STADSNIEUWS AGENDA HET EINDRAPPORT INZAKE DE „OOIEVAARS-RAMP VRIJDAG 25 MAART 1932 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 WERING VAN DEN COLORADOKEVER Gisteren is uitgegeven het Koninklijk besluit van den 24sten Maart (St.bl. No. 121), houdende bepalingen tot wering van den Colorado-kever bij -in en doorvoer van aardappelen en versche groenten (dag van inwerkingtreding 26 Maart 1932). In verband hiermede is bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw van denzelfden datum: a. aangewezen als land- waaruit met ingang van 26 Maart do in- en doorvoer van aardappelen verboden is: Frankrijk; b. aangewezen als land- waaruit met in gang van 26 Maart de in- en doorvoer van versche groenten van 15 Maart tot en met 14 October verboden is, tenzij de zendin gen vergezeld zijn van en schriftelijke ver klaring. afgegeven door den Plantenziek- tenkundigen Dienst van dat land, inhou dende, dat de versche groenten niet zijn aangetast door den Colorado-kever en dat zij afkomstig zijn van en goteeld zijn op plaatsen, waar de Colorado-kever niet voorkomt en, voor zoover bekend, niet is voorgkomen binnon een afstand van twee honderd kilometers: Frankrijk; c. bepaald, dat ontheffing wordt ver leend voor zendingen, welke een gewicht van 50 K.G. niet te boven gaan, onder voorwaarde dat de invoer geschiedt langs het kantoor der invoerrechten te Roosen daal, en dat het hoofd van den Planten- zieklenkundigen Dienst verklaart, dat do betrokken zending geen vaar voor besmet ting oplevert. Ingevolge art 3 der Plantenziektenwet is tegelijk inet de afkondiging van dozen al- gemeenen maatregel van bestuur een wets voorstel aan de Tweede Kamer gezonden, houdende regeling van het in den algemee- nen maatregel van bestuur geregelde on derwerp. CUMULATIE VAN FUNCTIES ENZ. Op vragen vaji het Tweede Kamerlid Braat: 1. Acht de minister het niet den hoog- sten tijd thans ten spoedigste die maatre gelen te treilen, die aan de cumulatie zoowel van functies als van salarissen, pen sioenen en dergelijke uit overheidskassen voor goed een einde maken 1 2. is de minister bereid een ïegeling voor te bereiuen, die ten doel heeft te komen tot vermindering (bijv. jaarlijks met 25 put.) van de door een persoon uit openbare kas sen genoten meerdere bedragen aan pen sioen, salaris, wachtgeld e.d., behoudeus een te bepalen minimum heelt de minister van financiën geant woord: 1. Het ligt niet in het voornemen, aan iedere cumulatie van publieke functies en de daaruit genoten wedden voor goed een einde te maken. Wat het Kamerlidmaat schap betreit, zou dit ook niet atrookon met den geest van art. 97 der Grondwet. Beperkingen van de voornoemde cumu latie zijn oa. opgenomen in de Grondwet, de Provinciale wet, de Gemeentewet, de Hooger-onderwijswet, de Wet tot regeling van net hooger landbouwonderwijs, de Wet van 17 Juli 1923 (Staatsblad no. 364) en het Algemeen Rijksambtenarenreglement ar tikel 16). Beperkingen van cumulatie van wedde met pensioen, van onderscheiden pen eioenen onderling, en van wachtgeld met wedde of pensioen zijn opgenomen in Ue gekiende pensioenwetten en wachtgeldre gelingen. 2. Deze vraag wordt ontkennend beant woord. Niet duidelijk ie overigens, of bedoeld wordt 25 pet. van het gezamenlijk genoten inkomen, dan wel 25 pet. van één der sa- Jn het eerste geval zou de regeling on billijk werken. Indien iemand bijv. een pen sioen heeft van 1000 en een wedde van 6000, zou gekort worden 25 pet. van 6000, d.w.z. 1500. De betrokkene zou dus min der overhouden dan wanneer hij uitsluitend zijn wedde genoot. In het tweede geval zou de regeling eveneens onbillijk werken, omdat in zeer veie gevallen reeds veel méér dan 25 pet. (soms twee- of driemaal zooveel) van het pensioen gekort wordt. Het restant ander maal met z5 pet. te verminoeren zou in die gevallen weinig gemotiveerd zijn. Een verder gaande beperking der cumu latie dan welke reeds in de bestaande re gelingen vervat is, zou dan ook, indien zy wenschelijk wordt geacht, met door een uniforme vermindering, maar door een tech nische herziening van die regelingen zelf moeten verkregen worden. SPOORWEGPERSONEEL. Crisisfonds voor ontslagen spoorweg personeel. