ACADEMIENIEUWS TELEGRAMMEN RECHTZAKEN MARKTBERICHTEN VRIJDAG 18 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 WAALS HAARLENIMERSTR. HET 130-136 IS UW BESTE LEVERANCIER VOOR STOFFEN Crêpe de Chine, mooie kwa liteit en nog nooit zoo voordeelig, 90 br. 0.67^ Wollen Mousseline, meer dan 100 nieuwe dessins, prach tig goed, 70 c.m. br. 0.65 Zijden Matté, het groote mo de-artikel van dit voor jaar, 70 can. breed 0.60 Engelsehe Mantelstof, thans voordeeliger dan ooit, 140 Indanthren Linnen, onverbe terlijke kwaliteit, 80 c.m. IS UW BESTE LEVERANCIER VOOR KINDERKLEEDING Jongens Lumberpakjes, leef tijd 4 jaar: Peau de' Pêche 3.90» Wollen Engelsehe Stijging per maat 15 cent Fantasie Jongenspakjes mo del Eton, geheel losknoop- baar, prima wollen Eng. Fant. stoffen. Leeftijd 7 Stijging per maat 75 cent Blauw Kamgaren Jongehee- ren Colbertcostuum, leef tijd 8 jaar 9.75 Stijging per maat 50 cent Leuke Engelsehe Jongens jasjes, leeftijd 4 jaar 4.60 Stijging per maat 20 oent Jongens Blouses van Indan- threnstof met vasto boord en das. Leeftijd 7 j. 1.60 Stijging p. maat iy2 oent eischte een geldboete van 50 sub. 50 dagen hechtenis. De Politierechter onmiddellijk vonnis vijzende veroordeelde verdachte overeen komstig den eisch. De reiziger A. B. F., uit L e i d e n, zeide, veel last van zenuwen te hebben. Eén van de oorzaken daarvan was..., echtschei ding. Hij zon op middelen om de zinnen te verzetten. Toen hij op een avond door Leiden's straten liep, passeerde hij de Brug steeg, waar een auto, t-oebehoorend aan zekeren B., onbeheerd stond. Up eens kreeg F. een opwelling om een ritje te gaan ma ken en door de zenuwen was het weer standsvermogen tot nul gereduceerd. F. nam de auto weg en reed naar Den Haag. Onderweg begon de misère. Een verbaal wegens rijden zonder rijbewijs, wegenbe- lastingkaart en een verkeersovertreding kwamen hem op resp. 40.-—, 17.50 en 10.te staan. En thans stond hij terecht wegens het wegmaken van benzine. De eigenaar van de auto reclameerde ƒ2.— schade. F. vond het veel, want de benzine toen nog onbelast, kostte 5 cent per liter en volgens verdachte had hij hoogstens 4 liter verbruikt. Het U.M. vond de excuses van zenuw achtigheid, echtscheidiag e.d. al heel zon derling, en achtte een strenge terechtwij-* zing gewenscht. Eisch: ƒ200.boete, suos. 50 dagen hechtenis. De politierechter verminderde jleze es> tra-onkosten van het autoritje tot 50.— subs. 50 dagen, doch voegde er een voor waardelijke gevangenisstraf van 1 maand, met 3 jaar proeftijd aan toe. Een winkelier uit A 1 p h e n a. d. R ij n had zich voor den politierechter mr. van Laer te verantwoorden wegens beleediging. Verdacnte had gereiiecteerd op een adver tentie waarin hypotheek werd aangebo den en was in relatie gekomen met den maaelaar de J., van L., uit Amsterdam. Deze was bereid naar Alphen te tomen ten einde het pand te bezichtigen tegen ver goeding van 15.voor reis-, verblijf- en taxatiekosten. .Naar deze als getuige verklaarde, kwam het pand, naar zijn meening, hoewel met hoog beiaat zijnde inet le hypotheek, met voor veruere belasting in aanmerking, zoo- dat de zaak niet doorging. Zulks was voor verdacnte aanleiding om de betaalde 15.terug te vorderen en toen hieraan niet werd voldaan, zond hy den heer de J., v. L., een brief waarbij een krantenuitknipsel was van hypotheekzwen- del. De Uriel verweeB naar den inhoud van dat uitknipsel. De