120 MILLI0EN ARTENS HET G0EDK00PE LIMGERIEKUIS REDUCTIE 80N. VOOR KARPETTEN VOOR KARPETTEN - VOOR KARPETTEN VOOR GORDIJNEN - VOOR GORDIJNEN VOOR GORDIJNEN UIT DE OMGEVING UIT DE RUNSTREEK 39 98 14» 43 1 39 89 59 14? I AGENDA I HAARLEMMERSTRAAT 245 -:- NIEUWE RIJN 58 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Blouclé Tapis Beige Karpetten 2 I 313x4 7.15 7.75 Axminster Karpetten j Zuiver wollen Haargarenbouclé 160 x 210 195 x 290 I 180 x 240 200 x 300 250 x 350 13.75 18,75 15.- 22.75 33.- haarlSeTmr"AeArT 130-136 Afgepaste Pluchette Gordijnen m. rand 4.85 Afgep. stoffen gordijnen handweefstof 150/300 15.50 madras stores indanfhren 5.50 Inlevering van deze bon geeft U recht op een OÜD-HOLL. HOEKSTOELTJE gewone prijs f 4.25 tegen den ver- minderden f y Qn prijs van I IJ uU DE LEGENDE DER „DURE" SLAGERS. Wanneer er een bedrijf is in den klein handel, dat, zoodra er van prijsverlaging sprake is, den schijn tegen zich heeft, dan is het wel het slagersbedrijf. Het publiek, dat van buiten-af de zaken beziet, staat hier voor twee feiten, welke oppervlakkig bezien wel tot beschuldigingen aanleiding kunnen geven, terwijl het de andere fac toren, die mede een rol spelen, niet kent. Vooreerst neemt het kennis van de berich ten over de ontzettend lage prijzen in den veehandel en stelt deze eenvoudig tegen over den winkelprijs van goede kwaliteit vleesoh. De voor de hand liggende conclu sie, dat de marge veel te hoog is, schijnt dan te worden bevestigd door een tweede dagelijks te constateeren feit, de groote verschillen in de vleeschprijzen. Alsof een koe niets dan biefstuk oplevert en er geen verschil is tusschen biefstuk en biefstuk! De situatie is wel een beetje anders. Dat bleek der Enquête-oommissie uit de drie Nederlandsche Middenstandsbonden, toen ook in het slagersbedrijf eens een onder zoek naar de prijsvorming werd ingesteld. Met één slag werd, om te beginnen, het raadsel van de groote onderlinge prijsver schillen, welke vooral bij het rundvleesch zijn waar te nemen, opgelost. Iedere sia- ger verkoopt uiteraard, althans naar zijn aankondigingen te oordeelen, uitsluitend eerste kwaliteit vleesch. Maar nergens blijkt zooveel kwaliteitsverschil te bestaan als bij hot rundvieesdi. lleeds in de distri butiejaren heeft dit ertoe geleid, dat voor de prijsbepaling door de Regeering kwali teiten werden vastgesteld. De runderen werden verdeeld in vier hoofdgroepen en elke groep in drie kwaliteiten. Voeg nu bij deze 12 kwaliteiten rundvleesch de kwali teiten van het bevroren of gekoeld buiten- landsch vleesch en men heeft een beeld van dat alom verkochte „eerste kwaliteits- rundvleesch" en tevens de verklaring voor de uiteenloopend© prijzen. Maar wat brengt nu het betrekkelijk groote verschil tusschen do prijzen van het slachtvee en de vleeschprijzen in den klein handel Reeds i» gezegd, dat elk rund niet enkel uit biefstuk, elk varken niet enkel uit haas- carbonade bestaat. Elk slachtdier levert een groot gewicht aan bijproducten, waar van de prijs van invloed is op de prijzen der vleeschsoorten. Bij runderen komen b.v. do huiden in aanmerking. Lage huidon- prijzen maken het vleesch duurder en zijn dus thans van groote beteekenis, nu het gemiddeld prijsverloop hiervan als volgt ia: 1914: 40 cent per ys K.G. 1920: 55 1930: 25 1031: 18 Fehr: 1932: 6 De z.g. rundcrafvallen brengen heden ook slecliLs zeer weinig op aan de slagers. Sedert de invoering van het Vleesch waren- besluit is het verwerken daarvan in