UIT DE RIJNSTREEK BUITENLAND MAANDAG 4 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 WASSENAAR. Gemeenteraad. De agenda voor de a.s. Woensdag te houden Raadsvergade ring luidt als volgt: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken en me dedelingen. 3. Ontheffingen voorschriften bouwverordening. 4. Verzoek ontheffing schoolgeld. 5. Kohier hondenbelasting, dienstjaar 1932. 6. Tijdelijke herbenoe ming schoolartsen. 7. Benoeming bestuurs lid Maatschappelijk Hulpbetoon. Aanbeve ling lo. de heer C. Mansvelt. 2o. de beer B. Broekema. 8. Intrekking besluit tot grondverkoop aan C. J. v. d. Aa. 9. Kas- geldleening. 10. Aankoop 44 M.2 aan de Stoeplaan voor gasreguleerstation. 11. Aankoop perceel Dorpsplein (Chr. Be waarschool). 12. Overeenkomsten inzake onteigening grond voor aanleg Johan de Wittstraat. 13. Verhuur weiland nabij de Haven aan J. Albers. 14. Verhuur terrein op Duinrel aan W. v. Jaarsveld voor con sumptietent. 15. Herziening besluit opzeg ging besluit tot opzegging huur teelland. 16. Ontslagaanvrage mevr. Ten Raa, als onderwijzeres handwerken U.L.O.-school. 17. Overdracht Ohr. school aan de Bloem- camplaan aan schoolbestuur. 18. Aanwij zing als bouwstraat van een deel Oostdor- perweg, verzoek P. A. v. d. Hulst. 19. Uit breiding straatverlichting ingangen Raad huislaan. 20. Bijbouw slaapkamer huis Berkheistraat 13. 21. Rekening-courant overeenkomst met Bank v. Nederiandsche Gemeenten. 22. Subsidieering Groene Kruis en Wit Gele Kruis. 23. Wijziging be grooting 1931 en 1932. 24. Beroepschriften inzake geweigerde bouwvergunningen. Pluimvee-vereeniglng. In het Wapen van Wassenaar hield de Pluimvee-vereeni- ging Wassenaar de jaarvergadering. Door den vice-voorzitter, den heer A. L. Visser Sr., werden de leden welkom gekeeten daarbij den wensch uitsprekende dat deze vergadering een goed verloop zal mogen hebben. Hierop werd door den secretaris, den heer P. Pont, jaarverslag uitgebracht. Dit was niet al te optimistisch. Bleef het le dental vrijwel stabiel, en was het inenten een succes geweest, de eierenveiling is op weg yhet manke been der vereeniging te worden. De aanvoer was in het afgeloopen jaar beduidend minder dan vorig jaar. De gehouden tentoonstelling was tot slot nog een goed succes geworden en men wist nog een klein batig slot over te houden. De penningmeester, de heer Pennings, deed hierna verslag van den stand der financiën. De ontvangsten hadden bedra gen 301.70, de uitgaven 282.20, zoodat met het saldo van vorige jaren de vereeni ging 133.32 rijk is. Vervolgens bracht de tentoonstellings secretaris, de heer A. L. Visser, een ver slag uit. De inkomsten hadden bedragen 788.48, de uitgaven 765.89, alzoo een ba tig slot van 22.59. Uit het verslag van de eierenveiling bleek, dat er werden geveild in totaal 103.799 eieren, waarvan 91.430 kippeneie ren, 8787 kuikeneieren, 3539 eendeneieren, 7 ganzen- en 36 kalkoeneieren. De op brengst hiervan was 5016.82. In totaal werden ruim 11000 eieren minder geveild dan vorig jaar. De commissie voor het nazien der boe ken en bescheiden van den penningmeester brengt hierop bij monde van den heer Flo- russe verslag üit. Zij deelde mede, dat een en ander in uitstekende orde was aange troffen en bracht een compliment voor de keurig gehouden boekhouding en stelt voor tot décharge over te gaan. Vervolgens wordt overgegaan tot ver kiezing van 3 bestuursleden in de vacature