23ste Jaargang DONDERDAG 31 MAART 1932 No. 7164 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V BINNENLAND STADSNIEUWS ®e£cld^elie0ou^Gmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal BuTeaUX! PAPENGRACHT 32, LEIDEN Gewone Advertentiën 30 cent per regel Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal utwonc Advertenuen ou cent per regel. Franco per poet f 2.95 per kwartaal n..IMICTt> 1TTI, Drn,rTIC c Voor Ingezonden Mededeelingen wordt Het geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I het dubbele van het tarief berekend, krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij r i d n w it m ril c d dactdi tc kt Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met GI R U N U M M E R 103003, POSTBUS No. 11 betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. verhuur, koop en verkoop f 0.50. NATIONAAL MARIA-CONGRES. Op het Bureau van het Nationaal Ma- ria-Congres, dat in Augustus te Nijmegen zal worden gehouden, zegt men, dat er deining komt in katholiek Nederland. Van alle kanten komen teekenen van belang stelling, verzoeken om inlichtingen en aankondigingen van bezoek. Daar het Congres is gebaseerd op de devotie tot de H. Moeder Gods, welke devotie in Congregaties, H. Families, Derde Orde's en allerlei religieuse vereengingen als het ware is georganiseerd, spreekt het van zelf. dat vooral van deze zijde de belang stelling komt, en ook, dat deze belangstel ling massaal is. Want de meeste godsdienstige vereend- gingen zijn diocesaan, sommige zelfs na tionaal verbonden en niet de leden afzon derlijk melden zich aan, maar de groote organisaties. Zoo spreekt men op het Bureau van het Maria-Congres van een deining, welke aan 't opkomen is. Zij teekent zich ook af in de aanvragen van ijverige Mariavereerd(st)ers om plaat selijk voor het Congres wat te doen. Het spreekt vanzelf, dat plaatselijke organisa tie van de propaganda voor het Congres het meest intensief zal werken, want daar mee bereikt men de menschen stuk voor stuk. Het Congres-bestuur wil dan ook niets liever, dan de plaastelijke propa ganda aanmoedigen en het heeft daarvan reeds blijk gegeven door adviezen uit te zenden aan wie er om vroegen. Maar niet ieder vraagt om advies, ook al draagt, hij of zij het verlangen naar medewerkine in zich. Men komt er niet gauw toe. Daarom heeft het bestuur re gelen voor het oprichten van plaatselijke comité's opgesteld, welke aan het Bureau van het Congres, Mathonaingel 1, verkrijg baar zijn. Zij zullen in de verschillende religieuse tijdsohrften worden gepubli ceerd. maar aan de meest ongeduldigen zij de inhoud alvast meegedeeld. De plaatselijke comité's moeten worden samengesteld uit de godsdienstige vereeni- gingen ter plaatse, H. Familie. Derde Or de, Ma ra-congregatie e.d. Daarmee is niet gezegd, dat op het Congres alleen leden dezer godsdienstige vereenigngen worden verwacht, alle kinderen van Maria zijn er welkom, dus alle mensehen, voor wie Ma ria de „Moeder der menschen" is. Dat is de titel van het Congres: ..Maria, Moe der der menschen", anders dan de titel van het voorgaande Congres te Maas tricht: Maria. Moeder van God. Maar de religieuse vereenigingen hebben uiteraard een bijzondere roeping voor dit Congres; zij mogen het kader vormen, dat een gansoh leger van geloovigen tot deze bijzondere daad van Maria-vereering op voert. Daarom mogen zij plaatselijk comi té's vormen, die de propaganda voor dit Congres ter hand nemen, opwekken tot deelname, organiseeren van reisgelegen heid, verkoop van kaarten, enz. Dat is alles gauw gezegd, maar hoe brengen wij de plaatselijke vereenigineen bij elkaar Och, de een behoeft de andere maar uit te noodigen tot een samenkomst. Maar wie zal die ééne zijn? Zal de een niet wachten op de andere, en zullen zij zoo te zamen niets doen? Dat is mogelijk, maar niet waarschijnlijk. Meer mogelijk is, dat er twee tegelijk beginnen. En daar om zal 't goed zijn even naar de geeste lijke Overheid te loopen en daar te vra gen, of er al één begonnen is. Men heeft dan tegelijk deze overheid %p de hoogte gesteld van wat er gebeuren gaat en