130-136 WAALS VOOR TRICOT EN LINGERIE VOOR TRICOT EN LINGERIE WAALS VOOR SCHORTEN - VOOR SCHORTEN VOOR SCHORTEN STADSNIEUWS RECHTZAKEN MARKTBERICHTEN VRflIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 1LS wit madapolam, smaakvol gekleurd geborduurd Hemd Pantalon Nachthemd Onderjurk 0.87 0.87 1.35 1.— Indanthren geverfde LINGERIEKATOEN in de zoo gezochte, fijne tinten Hemd Pantalon Nachthemd Onderjurk 1.— 0.95 1.37*5 1.25 DAMES CAMISOLES, geheel macco, in rose en wit 0.50 0.37 DAMES HEMDEN, echt macco, in wit, rose en lila 0.22 0.42* dames jassch0rten met mou wen, zephir in diverse kleur 1.38 In Glorialinnen 1.50 In de nieuwste Tweedstoffen 2.80 dames jap0nsch0rten, Zephir in diverse kleuren 0.92 V? Glorialinnen m. schoudersl. 1.45 In de nieuwste Tweeddessins 1.85 witte jeans dames jasschor- ten met re ver of sjaalkraag 2.90 Witte Jeans Huirhoudschorten voor leeftijd 14 tot 18 jaar 1.90 KINDER SPEELSCHORTEN in Zephir 0.25 In linnen 0.67^ In rood, blauw en beige jeans 0.65 1ETER. S tscweerbericht njin. verricht in den morjAj 1932, medegedeeld d< N Meteor. Instituut D$ildt: Hotferj 758.7 te Isafjord. Laajera 735.6 te Nordöyan. Ver de vond van 2 April: Zwakke tot mati- e wind uit Weste lijke richtingen. Aan ankelijk opklarend, weer toene mende bewolking. ,anvankelijk weinig geen neerslag, sr weer tijdelijk regP'anding in temperatuur. Isiegeld op de Noorsche Zee eehieuwe kern tus- sch» Sctland, terwijl het mirNoonee zich naar Scan- clin>te. adat in de Golf van Bis>vuld|De zeer warme luci de <fctzijde van het- de- prtfft tl s het Noorden van Sefikt heeft aldaar en in Fitët ve even; daarentegen he< aan j Westzijde zich thtel En land uitgebreid en zijjempei uren in Schotland onimt. D4r het afnemen van dei het joord-Westen is de snlrtgangler koude-inval ge rit- Hoewl het weer guur zatoch grekend worden op wit ij ging er temperatuur in h^oord-Vesten. temperatuur; des mictiags te half drie 7.1 oor fetsers e.a.; namiddag 7.02 uur tot Z 5.06 uui >0G wafer te Ka ty ijk aan Zee op Z1 voorm. 12.40 uur en nam. 1 'leiding jubileert. Iu de vi aandeelhouders der N.V. iWaterleiding die j.l. Don- c.lhier is gehouden, «is de bn te Oud-Beierland herko- ^aris. Genoemde heer be- >tie vanaf de oprichting der 1 I ook het 25 jarig bestaan fenVen Dec. van dit jaar, der officieele opening. Ge- dan, behalve de Directeur ndere personen 25 jaar aan he Waterleiding verbonden JIEUWK00P. Bij den veehouder A. N. de ijn reeds 2 koeien gestorven miltvuur. WOERDEN. rand. Gisternacht ont- n van brand in de zaak van n den Rijn, alhier. Op den de vlammen hoog uit, maar, jndspuifc reeds gealarmeerd tuur met emmers water wor- >e oorzaak is onbekend. - Door de politie alhier, minderjarige jongens aange- !n ouderlijk huis te Den tntvlucht. "pnds werden zij onder gelei- Haag teruggebracht. iN AAN DEN RIJN. tijds. Door de bewoners at werd gezamenlijk aan de naren, de heeren Tolk en !en adres gericht inhoudende ut verlaging der huurprijs, ïen bewoonde pereeelen. - Op 2 April herdenkt P. den dag, dat hij als arbei- erkzaam is bij de N.V. Dak- voorheen H. van Leeuwen, LEIDSCH CRISISCOMITé. Gisteravond had in de kleine Stadsge hoorzaal een vergadering plaats van het Leidsch Ciisiscomité, waartoe waren uit- genoodigd alle leden van comité en sub-co- mité's en al degenen, die op welke wijze dan ook zich wijden aan het werk van liet Crisiscomité om door onderlinge be spreking en uitwisseling van gedachten tot helderder inzicht