DINSDAG 5 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 KASTEELBRAND BIJ LEUVEN. Het schitterend© kasteel Gruebbe, van Everberg bij Leuven, is door brand geheei vernield. ïoen de brandweer van Leuven ter plaatse aankwam, moest zij zich beperken tot het redden der meubels. Een prachtige Teniers kon gelukkig aan de vlammen ont rukt worden. Van het kasteel bleven en kel wat muren staan. Over de oorzaak van den brand tast men in het duister. REMARQUE'S DEPOSITO IN BESLAG GENOMEN. Kapitaal naar het buitenland gebracht? Naar een over het algemeen goed inge licht persbureau verneemt, hebben douane ambtenaren Vrijdag j.l. bij de Darmstadter <fe Nationalbank te Berlijn de aldaar door den beroemden schrijver Erich Maria Re marque gedeponeerde gelden in beslag ge nomen. De schrijver van .,1m Weeten nicht-s Neues", wiens ware naam Kramer is, heeft met zijn boek zooveel succes gehad, dat het een ongewoon groote oplage be reikte en in vele talen werd vertaald. In den laatsten tijd vertoefde Remarque veel in Nederland en volgens de jongste berich ten reisde hij in Frankrijk, om materiaal voor zijn nieuwen roman te verzamelen. Waar hij op het oogenblik precies is, weet men niet. Naar genoemd persbureau verder meent te weten, is de verdenking ontstaan, dat de schrijver het geld, dat hij in Duitsch- land met zijn boek heeft verdiend, naar het buitenland heeft overgebracht. De ambtenaren hebben bij de bank 20.000 mark in beslag genomen, doch de autori teiten stellen vooral belangstelling in de briefwisseling, die gevoerd is tu'sschen de bank en een Berlijnsch tusschenpersoon. Het onderzoek van de briefwisseling en de rekening duur nog voort en daaruit zal moeten blijken in hoeverre de verdenking gefundeerd is. DE RIJKE HOLLANDER TE ESCHWEILER. Goedgeloovige Duitschers voor duizenden maken opgelicht Op zeer geraffineerde wijze heeft een 32-jarige ongehuwd Rotterdammer in het stadje Eschweiler bij Aken groote bedrie gerijen en oplichtingen gepleegd. Door zijn deftig outreden wist hij spoedig veler vertrouwen te winnen en allen geloofden zijn verbaal, dat hij een flinke erfenis had te verwachten. In een zaak kreeg hij bo vendien een flinke betrekking. Hij huurde een vorstelijk gemeubileerd verblijf in een villa en liet een badkamer van 1200 mark aanleggen. Ofschoon hij zoo arm was als een kerkmuis gelukte het hem zich tevens de allerfijnste garderobe aan te schaffen. In Aken kooht hij zonder een cent op zak op orediet het eene costuum na het an dere en de fijnste ondergoederen. Taxi chauffeurs betaalde hiij met beloften op de toekomst en hij wist geld van hen los te krijgen. Dezer dagen vierde hij een grootsoh feest: het afscheid van heb vrij- gezellenleven. Dertig personen had hij aan den feestdiseh genoodigd. Ook dit festijn moet nog betaald worden. Thans is hij door de politie aangehouden. Tot dusver is bekend dat de man zijn goedgeloovige le veranciers voor 6000 mark heeft bedrogen. Hij is naar de gevangenis te Aken over gebracht. Dubbele moord en brandstichting. In een dorp nabij Munchberg brak gis teravond brand uit in het huis van een weversgezin. Bij de blussohing vond men in de huiskamer de lijken van den man en de vrouw, die doodgeschoten bleken te zijn. In de woning vond men voorts drie patroonhulzen. Een vuurwapen ontbreekt echter. De politie heeft de zaak in onder zoek, aangezien men hier ongetwijfeld met een misdaad te doen heeft. GEMEENTERAAD VAN ALPHEN a. d. RIJN Gisteravond om 7 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: Dr. H. Lovink. Aanwezig alle led^n Eén vacature. Na opening met gebed volgen mededee- lingen en ingezonden stukken. Op een vraag van den heer Oocx over het ophalen van huisvuil te Aarlanderveen werd door B. en W. geantwoord, dat na onderzoek dit te duur is gebleken, waarop de heer Corx repliceerde, dat dit door den gemeentewerkman met de handkar kan ge schieden. Dit zal door B. en W. worden overwogen. In verband met een opmerking van den heer Van Kleef over de ontslagtermijn voor de tijdelijke vakonderwijzers in de nuttige handwerken aan openbare school voor U. L. O. deelen B. en W. mede, dat het hoofd der school de wènsch heeft te kennen ge geven, dat de betreffende