23ste Jaargang ZATERDAG 26 MAART 1932 No. 7161 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN PAASCH- OVERWEGING 1932. PRESBURG BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2 60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Ressurexi et adhuc tecum sum Ik ben verrezen en Ik ben nog steeds bij u. Als een lente vol beloften van nieuw- leven na dood-kille winter komt ieder jaar ;na ingetogen vastentijd en het droef her denken van Christus' lijden het Paasch- feest. Het paarsoh in de somberte van de Goede Week moet plaats maken voor de glinstering van wit en licht op Paaschdag. Ieder jaar herdenkt de geloovige chris ten het blij gebeuren van die eerste Paaschmorgen toen door de glorie-rijke verrijzenis van Christus aan de wereld werd bewezen, dat Hij door Zijn dood het leven had weergegeven, dat de aan net kruis schijnbaar Overwonnene de Overwin naar was, dat de schandedood aan het kruis overstraald zou blijven door het glo rie-licht van de verrijzenis. Dit was de voltooiing van- het verlos singswerk, de apotheose van Gods liefde en barmhartigheid. Is 't dan wonder, dat in de Mis van Paasch-Zaterdag de jubel losbreekt in t „Gloria in excelsis" en uitgezongen wordt in een herhaald alleluja-lofzang: „omdat de Heer goed is en Zijn barmhartigheid zonder einde" 2). „De mensohheid is ver lost", dat zingen de klokken over de ste den en het land. Maar neen, 't schijnt wel of dit jaar die helleblijheid onmogelijk is. Het lied van vreugde klinkt, maar ik mis de triomfgeest der overwinning. Het licht van Paschen wordt verduisterd door een naargeestige mist van aardsche zorgen. Wat zijn wij toch „klein-geloovig". Luis ter naar het woord van Christus. „Ressu rexi" Ik ben verrezen. En gij, mensch, gij zijt vrij van duivels-boei en satans-macht. Waarom twijfelt gij aan mijn macht. Ik bén verrézen. Ik ben machtiger dan alles. Ik heersch en regeer. Neen, Ik ben niet overwonnen. Ik ben niet van u weggeno men door den dood. „ik leef!" et adhuc tecum sum „en ik ben nog bij u". Wat zijn wij toch klein-geloovig, om al zoo gauw de moed te verliezen. Luisteren wij naar de paaschklokken, en kunnen wij er niet in hooren het overwinningslied, kun nen ze ons niet brengen tot echte groote blijheid en onvermengde feest-vreugde, wy mogen toch het Paasch-licht niet laten on dergaan in de somberte van onze zorgen. Hoor, hoor die klokken zingen: „Moed en vertrouwen moed en vertrouwen vertrouwen en moed". Want „lk ben ver rezen en lk ben nog steeds bij u". Onze zorg mag nooit door gebrek aan vertrouwen overgaan tot het verlies van onze Hoop, die onwrikbaar steunen moet op ons Geloof en Gods Liefde. Wij moeten als mannen in de moeilijkheden van ons leven door moedig volhouden de overwin ning verkrijgen. Neen, de moed en het ver trouwen zuLen wij nooit verliezen, indien wij zorgen dat „de Verrezen Christus steeds nog bij ons is". En Christus zal den mensch niet verlaten, indien wij Christus niet ver stoeten. Zelfs zal Christus den mensch niet verlaten, hoe velen zich ook van Hem afkeeren, wanoeer wij maar de bede der Emmaüsgangers herhalen: „Heer blijf bij on9 want het wordt avond". Klein-geloovige mensch, deze paasch- overweging moet ook voor u dezen paasch dag maken tot een feest van Hope, tot een feest van opstanding uit uw droeve moede loosheid. Dit Paschen moet ook u brengen tot een nieuw en heerlijker leven. WaDt „Christus