^e£cidieHe0oii^amt li 53ste Jaargang DONDERDAG 7 APRIL 1932 No. 7170 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND ZONDAGSBLAD DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEE. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. >it nummer bestaat uit drie bladen V De Katholieke Pers. I In een van zijn jongste toespraken heeft Kardinaal Bourne zich als volgt uitgela- jten over pers en radio in den modernen pijd. „De uitgevers overstroomen het land et dag- en weekbladen, tijdschriften en •oeken, de wonderbare Godsgave van de iadio verspreidt de uitspraken van allerlei ofeten over de geheele wereld. Wanneer ij cnszelven afvragen, welke waarde dit volksonderwijs heeft, dan moeten wij eer- [lijk bekennen, dat het in vele gevallen niet voldoet aan de meest elementaire eischen. He schrijvers en de sprekers zijn zeer dik wijls mensehen, die niet de geldigheid er- 'kennen van de zedenwet, zooals die door den Schepper in de harten der menschen is gegrift. Zij lachen om de openbaring, de leer van Christus en bet getuigenis van het Christendom. Maar wij, katholie ken, zijn niet te verontschuldigen, wanneer wij op een dwaalspoor gebracht worden door ijdel gephilosofeer of door te luisteren naar immoreele raadgevingen. Gelukkig kunnen wij in Nederlarid roe men op het bezit van een veelzijdige pers en een uitmuntende katholieke radio." Op de beteekenis van de katholieke pers in ons land is nog dezer dagen gewezen door den Bisschop van Haarlem, Z.H.Exc. Mgr. Aengenent. Toen de Bisschop had ingezegend de pers voor het nieuwe dagblad voor Am sterdam .,De Nieuwe Dag" zeide Mgr.: Een Katholieke grootpers bezitten we reeds en wel in die mate, dat an dere landen ons die benijden. We be zitten ook een behoorlijke en op vele plaatsen uitstekende gewestelijke pers die in stand moet worden gehouden en tot bloei komen. De Bisschop is er blijkbaar van over tuigd, dat de katholieke pers in zijn veel- z ij d i g e schakeer ing op ver scheiden terrein een nuttige en noo- dige taak heeft te verrichten. Mogen zich ook in deze alle Katholieken plaatsen aohter hun Bisschop en met terdaad toonen, dat zij waardeeren de katholieke pers, „ons door andere lan den benijd"; de katholieke pers, die op vele plaatsen „uitstekend" is. Vooral in deze dagen mag nog wel 'na worden herinnerd aan het woord van Paus Pius X. „Wat baat het kerken te bouwen, mis siën te houden, scholen op te richten alle goede werken, alle krachtsinspanning der Katholieken zullen onvruchtbaar blij ven, indien ze zich niet tevens van de ver dedig! ngsmddelen en de wapenen der ka tholieke pers weten te bedienen." EERSTE KAMER De V oorzitler deelt mede, dat de Centrale Afdeeling heeft besloten, Donder dag in de afdeelingen te doen onderzoe ken de Indische Begrooting en de aanvul lende Indische begrooting. Aan de orde is de stemming over de begrooting van Defensie. De begrooting wordt aangenomen met 29 tegen 14 stem men. Tegen sociaal- en vrijz. democraten. Z. h. st. worden hierna aangenomen de vestingbegrooting 1932 en de begrooting om het Fonds ter verbetering van de Kust- verbetering voor 1932. Aan de orde is de begrooting der Ar tillerie-inrichtingen 1932. De min. v. D e f e n s ie beantwoordt een vraag, in het eindverslag gedaan naar aan leiding van de aanwezigheid van commu nistische cellen in de fabriek aan de Hem- burg. Spreker heeft reeds eenige maanden geleden een diepgaand onderzoek doen in stellen, dat nog niet is voltooid. Na afloop van dit onderzoek zal de minister over wegen welke maatregelen hij moet ne men in verband met de bereikte resulta ten van het onderzoek. De begrooting wordt z.ks. aangenomen en de vergadering gesloten. DE NEDERLANDSCHE WEEK TE AMSTERDAM. Het bezoek aan de tentoonstelling van Nederlandsche producten in het Cartlon Hotel te Amsterdam, is groot. Als gevolg daarvan zal deze tentoonstelling tot en met