RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW KERKNIEUWS UIT DE OMGEVLNG UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 25 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 ENGELAND ENGELAND EN INDIE. Een verklaring van Minister Hoare. Voordat het parlement gisteren op Paaschreces ging, heeft in het Britsche La gerhuis de "minister voor Indië, sir Samuel Hoare, een belangrijke verklaring afgelegd over den polilieken toestand in Britscn- Indië. Hij bracht in herinnering, dat in Decem ber j.l. het Lagerhuis een verklaring, die de eerste minister aan het einde van de Ronde-Tafel conferentie had afgelegd, heeft goedgekeurd en derhalve als zijn eigen politiek aanvaard. Deze politiek heeft de regeering ten uitvoer gebracht. De eerste stap der regeering was, in In dië zelf verdere inlichtingen in te winnen aangaande een aantal vraagstukken, die der Ronde Tafel conferentie onopgelost waren gebleven. De regeering benoemde tot dat doel drie oommissies, voornamelijk uit leden van het parlement samengeste'd, en deze commissies hebben sinds hun aan komst in Indië, begin van dit jaar, onaf gebroken gewerkt en de minister bracht hulde aan hun -onvermoeid pogen, om in eenige maanden een werk tot stand te brengen, dat normaal eenige jaren zou heb ben geduurd. Wij zetten met kracht het werk voort dat wij terhand genomen hebben en wij zijn absoluut niet van plan, ons van den weg te laten afleiden door bedreigingen, vrees of plotseling alarm. Wij beseffen de enorme moeilijkheden, die wij op onzen weg vin den, maar niet wij hebben deze moeilijkhe den geschapen, om den vooruitgang tegen te gaan. Zij zijn helaas onafscheidelijk ver bonden aan den huidigen toestand in Ln- dië zelf. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. STEEDS MEER DOOOEN IN CYCLOON-GEBIED. Vrees voor epidemieën. Uit Montgomery (Alabama) wordt ge meld: Nog altijd stijgt het doodental in het door den cycloon geteisterde gebied. Het aantal der om het leven gekomen bedraagt thans reeds 358 en telkens opnieuw ontr dekken de reddingsbrigades, naar gelang zij in afgelegener plaatsen doordringen, nieuwe lijken. Bovendien zijn vele zwaar gewonden, die men naar de ziekenhuizen had overgebracht, intusschen bezweken. Het gevaar, dat onder de gewonden be smettelijke ziekten zullen uitbreken is groot. NEGEN DAKLOOZEN IN ESTLAND OMGEKOMEN. Bij brand in een schuur. In een Bchuur te Reval, waarin dakloo- zen een onderkomen hadden gezocht, brak gisteravond brand uit, met het gevolg, dat de schuur in een ommezien van tijd geheel in asch was gelegd. Tot dusver heeft men.de lijken van negen in de vlammen omgekomen personen kun nen bergen. De mogelijkheid besetaat ech ter, dat onder de puinhoopen nog meer slachtoffers bedolven liggen. DRIE TOERISTEN DOODGEVROREN. Drama in de Oostenrijksche Alpen. In het gbied van den Grossglockner (den op drie na hoogsten berg der Oostenrijk sche Alpen, gelegen op de grens van Tirol en Karinthië) heeft men tusschen het z.g. Riffeltor en de Oberwalder Hütte de lijken gevonden van twee mannen en een dame, die tijdens een sneeuwjacht en dichten mist waren verdwaald en doodgevroren. Een vierde deelnemer aan den tocht gaf nog teekenen van leven. Men bracht hem naar de Oberwalder Hutte, vanwaar hij naar een ziekenhuis te Innsbruck zal wor den getransporteerd. Tot dusver heeft men nog slechts een der dooden kunnen identificeeren hij bleek uit de omgeving van Munchen afkomstig te zijn. Ook de overigen zijn waarschijn lijk Duitschers. DERTIEN BOERENHOFSTEDEN DOOR BRAND VERWOEST. Een bedelaar de aanstichter? In de gemeente Volica zijn 13 boerenhof steden met den geheelen inventaris door brand vernield, een deel van de levende have is in de vlammen omgekomen en ongeveer 70 personen zijn dakloos gewor den. Een bedelaar, die er van verdacht wordt, den brand uit wraak te hebben ge sticht wordt door de gendarmes gezocht. KLEINE BRAND IN HET VATICAAN. Nog tijdig gebluschL Men schrijft uit Rome d.d. 22 dezer aan de „Msbd.": Gistermorgen brak in het Vaticaan