23ste Jaargang DINSDAG 22 MAART 1932 No. 7157 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND S)e£clcbelre0oii^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ?ooriiitbetalmg Voor Leiden 19 cent per week f 2L50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, haar «a verhaar, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen De groote concerns. In de socialistische pers kan meermalen worden geconstateerd reclame en sympa thie voor groote concerns, waarin de pro ductie steeds meer wordt samengetrokken. Dit doet de „Volkskrant" vragen: Moet de sympathie van socialistische journalisten voor de reusachtige con cerns hieruit verklaard worden, dat de sociaal-democraten, wanneer hun uur gekomen zal zijn, hot gemakkelijker- oordeelen, voor de socialisatie alles klaar gemaakt te vinden in ettelijke groote bedrijven, dan hun zorgen te moeten uitstrekken over tallooze on dernemingen van klein formaat Wij beschouwen die reusachtige con cerns als een maatschappelijk kwaad, waar in het vele slechte, wat intellectueel-be gaafde zakenmensohen uit het kapitalis tisch stelsel hebben weten te trekken, als ligt opgehoopt! De leiders van die concerns beoefenen bet zaken-doen maar al te vaak als een soort sport. Er wordt niet aan gedacht, om te wer ken met het doel en de bedoeling, de maatschappij en de mede-menschen nuttig te zijn; zaken-doen heeft immers niets te maken met alles wat op charitatieve overwegingen lijdt! De „Volkskrant" schrijft terecht in het zelfde artikel: Lowenstein, van de kunstzijde, Kreuger, van de lucifers, Eastman, van de films, hebben met millioenen ge- tooverd en gegoocheld, millioenen die aan de volkswelvaart waren ontno men, en toen de debacle kwam, heb ben zij hun schuld met een lafheid betaald. In den regel bepalen deze bras- eeurs d'affaires zich niet tot den eenen tak van industrie waarmee zij begonnen, maar haken zij er allerlei ondernemingen en bedrijven aan vast, die tot hun aanvankelijk arbeidsveld in geen enkele betrekking staan: zij worden door den machtswellust be vangen of beschouwen het acoaparee- reeren en drijven van steeds meer zaken als een sport. Het kan zijn, dat we zoodoende aan goedkoope lucifers, kunstzijde, radio- artikelen enz. worden geholpen ook is mogelijk dat ze wanneer het con cern tot een monopolie is uitgegroeid duur wordt verkocht maar komt er een krach, dan stort het kunstmatig opgezette gebouw ineen en verplet tert aandeelhouders en arbeiders. Inderdaad zijn dje reusachtige concerns èn alle ondernemingen, die daartoe leiden en er op gaan gelijken, een groot maat schappelijk gevaar; wij mogen zeggen: een vorm van kapitalisme, waartegen wij krachtens onze beginselen van recht en van liefde afkeerig en vijandig staan! Wij hebben een tekort aan werkelijk voorbeeldige Christenen. De andersdenken den worden te weinig getroffen door het zedelijk gehalte, de levenswijze en gezind heid van hen, die gewoonlijk als „goede christenen" worden aangeduid. Zij zien er niet meer met bewondering naar op, zooals de heidenen naar 't voorbeeldig leven van de eerste christenen. Deze hadden de belichaming van het christelijk ideaal gedurig voor oogen. Broeders, wij willen elkander geen ver wijten doen, maar godsdienstig genoeg voor deze ontwrichte wereld zijn we niet. Kunnen we tot de socialisten zeggen: „Jullie dogma is het materialisme, al is jullie wil dan ook dikwijls geest", wanneer zij óns tegenwerpen: „Is het niet veel erger wanneer het dogma geest en leven is, maar de wil materialistisch?" DR. CHRYS. SCHÜLTE O.O. in Priesterleben und Priesterwir- ken. Stuttgart 1929. DE KONINGIN TE LEEUWARDEN. Mien meldt ons uit Leeuwarden: Gister namiddag te vijf uur ia H. M. de Konin gin, komende van Stavoren, hier ter stede gearriveerd. Daar de reis streng incognito was, waren slechts weinigen getuigen van haar komst. De