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft per dienstorder aan het per soneel medegedee.d, dat door het bestuur van het Steunfonds voor spoorwegperso neel, in samenwerking met de vijf erkende spoorwegvakbonden, een crisisfonds voor ontslagen spoorwegpersoneel is gesticht. Zij wekt het personeel op dit fonds te steunen door korting van 10 cent per week door dc beambten en 50 cent per maand door de ambtenaren, welke bedragen op de betaüngsstaten kunnen worden verrekend, terwijl de organisatie en administratie van het „Steunfonds" voor het beoogde doel be schikbaar zal worden geste d. De bedoeling is, dat uit het crisisfonds gesteund zullen worden de gezinnen van ontslagen spoorwegpersoneel, die in finan- cieelen nood verkeeren. HEFFING VAN OPCENTEN. Inwerkingtreding op 1 April. In het Staatsblad van gisteren is thans opgenomen de wet van 19 Maart 1932, hou dende bepalingen tot heffing van opcenten op den suikeraccijns ten behoeve van het „Leeningsfonds 1924", tot verhooging van de opcenten ten behoeve van genoemd fonds op den wijnaccijns, op het zegelrecht van buitenlandsche effecten en op den tabaks accijns voor sigaretten; tot heffing van een invoerrecht op zuidvruchten tot beëin diging van de heffing van opcenten op de grondbelasting, voor zoover het ongebouwd betreft, en tot beteugeling van den smok kelhandel in sigarettenpapier. Deze wet treedt in werking op 1 April 1932. BRENGT UW VACANTIE DOOR IN EIGEN LANDI Verlaagde prijzen in hotels aan de Noordzeekust De leiders van een 40-tal hotels en pen sions aan de Noordzeekust hebben de hoof den eens bij elkaar gestoken om te overleg gen, wat hun in verband met de heer- schen.de economische crisis te doen stond. Algemeen was men het er over eens, dat de eenige uitkomst moest gezocht worden in een sterke veimindering der prijzen ten einde deze aan te passen aan de tijdsom standigheden. De verlaging van de notel- en pension- prijzen zou van 10 tot 20 pet bedragen. Deze vermindering wordt door de veria- ging der kostprijzen niet ten volle gemoti veerd: wel zijn de prijzen van sommige grondstoffen, zooals eieren, melk en zui velproducten, aanzienlijk naar beneden ge gaan, maar de vaste lasten, weike op de ondernemingen drukken, en de loonen zijn nog vrij we! stationnair gebleven, terwijl de belastingen in sommige gevallen nog zijn verhoogd. De overweging is dan ook niet geweest, dat de voorgenomen prijsverlaging er wel af kon, maar men gevoelde, dat men de prijzen in ieder geval in overeenstem ming moest brengeu met de verminderde draagkracht van liet publiek. Men had hierbij vooral ook het Neder landsche publiek op het oog. Aan een oe- roep op het Nederlandsche publiek om zijn vacantie dit jaar eens in eigen land door te brengen, ten einde op die wijze mee te helpen de gevolgen van de economische cri sis, die ook hier meer en meer wordt ge voeld, ie bestryden, wilde men door deze prijsverlaging een bijzondere kracht by- zetten. De vacantie-genoegena behoeven er niet minder om te zijn. Ons eigen vaderland biedt voor den toerist veel aantrekkelijks. Wanneer straks de Nedeilandsche Spoor wegen met hun tarieven de vacantiereizi- gers ook nog eenigszins tegemoet komen j hiervan is reeds sprake dan lijkt het ons niet