu sluiting der bioscoop theaters en schouwburgen bij aanneming verwacht kan worden, waardoor niet alleen do gemeente een aanzienlijk bedrag aan be lasting zal derven, doch bovendien het plaatselijk bedrijfsleven ernstig nadeel zal ondervinden, gelijk onder dezelfde omstan digheden te Groningen geb'eken is. De aanwezigheid van floreerendo amu sementsbedrijven is ook voor den plaatse lijken middenstand van groote beteekenis, inzonderheid wanneer zooals in Uw ge meente deze voor een aanzienlijk deel van zijn gebied is aangewezen op cliëntèle uit de naaste omgeving. Het publiek wordt daardoor toch gemakkelijker naar de stad getrokken en is dan veelal geneigd tot ook andere verteringen, terwijl bovendien het theaterbezoek bevorderlijk is aan de aan schaffing van kleeding e.d. Wij mogen derhalve, mede met het oog op de belangen van den jniddenstand, er bij Uwen Raad met klem op aandringen om het voorstel tot verhooging der Verman kelijkheids'belasting niet aan te nemen. Gisteravond omstreeks 8 uur heeft in de Morschstraat een vechtpartij plaats ge had, waarbij twee woonwagenbewoners een ruit van café P. vernielden. Zij kwamen dronken het café binnen, waarom hun geweigerd werd te tappen. Uit wraak daarvoor vernielden zij een ruit. Zij wer den wegens dronkenschap naar het poli tiebureau overgebracht, terwijl proces-ver baal werd opgemaakt wegens vernieling.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2