PEEKsCLOPPENBUM ENGELAND EN DE IERSCHE VRIJSTAAT VRIJDAG 18 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 De Valera'» eerste optreden een onaangename ver rassing voor Londen. Engeland schrikt terug voor een nieuwe Iersche kwestie. Een „zelfstan dige" prins. LONDEN, 14 Maart 1932. De openbare meening in Engeland, voor zoover deze door de pers zuiver vertegenwoordigd wordt, volgt de ge beurtenissen in Ierland met een aan on verschilligheid grenzende gelijkmoedig heid, welke getuigenis aflegt van de groo- te veranderingen, die hebben plaats ge: grepen, sinds Ierland de alpha en de omega wee van de Rritsche politiek. Het verhaal ging tien jaren geleden dat Mr Lloyd George, de toenmalige Eerste Mi nister, na zijn naam te hebben gezet on der het Iersohe Verdrag, met een zucht van verlichting tot een zijner mede-ge delegeerden zeide: „Den hemel zij dank! Eindelijk heeft Engeland zijn onafhan kelijkheid weer Zeker is het dat de wederzijdsche „on afhankelijkheid" beiden landen veel goed gedaan heeft, en zoo men in Engeland thans weinig meer belang schijnt te stel len in hetgeen in Ierland gebeurt dan in hetgeen voorvalt in andere naburige landen, dan bewijst dit dat ook de En- gelschen zich aangepast hebben bij de verhoudingen, door de autonomie-verkla- ring van Ierland geschapen. Het is waar dat de omstandigheden hiertoe medegewerkt hebben. Engeland heeft te veel zorgen van binnenlandschen aard, en wordt te zeer in beslag geno men door zijn eigen strijd voor finan cieel en economisch herstel, dan dat het publiek veel aandacht zal schenken aan hetgeen elders voorvalt. Minder dan ooit voelt men er iets voor, de „Iersche kwestie" in een of anderen vorm te doen her-oven. Dat zulk een kwestie opnieuw ontsteltenis verwekt, ofschoon Engeland ring gedwongen mocht worden te capitu leerde voor de Sinn Fein partij (de extre mist "sche republikeinen), weet men ook hier zeer goed, maar voor het oogenblik spreekt men er bij voorkeur niet van. TWh heeft het eerste optreden van het nieuwe kabinet te Londen eenige ontsteltenis verwekt, ofsohaan Engëland er formeel niets mede te maken heeft De Valera heeft, den dag waarop hij met een meerderheid van dertien stem men gekozen was en zijn kabinet benoemd had, onmiddellijk een twintigtal zooge naamde politieke gevangenen in vrijheid doen stellen. Dit ging vergezeld van groote en luidruchtige betoogingen. Die gevangenen waren door krijgsraden ver oordeeld geworden op grondvan de in October afgekondigde „wet op de open bare veiligheid" die gericht was tegen gewelddadige en oproerige politieke ac ties, en zij heeft er veel toe bijgedragen de rust in Ierland te herstellen, maar zij heeft Cosgrave waarschijnlijk eenige ze tels gekost. Ook werden dïéri dag narade* gehouden door het z.g. Iersche Reoublï- keinsche leger, een onwettige half mili taire organisatie van dezelfde soort alè de Duitsche Staalhelmen. Te Londen had men van De Valera die op de kleine socialistische fractie steunen moet, meer gematigdheid ver wacht. Het werkte eenigszin? ontstellend dat hij onmiddellijk optrad alsof hij door een „pronuneïamento", inplaats van door verkiezingen aan het bewind geko men was. Men neemt aan, dat dit niet zijn wil geweest is, maar dat hij zich meer dan men aanvnakelijk gedacht had afhankelijk voelt van de uiterste repu blikeinen, die niet langer willen wach ten. geen dag en geen nacht. Met de politieke geschillen tusschen de Iersche partren heeft Engeland niets uit te staan; De Valera's optreden is niet tegen Engeland, maar tegen de par