onwaarschijnlijk, dat vele Nederlan ders dit jaar zullen zeggen: „Kom, laten wij onze vacantie dezen zomer eens in ons eigen land doorbrengen 1" Dat zou een verstandig besluit zijn, waar door men niet alleen handelt in eigen be lang, maar ook in het belang van heel het ONZE ZUIVEL-UITV0ER NAAR FRANKRIJK. Aangedrongen op vermindering van hot contingent In de Kamer-commissie voor den Land bouw is de wensch uitgesproken, dat nu de Fransche boterproductie weer gaat toene men, het contingent buitenlandsche boter verminderd zal worden. Tevens wordt de meening geuit, dat de import-licenties be- hooren te worden afgegeven in verband met het a gemeene omzetcijfer der hande laren en niet met dat van hun vroegere in voeren. Men is hier in de betrokken kringen niet te spreken over het stelsel, bij de regee- rings-onderhandelingen tusschen Frankrijk en Nederland bedongen, volgens hetwelk de Nederlandsche regeering de licenties af geeft voor den invoer in Frankrijk. Men verwijt dit stelse., terecht of ten onrechte, dat het de prijzen hoog houdt doordat de licenties slechts aan bepaalde firma's wor den afgegeven, die gewoon waren naar Frankrijk te experteeren, hetgeen de nor male prijsconcurrentie verhinderen zou. Ook ten aanzien van slachtvee drong de oommissie op vermindering van het teege- stane invoercontingent aan, nu de Fran sche veestapel bijna geheel weer op peil is gebracht en Frankrijk dus in eigen behoef ten kan voorzien. „Hbld.". Woonwagenliefdewerk in Nederland. De jaarvergadering der Federatie had onlangs plaats té 's-Hertogenbosch. Blijkens het jaarverslag van de secreta.- resse, mej. A. Picaer te Bergen op Zoom telt de bond op het oogenblik 67 afdeelin gen en onderafdeelingen, n.l Utrecht 22, Haar em 16, Roermond 14, Breda 8 en 's-Hertogenbosch 7. Dertien nieuwe afdee- lingen werden opgericht. I 81echts 45 vragenlijsten kwamen inge vuld terug; uit de opgaven blijkt het vol gende: gedoopt 157 kinderen en 4 volwas- I senen; le H. Communie 157 kinderen en 6 I volwassenen; H. Vormsel 66; burgerlijk hu welijk 30; kerkelijk huwelijk 29; personen die hun Paeehen hebben gehouden pl.m. 830; catechismuslessen bezocht door pl.m. 500; lees-en schriftlessen in 10 afdeelingen; bedeelingen in 25 afdeelingen; rentelooze voorschotten 15. Somber is de toon van het jaarverslag van den Diocesanen Bond Haar em. Een nieuwe afdeeling te Dordrecht is het eenige tastbare resultaat van dit jaar. De finan ciën staan zeer slecht. Mogelijk kan nier met vernieuwde kracht het volgende jaar meer worden bereikt, daar toch in niet min der dan 92 plaatsen korter of langer tijd wagens staan. 1 DE ZOMERTIJD. Op de vraag van den heer Braat betref fende een onderzoek naar de bezwaren, welke uit afschaffing of verkorting van den zomeitijd voor de dienstregeling der I treinen zouden kunnen voortvloeien heeft minister Ruys de Beerenbrouck geant woord, dat hij met den Minister van W'a- I terstaat overleg heeft gepleegd over dit vraagstuk. Hieruit is gebleken, dat verkorting van den zomertijd voor den dienst der Neder landsche Spoorwegen overwegende bezwa ren zou opleveren, ook al zouden eventueele plannen der Regeering nopens een kortere periode bij de directie der Nederlandsche Spoorwegen bekend zijn vóór de vaststel- linsr der nieuwe jaardienstregeling. Bij dit overleg heeft het vraagstuk be treffende de afschaffing van den zomertijd geen onderwerp van gedachtenwisseling uitgemaakt, in verband met het standpunt, dat door den minister ten deze wordt in genomen. VEILINGEN IN ZUID-HOLLAND. De Prov. Commissie uit de veilingen In Zuid-Holland heeft Dinsdag de algemeene vergadering te Den Haag gehouden, onder voorzitterschap van den heer J. Barendse, die er in zijn openingswoord op