clausule gehand haafd blijft waarmede B. en W. zioh ver- cenigen. De heer v. Kleef antwoordt hierop, dat liij de motiveering van het Hoofd der school mist en het besluit van B. en W. dus mis plaatst aoht. Op een vraag van den heer den Uijl om trent vernietiging van vleesch in de nood- slachtplaats, dat nog geschikt zou zijn voor consumptie, antwoorden B. en W. dat dit nimmer voorkomt! In één geval is het zelfs voorgekomen, dat zulk vleesch in plaats van verkocht, gratis ter beschikking van werk- loozen is gesteld. Naar aanleiding van een vraag van den heer Ruting of de woning van den heer J. Verduijn aan den Westkanaalweg door een bovengrondsohe leiding aan het electrisch net aangesloten kan worden, deelen B. en W. mee, dat de commissie van bijstand hiertegen geen bezwaar heeft, indien de betrokkene zioh verplicht 5 pet van de aanlegkosten oveT 10 jaar te betalen. Do heer ten Cate Brouwer heeft in een vorige vergadering gewezen op het bran den overdag van straatlantaarns, alsmede op de slechte kwaliteit van het gas. Na een onderzoek deelen B. en W. thans mede, dat het branden overdag zooveel mogelijk zal worden voorkomen. Wat de slechte hoedanigheid van het gas betreft deelen B. en W. mede, dat uit een deskun dig onderzoek is gebleken, dat het gas in deze gemeente van goede hoedanigheid is. Hierover ontspint zich een langdurig de bat tussohen den voorz. en den heer Ten Cate Brouwer, waarbij de beer ten Gate Brouwer opmerkt, dat zijn klacht een be paalde periode betrof. Spr. zal onderzoeken of tijdens het onderzoek de qualiteit van het gas is opgevoerd. Een verzoek van de gemeente Ooststel lingwerf om adhaesie te betuigen aan haar raadsbesluit waarbij aan de regeering wordt verzocht spoedig maatregelen te nemen tot. steunverleening aan de Land- en Tuinbouw. B. en W. stellen voor, hierop niet in te gaan. De heer den Uijl ziet in deze ad'haesie- betuiging een uitoefenen van druk op de regeering, wat spr. noodzakelijk acht. Spr. stelt voor hieraan wel adhaesie te betuigen, welk voorstel door den heer Ruting wordt ondersteund. Dit voorstel wordt aangenomen met 12 tegen 4 stemmen. Rekening en verantwoording van Alphen's Zwembad in verband waarmee B. en W. voorstellen de subsidie ad 1500 ook dit jaar wederom toe te kennen. Ingekomen zijn voorts adressen van de winkeliers in tabak en sigaren om de mid dag winkelsluiting op hun zaken niet van toepassing te verklaren, van de beide Mid denstands vereenigingen, R. K. Volksbond en Chr. Besturenbond, om niet over te gaan tot verhooging der tarieven van gas- en electriciteit of zoo noodig naar draag- kraoht. Zal worden behandeld bij punt 13. In vorband met een wijziging van de be bouwingsverordening deelt de voorz. mede, dat punt 22 van de agenda tot de volgende vergadering zal worden uitgesteld. Hierna wordt overgegaan tot behande ling der agenda. De nieuwe steunregeling in debat 1. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling eener nieuwe regeling voor het verlee- nen van ondersteuning aan onvrijwillig werklooze arbeiders en tot verlenging der steunregeling tot den len Zaterdag in Mei a.s De heeT den Uij! acht den narm in art. 2 genoemd, betreffende de inkomsten, waar boven geen steun zal worden verleend te laag, daar verschillende gezinnen met een inkomen van 1420 hierdoor achteruit zouden gaan. Hiertegen heeft den heer den Uijl be zwaar, omdat de prikkel tot het zoeken van werk hierdoor minder wordt. Ook tegen art. 5 en 11 heeft spr. be zwaar, wat behelst het aanvaarden van werk door werkloozen op straffe van uit sluiting en het verleenen van ondersteu ning aan georganiseerde en ongeorganiseer de arbeiders. Bovendien blijft de rijksrege ling slechts een wensch van den minister. Spr. dringt aan op verbetering der rege ling en becritiseert de houding van het plaatselijk crisis-comité, dat door de bur gerlijke liefdadigheid niet voldoende wordt ondersteund. Daar het zioh niet aansluiten wil bij het nationaal comité, zal het in de naaste toekomst haar werkzaamheden moeten eindigen. Wie is onvrijwillig werkloos? De heer Boeren wil wijzen op de vraag: Wie is onvrijwillig werkloos, waarop spr. gaarne een definitief antwoord van den Raad zou ontvangen, om de