UIT DE OMGEVING AGENDA MAANDAG 4 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. KONINKLIJKE BESLUITEN. Hoogleeraarsbenoemingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot buiten gewoon koogleeraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, om onderwijs te geven in do paedagogie, dr. Ph. Kohnstamm, bij zonder hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, wonende te Errnelo; zijn benoemd tot buitengewoon hooglee raar in de faculteit der letteren en wijsbe geerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, dr. J. Gonda te Leiden, om onderwijs te ge ven in het sanskrit, het avestisch, het oud- Perzisch en de beginselen der Indo-Ger- maansche taalwetenschap en dr. G. Royen te Heerlen, om onderwijs te geven in de vergelijkende en algemeene taalweten schap. DE TWEEDE KAMER OVER DE CONTINGENTEERING. Bezwaren niet ontkend, maar wat is de hoofdzaak? Bestrijding der werkloosheid en intact houden der handels balans. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de wetsontwerpen tot regeling van den invoer van schoeisel, van tricotgoederen, van wollen en halfwol len stoffen en van bovenkleeding waren sutmmige leden van meening, dat deze con- tingenteeringsbesluiten niet overeenstem men met de bedoeling van de crisis-in voer- wet. immers, bij de behandeling van deze wet in de Tweede Kamer is de indruk ge wekt, dat door do regeenng opgetreden zou worden tegen abnormalen en niet tegen normalen invoer. In strijd Ijiermee is, dat men op de basis van den invoer in vroe gere normale jaren contingenteert op een lager peroentage dan 100. Met een derge lijke interpretatie van de crisis-invoerwet konden deze leden zich allerminst vereeni gen, en zij verklaarden dan ook onomwon den, dat zij, indien zij geweten hadden, dat de orisi-s-invoerwet op deze wijze zou wor den uitgelegd, hun stem zeker niet aan het ontwerp hadden gegeven. Verscheidene leden waren daarentegen *an meening, dat het jaar 1931 terecht bui ten beschouwing was gelaten. In dat jaar hing de contingenteering reeds in de lucht. Verscheidene leden, hoewel de gerezen bezwaren niet ontkennende, waren van meening, dat men bij de beoordeeling der ontwerpen toch de hoofdzaak niet uit het oog moet verliezen. Twee factoren verdie nen speciaal de aandacht, n.l. de bestrij ding van de nog steeds heerschende werk loosheid en de noodzakelijkheid, om onze handelsbalans intact te houden. Bij beide is het algemeen belang in hóo- ge mate betrokken en wanneer de contin genteering er toe kan bijdragen, zooals naar het oordeel dezer leden zeker het ge val is, de werkloosheid te beperken en de handelsbalans intact te houden, dan is er een goede grond voor het treffen van zooda- ni.gen maatregel aanwezig. Ook al zal dan hier of daar eenig ander belang geschaad worden, dan zal hetgeen door het algemeen belang wordt geëischt toch moeten voor gaan. DE BURGEROORLOG GEVRAAGD. De Communist dreigt Er is Zondag in Utrecht een congres van communisten gehouden, waarop de bekende geweldenaars-taal is gesproken. Maar: zelfs in dit milieu kan er toch nog wel iets gezegd worden, dat door zijn bru te openhartigheid de aandacht trekt. Zoo lezen we dan thans in het verslag in „De Tribune" het volgende: „Nadat nog het woord was gevoerd door een arbeider van de Philips-fabrieken, krijgt een Amsterdamsche munitiewerker het woord. Een hoogtepunt bereikt dan het congres, als zijn rede een oogenblik wordt onderbroken, om aan een arbei der in het soldatenpak, de gelegenheid te geven het congres te begroeten. Onze leuze is niet: „Nooit meer oorlog". Wij willen nog één oorlog, n.l. den burger oorlog tegen onze bourgeoiseDaartoe maken