wees, dat de toestand in den tuinbouw er ongunstig voorstaat. De goede prijzen van de vroege producten zijn een klein lichtpunt, doch de Engelsche invoerrechten wijzen er op, dat de toekomst er dreigend uitziet. Ten aanzien van de crisis in den tuin bouw deelde spr. mede, dat het bestuur uitvoerig de mogelijkheid van steun aan tuinders onder de oogen heeft gezien, zulks naar aanleiding van besprekingen, we ke in de vorige vergadering gehouden zijn Het bestuur^ is tot- de eindconclusie gekomen, dat individueele steun aan tuinders niet mogelijk zal zijn, doch in uiterste nood slechts steun aan den tuinbow in zijn ge heel kan worden verstrekt. Spr. hoopte ten slotte, dat er ook dit jaar nog een boter ham voor den tuinder zal overschieten. Hierna werd vastgesteld het jaarvers'ag waarin gememoreerd wordt, dat de omzet in 1931 f 2 398.844 minder bedroeg dan in 1930. Aan voorspellingen waagde de secre taris zich in zijn verslag niet. doch hij wenschte met alle oirbare middelen te ver hoeden, dat het water boven de lippen zal stijgen. De aftredende bestuursleden, de heeren Q. A. Nederpel, Loosduinen. H. Remme, Delft, en J Vellekoop. werden herkozen, terwijl in de vacature-Joh. Kroon werd be noemd de heer W. v. d. Zweth, Roelof- arendsveen Ten aanzien van de eenmalige bak wer den verschillende besprekingen gevoerd, waarbij tot de eindconclusie gekomen werd, dat de provincie Zuid-Holland vergoeding naar koste wenschte. De minimumprijzen wenschte men even eens te handhaven. R. K. COMMISSIE VOOR WERKL00ZENZ0RG. Paasch-uitdeellng voor de R. K. Werkloozen De R. K. Commissie voor Werkloozen- zorg zit niet stil. Dien indruk kregen wij teen wij gisteren opnieuw den grooten voorraad levensmiddelen zagen, die in het Volksbondsgebouw waren opgestapeld. Dank zij de groote en voortdurende hulp van de Alg. R. K. Prop. Club „Dr. Schaap man" kon ook deze Paasch-uitdeeling weer lot stand komen. Maar behalve een woord van dank tot „Dr. Schaepman" past hier wederom een woord van dank tot de Katholieken, die door hun wekelijksohe of maandelijksche giften mogelijk maken het begonnen werk voort te zetten. Moge het zoo blijven, zoo lang de plaag der werkloosheid blijft voort- duren. Het geld is goed besteed. Daarvan moge ieder, die mogelijk tot heden afkee- rig stond van dit schoone werk, zioh over tuigd houden. Aan 294 werkloozen wordt vandaag ver strekt: vleesch, vet, spek, worst, 1 busje leverpastei, koffie, thee, tabak, rijst, boo- nen en paaschbrood. Hiervoor was noodig: 360 pond vlee-soh, 360 pond vet, 360 pond spek, 360 stuks worst, 360 busjes le verpaslei, 360 pond koffie, 360 ons thee, 360 pond rijst, 360 pond bnonen. 300 Paaschbrooden en 300 ons tabak. De vrijgezellen kregen een bon voor rookartikelen. Mogen de werkloozen hun dank betui gen in den vorm van een hartelijk gebod in de a.s. Paaschdagen voor al degenen, die deze uitdeeling mogelijk maakten. TRAMLIJN DEN HAAG-LEIDEN. Retourbiljetten drie dagen geldig. De directie van de N. V. Gemengd Be drijf Haagsche Tramweg-Maatschappij deelt mede, dat voortaan, te beginnen op mor gen de retourbiljetten Den HaagLeiden, lijn 1-2 gedurende drie dagen zullen geldig zijn; de dag van uitgifte inbegrepen. Fr. W. H. Homulle. f Hedennacht is in de Pastorie van de pa- rochie O. L. Vr. Hemelvaart overleden de vader van den Deken, de heer Fr. Ho- mulle. De heer Homulle, die den 84-jarigen leeftijd had bereikt, was ter gelegenheid van den verjaardag van den hoogeerw. Deken op 14 Maart uit Beverwijk overge komen, om eenigen tijd te blijven logeeren, maar was toen reeds ongesteld. Nadien is de ongesteldheid spoedig toegenomen, zoo dat het gis'era vond noodig werd geoor deeld, den zieke de laatste Heilige Sacra menten toe te dienen. