De kerk .van den „Goeden Herder" te Wassenaar UIT DE OMGEVING MAANDAG 4 APRIL 1932 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Liturgisch van indeeling, sober in versiering. DE BEKENDE DUITSCHE PROFESSOR EINSTEIN, verge- zeld van zijn echtgenoote, heeft op zijn doorreis van Amerika naar Bremen, een bezoek gebracht aan Rotterdam, waar zij per s.s. „San Francisco" arriveerden. Het echtpaar aan boord De nieuwe kerk van „De Goede Herder" te Wassenaar zal Zondag 10 April door den Bisschop plechtig worden geconsacreerd. De Pastoor der parochie, de zeereerw. heer Ch. N. J. Meysing, zond ons de vol gende beschrijving van het kerkgebouw. De prachtige gedachte aan den Eénen Herder onzer zielen heeft wel degelijk voorgezeten bij het ontwerp, den bouw en de versiering dezer kerk. In hun plan heb ben de bouwmeester, de heeren L. v. d. Laan en ir J. v. d. Laan, bedoeld een ge bouw te ontwerpen van groöte eenheid, waarin de voornaamste plaats gegeven is aan het altaar. Om dit te bereiken, is het gebouw opge trokken in een zeer eenvoudig plan: de hoofdbouw bestaat uit vier muren, zoo maar op den grond gezet, door één dak be dekt. Het priesterkoor is niet een apart gebouw van hoogere verheffing dan het kerkschip; de portalen liggen niet ih een lageren bouw buiten het kerkcomplex: al les ligt in de ééne ruimte van het kerkge bouw, waar de ééne Herder ook den éénen Schaapstal heeft, waar Hij de Zijnen ver gadert bij de bronnen Zijner H.H. Sacra menten, om te genezen, wat ziek is, te ster ken, wat zwak is en te behouden, wat krachtig is. Om aan het altaar waardigheid te geven, is de muur achter het altaar niet vlak en effen gelaten, maar uitgebogen in een ron de absis, welke met een conoha of schelp gedekt is. Boven het hoofdaltaar is in glas- mozaiek geplaatst de afbeelding van den titel der kerk, „De Goede Herder'', Die m Zijn hemelsche weide de Zijnen doet lege ren rondom Zijn schaapstal; 'in de raamp jes der absis zijn afgebeeld de schapen, die trouw aan hun Herder, tot Christus opzien. Geen ijdele versiering verstoort op het priesterkoor de hoofdgedachte van het ver blijf van Christus onder de Zijnen: gepoogd is, schoonheid te bereiken door den sobe- ren hoofdvorm der voorwerpen en hun ma teriaal goed te laten verzorgen. Eerbiedig overhuifd door een licht baldakijn dat geen bouwwerk poogt te zijn staat het eenvoudige altaar vóór deze concha-ruimte. Het gepantserde tabernakel staat op de altaartafel; daar achter komt het metalen kruis en zes gesmede kandelaars, die, zoo als wij reeds zeiden, tot het strikt nood zakelijke altaargerei behooren. Aleeen het tabernakel is versierd door een bekleeding in koper, waarin gedreven staat de tekst uit de parabel van den Goeden Herder: „Ego veni, ut vitam habeant, et abundan- tius habeant: Ik ben gekomen, opdat zij het leven hebben en het overvloedig heb ben"; het daarbij gebezigde versierings motief is de palmtak, symbool van het eeuwig leven. Wel ontstaat gelegenheid, om links en rechts van het hoofdaltaar zijaltaren te plaatsen, want, vooral na het Concilie van Trente, lijkt het passend, om ook de ver eering der heiligen in het groote kerkge bouw te behouden. Door de vereering der groote heiligen, Maria en Joseph, worden de geloovigen nader gebracht tot Dengene, voor Wien ook zij geleefd hebben. Maar de priesterkoorruimte biedt op de eerste plaats gelegenheid, om de plechtigheden van het H. Misoffer aan het hoofdaltaar tot volle ontplooiing te brengen. Alle ge loovigen, zonder uitzondering, zullen die plechtigheden vanaf hun plaatsen kunnen volgen, en een uitzichtbelemmerend preek- gestoelte zal naar wij hopen overbo dig blijken. Het geheele priesterkoor ligt zeven treden boven den kerkvloer, en de beiden ambonen, die noodig zijn voor het voordragen van het Epistel en het H. Evan gelie, kunnen gereedelijk ook voor preek stoel dienst doen. De communiebank het