1 UIT DE OMGEVING CENTRALE VERWARMING H Schoonheidsleer UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 9 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. v ZP LEIDSCHENDAM. Stille Omgang. Nog dankbaar voor de gToote deelname en het schitterend welslagen van den Omgang in den nacht van 5 en fi Maart 1932, heeft het Bestuur der Afd. Leidschendam besproken en ge tracht een middel te vinden om de deel- Dame nog grooter te doen zijn en daar door de vereeniging tot nog grooter bloei tebrengen. Het bestuur heeft gemeend om de deel name aan den omgang voor allen moge lijk te makend iedere maand en wel den 3en Zaterdag, des avonds van 7.30 tot 8.30 uur in het Patronaat zitting te houden, waar men dan bijv. telkens 0.25 kan af dragen voor den omgang. Zoodoende krijgt men dan het vereisohte bedrag voor deel name bijeengespaard en behoeft men niet de geheele kosten ineens uit te geven, wat nu misschien voor Velen nog be zwaarlijk is. Het Bestuur meent hiermede het mid del gevonden te hebben de deelname voor allen mogelijk te maken en het Bestuur vertrouwt in deze op aller medewerking en rekent er op, dat van deze gemakke lijke gelegenheid tot sparen voor den om gang een veelvuldig gebruik zal worden gemaakt en hierdoor het ledental met tientallen zal vermeerderen. Mocht men door een of andere omstan digheid niet aan den omgang kunnen deel nemen, dan worden de eventueel gespaar de gelden in zijn geheel terugbetaald. Moge het streven van het Bestuur niet zijn. LISSE. Arbeidsbemiddeling. Bij den plaatse lijken correspondent der Arbeidsbemidde ling en werkloosheidsverzekering dezer gemeente staan 375 werkzoekenden perso nen ingeschreven t.w. 291 landarbeiders; 27 timmerlieden, 11 metselaars, 4 schilders, 6 chauffeurs, 3 kantoorbedienden, 1 mon- teur-lasscher, 1 behanger en stoffeerder, 10 schippers, 2 fabrieksarbeiders, 1 machi nist, 1 scheepstimmerman, 4 loodgieters, 1 smid, 1 machine-bankwerker, 2 opperlieden, 2 kistermakers, 2 monteurs centr. verw., 1 winkeljuffrouw, 1 kruideniersbediende, 1 mach. houtbewerker, 1 slagersknecht en 1 monteur. N00RDWIJKERH0UT. Uitvoering Zangvereeniging „Concor dia". Iu de groote zaal van het café van mej. de Wed. J. L. Brama had een uitvoe ring plaats ten bate van het plaatselyk crisis-comité door de Chr. Zangvereeniging „Concordia", alhier, met medewerking van het Jeugdkoor. Directeur: de heer B. J. Verdoorn, Leiden. Piano-begeleiding door mej. W. Heine te Leiden. De weleerw. heer ds. J. J. van Noort, eere-voorzitter der Vereeniging, opende den avond met gebed, waarna de Edelacht bare heer Burgemeester A. A. O. M. van Iersel een kort openingswoord sprak. Spre ker hoopt, dat de avond goed zou slagen, waaraan hij niet twijfelde, gezien de pres taties van de vereeniging. Vervolgens werd het programma afge werkt. Zoowel het gemengd koor als het Jeugdkoor voerden alle zangnummers onbe rispelijk uit. Vooral het laatste-nummer: „Jeftha", Cantate voor gemengd koor en soli, van G. H. Vijgenboom, werd schitte rend uitgevoerd. Ds. van Noort gaf vóórdat de cantate werd gezongen een uiteenzetting, waardoor het stuk des te beter werd begrepen. Na afloop dankte de Voorzitter van het Crisis-comité de Edelachtbare heer Burge meester, de zangvereeniging voor de moei te en zorgen en sprak de hoop uit dat een volgende maal de zaal nog beter bezet zou zijn. Hierna sloot ds. van Noort de avond met een dankgebed. Bloembollencultuur. De Vereeniging van Bloembollencultuur geeft een filmvoor stelling op Zaterdagavond in het café van de wed. J. L. Brama, alhier. Vertoond zal worden de film: „Van knol tot bloem". WASSENAAR. Auto