Rijnbende, Harnas en A. L. Visser Sr. we gens periodieke aftreding. Eerstgenoemde wenschte zich niet meer herkiesbaar gesteld. Na gehouden stem ming werden herkozen de keeren Harnas en Visser en gekozen de heer W. Florusse. Hierop kwam aan de orde do bespre king om eventueel als lid toe te treden bij den Raad van Beheer. Op verzoek van den voorzitter zette de heer C. J. Visser, voorzitter van het Ned. Markenbureau deze zaak uiteen, waarin hij ojn. mededeelde, dat reeds van de ruim 200 pluimveevereenigingen er 160 zijn aan gesloten bij den R. v. B. Ook zette hij vele heerschende misverstanden ten opzichte van dezen lt. v. Beheer uiteen. Velen kun nen geen onderscheid maken tusschen die instelling en de daaruit ontstane bond van keurmeesters. Tenslotte werd dit voorstel om toe te treden in stemming gébracht en slechts met één stem meerderheid besloten niet toe te treden als lid. Daar evenwel tegenstemmers verklaarden dat zij het zou den betreuren dat gehoord de uiteenzettin gen van den heer Visser, tot een defini tieve negeering van den R. v. B. zou wor den gekomen, wordt tenslotte zonder hoof delijke stemming besloten, aan den R. v. B. de bezwaren kenbaar te maken tegen toe treding en wanneer er kans bestaat dat aan de geopperde bezwaren zal worden tegemoet gekomen, zal men opnieuw de vereeniging Laten beslissen om toe te tre den. Hierna sluiting. NIEUWKOOP. Smedenvergadering. Burgemeester en Wethouders hebben op Woensdagavond een vergadering belegd van de smeden patroons in deze gemeenten om nader te bespreken, hetgeen thans na de Jaar beursactie te doen ware. De heeren van den Rijksvoorlichtingsdienst, ingenieur Grevers uit Delft en de heer Sijtsma uit den Haag zullen mede deze vergadering bijwonen. ALPHEN AAN DEN RIJN. DE VOORGESTELDE PRUSVERHOO- GING VAN GAS EN ELECTRICITEIT. Een adres aan den Raad van den Christ. Besturenbond en R. K. Volksbond. Het is met groote verbazing en diepe teleurstelling dat de Ohr. Besturenbond en de R. K. Volksbond hebben kennis ge nomen van het voorstel van B. en W. aan uwen Raad om de verkoopprijzen van gas en electriciteit te verhoogen met resp. 2 cent per M3. en 5 cent per K.W.U. Immers deze verhooging is- bedoeld als belastingobject en niet een gevolg van hoogere productiekosten. En waar nu het college van B. en W.. is saamgesteld uit mannen wier politieke overtuiging zich verzet tegen indirecte belasting, ie het ons ten eenenmale een raadsel, hoe dit voorstel uwen raad kon bereiken. Wij zijn des te meer teleurgesteld in dit voorstel omdat de productiekosten der Water- en Lichtbedrijven weer aan merkelijk zijn gedaald sinds de begroo ting van 1932 is vastgesteld. De begrooting 1932 is vastgesteld in November van het vorig jaar. De samenstelling der cijfers is natuur lijk een arbeid die weken vordert, zoodat veilig kan worden aangenomen, dat de posten voor uitgaven van kolen enz. zijn gebaseerd op de prijzen die het vorig jaar golden, zooals trouwenss ook is ge bleken uit het begrootingsdebat van uwen raad. Zeer zeker zal dus de kostprijs aan merkelijk lager zijn dan door uwen raad ie begroot. Dat, gezien de Water- en Lichtbedrij ven een monopolie bedrijf is, zonder vrije concurrentie, B. en W. niet komen met een voorstel tot verlaging der gas- en electriciteitsprijzen, kunnen wij begrijpen, ofschoon de verlaging der productiekosten daar aanleiding voor konden zijn; het bezwaar tegen indirecte belasting is