wij de arbeidersjongens in het le ger paraat! Spontaan zingt het con gres de Internationale". Ziehier zoo schrijft „De Avondpost" bet communistische gevaar in al zijn af zichtelijke naaktheid. Nog één oorlog wil len deze lieden. Nog één. Maar het is dan ook een k&njer, namelijk „de burgeroor log": de ergste en de verschrikkelijkste van alle oorlogen. Maar als die gevraagd wordt door een jonger communist dan zoo ver telt „De Tribune" dan bereikt het con gres „een hoogte-punt" en wanneer de eisoh, de wensch, het vurig verlangen ie uit gesproken, dan zingt men „spontaan" de Internationale. Het is toch wel goed, dat zoo iets open hartig gezegd wordt. En tot déze lieden voelt de nieuwe „On afhankelijke Socialistische Partij", die is opgericht, zich aangetrokken. HET EINDE VAN DEN STRIJD IN TWENTHE. Nadat de bonden „St. Lambertus" en „Unitas" tot opheffing van de staking hadden besloten onder de reeds gepubli ceerde voorwaarden, heeft ook „De Een dracht" dit besluit genomen. In de in Neede en Borne gehouden sta kersvergaderingen van Textielarbeiders „De Eendracht" is bij acclamatie besloten de staking op te heffen, terwijl hetzelfde 'in Losser geschiedde met groote meerder heid van stemmen.. De te Enschede gehouden vergadering van „De Eendracht" had ongeveer een zelfde verloop. Er werd niet gestemd. Toen deze vergadering feitelijk reeds was afge- loopen, ontstond een geweldig tumult en opgeschoten jongens wierpen met stoelen naar het tooneel, waar het bestuur zich bevond. In paniekstemming vluchtte men naar de uitgangen. Een man, die een ver keerde deur opende, stortte in een diepen kelder en liep hevig bloedende hoofdwon den op, welke door een geneesheer moes ten worden verbonden. Verder bekwam niemand letsel. Een aantal stoelen, een ruit en eenige lampen zijn vernield. DE STEUN AAN DE SUIKERBIETEN TEELT. De commissie inzake steun aan de sui kerbietenteelt deelt in verband met den naderenden zaaitijd het volgende mede: Zooals reeds vroeger is vermeld, kon aan alle vóór 20 Maart jJ. ingediende aanvra gen worden voldaan. Ook omtrent de aan vragen, welke na 20 Maart j.l. zijn ingeko men en welke betrekking hebben op vroe gere teelt, heeft de commissie een gunsti ge beslissing genomen. Omtrent aanvra gen na 20 Maart ji. ingekomen, betrekking hebbende op nieuwe teelt, is een beslissing genomen, welke aan belanghebbenden rechtstreeks binnen eenige dagen zal wor den medegedeeld. De toewijzing van deze aanvragen zal slechts voor een gedeelte kunnen geschieden. Alle op 1 April nog niet ingekomen aanvragen kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Nadrukkelijk herhaalt de commissie het voorbehoud, dat in het aanvraagformulier voorkwam en hetwelk ook in de uit te rei ken garantiebewijzen zal worden opgeno men, luidende: Voor zoover de toegestane hoeveelheid meer bedraagt dan 80 pet. van eigen teelt, respectievelijk van die zijner rechtsvoorgangers ,over de jaren 1928, 1929 en 1930, is degene, aan wie het garantie bewijs wordt uitgereikt, verplicht, dit meerdere ter beschikking te houden van de bietentelers, die tot levering van garan tiebieten gerechtigd zijn, doch uit de ge gevens der fabrieken aan de oommissie niet bekend zijn. Op hun aanvrage zal hij dien tengevolge het garantiebewijs aan de com missie inzenden voor uitreiking van nieu we bewijzen ten name van rechthebbenden, bij gebreke waarvan het uitgereikte garan tiebewijs door de commissie van onwaarde zal worden verklaard. CONGRES R.