tij Cosgrave gericht. Een zuiver binnen- landsche aangelegenheid dus. De kwestie van de afschaffing van den eed (aan den Koning) zal waarschijnlijk nog vóór Pa- schen in den Dail ter sprake worden ge bracht. Aangezien die eed niet alleen in de Grondwet van den Vrijstaat, maar ook in het Iersch-Britsche verdrag vast gelegd is, zal de Engelsche regeering be zwaren kunnen maken tegen afschaffing, maar verschillende juristen beweren dat dit niet noodzakelijk zal zijn, aangezien het z.g. Statuut van Westminster de des betreffende verdragsbepalingen haar kracht zou ontnomen hebben. In ieder geval is het thans niet in Ierlands eco nomisch belang de betrekkingen tot het Britsche Rijk, hetzij op wettige, hetzij op onwettige wijze te verbreken, en De Valera heeft reeds geruimen tijd geleden te kennen gegeven dit niet te zullen doen alvorens de kiezers te raadplegen. Ook heeft de Labourpartij, die „op de wip staat", haar veto gesteld tegenover iede- ren aanslag op het verdrag. De wijze, waarop het nieuwe kabinet zijn bestuur ingewijd heeft, is echter ©enigszins verontrustend. Te Londen is men geneigd de conclusie er aan vast te knoopen dat De Valera concessies wil doen aan de republikeinsche extremis^ ten. Hierbij komt dat de aanstaande in- treklcing van Cosg^ave's „Public Safety Act" tengevolge kan hebben dat het „terrorisme" ook van de zijde der En- gelsch gezinde protestanten den kop weer opsteekt. Gebeurt dit dan zijn con flicten tusschen den Vrijstaat en Ulster dat deel uitmaakt van Groot-Brittannië niet uitgesloten. En dan bestaat gevaar op het ontstaan van een nieuw „Iersch vraagstuk", waarmede Engeland thans geen raad zou weten. De heer en mevrouw Bernadotte. Wij kunnen met den besten wil ter we reld niet zoo heel veel sympathie hebben voor prins Lennart van Zweden, den kleinzoon van koning Gustaaf, die Vrij dag aan een Londensch „register office'" (een bureau van den burgerlijken stand; in den echt vereenigd is met de dochter van een Zweedsch koopman. Dat deze zoon van de zoo ongelukkig getrouwde en door zoovele tegenslagen getroffen Grootvorstin Maria van Rus land de keus van zijn hart gevolgd heeft en zijn koninklijken rang ten offer ge bracht heeft aan zijn liefde, kan hem lichter tot eer dan tot blaam strekken Koning Gustaaf ze1', die den jongen man met de meeste gestrengheid heeft be handeld, heeft hem op den dag van zijn huwelijk een telegram van gelukwenscb gezonden, waaruit blijkt dat hij tegen de bruid geen ander bezwaar heeft, dan dat deze niet „van den bloede" is. Maar.... onze waardeerin;* voor de ka raktersterkte van prins Lennart. die thans nog slechts mijnheer Bernadotte is, wordt hevig geschokt door de kop pigheid en eigenzinnigheid van Jen jon gen man. Hij is „getrouwd" aan een „re gister office". Boven een kerkelijk hu welijk stond hij ver verheven. Dat it maar „franje" nietwaar? Men is „ge trouwd" wanneer men van een ambtenaar der registratie een certificaat krijgt waarin deze heer het feit officieel con stateert. Grootvorstin Maria is uit Amerika, waar zij na den val der Romanoffs jaren lang in een modezaak gewerkt heeft, naar Londen gekomen om het huwelijk van haar zoon bij te wonen. In de kerk wel te verstaan. „Wij, Romanoffs, erken"- nen geen burgelijke-stands-huwel ijken", heeft zij gezegd. In dit opzicht staan de Romanoffs gelukkig niet alleen. Zij heeft haar zoon gesmeekt, kerkelijk te trou wen. De „zelfstandige" jonge man heeft geweigerd. Zij woonde het huwelijk dus niet bij. Maar op den dag der zooge naamde huwelijksvoltrekking heeft