geaaresseerdo achtte zich hierdoor beieeuigd en diende een klacht in. Veroacnte verweerde zich door te zeg gen, dat de heer de J. v. L. hem zou ver zekerd hebben, dat de zaak wel doorging, hetgeen deze ontkende. Zoowel de politierechter als het O. M., waien van meenmg, dat hier met in net minst van zwendel kou worden gesproken. Het O.M. had, alvorens de zaak aanhan gig te maken naar belde partijen een on derzoek doen instellen en dit was met ten gunste van verdachte uitgevallen, wes halve de zaak werd doorgezet. De politierechter vereeingde zich met den eisch van het U. M., dat tegen ver dachte J 40.— boete subs. 20 dagen eisohto. Verdachte gaat in hooger beroep. BURGERLIJKE STAND LEIOEN. Geboren: Willemina Elisabeth dr. v. P. de Boer en W. Zuijdam. Jacob z. v. J. Leugering en 8. Laterveer. Elisabeth d. v. J. P. Van Hove en 0. Tisseur. Ondertrouwd: M J. Dieben jm. 24 j. en C. M. de Vroede jd. 20 j. Overleden: G. van der Hoogt z. 6 mnd. E. Fakkel—Verhoeff wed. 84 j. G. Doeve wedr. 82 j. M. C. Vedhoogt —van Evert Vr. 39 j. LEIDEN. Geslaagd: econ. doctoraal-examen Indologie de heer A. F. Th. de Baadt (Den Haag) econ. candidaats-examen Indologie de heer L. H. E. van der Tuuk (Hillegers- berg) bevorderd tot apotheker de heer G. A. Vrolijk (Den Haag); candidaats-examen rechtsgeleerdheid de dames E. de Ruyter de Wildt (Den Haag) en A. K. de Jong (Den Haag) en de heeren "VV. J. Gevers (Den Haag) en W. Noll (Den Haag); arts examen le gedeelte de heeren A. A. de Wolff (Den Haag), B. J. Otten (Den Haag). J. H. Teeuwen (Leiden) en C. G. J. van Alphen (Rotterdam). Bevorderd zijn tot arts de heeren P. A. M. Sengers (N o o r d w ij k e r h o u t), J. H. A. M. Prins (Rotterdam), P. A. Cornet (Leiden) en J L. A. Hermans (Delft). Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerd heid, op proefschrift getiteld: „De leer dot bekentenis volgens Nederlandsch burgèr- lijk procesrecht", de heer O. 0. Vigelius, geboren te Batavia. den administratieven onderbouw geen wij ziging zal worden gebracht en dat de re sidenties en arr.-residenties haar naam zullen behouden, zulks ter tegemoetkoming aan de geopperde bezwaren. De heer Knottenbelt (Vrijbeids- bond) zegt nu te zullen voorstemmen. De heer J o e k e s dient een motie in, om de behandeling uit te stellen, tenein de eerst den Volksraad wederom te lioo- ren. Nadat verscheidene sprekers zich daar tegen hadden verklaard, wijzigde de heer Joekes zijn motie in zooverre, dat een voudig werd voorgesteld de behandeling uit té stellen zonder meer. Deze gewij zigde motie werd verworpen met 5438 stemmen. Vóór stemden: de Vrijz. Demo craten, de S. D. A. P., de communisten, Floris Vos en de C. H. (behalve de heeren Slotemaker de Bruine, Krijger en Weit- kamp). Het wetsontwerp werd vervolgens aan genomen met dezelfde stemverhouding. MGR. SCHI0PPA. In den toestand van den pauselijken in ternuntius mgr. Schioppa, is wederom oen lichte verbetering ingetreden. De patiënt heeft een rustigen nacht doorgebracht. KINDJE OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond is een 2 ys-jarig dochtertje van de familie L. op het Schuttersberg- plein te Arnhem onder een tramwagen van lijn 4 gekomen. Het kind werd beide been tjes afgereden. Het kind was op slag dood. Dividend-passeering bij de A'damsche Bank Naar wij vernemen, zal aan de algemee- ne vergadering van aandeelhouders in do Arasterdamsche Bank worden voorgesteld