geschenk der kinderen van de Parochie staat vóór het priesterkoor. Thans heeft zij nog de ge daante van een eenvoudig hek, maar na verloop van tijd zullen de kinderen zorgen, dat bij gedeelten gebeeldhouwde vullingen daarin geplaatst worden. De tekst zal dan zijn uit den psalm, waarin Koning David den Goeden Herder voorspelde: „Parasti in conspectu meo mensam, adversus eos qui tribulant me", 't geen volgens den grond tekst beteekent: „Gij bereidt een maaltijd voor mij voor het oog mijner benauwers". Als versieringsmotief is gedacht aan de oud-christelijke voorstelling van de duif jes, die eten van den dadelpalm. Aan weerszijden van het priesterkoor zijn twee ruimten ontworpen, bestemd als kapellen. De rechterkapel dient voor het zangkoor. Het koor behoort de kerk niet te gebrui ken voor het geven van muziekuitvoerin gen, maar heeft de functie, om liefst mèt, maar anders namens het volk de gezangen der H. Mis voor te dragen. Zijn plaats is dicht bij het altaar en zóó, dat de gedra gingen der koorzangers de aandacht der geloovigen zoo weinig mogelijk afleiden. Vóór dat zangkoor is een gelegenheid tot zelfstandig of gemeenschappelijk invoegen van een kinderkoor. Aan de andere zijde ligt vlak bij den zij-ingang een ruime ka pel, waarin de geloovigen overdag kunnen bidden, ook als de kerk gesloten moet blij ven, en waar kleinere godsdienstoefenin gen als congregaties enz. kunnen worden gehouden. Tegen den achterwand der kerk liggen de portalen, die vanzelf gelegenheid boden om er boven een verhooging te maken, welke bij drukke plechtigheden reserve zitplaatsen kan bieden. Ter zijde van het schip, maar eigenlijk buiten het kerkge bouw, liggen de paden, welke als processie gangen kunnen gebruikt worden en waar men niets van hetgeen in het sohip ge schiedt kan volgen. Het is te hopen, dat daardoor ook het storend gebruik van het blijven staan on der de H.H. Diensten kan worden verme den. Eveneens buiten de kerk in den hoek van het pad, dat naar de dienstruimten voert, ligt de doopkapel, die uit- en inwen dig een zelfstandige ruimte vormt. De dienstruimten zelf, die voor misdienaars, collectanten, voorwerpen voor processies, receptiezaal enz. dienen, liggen alle rondom de Sacristie en het gebruik ervan behoeft nooit stoornis te brengen in de eigenlijke kerk. De groote eenheid en eenvoud van het gebouw is ook van buiten afleesbaar. De kerk ligt aan den openbaren weg, omdat zij zich niet behoeft te verschuilen. Zij ligt niet vlak vóór, maar ter zijde van belangrijke wegen: met opzet niet er vóór, want het gebouw is niet kolossaal genoeg om groote wegen af te sluiten. Het oog, dat nu in de verte het gebouw aan zijn toren erkent, zal het eerst van nabij kunnen over zien en zal daarom bij het naderen geen ontgoocheling ervaren. Zóó is het gebouw mooi in het landschap geplaatst. Achter de kerk ligt een weideveld, dat ingesloten wordt door kerk en school, en dienstig gemaakt kan worden voor beide. De kerk, zoowel als dit veld, worden be- heerscht door een toren van begrijpelijken en eenvoudigen opzet, welke boven elkaar draagt een uurwerk, dat ook bij avond zou kunnen verlicht worden een gelui van grootere klokken, een kamer voor den beiaardier en een opengewerkte kamer, om ooit een beiaard te herbergen. Mocht deze toekomstmuziek toekomstmuziek blij ven, dan zal de Angelusklok „Mater Sal- vatoris", d.i. „Moeder van den Verlosser", gedoopt, op het dak der kerk wel zorgen voor het bijeenroepen der geloovigen en de omwonenden driemaal daags aan het mysterie der Verlossing blijven herinneren. De groote eenvoud, waarmede de kerk bouw behandeld is, zal nooit een uitbun dige en klaterende versiering verdragen. Als een eenvoudige vloer priesterkoor en kerkschip bedekt en de altaarmeubelen be hoorlijk verzorgd zijn, zal als belangrijkste element van versiering in aanmerking ko men de beglazing. Onder de dienende kunsten