Vrijdag geopend blijven. Woensdag middag werden wederom voordrachten ge houden. Door den heer S. Rodrigues de Miranda, wethouder van Publieke Werken te Am sterdam, werd gesproken over: „De arbei ders en de werkverruiming." Spr. begint met in het licht te stellen, dat de Nederlandsche arbeiders zoomin als de Nedeilandsche producten voor de bui tenland sche behoeven onder te doen. Ech ter om de producten te kunnen koopen, zijn inkomsten noodig. De groote massa behoort dus verzekerd te zijn van een be hoorlijk loon en wie dus wil bevorderen den afzet van Nederlandsche producten dient zich ook te beijveren voor handha ving van het loonpeil. Een goede zorg voor het werkloozenleger dat thans 300.000 be draagt. kan dus leiden tot een voldoend gebruik van Nederlandsch fabrikaat. Met handhaving van de loonen kan bij de dis tributie een zoodanige besparing worden verkregen, dat het verbruik van bepaalde artikelen aanmerkelijk zal toenemen. Door het geven aan de arbeiders van medezeggenschap in ihet productieproces ziet spr. ook een middel, de belangstelling te wekken voor het Nederlandsche pro duct. Ook meende spr. dat het vervangen van de buitenlandsche arbeiders door Neder landsche krachten ook werkverruiming zal geven. Ten slotte stond spr. eenige oogenblik- ken stil bij de bouwnijverheid, die bijna geheel stil ligt, omdat geen bouwcredie- ten te verkrijgen zijn. Dit meent spr. houdt verband met hoogere loonpolitiek, en moet in volstrekte tegenstelling staa-n met het doel van deze Nederlandsche Week. Na afloop dezer rede merkte de voorzit ter mr. Guépin op, dat tegen de gemaak te afspraak van neutraliteit, de spreker een recht streek schen aanval op een be sluit van de Nederlandsche Regeering gemaakt heeft. Spr. wil dit toeschrijven aan het feit, dat de heer Oe Miranda plot seling als invaller voor den heer Kupers optrad en daardoor met deze afspraak niet op de hoogte was. Hierna was het woord aan mr. J. A. de Wilde, lid der Tweede Kamer en voorzit ter van de Rijkscommissie voor werkver ruiming. Spr. begint met te herinneren aan het leerzame betoog van den heer Zaalberg, waaruit de zorgwekkende toestand van ons bedrijfsleven zoo duidelijk bleek. Bij de bespreking van het onderwerp: werkverruiming, moet, zeide spr., bedacht worden, dat alereerst de natuurlijke werk verruiming haar waarde behoudt. En die bestaat in de uitbreiding der relaties, wel ke elk goed fabrikant en koopman na streeft door het leveren van goede waar voor goedkoopen prijs. Met name in zulke zware tijden als we nu doormaken, moet de particuliere ijver op dit gebied ver dubbeld worden. Perioden van druk en strijd kunnen soms dienên om met sleur te breken en krachtige reorganisatie ter hand te nemen. Maar de druk kan zoo zwaar worden, dat men er aan ten onder gaat. Daarom kan het Nederlandsche bedrijfsleven niet aan zijn lot worden overgelaten. Spr. wijst dan op enkele middelen, die kunnen worden aangewend om de werk verruiming te bevorderen zooals het ver schaffen van productieven arbeid, in ver band waarmede hij met name de Zuider zeewerken noemt; financieele steun, maar alleen dan, als daardoor het algemeen be lang bevorderd kan worden. Ook kan in zeer speciale gevallen het verrijzen van nieuwe industrie gevorderd worden. Maar het voornaamste middel is toch bevordering van het gebruik van Neder landsche producten. Spr. wijst in dit verband op den onwil en de onkunde, die ten aanzien van het Nederlandsche product bij velen bestaat. STEUN AAN DE VEEHOUDERIJ. Wetsontwerp spoedig te wachten. De Geldersch-Overijsselsche Maatschap pij van Landbouw heeft als antwoord op het petitionnement bericht van den Minis ter ontvangen, dat een wetsontwerp tot steunverleening ten behoeve van de vee houderij spoedig het departement zal ver baten, terwijl maatregelen ten behoeve van de varkenshouderij een punt van onderzoek uitmaken. HILVERSUM'S