STADSNIEUWS DINSDAG 5 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 1 GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Leiden vergadert op Maandag 11 April 1932, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). De verga dering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van 4 Schoolartsen, voor het tijdvak 1 April 1932—1 April 1933. 2o. Benoeming van een lid van het be stuur der vereeniging de „Ambachts school". 3o. Praeadvies op het verzoek van mej. M. Th. J. Reuser, om eervol ontslag als on derwijzeres aan de school Zuidsingel B. 4o. Praeadvies op het verzoek van A. Schwantje, om eervol ontslag als onderwij zer in de lichamelijke oefening bij het open baar lager onderwijs en als tijdelijk leeraar in de lichamelijke oefening aan de Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen. öo. Voorstel om Burgemeester en Wet houders te machtigen eenige localiteiten van de Stads-Gehoorzaal van 25 tot en met 29 Mei a.s. kosteloos ter beschikking te stellen van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", ten behoeve van de te houden jaarlijksche algemeene vergade ring en van de tentoonstelling van werk stukken, door de leerlingen der school ver vaardigd. 6o. Voorstel tot verhuring van eenige ge deelten van het perceel teelland, kad. be kend. gemeente Uegstgeest, Sectie E No. 2511, gelegen langs de trambaan 's Gra- venhageWassenaarLeiden. 7o. Voorstel tot verpachting van het reoht tot heifing van den weg- en watertol tegenover den Bijnsburgschen Vliet, bij het „Leidsche Hek" ca.., aan P. Ciggaar. 8o. Voorstel tot verpachting van de ex ploitatie van den Burcht aan de Graan- beurs, alsmede het voormalige z.g. „Nato- rishuis", aan A. Backer. 9o. Voorstel inzake het doen rooien van boomen aan den Hoogen Rijndijk tusschen de Wilhelminabrug en de Roomburger brug en voorbij deze brug, een en ander met het oog op eene voorgenomen verbree ding en verbetering van oen Hoogen Rijn dijk. lOo. Voorstel: a. tot vaststelling van lo. de verordening, regelende de heffing van opcenten op de hoofdsom der Vermo gensbelasting te Leiden; 2o. de verordening, regelende de invor dering van die opcenten; 3o. de verordening, regelende de invorde ring van de opcenten op de hoofdsom der Grondbelasting; 4c. de verordening, houdende wijziging van de verordening van 18 Mei 1931 (Gem.- blad No. 15), op de heffing van eene belas ting op tooneeivertooningen en andere ver- makelijkheden; b. in zake de intrekking van de verorde ning van 28 October 1873, regelende de in vordering der opcenten op de hoofdsom van 's Rijks directe belastingen binnen de ge meente Leiden (Gem.blad No. 2). Ho. Voorstel om Burgemeester en Wet houders te machtigen tot het verhuren van de daarvoor m aanmerking komende ge meente-eigendommen voor reclamedoelein den, telkens voor een tijdvak van ten hoog ste 5 jaren. 12o. Voorstel om, overeenkomstig art. 36, 4e lid, der Woningwet, te bepalen, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden wordt voorbereid. 13o. Praeadvies op de verschillende adressen in zake winkelsluiting. 14o. Praeadvies op het voorstel van den heer van Stralen, om de bepaling in het steun reglement, dat losse transportarbei ders slechts gedurende 42 dagen per jaar steun kunnen ontvangen, tijdelijk buiten werking te stellen. 15o. Praeadvies op het verzoek van hot Hoofdbestuur van de Schipperevereeniging „Sohuttevaer", om verlaging van het na- vengeld voor stoom- en motorbooten. 