de onschuldige heeft ons zon- „daars verzoend met den Vader en als wij Hedenochtend te 5 uur is Z. H. Excel! Mgr. Laurentius Josephus Anbonius Huber- tus Schrijnen, bisschop van Roermond, in den ouderdom van 70 jaar zacht en kalm overleden. Mgr. Schrijnen, wiens gezondheidstoe stand reeds geruimen tijd reden tot be zorgdheid gaf, had gisteren nog zijn dage- lijksche werkzaamheden verricht. In don loop van den nacht is zijn toestand echter veel slechter geworden en tegen den och tend- is de patiënt zonder doodstrijd inge slapen. Juist een week geleden is zijn opvolger mgr. J. H. G. Lemmens tot bisschop-coad jutor geconsacreerd. Een gedeelte van deze plechtigheid werd nog door mgr. Schrijnen bijgewoond. Mgr. Schrijnen werd geboren te Venlo op 30 Juni van het jaar 1861. In October 1881 begon hij zijn theologische studies aau het Groot Seminarie te Roermond en op 21 Maart 1885 werd hij door mgr. Paredis priester gewijd. Op 3 April van het zelfde jaar werd de jonge priester benoemd tot leéraar aan het bisschoppelijk college te Roermond, in welk college hij 24 jaar van zijn leven heeft doorgebracht. Op 30 Aug. 1909 werd mgr. Schrijnen be noemd tot directeur van de bekende onder wijsinrichting te Rolduc, waar hij tot einde Maart 1914 bleef. Op 28 Maart 1914 n.l. volgde hij mgr. J. H. Drehmans op als bisschop van Roer mond. LOOPT U MOEILIJK? GA NAAR DONKERSTEEG HET LEED IS GELEDEN! Op 13 Mei van datzelfde jaar werd hij door den aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. v. cL Wetering, tot bisschop geconsa creerd. De overledene was huisprelaat van Z. H den Paus, assistent bisschop bij den Pause-' lijken Troon, Roineinsch graaf, ridder in de orde van den Neder 1. Leeuw, officier in de orde van Oranje Nassau en begiftigd met de Ster van het Hongaarsche Roode Kruis. De ter aarde bestelling zal plaats hebben op Woensdag 30 Maart Mgr. Schrijnen was een man van bemin- nelijken eenvoud en voorname levenswijze. Hij was een goede vader en vriend voor ztju diocesanen, zijn priesters en leeken, allen helpend en steunend, leidend en richtend gemakkelijk andeier fouten en tekort komingen vergevend, streng ascetisch voor zichzelf. In zeer moeielijke jaren heeft hij be stierd het diocees Roermond, dat van een bijna uitsluitend katholieke provincie Lim burg is omgegroeid, in de mijnstreek en elders, tot een gewest met gemengde be volking. Met groote ijver en wijsheid heeft mgr. Schrijnen er naar gestreefd om het katholiek geloof in de provincie Limburg te bewaren, daarbij wetende te kiezen vele helpers en werkers op de juiste plaatsen en op den juisten tijd. De nagedachtenis van mgr. Schrijnen zal in hooge eere blijven, ook buiten het Lim- burgsohe diocees. Over: nationale eendracht I 't Is de plicht van ons allen, om, bij alle feitelijk verschil in beginsel en op vatting. te streven naar een zoo groot mo gelijke eendracht. Maar er zijn, helaas, heel veel menschen, die. zulk een eendracht alleen zien en be staanbaar achten, indienanderen handelen, zooals z ij wenschen Men treft in aile kringen en op alle ter rein de hier bedoelde lieden aan. In het gezin en in het vereenigingsleven, op het terrein der nationale en der internationale politiek. Zoo komen in het orgaan van het Ned. Verbond van Nationalisten „De Nationa list" (onder hoofdredactie van prof. dr. H. P. Blok, te Oegstgeest) voortdurend men schen aan het