na^ tuurlijk uwen raad voldoende bekend. De overgroote meerderheid van uwen raad heeft immers in haar gemeentepro grams dit bezwaar tegen de indirecte be lasting, dat hierdoor ook worden getrof fen zij, die volgens de wet niet belasting plichtig zijn, n.l. de „Economisch zwak ken". Een weduwe die voor anderen bij zich thuis wascht en daarmee haar brood ver dient, zal nu voor elke M3. gas die zij noodwendig moet gebruiken 2 cent belas ting gaan betalen, terwijl rijke families die zomers hun huis sluiten en in pen sion gaan daarvan vrij blijven. Wel stellen B. en W. voor de groote gezinnen een weinig te ontlasten en aan hen het gas goedkooper te leveren (waar uit dus overduidelijk blijkt, dat de ver hooging enkel en alleen belastingobject is) maar wij hopen dat uwen raad toch overtuigd zal zijn, dat deze regeling een unicum is in de handelswereld. Immers een winkelier die zijn waren verkoopt en iemand die huizen verhuurt enz. heeft toch ook geen aparte prijzen voor groote en kleine gezinnen. Wij willen hierbij ook wijzen op de uit gebreide administratieve maatregelen die hierbij zullen moeten worden getroffen. Immers voor elk gezin zal moeten wor den vastgesteld een aparte rekening. Natuurlijk zijn wij overtuigd dat voor de uitgebreide crisismaatregelen geld noo- dig is, en een goed financieel beheer een eerste vereischte i?. Wij zijn ook overtuigd dat voor de moeilijke tijden waarin wij leven bijzon dere maatregelen noodig zijn en tijdelijk wel eens principes moeten worden op zij gezet. Maar wij zijn in gecne deele overtuigd dat de zeer bijzondere maatregel die B. en W. nu voorstellen nu reeds noodig is. Wij juichen toe, dat B. en W. de be grooting voor 1932 „stijf" hebben ge raamd en dat zij doze met klem hebben verdedigd en de raad er zijn sanctie aan gaf. Dit is voorzeker een bewijs van goed financieel beheer. Ons is ook bekend, dat van hooger hand is aangedrongen dat zoo noodig door belastingverhooging de financiën der gemeente moeten worden veilig gesteld. Wij stemmen daar volkomen mee in. Maar het is ons ook bekend, dat ver schillende groote posten die op de be grooting van 1932 zijn uitgetrokken nog niet behoeven te worden uitgegeven en naar later kunnen worden verschoven. Wij noemen slechts de verbetering van de Lindehovenstra-at. Wij zijn overtuigd dat op de begrooting van 1932 nog wel zooveel kan worden be zuinigd, dat zelfs belastingverhooging nog niet noodzakelijk is dit jaar. En mocht dit laatste toch noodzakelijk blijken, welnu dan meenen wij dat hier aan de voorkeur moet worden gegeven •boven het hierboven bedoelde voorstel van B. en W. Bij de directe belasting betaalt ieder naar vermogen. Met klem verzoeken wij u dan ook, het voorstel van B. en W. niet aan te nemen. 't Welk doende, enz. met verschuldigde hoogachting, Het bestuur van den Chr. Be sturenbond W. OOMEN, Voorzitter. W. GEERLOFF, Secretaris. Het bestuur van den R. K. Volksbond: i A. F. RUYSSENAARS, Voorz. I G. BRUINES, Secretaris. Jubileum. Onze plaatsgenoot P. Roo senboom herdacht Zaterdag den dag, dat hij 40 jaar werkzaam was bij de N.V. Dak- pannenfabriek v/h H. van Leeuwen. In den morgen werd hij namens zijn collega's op het werk allereerst toegesproken door den heer C. Zwaan en den onderbaas H. van Arkel. Omstreeks half 12 werd de jubilaris uitgeuoodigd ten kantore te komen, waar de directeur, de heer van Leeuwen, hem complimenteerde onder overhandiging eener enveloppe met inhoud. Het verdere deel van den dag bracht de jubilaris door in huiselijken kring, waar hem nog vele blijken van belangstelling bereikten. BOSKOOP. Gevonden voorwerpen. 