en nog betere resultaten te komen. Deze bedoeling werd door wethouder Mr. Romijn, de voorzitter van het Crisis comité, in diens openingswoord nader uit eengezet. Na een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen deelde Mr. Romijn mede, dat allen, die werkten vooy het crisiscomité tot deze vergadering waren uitgenoodigd. Deze vergadering was belegd uit de be hoefte samen te werken met het geheele comité, waarbij spr. dank brengt voor het vele werk, dat in de eerste drie maanden is geschied. Alle leden van comité en sub-comité's zijn bijeen om elkaar in het werk aan te moedigen en om elkaar te versterken in de opgelegde taak. Tevens om eens van gedachten te wisse len, om goede wenken en goede raad te hooren en opdat alles weer eens beter voe len, dat aller werk te samen één geheel vormt. Spr. deelt dan mede, dat er in Den Haag een vergadering is gehouden van het Na tionaal Comité met vertegenwoordigers van crisis-comité'a uit de provincie en wel uit steden boven de 50.000 inwoners. Uit de besprekingen, die daar zijn ge voerd heeft spr. de overtuiging opgedaan, dat in Leiden het werk van het Crisis- comité geschiedt, zooals men zich dat in bet Nationaal Crisis-comité dacht. Spreker herinnert eraan, dat ook Prinses Juliana op die vergadering tegenwoordig was en veel belangstelling toonde voor het werk der provinciale comité's, wat voor allen een aansporing moge zijn om op den inge slagen weg voort te gaan. Vervolgens behandelde spr. de weke- lijksohe collectes. De dames en heeren col lectanten zijn, aldus spr., de mggegraat van het comité. De opbrengst der collectes bevindt zich echter in dalende lijn, van een opbrengst van 1700 is men gekomen tot 800.—. Deze daling vervult het Comité met veel zorg en spr. vraagt naar middelen en wenken om de opbrengst weer omhoog te brengen. Voorts behandelde spr. het huisbezoek, waardoor het werk van het comité zeer wordt verlicht. In de commissie van 'ont spanning is de medewerking verkregen van de sportvereenigingen, terwijl spr. mede deelt dat de voorstellingen in het Luxor- theater zijn stopgezet. Met de cursussen voor ontwikkeling gaat het nog niet vlot door vele moeilijkheden. Plannen om hierin verbetering te brengen zijn in de maak. Dan deelde spr. nog een en ander mede over de crisiswaarborgsteun, waarvoor de administratieve hulp van de gemeentelij ke voorschotbank is verkregen onder ga rantie van het Crisis-Comité. Tenslotte gaf spr. in enkele cijfers, wat reeds door het crisis-comité is gedaan. De. aangevraagde steun onderscheiden in de bekende A en B-gevallen kwamen er in de A-gevallen 958 aanvragen. Over 820 aanvragen werd reeds beslist, waarvan er 614 werden toegewezen en 206 afgewezen. In de A-gevallen kwamen 772 aanvragen binnen, waarvan er 739 werden beslist. 652 werden er toegewezen en 87 afgewezen. In de B-gevallen werd aan goederen uit gegeven 7016.92, in de A-gevallen aan geld 4750.—. Hierna gaf spr. gelegenheid tot het stel len van vragen en het maken van op- en aanmerkingen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Aangedrongen werd bijv. cp uitbreiding van het aantal collectrices, waaraan groo- ta behoefte bestaat. Van andere zijde werd ten behoeve van in nood verkeerende kleine middenstan ders do instelling van een kleine commis sie bepleit, opdat zij niet zouden behoeven aan te kloppen bij Maatschappelijk Hulp betoon. Van verschillende zijden werd ook aan gedrongen meer bekendheid te geven aan dq bestaande