reis der Koningin zal zeer zeker in verband staan met den grooten nood in de Zuivelindustrie. Naar wij vernemen zou Hare Majesteit heden confereeren met enkele vooraan staande personen op landbouwgebied, o.a. met den voorzitter van de Friesche Maat schappij van Landbouw, Ir. Ooeterbaan. Hare Majesteit logeerde ten huize van den Commissaris der Provincie Friesland, Baron van Harinxma Thoe Sloten te Leeuwarden. KONINKLIJK BESLUITEN. Burgemeester. ®tj Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Roosendaal en Nis pen mr. C. A. Prinsen. Notariaat Bij Kon. besluit is aan D. F. Oudenamp- sen, op zijn verzoek, met ingang van den dag, waarop zijn opvolger als notaris zal zijn beëedigd, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Wildervank. DE BEZUINIGINGSCOMMISSIE- WELTER. In de eerste dagen van November is de Staatscommissie ad hoe, aan welke werd opgedragen binnen zoo kort mogelijken ter mijn zoodanige voorstellen te doen als in verband met de noodzakelijkheid van een blijvende en aanzienlijke verlaging van het peil der Rijksuitgaven dienstig zullen zijn, onder leiding van den heer Ch. J I. M. Weiter, haar werkzaamheden begonnen. Naar het Hdbl. thans verneemt, is de som missie met haar arbeid gereed gekomen en is binnenkort het rapport te verwachten. HET C. A. 0. IN HET BAKKERS BEDRIJF. Onderhandelingen op de loonbasis van 1929. Vrijdag is op een vergadering van alle partijen besloten, dat de onderhandelingen aangaande de C. A. O. in het Bakkers-be drijf zullen worden gaande gehouden op een loonbasis van het contract, zijnde een grondloon van f 34. Wanneer voor de steden Rotterdam, Den Haag en Amsterdam overeenstemming zal bereikt worden over de afwijkingen hier op, in verband met het al of niet bestaan van crisistoestanden in de bedrijven, zal bedoelde overeenkomst tot stand komen, waarvan de duur, uiterlijk tot 31 December 1932, afhankelijk zal zijn van het al of niet tot stand komen van een overeenstemming aangaande de voorgestelde wijzigingen der meer technische artikelen der bestaande overeenkomst. Onderhandelingen hierover zullen na het tot stand komen der loonregeling aanvan gen. Hangende de onderhandelingen over de loonregeling zal tót 26 Maart a.s. de be staande O. A. O. gehandhaafd blijven. DE MOEILIJKHEDEN IN DE TEXTI EL-NI JVERHEID De burgemeester van Enschedé geeft zijn bemiddelingspogingen op. De burgemeester van Enschedé, de heer Edo Bergsma, onder wien6 leiding eenige •bijeenkomsten zijn gehouden van partijen, betrokken bij het textielconflict, heeft aan de belanghebbende organisaties bericht, dat hij geen verdere stappen zal onderne men, zulks naar aanleiding van de bespre kingen met de Eendracht, Sint Lambertus en Unitas op Donderdag j.l„ waarbij ge constateerd kon worden, dat fcusschen ge noemde organisaties geen overeenstemming bestaat. GEEN HULP AAN BOLLENTREKKERS. De minister van Binn. Zaken en Land bouw heeft aan de Westlandsche Bollen- trekkers, die gezamenlijk een adres tot den Minister hebben gericht naar aanleiding van den nood in de bedrijven, bericht, dat vooralsnog niet tot steunverleening kan worden overgegaan. Het verzoek inzake het verhoeden van executies, ten gevolge van de onmogelijkheid tot het betalen der bollen, waarvan de betalingstermijn ver streken vs, werd door den Minister naar zijn ambtgenoot van Justitie doorgezonden. DE NOOD IN DEN LANDBOUW. Kosten der sociale wetgeving. De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond en het Koninklijke Neder landsche Landbouw comité hebben zich met een adres tot den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw gewend, waarin zij er aan herinneren, dat reeds eerder ver zocht is, maatregelen te treffen, welke het landbouwbedrijf bij voortduur in st-aat zul len stellen te voldoen aan de wettelijke ver plichting tot het opbrengen van premiën voor de