-K. VOLKSPARTIJ. Zaterdag en Zondag werd in „De Har monie" te Nijmegen de tiende jaarlijksche algemeene vergadering gehouden der R.K. Volkspartij, onder voorzitterschap van den heer C. D. Wesseling uit Den Haag. Spreker kon mededeelen dat de partij in vooruitgaanden toestand verkeerde in haar tweede lustrumjaar. De congresrede werd utgesproken door het oud-lid der Tweede Kamer en lid van de Provinciale Staten van Noord-Bra bant, mr. R. Arts uit Tilburg. Na de lezing van mr. P. Arts werd op voorstel van den voorzitter een motie die niet malsch wasmet algemeene stemmen aangenomen. Hierin werd o.a. „geconstateerd", dat het ministerie Ruys de Beerenbrouck, waarin vier katholieken hebben plaats genomen, de oplossing der moeilijkheden niet zocht door nieuwe rechtsvorming in den geest der Pauselijke encyclieken en door nationale ontwapening maar integendeel de zwaarste lasten legt op de zwakste schouders, de sociale bevre diging tegenhoudt en de oultureele ontwik keling schade toebrengt. Zondag werd het congres voortgezet met de behandeling van het ontwerp kies reglement der R.-K. V. P. in Nederland. Hierover werd een zeer langdurige en vaak vurige discussie gehouden. Over de kwestie van candidaatstelling en mogelijk advies van het Hoofdbestuur over de candidaten ontspon zich een hevig de bat, waarbij tot uiting kwam, dat de leden een z.g. algemeen of politiek advies niet ge wensch t achtten. Toen de voorzitter voorstelde de redac tie zóó te lezen, dat het bestuur het recht zou hebben, op bepaalde candidaten de bijzondere aandacht te vestigen, kon de vergadering zich met deze zienswijze ver eenigen. De voorstellen Tilburg inzake scherp protest tegen het verlagen van de loonen bij de werkverschaffing van Regeerings- weg werd verwezen naar het ontwerp-Ver- kiezing&program 1933. Bij een voorstel-Zwolle om een vaste houding der R.K.V.P. ten opzichte van sub- sidieering van burgerwachten te bepalen werd door het bestuur opgemerkt-, dat de gemeenteraadsleden van de R.K.V.P. in dit standpunt verschillen. Het Partijbe stuur is tegen subsidieering. De heer Vogt uit Amsterdam wilde dat van de pa-rtij een actie zou uitgaan voor individueele weigering van militairen dienst. De voorzitter wees er op, dat in deze aangelegenheid zeer voorzichtig moest gehandeld worden. Spreker had respect voor individueele dienstweigerin gen, maar gaf in overweging zich te houden aan het ontwerp verkiezingsprogram 1933, dat o.m. luidde: de R. K. V. P. streeft naar voortdurende vermindering van perso- neele en financieele lasten ten behoeve der defensie, met als einddoel slechts zoo danige ontwapening als noodig zal blijken voor politioneele doeleinden en vervulling van de taak van Nederland als lid van den Volkenbond. Een voorstel-Utreoht, dat het congres zich zou uitspreken tegen dienst- dwang werd verworpen. Een verzoek uit de vergadering om te ijveren voor eigen radiostichting werd voor barig geacht. De voorzitter hoopte met den K. R. O. tot een vergelijk te kunnen komen. „De Maandagmorgen". „DE NIEUWE DAG". Zondagmorgen is verschenen het eerste nummer van „De Nieuwe Dag" het dag blad, dat te Amsterdam de plaats van „De Amstelbode" heeft ingenomen. Het eerste nummer is versohenen van een nieuwe pers, die is ingezegend door Z.H.Exc. Mgr. Aengenent. Aanwezig waren daar de leden van den Raad van Commissarissen; Mr. A. J. M. Hendrix, voorzitter van „Katholiek Am sterdam", de hoogeerw. zeergeleerde heer dr. G. C. van Noort, Kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Haarlem en De ken van Amsterdam; mr. O. M. J. F. Gose- ling, lid van de Tweede Kamer der Staten Genera.lmr. C. P. M. Romme, lid van den Gemeenteraad van Amsterdammr. Aug. Povel, vice-president van den Bijzonderen Raad der H. Yinoentius-vereeniging te Amsterdam en de zeereerw. heer H. Son- daal, Deken van Haarlem, gedelegeerd