ontwikkelingscursussen en daaraan ook uitbreiding te geven. Ook verschillende gevallen bij huisbe zoek e. a. werden besproken en behandeld. Eveneens werd bepleit het verstrekken van busjes aan werkgovers, opdat zij die nog werk hebben de werkloozen kunnen steunen. Na uitgebreide gedachtenwisseüng sprak de heer de Ren een woord van dank aan het Crisis-comité voor de vele verrichte arbeid en do nog te verrichten arbeid zoo lang het noodig is, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot met een woord van bij- zonderen dank. De werkloosheid. Op den 31 sten Maart waren bij de Ge meentelijke Arbeidsbeurs 2609 (v.j. 1195) werkzoekenden ingeschreven. Op Dinsdag 5 April a.s. te 8 uur des avonds zal in de groote zaal van de Stads gehoorzaal een enkele voorsteling van En- gelsche folklorische dansen, op te voeren door „The Staff" van de „English Folk dance and song society" ten bate van het Léidsche Crisiscoinité worden ge-geven. Voor nadere bijzonderheden zie adver tentie in ons blad van morgenavond. HET D00DELIJK ONGEVAL OP DEN BOULEVARD TE SCHEVENINGEN. De auto-bestuurster staat terecht. De Haagsche Rechbank behandelde he den de zaak tegen de 38-jarige candidaat- notaris mej. A. M. van W. te Amsterdam, die als auto-bestuurster op Zondagmiddag 11 October j.l. op den strandboulevard te Scheveningen, tegenover het Wiener café in volle vaart tegen het trottoir opreed en tegen een bank botste, waarop drie dames en een kind zaten. Dc schok was zoo hevig, dat de bank werd medegenomen en de daarop zittenden over het trottoir werden geslingerd. Het gevolg is geweest, dat een zekere Mevrouw van der Z. uit Rotterdam op slag werd gedood en de andere dame, mevr. F. uit Overschie, zoo zwaar gewond werd, dat zij na 2 dagen hevig lijden, in hot Zieken huis is overleden De derde dame, mevr. P. H. uit Den Haag, bleek een heupfractuur te hebben bekomen en moest geruimen tijd m het Ziekenhuis worden verpleegd, terwijl het kind met den schrik vrij kwam Door het O.M. waren elf getuigen gedag vaard, onder wie de deskundigen Dr. 'R'ochat en Dr. Ebbinge, terwijl van de zijde van den verdediger. Mr. .J. Elshout uit Rot terdam, 2 getuigen, onder wie de deskun dige Dr A. Zoetelief Norman, uit Ooster beek, waren opgeroepen. Volgens de verklaringen van de beide ge neeskundigen, die de slachtoffers hebben onderzocht, heeft Mevr. van der Z zeer zware verwondingen aan lever en borstkas bekomen, waarbij bijna alle ribben waren gebroken, terwijl Mevr. Fr. is overleden tengevolge van theroubose, welke naar het oordeel van deze deskundigen, indirect is ontstaan door grof mechanisch geweld. Bij Mevr. H. werd een bekkenfractuur, een gebroken elleboog en een gebroken sleute been geconstateerd. Het is zeer te verwonderen, dat dit slachtoffer het leven er niet bij ingeschoten is. Volgens de verklaringen van ooggetui gen reed de auto met volle vaart het trot toir op, waar op dat oogenblik een zeer groot aantal mensehen dicht opeen liep. Ware het niet, dat de auto tegen de bank was gebotst, dan zou naar de meening van deze getuigen het aantal slachtoffers veel grooter zijn geweest. De agent van politie v d. V., heeft op korten afstand het ongeluk waargenomen, doch hij kon niet zien wie de auto bestuur de. De handelsagent M. uit Rotterdam, die ziclu bevond in een defecte wagen, welke langs het trottoir stond, en het ongeluk van nabij zag aankomen, gaf een omstan dige verklaring van het ongeval. Aanvan kelijk stend