is die van den glazenier veel belangrijker, dan me nigeen vermoedt. Natuurlijk kon nog niet gedacht worden aan het plaatsen van gebrandschilderde ramen in heel het kerkgebouw. Enkele ra men werden reeds geschonken, maar het meerendeel moet blijven een voorloopige be glazing, welke echter het langzaam tus- schenplaatsen van de definitieve ramen verdraagt, zonder het geheel te verstoren. Ook voor het plaatsen van beelden zal ruimte genoeg te vinden zijn. In het priesterkoor zullen de beelden van Maria en St. Jozef een eigen plaats kunnen verkrijgen en de beelden van de H.H. Martelaren, wier gebeente in het altaar zal rusten, n.l. St. Petrus-Apostel en St. Bonifatius, Apostel van Nederland kunnen de vereering voor dat altaar en voor die heiligen bevorderen. Voor het overige kunnen de kerkwanden de navol gers van den Goeden Herder in de ken nis der geloovigen levendig houden. De bron van heel het geestelijk leven is het Doopsel. De doopvont zal hier staan in een afzonderlijk gebouw, grenzend aan de kerk. Uitwendig wordt in de dakbe kroning aangegeven, dat het leven der wedergeboorte komt uit den H. Geest, Die bij Christus' doop dit symbool koos; van binnen wordt in het raam der doop kapel geplaatst de Verrezen Christus, omdat volgens de leer van Paulus de i wedergeboorte geschiedt met Christus: „Met Hem zijt gij door het Doopsel be graven, met Hem zijt ge ook verrezen door het geloof in de Almacht van God". (Col. 2. 12). Ook de devoties der nieuwere tijden moeten in onze kerken bevorderd wor den. In de Maria-kapel is de gelegenheid opengehouden tot het aanbrengen van schilderingen of vlak beeldhouwwerk en tussohen de biechtstoelen in de zijgan gen zijn kapellen ontstaan voor verschil lende devoties, bij ons volk geliefd. Daar is ook de gelegenheid, om stil en devoot den kruisweg te bidden. De afla ten, aan deze godvruchtige oefening ver bonden, worden gehecht niet aan de af beeldingen, maar aan de kruisen. Het is dus- redelijk, om aan die kruisen belang rijke afmetingen en bewerking te geven, terwijl de afbeeldingen van bescheiden omvang en prijs kunnen blijven, en desgewenscht nog eens gemakkelijk kunnen worden omgewisseld. Zóó moge de liefde tot Christus, onzen Goeden Herder, in de godsvrucht der ge loovigen worden verhoogd. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto door brugleuning gereden. Gisteravond omstreeks halfzeven is, naar de „Crt." meldt, tusschen Dieren en Doesburg een personenauto, waarin geze ten waren de Doesburgsche handelsreiziger P. met zijn 10-jarig zoontje, door de leu ning van de Drie Koningenbrug gereden. De auto stortte van een hoogte van vier meter naar beneden. Gelukkig stond ter plaats geen water. Spoedig was hulp aan wezig, alsmede jhr. mr. Nahuijs, burgemees ter van Doesburg en de gemeentepolitie. De bestuurder P., had slechts geringe verwondingen opgeloopen doch zijn zoontje wae er minder goed aan toe. Dr. Brand verleende de eerste hulp. De auto was zwaar beschadigd. Naar wij vernemen was P. onder den invloed van sterken drank. Hij is door de politie ter ontnuchtering in ar rest gesteld. Auto in de sloot door het springen van een band. Men meldt ons uit Dubbeldam: Gister avond ongeveer kwart over zes reed een luxe auto op den straatweg van Dordrecht naar Willemsdorp, toen onverwacht een band sprong. De bestuurder, de heer E. C. W. Dinger Hattink uit Dordrecht raakte ten gevolge hiervan zijn stuur kwijt waar door de wagen tegen een telefoonpaal bot ste. Tenslotte kwam de auto ondersteboven in een naast den weg gelegen sloot terecht. De bestuurder werd vrij ernstig gewond, evenals een der drie zich in den wagen be vindende passagiers. Beiden werden per auto naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. De auto is zwaar beschadigd. UIT DEN TREIN GEVALLEN. De machinist van een uit Deventer ko menden arbeiderstrein zag Zaterdag even voorbij het viaduct