1 damestasch met inhoud, 1 wollen kindermuts, 1 dames- taschje met inh., 1 bankbiljet, 1 brilleglas met double houder, 1 dame&portemonnaie, le dames armband, 2 zulttrommels, 1 kope ren wieldop (auto). Verloren. le reservewiel met band. Inlichtingen politiebureau Zaterdag middag tusschen 23 uur. Geboren: Johannes Al'bertus, z. v. J. v. Fulpen en M. v. 'Rfijn. Ondertrouwd: 0. T. J. de Ridder en J. M. Boer. Chr. Ravenhorst en W. G. v. Dam. Getrouwd: M. Keijzer, 51 jaar en A. P. Stoter, 44 jaar. Overleden: Cornelis Boer, 70 jaar. S. P. Harkes, echtgenoote van J. J. Bos, 22 jaar. Hermanus van Grieken, 61 jaar. WOERDEN. P.T.T. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand Maart 1932. Briefkaarten Binnenland, K. Pluim, Delft. Z0ETERW0UDE. St. Joseph-Gezellenvereeniging. Gis teren had de viering plaats van het In- stallatiefeest der St. Jqsephgezellenver- eeniging. Als altijd droeg het feest der Gezellen een bijzonder karakter en moohten de ge zellen het hooge voorrecht hebben, -lat voor hun feest een bijzonder vroege H. Mis in de parochiekerk werd opgedragen. Juist deze eigen H. Communie-Mis geeft aan de Algemeene H. Communie de echte intiene 'sfeer, dan voelen de gezellen zich als één familie met de Kolpingsgeest bezield. Ook het gezamelijk ontbijt in „Eigen Huis" was weder dat bereikte ideaal uit het Kol- pingsprogram. 's Avonds was in het Patronaatsgebouw de feestelijke bijeenkomst, waar de vele genoodigden werden welkom geheeten door den Senior Gerard van der Zon. Na het zingen van het Kolpdngslied bracht de secretaris W. Pieterse een berijmd jaar verslag uit, waarvan de passages tintelend van geestigheden veel hilariteit verwekten. Daarna werden twaalf nieuwe leden door den Praeses geïnstalleerd. ZijnEerw. sprak voor den aanvang de Gezellen toe met de verzekering, dat het hem een groo te vreugde was weder een twaalftal nieuwe leden te mogen installeeren. De St. Jo- sephs-Gezellen-Vereeniging ligt mij bijzon der aan het hart zei spr., omdat het mij al van ouds bekend is, dat de-ze vereeniging zoo ontzaglijk veel goeds kan brengen. Dan houdt de eerw. spr. een beschou wing en een vergelijking tusschen de Graal van heden en het oude Kolpingsprograiu, en constateert met vreugde, dat hetzelfde wat nu de Graal beoogt, reeds jaren lang voor de Gezeleln is gedaan. Ook de St. Jpseph-Gezellen-Vereeniging heeft de we reld willen bekeeren door de liefde. Aan het einde sprak Zijneerw. de hoop uit, dat de nieuwe ledeu van dezelfdeu geest bezield mogen worden en goede St. Joseph-Gezellen mogen blijven. „St. Geneaius", de tooneeLafdeeling, heeft met de opvoering van „Offerande", tooneel- spel in vier bedrijven, haren ouden roem gehandhaafd. Het stuk is er een, dat bij het publiek uitermate voldoet en dat dubbel dankbaar werk geeft. Bovendien was de vertolking in vele opzichten zoo goed, dat het een genoe gen was het stuk te zien opvoeren. Het pu bliek was dan ook vol lof en waardeering. Hoewel er op sommige punten wel kritiek kan uitgeoefend worden zullen wij dit om bepaalde redenen niet doen. Ook zullen wij geen namen noemen van uitblinkers omdat wij weten dat er met grooten ijver en onder bijzondere samenwerking door alle spelers aan de vervolmaking van het