GEMEENTE- FINANCIEN. De crisistijd werkt op den financieelen toestand van de gemeente Hilversum ook bijzonder ongunstig. Op de loopende begrooting is de onder steuning in geld en uitkeeringen aan geor ganiseerde werkloozen geraamd op 280.000 voor het geheele jaar. Maar het eerste kwartaal moest reeds worden uitgegeven 190.000. B. en W. begrooten thans hot benoodigd bedrag voor het geheele jaar op 780.000 of een half millioen meer. B. en W. zijn van meening, dat de vol gende maatregelen moeten worden getrof fen. Verhoóging van het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting tot 70 (thans 40); het heffen van 50 opoenten op cje ver mogensbelasting; het toepassen van een korting van 3 pet. op de salarissen en loo nen van het gemeentepersoneel; het aanne men van het voorstel, rakende het aanvra gen van rijkssubsidie voor de werkloozen uitkeeringen. DE SCHEURING IN DE S. D. A P. De houding van het N. V. V. Gisteren heeft te Amsterdam een druk bezochte vergadering plaats gevonden van de hoofdbesturen der bij het N.V.V. aan gesloten organisaties, waarbij te 'ens uitge- noodigd waren, vertegenwoordigers van de elf federaties van bestuurdersbonden. Op deze vergadering werd met 285.794 stemmen vóór, 16 871 stemmen tegen en 11.907 stemmen blanco de volgende motie aangenomen: „De vergadering van het N.V.V. met de hoofdbesturen der aangesloten organisa ties, gehouden op 6 April 1932, kennis ge nomen hebbende van het verzoek der O. S. P. om toelating tot den Algemeenen Raad van N. V. V. en S. D. A. P. van oor deel, dat de samenwerking tusschen N.V. V. en S.D.A.P. welke in het verleden voor de positie en den strijd der Nederlandsche arbeidersklasse van zóó groote beteekenis is geweest, ongewijzigd en onverzwakt moet worden bestendigd, van meening, dat in verband daarmede een wijziging in de samenstelling van den Algemeenen Raad en de gewestelijke plaatselijke raden ongewenscht is, besluit het desbetreffende verzoek van de O.S.P. af te wijzen en de bestuurdersbonden en gewestelijke federa ties van bestuurdersbonden op te dragen in overeenstemming met deze uitspraak te handelen." Ook de tegen en blanco stemmende or ganisaties waren niet vóór samenwerking met de O.S.P. STOPZETTING VLAMOVEN-STRAAT KLINKER-FABRIEKEN. In een gistermiddag te Utrecht gehou den vergadering van vlamoven-straatklin ker-fabrikanten is in beginsel besloten tot een ingrijpende beperking der productie van straatklinkers door stopzetting van fa brieken, daartoe gedwongen door de steeds grooter wordende invoeren van buitenland sche wegdekmaterialen en het gebrek aan gelden voor uitvoering en onderhoud van wegen. PRIJSVERLAGING IN NOORDZEE BADPLAATSEN. Ondervoorzitterschap van den heer L. Roozen is in hotel Wittebrug een goed be zochte vergadering gehouden van hotel- en pensionhouders in de Nederlandsche N oordzeebadplaatsen. Wa-s men er vroeger reeds in geslaagd, de minimumprijzen te verlagen, thans is, gehoor gevende aan de stemmen uit het publiek, overeenstemming bereikt over de vraag of ook de maximumprijzen op een la ger niveau konden worden vastgesteld, het geen thans is geschied in overeenstemming met de verminderde financieele draag kracht van het publiek. Het wilde de ter vergadering aanwezigen voorkomen, dat men nu op den goeden weg is omdat het Nederlandsche publiek op verheugende wijze blijk geeft van zijn voornemen, zijn vacantie in eigen land cn aan zee te willen doorbrengen. Naar het buitenland vertrokken. Tegen den bekenden communistischen propagandist en geneesheer dr. K. te Am sterdam is eenigen tijd geleden een klacht ingediend wegens overtreding van artikel 251bis, wetboek van strafrecht. Naar aan leiding van deze klacht en het gevolgde onderzoek, schijnt de grond hier onder zijn voeten .te warm te zijn geworden, en hij heeft de wijk naar het buitenland geno men. Hij zou nog kans gezien hebben