lever worst e.d. sterk verminderd. Voor het varkensvleesch geldt ten aan zien van de afvallen hetzelfde. Maar van vee] grooter invloed zijn hier de lago vec- eu 6pekprijzen. Ongeveer tweo derde van hot varkon bestaat uit vet en spek- Over weegt men nu, dat de margarine een groot deel van het verbruik \an vet heeft ver drongen, terwijl de margarine-industrie het vet en spek als grondstof verving door wal- vischolie, dan is duidelijk, dat ook dit een stijging van de vleeschprijzen moet veroor zaken. Hierbij wordt dan nog niet eens ge wezen op het betreurenswaardig feit, dat in de steden bet spek als voedsel steeds meer wordt versmaad en zelfs bij de laag ste prijzen tegenover vroeger zeer weinig wordt verkocht. Eu tenslotte het paardevleesch. De hui- denprijs is hier catastrofaal gedaald, de beenderen, waarvan de hoeveelheid in ver houding tot rund en varken veel grooter is, brengen bijna niets op, terwijl paarden- vet een onverkoopbaar product is. Als de bovengenoemde factoren, welke een daling in de vleeschprijzen overeen komstig den prijs val in den veehandel te genwerken, liggen bij het artikel zelf. Daar bij komen echter verschillende hooge las ten, die op het bedrijf drukken. De huren en loonen, alsmede de tarieevn van licht en kracht werden in vorige publicaties als duurte-factoren aangemerkt. Het slagers bedrijf draagt daarboven nog eenige spe ciale lasten. Nog altijd kennen we in ons land den accijns op het geslacht; de Vloeschkeurings- en Warenwet stellen haar speciale, niet licht te achten eischen. Maar bijzonder moet gewezen op de hooge abat- loirkosten. Te weinig is bekend, welke be- lnagen hier jaarlijks moeten worden op- .ebracht. En tenslotte komen bij dit alles weer de o-erdreven eischen van het publiek. Men "jcht bezorging stipt op een aangegeven 11-, in keurige verpakking met luxo be- ^vagens. Meestal moet. worden „ge hoonwaarbij men niet schroomt de be- dion<An laten terugkomen, omdat men "/•g ,M.n beslissing heeft genomen. Ook hier gejj. weer als elders: men maj; ser vice eisc€n> mits men daarvoor betalen wil. Echte Voor dit laatste is het publiek niet spoed*, te vinden en voegt het bij hooger eischva veeleer de vraag naar lager prijzen. En hoe is ondanks dit alles het prijs verloop in het Jagersbedrijf? Het is ondoenlijk de prijsdaling hier in cijfers te demonstreeren. De noteeringen van de verschillende kwaliteiten, met haar locale verschillen, zouden te veel plaats ruimte vergen. Het is oo kniet de bedoe ling deze gedetailleerde prijslijsten op te geven. Het publiek kent de dalingen uit de ervaring voldoende. Waar het meent, dat de verlagingen niet ver genoeg gegaan zijn, moge het zijn eischen toetsen aan het bo venstaande. Ook hier zal de prijsvergelij king dan niet ten ongunste van de slagers uitvallen en zal blijken, dat de kleinhan del in vleesch, de omstandigheden in aan merking genomen, zijn taak zonder uitbui ting van de gemeenschap vervult. Bond van Ned. Handelaren in Brandstoffen In een buitengewone algemeene verga dering van den Bond van Nederland-serie Handelaren in Brandstoffen, de vorige week te Utrecht in Kunsten en Weten schappen gehouden, werd naar aanleiding van de gestes door het Verkoopkantoor der Staatsmijnen, tegenover het bestuur van genoemden Bond aan den dag gelegd, een motie aangenomen, waarin het Bondsbe- stuur verzocht wordt, om, als er van de zijde van de directie van het Verkoopkan toor toenadering wordt getoond om de scherpe verhoudingen, die ontstonden gunstig te wijzigen, daaraan mede te wer ken. Verkiezingen Hoogheemraadschap van Rijnland. Bij de verkiezingen in het Hoogheem raadschap van Rijnland op Donderdag den 7en April e.k. dient men het volgende in 't- oog te houden, teneinde goed te stem men. Ie Men moet stemmen op 't stembureau hetwelk de oproepingsbrief vermeldt, dat is óf het Hoofdstembureau óf het onder- stembureau. 