woord, die daar propage-e- ren een nationale eendracht van een zeer liberale of vrijzinnige soort! In het laatste nummer bepleit iemand: opheffing van alle confessioneel onder wijs alleen als de direct-belangbebbenden zelf. nadat zij eerst aan het „neutraal" onderwijs hebben meebetaald, dat onder wijs gehéél bekostigen, moet het worden geduld. De „Graal-bewegine op straat" be schouwt de schrijver van datzelfde artikel een exces, dat tegen het streven naar na tionale eendracht ingaat. En na dit alles verklaard en betoogd te hebben, ondertee kent hij.... Katholiek nationalist! Wij hebben den hoofdredacteur van „De Nationalist" al 'ns lastig gevallen over den inhoud van een artikel, dat deze toen heel ongepast heeft gevonden klaarblij kelijk meent prof Blok, dat hij als hoofd redacteur geen verantwoording draagt voor wat anderen in zijn blad schrijven, ook zelfs al onderteekenen deze niet met hun naam. Maar wij wagen het er toch weer op, om af te keuren, dat hij in zijn blad de Katho lieken laat bestrijden en aanvallen door iemand, die zich Katholiek noemt, maar zich schuil houdt. Of kan deze misschien zijn naam niet noemen, omdat hij zich al leen maar Katholieknoemt? Dan is deze striid-methode nóg minder toelaatbaar in het belang der ware nationale een dracht „voor het graf staan van den levenden „Christus, dan mogen wij niet denken aan „de droeiheid van den dood, maar alleen „aan de glorie van Hem, die verrezen is, „en omdat wij weten dat Christus waarlijk „van den dood is verrezen omdat Hij triom fantelijk uit Zijn graf is opgestaan, roe- „pen wij Hem toe „tu nobis, victor Rex" „Gij zijt voor ons de Koning Overwinnaar „miserere" ontferm U over ons". 3) Deze bede om hulp en erbarming moet zijn een vertrouwvolle bede. Luister naar de klokken, die met hun dreunende klanken u willen overtuigen: heb moed en vertrouwen heb vertrouwen en moed. Want Christus is verrezen en is nog steeds bij u. fr. G. D. O.F.M. 1) Introïtus v. d. H. Mis op Paasch-Zon- lag. 2) Vers „Alleluja" op Paasch-Zaterdag. 3) Sequentia, Paasch-Zondag. DE K. R. 0. Iedere Christen is verplicht, om op den grooten herdenkingsdag in elk jaar, den Goeden Vrijdag op bijzondere wijze zich in te denken in de ontzaglijke werkelijkheid van Christus' sterfdag En dankbaar mag daarom worden ge constateerd, dat de K. R. O. daartoe gis teren op voortreffelijke wijze heeft mede gewerkt. Misschien heeft de middag-uitzending de Kruisweg-oefening op de H. Landstich ting velen wat vreemd aangedaan, om dat wij niet gewoon zijn, het passie-ver haal te hooren zingen in de Nederlandsche taal de totaal-indruk was inderdaad stichtend. Gesticht heeft ook de uitzendong, gis teravond, welke bedoelde een zwakke weergave te zijn van het passie-spel in Oberammergau. Eén aanmerking willen wij ons hier veroorloovenn.l. dat enkele spelers een zekere Joodsche uitspraak in hun declamatie legden. De voordracht had van haar aesthetische waarde en religieuse strekking niets verloren integendeel als dit niet ware geschied. IN ELK KATHOLIEK GEZIN Het Katholieke Dagblad! VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Strubbelingen te Sjanghai. China acht Japan's voorwaarden onaannemelijk. (3de blad). Martelaarschap van een Chineesch priester. (3de blad). Blijkens commisie rapport is de toestand van het Zweedsche Kreuger-concern on houdbaar. (Fin. en Economie, 3de blad). BINNENLAND. Overleden is Z.H.Exc. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond. (1ste blad). Groote heidebrand bij Apeldoorn (Gem. Ber., 4de blad). DE R0MEINSCHE PAASCHKLOKKEN LUIDEN. De kinderen weten het wel. Als met Paasch-Zaterdag de klokken weer beginnen te luiden na eenigen tijd van droef stil zwijgen. zijn zij teruggekeerd uit Rome. On Pa«sch-Zaterdacr vlieden zii door de lucht, gedragen door de aether golven van heid, de stad van den Paus, naar stad en dorp, van toren tot toren. Op dezen Paasch-Zaterdag vloven de Romeinsche klokken werkelijk door de lucht, gedragen door de ether-golven van het Vaticaansche radio-station. Gewoonlijk is de Vaticaansche zender voor de gewone omroen-ootvang-toestellen iriet hoorbaar, doch vandaag relayeerde de K.R.O. de Va ticaansche uitzending. Eerst werd om 9 50 de Paasch-mis uitge zonden, welke wel te hooren was, maar niet mooi overkwam wegens bij-geruisch. Daarna luidden de Romeinsche klokken en opeens was Paschen in het land. DE K. R. O. EN DE HAYDN.HERDENKING. In verband met de herdenking van het feit, dat Josef Haydn 200 jaar geleden werd geboren, heeft ook de K. R. een aantal uitvoeringen ingericht, waarin werk van den grooten Oostenrijkscheu toondichter tot uitvoering komt Zoo zal op Dinsdagavond, 29 Maart te 8.00 uur oen Concert plaats hebben van het veisterkt K. R. O.-Orkest onder leiding van Johan Gerritsen en met medewerking van: Ankie van Wickevoort Croinmelin en Louis van Tulder. Tot uitvoering komen o.a. een aantal vocale fragmenten uit het orato rium „Die JahresLeiten", benevens het octet voor blaasinstrumenten en Sympho nic 88 in G-dur. Willy Francois, klavier, Louis Somer, viool en Marinus van 't Woud, cello, spelen Haydn's eersto klavier-trio. Willy d'Ablaing, muzikaal adviseur vau den K. R. O., zal het concert inleiden. Dinsdag, 5 April relayeert de K. R. O. met Weenen voor de uitzending van het oratorium „Die Schöpfung", onder leiding van Prof. Robert Heger. Behalve solisten van groote vermaardheid als Ria Ginster, Juiius Patzak en Ludwig Weber, werken mede het koor van de Gesellschaft der Mu- sikfreunde en het Weensch Philharmonisch Orkest. Zondag, 17 April zullen tusschen 12.30 en 2.30 uru Dr. Willem Mengelberg en het Concertgebouw-Strijkkwartet, beslaande uit de heeren: Louis Zimmerman, le viool, Johan Herbsohleb, 2e viool, Frédéric De- nayer, alt en Manx Loevensohn, cello, voor de K. R. O.-microfoon komen. Dr. Willem Mengelberg zal over Haydn spreken, terwijl het Concertgebouw-Strijk kwartet werken van dezen componist zal uitvoeren. EEN DRAADLOOS TELEFOON- GESPREK OM DEN HALVEN AARDBOL. Uit Norddeich meldt V. D.: Het Duitsohe radiostation Norddeich, heeft heden eeni- ge interessante proefnemingen op het ge bied der draadlooze telefonie gedaan. Na dat men draadloos contact had gekregen met het Lloyd stoomschip „Europa", dat zich ten Westen van het Engelsche Ka naal in de Atlantischen Oceaan bevond, verbond men de „Europa" over Norddeich met Nauen, waar men een draadlooze ver binding tot stand bracht niet Bangkok, zoo dat er een gesprek over ongeveer den hal ven omtrek van den aardbol tot stand kwam. Een officier van de „Europa" sprak een vol uur met een Chineesoh ambtenaar te Bangkok. Het gesprek werd gedeeltelijk ïd het Duitsch, gedeeltelijk in het Engelsch gevoerd en was zeer duidelijk te ver-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1