over het afgeloopen boekjaar het dividend te passeeren. Over het vorig boekjaar werd een dividend van 8 pet. uitgekeerd. LAATSTE BERICHTEN NIEUWE JAPANSCHE 00RL0GSLEENING. TOKIO, 18 Maart. (V.D.) De Japansche regeering heeft bij het Parlement een voorstel ingediend, haar toestemming te verleenen voor het aangaan van een nieuwe leening ten bedrage van 53 millioen yen tot dekking van de militaire uitgaven in China en in Mandsjoerije. Doodelijk incident in een kazerne. WARSCHAU, 18 Maart. (V. D.). Toen op de binnenplaats van de kazerne van het 41ste infanterie regiment te Suwalki een vaandrig een dronken soldaat beval, zioh naar zijn kamer te begeven, trok do soldaat een van zijn wapens om den vaan- drag aan te vallen Een korporaal kwam den vaandrig te hulp en gaf den soldaat met den sabel een slag op het hoofd, waar door het slachtoffer neerviel en op slag dood bleek te zijn. Twee militaire vliegongevallen. WARSCHAU, 18 Maart. (V. D.). Bo ven het militaire vliegveld te Warschau stortte giBteren een oefenvliegtuig door on bekende oorzaak naar beneden en werd geheel vernield. De inzittenden, een ser geant-vlieger. was op slag dood. Een tweedó vliegongeval geschiedde op het vliegveld van het vierde Poolsohe lucht- vaartreeimont. Het toestel stortte van ge ringe hoogte omlaag en de twee inzitten den liepen ernstige verwondingen op. Vier personen door een granaat gedood. WARSCHAU. 18 Maart. (V. D.). In het dorpje Iomaiszki in de omgeving van Wilna vonden boerenjongens in een oudo militaire loods een granaat. Zij gingen hier mee naar de dorpssmederij en trachtten den granaat uit elkaar te schroeven. Het projectiel ontplofte hierbij en twee perso nen werden letterlijk in stuken gereten, terwijl twee anderen zóó ernstig gewond werden, dat zij korten tijd later overleden. naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 Maart 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildfcs Hoogste barometerst.: 770.2 te Janmayen. Laagste barometerst.: 748.8 te Vardö. Verwachting tot den avond van 19 Maart. Meest zwakke wind uit Noordelij ke richtingen, licht tot half bewolkt, weinig of geen neer slag, weinig veran- dering in tempera tuur. In de luchtdrukverdeeling kwam nog weinig verandering, de depressies over Zuid-Frankrijk en Scandinavië trokken Oostwaarts. Op den Oceaan teekent zich een depressie duidelijk in de scheepsbe richten af. Ook dit lage drukgebied be weegt zich naar het Oosten, doch vormt nog geen bedreiging voor het weer ten onzent. Uitgezonderd m Zuid-Frankrijk en Noord-Scandinavië waar plaatselijk zware neerslag viel, is het in het geheele waar nemingsgebied rustig weer, met zwakken wind en meest lichte bewolking. In Mid den-Zweden werd de vorst weer iets stren ger. Ook over IJsland, geheel Duitschland Zuid-Frankrijk en onze omgeving daalde de temperatuur. Voor morgen is nog wei nig verandering in den weerstoestand te verwachten. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 5.1 gr. C.' LICHT OP VOOR FIETSERS e*.: Van Vrijdagnamiddag 6.3S uur tot Zaterdagmorgen 5.39 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zaterdag 19 Maart voorm. 