stuk is ge werkt. Aankleeding en uitbeelding waren goed. Gaarne onderschrijven wij dan ook het verzoek van den Eerw. Vioe-Praeses om het bezoek van de opvoering op Dinsdag a.s. aan te bevelen. Geboren: Wilhelmina Adriana <L van W. Borst en A. van Diemen. Joan nes Wilhelmus Nicolaas z. van G. W. v. d. Poel en C. C. v. d. Voort. Maria Corne lia Wilhelmina d. van P. C. Paardekooper en W. M. P. de Vette. Aletta Marie Margaretha d. van N. W. C. Brouwer en H. M. H. Beck. Cornelia Johanna d. van J. O. v. d. Voort en C M. Schuur. Ondertrouw d: Gerard us van der Hoeven 57 j. en Maria Berk 39 j. Getrouwd: Theodorus Pieterse en Wilmelmina Elisabeth van Diemen. Wilhelmus Cornelis de Groot en Catharina Maria Pieterse. Overleden: Martinus Hogeveen 91 j. Jacobus van den Berg 69 j. Martina Huigsloot 64 j. echtgen. van P. Rietveld. DUITSCHLAND DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN. Het einde van den godsvrede. Gistermiddag om twaalf uur is de Paa-schvrede afgeloopen. Onmiddellijk wer den tal van politieke vergaderingen ge houden, waar o.m. de rijksminister Steger- wald, Treviranus en de sociaal-democrar tiscbe leiders Wéls en Severing het woord hebben gevoerd. Ook voor de komende da gen zijn verscheidene vergaderingen be legd; deze week zal rijkskanselier dr. Brii- ning spreken. Op den laatsten dag van den politieken vrede hebben nog botsingen plaats gehad te Calau tusschen nationaal-socialisten en communisten. Zaterdagmiddag kwam het aldaar op de groote markt tot relletjes bij het uitbetalen van de werkloozenuitkeerin- gentwee nationaal-socialisten werden licht gewond. Daar verdere botsingen wa ren te verwachten, kreeg de politie ver sterking, die echter niet behoefde in to grijpen. Later op den dag kwam de na- tionaal-socialist Lehnert op weg naar Buckow den communist Schreiber tegen, eerstgenoemde trok zijn revolver en schoot den communist neer, die op slag dood was. Lehnert werd gearresteerd. Vannacht heeft een nationaal-socialist den 183 meter hoogen toren van den Ber- lijnschen zender beklommen en er de Ha- kenkruisvlag op geplant. De brandweer heeft eenige uren noodig gehad om de vlag er weer af te halen. Na afloop van een nationaa I-socialisti sche vergadering te Altona hebben gister middag vechtpartijen plaats gehad tus schen nationaal-socialisten en aanhangers van de rijksbanier die zulk een ernstigen vorm aannamen, dat de polite extra moest worden versterkt. Volgens mededeelingen van de politie zijn er een zwaar en een zeer groot aan tal lichtgewonden. In totaal werden vijf tig personen gearresteerd. Acht van hen moeten zich voor den snelrechter verant woorden. DE EX-KROONPRINS STEMT OP HITLER. Ex-kroonprins Wilhelm, die zich op het oogenblik op zijn kasteel te Oels bevindt, publiceert de volgende verklaring: „Onthouding van deelneming aan de tweede stemming voor de verkiezing van den rijkspresident is onvereenigbaar roet de nationale frontgedaohte. Aangezien ik een aaneengesloten nationaal front on voorwaardelijk noodzakelijk acht, zal ik bij de tweede stemming op Adolf Hitler mijn stem uitbrengen". ENGELAND TARDIEU IN LONDEN Eerste gesprek met MacDonald. Er stonden maar weinig menschon aan den trein, toen Tardieu en Flandin te Lon den arriveerden. Men was vergeten, dat in Frankrijk de zomertijd was ingegaan, zoodat de trein een uur eerder het station binnenstroomde. Om vijf uur zag het zwart van teleurgesteld