2e. Volmachten mag men ongeregeld overleggen, maar niet meer dan 4, eigen stem inbegrepen. 3e. Leden van het stemburea-u mogen geen stem uitbrengen op afgegeven vol machten. 4e. De te verkiezen persoon moet 20 H.A. eigendom bezitten, gelegen in Rijn land. 5e. Volmachten van hen, die land in on verdeelde eigendom bezitten, moeten voor hun geldigheid door alle mede-eigenaren worden onderteekend, bij minderjarige door den voogd. 6e. Volmachten van publiekrechterlijke instellingen moeten na onderteekening van voorz. en secr. vergezeld zijn op aangetee- kend schrijven van een uittreksel der no tulen, hoe en wie werd gemachtigd. 7e. Volmachten kunnen doorloopend zijn met subsitutierecht. Wie zulk een vol macht heeft, kan weder een ander mach tigen bij eventueele verhindering. 8e. Mannen kunnen rechtens zonder vol macht voor do eigendommen hunner vrouw stemmen, evenals bewindvoerders of cura tor van eigendommen der onder curateele gestel-den. 9e. Steeds moet de onderteekening wor den gedaan bij afgifte der volmacht door den eigenaar, is dit een vrouw, dan door haar alleen. H00GMADE. Kiesvereeniging. Deze vereeniging hield haar jaarvergadering in café Hille- brand. De voorzitter, de heer Theo Bos man, opende met den Christelijken groet eu heette allen welkom. Al was de op komst niet zoo groot als verwacht was, bet blijkt dat er steeds nog belangstel ling is bij de getrouwe leden. Hierna memoreerde spr. het afsterven van onzen grooten leider Mgr. Nolens en wat deze voor de R. K. Partij is geweest. Hierna werden door den secr., den heer Bank, de notulen gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Vervolgens werd door hem het jaarver slag uitgebracht, wat een, overzicht gaf van de vele werkzaamheden in 't afgeloo- pen jaar verricht, het ve-elvuldige stemmen voor Prov. Staten en Gemeenteraad. Het ledental was op 328 gekomen; er waren 2 leden en 5 bestuursvergaderingen gehouden. Door de vereeniging was alles wat mogelijk was ge-daan om de kiesge rechtigden ter stembus te krijgen, wat ook was bewezen door het groote aantal stemmen door de R. K. Partij uitgebracht. De voorzitter dankte namens de verga dering den secretaris voor zijn mooi ver slag, maar ook voor de vele werkzaamhe den, door hem verricht. Door den penningmeester, den heer J. P. van Leeuwen, werd rekening en verant woording gedaan: Saldo 1930 28.34 5; ontvangen aan contributie en anderszins 123.00, alzoo te zamen 151.34, aan uit gaven 131.48 5, dus een saldo van 19.86. De voorzitter lichtte nader toe, dat het feit, dat wij nu nog een saldo hebben, te danken is, aan een gift. die geschonken is voor de vele werkzaamheden voor de Pro vinciale Statenverkiezing, welke actie van ons was uitgegaan en waaraan door meer dere kiesvereenigingen was deelgenomen. Tot verificateurs werden benoemd de heeren J. Hoogeveen, J. P. v. d. Voorn en George v. Tol Gzn., die de bescheiden in ordo bevonden. Den penningmeester werd dank gezeg. Tot verificateurs 1932 werden benoemd do heeren J. Hoogeveen, P. L. Zwetsloot Jzn., G. van Goozen. Door den heer L. Lieverse, afgevaardig de naar de