16o. Voorstel van den heer Knuttel, in zake opheffing van de Stedelijke Werkin richting. Bestuur Ambachtsschool. Het Bestuur der Vereeniging „de Am bachtsschool" te Leiden deelt den Raad mede, dat m de LI. gehouden Algemeene Ledenvergadering, ter voorziening in do vacature van het Bestuur door het perio diek aftreden van den heer P. Otto, die herkiesbaar is, de volgende voordracht is opgemaakt: No. 1 P. Otto, Langebrug 41. No .2. W. A. J. Honhemius, Wasstraat 20. Volgens artikel 5 der statuten geschiedt de benoeming door den Gemeenteraad. Schoolartsen. Tegen inwilliging van de verzoeken van mej. dr. C. Hovens Grévo en de heeren H. P. Veldhuyzen, W. J. E. M. Simons en A. J. B. Poortman, om hen weder in hunne betrekking van Schoolarts te bestendigen en zulks voor het tijdvak van 1 April 1932 1 April 1933, bestaat bij B. en W. geen be zwaar. Ontslag onderwijzeres. B. en W. stellen voor, aan mejuffrouw M. Th. J. Reuser op haar verzoek eervol ontslag te verleenen uit hare betrekking van onderwijzeres aan de o. 1. school aan den Zuidsingel B. Ontslag onderwijzer. B. en W. stellen voor, aan den heer A. Schwantje op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als onderwijzer in de lichame lijke oefening bij het openbaar lager on derwijs en als tijdelijk leeraar in de licha melijke oefening aan de Gemeentelijke Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen. „Mathesis". Het bestuur van het genootschap „Ma thesis Scientiarum Genitrix" heeft ook nu weder het verzoek tot B. en W. gericht om kosteloos gebruik te mogen maken van eenige localiteiten van de Stadsgehoorzaal, ten behoeve van de te houden jaarlijksche algemeene vergadering en van de tentoon stelling van werkstukken, door de leerlin gen der school vervaardigd. Aangezien B. en W. tegen inwilliging van dat verzoek geenerlei bedenkingen bestaan, geven zij den Raad in overweging hen te machtigen de benoodigde localiteiten van 25 fcot en met 29 Mei a.s. kosteloos aan het genootschap voor het beoogde doel af te staan. Verhuur teelland. Het perceel teelland, kadastraal bekend gemeente Uegstgeest, sectie E, No. 2511 (gedeeltelijk), gelegen langs de trambaan der H. T. M., is uit de huur gekomen, zoo dat opnieuw, m de verpachting daarvan moet worden voorzien. De heeren R. J. Oudshoorn, A. F. Sneeuw, J. C. van Weteren en G. Hermans zijn ge gadigden voor de huur van gedeelten van het teelland, ter grootte van onderscneiden- lijk pl.m. 0.86.4U H.A., pl.m. 0.36.00 H.A., pl.m. 0.14.21 H.A. en pl.m. 0.32.92 H.A. Zij zijn bereid deze gedeelten te huren voor den tijd van dne jaren, gerekend te zijn ingegaan 1 Maart j.l., tegen een pachtsom, berekend naar 175.per H.A. en per jaar, zulks onder de bij de gemeente ge bruikelijke voorwaarden, waaronder de De- paling, dat de gemeente de huur tusschen- tijds kan opzeggen met inachtneming van een termijn van negen maanden. De aanbiedingen komen de Commissie van Fabricage en B. en W. aannemelijk voor. TOL „LEIDSCHE HEK". De Oegstgeester Zwemvereeniging „Poelmeer". Bij raadsbesluit van 9 Mei 1927 werd het recht tot heffing van den weg- en watertol tegenover den Rijnsburgschen Vliet, bij het zgn. „Leidsche Hek", voor den tijd van vijf jaren, ingegaan 1 Mei 1927, verpacht aan P. Ciggaar, te Uegstgeest, voor de som van '2100.per jaar. De pacht eindigt derhal ve op 30 April a.s. Met het oog hierop deelen B. en W. don Raad mede, dat momenteel door hen on derhandelingen worden gevoerd met de Oegstgeester Zwemvereeniging „Poelmeer" omtrent de verhuring van gedeelten grond en water nabij de tolgaarderswoning, ten behoeve van het oprichten en exploiteeren door die vereeniging van een nieuwe zwem inrichting. Hoewel de onderhandelingen in begiusel reeds tot overeenstemming heb ben geleid, is de behandeling van deze aan gelegenheid nog niet