een kleine brand uit. Op den z.g. ..cortile del Triangolo" nabij bet Vaticaansche telegraafkantoor, was een stapel oud papier en andere afval in brand geraakt. De aanwezige arbeiders en employe's slaagden er spoedig in den brand te bhisschen, zoodat de brandweer niet be hoefde uit te rukken. STUDENTEN-ONLUSTEN IN ROEMENIE. Synagoge te Jassy verwoest Te Jassy hebben ernstige botsingen tus schen de studenten en de politie plaats gehad. Door studenten, die lid waren van de rechtsradicale „IJzeren Garde" was 'n pro- testmeting belegd tegen het optreden der politie ter gelegenheid van de studen tendemonstraties te Bokarest. Het kwam tot botsingen met de politie, waarbij tal rijke agenten en studenten werden gewond. De studenten trokken naar de synagoge, die geheel door hen werd verwoest, waar na zij in de hoofdstraat der stad de ven sterruiten verbrijzelden. Gendarmes met de bajonet op het ge weer snelden achter de demonstranten aan en bij de studentensociëteit kwam het op nieuw tot botsingen. Het tehuis werd daarop door soldaten omsingeld. In de stad heerscht hevige opwinding. Voortdurend ziet men patrouilles door de straten trekken. De universiteit is gesloten. Het Roemeensche kabinet is bijeen ge komen ter beraadslaging over de maat regelen, die genomen moeten worden, om nieuwe onlusten te voorkomen. EEN ZONDERLINGE MAN GEARRESTEERD. In de Vaticaansche basiliek. Mien schrijft uit Rome d.d. 22 dezer aan de „Msbd.": In de Vaticaansche basiliek werd giste ren een man gearresteerd, die door zijn zonderling gedrag al heel spoedig de aan dacht trok van de daar dientsdoende wacht. Do man wierp namelijk eerst zijn hoed en daarna een aantal geldstukkon tegen het beeld van St. Petrus, wat de veront waardiging wekte der voor het beeld bid dende geloovigen. De man werd naar de Vaticaansche gevangenissen op de „piazza Santa Marta" vervoerd en door den rech ter van instructie aan een verhoor onder worpen. Hij is dertig jaar oud en woont in een volksherberg in de wijk San Lorenzo. DE ROOFOVERVAL TE SCHIPLUIDEN. Gisterenmiddag heeft de rechtbank de behandeling van bovengenoemde zaak voortgezet. Tegen den derden verdachte, kellner D. uit Rotterdam, is wegens medeplichtigheid en heling twaalf jaar gevangenisstraf ge- eischfc. Tegen den vierde verd., mej. B., i» we gens heling en medeplichtigheid twee jaar gevangenisstrat geéischt. Tegen de vierde verd., mej. B., is we- uitlokkeu van misdrijf twee jaar gevange nisstraf geéischt, evenals tegen den zesden verdachten. MOLENAAR-OVERTREDER DER TARWEWET. Dagvaarding door den Haar- lerr.merrr.eerschen kanton rechter nietig verklaard. Voor het kantongerecht te Haarlemmer meer heeft terechtgestaan een 63-jange molenaar te Vijfhuizen wegens overtreding van de Tarwe-wet. Hij zou n.l. een hoeveel heid tarwebloem in voorraad hebben ge had, welke niet was vermengd met 22 pet. ïnüeemsche gemalen tarwe. Als getuige werd gehoord een controleur van de Tar we-wet te den Haag, die de overtreding had geconstateerd door vergelijking vau de hoeveelheden inheeinsche en uitheeui- sche tarwe, welke ingeschreven waren op het register van den molenaar. De ambtenaar van het O. M. zeide, dat het voor den controleur ondoenlijk was feiten te constateeren. Zij moeten afgaan op de registers en daaruit hun conclusies trekken. Daar voort» het Departement van Ju stitie had \erzuimd, den ambtenaar van het O. M. in kennis te stellen met de wijzi ging van de Tarwe-wet in September j.s waarbij het percentage mhecmsche tarwe van twintig op twee-en-twintig en een haif procent was uitgebracht, was een foutieve dagvaarding uitgebracht. De ambtenaar van het O. M. vroeg derhalve nietigverkla ring van deze dagvaarding, waarbij de kan tonrechter zich aansloot. RIJKSTUINBOUWSCHOOL TE LISSE. Geslaagd zijn voor het eind-examen: W. L. Biesheuvel, Spaarndam, met aan- teekening voor Engelsoh- Duitsch, Fransch, Zweedsoh. Stenografie, Machineschrijven; J. K. C. Dix, Heemstede; B. Korsten, te Heemstede, met aant. voor Duitsch en Ma chineschrijven. P. N. van