UIT DE OMGEVING UIT DE PERS VRIJDAG 1 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. m GEMEENTERAAD VAN SASSEN HEIM De Raad dezer gemeente kwam gisteren middag in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: de Burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen na enkele opmerkingen goedge keurd. Medegedeeld werds dab er heden 211 werkloozen zijn, 118 gehuwden, 93 onge- huwden. In de maand Maart zijn afgevoerd 34 personen. Voorts, dat over het afgeloopen belas tingjaar 2650.76 is ingekomen aJs gewe- tensgeld op de gemeentelijke inkomsten belasting. Tusschen de twee voetbalclubs ter plaat se schijnt oneenigheid te bestaan over het gebruik van „Sporthoff". De commissie van Openbare Werken zal probeeren een oplos sing te vinden. De heer Speelman opperde het denk beeld een derde sportterrein aan te leggen. De voorzitter achtte het beter een korfbal terrein op te speuren; „de Kooi" is tbans goed. bespeelbaar voor voetbal. In de eerst volgende vergadering zal dit punt nader worden besproken. Voorgesteld werd ter vorbreeding van de Wasbeekerlaan een strook grond over te nemen lang 18 M., diep 7 M. van den heer Bette, zonder kosten. Goedgekeurd. Aan den heer W. F. van Zeim werd een vaste aanstelling verleend als zwemmees ter. De heer Speelman vroeg of het wel ge wenscht was nog meer personen voor vast aan te stellen. De voorzitter antwoordde, dat de vaste aanstelling nog een jaar zou kunnen wor den uitgesteld. Het is toch onwaarschijnlijk, dat de tijd zoo wordt, dat het zwembad gesloten zou moeten worden. De belasting weer verhoogd. Aan de orde was daarna verhooging op centen gemeentefondsbelasting. Weth. Warnaar, voorzitter der finan- cieele commissie, bracht rapport uit na mens die commissie, welke de drie op de agenda staande voorstellen heeft inge diend. Belastingverhooging is noodig om het tekort te dekken, dat op de begrooting 1932 ontstaat door de kosten v-oor de steun- vorleening voor werkloozen. Het jaar 1933 zal buitengewoon moeilijk zijn, door de ver mindering der gemeentelijke inkomsten. Voorgesteld wordt de opcenten te brengen van 50 op 80. Deze belastingverhooging zal een baat geven van 15.000. De voorzitter zeide, dat B. en W. volko men met dit voorstel accoord gaan. De heer Van Zonneveld waarschuwde voor overhaaste stappen. De belastingen zijn dit jaar al verhoogd. Spr. meent, dat wij met onze belastingen wat te hard van stapel loopen. De cijfers van de belasting opbrengst over het afgeloopen jaar zijn eerst met Juni bekend, zoodat wij nog geen zuiver beeld hebbea van den financieelen toestand der gemeente. Spr. is er voor deze belastingverhooging uit te stellen. Er wordt een te groote hap genomen van do burge rij! De gemeente kan op de duur de steun- vcrleening niet op haar begrooting verwer ken. Als 't moet, moet er uit gas- en water leidingbedrijf ook maar wat komen. De voorzitter antwoordt, dat het juist de bedoeling van B. en W. was dit jaar nog met over te gaan tot invoering der straatbelasting. De gemeente heeft een we genlengte van 15 K.M. Do financieele com missie Bchat de opbrengst op 5000. De voorgestelde belastingverhooging is maat regel van voorzichtigheid. De heer Speelman viel het tegen, dat de heer Van Zonneveld niet met het rapport der commissie accoord gaat. Niemand kan wenschen, dat de gemeente insolvent werd. Er moet ook geld geleend worden. Deze gemeente staat er veel slechter voor dan Hillegom en Lisse. Weth. Warnaar kon evenmin het stand punt van den heer Van Zonneveld deelen. Hoewel spr. de financieele positie niet ho peloos inziet alles is nog gezond acht spr. het toch gewenscht de middelen te versterken. Wat ga-s en waterleiding be treft, zou spr. er meer voor gevoelen de prijs daarvan te verlagen. Als de loonen omlaag gaan, moeten do noodzakelijke le vensvoorwaarden niet kostbaarder worden gemaakt integendeel. De heer Van Zonneveld voelde er ook niets voor de waterprijs te verhoogen, maar de gasprijs is de laagste uit de geheele om geving. Verhooging daarvan