zoover gevorderd, dat thans reeds een desbetreffend voorstel bij den Raad aanhangig kan worden gemaakt. Evenwel zal bij een nieuwe verpachting van den tol met de plannen van de zwemver eeniging in dien zin rekening moeten wor den gehouden, dat eventueel de m de tqi- verpachting begrepen tuingrond moet wor den verkleind en de thans geldende voor waarden moeten worden aangevuld met een verbod tot het hebben van mestputten en het houden van varkens. Voorts zal het den tolpachter, komt de nieuwe zwemin richting tot stand, niet meer mogelijk zijn, het eri te water vanaf het Poelmeer te be reiken. De heer Ciggaar is na gevoerde besprekin gen bereid gevonden, met inachtneming van een en anuer den tol wederom gedurende het tijdvak 1 Mei 1932—1' Mei 1934 te pacü- ten tegen een pachtsom van 1600.per jaar, indien de plannen in zake de zwem inrichting geen, en van 1500.per jaar, indien die plannen wel doorgang vinden. In verband met de tegenwoordige tijds omstandigheden kan, naar de meening van B. en W., met deze bedragen, alsmede met den betrekkelijk korten pachttijd van twee jaren genoegen worden genomen. Verpachting van den Burcht c.a. Ingevolge Raadbesluit van 20 April 1931 werd voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Mei 1931, bij verlenging aan den neer A. Backer tegen een prijs van 2863.70 ver pacht de exploitatie van den Burcht en de Graanbeurs, alsmede het voormalige z.g. Notarishuis. De verpachting geschiedde slechts voor den tijd van één jaar, met het oog op de in onderzoek zijnde vraag, of het aanbeveling zou verdienen aan de noteigeiegenneid ie dezer stede uitbreiding te geven door het gebouwencomplex volledig geschikt te doen maken voor een exploitatie als hotel-café restaurant in modernen zin. De bijzondere tijdsomstandigheden ziju oorzaak, dat deze aangelegenheid nog niet tot afdoening kon worden gebracht en dat ook 'nog geen beslissing kon worden geno men omtrent de uit te voeren herstellin gen en verbeteringen, indien niet tot be doelde verbouwmg werd overgegaan. Under deze omstandigheden verdient het aanbeveling, aldus B. en W., de pacht we derom voor den tijd van slechts één jaar te verlengen. De heer Backer is tot deze continuatie bereid tegen den geldende pachtprijs en onder de bestaande voorwaarden, zoodat de gemeente ook thans weder het recht zal hebben de huur met een termijn van drie maanden tusschentijds op te zeggen. VERBETERING H00GE RIJNDIJK. Het ligt in het voornemen van het Rijk den op het rijkswegenplan voorkomenden weg LeidenBodegraven te verbeteren. Het betreffende plan omvat ook het m de gemeente Leiden gelegen gedeelte van dien weg tusschen de Roomburgerbrug en de grens van de gemeente Zoeterwoude. Oorspronkelijk was het de bedoeling al leen de wegebestrating te verbreeden van 4 tot 6 Meier en de Zuiwestzijde van den weg te verbeteren door het dempen van de bermsloot, het ter plaatse leggen van een rioleering, het daarop aansluiten van huisrioleeringen en van de rioleering in de Meerburgerstraat, en het maken van een rijwielpad. In deze werken werd ten slotte op dezerzijdsch voorstel nog de aanleg van een trottoir langs de woningen begrepen. Naderhand werd met het Rijk in over leg getreden over een verbetering, die be halve de Zuid westzijde ook de Noordoost zijde van den Hoogen Rijndijk betreft, waardoor een afdoende oplossing zal wor den verkregen. Dit plan beoogt naast het verbreeden van den rijweg, het dempen en rioleeren van de slooten aan beide wegzij den, het rooien van de boomenrij aan de Noordoostzijde, het maken van tegeltrot toirs aan beide zijden, het plaatsen van nieuwe boomen in het