Eeden, Noord- wijk-Binnen, met aant. voor Engelsch, Ste nografie en Machineschrijven; W. van Marie, Rot'erdam, met aant. voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch. Machineschrij ven; Wietse Montagne, Lisse, met aant. voor Engelsoh, Duitsch, Fransch, Zweedsch Stenografie en Machineschrijven; C. H. W Pieper, Castricum, met aant. voor Engelsch Duitsch, Fransoh, Zweedsch, Stenografie er. Machineschrijven; H. A. Poen, Haarlem, met aant. voor Zweedsch en Stenografie; A. P. Preenen, Hillegcrrr met aant. voor Engelsch- Duits oh, Fransch, Machineschrij ven; D. F. Ruijter, Bloemendaal, met aant. voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch en Machineschrijven; C. S. M Verdegaal,- Voorhout, met aant. voor Duitsch, Zweedsch en Machineschrijven. Overgangsexamens. Van klasse I naar k.asse II. Onvoorwaardelijk geslaagd zijn: F. J. C. van Aken, Lisse: P. A. Ie Clercq, J. v. d. Kamp, Sassenheim; J. G. Faase, Noordwirk; D. Jongejan, G. Slot, Hoofd dorp; C. M Roozen, Heemstede; J. Scheepstra, W. Freijmuth, Bloemendaal; F. C Velt erna, P. v. d. Most van Spijk, te LeidenP. v. Tol, Abbenes; F. A. Vlag, Voorscholen. Voorwaardelijk geslaagd zijn (met her examen in één of meer vakken) H. J. v. d. Jagt, Hillegom. Niet bevorderd werden 2 leerlingen. Van klasse II naar klasse III: Onvoor waardelijk ceslaaed zijn: J. de Bruin, Voor schoten; W. Ie Grand. W. v. Zonneveld, Sassenheim; J. W. de Haas, H. G. Hvlke- ma, C. van Zijverden, Hillegom; Willem Montagne. Lisse; Th. Sabelis, Santpoort. Voorwaardelijk geslaagd zijn (met herexa mens in één of meer vakken): W. J. H. Verhoeven. Utrecht. Niet bevorderd werden twee leerlingen. Vakleerlingen. Van klasse II naar klasse III: J. H. Waveren, Hillegom. DE MAR IA-CONGREGATIES. De uitbreiding over 1931. Naar het „Directeuren-tijdschrift der Ma- ria-Congregatiea" in een statistiek mede deelt zijn alleen in 1931 niet minder dan 109 afdeelingen der Maria-congregaties ge- agregeerd. Eigenlijk is het getal nog groo- ter, want er zijn afdeelingen bijgekomen met su'bafdeelingen voor jongens en meis jes en zelfs voor alle vier de groepen. Deze sterke vooruitgang is waarlijk een zeer verheugend feit'. Alleen het bisdom Haarlem al droeg tot vermeerdering met het getal 57 bij. Echter het aantal alleen doet het hem niet, zoodat we ook de conclusie overne men, welke bovengenoemd orgaan aan het overzicht vasthecht. „Mogen we tevreden zijnl We hopen en bidden en naar vermogen zijn we tot alle hulp en advies bereid dat vooral de geest, de ziel der M. C. moge sterk worden De eerste levensvoorwaarde daarvan is: trouw aan de grondgedachte, aan de be ginselen. De M. C. is méér dan een kerke lijke vergadering". LISSE. Geboren: Geertruida Cornelia, d. H. van der Voort en J. M. van der Lans. Cornelis Jozef, z. v. P. M. Witsenburg en G. W Weijers. Gerrit, z. v. A. Griffioen en J. van Dam. Ondertrouwd: Jacob Boerema, 28 jaar, te Lisse en Egbeidina Muler, 26 jaar, te Assen. Overleden: Pietje de Jager, 62 jaar, echtgen. van F. R. J. Knetsch. Gevestigd: G. G Spaans uit Haar lemmermeer. H. J. M. To ido uit Leiden. V e r t r o k k e nJ. H. M. de Graaf naar Amsterdam. J Langendam naar Zeist. - J. W. van Eijk en gezin naar Hillegom. - E. Flipse en gezin naar Haarlemraer- liede en Spaarnwoude. A. W. in 't Veld naar Haarlem. Chr. J. Daggers naar Onstwedde. Nog een klein half glaasje. Noem het zooals je wilt, als het maar een goede volle is. DE INBRAKEN. Geldkisten opengebroken teruggevonden. Nader hebben wij vernomen, dat, betref fende de vier inbraken, welke in den nacht van 23 op 24 Maart binnen deze gemeente hebben plaats gehad, uit het gemeentehuis een geldkist was ontvreemd, waarin de legesgelden bewaard werden. De hopgFootheid van het bedrag is mo menteel nog niet met zekerheid te zeggen. Vervolgens heeft de politie deze geld kist, a.smede de geldkist van den heer M. van Dam en het spaarbankboekje terugge vonden in een door de dieven opengebro ken schuur, alwaar de inhoud aan een na der onderzoek is onderworpen De politie doet verder nasporingen. Kinderlijkje gevonden. Gistermorgen werd de politie alhier door een schipper verwittigd van het vinden van een kinder lijkje in de Zandsloot onder deze gemeente. De Officier van Justitie werd hiervan in kennis gesteld. Dr. Verhulst uït Leiden verrichtte gistermiddag de sectie. Deze aangelegenheid wordt door de po litie eveneens onderzocht. Van een en an der is 'proces-verbaal opgemaakt SASSENHEIM. A.R.K.A. afdeeling Bloembollenstreek Te Sassenheim, in het K.S A.