commissaris. Eveneens werd Z.H.Exc. be groet door de leden van den Raad van Be heer de hceren J. W. Lucas, C. P. Ooms, L. M. Weterings en J. L. M. Verbiest. Aanwezig waren mede de President- Commissaris en de Commissarissen der N.V. „De Spaarnetad": de hoogeerwaarde heer H. A. Th. van Dam, Kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Haarlem en De ken van 's-Gravenhage en mr. J. N. J. E. Heerke,ns Thijssen, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal. De redacties van „De Tijd3' en „De Nieuwe Dag" waren vertegenwoordigd door de heeren Alph. Laudy, O. R. de Klerk,, L. A. P. M. van den Broeke en L. Stolwijk. Na de inzegening hield de Bisschop een toespraak. Mgr. zeide met vreugde deze plechtigheid te hebben verricht. Ik ben blij, aldus Mgr., dat ik hier kan komen, omdat vandaag in vervulling gaat een van de wenschen, die ik gekoesterd heb reeds lang vóór ik Bisschop ben gewor den. Sedert eenige jaren had ik de over- tuigng dat hier in Amsterdam en om streken noodig was een uitstekend geoutil leerd eersterangs volksdagblad. De bedoe ling is nu met deze nieuwe machine dien wensch te verwezenlijken. Een Katholieke grootpers bezitten we reeds en wel in die mate, dat andere landen ons die benijden. We bezitten ook een behoorlijke en op vele plaatsen uitstekende gewestelijke pers die in stand moet worden gehouden en tot bloei komen. Doch een leemte was er met name hier in Amsterdamer moet zijn een breed geoutilleerd Katholiek dagblad voor de breede lagen der Katholieke bevolking. C. A. B. Bantzinger. f Op 79-jarigen leeftijd is te Gouda over leden de heer C. A. B. Bantzinger, die m het katholiek-sociaal leven zijner stad een vooraanstaande plaats heeft ingenomen en in verschillende organisaties jaren-lang be langrijke bestuursfuncties heeft vervuld. De „Nieuwe Zuid-Hollander", dat alles in herinnering brengend, schrijft ojn.: „De heer Bantzinger was tot aan zijn dood een werker iïi den waren zin des woords. In ledigheid heeft hij zijn jaren niet gesleten. Stilzitten kende hij niet. Geen vergadering der colleges, waarvan hij deel uitmaakte, sloeg hij over, steeds weer kwam hij met nieuwe plannen voor den dag of bewerkte hij door waardevolle advie zen, dat in voorbereidmg genomen werken spoediger hun beslag kregen. Wij herinno ren hier met dankbaarheid aan den niet hoog genoeg te schatten arbeid, welke hij verricht heeft voor de totstandkoming van het St. Joseph-paviljoen. Reeds op den dag nu 38 jaren geleden dat hij benoemd werd tot lid van het college van regenten van het St. Joseph-weeshuis, stelde hij zich tot taak de stichting van een eigen Katho liek ziekenhuis en een nieuw tehuis voor weezen tot een feit te maken. Hij heeft doorgezet en hij was dan ook de stuwende kracht, die den bouw van het trotsche pa viljoen aan den Graaf Florisweg tot verwe zenlijking bracht". Nederlandsche Orchideeënvereeniging. De Nederlandsche Orchideeënvereeniging hield te Utrecht een buitengewone alge meene vergadering. Besloten werd een tentoonstelling van uitsluitend orchideeën te organiseeren in Pulchri Studio te Den Haag van 47 Nov. a.s. Als leden voor een commissie van bijtand werden benoemd de heeren ir. J. M. Riemens te Naaldwijk, J. F. Morgenstern en J. C. Hoogeveen te Den Haag. De vereeniging stelt zch voor ook bloemstukken vervaardigd van orchi deeën ter opluistering toe te laten, waar voor ook prijzen zullen worden beschik baar gesteld. De heer J. E. Hacke van Mijnden hield een inleiding over de voor- en nadeelen bij den import cvan orchideeën. Een gedachte wisseling volgde. N00RDWIJK. Tentoonstelling Teekenschool. De win- tercursus van de teekenschool der Ned. Maatschappij van