Noordoostelijk trot toir en het maken van een rijwielpad aan de Zuidwestzijde. Bedoeld overleg heeft tot resultaat ge had, dat in groote lijnen over het ruimere plan en de in de uitvoering daarvan door de gemeente bij te dragen kosten overeen stemming is bereikt. Uver de uitwerking in details worden momenteel nog onder handelingen gevoerd. Bij de uitvoering zoowel van het beperk te als van het ruimere plan zullen door de gemeente aan het Rijk moeten worden ver kocht de bermen aan beide zijden van den Hoogen Rijndijk, met de op die bermen ter weerszijden van den weg staande 93 iepe- en 43 kastanjeboomen, alsmede een gedeelte bestrate grond, talud en «water, groot 41 Aren. De Hoofdingenieur van den Rijkswater staat heeft verzocht om, in afwachting van de totstandkoming van de overeenkomsten in zake de wegverbetenng en den verkoop van de bermen c.a., reeds thans machtiging te willen verleenen tot het van rijkswege rooien van de boomen aan de Noordoost zijde van den weg, op de bijgevoegde kaart in rood aangegeven. Het is hiervoor ai. thans, nu de boomen nog niet in blad staan, het meest gunstige tijdstip. Bovendien kan dan de verbreeding van den eigenlijken rij weg van 4 tot 6 Meter, welke zeer urgent is, onmiddellijk na de rooiing van de boo men door het Rijk plaats hebben. Met het oog hierop bestaat er bij B. en \V. geen bezwaar tegen de machtiging tot het rooien reeds nu te verleenen. B. en W. vatten deze gelegenheid aan om den Raad tevens voor te stellen ie boomenrij aan de Zuidwestzijde van deu Hoogen Rijndijk, tusschen de Wilhelmina brug en de Roomburgerbrug te rooien. Een verbetering ook van het weggedeelte, ter plaatse van deze boomen, is momenteel in onderzoek. Dit weggedeelte is zoo smal, dat auto's enz. elkander daar slechts moeilijk kunnen passeeren. Door het verwijderen van de boomen kan in dezen toestand voor- loopig eenige verbetering worden gebracht. TEKORT OP DE BEGROOTING Verhooging opcenten Vermo gensbelasting. Crisistoeslag Vermakelijkheidsbelasting. Hondenbelasting. Leges op Bouwvergunningen. Sala riskorting in het vooruitzicht gesteld. Op de begrooting voor den dienst 1932 werd voor „Subsidie aan de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbe toon*' j 220.500.en voor „Steun aan uit getrokken werkloozen'" 150.000.ge raamd, terwijl de post „Werkve*schaffing aan werkloozen" voorshands voor Memorie werd uitgetrokken. Voor deze doeleinden is derhalve op de begrooting in totaal be schikbaar 370.500.De uitgaven over 1931 hebben bedragen: Subsidie Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon pl.m. 280.000.— werkloozensteun (en wachtgeldregelingen) pl.m. 185.000. werkverschaffing pl.m. 15.000. te zamen 480.000. of pl.m. 100.000.meer dan voor 1932 werd geraamd. Hoewel de uit dezen hoofde voor 1932 benoodigde sommen ook thans nog niet met juistheid zijn te ramen, kan toch wel worden aangenomen, dat in elk geval op een totale uitgaaf van 580.000.moet worden gerekend. Üok andere posten zul len, naar het zich thans reeds laat aanzien, tegenvallers opleveren; b.v. de ontvangst- posten „Marktgelden" en „winst Openbaar Slachthuis (in verband met de Raadsbe sluiten van 15 Februari en 7 Maart 1932) eri de uitgaafposten „Subsidie aan Wérkloo- zenkassen en „Renten van geldleeningen' Een berekening van de mogelijke mee- en tegenvallers gaf een nadeelig verschil aan van pl.m. ƒ225.750.waarbij nog werd aangenomen, dat voor het belastingjaar 1932/33 (mkomenjaar 1931) de opcenten op de gemeentefondsbelasting de geraamde opbrengst van 390.000.zullen bereiken, en dat de raming van de winst der Lichtfa brieken zal kunnen worden gehandhaafd. De opbrengst van een eventueele salaris- korting (als gevolg van het door de Staten- Generaa) aangenomen wetsontwerp inzake een tijdelijke korting op de rijksuitkeerin- gen aan de gemeenten en de provinciën) stellende op rond 100.000.