-gebouw, werd Woensdagavond een vergadering gehouden van de Algemeene Roomsch Katholieke Ambtenarenvereeniging afdeeling Bloem- bo lenstreek. De Voorzitter, de heer L. J. Droogh, opende de vergadering met den Chr. groet en heette de aanwezige leden welkom, waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering las. welke onveranderd wer den gearresteerd. Bij de mededeelingen deelde het Bestuur mede. dat de heeren C. J. Hubers. uit Sas senheim, L. Kockken en H. Lycklema uit Hillegom en Mej Wijsman uit Noordwijk, respectieve ijk de volgende functies in het bestuur bekleeden, t.w. Secretaris, Pen ningmeester, Vice-Voorzitter en 2e Secre taresse. Medegedeeld werd vervolgens de verhin dering van enkele leden; dat Rector Huff van het St Bernardus gesticht te Sassen heim, te kennen heeft gegeven in verband met zijn gezondheid niet in aanmerking te willen komen voor het Geestelijk Adviseurs schap dezer afdeeling. In verband hier- I mede werd besloten hiervoor in de eerste plaats aan te zoeken Kap. Westerkamp uit Sassenheim. Voorts deelde het Bestuur mede, dat zij in een volgende vergadering met een voor- I stel zullen komen om te geraken tot de I vorming van een groep Gemeente-ambtena- I ren, groep 6, zulks omdat deze vereeniging bijna uitsluitend bestaat uit gemeente ambtenaren en men anders in deze groep geen rechten als zoodanig zullen kunnen doen ge den in de groeps-vergaderingen, welke periodiek gehouden worden. Deze mededeeling van het bestuur was I de vergadering zeer welkom. j Een ingekomen schrijven van den heer Kerckhof uit Hillegom werd voor kennisge ving aangenomen. Vervolgens ging men over tot de behan- j deling van de agenda voor de eerstkomen de algemeene jaarvergadering, welke te i Eindhoven gehouden zal worden op 23 en 24 Mei a s. Hierover werd levendig van gedachte ge wisseld, vooraf betreffende de punten on dersteuningsfonds, werkloosheidsonderstou- ning en het crisisfonds, waarover versla- I gen waren uitgebracht, j Ter vermijding van inningskosfcen, werd overeenkomstig het voorstel van het Be stuur besloten op de eerste vergadering van elk kwartaal de gelegenheid open te stellen op die vergadering contributie te vo doen bij den Penningmeester. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter met den Chr. groet de vergade ring. RIJNSBURG. Tuinbouw. Met de diverse koolsoorten gaat het nog steeds zeer slecht. Vooral voor Roode, Gele en Boerenkool is haast geen vraag, en de prijzen zijn zeer slecht. Voor Roode kool, waarvan de voorraad en dus ook de aanvoer nog maar, klein is, wordt in de goede soort van 2.40—4.p. 100 betaald Gele kool staat nog lager in prijs en kan slechts van f 2.102.90 per 100 opbrengen. Boerenkool gaat voor f 0.50 0.70 per 100. doch een groot gedeelte kan de minimumprijs niet halen. Snruiten gaan iets beter van 913.per 100 KG. Voor uien nog veel animo met steeds hoogere prijzen, van f 12 6013.90 per 100 K G. Ook voor breekpeen is nog goede vraag met redelijke prijzen van ƒ0.801.20 per kist van 20 K.G. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 299. En toen begon de voetbalwedstrijd. Er zou gespeeld worden om het kampioenschap van het bosch, tusschen de kikvorschen en de veldmuizen. Het was een sterk elf tal. dat de kikvorschen in het veld brachten. Teen ze het veld betraden, waar een leger fotografen hen wilde kie ken, werd het volkslied, een geweldig gekwaak, aange heven. 