12.05 uur en nam. 1.15 uur. Staking bij Tieleman en Dros. Bij de Vleesoh- en Conservenfabrieken der firma Tieleman en Dros is een staking uitgebroken in de afdeeling vleeschcon- serven, in verband met een voorgestelde loonsverlaging, aanvankelijk bedragende 10 pet., later teruggebracht tot 5 pet. De staking omvat pl.m. 50 man perso neel, behoorend t<?t de organisaties van den R. K., dir. en Alg. Bond. Pater Bartholomaeus Catijn 0. Carm. Dinsdag 22 Maart zal onze oud-stadge noot Pater Barth. Catijn z'n 121/2 jarig professiefeest vieren in de Orde der P.P. Carmelieten. Pator Bartholomaeus verblijft sinds 1926 in het Carme.ietenkloosteren te Zenderen, waar hij als leeraar verbonden is aan het Gymnasium „St. Alberti". Wij wenschen Pater Catijn nog vole jaren toe. HET DRAMA OP DEN MAJELLAT0REN TE AMSTERDAM. Voortgezet getuigenverhoor. Op 29 Maart 1929 werd de leidekker Ar kebout in stervenden toestand aangetrof fen in den toren van de Majellakerk aan het Ambonplein te Amsterdam. Aanvanke- dacht men aan een ongeluk. Anderhalf jaar later begon men hieraan te twijfelen, het bleek na. dat de compagnon van Arken bout, de leidekkerspatroon Maring een z.g. compagnonsverzekering had afgesloten op A. van f 50.000. Deze f 50.000 had hij na het overlijden van Arkenbout uitgekeerd gekre gen, doch anderhalf jaar later poogde hij wederom een verzekering af te sluiten tot een bedrag van acht ton op een anderen knecht. De leidekkerspatroon Maring werd, ver dacht van moord op Arkenbout, gearres teerd. De Vierde Kamer der Arrondissements- mentsrechtbank te Amsterdam veroordeel de hem op 30 October van het vorige jaar conform den eisch van het O. M. tot levens lange gevangenisstraf wegens moord op A. Verdachte, die zijn onschuld vol hield, ging'in hooger beroep. Evenals in eerste instantie werd hij voor het Gerechtshof verdedigd door mr. F. A. Kokosky. De procureur-generaal Mr. Bauduin eischte op formeele gronden vernietiging van het vonnis der rechtbank en. opnieuw rechtdoende, verdachte's veroordeeling we gens moord tot levenslange gevangenis straf. Ook tijdens het zeer uitvoerig getui genverhoor voor het Hof, hield M. vol, dat hij Arkenbout niet had neergeslagen. Hij poogde de schuld te schuiven op den kroon getuige Wessendorp, die'op den dag van den moord óók werkzaam was bij de Ma jellakerk. Bij interlocutoir vonnis bepaalde het Hof, dat het getuigenverhoor z.i. niet volledig was geweest Vijf nieuwe getuigen werden gedagvaard, terwijl vijf reeds gehoorde ge tuigen opnieuw werden opgeroepen. Heden werd het getuigenverhoor voort gezet. Wederom was de belangstelling van de zijde van balie en publiek zeer groot. Het Hof kwam te 10.15 binnen. Het eerst wordt gehoord de inspecteur van politie J. E. van Slobbe. Hij verklaart, eenige dagen na het gebeurde op den toren de z.g.n snijding van den koepel, een soort omgang te hebben rondgeloopen en daar verscheidene stukken materiaal te hebben gevonden, o.m. stokken. In de snijding lag overal los materiaal. Getuige van-Slobbe had zich op de hoog te gesteld van de werktuigen, die door lei- dekkers worden gebruikt. Hij had een heele verzameling ter zitting meegebracht. President mr. Jolles (tot verd„U hebt indertijd aan den rechtercommissaris ge schreven, dat Wessendorp de moord zou hebben gepleegd met een z.g.n. loodklop- per?" Verdachte: „Ja, dat heb ik gezegd". Ver dachte wijst op verzoek van den president een dergelijke hamer aan. Mr. Kokosky maakt er aanmerking op, dat door den president aan get. v. Slobbe is verzocht leidekkerswerktuigen mee te brengen. Mr, Kokosky: „Het spijt me, dat ik daar niets van wist, ik ben niet op de hoogte van leidekkerswerktuigen. Dit is