regeling zoo goed mogelijk te kunnen toepassen. Spr. illustreert dit met een voorbeeld van ipmand, die 16 kan verdienen, maar wien dit door zijn Bond verboden wordt. Is zoo iemand nu onvrijwillig werkloos, vraagt spreker. Art. 5 wordt eveneens door den heer Boeren besrpoken, waarin staat, dat aange boden arbeid moet worden aanvaard. Te gen welk loon vraagt spr.? Dezelfde moeilijkheid geeft art. 19. Voorts behandelt spr. de toeslag, terwijl spr. het aftrekken der ouderdoms- en invaliditeitsrente onsympathiek vindt. De heer Koren vraagt wat er moet ge- sohieden ten opzichte van menschen, die ouder zijn dan 60 jaar. De heer ten Cate Brouwer verdedigt het plaatselijk Crisisoomité tegen de uitlatin gen van den heer den Uijl en sluit zich aan bij het idee van den heer Boeren inzake de ouderdoms- en invaliditeitsrente. De heer Ruting vergelijkt den toestand der werkloozen met den noodtoestand in de Land- en Tuinbouw. Spr. verdedigt eveneens de liefdadigheid der Alphenaren tegen de uitlatingen van den heer den Uijl. De heer den Ouden meent dat georgani seerde werkloozen niet beneden' het collec tief contract arbeid mag aanvaarden. Een plaatselijk loon is volgens spr. echter niet te bepalen. De voorz., de sprekers beantwoordend, meent, dat gehooid deze opmerkingen, dit ontwerp nader moet worden besproken. De opmerkingen van den heer den Uijl betreffende het Crisiscomitó weerspreekt de voorzitter. Spr. meent dat het Crisis comité zeer nuttig heeft gewerkt, en stelt tenslotte voor dit punt tot de vergadering in Mei uit te stellen. De heer Boeren wil dan ook zijn mee ning kenbaar maken en zegt, dat bij aan bieding van werk beneden contractloon, de betreffende voorloopig het werk zal aanvaarden en inmiddels de zaak bij zijn bond aanhangig zal maken. Voorts vraagt spr. de oude regeling nog een maand te handhaven, met genoemde bepaling be treffende werk beneden contractloon. Tenslotte vraagt spr. te willen overwe gen het plaatselijk crisiscomité een subsi die te verleenen, teneinde ook een subsi die van het nationaal Crisis-comité te ver krijgen. Eenige betrouwbare menschen uit de werkloozen zou spr. wekelijks willen la ten collecteeren. De heer den Uijl zegt, dat de vakorgani saties aan het aannemen van werk bene den contractloon niet kunnen medewerken. Spr. dringt aan op een uitspraak ter dezer zake en vraagt eenige noodzakelijke verbeteringen oa. in zake kinder- en huur- loe8lag. Spr. meent, dat de werkloozen niet er voor te vinden zullen zijn om te gaan col lecteeren daar zij daarvoor te veel karak ter zullen blijken te bezitten. Spr. vraagt tenslotte een interpretatie, dat een werklooze niet beneden contract loon werk mag aanvaarden. Slechts op die voorwaarde kan spr. ac- coord gaan met handhaving van een maand der oude regeling. De voorzitter verzet zich hiertegen en zegt wel hierover in de commissie te willen beraadslagen, daar het voorstel van den heer den Uijl niet onvoorbereid kan wor den aangenomen. Uitstel tot Mei. De heer Boeren wil deze moeilijkheid ondervangen door in voorkomende gevallen volgens zijn voorstel te handelen, nl. voor- lcopig het werk aannemen en de zaak dan te brengen voor de organisatie. Voor één maand kan dit toch wel gelden. Ook de heer Veltman doet nog mededee- ling van een actueel geval. Tenslotte wordt het voorstel Boeren, uit stel tot Mei op genoemde voorwaarden aan genomen. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het reglement voor het algemeen arm bestuur. De heer van Kleef herinnert aan de toe zegging van B. en W. hierbij met de wen- eehen der linkerzijde rekening te houden. De heer den Uijl dringt aan op verte genwoordiging der arbeiders. Wethouder Spreij zegt, dat het voorstel in dien. geest zal luiden. Hierna aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging der percentages van afschrijving op de eigendommen der Water- en Lichtbedrijven. De heer Ruting stelt voor om de voor gestelde afschrijvingen niet top te passen. Dit voorstel wordt ondersteund door den heer B. Spreij. Wethouder Herngreen ant woordt op een opmerking van de^ heer Koren, dat de afschrijvingspercentages te laag waren. In stemming gebracht wordt het voorstel van den heer Ruting verworpen met 11 tegen 5 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Waar blijven de geheven keurloonen? 