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen 4546. Vereeniging tot Voorziening in de Onkosten van Zieken- huisverpleging. Sassenheim, Zandslootkado 17. N. Best.: G. van der Lip, Abbenes. 5027. Gebr. Bakels, Oegstgeest, Weth. v. Duivenvoordestraat 5, aannemersbedrijf. Uittr. M. E.: E. P Bakels, Voorschoten, dd. 1 Maart 1032. Wijz. handelsn. in: B. Bakels. E.: B. Bakels, Oegstgeest. (H.V.) 431. R. K. Coöp. Tuinders vereeniging „Eendracht maakt Macht", Alkemade Wijk B 294. De 2e Voorzitter, de heer G. v. d. Meer, treedt vanaf 19 Maart 1924 op als 1ste Voorzitter. Nieuwe inschr ij vingen: 5966. G. W. Pauëlaen, Nieuwkoop, Wijk A 259, Dorpsstraat, winkel in kruidenierswaren. E.: G. W. Pauelsen, Nieuwkoop. 5963. T. Klapwijk, Nieuwkoop, A 268. lood- en zinkwerker, winkel in ijzerwaren énz. E.: T. Klapwijk, Nieuwkoop. 5957. Form, Leiden, Princessekade 5, win kel in corsetten, tricotages en kousen. E.: J. H. Glas, Leiden. Gevolm.: Mevr. H. H. M. Baljet-Koetsier, Oegstgeest. 5858. The „Old Mill", Nurseries, Oegst geest, Rhijngeesterstraat 165. Bloembol- lonkweekerij en exporthandel. Venn.: J. D. van der Putten en G. van der Putten, te Oegstgeest. Inbraak in laboratoria. Gisternacht is een ongewenscht bezoek gebracht aan het Anorgamsch-chemisch en hei Organisch-chemisoh laboratorium, Hu- go de Grootstraat 2527. Een aantal kas ten en bureaux zijn opengebroken, doch er wordt niets vermist. De politie tast in het duister omtrent de beweegredenen tot dit nachtelijk bezoek. Van de daders heeft men tot nu toe geen spoor. Voer hooi in brand gestoken. Hedenmorgen omstreeks 11 uur hebben twee onbekend gebleven jongens nabij i e Schrijversbrug op den Lage Rijndijk, brand gesticht in een met paard bespannen wa gen met hooi van den heer C. v. T., foura- gchandelaar aan den Huigsloterdijk te Haarlemmermeer, die zelf den wagen reed. Toen de brand bemerkt werd, spande men ijlings het paard uit, waarop de wagen met vereende krachten te water werd ge reden. Het brandend hooi b'eef natuurlijk drijven, waarop de brandweer het vuur met twee stralen op de motorspuit bluschte. De wagen is later weer op het droge ge haald. De heer J. J. Herzog, leeraar aan de avondschool van de Ambachtsschool alhier is benoemd tot lid van de examen-commis sie voor het nijverheidsonderwijs. De heer J. C. van Hoogeveen, onder-lui tenant-magazijnmeester intendant, vroeger alhier, is met pensioen uit den dienst in Oost-Indië teruggekeerd. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, bij hun besluit van 14-22 Maart 1932, aan het Gemeentebestuur van Leiden en zijn rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het uitbrei den van het openbaar slachthuis- en de ijsfabriek, op het perceel gelegen te Lei den, Maresingel No. 20. Drankwet Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter aalgemeene kennis, dat J. H. S. Jaspers, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoniing van ver lof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop, in het perceel Oostdwarsgracht no. 19, alhier. J. SPLINTER Gzn., Weth. lo.-Burg. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 Maart 1932. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Woensdag. Ledenvergadering K. J. M. V. „St. Peter Kanis", Eigen Huis te 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Maart (Isten Paaschdag) a. s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraa 31, telef. 