een hor opening van de instructie. .Verdachte verklaart, geen bezwaar te hebben tegen het feit, dat get. Van Slobbe werktuigen heeft meegebracht. Hij voekt aan zijn oorspronkelijke verklaringen nog toe, dat hij zelf nooit werktuigen met zich meenam. Mr. Veurman, advocaat-te 's-Gravenhage wordt nu als getuige gehoord. Mr. Veurman heeft indertijd de schuldbekentenis van Arkenbout aan Maring opgemaakt. Get. verklaart, dat hij de gegevens voor de schuldbekentenis van Maring heeft gekre- gen. Verdachte: „Dat is niet juist, Arkenbout heeft de gegevens verstrekt". President mr. Jolles: „Het is wel merk waardig. dat U nu wel erkent, dat U op het kantoor van mr. Veurman bent geweest, vroeger zei U. dat U deze ingewikkelde schuldbekentenis zóó van A. heeft gekre gen". (Het betreft hier een schuldbekente nis van f 9600.—, wegens door Arkenbout aan M. toegebrachte „schade"). Mr. Veurman, opnieuw gevraagd, kan nu niet meer absoluut zéker zeegen, dat verd. de inlichtingen heeft verstrekt President: „U weet toch zéker, dat M. óók aanwezig was bij het opmaken van de schuldbekentenis." Getuige: „Ja". President (tot verdachte): „Het is aan nemelijker. dat de inlichtingen door U gegeven zijn. U was degene die schuld ei sch er was". Mr. Kokosky (tot getuige): „Hebt u uw concepten niet nagekeken. Ik wijs u op het gewicht van uw woorden. Bovendien wil ik in het publiek er op wijzen, dat u uw ambtsgeheim hebt geschonden. U had niets mogen zeggen". Mr. Kokosky: „Hoeveel maal is Maring bij u geweest?" Mr. Veurman: „Dat kan ik u niet pre cies zeggen". Mr. Kokosky: „Hebt u dat dan niet in uw boeken genoteerd?" Getuige: „Neen, wél weet ik, dat Ar kenbout op 26 Maart, drie dagen voor het gebeurde op den toren, bij, hem was ge weest". Het concept heeft getuige niet bij zich. Herhaaldelijk Bpreekt get. van „waar schijnlijk"...waarop Mr. Kokosky get. nogmaals op de ernst van zijn verklarin gen wijst. Nog eenige andere getuigen werden ge hoord. De procureur-generaal mr. Bauduin per- sisteeerde bij zijn bij de eerste behande- deling van het Hof gedane eisch, n.l le venslange gevangenisstraf wegens moord door schuld. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Voor den Politierechter 6tond heden morgen terecht J. C. v. R. uit Leiden, terzake van beleediging van P. G. even eens te Leiden. De Officier van Justitie TWEEDE KAMER INDISCHE BEGROOTING. Minister De Graaff heeft heden een verklaring afgelegd, waaruit blijkt, dat bij de bestuursreorganisatie in Indië in Veertien communisten te Katon terecht gesteld. KANTON, 18 Maart. (V. D.). Giste ren zijn te Kanton veertien Chineesche communisten, die beschuldigd waren van het deelnemen aan aanslagen op regeerings gebouwen en kruitmagazijnen, ter dood ver oordeeld. LEIDEN, 18 Maart. Vee. Aanvoer: 755 runderen, 428 kalveren, 1106 schapen, 23 lammeren, 512 varkens, 765 biggen, 16 paarden, 8 bokken en geiten. Prijzen: 3 stieren 75210, 247 kalf en melkkoeien J 125—275, handel stug; 217 varekoeien 90180, handel stug; 271 vette ossen en koeien 130295, schoon aan de haak 2674 cent, handel matig; 12 pinken; 26 vette kalveren 4085, schoon aan de haak 62100 cent; 402 nuchtere kalve ren 3—6, handel matig; 756 vette scha pen 18—21, 350 weideschapen 1517, handel traag; 25 lammeren; 512 mestvar- kens 918. Londen8che 1820 cent en Zouters 2022 cent per kg. levend gewicht handel traag; 765 biggen 2.50—6.