Kamer Centrale Leiden wer den twee verslagen uitgebracht, met de noodige toelichting, waarvoor hem dank werd gezegd. Mededeeling van den voorzitter, dat het bestuur voorstelt om die contributie voor 1932 op 25 cent per lid te stellen, maar dan ook vertrouwt, dat allen lid zouden blijven, want anders gaat het niet. Bespreking ontwerp kiesreglement R. K. Staatspartij. Door den secr. wordt dui delijk uiteengezet, welke verandering daar in wordt voorgesteld. Over hoofdstuk 111 art. 8 lid 5, omschre ven zetels, waarin nu voorkomt dat. niet meer dan 2/5 van het totale aantal zetels voor de vrije zetels mag overblijven, was men niet tevreden, er werd veel over ge praat. De heer L. Lieverse (afgev.) zegt, dat het reglement te ingewikkeld is, en stelt voor de omscchreven zetels geheel weg te zetten en daarvoor in de plaats 5 zetels voor Land en Tuinbouw en 5 voor de land- en tuinarbeiders, want de andere deskundigen, die er dan wezen moeten, komen er toch wel! Dit voorstel werd dooi enkelen gesteund. Door den heer Bank werd dit voorstel bestreden. Op de Partijraadsvergadering is ook door Leiden voorgesteld om ten hoogste 10 zetels te stellen, wat door den voorzitter wordt bevestigd. Deze stelt voor om een amendement in te dienen, om het aantal zetels te veranderen in ten hoogste 1/3 omschreven zetels en de rest, minstens 2/3 van de beschikbare ze tels. vrij te laten. Dit voorstel wordt aangenomen. Vorkiezin gaf ge vaardigde voor "de Ka mer Centrale Leiden. Benoemd wordt de heer L. Lieverse en plaat-sverv. de heer J. Zonneveld en tot afgev. Staten Kies kring Gouda de heer H. Bank en plaatsv. de heer J. J. Kaptijn. Het bestuur werd bij enkele candidaat- stelling herkozen. Het bestuur bestaat thans uit: Theo Bosman, Te voorz., C. W. Lieverse, 2de voorz., H. E. J. Bank, le secr., L. Lieverse. 2e secr., J. P. van Leeuwen le penningm., J. Zwetsloot 2e penningm., J. J. Kaptijn, P. van Ruiten en M. v. Zaal, Comm. De voorzitter dankt voor het vertrou wen in het bestuur gesteld. Rondvraag: De heer N. Lieverse vraagt, op de contributie voor de Kamer-Centrale niet wat minder kan. Er werden nog meerdere vragen gesteld die allen werden beantwoord. De voorzitter dankte daarna do aanwe zigen en sloot met den Christelijken groet de vergadering. LEIDERDORP TERAARDEBESTELLING DR. G. A. DE BRUYNE. Hij was niet alleen een dokier voor 't lichaam, maar ook voor den geest. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van dr. G. A. de Bruyne op de begraafplaats achter de Ned. Herv. Kerk in zijn laatste lustplaats gelegd, nadat vooraf in het kerk gebouw een bijeenkomst was gehouden, waarin de overledene door verschillende sprekers is herdacht. Reeds lang voordat deze bijeenkomst zou aanvangen, was er geen plaatsje in de kerk buiten de gereserveerde ruimte, nog onbezet en op straat dromden honderden menschen samen om nog een laatste blik te kunnen werpen op de baar van den geliefden doode. Er was geen sprake van dat bet enorm groote aantal belangstellenden den dienst zou kun nen bijkonen, maar al den tijd dat het stoffe lijk overschot van dr. de Bruyne in de kerk was opgesteld, bleven de menschen op straat het oogenblik afwachten, waarop de baar naar het kerkhof zou worden gedragen, om althans getuige te kunnen zijn van de teraardebestel ling zelf, maar daarvoor bleek ook het kerk hof te klein, zoodat slechts een betrekkelijk klein getal van degenen die den beminden dok ter de laatste eer wilden helpen bewijzen van deze plechtigheid