nieuwsgierigen. Op Zon dag is in Londen iedere verstrooiing wel kom. MacDonald en Simon, met andere groot heden van het ministerie van buitenland- sche zaken, waren ter begroeting van hun Fransche collega's op het station aanwe zig. Zij droegen hooge, de Fransche mi nisters gewone slappe hoeden. Na veel ban de ngedruk gingen de ga-sten naar hun ho tel. Hierna had de eerste bespreking in de ambtswoning van MacDonald plaats. Het onderhoud duurde vijf kwartier. IERLAND IERLAND ZAL IN OTTAWA VERTEGENWOORDIGD ZIJN. Ter bijwoning der rijksconferentie. De Iersche Vrijstaat heeft de uitnoodi- ging, om deel te nemen aan de Britsohe rijksconferentie, die te Ottawa zal worden gehouden, geaccepteerd. De toezegging van Ierland om aan deze conferentie deel to nemen, bewijst, dat De Valera prijs stelt op het sluiten van handelsverdragen met Engeland en de Dominions en dat hij hoopt de economische voordeelen, die Ierland heeft als lid van het Britsche Ge- meenebest, ook in de toekomst te kunnen blijven behouden. RUSLAND. STALIN NIET ZIEK. Een sovjet-mededeeling. In verband met de verschillende berich ten over een zoogenaamde ziekte van Sta lin deelt het sovjet-gezantschap te Ber lijn mede, dat deze berichten geenszins met de feiten in overeenstemming zijn. Stalin verheugt zich in een gezondheid, welke geen geneeskundige hulp eischt. De pogingen van eenige bladen om de reis van professor Zondek in verband te brengen met den gezondheidstoestand van Staliu. berusten op fantasie. Behalve professor von Zondek is ook professor Lewy naar Moskou uitgeuoodigd cn wel niet alleen om eenige zieken te on derzoeken, onder wie zich overigens Stalin niet bevindt, doch ook om eenige lezingen j te houden voor medische kringen te Mos- I kou. CHINA OVEREENSTEMMING TE SJANGHAI? Het plan der ontruiming. Het - telegraafagentschap der Sovjet Unie bericht uit Sjanghai, dat bij de tus schen de Chineesche en Japansche verte genwoordigers gevoerde onderhandelingen ia overeengekomen, dat door de Japanners zullen worden ontruimd: 1. Verschillende deelen van de Chinee- zenwijk te Tsjapei; 2. Het oostelijke deel van Kiangwan en de renbaan; 3. Het dorp Woesoeng; 4. Het district Jansoepoe. De evacuatie moet in den loop van de maand geschieden. Er mogen zich in de ontruimde gebieden voorloopig geen Chi neesche troepen ophouden, behalve dan de Chineesche politie. Ter uitvoering dezer overeenkomsten zal een Chineesch-Japao- sche commissie worden gevormd welke de controle op zich zal nemen. In lijnrechte tegenspraak met dit Vaz Dias-telegram uit Moskou is het volgend Reuter-bericht uit Sjanghai: Naar verluidt zou de toestand plotseling weer erger geworden zijn. Japansche vlieg tuigen hebben een demonstratievlucht bo ven de Chineesche posities gehouden. Ook zouden de Japanners geëisoht hebben, dab de Chineesche troepen bepaalde gebieden ontruimen. In Mandjoekwo's hoofdstad, Tsjangbsjoen zijn 260 politie-beambten uit Tokio aangekomen, ter versterking van de politiemacht. Nog 600 Japanners worden verwacht, ter ondersteuning van de nieuwe regeering. Chineezen onderling slaag*. Het .negentiende Kantonleger bevindt zich in openlijken strijd met de 47e divisie van Tsjang Kai Sjek. De Nankingtroepen trachtten de Kanton- neezen bij Tsjitsang te ontwapenen. Er ontwikkelde zich een verbitterde strijd, waarvan de afloop nog niet beslist is. De gevechten hebben te Sjanghai, waar het artillerie- en geweervuur