— han del matig; 16 paarden 85—240; 8 Bok ken en geiten f 4—7. Kaas. Aangevoerd 47 partijen, waar van 37 Goudsche en 10 Leidsche kaas. Be steed werd voor: le soort Goudsche kaas 2426, 2e soort f 2123, le soort Leid sche 2224, 2e soort 18—21 Handel voor Goudsche en Leidsche kaas flauw. VEUR, 17 Maart. Groentenveiling. Kropsla le soort 7.80—10.40, 2e soort J 3.905.30, stoofsla 0.170.20; spinazie 0.620.78; rabarber 3.005.00, snij boon en 2.40, radijs 2.803.50. R0EL0FARENDSVEEN, 18 Maart- Bloemenveiling. Will. Copland 16—24 ct., Bartigon 2021 cent. Prins van Oosten rijk 2225 cent, Murillo 1017 cent, Will. Pitt 25 cent. Theeroos 2022 cent, Peach Blossom 2627 cent, Ibis 20 oent. Mr. v. d Hoeff 3638, Flamingo 15 cent, Couleur Cardinal 32 cent, Rose la Reine 1718 cent. La Reine 1920 oent, Narcissen: Sir Watkin 57 cent, Emperor 7 cent, Gol den Scepter 4, Bic. Victoria 12—16 cent, Colorable 9 cent, Spring Glory 8 cent., Orange Cup 8 cent, Argent 3 cent, Luci fer 4 cent, Bic. Empress 11 cent, Golden Spur 7—8 cent, Aspacia 5 cent, Laurens Koster 8 cent alles per dozijn. RIJNSATERWOUDE, 17 Maart. Eierenveiling. Aanvoer: 7053 kippeneieren 2.903.20. 350 eendeneieren 2.45—3.40 per 100 stuks; kaas 20 cent por pond. WOERDEN, 17 Maart. Eierenveiling. Prijzen: kippeneieren wit 2.603.40, ge mengd f 2.60—3.40, bruin 2.70—3 60, een deneieren 2.30—2.90 per 100 stuks. Aan voer 28000 stuks, boter 4052 cent en kaas 1834 cent per pond. Groentenveiling. Spinazie 1527 cent spruiten 912 cent, witlof 14 cent, uien 8.5 cent per kg.; veldsla 14-^-17 cent. en. selderie 1520 cent per bakje; snijsla 26 cent en andijvie 4042 cent per bak; boe- rekool 512 cent en prei 8.521 cent per 10 stuks, roodekool 37 cent en groone- kool 2.5 cent per stuk. W0UBRUGGE, 17 Maart. Eierenveiling Aanvoer 5918 stuks, kippeneieren 3.25 360, eendeneieren 2.903.15 per 100 stuks. Boter 4653 cent en kaas 2932 cent per pond. ALKMAAR, 18 Maart. Kaas, Aanvoer: 47 stapels, zijnde 65.000 kg. Fabriekskaas kleine 24, Fabriekskaas commissie 25, P/oerenkaas kleine 25, Boerenkaas com missie 22 per 50 kg. Handel matig. WlÖbELNUTEEKINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn Londen New York Parijs Brussel Zwitserland Milaan Madrid - Oslo Kopenhagen Stockholm Weenen Praag Boedapest Prolongatie 1 pet. BEURSOVERZICHT. De beurs was hedenmorgen vast op de gunstige tendenz, die Wallstreet gisteren to zien gaf In de middaguren gingen de koerswinsten weer verloren en daalden verschillende fondsen weer beneden do s.ot- prijzen van gisteren. In hoofdzaak was dit het geval door de zeer ongunstige balans van de Amsterdamsche Bank en de divi- dend-passeering door deze Mij. De koers, die gisteren reeds 1% was gedaald, liep heden verder terug. Ook do andore bank- aandeelen waren aangeboden en lager. Verder oefende do buitenlandsche verkoo- pen in Kon Olies een druk uit, vooral op dit fonds, dat hedenmorgen tot 148 was ge stegen, doch vervolgens tot 140 daalde. Suikers eerder aangeboden en algemeen in reactie. H.V.A.'s daalden weer beneden 180. Rubbers gedrukt en algemeen iets lager. Tabakken weinig veranderd. Scheepv. op den achtergrond. Mijnw. geheel verwaar loosd. Amerikanen prijshoudend, terwijl ook ob.igaties slechts weinig verandering on dergingen. Duitsche obligaties trokken iets aan. 59.05 8.98» /2 2-481/g 9.77 34 72 47.48 12.871/2 18.75 48.50 49.— 49.— 35.25 7.35

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3