4. Voorstel van de Commissie voor de strafverordening tot intrekking der veror dening tot wijziging van die op den keu ringsdienst van vee en vleesch. De heer B. J. Spreij vraagt of de on rechtmatig geheven keurloonen nu zullen worden teruggegeven. De voorzitter zegt dat een en ander jur ridisch zal worden onderzocht. Hierna aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. inzake de aanwijzing als tak van dienst van het Grondbedrijf; tot vaststelling van de be- heersverordening en van de verordening op de Oommissie van bijstand voor dat be drijf. Aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een verordening in zake de slui ting van winkels tusschen 1 en 2 uur des De heer Boeren wijst op den wensch van den Minister zoo min mogelijk af te wij ken van den algemeenen toestand en op de moeite een uniform advies ter dezer zake te verkrijgen. Dit overwegende maant spreker tot voorzichtigheid. Een bijzondere omstandigheid ie hier niet en spreker vreest dat op deze bepaling geen sanctie zal worden verkregen. Meer dere gemeenten hebben geen plaatselijke regelingen ingelascht. Spr. wijst ook op de moeilijkheid der controle en meent, dat de Raad zich hierin niet moet mengen en wijst deze verordening af. De heer Veltman sluit zioh hierbij aan, daarbij wijzend op de noodlijdendheid van verschillende, vooral kleine winkeliers. De voorz. zegt, dat B. en W. meenden, dat dit voorstel de wensch was van de leden der Middenstandsorganisaties." Geen middagsluiting. Nu dit niet aldus blijkt te zijn nemen B. en W. dit voorstel even gaarne terug. De heer den Uijl- stelt voor om de kap perszaken om 10 uur te sluiten, welk voor stel door den heer Van Kleef wordt onder steund. Dit voorstel wordt verworpen met 9 tegen 7 stemmen. Het voorstel van B. en W .wordt z. h. st. verworpen. 7. Voorstel van B. en W. betreffende het verleenen van een voorschot aan de bijzondere scholen, op de gemeentelijke vergoeding voor 1932. Aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Van .Genderenstraat aan den heer B. Snel al hier q.q. De heer van Kleef wijst er op, dat blij kens een missive van Ged. Staten de Mi nister dit college in overweging geeft in ver koopsovereenkomsten bepalingen van pu- bliekreohterlijken aard te weren, daar deze in strijd zijn met de woningwet. Spr. stelt daarom voor art. 11 en 12 uit de overeenkomst te schrappen. De voorzitter dat deze bepalingen niet van privaatrechterlijken aard zijn en dus niet in strijd met de bouw- en woningver ordening. Hierna wordt het voorstel aangenomen. 9. Idem tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Van Genderenstraat aan den heer J. van Wieringen alhier q.q. "Aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot weder verhuring van weiland gelegen aan den Buitenweg in den polder Kerk en Zanen aan den heer J. van den Akker alhier. Aangenomen. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 315. Drie van de vier bleven aan elkaar hangen, maar Trapman bleef wat achter. Het kon ook wel een linimo streek van hem zijn, om de anderen plotseling vooruit te schieten. De andere drie reden voorzichtig om te voor komen, dat een van hen de anderen zou verrassen door plotseling vooruit te schieten. 316. Daar ging de bel voor de laatste ronde en ziet, on verwacht terwijl ze in de bocht waren, schoot Trapman vooruit met een geweldige snelle spurt. De anderen trap ten als bezetenen, maar Trapman bleef voor en.... 11. Voorstel van B. en W. tot verlaging van den huurprijs voor het terrein der schietbaan, in huur bij den heer J. Stap per. Aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. tot weder verhuring van de perceelen Bruggestraat hoek Van Manderloostraat aan den heer J. H. Bénard. Aangenomen. De gasdebatten. 