300. Ook toen het elftal der veldmuizen op het terrein kwam, werden ze met groot gejuich begroet, terwijl de muzikanten het volkslied van „Piep zei de muis in het voorhuis" speelden. Natuurlijk werden ze ook gekiekt, want het zou een groote en belangrijke wedstrijd wor den. Z0ETERW0UDE. Volksbond. Door bovengenoemde ver eeniging afd Zoeterwoude dorp, werd Maandagavond de laatste cursusavond van dezen winter gehouden en waar als spreker optrad de districtsbestuurder, de heer J. W. v. d. Akker. Door afwezigheid van den voorzitter, die verhinderd was, nam de heer van den Akker de 'eiding en opende de ver gadering met gebed, waarna hij allen har telijk welkom heette in het bijzonder den Geestel. Adviseur, daarbij den wensch uit sprekende, dat deze avond mag bijdragen tot de ontwikkeling van den arbeider. Spr. verzocht den secretaris de notulen van de vorige vergadering voor te lezen, welke on veranderd worden vastgesteld. Bij punt 3 kwam een schriiven ter tafel van het R K. Werkliedenverbond, die het ieder lid tot zijn plicht rekent, om de sta kende Textielarbeiders in Twente te steu nen, waarop de voorzitter voorstelde om steunbonnen voor dit doel te verkoopen, waarna een der leden voorstelde, om aan de kerk te collecteeren. Het bestuur gaf te kennen, hier we! wat voor te voelen en zou spoedig hierin een beslissing nemen. Vervolgens een schrijven van het Centr. Bestuur, dat er met Juni een Centr. Raads vergadering zal worden gehouden. Voor stellen voor die vergadering worden alsnog van de leden ingewacht. Hierna hfe'd de heer van den Akker ziin lezing over Paus Leo XTTT. roemrijker ge- dachtenis en diens ..Rerum Novarum". Dui- de'iik kwam hier tot uiting, dat Paus Leo XIII met recht de vader der arbeiders was en wat een kracht er is uitgegaan van zijn woorden. Na afloop waren allen het er over eens, dat zij. die thuis zijn gebleven, veel gemist hebben. De Geestel Adviseur bracht namens de leden een woord van dank aan den eminen- ten soreker, waaraan hij voor de leden toe voegde. dat zij zich nu ook nog beter zuHen beijveren om in den geest van 'F'erum No varum te leven en dan vooral in deze da-ren van de Goede Week in den geest van recht vaardigheid en liefde zullen handelen. De heer v. d. Akker sloot zich bij de woorden van den Geestel. Adviseur aan, met den wensch. dat allen toch vooral de drie laatste dagen van deze week de kerke lijke plechtigheden zouden bijwonen. Voor al de werkloozen kunnen het nu zoo goed doen en dat zij vooral daar hun geestelüke troost gaan zoeken en kracht gaan putten om niet te val1en in dezen moeilüken tüd. Hierna volgden nog enkele mededeelin gen aangaande in de vorige vergadering gcste'de vragen. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna de waarne mend voorzitter, de heer v. d. Akker, onder dank voor de zoo met aandacht gevolgde lezing, de vergadering met den Chr groet sloot. De collecte „Hulp in Nood" bracht f 1.55 op. WOERDEN. Oproep crisiscomité. De subcommissie voor onderzoek van het plaatselijk crisis comité Woerden verzoekt ons mede te dee- len, dat de haar toegezegde gedragen klee ding de volgende week door een persoon voorzien van een machtiging van het co mité zul'en worden afgehaald. Zij verzoekt iederen inwoner, die nog bruikbare gedra gen kleeding aan de commissie wil afstaan, daarvan mededeeling te doen aan één Her onderstaande commissieleden en de goede ren voor afhaling gereed te willen leggen. De commissie ste't er prijs op met na druk te verklaren, dat tot op heden nog geen enkele uitkeering heeft plaats gehad, zelfs nog geen officieele toezegging is ge daan, zoodat van bevoorrechting van een of andere klasse nog geen sprake kan zijn. Zij heeft een aanvang gemaakt met de verstrekking van goederen in natura, waarvoor geteekende bons verstrekt zullen worden. De firma's die deze goederen heb ben toegezegd worden vriendelijk verzocht hiermede rekening te wi len houden. De crisis woedt in nooit gekenden kracht en heeft ook onze gemeente aangetast. Komt burger, pak aan en helpt leed ver zachten. Stel ons in staat, want velen wachten 1

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6