—, hetgeen voor 1932 aan den ruimen kant is, blijft er nog een tekort over van rond 125.000.aldus B. en W. Intusschen moet deze becijfering, gelijk de Commissie van Financiën in haar rap port terecht opmerkt, worden beschouwd als zeer globaal en voorloopig, aangezien het zeer goed mogelijk is, dat b.v. de uit gaven voor werkloozensteun zoo'n hoogte bereiken, dat het tekort veel grooter blijkt te zijn. Uiteraard moet tijdig worden omgezien naar middelen tot opheffing of verminde ring van het tekort. Zeer tot ons leedwezen kan verhooging van belastingen niet acu ter wege blijven. Evenals de Commissie van Financiën zijn B. en W. van oordeel, dat onder de gege ven omstandigheden de opcenten op de ve-r mogensbelasting, die thans tot een getal van 15 worden geheven, het eerst voor ver hooging in aanmerking komen. B. en W. stellen den Raad derhalve voor deze opcenten op het bij de wet toegelaten maximum van 50 te brengen, waardoor een meerdere opbrengst van pl.m. 25.000. zal worden verkregen. Aangezien het eerst volgend belastingjaar op 1 Mei aanvangt, dient het daartoe strekeknds raadsbesluit spoedig te worden genomen. Als verdere middelea tot versterking van de inkomsten zouden B. en W., in overeen stemming met de grootst mogelijke meer derheid van de Commissie van Financiën, voorshands in aanmerking willen brengen: invoering van een tijdelijken crisistoeslag van 20 pet. op de vermakelijkheidsbelasting (opbrengst pl.m. 12.500.hetgeen dient plaats te hebebn door verhooging van de in art. 6 der heffingsverordening genoem de bedragen; verhooging van de hondenbelasting (op brengst pl.m. 4.000. invoering van leges op bouwvergunnin gen naar rato der bouwkosten en eenige verdere wijzigingen van de legesverorde ning (opbrengst pl.m. 5.000.J. Een ontwerp tot wijziging van de veror dening op de vermakelijkheidsbelasting voegen B. en W. mede reeds ter vaststel ling hiernevens, terwijl zij de wijziging van de legesverordening zoo spoedig mogelijk bij den Raad aannangig hopen te maken. De wijziging van de hondenbelasting, die eerst op 1 Januari 1933 kan ingaan, zal te zijner tijd bij den Raad worden ingediend. De Commissie van Financiën vestigt er aan het slot van haar rapport nog de aan dacht op, dat door bovenstaande maatrege» len het voorloopig berexende tekort nog niet geheei zal zijn weggewerkt; er ont breekt, zelfs indien de meertlere belasting opbrengst voor 1932 over een vol jaar had kunnen worden genoten, nog een som van pl.m. 80.000.— Echter mag, naar zij verder schrijft, ook rekening worden gehouden met de resul taten van bezuinigingsmaatregelen in ver band met de bekende bezuinigingscirculai- re, en desuoods zou een beroep op de al gemeene reserve kunnen worden gedaan, hoewel dit laatste slechts ingeval van pood- zaak mag plaats hebben, vermits de alge meene reserve met het oog op het ongetwij feld moeilijke jaar 1933,.thans zooveel mo gelijk in stand moet worden gehouden. RECLAME OP GEMEENTE- EIGEND0MMEN. In verband met de steeds toenemende aanvragen betreffende het maken van re clame op gemeente-eigendommen zijn B. en W. te rade gegaan ,op welke wijze tot een meer intensieve en stelselmatige exploita tie van gemeente-eigendommen voor dit doel kan worden gekomen, waardoor te vens de opbrengst van deze bron van in komsten voor de gemeente kan worden vernoogd. Te dien einde is een onderzoek ingesteld naar het