getuige kon zijn. Zij hebben echter opnieuw het onomstootelijk bewijs ge leverd van de groote liefde envereering die dr. de Bruyne werd toegedragen, een liefde en vereering die de getroffen familie tot troost kan strekken, ook al is er nog een betere troost voor haar, de troost, dat haar dierbare doode is ingegaan in de Eeuwige Rust. Daarvan, werd in het kerkgebouw gesproken, want weliswaar was de plechtigheid, die daar vervuld werd, droevig, maar er straalde toch ook een innige blijdschap. Nadat de kist in het kerkgebouw was ge dragen en de familie was binnengeleid, werd gezongen Ps. 118:8: Gods rechterhand is hoog verheven; de laatste Psalm die de overledene op Paaschmorgen met de gemeente heeft aan geheven en daarna werd allereerst het woord gevoerd door ds. J. J. Dijk, die er op wees, dat men hier was bijeengekomen, om God groot te maken en Hem te eerön. Het zou zeker niet in den geest van dr. de Bruyne zijn,, wanneer hier de mensch werd verheer lijkt, want als iemand er van overtuigd was, dat de mensch nietig en klein is en God al leen groot, dan was hij het. Ons past groote dankbaarheid voor alles wat Hij in dr. de Bruyne schonk, vooral ook aan de Geref. Kerk van Leiderdorp. Hij heeft de gemeente, hoe wel vele malen daartoe beroepen, niet als ambtsdrager gediend, maar in zijn dokters- practijd heeft hij ontzaglijk veel voor de ge meente gedaan. Hij beschouwde zichzelf niet alleen als dokter voor het lichamelijke, maar is ook geestelijk velen tot steun geweest. Hij wees zijn patiënten heen naar den grooten Medicijnmeester, die alleen volkomen genezen kan. Daarna werd het woord gevoerd door bur gemeester Brug, mede namens den gemeente- moet er bezuinigd worden op de staatsuitgaven Ook U moet bezuinigen, dat bereikt U door te profïteeren van de ongelooflijke koopjes in HAARLEMMERSTR. 245 - NIEUWERIJN 58 EE ZIJDER DAMESKOUSEN, Modetmten, crisisprijs EE JAEGER HEERENPANTALONS en BORSTROKKEN, jq nu zeldzaam goedkoop EE KUSSENSL00PEN MET OVER- -iq SLAG, de laagste prijs AvJ DAMESHEMDEN MET BREED EES FESTON, alleen bij ons =5 J0N0ENS-SP0RTK0USEN MET PRACHTRANDEN ni n= kleine stijging per maat. DUBBELBREED ALL0VERNET, prachtpatroon, speciale prijs DAMES DIRECTOIRES Prima Mucco, divere kleuren DAMES CAMISOLES in rose en wit prachtkwaliteit GEKLEURDE ONDERJURKEN 5 kleuren, met prachtkant GEEL KATOEN VR.HEMDEN m. mouwtjes, dat is goedkoop GROOTE THEEDOEK 70 x 70 mooie kwaliteit Speciale piijs. ZWAAR JAECER CAMISOLES Zoolang de voorraad strekt OA Extra prijs LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Vrijdag. R.-K. Metaalbewerkersbond» Bondsgebouw, 8 uur. Dinsdag. K. J. M. V. „St.. Peter Kania", Feestavond, Foyer, 8.15 uur. Dc avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 29 Mrt. tot en met Zondag 3 April a.s. waar genomen door de apotheken G. H. Blanken Hoogewoerd 171, telefoon 502, en D. J. vau Drie sum, Mare 76, telefoon 406. raad van Leiderdorp, namens den gemeente secretaris en de ambtenaren. Het is spr. droe vig te moede, dat hij deze beste vriend moet missen en allen degenen namens wie spr. het woord voert zal het evenzoo vergaan. In het gemeentebestuur had dr. de Bruyne belang stelling voor alle zaken die het gemeentebeleid betroffen, al was hij daar in de eerste plaats arts, aan wien vooral de hygiënische zorg voor de gemeentenaren ter harte ging. Op het toppunt van zijn populariteit is hij aan ons ontvallen en wat houden wij een gaaf beeld van hem over, welk 'n beeld van