zijn geneeskundige practijk te verkoopen. MOLENAARS BIJ H. M. DE KONINGIN Om wijziging van de Tarwewet verzocht. Een deputatie uit het bestuur van den Nederlandschen Molenaarsbond is gister middag ten pa lei ze Noordeinde te 's-Gra- venhage door H. M. de Koningin ontvan gen. De deputatie kwam de tusschenkomst van H. M. inroepen om te voorzien in den nood der molenaars als gevolg van de uit voering van de Tarwewet. De deputatie bestond uit de heeren C. Pezelman Jzn., Wieringerwaard en J. W. E. Schrijver, Nijbroek bij Deventer, secre taris. Naar deze heeren verklaarden, had den zij de tusschenkomst van H. M. de Koningin ingeroepen om te trachten een wijziging van de Tarwewet te verkrijgen. Als gevolg van de voorgeschreven maat regelen zijn vele molenaars in groote moei lijkheden geraakt en hulp is dringend noodig. Naar hun opvatting zou het wensche- lijk zijn de Tarwewet te maken tot een ac- cijnswet, waarbij de meelfabricage belast wordt. TJït de opbrengst van dezen ac cijns zouden dan de boeren geholpen kunnen worden. Hare Majesteit had overweging van de argumenten van den Molenaarsbond toe- INV OER LEESTKLAAR SCHOENWERK Tijdelijke beperking van 1 April 1 October 1932. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in ver band met de gebleken noodzakelijkheid, wordt overgegaan tot tijdelijke beperking van den invoer van leestklaar schoenwerk. Artikel 1 van het besluit luidt „Gedurende het tijdvak van 1 April 1932 tot 1 October 1932 is de invoer uit ieder land verboden van leestklaar schoenwerk, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van de gemiddelde hoeveelheid welke van dat-schoenwerk gedurende het overeenkomstig tijdvak der jaren 1930 en 1931 is ingevoerd". Volgens artikel 2 zal met ingang van den dag, waarop d^t besluit in werking treedt, de invoer der in het vorig artikel genoemde goederen s'echts zijn toegestaan, indien daarbij wordt overgelegd een daartoe door of vanwege den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid af te geven vergunning. liet in het eerste lid bepaalde geldt niet bij invoer van de in dit besluit genoemde goederen, waarvan ten genoegen van den Minister wordt aangetoond, dat zij vóór een nader door den Minister te bepalen da tum ten rechtstreekschen invoer naar Ne derland zijn verzonden. Vergunningen, bedoeld in het eerste lid, worden slechts verstrekt aan hen, wiens ha'nde'szaak in het Handelsregister is inge schreven en die blijkens deze inschrijving mede het, bedrijf van importeur van de in dit besluit genoemde goederen uitoefent en tot een hoeveelheid, in totaal gelijkstaande aan ten minste 95 en ten hoogste 100 ten honderd van het middelde der door hem gedurende het in het vorig artikel genoem de tijdvak der jaren 1930 en 1931 ingevoer de hoeveelheid. De hoeveelheid van de in dit besluit ge noemde goederen, ingevoerd door den in hpt vorig lid bedoelden importeur van 1 April af tot op den datum van het in wer- 1 ig treden van'dit besluit genoemde goe deren, in het tweede lid bedoeld, strekt in mindering van de totale hoeveelheid, vast gesteld ingevolge het vorig lid. Hij, die de in dit besluit genoemde goe deren wenscht in te voeren, dient daartoe een door hemzelf of door zijn gemachtigde onderteekende schriftelijke aanvrage om vergunning in bij den Minister, houdende opgave van de totale hoeveelheid, op welke hij overeenkomstig het bepaalde in het vo rig artikel aanspraak kan maken, de soort i het land van herkomst der in te voeren goederen, de hoeveelheid der gedurende het in het vorig artikel genoemde tijdvak der jaren 1930 en 1931 door hem ingevoerde goederen, zoomede van de hoeveelheid der ingevolge het tweede lid van het vorig ar tikel ingevoerde goederen. Dit besluit treedt in werking met ingang van den dag na dien der dagteekening van de Nederlandsche Staatscourant, waarin het is geplaatst. Verdere bijzondrheden vermeldt