BUITENLAND KUNbl-ULYMFlADE. Te Den Haag is heden de tentoonstelling geopend van Kunstwerken, deel uitmakend van de Neder- landsche inzending voor het aanstaande Olympisch Kunstconcours te Los An geles. Jhr. Jan Feith als golf spel er. door mej. C. G. Gallas uit A'dam. THE ENGLISH FOLK DANCE AND SONG SO CIETY, die een tournee door ons land maakt, be gaf zich Maandag na aan komst op Nederlandschen bodem naar den Bosch, waar het gezelschap ont vangen werd door den burgemeester en in den raadskelder een Brabant- sche koffietafel werd ge bruikt. DE NEDERLANDSCHE WEEK, welke van 4 tot 7 April gehouden wordt, is Maandag in het Carltonhotel te Amsterdam door minister Verschuur geopend DUITSCHLAND DE VERKIEZINGSCAMPAGNE. Dr. Brüning laakt Hitier. Rijkskanselier dr. Brüning heeft gisteren een aanvang met de campagne vöor de a.s. presidentsverkiezing gemaakt door te Karlshure voor een door 6000 personen bij gewoonde vergadering het woord te voeren. Sprekend over de groote beteekenis der tweede stemming voor het rijkspresident schap, wees de rijkskanselier er op, hoe be droevend het is, dat het Duitsche volk op nieuw ter stembus moet gaan. Dat dit moet gebeuren is de schuld van dat deel des volks, dat de campagne voor de rijkspresi dentsverkiezing heeft veroorzaakt. In dit verband besprak dr. Brüning nog maals do door hem destijds in het werk ge stelde pogingen, om een verlenging van de ambtsperiode van von Hindenburg langs parlementairen weg te verkrijgen. De reden voor deze pogingen was, aldus de rijkskan selier, in de omstandigheid gelegen, dat de rijksregeering inzag, wat speciaal in bui- tenlandsch politiek opzicht zou gebeuren. Wanneer wij door den Rijksdag den ambtsduur van den president hadden doen verlengen, dan zou dit voor onze positie tegenover het buitenland een versterking hebben beteekend. Zoolang wij politieke stabiliteit in Duitschland niet vermogen te waarborgen, zal het economisch leven zich niet kunnen herstellen. Wat een eventueele nationaal-socialisti- sche regeering betreft, deze zou volstrekt niet geneigd zijn, productief werk te ver richten. Als voorbeeld kunnen Hessen en andere Duitsche landen dienen, waar de Nazi's aan het bewind zijn gekomen. Het doel der nationaal-socialistische partij, de hoogste macht in den staat, namelijk het rijkspresidentschap, te veroveren, is van het standpunt der partij gewettigd, van pa triottisch standpunt echter verwerpelijk. De nationaal-socialistische propaganda hekelde spreker als een systeem der onver- antwoordelijkste demagogie. Datgene, waarnaar het nationaal-socialisme streeft, vormt voor het verdere lot van het Duit sche volk een buitengewoon groot gevaar, aldus Brüning. De groote problemen, die langzaam zijn gerijpt, zijn slechts dan met succes tot een oplossing te brengen, wan neer wij er in slagen, het systeem der laat ste twee jaren, het systeem der huidige re geering te handhaven. E'n ding heeft de regeering bewezen, name.ijk dat zij zelfs in een zóó ernstige crisis als de huidige, zelfs met zes millioen werkloozen, het Duitsche volk rustig door den ernstigsten winter heeft kunnen heenhelpen. GEHEIMEN VAN 13 MAART. Hadden de nazis toch Putschp!annen? De persafdeeling van de Hindenburgcom missie voor Beieren publiceert een lang rapport van den officieelen Beierschen persdienst onder het opschrift „Ook in Beieren moest op den dag der rijkspresi dentsverkiezing, 13 Maart, het derde rijk beginnen. Hitier moest overwinnen. Hitier moest om middernacht op 13 Maart ook in Beieren de macht in den staat aan zich trekken. Dat was het rotsvaste geloof onder de massa's der Hitleraanhangers en bij hun leiders. Dat blijkt uit alle particuliere en officieele rapporten over de stemming op den verkiezingsdag. Vervolgens werden verschillende gebeur tenissen in Zuid-Beiersche provincieplaat sen zooals Marnau, Starnberg Eibling, Altoetting, Wasserburg, Weilheim etc. ge noemd, die getuigen van de zekerheid der overwinning onder de nationaal-socialisten. Uit een geheele reeks van districten is gemeld, dat de bezetting van de officieele bureaux en der belangrijke functies door de nationaal-socialisten was voorbereid. Klaarblijkelijk had men voor de bezetting van alle belangrijke posten met nationaal- socialisten in de afzonderlijke plaatsen tot in details voorbereidende maatregelen ge nomen. Het rapport noemt dan een reeks gebeur tenissen, waaruit blijkt, dat de bezetting van financieele districtsfuncties, van bur- gemeesterposten, van directies van spaar banken, commissariaten van politie etc. door nat. socialisten nauwkeurig was voor bereid. Ook voor de belangrijkste functies bij posterijen en spoorwegen had men reeds gezorgd voor plaatsvervangers. BRITSCH-INDIE Inspecteur van politie doodgeschoten. Te Madhoepoer heeft een jongeman uit Bengalen een inspecteur van politie dood geschoten, toen deze hem vroeg of hij een vergunning bezat om een revolver te dra gen. De jongeman schoot daarna op iemand, die met hem had gereisd en pleeg de vervolgens zelfmoord. ENGELAND BRITSCH-FRANSCHE CONFERENTIE. Officieel communiqué over het resultaat. In een officieel communiqué wordt mede gedeeld, dat de Fransche en Bntsche mi nisters in Downingstreet hebben vergaderd van 10 uur gistermorgen tot 1 uur des mid dags en van 