haar medewerking verzocht. In heel groote plaatsen kan men parochieele sub-comité's stichten, maar in de meeste gemeenten zal men 't met een algemeen plaatselijk comité af kunnen. Intusschen zal de eer ste vergadering van directeuren en bestu ren der godsdienstige vereenigingen vrij talrijk kunnen zijn maar men houde het comité zelf beperkt, om niet te zecgen klein. Een klein, dapper troeoje, dat planW selijk het hart weet te vinden van alle^ Maria-kinderen. Nadere inlichtingen geeft gaarne het Bureau van het Maria-Congres, Mafchon- singel 1^ te Nijmegen. En zoodra er een Plaatselijk comité 4s gesticht, geeft men hiervan kennis aan dit Bureau. ST. WILLI BR OR DUS-FEDERATIE. Jaarvergadering te Utrecht. In het gebouw van K. en W. te Utrecht vergaderde gisteren de St. Willibrordus- federatie voor het houden van de twaalfde jaarvergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer H. G. de Boer op de publicaties omtrent de bezuinigings- oommissie-Welter, terwijl hij met nadruk vaststelde, dat, wanneer waar zou dreigen te worden, wat de krantenberichten dien aangaande doen vermoeden, de federatie een actie zou ontplooien zooals nog nooit. Tot voorzitter en secretaris van het fe deratiebestuur werden herkozen de heeren H. G. de Boer en E. J. Luyf. Naar aanleiding van enkele vooretellen werd vervolgens besloten den strijd tegen de Massificatie met kracht voort te zet ten. Een voorstel van de afdeeling Arnhem, om de gelegenheid te doen openen (door wijziging K. B.) om op vroegeren leeftijd dan 65 jaar te worden gepensionneerd werd na ampele discussie aangenomen. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de federatie-vergade ring als haar meening uitspreekt, dat het ongewenscht is, dat de gehuwde onderwij zeres, niet-kostwinster, in dienst is bij het onderwijs. Op voorstel van de afd. Leiden werd besloten, dat het bestuur een enquête zou instellen, omtrent de oorzaken van het feit, dat bij het Katholiek bijzonder on derwijs het percentage tijdelijke aanstel lingen hooger is dan bij het openbaar of Protestant-Christelijk onderwijs. Besloten werd dat de federatie zou ijve ren, dat de regeering de lagere school vrij laat in het gebruik van de buigings-n. Eenige huishoudelijke aangelegenheden kwamen ten slotte aan de orde. Uitvoering der Geldschieterswet. Bij Kon. besluit is ingesteld een com missie van advies en bijstand, bedoeld in paiagraaf 5 der Geldsohieterwct en zijn in die commisie benoemd: tot lid en voorzitter mr. dr. G. van den Bergh, lid der Tweede Kamer te Am sterdam, tot leden P. A. van Aggelen, directeur der Gemeentelijke Bank van Leening te Leiden, mr. J. Everts, secretaris van den Armenraad te Amsterdam, J. Hoogeveen, directeur vdn een betaalzegelonderneming „De Eendracht" te Amsterdam, F. L. D. Nivard, lid'der Eerste Kamer te Rotter dam, Th. J. ,M. Rees van den Ende, di recteur der Nationale Volksbank te Rot terdam, en J. Schouten, lid der Tweede Kamer te Rotterdam, en tot secret&ms D. van Geel, referen daris bij het Departement van Rinnen- landsche Zaken dn Landbouw. De Wethouderspensiopnen te Rotterdam. Eenigen tijd geleden heeft de Rotter- damsche Gemeenteraad een nieuwe pen sioenverordening voor de wethouders vastgesteld. Daarbij heeft hij de cumula tie van pensioenen en inkomens uit de openbare kas beperkt, zulks op verlangen van Gedep. Staten van Zuid-Holland, aan wier goedkeuring deze verordening volgens de Gemeentewet onderworpen is. In een overgangsbepaling heeft de raad de beperking van de cumulatie echter niet toepasselijk verklaard op de pensioe nen, die op gronïH^fclmde oude verorde ning, welke geen enkel^^esi^ictie bevat te, zijn verleend. Naar de „Tel." thans verneemt, heb ben Gedep. St^Kpn, naar aanl^ding van deze overgangsbepaling, de beslissing op de verordening verdaagd. Benoeming hoogleeraar. De Gemeenteraad. van Amsterdam heeft benoemd tot gewoon hoogleeraar in de anthropologic en de prae-historie dr. J. P. Kleiweg de Zwaan, thans buitengewoon hoogleeraar. )it nummer bestaat uit drie bladen V De S.D.A.P. voorheen en thans. Waarschijnlijk zullen er zijn, die