te Holten een man naast de rails liggen. De machinist stopte en de man, die bewusteloos was, werd met den trein naar het station Holten vervoerd, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. De man bleek uit den even te voren ge- passeerden D-trein naar Amsterdam te zijn gevallen. Het was een Duitscher, een ze kere M. Fritzsche, die begeleider was van een zending goudgeld, welke naar Amster dam gebracht werd. Zijn val uit den trein is louter aan een ongeval te wijten. De man heeft een zware hoofdwonde en hersen schudding opgeloopen. Aan de gevolgen overleden. De dienstbode A. W., in betrekking bij een familie in de Cronjéstraat te Arnhem, wier kleeren, terwijl zij bij een gascomfoor stond te strijken, vlam vatten, is in het ge meentelijk ziekenhuis aan de bekomen ver wondingen overleden. BRANDEN. Groote boerderijbrand te Oss. Te Oss brak gistermorgen omstreeks vijf uur door tot nog toe onopgehelderde oor zaak een ernstige brand uit in de boerde rij van den landbouwer Van B. aan den Danehoef. De bewoners, man, vrouw en veertien kinderen lagen allen te bed en schrokken wakker door het geknetter van de vlammen. Met groote moeite kan het groote gezin zioh uit het brandende huis in veiligheid stellen, waarbij een tweetal jon ge kinderen, die reeds door den rook be dwelmd waren, nog juist konden worden gered. Het vuur greep in de met riet ge dekte woning zoo snel om zich heen, dat men het vee in den stal niet meer kon be reiken en een paard, een aantal koeien, kalveren en varkens, alsmede een 40-tal kipepn in de vlammen omkwamen. Ook eenige landbouwmachines gingen verloren. De brandweer was spoedig ter plaatse doch er viel door gebrek aan water in de omge ving aan blusschen niet te denken. Even wel slaagde zij er nog in uit het branden de huis eenige meubelstukken te redden. De boerderij brandde in korten tijd tot den grond toe af. Het huisraad ging nage noeg geheel verloren. De aanzienlijke scha de wordt door verzekering gedekt. „De Crt." Molen afgebrand. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in de gemeente Oploo de z.g.n. nieuwe mo len, eigendom van den heer W. Hutten to taal afgebrand. Ook de heele voorraad meel werd door het vuur vernield. De wieken van den molen, die op een gegeven moment met donderend geraas naar beneden kwamen, vielen op een hou ten loods, die totaal in elkaar werd ge drukt. Het vuur was zoo hevig, dat aan blus- sohen niet te denken viel. De oorzaak is on bekend, verzekering dekt de schade. SMOKKELBENDE OMSINGELD. Een goede vangst. Een sróokkelbende, bestaande uit 17 smokkelaars, meerendeels afkomstig uit Oleef, werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door Duitsche douanebeambten te Griinewald nabij Goch in een hinderlaag gelokt en omsingeld. Acht man der bende kon door de douanebeambten gearresteerd worden. Deze schoten op de vluchtelingen en men meent, dat van de gevluchte smok kelaars er een of meer gewond zijn, daar men in het kreupelhout verscheidene bloed sporen ontdekte. In beslag genomen wer den 85 K.G. koffie, 43 K.G. tabak en 8000 K.G. meel, alsmede een 15-tal fietsen. Waar is Else Hannesen? Namens de ouders verzoekt de commis saris van politie der afdeeling C. te Den Haag, opsporing van de 18-jarige H. B. S. scholier Else Hannesen, die sinds Vrijdag morgen half zeven uit de ouderlijke woning le van den Boschstraat 4 wordt vermist, met medeneming van haar zwart gelakt rij wiel. Het signalement luidt als volgt: lang 1.60 M., donkerblond haar, blauwe oogen, gave tanden, ovaal gezicht, gezonde gelaats kleur, tenger postuur, donkergrijze heeren regenjas, beige trui, bruine plooirok en bruine lage schoenen. Omtrent de redenen van haar verdwij ning tast men nog in het duister, doch mo gelijk heeft moeite met de studie haar par ten gespeeld. Gevreesd wordt dat haar een ongeluk is overkomen. Jongen met 1100 voortvluchtig. Zaterdagochtend