kon zoo noo dig als een achterdeurtje" gebruikt wor den. De heer Van Breda kon zich volkomen vereenigen met het standpunt der com missie. De voorzitter vroeg, of er misschien een stemmigheid in den Raad heerscht over ©en kleinere verhooging der opcenten De heer Schrama begreep niet, dat de heer Van Zonneveld de toestand nog eeni- germate licht inziet. Do grootste pessimis ten van verleden jaar hebben de toestand, waarin wij thans leven nog veel te licht ingezien. Niemand had deze werkloosheid kunnen bevroeden; spr. verwacht nog veel grooter uitgaven voor de gemeentekas. De heer Bisschops vraagt zioh af, of er al niet heel veel menscben in de gemeente zijn, die al zoo aan den grond zitten, dat zij door deze belastingverhooging zeer ge dupeerd ziju. Spr. zou kalm aan willen be ginnen b.v. met de straatbelasting. De heer Verkley zeide, dat in de finan cieele oommissie wel degelijk is overwo gen, dat belastingverhooging een zeer in grijpende maatregel is. Weth. Warnaar zou het er op durven wa gen, de opcenten niet te brengen op 80 maar op 70. Weth. Bader bleef vasthouden aan 80 pet., vooral nu de straatbelasting niet dit jaar wordt doorgevoerd. Het voorstel 80 opcenten te heffen werd aangenomen met 82 stemmen. Tegen stemden de heeren Bisschops en Van Zon neveld. Straatbelasting. Daarna wa» aan de orde de keffing van een straat-belasting, echter nog niet dit jaar. De Iiaad zal later bepalen, of de ver ordening noodig is, ja dan neen. Met algemeene stemmen werd in prin cipe besloten een straatbelasting te hef fen. B. en W. hadden den Raad een ontwerp verordening toegezonden. De vraag is, of als maatstaf zal worden genomen de lengte van het perceel of de belastbare opbrengst voor de grondbelasting. De voorzitter achtte het laatste systeem niet juist; de sohatting van de opbrengst is in den tegenwoordigen tijd zeker met juist. De heer Bisschops wees op verschillende onbillijkheden bij een maatstaf volgens de lengte van het perceel o.a. bij hoekhuizen. Er komen hooge kosten bij door het groote werk, dat verbonden is aan het opmeten. De voorzitter antwoordde, dat degenen, die het meest van den weg profiteeren, ook de straatbelasting dienen te betalen. Dat is juist zoo onbillijk van de andere maat staf, dat eigenaren van landen belasting betalen, die van de wegen weinig profitee ren. De heer Van Breda somde een reeks be zwaren op, verbonden aan een belasting heffing'volgens de lengte der perceelen. Weth: Warnaar daarentegen wees weer op onbillijkheden bij het andere systeem. De heer Schrama achtte het beste als maatstaf te nemen de belastbare opbrengst gecombineerd met de gevelbreedte der i perceelen. De heer Verkley betoogde, dat de straat- belasting geheven wordt als vergoeding voor de diensten van rioleering, verlichting enz. Dus dan vallen de bewoners buiten het dorp buiten deze belasting! De grond belasting is toch reeds een onrechtvaardi ge belasting en daarom voelt spr. er niets voor den grond nog meer te belasten. De voorzitter antwoordde, dat bewoners buiten de kom bijna ieder een lantaarn voor zich bezitten! Op afgelegen gronden zal een minimum-belasting worden gelegd. Er zijn in de verordening verschillende klassen ingericht: cultuurgrond, bouwter rein, bebouwde terreinen van zaken, van woningen enz. De heer Verkley wenschte alleen te hef fen op gebouwd en niet op ongebouwd. De heer Speelman merkte op, dat deze verordening gelijk is aan die in Hillegom. Uit eigen ervaring weet spr., dat deze be lasting billijk werkt. Weth. Bader voelde wel wat voor de be zwaren tegen perceel-lengte-systeem. Spr. stelde voor volgens twee systemen een ko hier samen te stellen en dan te zien, wat het billijkste is. De heer Hoogervorst vroeg of geen bepa ling kan worden opgenomen, dat de straat- belasting niet verhaald mag worden op de huurders der huizen. De voorzitter antwoordde, dat dit on mogelijk is. Het voorstel van B. en W. werd met 5 tegen 5 stemmen aangehouden tot de vol gende vergadering. Schermutselingen met de Ambtenarenbonden. Vervolgens