Stcrt. no. 66 van 6 April. WOEKERBESTRIJDING. Oprichting van een nieuwe vereeniging. Nu de Geldschietwet in het Staatsblad is verschenen heeft zich een voorloopige commissie gevormd, bestaande uit de hee ren: Mr. Dr. G. v. d. Bergh, lid van dp Tweede Kamer der Staten-Generaal, P. A. van Aggelen, directeur der Geni. Bank van Leening te Leiden, Prof. Mr. D. van Blom, oud-voorzitter van de Leidsche woe- kercommissie, Prof. Dr. J. H. Boeke, oud adviseur van het Volkscredietwezen in VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Donau-conferentie te Londen. (2e blad). Nog geen accoord te Sjanghai. (2e blad). BINNENLAND. Beperking invoer leestklaar schoenwerk (lsle blad). De toestand in de mijn-industrie. (1ste blad). Dreigende stopzetting vlamover-straat- klinker fabrieken, (lsto blad.) Boerderijen afgebrand te Pijnacker en Hindeloopen. (Gem. Bcr. 3do blad). Brutale roof in een juwelierswinkel te Den Haag. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De samenstelling der ploegen voor den wedstrijd Nederland—België. (3de blad). Het Ned. proefelftal verliest van Coven try City. (3de blad). ALKEMADE IN VROEGER JAREN Bladz. 8 Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. Ned.-Indiè, Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, voorzitter van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, Prof. Mr. C'. W. de Vries, secretaris van de Algemeene Ar- menconimissie, 's-Gravenhagc, P. J. 'For- lanier, oud-directeur v. d. Gein. Dienst v. Maatsch. Hulpbetoon, Rotterdam. Mr. J. Everts, secretaris van den Armenraad to Amsterdam, G. v. Roekei, secretaris van den Armenraad te Arnhem, Dr. J. H. Adriani, secretaris van de Armenraad to Utrecht, Mr. G. C. J. D. Kropman, wet houder van Amsterdam, Mr. A. Jonker, directeur der vereeniging van Nederland sche Gemeenten, N. Arkoma, adj-direc- teur van de ver. v. Nederl. Gemeenten, .T. W. Jurrorna, dir. v. h. bureau voor Maatsch. Steun te Amsterdam, J. P. v. d. Tak, di recteur van de Stadsbank van Leening te Amsterdam, M. Bueno de Mesquita, J. lïromct, leden van de commissie voor Maatschappelijk Werk der Intern. Order nf Odd Fellows, J. D. D. Pruissen, lid v. h. Hoofdbestuur v. d. Mij. tot Nut van heb Algemeen en Hovens Grove, Algemeen Secretaris v. d. Mij. tot Nut van Algemeen, ten einde verdere stappen te ondernemen om het kwaad van den woeker te bestrij den. Bedoeling is thans een vereeniging op lo richten die het geheele terrein van do woekerbestrijding zal bestrijken. Het dool van de vereeniging is vooreerst om tot een organisatie van het niet-commcrcieelo volkscredietwezen te geraken, waarbij voornamelijk gedacht wordt aan het be vorderen van de oprichting van stichtingen of andere rechtspersonen op niet-commer- cieele basis, welke tot doel hebben in do volksbehoefte aan crediet te voorzien, zooveel mogelijk in samenwerking met ge meentebesturen, armenraden en andere so ciale instellingen. Daarnaast stelt zij zich ten doel oin tot een zoo goed mogelijke uitvoering van de bestaande wet te geraken. Ten slotte wil zij trachten te bevorde ren het tot stand komen van wettelijke re gelingen tot bestrijding van de woeker ook waar deze zich buiten het geldschietersbe- drijf voordoet, en in het algemeen waar schuwend en inlichtend optreden. Het lidmaatschap van de vereeniging staat open zoowel voor personen als voor vereenigingen. Do oprichtingsvergadering zal plaats vinden 30 April a.s. 's middags half drie, op een nader vast te stellen plaats. Per sonen of vereenigingen, die met het doel van de vereeniging sympathiseeren, wordt verzocht een naamkaartje of andere adhae- siebetuigingen te zenden aan den voorloo- pig secretaris, Mr. Th. J. Eskens, van Eeghenstraat 12, Amsterdam, waarop hun een uitnoodiging tot het bijwonen van de oprichtingsvergadering zal worden toege zonden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1