13- Voorstel van B. en W. tot verhoo ging van de tarieven voor gas en electri citeit. De heer Van Kleef zegt, met leedwezen van dit voorstel te hebben kennis geno men, gezien nl. de tijdsomstandigheden en de treurige moed bot dit voorstel van B. en W. teneinde het dreigend tekort weg te werken. Het programma der Dhr. H. partij was, dat de belastingen zouden worden geheven naar draagkracht en bevatte tevens goed beheer der gemeentebedrijven. Dit is geen belasting naar draagkracht, aldus spr., en deze verhoging strookt ook niet met. een goed beheer der gemeentebedrijven of met het algemeen belang. Dit is een buitensporige winst. Spreker voorziet hier de meest funeste gevolgen voor de bedrijven en vraagt of de uitgege ven bedragen, voor steunverleening netto bedragen zijn. Spr. ziet in de cijfers een onjuistheid en vraagt opheldering hierom trent. Om het tekort te dekken zal nu het gas 2 cent per M3. en de electriciteit 5 ct. per K. W. U. duurder worden. Sor. zal zich hiertegen moeten verzetten. Een beter middel tot dekking van het tekort acht spreker het onthouden van f 10.000 aan het waarborgfonds voor woningbouw en 100 op centen op de gemeentefondsbelasting, wat 40.000 zou opleveren. De heer van *t Riet meent, dat dit voor stel een bittere stemming zal teweeg bren gen en acht beter eerst een crisis-verlaging op de salarissen van 15 pet. en verlaging van subsidies. Eerst daarna voelt spreker meer voor het voorstel van B. en W. De heer Ruting prijst het vooruitzidht van B. en W., maar voorziet hierdoor een vermindering van 'fc gas- en electriciteits- verbruik. Spr. wil liever de eventueel© reserve van de gemeentekas aanspreken. Spr. stelt voor de reserve van 1931 tot dekking te gebruiken. De heer Boeren zegt, bijna niet te dur ven aanvangen, omdat hij B. en W. bot dit voorstel geadviseerd heeft. Spr. wil de voorgeschiedenis hiervan reconstrueeren Bij gevraagd advies aan het bureau der R. K. Staatspartij heeft men hem hiertoe geadviseerd, indien er geen andere moge lijkheid bestond. Spr. heeft daarbij aangedrongen op toe passing naar draagkracht. Nu is er misschien wel een ander mid del tot dekking, maar zoolang spreker dit niet overtuigend wordt bewezen, zal spr. meegaan niet het voorstel van B. en W. als noodmaatregel. Spr. heeft bij zijn advie» echter ook aangedrongen op een herzie ning, zoo deze mogelijk is. Spr. wacht dus verdere uiteenzettingen af. De heer Verdonk voorziet eveneens ver mindering van het gasverbruik en wijst op het ombouwen van de munt-insballaties en op de kosten van administratie. Spr. sluit zioh bij het voorstel van den heer Ruting aan. De heer Lam zegt zich reeds in de com missie van Bijstand hiertegen te hebben verklaard, wijl dit voorstel de winkeliers en bedrijven onbillijk is. Spr. voorziet even eens de daling van heb gasverbruik en ver klaart zich tegen het voorstel van B. en W. De heer den Uijl acht dit voorstel even eens onbillijk, daar de lasten worden ge legd op de minst draagkrachtigen. Spr. ziet dit voorstel als het meest brutale staal van klassepolitiek. Spr. verbaast zich over het advies van den heer Boeren, wiens gedragslijn spr. niet kan volgen. Als andere middelen noemt spr. oa het overbrengen van de werkverschaffing naar den kapitaaldienst en wijst verder op eeni ge fondsen, waaruit kan worden geput, op de onvoorziene uitgaven en op 't reserve fonds. Evenals de heer den Uijl wijst de heer ten Cate Brouwer op de groote ontstem ming, die er in de gemeente is gewekt, wat een sterke bezuiniging, zoo niet een boycot tengevolge zal hebben. Voorts wijst spr. op uitstel van straatverbeteringen e. d„ op de grootere winst van de gasfabriek en op de verlaging der salarissen. De voorzitter stelt hierna voor na be antwoording de verdere behandeling der agenda uit te stellen tot de volgende week, welk voorstel wordt aangenomen. De voorz. beantwoordt hierna de ver schillende sprekers en zegt dat uit nood dit voorstel is gedaan. Spr. komt op tegen de meening van den heer van Kleef, dat de cijfers niet juist zou den zijn. Wat de reserve van 128.000 op de be grooting 1931 betreft, spr. maant hiermee voorzichtig te zijn. Dit geld kan noodig zijn voor ernstiger tijden. De heer Boeren vraagt tenslotte of B. en W. volhouden, dat dit voorstel het eenigste middel tot dekking bevat- De voorz.: Er zijn nog andere middelen, dat weten wij ook wel. Waarop de heer Boeren veelbeteekenend antwoordt: „Ik dank U." Hierna wordt de vergadering geschorst tot Maandag 11 April des avonds 7 uur.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6