2.30 tot 5 uur. Aanwezig wa ren de premiers MacDonald en Tardieu en de ministers Flandin, sir John Simon, Ne ville Chamberlain en Runciman. De be sprekingen hadden voornamelijk betrek king op de economische en tinancieele moeilijkheden, waarin zich de Donaustaten bevinden. De ministers van Frankrijk en Engeland waren van meening, dat de problemen, die zij hebben bestudeerd, slechts opgelost kun nen worden door een algemeene overeen komst, die een internationaal karakter moet dragen en dat daarom nauwe harte lijke samenwerking tusschen de mogend heden, die Woensdag zullen bijeenkomen, van het voornaamste belang is. Met het oog op het feit, dat deze conterentie reeds morgen wordt gehouden, hebben de minis ters niet getracht tot conclusies te komen, maar zij zijn ervan overtuigd, dat de ver gelijking van eikaars standpunten de werk zaamheden der conferentie zal vergemak kelijken. De Fransche en Britsche regeeringen ho pen beide, dat het mogelijk is direct maat regelen te nemen, welke, met eerbiediging van de gewettigde belangen van derde par tijen, tot economische toenadering tusschen de Donaustaten zullen leiden en toestanden zullen scheppen, welke het herstel van het evenwicht en de stabiliteit in dat gedeelte van Europa zullen vergemakkelijken. Bestendiging van het vriendschappelijk contact. Na de officieele besprekingen werd het voorstel aan de hand gedaan in de toe komst het informeele vriendschappelijke contact, zooals die gisteren heeft plaats ge had, voort te zetten met andere staten en men gelooft, dat deze methode van con tact houden een van de belangrijkste resul taten van de conferentie van gisteren zal kunnen zijn. De conferentie van vier. Van bevoegde zijde verneemt Reuter, dat op de viermogendhedenconferentie hoofdzakelijk de Donaukwestie zal worden behandeld, waarbij echter dan ook het ver band tusschen deze kwestie en de proble men der oorlogsechulden en herstelbetalin gen ter sprake zal worden gebracht. De Londensche conferentie zal dus tevens die nen ter voorbereiding van de oonferentie van Lausanne over de herstelbetalingen en de ontwapeningsconferentie te Genève. CHINA DE STRIJD TE N0ENGAN. 3000 Chineezen gedood. De Japansche troepen hebben de Chinee- sche rebellen, die Noengan hadden ver overd, uit deze plaats verjaagd. De Chinee zen vluchtten naar het Noorden en lieten 3000 dooden op het slagveld achter. De orde is thans te Noengan weer her steld. De Japanners bombardeeren den vluchtenden vijand. Mandsjoerije en Nanking. Naar het agentsohap Indo-Pacifique meldt, heeft de Mandsjoerijsche regeering volgens berichten uit Japansche bron be sloten, de diplomatieke betrekkingen met de Nankingregeering af te breken. AMERIKA HOOVER WENSCHT KRACHTIGE BEZUINIGINGEN. In een speciale boodschap aan het Con gres herhaalt president Hoover het verzoek tot benoeming van een commissie voor het invoeren van vèr-gaande bezuinigingen in het regeeringsbewind, gezien de noodzake lijkheid de begröoting in evenwicht te bren gen. De president stelt voor verschillende ministeries aaneen te voegen en te reorga- niseeren en wenscht een bespreking tus schen de parlementsleden en de regeering ter vaststelling der plannen. Er zal vol gens de mededeeling van den president minstens 200 millioen dollar bezuinigd moe ten worden. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. FATALE AUTO-BRAND IN DE V. S. Zes personen omgekomen. In het Oosten van de V. S. zijn zes per sonen in een auto verbrand. De wagen reed tegen een benzine-reservoir, de uit- stroomende benzine ontbrandde en stortte zich uit over de inzittenden van den auto, die aan de gevolgen zijn overleden. Knaap door beer aangevallen. Een beer, die op een lentefeest te Han nover werd vertoond, heeft zich weten los te rukken. Het woedende dier stortte zich op een knaap, die ernstig aan het hoofd werd gewond. Een politie-agent doodde den beer met een revolverschot. Drie kinderen door ontploffing gedood, een gewond. Uit Moravisch Ostrau wordt gemeld: Vier kinderen waren gistermiddag bezig in een vuilnisbelt in de nabijheid van Frie- dek naar oude pannen te zoeken, die z bij een oudijzerhandelaar wilden verkoo- pen. De kinderen vonden een zware meta len fleech, die plotseling ontplofte. Drie kinderen werden op slag gedood en het vierde zwaar gewond. STIJGENDE CRIMINALITEIT TE NEW-YORK. Veel jeugdige misdadigers. In het jaarlijksch rapport van den New- Yorkschen hoofdcommissaris van politie Mulrooney wordt gezegd, dat er in 1931 in New-York City 489 moorden en doodsla gen zijn gepleegd, waarvan slechts 86 aan gangsters worden toegeschreven. In ver band met deze misdaden werden 433 per sonen gearresteerd. Het aantal moorden is vergeleken met 1930 gestegen met 16.1 pet., terwijl' het aantal arrestaties steeg met 14.8 pet. en de veroordeelingen met 77 pet. Het aantal overvallen, beroovingen e.d. steeg met 23 pet.; de arrestaties in ver band hiermede stegen met 18 pet. en de veroordeelingen met 39 pet. Mulrooney zegt in zijn rapport: Het meest onrust barende feit is, dat een groot aantal dezer misdadigers nog zoo jong iser zijn vele jongemenschen van 17 tot 21 jaar, die zich hebben schuldig gemaakt aan wreedhe den en er koelbloedig onder blijven.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5