sociale verzekeringen. Indien de Staat het noodzakelijk acht den land- en tuinbouwers een bepaalde gel delijke verplichting op te leggen, behoort hij ook alles te doen, wat in zijn macht ligt om hen economisch in staat te stellen deze verplichtinge na te komen. Tot nu toe moet hetgeen van overheids wege gedaan is ten gunste van het land bouwbedrijf, en inzonderheid geldt dit voor de veehouders- en gemengde bedrij ven, als ontoereikend worden beschouwd om het bedrijf weder eenigszins rendabel te maken. Zooals de omstandigheden zich thans la ten aanzien, kan het ook nog wel eenigen tijd duren, voordat er maatregelen van dus- danigen aard en strekking worden geno men. Hoewel de organisaties zich niet kun nen voorstellen, dat de regeering werkloos zal b' ij ven toezien hoe steeds meer land bouwbedrijven ontredderd worden, begrij pen zij. dat het voorbereiden van de te ne men maatregelen een tijdroovend en moei lijk werk is. Inmiddels wordt door de leden der aan gesloten organisaties in steeds toenemende mate druk uitgeoefend, teneinde te komen tot een gedeeltelijke ontheffing van het landbouwbedrijf van de lasten der sociale verzekering. Algemeen toch, zoo gaat het adres voort, wordt het als een schromelijke onbillijkheid gevoeld, dat een verMsslatend bedrijf als het landbouwbedrijf thans is, ook nog de premiën der sociale verzekering moet op brengen. In verband hiermede vestigen deze orga nisaties de aandacht on de regeling der premiebetaling, zooals die bij de Zee-onge vallenwet is geregeld, waarbij het Rijk een gedeelte van die lasten voor zijn rekening neemt. De organisaties verzoeken wel te willen voerwegen of er geen aanleiding bestaat om de gedragslijn, welke hier voor het Zee- visschersbedrijf is gevolgd, ook, zij het dan tijdelijk, ten aanzien van het onbeschutte landbouwbedrijf toe te passen. Bedoe'de regeling zou weer kunnen vervallen, zoo dra hetzij door de verbeterde conjunctuur, hetzij als gevolg van maatreeelen van over heidswege het landbouwbedrijf weer eeni- germate loonend zal zijn geworden en der halve in staat moet worden geacht de so ciale lasten te kunnen ALG. VEREEN. V. BLOEMBOLLEN CULTUUR. (V er volg). Na de rede van den heer Krelage werden de notulen goedgekeurd. Eveneens werden goedgekeurd het jaar verslag en de rekening en verantwoording. Het voorstel om art. 23 van het Handels reglement voor den bloembollenhandel te wijziging werd goedgekeurd. Alvorens behandeld werden de aanvul lingen van het handelsreglement inzake compensatie heeft mr. Merens, voorzitter van de commissie van compensatie van vorderingen in verband met cessie een toe lichting op de nieuwe artikelen gegeven. De commissie is er in geslaagd een re geling te ontwerpen, die niet indruischt te gen de geldende wettelijke bepalingen en toch tegemoet komt aan de wenschen, die aan hot oorspronkelijke voorstel der afd. SchotenVelsen ten grondslag liggen. Dit voorstel, dateerende van 15 Dec. 1930, had de strekking om in den bloembollen- handel compensatie van wederzijdsche vor deringen steeds mogelijk te maken, maar cessie dier vorderingen uit te sluiten. Wegens het groote belang van deze zaak had het hoofdbestuur het gewenscht 'ge acht te doen nagaan of het mogelijk zou zijn op andere wijze het beoogde doel to bereiken, dan in het voorstel-Schoten Velsen was aangegeven; daarom is deze commissie, bestaande uit juristen en vak lieden, ingesteld. De afgev. van Noordwijk zei met belang stelling de juridische toelichting to heb ben gehoord, maar de regeling gaat den meestcn leden toch boven de pet. Daarom zou hij alleen willen weten of de eenvou dige regeling, die vroeger bestond, waar bij men met de veilingbesturen een con- tractje kon sluiten, dat een kwartje kost te, nog geldig is. Zoo ja, dan zal hij met genoegen stemmen vóór de nieuwe wijzi- NOODLOTTIGE BRAND TE ECHT (L.). VIJF