in brand. De auto van den heer W. alhier, geraakte op den Buurtweg, ver moedelijk door kortsluiting, in brand. Met behulp van zand slaagde een juist passee- rend politieagent er in, om het brandje te blusschen. Aanrijding. Een autobus1—chauffeur van de H.T.M. gaf kennis, dat de door hem bestuurde auto was aangereden door den auto H 66178. Laatstgenoemden auto werd zoo ernstig beschadigd, dat deze op een expeditiewagen verder vervoerd moest worden. Geboren: Jacobus Leonardus Johannes z. van J. J, Vogels en M. Gordijn. Ondertrouwd: B. H. Koer» en I.. v. d. Vlekkert C. Verlaan en A. C. Rollow A Weststraten en H. Plug J. L. Voorbara en M, L. J. Kohier A. C. Oosthoek en M. de Jong T. T. ten Have en W. P. v. d. Werff. Getrouwd: P. G. Westgeest en G. van Leeuwen. Overleden: Nicolaas de Bruijn 79 j. wedr. van J. Bakker. KATWIJK AAN ZEE. Radio. De Mondharmonica-club alhier zal op 18 April a.s. voor de Radio optredon en een uitvoering geven. Gevonden voorwerpen. In het Kanaal bij Rooversbrug is een oude sloop gevon den. In de sloep bevond zich een plaatje waarop staat G. de Vries Lemp. Inlichtin gen bij de politie. MET OLIEBRANDER SANITAIRE INSTALLATIES BERNARD SCHULTE Voorhout bij Leiden -Telefoon: Sassenheim 4532 KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouw. Het veilingseizoen is weer ten einde. Dat wil niet zeggen, dat er nu een tijd van rustigen rust gaat aanbreken. Integendeel: rust roest. Alles is thans in actie voor het volgend seizoen dat in Juni aanvangt. Met de sluitkool-gewassen is het zeer slecht afgeloo- pen. Tot het einde toe bracht dit product de exploitatiekosten niet op. Beter was het ge steld met de breekpeen. De teelt van dit pro duct breidde de laatste jaren uit. We zullen nu wel niet aan het einde van die uitbreiding staan. Het verloop van den uitenhandel was wel wonderlijk. iDt grove product, waarvan in het najaar 1931 de groote massa is opgeruimd tegen prijzen van 2.403 per 100 K.G., ging de laatste weken met sprongen naar boven en bracht dan van 1014 per 100 K.G. op. RIJNSBURG Bloemenhandel. Het koude weer, de zeer weinige bloemen van den kouden grond, zelfs de bijna 700.000 thans in bloei staande bollet^ in de parterres van de tuilerientuin en van het Caroussel te Parijs, die daar als reclame voor het vak door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur zijn geplant, konden niet verhoeden dat de prijs na de Paaschdagen steeds in dalende lijn bleef gaan. De voorra den uit de stookkassen verminderen doch de hoeveelheid wordt ruimschoots aangevuld door bloemen uit de warenhuizen. Betaald werd per dozijn: Ibis 1218 ct., Peach Blossom 2226 ct., Prosperity 811 ct, Prins van Oostenrijk tl16 ct„ Couleur de Cardinal 2228 ct. Grand due 2026 ct., Vuurbaak 1520 ct, Cramoisie Brillant 810 ct, La Reine 1116 ct., Rijzende Zon 2530 ca., Flamingo 10 13 ct. Pelikaan 1318 ct. Theeroos 1320 ct Azalea 18—23 ct. v. d. Hoef 26—30 ct. Red Admiraal 1320 ct. Lincoln 1620 ct Nar cissen per 100: Poeticus Ornatus 1525 ct., Lucifer 2025 ct., Laurens Koster 2535 ct Sir Watkin 2535 ct. WARMOND. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Dinsdagmorgen te 10 uur. Punten ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling steunregeling voor werklooze arbeiders in deze Gemeente. 3. Vaststelling verordening ter voorkoming vam brand in deze Gemeente. 4. Vaststel ling verordening op de vrijwillige brand weer in deze Gemeente. 5. Verordening re gelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de Gemeen te-veld wa-ch- tera en/of agenten van Politie der Ge meente Warmond. 