veron derstellen, dat wij, nu de oppositioneels lin kerzijde uit de S. D. A. P. is getreden, niet meer zóó principieel tegenover de S. D. A. P. behoeven te blijven te staan. Dat is een verkeerde opvatting 1 Wij schreven Dinsdag over de houding der S. D. A. P. in de naaste toekomst: Zal nu de leiding nóg blijven toege ven aan haar tweeslachtige tactiek, nóg van twee wallen blijven eten, nu uit vrees voor de Onafhankelijk So cialistische partij Als 't zoo gaat, dan is het resultaat van het Paasch- congres voor de S. D. A. P. alleen, dat zij in ledental is geslonken en dat er voorloopig niet zoo felle opposi tie meer zal zijnverder niets. Maar de leiding van de S. D. A. P. kan ook nu klaren wijn gaan schenken, consequent gaan worden in haar program van parlementaire, evolutio naire actie. En, als dat gebeurt, dan zullen wij, de tegenstanders van de S. D. A. P., beter dan tot nu toe we ten, wat wij aan de S. D. A. P. heb ben. En dan zal zij zelf in de politieke verhoudingen een rechter figuur ma ken. De pers van de S. D. A. P. zet nu reeds haar stem zoo ver mogelijk uit, om de le zers er van te doordringen, dat de door ons op de eerste plaats geopperde veron derstelling juist isdat er in de politiek der S. D. A. P. niets veranderd zal wor den! Het „Volk" schreef Woensdag al met vette letters boven een pers-overzicht be treffende het Paasch-congres „Vergeefsche hoop (bedoeld is: der niet- socialistische pers Red. „L. Crt.") op koersverandering." Maar ook, i n d i e n de S. D. A. P. wer kelijk van koers zou gaan veranderen, waarnaar in onze tweede veronderstelling wordt gewezen, ook dkn zou er tusschen deze partij en onze beginselen nog een b e- ginsel-klove zijn. Om verschillende redenen. Wij behoeven alleen te wijzen op het feit, dat de S. D. A. P. in haar poli tiek den Godsdienst buiten beschouwing laat, zoo zij dezen niet bestrijdt; geen vas te beginselen van zedenleer erkent. Doch nogmaals de „gezuiverde" S. D. A. P. zal hoogstwaarschijnlijk niet haar koers wijzigen, niet van ka-Takter veranderen. EERSTE KAMER. Na aanneming van eenige kleine wets ontwerpen is de begrooting van buiten- landeche zaken aan de orde. Het was België, dat in het middenpunt der besprekingen stond over de begroo ting van Buitenlandsche Zaken. Men kon dit verwachten na de duidelijke bewoordin gen in de schriftelijke stukken en er waren dan ook voldoende belangstellenden op de gereserveerde tribune. Wij zagen er den gezant van België. Vooral de heer de Savornin Loh- m a n (Chr.-Hist.) heeft den geestverwanten Minister zeer scherp aangevallen. De Minister zelf is nog niet aan het woord gekomen. KONINKLIJKE BESLUITEN. Notariaat Bij Kon. besl. i® benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zutphen, tot standplaats Apeldoorn, J. G. A. Kuhlmann, candidaat-notaris te 's-Gravenhage. Burgemeesters. Bij Kon. besl. is benoemd tot burgemees ter der gemeente Kruiningen B. C. de Mul; tot burgemeester der gemeente Baexem P. M. J. S. Cremers; i® aan D. Laan op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Sohellinkhout en aan E. G. Braak, als burgemeester der gemeen te Scheemda. SCHADELOOSSTELLING KAMERLEDEN. Vrijwillig met 4 pCt verminderd. In „De Morgen" deelt het Tweede Ka merlid, de heer Max van Poll, mede, dat een zéér groot aantal Kamerleden (met uit zondering van een bepaalde fractie) den Minister van Financiën hebben te kermen gegeven, dat zij hun, door de Grondwet vastgestelde en dus voor korting door de Regeering niet in aanmerking komende schadeloosstelling, met ingang van den zelfden datum waarop de ambtelijke sala rissen met gemiddeld 3 pCt. worden ver minderd, wenschen verminderd te zien met 4 pCt. De fractie die niet mee doet, is de S. D. A. P. Er zijn intusschen nog enkele andere Kamerleden, die ook niet aan deze vrijwil lige korting meedoen. DE WINKELSLUITING. De volkswinkeltjes bedreigd. Vele zakenlieden in de put? Aan den minister van arbeid, handel en nijverheid is het volgende telegram gezon den: Het bestuur van de Nederlandsche ver- eendging van suikerwerk- en chocoladefa brikanten doet een dringend