kwam in bespreking verhoo ging verhaal van pensioenpremie van 5 tot 8 Vt pet. B. en W. hebben een onderhoud gehad met de Hoofdbestuurders der Ambtena- ren-vereenigingen, Weth. Warnaar zeide, dat de toon der besprekingen was zeer welwillend en toch heeft dit overleg geen prettige indruk go- maakt. De organis&ties bekijken alleen de belangen der ambtenaren. In 't vervolg zou spr. de onderhandelingen willen doen voe ren door een oommissie van B. en W. en den Baad. Spr. ging vervolgen» uitvoerig de onderhandelingen na. Naar aanleiding daarvan komen B. en W. met het voorstel dit jaar de verhooging der pensioenbij drage niet te doen ingaan. Een andere wensch, namelijk de salarissen vast te leg gen tot 1935, konden B. en W. met inwilli gen. Over verdere jaren zijn geen toezeg gingen gedaan. De Bonden wezen erop, dat al» 3J4 pet. hooger geheven wordt, ook het voorstel tot verhaal van 5 pot. ter ver nietiging zou worden voorgedragen aan de Kroon, omdat daaromtrent de organisaties niet zijn gehoord. Verschillende besluiten van gemeenteraden zijn reeds vernietigd. De heer Speelman begreep niet, waarom de voorz. der financ. commissie zoo spoe dig overstag is gegaan. Waar in de hoofd bedrijven 19^ pot. is gekort, acht spr. het billijk dat de ambtenaren 8*4 pot. laten vallen. De heer Verkley achtte de houding der Ambtenarenvereenigingen niet sympathiek. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de ambtenaren later een grooter veer moeten laten. De heer Van Zonneveld zag niet in, dat het onbillijk is, dat het gemeentepersoneel zijn eigen pensioen betaalt. Een arbeider in gemeentedienst behoeft niet in een be voorrechte positie te zijn. De heer Schrama stond op 't standpunt, dat iemand, die voor de gemeenschap werkt, op zijn ouden dag door de gemeen schap wordt onderhouden. Het vierde „praat"-punt. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 91 stem. Tegen de heer Speel man. Besproken werd vervolgens de verorde ning in verband met de winkelsluiting. De voorzitter hoopte, dat er geen prin cipes ter sprake zouden worden gebracht. De heer Speelman verklaarde daarop, niet over deze verordening het woord te zullen voeren, mits ook de andere heeren hun mond hielden! Hier wilde de Raad echter niet aan. Bizondere bepalingen zijn gemaakt voor kapperswinkels, feestdagen en dagen vau bollendrukte. Ook op de Zondagen in den Bloementijd zullen de winkels open zijn. De heer Speelman wilde de winkels open houden den geheelen zomer van Maart September wegens het doorgaand verkeer. De voorzitter kon zich hiermede vereeni gen, doch men moet rekening houden met de gevoelens van den Baad. Ook kan men voor het halve jaar goen „uitzondering" maken. De heer Van Breda betreurde het, dat de voorzitter er niet veel voor voelde op Zondagen te sluiten. De Baad weet hoe spr. denkt over Zondagsheiliging. Weth. Warnaar gelooft, dat elk mensch die den zevendag dag niet rust, zichzelf te kort doet. Spr. zou heb buitengewoon jam mer vinden als het voorstel-Speelman werd aangenomen. Tegen hét voorstel van B. en W. heeft spr. zich niet verzet met het oog op de schakeering der bevolking. De voorzitter deelde mede, dat de beide Middenstandsvereenigingen hoewel daartoe gelegenheid is gegeven geen be zwaren hebben ingediend. De heer Bisschops maakte hieruit op, dat de regeling naar ieders zin is. De heer Schrama gaf een uitvoerige principieele uiteenzetting. Er ontwikkelde zich nog eenige diepzin nige bespiegelingen over: wat is Bust? en: wat is Vrijheid? Weth. Bader heeft het op hoogen prijs gesteld, dat wethouder Warnaar met deze verordening is meegegaan. Men moet wat geven en nemen. Daarom bepleit spr. aan neming van het voorstel van B. en W. Het voomel van den heer Speelman werd verworpen met G4 stemmen. Voor stemden de heeren Speelman, Schrama, Hoogervorst en Verkley. De verordening werd daarna z. h. st. aangenomen. B. en W. stellen voor de huur der ge- meentewoningen te verlagen, en wel de huizen in „Amerika" met 20 ct. per week, de huizen