6. Vaststelling der ver ordening betreffende het leggen van bui zen, kabels en het plaatsen van kolken en putten ten behoeve der gas- en electri- citteitsvoorziening, waterleiding, riolee- ring enz. 7. Vaststelling wijziging straten plan. 8. Aanbieding beredeneerd verslag met betrekking tob verbetering der Volks huisvesting. 9. Vaststelling kohier honden belasting dienst 1932. 10. Comptabiliteit. 11. Wat verder zal worden ter tafel gebracht. 12. Rondvraag. Veiling Kerkschapen. Deze week had alhier de veiling plaats der voor de R. K kerk geweide kerkschapen. De opbrengst bedroeg 496. Het aantal schapen 18. Werkloosheid. Over het tijdvak van 28 Februari tot en met 2 April van dit jaar werd in deze Gemeente aLs steun aa-n werkloozen uitgekeerd een bedrag van 851.44. DE KWAKEL. Floresfiim. A.s. Zondag zal des mid dags voor de kinderen, en des avonds voor de grooten de schitterende Floresfiim een klankfilm worden vertoond. Toe gang ad 0.10 voor kinderen en 0.25 voor de grooteren. Wij verwachten een goede opkomst. UITHOORN EN DE KWAKEL. Kleur bekennen. Zooals verwacht werd, hebben velen onzer parochianen ge toond, dat zij kleur durven bekennen, d.w.z. dat zij zich niet schamen voor de Room- sche zaak. 't Ledental van 't Wit-Gele Kruis overtreft de verwachtingen. De 400 is in 't zicht, dus 400 gezinnen willen liefst R. K. verpleging. Wij hadden verwacht, dat dokter de beginselen van zijn pa tiënten zou eerbiedigen en er rekening mee zou houden. Maar nog is zijn laatste kaart niet uitgespeeld. Het schijnt nu een maal opzet te zijn, alles wat Katholiek is te weren uit de huizen zijner .Katholieke patiënten. Daarom werden zijn fondsleden deze week verrast met een verzoek om ud te worden van het Ziekenhuisfonds volgens een plan van dokter O. De betaling kon 's wekelijks gebeuren, maar.... wie dan inteekent, is niet alleen lid van zieken- huisi'onds, maar verplicht zich te vens om de andersdenkende verloskunde en zuigelingenzorg, de andersdenkende wijkverpleging en Witte Kruis te nemen, zooals de dokter dat wenscht. Wie dus inteekent, mag, al is hij nog zoo vurig Katholiek, niets Roomsch in zijn huis toelaten. De bedoeling ligt er dus dik op: Niet 't ziekenhuisfonds is hoofdzaak, maar R. K. Kraam verzorging en R. K. Wijkver pleging moeten onmogelijk gemaakt wor den. Doch fraaier is 't, als men verneemt, dat 't Ziekenhuisionds „Helpt Elkander" in t geheel niet accoord gaat met deze affaire. Wie lid wil worden kan zich opgeven bij een der bestuursleden, maar niet bij den fondslooper van Dokter O. Meen nu niet, dat het gaat om 't voor deel van de patiënten. Goed berekend, komt 't systeem van dokter O. duurder uit dan wanneer men afzonderlijk lid is van verschillende vereenigingen 't zij Ka tholiek of niet. Immers: Voor Katholieke fondsleden is de verloskundige ook meest gratis. Dan wordt er desgewenscht van Katholieke zijde ook gratis kraamverzor- ging en zuigelingenzorg verstrekt, 't Wit Gele Kruis is niet duurder dan Wijkverple ging en Witte Kruis. Katholieken, dusde oogen open en laat, u niet ontnemen wat u 't allerdier baarste moet zijn, uw vrijheid in hande len, overeenkomstig uw beginselen. Sluit u flink aaneen en houdt stand niemand heeft 't recht uw vrijheid en beginselen met voeten te treden, dus ook dokter O. niet. VOORHOUT. Opbrengst Tooneelavond. De tooneel- vereendging „Ons Genoegen" onderafdee- ling van den R. K. Volksbond afdeeling Voorhout, heeft de baten van de tooneel avond op j.l. Woensdag afgedragen aan het comité voor Werkloozenzorg. De baten hebben bedragen de som van ƒ70.in to- fcaal.l Werkloozenzorg. Het comité voor werkloozenzorg in deze