Nijverheid is zooals ge bruikelijk ook dezen keer weder beëindigd met een tentoonstelling van de door de leerlingen vervaardigde teekeningen en schildersproeven in de lokalen van de voormalige gemeente-school. Zaterdagavond te 8 uur had een bijeen komst plaats in een der leslokalen van het bestuur, leeraars en leerlingen plaats, waarbij een groot aantal belangstellenden tegenwoordig waren, o.a. Burgemeester en Wethouders der gemeente en meerdere ge meenteraadsleden en de gemeente-archi tect. De voorzitter dezer Maatschappij, de heer Liefferink, sprak bij de opening een kort welkomstwoord tot de aanwezigen en complimenteerde de leerlingen met het feit, dat zij zich weder een geheelen winter heb ben gegeven aan meerdere vakontwikke ling door een trouw bezoek aan den cur sus, waarna spr. het woord verleende aan den directeur, den heer P. Grin. Het was dezen een groot genoegen, dat het ge meentebestuur op dezen avond tegenwoor dig was hetwelk voor spr. een prachtige gelegenheid was aan dit bestuur dank te brengen voor de vele verbeteringen, welke door zijn medewerking in de leslokalen zijn aangebracht, waardoor het onderwijs aan en voor de leerlingen veel vergemak kelijkt is. Ook bracht spr. dank aan den heer C. G. J. Alkemade Sr. voor diens stu wende kracht, waar het 't belang gold van de teekenschool, en aan zijn oollega's voor de aangename samenwerking. Dankbaar was weder aanvaard een bedrag beschik baar gesteld door het gemeentebestuur tot aankooping van meerdere prijzen, waarvoor de navolgende leerlingen in aanmerking kwamen: le klasse: le prijs A. J. Riet vink, 2e J. A. de Haas, 3e B. Bon. 2e klas se: le pr. L. Alkemade, 2e Th. Vink, 3e P. Vereteege. 3e klasse: le pr. D. v. Tilburg. 4e klasse: le pr. C. v. Tilburg, 2e M. v. Duijn, 3e M. v. d. Niet. 5e klasse: le pr. H. J. Broekhof, 2e pr. O. v. Sohie, terwijl nog aan een 13-tal leerlingen een extra prijs werd uitgereikt voor trouw schoolbezoek. Deze cursus werd aangevangen met 62 leerlingen en beëindigd met 56 leerlingen waarvan de bevordering is als volgt: Yan le naar 2e klas: B. Bon, J. v. Duijn, J. A. de Haas, K. v. Kampen, A. J. Rietvink, A. Sloof, N. Vegt, J. Q. Vink, J. Koeman en W. Smit, niet bevorderd twee. Van 2e naar 3e klasse: L. Alkmedae, A. Gijzen, W. Hazenoot Azn., W. v. Kan, C. v. d. Niet Jzn., J. v. d. Niet Mzn., P. Ver- steege, P. Vink Hzn., Th. Vink Jzn. en voorwaardelijk J. Plug Lzn. Van 3e naar 4e klas: L. Haasnoot, W. de Jong, M. Marijnissen, J. v. d. Niet Jzn., W. H. Passobier, J. Plug Jzn., M. Plug en D. v.' Tilburg, niet bevorderd één. Van 4e naar 5e klas: F. v. Dam, M. v. Duijn, R. v. d. Haak, A. G. v. Kapel, C. v. d. Kwaak, M. v. d. Niet, J. Sohrier en C. J. v. Tilburg, terwijl wegens beëindiging van dezen 5-jarigen cursus diploma's wer den uitgereikt aan: N. v. Bohemen, H. J. Broekhof, O. v. Schie en J. Verschoor. Na bekendmaking van dit rapport werd den Burgemeester verzocht de prijzen uit te reiken, waaraan deze gaarne voldeed, omdat van deze school, zoo zeide spr., veel nut uitgaat voor het verdere leven de«r leer lingen. Spr. vertrouwde, dat de leerlingen dit goed zouden inzien en spoorde allen aan tot ijver om zich in hun vak te bekwa men. Vooral de 4, welke dezen 5-jarigen cursus met zooveel vrucht hebben doorloo- pen, wenschte hij in hun verdere leven veel succes. Hierna brachten allen een bezoek aan de tentoonstelling, waar een groote partij zeer goede teekeningen was opgesteld. Ook gedurende de Zondagmiddag kwamen ve len een bezoek aan de tentoonstelling bren gen, waarover zeker allen zeer voldaan zul len zijn. Liefdadigheidswedstrijd. Zaterdagmid dag is op het Sportpark voor dit doel gratis