KINDEREN GEWOND. Hedenochtend omstreeks vier uur heeft in de woning van den landarbeider R. Cui- pers, staande even buiten de kom der ge meente Echt, een noodlottige brand ge woed. Het uit steen opgetrokken huisje be- Btaat uit slechts een benedenwoning en zolderverdieping. De man is eenige dagen, omdat hij elders werkt, afwezig. Zijn vrouw sliep in de benedenwoning en de vijf kin deren sliepen op de zolderverdieping. Door onbekende oorzaak brak omstreeks vier uur brand uit, waardoor de kinderen niet langs de trap naar beneden konden komen. Het vuur greep snel om zich heen. De oudste zoon, een ongeveer 16-jarige jongen, be merkte het gevaar en heeft hoewel hij zelf door het vuur gewond werd, achtereenvol gens de vier andere kinderen over het dak in veiligheid gebracht. Allen hadden ech ter brandwonden opgeloopen. Twee der kin deren, die het eerst gered werden, werden licht gewond; zij zijn naar het St. Anto- niusziekenhuis te Echt overgebracht. De drie andere kinderen, onder wie de oudste zoon, die allen in veiligheid bracht, kregen ernstige brandwonden. Zij zijn per auto naar het R. K. Ziekenhuis te Sittard over gebracht. Hun toestand was hedenmorgen ernstig. De vrouw van C. kon ongedeerd uit het huisje komen. De woning is geheel uitge brand. De oorzaak van den brand is onbe kend. Nadere bijzonderheden. Nader wordt ons uit Echt gemeld: De brand werd het eerst ontdekt door het 13-jarig dochtertje, dat met haar zuster de moeder en een ruim 80-jarigen grootva der in de benedenverdieping sliep. Het kind werd wakker door den rook en zij r ekte door hulp te roepen onmiddellijk de slapenden. In allerijl werd de oude man gewikkeld in beddelakens naar buiten ge bracht, terwijl ook de moeder en de zuster veilig uit het brandende huis kwamen. Het vuur greep echter zóó snel om zioh heen, dat de vijf zoons, die op de zolderverdie ping sliepen, niet meer naar beneden kon den komen. Door het hulpgeroep waren zij gewekt. Zij bemerkten den rook en snel den naar het kleine dakvenster om lucht te krijgen. Het vuur bereikte intussehen de zolderverdieping en voor de vijf jongens was de toestand heel gevaarlijk. De oudste zoon, de 24-jarige Hendrik, slaagde er ech ter in zijn vier broers, den 20-jarigen Frans, den 16-jarigen Jan, den 14-jarigen Tonny en den 12-jarigen Hubert door het venster naar buiten te brengen. Frans sprong van het dak op den weg. Daar het huis laag was, kon dit gemakkelijk zonder ernstig gevaar geschieden. Intussehen was er hulp komen opdagen en hadden buren een lad dertje tegen den dakgoot geplaatst, waar langs de anderen naar beneden konden ko men. De 14-jarige Tonny is er het ergst aan toe. Hjj heeft zeer ernstige brandwonden bekomen en men vreest voor zijn leven. Met zijn broers Frans en Jan is hij naar Sittard overgebracht. De eerstgenoemde had een voet verbrand, terwijl Jan ernsti ge brandwonden aan beide handen heeft. De oudste zoon Hendrik en het jongste kind Hubert, zijn minder ernstig gewond en werden beiden in het St. Antoniusgast- huis ter plaatse opgenomen. De grootvader, de moeder en de beide meisjes, werden bij buren onderdak ge bracht. Het huisje is geheel afgebrand, ter wijl verder nog drie varkens en een paar geiten in de vlammen zijn omgekomen. gingen van het Handelsreglement. De heer Merens antwoordde, dat onge twijfeld kan blijven bestaan de regeling, waarbij men zijn vordering overdoet aan een bank. Nadat nog enkele opmerkingen waren gemaakt en vragen gesteld, die door mr. Merens werden beantwoord, werden de verschillende wijzigingen en aanvullingen goedgekeurd. De voorziter wenschte de vereeniging geluk met de aanneming van deze regelin gen, die voor den normalen handel van groot gewicht zijn. Spr. dankte de commis sie voor haar arbeid. Verschillende sprekers brachten de con- tingenteeringsmaatregelen in andere lan den ter