beroep op Uwe Excellentie om de wet op de winkel sluiting niet in werking te doen treden, speciaal wat betreft de voedings- en ge notmiddelenzaken, die door de nieuwe wet het meest getroffen worden. Het bestuur betreurt, dat in deze hui dige crisis, die vooral in 1932 veel scher pere vormen heeft aangenomen, een wet in werking treedt, die zal leiden tot de alge- heele economische ontwrichting van den winkelstand, speciaal in de volksbuurten, waar vele winkeliers een bestaan vinden. Inkrimping van de verkooptijden i® vooral in dezen tijd een zeer gevaarlijk experi ment, waardoor de credietverleening van de industrie aan den winkelstand in groot gevaar komt. Reeds nu is de toestand zeer ernstig. De inwerkingtreding van de wet op de winkelsluiting zal den toestand in belangrijke mate verergeren, zoodat de nadeelen, voortvloeiende uit deze wet, weer naar de industrie afvloeien, HET TWENTSCHE TEXTIEL- CONFLICT. Overeenstemming tusschen werk geversorganisaties en St Lan> bertus en Unitas. Op 29 en 30 Maart zijn te Arnhem, onder leiding van den heer A. C. de Bruyn, voor zitter van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, de onderhandelingen over het Twentsche Textielconflict voortgezet, wel ke onder leiding van burgemeester Edo Bergsma een aanvang genomen hadden, maar gestrand waren door de houding van den modernen textielarbeidersbond )rDe Eendracht". Het R'. K. Werkliedenverbond, het Chris telijk Nationaal Vakverbond, de textielar beidersbond St. Lambertus en de textiel- arbeidersorganisatie Unitas, benevens de Enschedesche- en Twentsch-Geldersche fabrikanten vereenigingen waren vertegen woordigd. Zij kwamen tot een overeenkomst gebaseerd op den brief der fabrikanten van 18 Februari, welke indertijd gepubliceerd is. De leden der bovengenoemde organisa ties zullen het werk hervatten tegen loo- nen, waarop voorloopig alleen de verla ging van vijf procent, welke op 16 Novem ber 1931 werd aanvaard, is toegepast. Zes weken na beëindiging van het conflict zal een tweede verlaging van vijf procent in werking treden. Deze verlaging zal echter niet toegepast worden op kostwinners in uurloon, welke voor de eerste verlaging een loon van f 18 of minder hadden terwijl zij wier loon toen tusschen f 1820 bedroeg een tweeden aftrek zullen krijgen, die naar evenredigheid van het vroegere loon tus schen nul of vijf procent ligt. Deze limieten van 18 en 29 gulden gelden voor de kost winners, werkzaam in de gemeenten En schedé, Lonneker, Hengelo, Almelo en Bor ne; voor de arbeiders in andere gemeenten zijn zij f 2.lager. De arbitrage over het loon der geratio naliseerde wevers bij Jannink, zooals die in de afgebroken onderhandelingen afge zet was, gaat door, onder voorwaarde dat het conflict op een behoorlijke wijze tot een oplossing komt. Weliswaar waren zoowel de firma G. Jannink en Zonen zelf, als de andere leden van de betrokken werkge- versvereenigingen principieel tegenstander van arbitrage in loonconflioten, maar waar het hier een arbitrage betreft van zuiver incidenteel karakter, zijn zij bereid om ter wille van het algemeen belang en den vrede in de industrie, aan deze arbitrage mede te werken. Verder hebben partijen een regeling ge maakt, waardoor in den vervolge het on derling contact verbeterd zal worden. BLOEMBOLLEN EN CONTINGENTEERING VAN DEENSCH VLEESCH. De groepen Bloembollen, bloemisterij en boomkweekerij uit den Nederlandschen Tuinbouwraad hebben aan den Minister van Binnenlandsohe Zaken en Landbouw een telegram gezonden, waarin adhaesie betuigd wordt met het adres van den Bon den van Bloembollenhandelaren, Planten- handelaren en den Aalsmeerschen Tuin- bouwbond en dringend verzocht wordt re kening te houden met de exportbelangen ten aanzien van de vaststelling van een nieuwen termijn van het contingent Deensch vleesch. Sportvelden te Heemstede. B. en W. van Heemstede stellen den gemeenteraad voor, hun een crediet van 58.000 te verleenen voor den bouw van vier staantribunes, twee zittribune? en een overdekte tribune met kleedkamer voor de nieuwe sportterreinen in deze gemeente. Zij vragen