de auto bijna stil achter de auto van getuige; daarop werd vol gas ge geven en schoot de wagen voorbij. Getuige heeft waargenomen dat een andere hand naar het stuur greep. Mevr. A. P. H.. het hierboven genoorr"le slachtoffer, verklaarde omstreeks drie uur op de bank tegenover het Wiener café te hebben plaat-s genomen met een nichtje, waar ook twee andere dames gezeten wa ren. Get. heeft plotseling een schok gevoeld en is toen gevallen, waarna zij het bewust zijn verloor. Gedurende tien weken is ge tuige in het ziekenhuis verpleegd, terwijl zij nog eenige maanden na dien haar be roepsbezigheden niet heeft kunnen uitoefe nen. De auto-handelaar E. H. F. Passier uit Leiden, die naast verdachte aan het stuur gezeten was, verklaarde, dat Mej. van W. die., dag bij hem een auto heeft besteld om te rijden, zooals zij voorheen meermal» a deed. Mej. v. W, die in het bezit van een rijbewijs was, stuurde zelf, terwijl getuige naast haar plaats nam. Zoo reden zij naar Scheveningen. Get. verklaarde dat verdachte achter de stilstaande auto bleef staan, doch daarna op zijn advies wilde passeeren. Daar zulks links bezwaarlijk was poogde zij den wagen rechts te passeeren. Daarbij raakte de wa gen het trottoir. Getuige voelde een schok en zag dat de auto m volle vaart vooruit schoot. Hij greep daarop naar het stuur, doch de wagen maakte een zwenking en reed het trottoir op. Hoe dat precies ge beurde weet getuige niet. Zoover getuige zich herinnert stond de auto op de eerste versnelling. De deskundige, ir. H. Zoetelief Norman uit Oosterbeek, heeft een uitvoerig rapport uitgebracht, waarvan de conclusie luidt, dat een gebrek in do kogel verbinding met den gasklep van den carburator, de schuld van het ongeluk is, waarvoor mej. v. W. niet aansprakelijk kan worden gesteld. Naar het oordeel van den deskundige heeft de ongevraagde hulp van den heer P. de beweging naar links ingeleid. Getuige demonstreerde ter terechtzitting een model van den carburator. Bij het verhoor van verdachte verklaarde deze op advies van P. rechts te hebben willen passeeren. Verd. weet niet welke reden P. heeft gehad om naar het stuur te grijpen. Het O. M., waargenomen door uir. Hoek stra, achtte het gelukkig dat dit soort on gelukken, waarbij de auto het trottoir op rijdt, zeklbaam is, daar de gevolgen daarvan zeer ernstig zijn. Spr. weet niet in hoeverre verdachte op advies van P., naar rechts is gereden, doch in ieder geval is zulks tegen de voorschriften. Verdachte die weliswaar een rijbewijs bezat, doch weinig erva ring had, is op een der drukste rijwegen ge komen. Hetgeen door deskundigen omtrent het gas-geven is naar voren gebracht, be rust slechts op veronderstellingen. Naar spr.'s meeniiig is er op 14 M. afstand ge legenheid tot remmen geweest. Aanvanke lijk is do wagen in goede richting geweest, daarna is dus iets gebeurd, waardoor het ongeluk is geschied Volgens spr. is, zelfs als vast staat dat P. naar het- stuur heeft gegrepen, verdachte verantwoordelijk voor deze aanrijding, en hij vraagt derhalve haar schuldigverklaring en veroordeeling tot een maand hechtenis. Mr. J. Elshout, als verdediger zijn plei dooi aanvangend, betuigde zijn deelneming met de ramp die de slachtoffers en de fa milie- heeft getroffen, doch pleiter meende, dat ook zijn cliënte medelijden verdiende. Zij was in het bezit van een geldig rijbe wijs en had weliswaar weinig rij-ervaring, doch .dit ontneemt haar niet het reoht ook op Scheveningen te gaan