meest aan be veleus waar dige stelsel in dezen en zijn inlichtingen ingewonnen bij verschillende gemeente besturen en Rijksdiensten. De conclusie is, dat voor de gemeente Leklen de voorkeur verdient een werkwijze, waarbij gebruik wordt gemaakt van de diensten van een zgn. acquisiteur, die de gegadigden werft en aanbrengt, terwijl de contracten tot ver huring van gemeente-eigendommen dan verder rechtstreeks door de gemeente met de gegadigden worden aangegaan. De practijk heeft echter uitgewezen, dat men dezen weg niet blijvend kan bewande len, daar na eeingen 'tijd zal blijken, dat dc meeste objecten voor betrekkelijk langen tijd verhuurd zijn en de werkzaamheden van den acquisiteur zich dus op den duur zullen gaan beperken voornamelijk tot het verlengen van afloopendtf contracten. Met het oog daarop is het beter te volstaan met een opdracht aan den uquisiteur om recla mes voor de gemeente te werven, tegen provisie, waarbij de acquisiteur dan vrij blijit andere werkzaamheden te verrichten. Voor de toepassing van deze methode is het noodig, dat de Raad B. en W. de mach- tinging vei strekt, om tot venturing voor reclamedoeleinden van de gemeente-eigen dommen, welke daarvoor in aanmerking komen, over te gaan. Wat den acquisiteur betreft hebben B. en W. den heer J. W. Schaap te Utrecht, die dezelide werkzaamheden reeds eenige jaren voor de gemeente Utrecht verricht, bereid bevonden ook als zoodanig voor Lei den op te treden, en wel tegen een provisie van 25 pet. van de bruto-opbrengst van de verhuringen, welke door zijn bemiddeling tot stand komen. B. en W. achten deze provisie aanneme lijk en geven daarom den Raad in overwe ging hun te machtigen tot het verhuren van de daarvoor in aanmerking komende gemeente-eigendommen voor reclamedoel einden, telkens voor een tijdvak van ten hoogste 5 jaren. HET UITBREIDINGSPLAN. Zooals bekend is, is reeds sedert eeni- gen tijd de vaststelling van een nieuw plan van uitbreiding voor onze gemeente in voorbereiding; deze voorbereiding is thans zóó ver gevorderd, dat binnen atzienbaren tijd tot toepassing van de in de Woning- I wet voorgeschreven procedure van vaststel ling zal kunnen worden overgegaan. Intus schen gaat de bebouwing zich meer en I meer uitstrekken over het gebied der ge- I mcente, waarop het nieuwe uitbreidings plan betrekking zal hebben. In verschil lende gevallen is het dientengevolge noo- I dig gebleken, dat er voor werd gewaakt, j dat de bouwplannen, waarvoor medewer- I king werd. ingeroepen, niet zouden afwijken van het ontwerp-uitbreidingsplan. Ten ein de zulks in het vervolg op afdoende wijze te kunnen 'olijven doen, achten B. en W. bet wenschelijk, dat de gemeente daartoe het 1 middel ter hand neemt, hetwelk de Wo- Hoe hoog is het sterftecijfer bij j'ullie Twee per auto. ningwet daarvoor aangeeft. Ingevolge 36 lid 4 van deze wet toch kan den Raa bepalen, dat de vaststelling van een pla van uitbreiding voor de gemeente of ee bepaald deel der gemeente wordt voorbe reid; zoodanig Raadsbesluit vervalt, ia dien niet binnen een jaar nadien het ont werp-uitbreidingsplan overeenkomstig ar 37 lid 2 der Woningwet voor een ieder te inzage is nedergelegd. Wordt een dergelij Raadbesluit genomen, dan zuilen kracl tens art. 6 lid 4 van dezelfde wet verzoi ken om bouwvergunning, indien er gens geen grond voor weigering van d vergunning is, worden aangehouden, totda de beslissing over het nieuwe.uitbreidings plan onherroepelijk is geworden of het bo venbedoelde Raadsbesluit ingevolge art 36 lid 4 vervallen is. Echter kunnen B. e W., ingevolge art. 6 lid 5, met toestemmin van Gedeputeerde Staten een bouw vergui