in de Kerklaan resp. met 75, 50, 50, en 60 ct., de huizen in de Kooi resp. met 50, 25, 25 en 50 ct. per week. Z. h. st. werd dit voorstel aangenomen. Een adres was ingekomen van den R. K. Volksbond om adhaesie te betuigen aan een adres aan den Minister om de bouw vakarbeiders te verklaren tot crisis-arbei ders. B. en W. meenen, dat het niet op den weg van de gemeente ligt adhaesie te be tingen, te meer waar deze aangelegenheid de aandacht der Regeering heeft. De heer Schrama hiejd een vurig betoog om wèl adhaesie te betuigen. Het stand punt der Regeering achtte spr. niet juist. Den Minister moet het „mes op de keel" worden geZet. Ook voor de gemeentelijke financiën is het van groot belang, dat de bouwvakken tot crisis-vakken worden ver klaard. Besloten werd met 82 stemmen adhae sie te betuigen. De vergadering werd hierna te 6.30 uur gesloten. RIJNSBURG. Tuinbouw. Het koude weer van den laatsten tijd is oorzaak dat er voor enkele producten nog iets vraag is. Zoo gaan b.v. spruiten, in aanmerking genomen de an dere koolsoorten nog voor redelijke prijzen, van 9.13.per 100 Kg. Ook breekbeen kan gemakkelijk afzet vinden, en 1ste kwa liteit gaat vlug weg voor 0.701.25 per kist van 20 Kg. Uien zijn in prijs iets ge daald. De aanvoer wordt steeds minder. Betaald wordt van 1213.60 per 100 Kg. in de goede kwaliteit. Voor roode of gele kool is geen animo, en de prijs ia laag. Roode gaat van 3.605.40 per 100, en gele kool kan niet meer opbrengen dan 22.80 per 100 stuks, in de beste kwaliteit. TER-AAR. Geboren: Petronella, d. van A. Wijf jeHoogevorst. Jacoba Antonia, d. van W. J. van TolBrand. Gerardus Joze- phus, z. van J. v. d. HoornVoortman. Hendrika Engelberta, d. van G. J. van LooMuiting. Mary, d. van M. de RooyHeemskerk. Hendrika Jacoba Maria, d. van J. M. v. d. MeerBorst. Pieter, z. van P. BernApeldoorn. Overleden: A. G. Oly 34 j. echtge noot© van W. Hofstede. Gevestigd: J. Huisman van Apel doorn. A. Neuman van Aalsmeer. Vertrokken: G. Bootsma naar Lem mer. A. Voordouw naar Alphen a. d. Rijn. A. M. A. Robertz naar 's-Graven- hage. WASSENAAR. Botsing. Doordat oen auto, bestuurd door den heer de G. uit Warmond, door de gladheid van den weg niet spoedig genoeg kon rememn, had op den hoek Rijksstraat wegKerke boschlaan een aanrijding plaats met een door den heer H. uit den Haag bestuurden auto. Boide wagen» werden door garage Nieuw-Wassenaar weggesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is tegen a.s. Woensdagavond 9.45 uur, in openbare vergadering bijeengeroe- pen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gas. Door het aanbrengen van een nieuwe leiding van gxootere wijdte vanaf de gasfabriek naar het dorp, is er fchaus een veel grootere druk* verkregen, zoodat aan de klaoht van tientallen huismoeder» die op den gewenschten tijd het middag maal niet konden gereed hebben vanwege de weinige gasteevoer, is tegemoet gekomen Een goed verbetering dus. Verbetering. Een goed werk wordt door gemeentewerken verricht door in de VoorstraatNoord, daar waar ten Zuiden van den weg nog heuvels en dalen waren, een degelijk trottoir aan te brengen. Naa-r we vernemen staat daarna op het programma eenzelfde verbetering in de Voorstraat-Zuid, ongeveer ter hoogt© en aan de overzijde van de Nieuwsteeg. Ook daar is het een voor de aldaar wonenden onhoudbare toestand. Tuinbouw. Er is na de vorst en door den regen heel wat werk aan den win kel gekomen. Alen zijn aan het planten van vroege aardappelen. Dit werk viel wel eeni ge, dagen Later dan gewoonlijk, omdat er door de vorst toch geen groei wa», dooh nu wordt het dan ook met spoed voortge zet. Ook voor de uitgezaaide peen kwam de regen goed van pas, terwijl de boeren voor hun gras zalen te hunkeren naar een bui regen. Ook de bloembollen worden nu met gerustheid van het winterdek ontdaan. De bloeitijd' zal ongetwijfeld later vallen dan gewoonlijk en tengevolge van de steeds kleiner wordende aanvoer zal volgende Woensdag de Laatst© veiling van winter groenten worden gehouden. Dan is het wachten woer op de jonge peen, en de vroege aardappelen, enz. Met meer dan ge wone belangstelling vraagt men zich af, wat het volgende seizoen brengen zal. Een hooge verwachting heeft men in het alge meen niet. 