rijden. Voor zoover partijen daartoe wilden medewerken heeft verdachte de financieele schade vergoed. Pleiter beschouwde de tenlastelegging, waarvan de juistheid van den inhoud niet bewezen kan worden, dat verdachte de auto bestuurde, toen deze het trottoir opreed. Verschillende getuigen hebben van nabij gezien dat P. het stuur greep voordat de auto op het trottoir was, zoodat mej. van W. daarvoor geenszins aansprakelijk is. Pleiter behandelde de kwestie van het stoppen en- het gasgeven. Er zijn meer mo gelijkheden, zooals pleiter uiteenzette, ten gevolge waarvan de auto zoo n vaart heeft gekregen. Pleiter achtte ook de verdere tenlaste leggingen niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak 'Vonnis 14 dezer. HAAGSCH POLITIERECHTER. De niet verschenen J. J. van B., uit O e g s t- geest moest terecht staan wegens eenvoudige beleediging van den agent van politie K., al daar Daar v. B., reeds eerder wegens een der gelijk feit is veroordeeld, luidden thans eisch en vonnis bij verstek 50 boete subs. 30 d. hechtenis. De 24-jarige varensgezel R. V., te Kat wijk a. Ze e, heeft eenigen tijd geleden deel genomen aan een werkloozen-demonstratie al daar, De politie gelastte tot doorloopen, doch verdachte voldeed hieraan niet en toen hij deswege geverbaliseerd werd. heeft hij zich verzet. Eisch wegens wederspanningheid zes weken gevangenisstraf. Mr. van den Berg deed een goed woordje voor V., waarna de politierechter verdachte veroordeelde tot 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk. De rijwielhersteller K. F., heeft op 5 De cember j.l. te Voorschoten bij den over weg van de spoorlijn met zijn motorrijwiel een der afsluitboomen vernield, waardoor een schade van tien gulden is ontstaan. Daar F., deze schade niet had vergoed, werd hij door het O. M. te dezer zake vervolgd. De eisch luidde ƒ30 boete, subs. 30 dagen. Het voDnis van den politierechter was 15 boete subs. 15 dagen. LAATSTE BERICHTEN AUTO IN HET HOÈNDIEP GEREDEN. Bestuurder dood achter het stuur. Gisteravond tusschen half 9 en 9 uur hoorde de brugwachter van de Oostwolderdraai bij Oostwolde, gemeente Leek, een plons in het water van het Hoendiep. Hij schonk er echter geen aandacht aan. Vanmorgen te ongeveer half 6 zag hij een auto in het Hoendiep, waar van de kap eenige centimeters boven water uitstak. Hij waarschuwde de politie te Oost wolde, die met behulp van den kapitein van een juist passeerende boot de auto op het droge wist te krijgen. De bestuurder van de auto, de ongeveer 60-jarige reiziger S. Giezen uit Hoogkerk, zat dood achter het stuur. Zijn horloge was op 9 uur blijven stilstaan. Ver moedelijk heeft de auto vrij veel vaart gehad, daar hij nog 20 M. onder water moei zijn door- i gereden. A. C. A. VAN VUUREN. Naar wij vernemen is de toestand van den heer A. C. A. van Vuuren, lid van de Tweede Kamer en oud-wethouder van 's Gravenhage, die sedert eenigen tijd ernstig is, zorgwekkend Den patiënt zijn gistermiddag de laatste Hei lige Sacramenten toegediend. DE KONINKLIJKE VEREENIGING FAILLIET VERKLAARD De Derde Kamer der Arrondissementsrecht bank te Amsterdam, behandelde heden de door de N.V. Hollandsche Schouwburg ingediende aanvrage tot het in staat van faillissement ver klaren van de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel". Voor de N.V. Hollandsche Schouwburg trad op mr. Albert B. Gomperts en voor de Ko ninklijke Vereeniging Mr. H. G. Stibbe. De Rechtbank, uitspraak doende, verklaarde