levensblijheid, van huiselijk, van ambtelijk geluk. Laat ons dankbaar zijn, dat God dezen man op ons levenspad heeft gesteld. Namens den geneeskundigen kring werd het woord gevoerd door dr. Bruining uit Leiden, die den overledene herdacht als uiterst be kwaam arts. Vervolgens sprak de heer Buurman namens het bestuur van de Geref. Schoolvereeniging te Leiden, waarvan de overledene ongeveer 20 jaar lid is geweest. Namens de Chr. Kweekschool te Leiden sprak de heer Veenendaal woorden van dank bare herinnering aan al hetgeen de over ledene ook voor deze instelling is geweest. De heer Karstens uit Leiden sprak namens de patiënten en getuigde in dankbare bewoor dingen van de trouw, de liefde en de onver moeide ijver waarmee dr. de Bruyne in zijn practijk werkzaam was. Dertig jaar heeft spr. hem als zijn huisdokter gekend en nooit is hij tegengevallen. In al dien tijd is het spr. hoe langer hoe duidelijker geworden, welke een schoone ziel God in deze mensch had gelegd. Namens de familie sprak de heer C. v. d. Tas, zwager van den overledene, die ge waagde van de hartelijke wijze waarop dr. de Bruyne steeds meeleefde met hetgeen er in den familiekring omging. Tot zijn dood is hij gebleven de raadsman van de familie, op wien nooit tevergeefs een beroep werd ge daan. Het gebod „draagt elkanders lasten" was voor hem geen portée, maar een levens vreugde. Burgemeester v. d. Valk Bouwman uit Lin- schoten sprak namens de pleegkinderen woor den van dankbaarheid voor al heigeen dr. de Bruyne als een vader voor hen heeft gedaan. Als laatste spreker had zich opgegeven ds. Ferwerda, die het woord voerde namens het bestuur van het gesticht „Sonnevanck" Diep ontroerd sprak een zoon van den overledene, ds. de Bruyne van Vrouwepolder, woorden van dank. Vader heeft eiken dag voor de zieken en stervenden gebeden, aldus spr., maar ik weet, dat gij voor hem hebt ge beden en daarmede hebt ge hem mogelijk ge maakt le doen wat hij gedaan heeft. Spr. richtte ook woorden van troost tot zijn moeder en bad voor haar 's Heeren zegen af, met de woorden van de Oud-Testamentische ze genbede. Daarna werd het lijk ten grave gedragen. Het is ons onmogelijk een opsomming te geven van alle autoriteiten die bij de plech tigheid in de kerk en op het kerkhof aan wezig waren. Er waren vele vertegenwoordi gers van vereenigingen en corporaties, waar van de overledene deel heeft uitgemaakt, het gemeentebestuur van Leiderdorp, vele colle ga's, burgemeesters uit omliggende dorpen, on- derwijs-autoriteiten en vele andere vooraan staande persoonlijkheden, die met den over ledene bevriend waren. Op het graf werd niet gesproken. Ds. Dijk las de Geloofsbelijdenis, waarna een Psalm werd gezongen. Feestavond. Maandag geeft de Dans club T.O.P. een balavond in 't Patronaats gebouw. Deze avond wordt gegeven ten bate van de St. Elisabethvereeniging. Er zullen op dezen avond verschillende at tracties zijn. Men wordt beleefd doch drin gend verzocht deze avond met uw bezoek te vereeren, zoowel jong als oud, om het batig saldo der vereeniging zoo hoog mo gelijk te maken. Deze avond wordt opge luisterd door een eerste klas orkest. Aan vang 8 uur. Kaarten zijn aan de zaal ver krijgbaar. BODEGRAVEN. HET JUBILEUM VAN DE KAASMARKT Aanbieding geschenk. E= Zaterdagmiddag zal in het Beursgebouw j commissie, om te komen tot het aanbieden van een geschenk aan de gemeente, als herinnering aan het 50 jarig bestaan der i^fl Kaasmarkt.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2