't Kan dus gemakkelijk meeval len. Wit-Gele Kruis, De R. K. Vereeniging „Het Wit-Gele Krui»" hield haar jaarver gadering in het Parochiehuis, onder leiding van den 2den voorzitter, den heer v. d. Marei. Het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, luidde gunstig. Woorden van dank werden gebracht aan de Zuster voor haar van naastenliefde getuigend werk. Het financieel verslag, uitgebracht door den penningmeester, den heer Casten- miller, sloot in ontvangst en uitgaaf met een eindcijfer van 817.45 y3. Er was een nadeelig saldo van 12.05 over 1931. Bij monder van den heer W. Caopers adviseer de de verificatie-commissie tot goedkeu ring. Aldus werd besloten en dank gebracht aan den penningmeester voor zijn goed be heer. Voor 1932 werd tot controle-commissie benoemd de heeren L. v. Paridon en F. N. A. v. <L Valk. Bij de bestuursverkiezing werd d© aftredende, de heer P. H. Casten- miller, met bijna algemeene stememn her kozen. Na rondvraag sluiting der vergade ring met gebed. OUDEWETERING. Muziekuitvoering. Voor een aanvan kelijk matig doch later op den avond flink bezette zaal gaf de Muziekvereeniging „Eruditio" in Hotel Van den Bosch alhier onder leiding van den heer C. de Haan uit Leiden haar vijfde uitvoering, waarbij te vens medewerking werd verleend door den bekenden humorist Bartoes. Na een ope ningswoord van den voorzitter, den heer W. A. van Harteveld werd met het muzi kale gedeelte van het programma aange vangen. De eerste Marsch „Bon Souvenir" van O. FilsiiLs getuigde al onmiddellijk van flinke studie en werd uitstekend vertolkt. Het volgende nummer de Ouverture l'Ama- rante van J. R. van det Glas gaf ons nog betere gelegenheid om over de prestaties van „Eruditio" te oordeelen en evenals uit bijna alle van d© volgende nummers bleek hier overduidelijk, dat bet korps den goe den weg, welke het gelijk we reed» bij de vorige uitvoering konden waarnemen had ingeslagen, nog verder bewandeld heeft. Behoudens enkele kleine wijfelingen klonk alles goed, gaaf ©n zuiver, terwijl vooral heb goede samenspel te loven viel. Dat de leden het zoover hebben weten te brengen is ongetwijfeld naast eigen studie voor een zeer voornaam deel te danken aan de uit stekende leiding van den directeur, den neer De Haan. Gaat men in de toekomst zoo voort, dan zijn we ervan overtuigd, dab d© heer De Haan met dit corps nog ver schillende successen zal weten te behalen. Voor enkele partijen was intusschen een versterking wel gewenscht en waar nog verschillende instrumenten beschikbaar zijn is het wachten alleen op nog enkele jongelui, die de noodige versterking zouden kunnen vormen. Met een pittige Marsch, getiteld Nos Premiers Pas van Boulanger werd het muzikale gedeelte van den avond onder een hartelijk applaus besloten. Na de pauze trad op de heer Bartoes uit Amsterdam, die met zijn beschaafde en leuke liedjes en zijn talrijke moppen al ter stond een aangenaam contact met de zaal tot stand bracht. Op vlotte en aangename wijze gaf hij het eene nummer na het an dere ten beste, zoodat de avond als heb ware omvloog en het reeds half twaalf was toen de voorzitter met een dankwoord aan het adres van den directeur, den heer De Haan en de humorist, den heer Bartoes met zijn uitstekende accompagnateur den avond sloot, nadat hij nog had aangekon digd, dat het in het voornemen van het be stuur ligt in September a.s. een bazar te organiseeren, waartoe hij de welwillende medewerking van de dames inriep. Na nog een halfuurtje van gezellig sa menzijn gingen de aanwezigen te midder nacht in opgewekte stemming huiswaarts. W0UBRUGGE. Geboren Elisabeth Ernastiena Cornelia, dochter van G. J. Verbij en J. M. van Tol. Ondertrouwd: J. D. Kaptein en E. Groeneveld G. Guyt en A. de Ouden. AAN DE VRIJHEID HET VOLLE POND. De Volkskra n t schrijft: Mogen we van het Haarlemsche congres der S. D. A. P. leeren? Zeker mogen we dat, men zou zelfs kun nen zeggen, dat we dit moeten doen. Maar dan in de goede richting. Een onzer katholieke collega's vindt in hetgeen te Haarlem voorviel aanleiding om de eenheid der R.