ning verleenen, indien het bouwplan, waai voor vergunning wordt gevraagd, nie strijdt met het ontwerp van het plan v; uitbreiding, hetwelk in voorbereiding is. DE AANBIEDING VAN LEMV0G. Afwijzend praeadvies van B. en W. In de Raadsvergadering van 21 deze deelde de voorzitter namens B. en W. he volgende mede: „De Leidsche Exploitatie Maatschapp van Unroerende Goederen heeft aan de meente te koop aangeboden een comple terreinen in deu Rodenburgerpolder en de Cronesteinpolder, ter groote van 46.35. H.A. De vennootschap verklaarde zich haar aanbieding bereid de gronden tege een zeer billijken prijs af te staan. Bij met haar gevoerde besprekingen bleek, da. deze prijs zou moeten bedragen ongeveei 1.27 y~ per M2. voor een gedeelte tei grootte van 41.90.06 H.A. en pl.m. 1.74 pei M2. voor het restant, groot 4.45.40 H.A. Ir totaal werd derhalve een koopsom vatj 611.450.gevraagd, overeenkomende mc: de boekwaarde, waarvoor de grond in de boeken der vennootschap voorkomt. J Wij hebben over deze aangelegenheid het advies mgewonnen van de Commissie van Fabricage en van Financiën, die beiden adviseeren om niet tot aankoop over te gaan. De Commissie van Fabricage heeft ii meerderheid tegen den aankoop om. zwaar, omdat het bezit van een zoo grool complex bouwgronden aan de gemeenl den eis'ch zou stellen dit commercieel te ploiteeren, waarvoor de gemeente op aej oogenblik, wegens het gemis van een com mercieel ingesteld grondbedrijf geensziaf is geoutilleerd. De Commissie van Financiën ontraadt! den aankoop wegens financieringsmoeilijk- heden. Weliswaar werden aan de gemeenWr een tweetal aanbiedingen gedaan tot hét- aangaan van een geidieening, doch de voorwaarden waren van dien aard, dat ne grondexploitatie door de rente veel te zwaar zou worden Seiast. Na rijp beraad, is ons College met ge- noemde vuimms-sies tot de conclusie geko men, dat op de aanbieding niet moet den ingegaan, uaaigeiaten nog de gevraag de piijs en de meerder of mindere geoutil- ieeruheid der gemeente als grondexploitan- te in 't groot, moet aankoop reeds ais tui ten op ue linancienngsoezw-aren. Door de tegenwoordige tijdsonistandigneden is de positie van den kapitaaidaen.se immers zeeï beperkt, tengevolge waarvan nieuwe kapi taalsuitgaven alleen kunnen worden gevo teerd, indien daarvoor gelijktijdig kapi taal sinkomseen als dekking kunnen worden aangewezen; zooals eenter bleek kunnen geiu.eeniagen thans slecnts op zeer onvoor- deelige voorwaarden worden gesloten. Het belang der gemeente bij het bezit van dit grondeacompiex is naar het oor deel van het College niet zoo groot, dat het gewettigd, zou zijn over de iinancie- ringsmoeilijkneden heen te stappen en aan' den aankoop zelfs voorrang te geven bo ven alle andere zaken, die op totstandko-l ming wachten". B. en W. brengen met betrekking tot deze aangelegenheid nog het volgende ter kennis van den Raad. De vraagprijs, die blijkens het boven staande aanvankelijk 611.450.bedroeg, overeenkomende met de in de boeken vaa de vennootschap vermelde boekwaarde, werd inmiddels met 50.000.— verminderd en derhalve verlaagd tot rond 560.000. Voorts werd nog een derde aanbieding voor een geldleening gedaan, onder het voorbehoud, dat de gemeente het land aan kocht. Noch de verlaging van den grondprijs, noch de nieuwe, mtusschen weer vervallen offerte voor een geldleening, hebben wijzi ging kunnen brengen in het boven aange geven afwijzend standpunt van B. en W. ten aanzien van den grondaankoop en zij handhaven dan ook ten volle hun meening, dat op de tekoop aanbieding niet moet worden ingegaan.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10