verder machtiging, met ingang van 1 September aan de Ra cing Club Haarlem te verhuren voor een tijdvak van vijf jaar, met vijf optiejaren, een hoofdveld met drie bijvelden met een opervlakte van ongeveer 4 H.A., tegen een jaarlijkschen huurprijs gelijk aan 50 pet. van de netto recette van de compe titiewedstrijden, waaronder ook begrepen zijn kampioenswedstrijden, promotie- en degradatiewedstrijden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Woelingen in Noord-Bohemen. (2e blad). Het wonder van den H. Doorn te Andria. (2e blad). Vliegramp in de woestijn. (Luchtvaart 2e blad). BINNENLAND. Het textielconflict in Twente in een nieuw stadium; overeenstemming tusschen fabrikanten de arbeidersorganisaties „Uni tas" en „St. Lambertus" (1ste blad). Bij een brand te Zuid Beijerland werden de Ned. Herv. Kerk en drie woningen door het vuur verwoest (Gem. Berichten, 3de blad). Nadere berichten over de ontdekking van het valsche munterscomplot te Rot terdam. (Gem. Berichten, 3de blad). Hotel te Dieverbrug afgebrand. (Laatste Berichten). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Nederiandsch proefelftal te Rotter dam door Sparta (Praag) met 53 gesla gen. (2de blad). HET STADHUIS-VRAAGSTUK. Het Stadhuie-vraagstuk. Wij kunnen nóg niets mededeelen omtrent een verder stadium van dit vraagstuk, omtrent een nieuwe phase, waarin het zou verkeeren. Nóg niets; wel verluidt, dat we nü spoe dig iets naders zullen vernemen. „Eindelijk" zullen de eventueel nog be langstellende lezers verzuchten, of, waar schijnlijk juister gezegd: oonstateeren. „Waarom duurt 't toch zoo lang, voordat we weer een stap verder komen?" Op deze vraag kunnen wij met den beste^ wil ter wereld geen antwoord ge ven! Wij kunnen de oorzaken van den lang zamen gang van zaken niet vaststel len, zelfs niet veronderstellen. Wij willen hiér even den stand, waarin het vraagstuk zich nu bevindt, in de her innering roepen. De gemeenteraad heeft besloten, dat le aan meerdere architecten een op dracht zal worden gegeven, om 2e een plan te maken voor een stadhuis met den ouden gevel, 3e op de oude plaats, de Breestraat. En nu wacht de gemeenteraad al maan- dcn-lang op een voorstel, een advies van B. en W., wat zal inhouden: le aanwijzing van bepaalde architecten, 2e nadere aanduiding van de plaats, waar het stadhuis zal moeten worden ge bouwd. (Er bestond, indertijd meeningsver- schil in den Raad over de vraag, of moet aangewezen blijven de terreinoppervlakte van het reeds ingediende plan-Dudok of een grooter terrein); 3e eventueel nadere concrete bepa lingen, waaraan de architecten zich zullen moeten houden, welke bepalingen natuur lijk moeten blijven binnen het kader vau wat de Raad reeds heeft besloten. Als de Raad van meening is en dat schijnt inderdaad zoo te zijn dat di> voorstel of advies van B. en W. te Lang/ uitblijft, kan hij dan niet een besluit ne men; moet hij blijven wachten? Deze vraag werd ons onlangs gesteld. Natuurlijk, de Raad is volkomen be voegd, om een besluit te nemen, zonder dat hem een desbetreffend voorstel of ad vies van B. en W. is voorgelegd. Maar 't is in gemeenteraden geen gewoonte, om belangrijke aangelegenheden te onttrek ken aan de adviseerende leiding van B. en W. En dat de Leidsclie Gemeenteraad zulks in dit geval met heeft gedaan, zal niemand verwonderen. Zóóurgent is het Stadhuis-vraagstuk niet! Indien niet de ruïne op de Bree straat het oog ergerde, dan zouden wij mis schien het gemis van een stadhuis niet meer gevoelen! Er zijn misschien volbloed Leidenaars, met heel veel liefde voor hun stad, die zijn gaan twijfelen aan de nood zakelijkheid van een stadhuis.... Maar ten 9lotte zullen wij toch niet zonder stadhuis willen blijven. En, om dan de oplos-sing van het Stad huis-vraagstuk op de lange baan te schuiven, is o.i. niet ge motiveerd en niet te verdedigen. Daarom hopen we, dat het gerucht, waar op wij reeds wezen, waar is, dat n.l. nil spoedig het Stadhuis-vraagstuk een stap verder ter oplossing zal worden gebracht 1 in de door ons aangeduide richting.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1