de Koninklijke Vereeniging „Het Neder landsch Tooneel" in staat van faillissement en benoemde tot rechtercommissaris Mr. D. K. S. van Lier en tot curator Mr. A. J. Herzberg. Doodelijk mijnongeval. Op de staatsmijn „Hendrik" te Heerlen is de arbeider Niessen oud 55 jaar, Duitscher, wonende te Brunssum, bekneld geraakt tus schen een kolentrein en aan de gevolgen over leden. Pater Alberts S.J. t To Maastricht is op 75-jarigcn leeftijd overleden Pater Alberts S.J. In 1880 kwam de overledene bij de Paters Jezuiten. De laatste 25 jaar was hij werkzaam aan het College der Jezuicten te Maastricht. Pater Albert, heeft een Europeesche vermaard heid gekregen door zijn groote deskundig heid op het gebied van kerkgeschiedenis. Zijn handboek der algemeene kerkgeschie denis is in verschillende talen gedrukt. LEIDEN, 1 April. Vee. Aanvoer: 1053 runderen, 319 kalveren, 732 schapen, 89 lammeren, 872 varkens, 1146 biggen, 5 paar den, 5 veulens, 3 bokken ou geiten. Prij zen: 34 stieren 80230; 283 kalf- en melk koeien 120275, handel matig; 419 vare koeien 100175, handel stug; 279 vette ossen en koeien 140285, schoon aan de baak 3573 cent, handel stug; 38 Pinken; 26 votte kalveren 4075, schoon aan de haak 37100 cents, en 293 nuchtere kalve ren 36, handel matig; 557 vette scha pen 1820, en 175 weideschapen 15— 17, handel traag; 89 lamineren; 872 mesfc- varkens 720, Londcnsche 1820 oent en Zouters 2022 cent per kg. lovend go- wicht, handel zeer' traag; 1146 biggen 2 4; 5 paarden 95230 3 bokkon on gei ten 2—5. Kaas. Aangevoerd 66 partijen, waar van 40 Goudsche en 16 Leidsche kaas. Be steed werd voor: le soort Goudsche 22 24, 2e soort 1821lc soort Leidsche 21—24 en 2e soort Leidsche 1720 prr 50 kg. Handel voor Goudsche en Leid sche kaas flauw. ALKMAAR, 1 April. Kaas. Aangevoerd 50 stapeles kaas, zijnde 88.000 kg. Fabrieks- kaas kleine 22.50, Fabriekskaas commis sie 21, boerenkaas kleine 21, boeren kaas commissie 23. Handel goed. RIJNSATERWOUDE, 31 Maart. Eieren- veiling. Aanvoer: 7644 kippeneieren 2.00 2.80, 531 eendeneieren 1.752.00 per 100 stuks; 19 ganzeneieren 9 cent per stuk kaas 20 cent- per pond. Handel sterk terug loopend. AARLANDERVEEN, 31 Maart. Eieren- veiling. Aanvoer 7419 stuks. Prijzen: kip peneieren 1.903.00, eendeneieren 1.30 1.90 per 100 stuks; boter 4655 cent eu kaas 1426 cent per pond. VEUR—L'DAM, 30 Maart. Vrije veiling Op de heden gehouden vrije veiling in café „Het Eiland" werden aangevoerd: 23817 kippeneieren 2.002.75 en 1307 eendeneieren 1.752.10 per 100 stuks; kippen 0.801.50, konijnen 0.502.15, duiven 1837 cent per stuk. DELFT, 31 Maart. Boter 0.951.10 per kg. Aanvoer 27 achtste en 7 zestiende va ten, wegende snien 610 kg. Handel gewoon. Vee. Aanvoer: 2 paarden, 348 runde ren, 261 nuchtere kalveren, 355 magere varkens, 898 biggen, 65 schapen of lamme ren, 88 weidelammeren cn 1 geit of bok. Vette koeien 135250. kalfkoeien 145 275, varekoeien 185—190, nuchtere kal veren 210, magere varkens 722, big gen 27, schapen met een lam 2537, per stuk; rundvleesch 70, 60 en 50 cent per kg. WOERDEN, 30 Maart. EierenveiHng. Prijzen: kippeneieren wit 2.103.00, ge mengd 2.0O—2.50, bruin 2.102.C0 per 100 stuks. Aanvoer 28.000 stuks. Boter 40— 45 cent en kaas 2427 cent per pond. W0UBRUGGE, 30 Maart. Eierenveiljng Aanvoer 5300 stuks. Prijzen: kippeneieren 2.052.40, eendeneieren 2.002.10 per 100 stuks; boter 3*240 cent per pond. Han del stug.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3