-K. Staatspartij te prijzen als „ons hoogste goed." We maken op deze lofprijzing geen aan merking, mits men onder eenheid maar geen eenvormigheid verstaat en niet naar een knellend juk verlangt. Men kent de anecdote uit Napoleon's tijd. Do machtige keizer bezocht een stad en werd ook verwelkomd door den bisschop, die van zijn geestelijkheid dit getuigenis aflegde: Mon clergé marohe comme un régiment. Dit was naar den smaak van den gewel denaar, maar, zooals dr. Schaepman een maal opmerkte, geen lofprijzing voor do geestelijkheid van heb diocees, al t© mili- tairistisch gedrild. Zoo ongeveer, militaristisch gedrild, wil onze collega ook de eenheid in de R.-K. Staatspartij zien opgevat. En met leedwezen constateert hij, dat we van dat ideaal een heel eind af staan. Zoo ziet hij in het toespitsen van aller lei „denkrichtingen", al worden ze ook door het partijreglement geduld, een groot gevaar. Wil hij ze dan verbieden? We vernemen het niet. Wil hij maatregelen dat ze geen invloed of zoo goed als geen invloed op de samen stelling der vertegenwoordigende colleges kunnen hebben We vernemen ook dat niet, ofschoon heb nieuwe ontwerp-kiesreglement een flink eind in die richting gaat. Indien wij een advies zouden mogen geven, zou het dit zijn: beknot de vrij heid der denkrichtingen niet, laat ze in den ruimen kring onzer Staatspartij zich vrij kunnen bewegen en zorg er voor dat zij binnen dien kring voldoening kunnen vinden en zich kunnen doen gelden. Niets is meer verkeerd en noodlottig dan een jas van één bepaald model te ontwer pen, die we allemaal moeten aantrekken om een goed Staatspartijer te zijn. Nog waarschuwt onze collega tegen te nauwe vermenging van sociale en politieke actie en tegen cel vorming, „of hoe men deze jongste uiting van sociaal-politieke actie ook heeten mag." Zeker moeten sociale en politieke actie gescheiden worden gehouden en in de daarvoor passende organisaties tot haar recht komen. Maar besef van den anderen kant toch wel, dat met name in dezen abnormalen tijd het sociaal-economische de heele po litiek bebeersoht en dat de groepen der direct getroffenen arbeiders, kleine boeren enz. maling aan de politiek heb ben, wanneer deze zich niet met de be langen van hun klasse allereerst en aller meest bezig houdt. Men kan tegen dezen stroom niet op roeien, en liet zou onverstandig zijn dat te willen doen. We zijn al lang over d©n tijd heen, dat de kiesvereenigingen min of meer gezel lige, min of meer gesloten clubjes waren, waarin candidaten werden gesteld. Door de kiesvereenigingen, door de Staatspartij moet de golfslag gaan van het maatschappelijk leven: de leiding der Staatspartij beseft dit trouwens ten volle, en van haar zijn geen denkbeelden of voor stellen te wachten om dat leven in te dij ken. Wanneer we van het Haarlemsche con gres willen leeren, dan behoort het te ge beuren in deze richting, dat wij geen on derdrukkingstactiek toepassen, geen uit- smijtingskans overwegen, maar aan d© vrij he id het volle pond geven. VOORSCHOTEN. V. V. L. De voetbal vereeniging V. V. L. hield gisteren haar voorjaarsvergade ring. De opkomst was bevredigend, al hadden er wel wat meer senioren kunnen zijn. Besloten wordt niet in te schrijven voor de Leidsche Courantbeker, daar de voordeelen te gering worden geacht en de financiën der vereeniging niet te rooskleu rig zijn. Voor dezen zomer zal V. V. L. neder laagwedstrijden uitschrijven voor het eer ste en het tweede elftal. Bij de rondvraag werden nog verschillende zaken, de ver eeniging rakende, besproken, en het was al laat, toen de vergadering uiteen ging. „Waarom beeft dat kind zoo'n hoog bedje." „Als hij nou eruit valt, hooren wij het direot".

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10