gemeente heeft deze week een varken aangekocht en doen slachten. Aan een zestigtal gezinnen in deze gemeente zal hiervan vleesch wor den gedistribueerd, n.l. 2 pond vleesch en 1 pond vet minimum per huisgezin. Ver schillende groote huisgezinnen ontvangen evenwel een grootere hoeveelheid. Her comité werkt in deze gemeente tot volle tevredenheid en is steeds in actie om het leed van de werkloozen te verzachten. Het distribueeren van levensmiddelen wordt op hoogen prijs gesteld. Gave, zachte, fraaie handen bij dagelijksch werk zijn alleen mogelijk, wanneer U zich tot gewoontemaakt Uw handen van tijd tot tijd met een weinig Purol in te wrijven, 2890 De raad dezer gemeente hield gistermiddag te 1.45 uur een openbare vergadering. Voor zitter mr. D. F. Pont, tegenwoordig 14 leden. Afwezig wegens buitenlands verblijf de heer Goemans. De voorz. opent de vergadering met gebed, Punt. 1. Vaststelling der notulen van 2 Fe bruari en 1 Maart. Na eenige discussie worden deze aangenomen. Punt 2. Ingekomen stukken. Deze worden voor kennisgeving aangenomen. Punt 3. Voorstel tot bepaling van een later sluitingsuur op sommige dagen als gevolg van de winkelsluitingswet. Na korte bespreking wordt het nieuwe voorstel van B. en W. aan genomen met 104 stemmen. Tegen de hee- ren van Lierop, Paase, Fijma en Spillcer. Punt 4. Vaststelling verordening op het openbaar lager onderwijs in deze gemeente. De verordening wordt met alg. st. vastgesteld. Geen volksfeest dit jaar. Punt 5. Verzoek der harddraverij-vereeni- ging om te beslissen over het geven van een volksfeest en harddraverij in September 1932. Over deze kwestie werd lang gesproken door voor- en tegenstanders. Het gaat in dezen over het principe of de overheid in deze sombere tijden zal medewerken aan 't houden van een volksfeest. Tenslotte werd op het verzoek af wijzend beschikt met 85 st. en 1 blanco, legen het volksfeest voor dit jaar waren de heeren: van Lierop, Jansen, Vermeer, Loerak ker, Mesker, Mathot, Carlier en Kerkhoff, terwijl wethouder Klaver blanco stemt. Punt. 6. Comptabiliteitsbesluiten, gemeente- begrootingen 1931 en 1932. De besluiten wor den met alg. st. genomen. Punt 7. Wijziging begrooting waterleiding bedrijf voor het maken van een afscheiding langs het terrein van het Pompstation. Ook hierover wordt zeer breed gesproken. De heer Kerkhoff bepleit een hek, dat slechts de helft kosten zal en wil er werklooze bouwvakar beiders voor gebruiken. Dit vindt bezwaren, ook omdat de andere gemeenten, die bij het bedrijf zijn aangesloten, er aan meebetalen. Het voorstel wordt tenslotte aangenomen met 103 stemmen. Tegen de heeren van Lierop, Meskers en Kerkhoff. De 700 worden gevo teerd. Punt 8. Voorstel tot het geven van een bij drage in de kosten van onderwijs voor kinde ren uit deze gemeente, die de openbare in richtingen van middelbaar- en voorbereidend hooger onderwijs te Haarlem bezoeken. Na breede bespreking wordt het voorstel met alg. st. aangenomen, terwijl bij de a.s. begrooting op deze zaak zal worden teruggekomen. Punt 9. Rekening van den schooltartsen- dienst 1931. Deze wordt goedgekeurd. Punt 10. Voorstel tot het vaststellen van regelen, betreffende overdracht aan B. en W., van eenige in de gemeentewet aan den Raad gegeven bevoegdheden. Toegelicht wordt, dat het hier slechts gaat om veel administratie ve rompslomp te vermijden. Na eenige discus sies wordt de bevoegdheid verleend, terwijl de bedragen worden verminderd, in het alge meen tot 500, voor een tweetal gevallen tot 300. Dit geschiedt met 95 stemmen. Punt 11. Ontslag W. J. Gijselaar als ambte naar van den burgerlijken