1313: Maandag 28 Maart (2den Paaschdag) neemt waar apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Jacoba Johannes Jozef, zoon van P. C. van Haasteren en D. C. Janson Maria Catharina Josephina, doch ter van A. C. van Dongen en A. M. Smul ders. Overleden: J. van Dijk m. 63 jaar E. van den Wijngaardde Jonge wede. 76 jaar G. J. Buytendorp m. 68 jaar. Ondertrouwd: S. H. J. van Iter- son jm. 24 jaar en J. van Iterson jd. 23 jaar JÉik Wijnhandel S® Gedistilleerd E.7.CO/TER ALPHEN V. Ft-YN TEL.242 „RAALHUI//TRAAT2.06 LEIDEII- ZTEEtt/TiUAT 8 T£!L.13ai Costers Advocaat, per flesch 1.50 Boerenjongens, per Literpot 1.10 Boerenrr eisjes, per Literpot 1.20 Bordeauxwijnen, vanaf 75 ct. p. flesch Samos, vanaf 80 ct. p. flesch Spaansche Wijn 90 ct. p. flesch Schilletje, Voorburg, Cherry Brandy 1.00 per flesch Cognac 2.70 per flesch Genever en Bitters 2.90 p. Liter Voorburg ('n pittige borrel) 2.85 Schilletje (hoog alcoholgehalte) 2.70 per Liter Verder de merk-artikelen van: BOLS, BOOTZ, FCCKINK, HULSTKAMP enz. voorhan den. Groote keuze in Whiskey's, Cognacs, Vermouth en Champagnes. 2400 ZIET ONZE ETALAGE VOOR DE FEESTDAGEN. HET OPENSTAANDE LUIK DE OORZAAK ALSMEDE DE NEERSLACHTIGHEID VAN W1ERSMA. GF.EN TWIJFEL AAN DE LUCHTVAARDIGHEID Thans is verschenen bet eindverslag van de commissie voor het onderzoeken van vlieg ongevallen, ingesteld bij beschikking van den 'minister van Waterstaat van 18 Augustus 1931 terzake van het onderzoek naar de oorzaken van hel vliegtuig P.H.A.F.O. der K.L.M. op 6 December 1931 bij Bangkok. Deze commissie is tot de volgende conclu sies gekomen. 1. Er is geen aanleiding om te twijfelen aan de luchtvaardigheid van het vliegtuig P.H. A.F.O. op het tijdstip van het ongeval. 2. Er is geen aanleiding om te twijfelen aan de deugdelijkheid van de drie motoren, waar mede het vliegtuig P.H.A.F.O. was uitge rust. 3. De bestuurder van het vliegtuig P.H. A.F.O. ,de gezagvoerder T. Wiersma, was, be houdens bet gestelde onder 11 ten volle ge schikt en bekwaam voor zijn taak. 4. Het gewicht van het vliegtuig P.H.A.F O en dus ook het gewicht van de lading heb ben geen invloed gehad op het ongeval. 5. De plaatselijke en atmosferische omstan digheden hebben niet tot het ongeval bijge dragen. In afwijking van de zienswijze der Siamee- sche Commissie is de Commissie van meening, dat het vertrekken met de wind mede bij de heerschende windsterkte geen rol van betee- Lenis kan hebben gesoeeld. 6. De stuwing van de lading heeft geen in vloed gehad op het ongeval. 7. In afwijking van het standpunt der Sia- meesche commissie kan de commissie geen groote waarde toekennen aan den invloed van den neutralen stand van het stabilo op de ge dragingen van een vliegtuig van dit type in den aanloop en bij het opstijgen: zij meent, dat de neutrale stand van het stabilo niet van in vloed kan zijn geweest op het ongeval. 8. Er is geen aanleiding om aan te nemen, dat het motorvermogen verminderd is. doordat b.v. een motor gestopt is of aanmerkelijk min der toeren heeft gemaakt en dat het niet- proefdraaien van invloed op het ongeval is geweest De oorzaken. 9. Mede op grond van de zeer stellige ver klaring van de Siameesche commissie aan vaardt de commissie de mogelijkheid, dat het luik vóór den aanloop is opengegaan en ge durende den aanloop open heeft gestaan. Het luik moet vóór het vertrek niet of niet behoor lijk gegrendeld zijn geweest 10. De commissie neemt, geheel in overeen stemming met het oordeel van de Siameesche commissie, als meest waarschijnlijke aanlei ding van bet ongeval aan: a. de poging om met het vliegtuig van den grond te komen, terwijl het noodluik geopend b. het niet afbreken van den aanloop, die een normaal verloop had, toen een afstand van 800 a 100 m. was afgelegd en nog voldoende ruimte beschikbaar was. om het vliegtuig, na dat de motoren zouden zijn afgezet, te laten uitrollen, 11. Als oorzaak van de genoemde verkeer de beoordeelingen, dus als oorzaak van het

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2