afgestaan door de Sportparkcomnus- sie een wedstrijd gespeeld tusschen voetbalvertegenwoordigers der beide Noordwijken ten bate van het crisis-comité. De Harmonie van Noord wijk aan Zee „De Echo der Duinen" had voor deze gelegen heid ook haar medewerking toegezegd. Met volle muziek trok men naar het Sportpark waar de volgende elftallen tegen elkaar in 't veld traden onder leading van scheids rechter P. Angevare: Noord wijk a. Zee: doel Jac. Plug; achter Nico van Beelen en Jac. van Exter; mid den T. van Wijk, J. Deurman en Dirk Hoek; voor: W. de Bes, B. van Wijk, W. Hoek, J. Lut en M. Hoek. Noordwijk-Binnen: doel: Ab. v. d. Berg; achter: Floor Vink en W. v. d. Weijden; midden: J. Hoogendam, J. Wassing en Joh. Rakhorst; voor: J. v. Nes, H. Imthorn, Th. Ruigrok, J. Wassenaar en Hellemond. Verschillende oude bekenden dus, die nog eens binnen de lijnen kwamen. De aftrap werd verricht door den Burgemeester, J. B. V. M. J. v. d. Mortel, die voor den af trap zeide dat er gevoetbald werd voor de malaise, maar dat hij hoopte dat er geen malaise zou zijn in 't spel. Voort ging het nu en men kon wel zien, dat het voor de meesten weer een ongewone zaak was, maar toch kon men zien dat velen het oude kunstje nog wel verstonden. Er was vrij *eel belangstelling op het terrein en we gelooven wel dat er een aardig 'resultaat zal zijn, wat betreft de kassa. De rust ging in met gelijken stand 22, nadat Binnen de leiding had met 20. Na de rust nam Zee de leiding, maar moest na het vierde doelpunt ervaren, dat de tegenstanders er nog 4 meer konden maken. Alzoo een over winning voor Binnen met 84. WASSENAAR. Uitvaart N. de Bruin. Hedenmorgen om 10 uur vond onder groote belangstelling de begrafenis plaats van wijlen den heer W. de Bruin, in le ven secretaris van het Parochiaal Kerk bestuur, Prefect der Derde Orde van St. Franciscus, lid der H. Familie en der t. Vincentiusvereeniging. Om 9 uur vond eerst in de Parochie kerk van den H. Willibrordus een uit vaartdienst plaats, welke werd opgedra gen door den zeereerw. heer C. J. Thole- naar, pastoor der parochie, geassisteerd door pastoor J. v. Muyen te Brielle, neef van den overledene, kapelaan A. Verha gen uit Wassenaar en kap. F. Heemskerk uit Wassenaar. De kist was bedekt met een krans van het gezamenlijk gemeen- tepersoneel. Onder de aanwezigen merk ten wij o.a. op den burgemeester van Wassenaar, wethouder van Leeuwen en vele raadsleden, den heer Huibers, dir. gem. werken, kerkbestuur, armbestuur, bestuur Vincentiusvereeniging enz. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Dinsdag „The Staff" Engelsche folkloris tische dansen ten bate van het Leidsch Orisis-Comité. Stadsge hoorzaal, 8 uur. Dinsdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis", Feestavond, Foyer, 8.15 uur. Donderdag. Zitting van „Sancta Veronica", Pieterskerkkoorsteeg 15. TER AAR. EEN LAFFE DAAD. Woonark-bewoonster van haar spaargeld beroofd. Het schijnt in de afgeloopen week in de omgeving van het Papeveer niet erg pluis te zijn geweest, n.l. tot twee maal toe schijnen onbekende personen, pogin gen te hebben aangewend, om een in braak te doen, wat hun dan ook helaas gelukt is. Velen zal het toch wel bekend zijn, dat een oude juffrouw opnieuw zich weer met een oude woonschuit bevestigd heeft in de Hoeks che Aar, en „men" zegt dat die oude vrouw eenig geld heeft. Een paar nog onbekende individuen heb ben getracht zich dit geld toe te eigenen. Het best dachten zij dit te kunnen doen in den nacht. Eerst hebben zij een in braak gepoogd op Woensdag en Don derdagnacht, maar toen kwamen zij van een koude kermis, want de bewoonster van de woonschuit hoorde al heel spoe