stuurde een firma in de Groote Bickerstraat te Amsterdam een 17- jarigen loopjongen naar een bank om al daar een chèque, groot f 1100, te verzilve ren. De jongen voldeed aan die opdracht en verscheen met de chèque bij de bank, die hem prompt de f 1100 uitbetaalde. Tot zoo ver heeft men de bewegingen van het jong- mensch kunnen volgen, maar nadien is hij spoorloos verdwenen met medeneming van het geld. De politie speurt ijverig naar den voort- vluchtigen dader. Een schat in de Zuid-Willemsvaart? Sinds enkele dagen is er, naar de „Msb.'' meldt, in de Zuid Willemsvaart te Helmond een duiker aan 't zoeken naar de nalaten schap van den heer S. en diens vrouw, die beiden voor eenigen tijd dood in hun wo ning gevonden werden en van wie verteld wordt, dat de heer S. zijn geldswaardige bezittingen in een vlaag van waanzin in de Z. W. V. zou hebben gegooid. N00RDWIJK. FLORAPARK 1932. De opening vastgesteld op 14 April. Het voorjaarsweer der laatste dagen heeft de door het koude weer teruggehou den kiemen der bloembollen tot sterken groei gebracht en enkele narcissen- en hyacinthenvelden zijn reeds tot kleur geko men. Ook enkele perken van het Florapark be ginnen te kleuren, zoodat indien het weer een weinig medewerkt, verwacht mag wor den, dat bij de opening, die thans definitief is vastgesteld op 14 April a.s. de vroege narcissen en hyacinthen in bloei zullen zijn. De officieele opening zal plaats hebben op Donderdag 14 April a.s. te elf uur v.m. door den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw. Verder zullen verschil lende autoriteiten daarbij tegenwoordig zijn. Behalve de reeds eerder vermelde Eere- prijzen van H.M. de Koningin, H M. Konin gin-Moeder, Z.K.H. den Prins der Neder landen en H.K.H. Prinses Juliana, is een Eereprijs beschikbaar gesteld door het Ge meentebestuur van Noordwijk. Gouden medailles zijn beschikbaar ge steld door: de Coöp. Veilingsver. „Hille- gom" U.A. te Hillegom, Dre J. B. V. M. J. van de Mortel, Burgemeester van Noord- wijk, het Hoofdbestuur der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur te Haarlem, de Kamer van Koophandel te Leiden, de Afd. Lisse v. d. Ver. voor Bloembollencultuur, het Hoofdbestuur v. d. Ver. „De Narcis*', de Twentsche Bank te Noordwijk, L. Graaf van Limburg Stirum te Noordwijk, het Koelhuis „IJsvries" te IJmuiden en de Fa. J. J. Grullemans en Zonen te Lisse. Bekers zijn beschikbaar gestled door den heer A. B. Batenburg, exploitant van Zo- merzorg te Leiden en het restaurant van Florapark en door de Onderlinge Bedrijfs- ver. „Land- en Tuinbouw belang" te Utrecht. Verder zijn beschikbaar gesteld 17 kleine gouden medailles, 23 verguld zilveren me dailles en 13 zilveren medailles. De voorbereidingen vorderen snel. Aan het tentoonstellingsterrein wordt de laat ste hand gelegd; de paden zijn reeds met schelpen bestrooid. De officieele ingang op den hoek VoorstraatSchiestraat is ge reed. Het enorme parkeerterrein is bete geld; het restauratie-gebouw is reeds ge deeltelijk gemeubeld; de stands langs den hoofdingang zijn opgetrokken. Het geheel geeft een grootschen en fraaien indruk. Naar wij vernemen is het autopark en de fietsenbewaarplaats gepacht door de Gebr. van Dam, Kerkstraat, alhier. ST0MPWIJK. Geboren: Cornells Adrianus, z. v. J. C. Groenewegen en A: P. v. d. Ploeg. Cornells Nicolaas, z. v. C. J. de Bruin en G. v. Nierop. Johan Carolus, z. v. J. Koole en K. Schab. Petronella Sophia Maria, d. v. J. B. v. d. IJssel en M. E. Groe newegen. Antonia Alida Maria, d. v. C. Opstal en G. J. Euijgt. Clasina Catha- rina Maria, d. v. C. Rotteveel en M. W. Groeneweg. Ondertrouwd: N. W. Gahrmann en Th. M. v. d. Voort. J. A. den Hollander en H C. Vogelaar. Gehuwd: J. v. Ruitenberg en A. C. v. Schaik. Overleden: R. v. Holstein, 64 j. N. Olieman, 57 j. C. C. Heemskerk, 64 j. C. Priem 41 j.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5