duidelijk te hooren is, groote ongerustheid te weeg ge bracht. De neutrale legerautoriteiten hebben een bijeenkomst der beide vijandelijke Chi neesche legere tot stand gebracht. Dezer dagen zal de ontmoeting plaats hebben. MEXICO VERSCHERPING VAN DEW KULTURKAMPF. Priesters in de gevangenis. Katholieke ambtenaren ontslagen. Naar de „Germania" uit Mexico City verneemt, is reeds een groot aantal geeste lijken wegens „onwettige" uitoefening der heilige bediening in de gevangenis gewor pen, oa. de geestelijken van Flalpan, Vi cente Craparro Ruiz, Manuel Gepeda van San Lorenzo en Aniceto Carillo Campos. In den staat Morelos is de regeering nog verder gegaan. Daar is een besluit uitge vaardigd, dat de geestelijken maandelijks 300 peso's (150 dollar) moeten betalen aan belastingen, als zij hun heilig ambt willen uitoefenon. Indien zij weigeren dit bedrag te betalen, worden zij uit heb land verban nen. De door uitvoering van artikel 130 van de grondwet „vrij" komende, d.w.z. ongebruikt blijvende kerken moeten naar de mcening der kamerafgevaardigden worden ingericht als lokalen voor ontspanning en weten schappelijke vorming, juist zooals dat in Rusland het geval is. De godsdiensthaat gaat zelfs zoover, dat de nationaal-revolutionnaire partij eischt, dat alle Kabholieek ambtenaren uit hun betrekking zullen worden ontslagen. Dp gouverneur van den staat Querataro, Sa- turnino Ossirio, heeft reeds een instructie geopend tegen alle ambtenaren, die aan de viering van het eeuwfeest van de Madonna van Guadalupe hebben deelgenomen of nog de kerk bezoeken. Do gouverneur van den staat Nayarito Espinosa heeft de opperste rechters van den staat gedwongen, hun ontslag in to dienen, en bepaald, dat alle ambtenaren lid moeten zijn van de nationaal-revolution naire partij. Een navolgenswaardig voorbeeld stelde de kamerafgevaardigde van San Juran del Rio, Carlos Alcoar. Hij legde zijn mandaat als afgevaardigde neer, daar zijn gods dienstige overtuiging hem meer waard was dan zijn partij en zijn oude vrienden. In den staat Sonora, waarin de zoon van den vroegeren president van Mexico, Plu- tarcho Elias Galles thans in den geest van zijn vader aan het werk is, werden reeds een groot aantal bizondere scholen geslo ten. Ook een beroemde kerk heeft men daar tijdens een godsdienstoefening in brand probeeren te steken, n.l. de kerk van den Christus Mexicaltsingo van Guadala jara. Daarbij staat Mexico wederom aan den vooravond van een nieuwe revolutie. In de parlementen der verschillende bondsstaten woedt reeds een heftige strijd tusschen de aanhangers der „herkiezing" of „niet-her- kiezing" en de gouverneurs, die natuurlijk tot de eerste richting behooren, hebben hieromtrent reeds' een gemeenschappelijke besproking gehad. Vooral de vroegere pre sident ad interim, Portes Gdl, die in 1929 met de Kerk een voorloopigen vrede sloot, en de zoon van Elias Galles, Rudolf Calles, worden in dit verband als felle tegenstan ders van een herkiezing genoemd. Hoe de strijd verder ook uitvalle, zeker is, dat de corruptie in Mexico zal blijven voortduren, zoolang de nationaal-revolutionnaire partij het roer van den staat in handen houdt. Eerst wanneer op grond van een alge meen en geheim kiesrecht het volk zelf zijn wil zal kunnen doen gelden, is een terug keer van den godsdienstigen en burgerlij- bon vrede in het land te verwachten.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7