dig onraad, direct vatte zij een oude misthoorn en blies uit alle macht een paar alarm-reveille's en spoedig namen deze personen de vlucht. Doch de politie werd van een en ander in kennis gesteld. Maar ach.... het is niet bij de eerste keer gebleven. Van Zaterdag op Zondag nacht hebben zij weer zoo'n dergelijk staaltje uitgehaald, maar nu waren hun inbraakplannen nog laffer. Omstreeks 1.30 hoorde de bewoonsetr van de ark eenig geritsel aan de deur en terstond hierop stonden 2 personen in haar slaap vertrek, grepen haar handen en stopten een prop in haar mond. De oude vrouw probeerde met al haar krachten, die zij bezat uit de handen te komen van deze kerels, maar zonder resultaat. Zij liep nog enkele schrammen op. De oude vrouw wilde alles nog aanwenden om haar „zuur verdiende duitjes" te beschermen, maar ijdel. Voor haar oogen zag zij haar geld wegnemen door deze personen. Het bedrag, wat zij noemt, is 300 gulden. Ver der zochten zij nog in hoeken en kasten of er nog meer was voor haar gading, en stapten toen op de vlucht. Toen pas kon de oude vrouw alarm ma ken, maar het was te laat. De brugwach ter de R. kwam nog toegeschoten, met nog enkele nabijwonenden en vonden haar geheel van streek zitten in haar schuit. Door de R. werd d© politie opge beld en deze zal alle pogingen in het werk stellen om de daders op te sporen. Wij wenschen de politie in deze veel succes. ZEGWAART. AUTO TEGEN EEN HITTENKAR GEBOTST. De voerman met verbrijzelde beenen opgenomen. Een vreeselijk ongeluk had Zaterdag avond 8 uur op den Bleiswijkschen-weg X>laats. De 18-jarige H. R. kwam met zijn kar, waarvoor een hit gespannen, van Bleiswijk gereden en was op weg naar huis. Vanwege het ongunstige weder zat hij in de schulp van zijn wagen, in dwarse houding, met de beide beenen ter linkerzijde van het voer tuig. Hem is tegemoet komen rijden een bestuurslid van een vrachtauto, H. van D. uit Papekop, die bij „Zélandia", melk had gelost. Bij het elkaar paaseeren heeft de carrosserie der auto, de beenen van R. ge raakt. Beide bestuurders hebben elkaar te laat opgemerkt. R. werd met bijna verbrijzelde beenen aan den kant van den weg geworpen. De autobestuurder wendde bij het zien van R. het stuur en reed tegen een paal van heb electrische net. De auto kantelde daarna naar links om. Bij den bestuurder der auto zaten nog een drietal personen. Gevieren verlieten zij de cabine der auto, zonder een schram bekomen te hebben. Dokter Steur, die spoedig ter plaatse was verleende de eerste hulp, onder zeer ongunstige omstandigheden. Na de voor- loopige hulp werd overbrenging van R. naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den noodig geoordeeld. Des Zondagsmor gens omstreeks half vijf uur overleed R. Door de politie is en wordt een onder zoek ingesteld. Vast is komen te staan, dat R. met een onverlicht voertuig heeft ge reden. Op last van de Justitie kon de bestuur der der auto Zaterdag huiswaarts worden gezonden en de auto hersteld worden, na dat deskundig onderzoek had plaats gehad. Gebleken is, dat remmen in orde waren en gebruikt zijn. Z0ETERMEER. Kopje-onder. Zaterdagmiddag pijn. 6 uur fietste de 18-jarige mej. W. over de Vlamingstraat alhier. In haar rechterhand droeg zij een bloementafeltje. Door een of andere omstandigheid kwam haar knie met de tafel in aanraking en deze met het stuur waardoor zij het beheer over haar rijwiel kwijt raakte. Pardoes kwam zij in de Vla mingstraat terecht, vergezeld van fiets en tafeltje. Na kopje onder te zijn geweest, werd zij door handreiking op het droge ge bracht en bij aldaar wonenden van andere kleeding voorzien.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2