stand. Het ontslag wordt met alg. st. eervol verleend. Punt 12. Benoeming ambtenaar van den bur gerlijken stand in de vacture tGijselaar. De voorz. deelt mede, dat deze benoeming de ge meente geen geld kost. Met alg. st. wordt benoemd de heer Martens, die thans met de leiding van den burgerlijken stand is belast. Punt 13. Benoeming kassier-portier der ge meentelijke zweminrichting. Bij eerste stem ming worden uitgebracht op den heer Noppen 5 stemmen, op den heer van de Reep 6 stem men, op den heer J. G. Schrier 2 stemmen. Bij de 2e stemming wordt de heer Th. A. van de Reep benoemd met 7 van de 13 geldige st. Deze was no. 2 van de voordracht. De heer Fijma merkt op, dat in de oproe ping kunnende zwemmen aanbevolen wordt, terwijl nu degene benoemd is, de eenige van de 3, die niet kan zwemmen. Dit verwon dert spr. zeer. Punt 14. Vetzoek van C. W. van Maris om toeslag od zijn pensioen als havenmeester. De heer Mathot stelt voor, dit punt aan te hou den, om te onderzoeken, of het inkomen van aanvrager zoo is, dat toeslag noodig is. Na ampele bespreking wordt besloten, deze zaak straks even in besloten vergadering te behan delen. Punt 15. Afwijking van het uitbreidingsplan voor een bouwplan van J. G. van Dooren aan de Leidschestraat en voor een van H. P. Rutten op een perceel hoek MeerlaanWet houder Balverskade. GEMEENTERAAD VAN HILLEGOM DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGF.NTJE. 323. En zie wat gebeurde. De renners, die gevallen waren wieten voor de anderen de eindstreep te bereiken, zij het dan ook met slechts een banddikte. Dat was wel het spannendste moment van den geheelen wedstrijd. Aan het gejuich kwam geen einde. Weldra verschenen sport- fotografen op het terrein, om een kiekje van de overwin naars te nemen. 324. Ten slotte zou een vriendschappelijke wedstrijd plaats hebben tusschen een kikvorsch en een veldmuis, met levende gangmaking. Keesie en de matrozen-officier waren de gangmakers voor den kikvorsch, terwijl de pro fessor en de clown van den koning zich bereid hadden verklaard, de veldmuis tot gangmakers te dienen. De afwijking, die en verbetering zal zijn, wordt met alg. st. goedgevonden. Punt 16. Machtiging aan B. en W. om de helft der woning, welke de gemeente van A. W. F. van Zonneveld heeft gekocht, per week te verhuren. De gevraagde machtiging wordt met alg. st. verleend. De werkverschaffing aan bouw vakarbeiders. Punt 16a. Toegevoegd. Adres van de bouw-, vakarbeidersbonden om de met ingang van 17 Maart j.l. vastgestelde loonsverlaging bij de werkverschaffing niet van toepassing te doen zijn voor de bouwvakarbeiders. Na uit voerige bespreking wordt met 103 stemmen afwijzend op het adres beschikt. Voor stera den de heeren Paase, Fijma en Spilker. Punt 16b. Toegevoegd. Verzoek van den ge wezen veldwachter N. Verhaar alhier, om we derom in het genot te worden gesteld van de hem destijds verleende toelage ten bedrage van 500. Na korte bespreking wordt dit punt mede aangehouden tot de geheime vergadering Punt 16c. Verzoek van den R.K, Volksbond om er bij de regeering op aan te dringen, dat de bouwvakarbeiders in den vervolge als crisis-werkloozen zullen worden aangemerkt. De heer Loerakker wil alleen als verklaar bare reden van dit verzoek volgens zijn mee ning geven, dat in verschillende vakcentrales aangedrongen is, om dezen weg te bemandelen De voorz. zou er dan anders tegenover staan. Na nog een korte bespreking wordt op het verzoek afwijzend beschikt met 95. Tegen het prae-advies (afwijzend) stemden de heeren van Lierop, Paase, Fijma. Kerkhoff en Spilker De palen voor de electrische tram Punt 