sprake, waarop de voorzitter op- merke, dat de vaklieden nu opgeschrikt zijn en dus wel gereed zullen zijn om geza menlijk bij de regeering op te treden, zoo dra dit noodig wordt geacht. De afd. Hillegom maakte er bezwaar tegen, dat een tweede beursdag wordt ge houden op Donderdag, omdat er op dien dag ook des winters te Hillegom beurs is. De voorz. antwoordde, dat het een VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Tegenstrijdige verwachtingen over den uitslag van de vredesonderhandelingen tus- schen China en Japan. (Buitenl., 2de blad). De tocht van de „Graf Zeppelin". Een verstekeling bijtijds ontdekt (Luchtv., 2de blad). Cyclonen en sneeuwstormen in de Ver. Staten eischen vele slachtoffers. (Tele grammen). BINNENLAND. Bij een brand te Echt liepen vijf kinde ren brandwonden op. (1ste blad). Een arrestatie te Amsterdam in verband met zwendel in Duitsche obligaties. (Laat ste Ber.). Het autobus-ongeluk bij Hasselt. (Gem. Ber. 3de blad). Liefdesdrama te 's Hertogenbosch*. (Gam. Ber. 3de blad). Balans van een brug op een autobus neergestort. (Gem. Ber. 3de blad). Nieuwe invoerbeperkingen. (1ste blad). Engeland en de bloembollen. (L. en T„ 2de bla<d). EEN BESCHRIJVING VAN OUD-NIEUWKOOP Bladz. 13 GEILLUSTREEROE PAGINA VOOR DE DAMES Bladz. 7 proefneming voor Haarlem is. Een con currentie van Hillegom zit er niet in. Als de proef slaagt, blijkt daaruit, dat de twee de beursdag in Haarlem noodig is. Een der afgevaardigden uit Rijnsburg stélde de vraag of de binnonlandsche broei een gevaar wordt geacht voor het vak. Spr. zou willen weten of er een gevaar is voov den exporteur of den kweeker. Hij sohat den binnenlandsche broei op 300 millioen bollen. De voorzitter antwoordde, dat dere zaak in het hoofdbestuur zal worden be handeld maar intussehen wilde hij wel zeggen, dat 300 millioen bollen voor bloe menverkoop te veel is. De bollenhandel wordt er door benadeeld. De af deeling Beverwijk vraagt onder applaus adhaesie te betuigen aan de po gingen om te komen tot afschaffing van den zomertijd. De voorzitter zegt, dat de vereeniging vóór afschaffing is en deze al het mogelijke zal doen om tot afschaffing te komen. Ten slotte sprak de voorzitter nog een woord van afscheid tot den heer Braun, die lange jaren afgevaardigde was van de afdeeling Noordwijk. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de verga dering. INVOER VAN AARDEWERK BEPERKT. Met ingang van 1 Maart. Bij K.B. van 18 Maart zijn op grond van de Crisis-invoerwet porselein, aardewerk en tegels voor den tijd van drie maanden aan oontingen tee ring onderworpen, ingaan de per 1 Maart j.l. Deze beperkingen bedragen voor: Porselein (wit, gekleurd, gedecoreerd, bedrukt of beschilderd) 90 ten honderd van hetgeen gemiddeld per drie maanden in de jaren 1928, 1929 en 1930 van die goederen uit dat land is ingevoerd, naar de waarde berekend; fijn aardewerk (wit, gekleurd, gedeco reerd, bedrukt of beschilderd), met uitzon dering van sanitair aardewerk, 75 ten hon derd van hetgeen gemiddeld per drie maan den in de jaren 1929 en 1930 van die goede ren uit dat land is ingevoerd, naar de waarde berekend; sanitair aardewerk, 85 ten honderd van hetgeen gemiddeld per drie maanden in de jaren 1928, 1929 en 1930 van die goederen uit dat land is ingevoerd, naar het gewicht berekend muur- en wandtegels (Jverglaasd of met gekristalliseerde glazuren), 60 ten honderd van hetgeen gemiddeld per drie maanden in de jaren 1923, 1929 en 1930 van die goe deren uit dat land is ingevoerd, naar de waarde berekend. Alleen bij het handelsregister ingeschre ven importeurs kunnen invoervergunningen krijgen tot overeenkomstige percentage» van het door hen ingevoerde in de jaren 1928, 1929 en 1930. De minister kan echter in bepaalde om standigheden bijzondere vergunningen af geven.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1