16d. Voorstel tot het verleenen een crediet ten bedrage van 3000 voor de meerdere kosten, verbonden aan het plaatsen der masten van het electrische tramnet op derlinge afstanden van 40 M. Wegens urgen tie wordt dit punt nu nog behandeld. De mee ningen zijn verdeeld: sommigen achten 60 M. voldoende, anderen willen 50, anderen 40. Dit laatste is bij de proef als superieur geblek Na lange redeneeringen wordt het crediet ver leend. Mochten de gemeenten Lisse of Sassen heim anders besluiten, dan kunnen B. en W in overleg treden. Voor 40 M. stemden 8, te gen 6 leden. De tegenstemmers zijn de heeren Van de Loo, De Wreede, Klaver, Meskers, Mathot en Kerkhoff. Punt 17. Mededeelingen. Gevraagd wordt machtiging voor kleine strookjes grond aan Loosterweg II en de Pastoorslaan, deze wordt verleend. Inzake huurverlaging van de wonin gen van woningbouwvereenigingen wenscht 't rijk, dat de particulieren zullen voorgaan. De heer de Wreede informeert naar het reparatie-rekeningetje voor de huizen van Goed Wonen. De voorz. zegt, dat deze zaak nog in onderzoek is. Hierna de rondvraag en sluiting te half 7, comité-generaal. HAZERSWOUDE. Cogp. Boerenleenbank. In café T. de Bruin te Koudekerk werd Donderdagavond de jaarlijksche algemeene ledenvergadering der Cóöp. Boerenleenbank „Hazerswoude- Koudekerk" gehouden. De opening werd verricht door den heer Ant. van Eg-mond, voorzitter van den Raad van Toezicht, die allen welkom heette en zich verheugde over de groote belangstelling der leden van de Bank gezien de groote opkomst op dezen avond. Hij memoreerde voort het verlies dat de Bank in het vorig jaar geleden heeft, door het overlijden van den heer P. F. Veelen- t-urf, die gedurende tal van jaren voorzitter van het bestuur der Bank is geweest en bracht aan zijn nagedachtenis een woord van hulde voor de arbeid, welke hij voor de Bank heeft verricht. Vervolgens werd overgegaan tot de ver kiezingen. De heer Ant. van Egmond werd herkozen als lid van den Baad van Toe zicht, terwijl de heeren Arn. J. de Jong en P. de Jong herkozen werden als leden van het bestuur. De heer J. A. Heemskerk werd gekozen tot lid van het Bestuur in de vaca ture van wijlen den heer P. F. Vcelenturf. Vervolgens werd verslag uitgebracht van de rekening en balans over het jaar 1931, waaraan wij het volgende ontleenen: Aan spaargelden werd ingelegd f 677.325 33 en terugbetaald werd een bedrag van van f 609,350.80. Het totaal der spaargelden per 31 December 1931 verschuldigd bedroeg f 1.036.134.59, verdeeld over 1232 spaar bankboekjes. Aan voorschotten werd verleend een be drag van f 208.670.en afgelost werd een bedrag van f 217 769.65. Het saldo der uit staande voorschotten per 31 December 1931 bedroeg f 588.277,18 verdeeld over 211 voorschotnemers. In lóopende rekening werd ontvangen een bedrag van f 1.636.035.34 en uitgegeven een bedrag van f 1.667.203.8-1. Per 31 De cember 1931 had de Bank van rekening- couranthouders te vorderen een bedrag van f 225 179,91 en van de Centrale Bank te Utrecht een bedrag van f 92274.81, terwijl zij aan depositiehouders verschuldigd was een bedrag van f 44.167.03. Aan rente van voorschotten en van idem in loopende rekening werd ontvangen f 42.012.33, terwijl aan rente voor spaargel den en deposito's werd uitgegeven een be drag van f 38.301.87. Nadat door den voorzitter nog verschil lende mededeelingen werden gedaan be treffende de rentestandaard en den loop der zaken bij de Bank. sloot hij. nadat hij de vergadering nog bedankt had voor de welwillende medewerking, do geanimeerde vergadering

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10