zij i haar hotel gewacht of haar zoon afscheid zou komen nemen vóór zijn vertrek naar het vasteland. De „zelfstandige" jonge -man, die leeft van wat eenmaal de bruid schat zijner moeder was, kwam niet. En de Londenschp bladen kunnen dit wonder van zelfstandigheid niet genoeg fêteeren, fotografeeren en interviewen! UIT DE OMGEVING LfSSE. Geboren Johannes Laurentius, zoon van P. J. van der Zwe't en van L. van der Voort Antonius Oornelis, zoon van G. J. van der Voort en van L. van der Aart Tacken, zoon van T. van Werkhoven en van A. van Overleden Adrianus Cornelia van der Poel 38 jaar echtgen. van M. Lange- veld. Gevestigd: L. van Dijk uit Medem- blik J. Adams uit Amsterdam M. G. Smakman uit Gorinchem O. Onderwar ter uit Oegstgeest. Vertrokken: W. J. M. van der Eerden naar Beesel B. Wolthuizen naar Eindhoven M. Rogge naar Duitschland M. Schülz geb. Bieder naar Duitschland M. E. Potman naar Katwijk D. Bouwman en echtgen. naar Hillegom B. Eisenga naar 's-Gravenhage D. van der Bij naar Ferwerderadeel. TER-AAR. Kerkschapen. Donderdag werden de Kerkschapen verkocht. De S4 schapen brachten 700.op. Dit beteekent een verlies, doch niet zoo groot als verwacht was. De kooper was, evenals vorige jaren, den heer W. Roest. De lammeren hadden gekost 22 gulden. N00RDWIJK. Noordzijder-Polder. Donderdag had in Hotel Royal alhier de verkiezing plaats voor een lid van het Bestuur van den Noordzijder-Polder, ter vervulling van de vacature ontstaan door de ontslagname van den heer P. Duivenvoorde. Deze verkiezing moest worden gehou den wegens vernietiging van de gehouden stemming op 17 Juni 1931 door het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land dd. 28 December 1931. Uitgebracht werden op de heeren E. HogervorstGzn. 197 stemmen, E. Hoger- vorst Nzn. 83 stemmen, terwijl op diverse personen totaal 13 stemmeen werden uit gebracht. 7 8temmen waren van onwaarde Alzoo in totaal uitgebracht 300 stemmen. De heer E. Hogervorst Gzn. is dus we derom gekozen. Dit is thans voor de der de maal. Reeds tweemaal is de verkiezing van den heer Hogervorst vernietigd op grond van het feit dat het reglement van den Polder voorschrijft, dat het tweede Bestuurslid moet zijn ingeland van Noord- w ijkerhout. Volgens het oordeel van Ge deputeerde Staten voldoet de heer Hoger vorst niet aan deze vereischte. Waar reeds tweemaal tegen deze ver kiezing bezwaar gemaakt is, is wel te verwachten, dat ook tegen tegen verkie zing wederom bezwaar zal worden ge maakt. Noodlijdende kweekers. Naar wij ver nemen is door een 20-tal personen uit onze gemeente verzocht geld van de gemeente te mogen leenen op grond van de door den raad getroffen regering voor de kleine Crisiscomité. - In de laatste vergade ring van den gemeenteraad is besloten een bedrag van 10 cent per inwoner voor het jaar 1932 beschikbaar te stellen voor het verstrekken van kleeding, schoeisel enz. aan de werkloozen. Het nati/onaal crisis- oomitó stelt in dit geval ook beschikbaar een bedrag van 10 oent per inwoner. In de commissie die deze regeling zal uitvoeren zijn door Burgemeester en Wethouders be noemd als voorzitter wethouder C. van der Wiel, als lid tevens secretaris de heer.C. G. Alkmade, als leden de heeren J. van der Meer, Vogelaar, Roskam, van der Niet en Bakker. Ouderavond. Uitgaande van het Jon gens-Patronaat „St. Jeroen" had gisteren avond in het Juvenaatsgebouw een Ouders avond plaats, waarvoor slechts een matige belangstelling bestond, hetgeen zeer te bejammeren viel, daar dit voor de ouders als opvoeders van hun kinderen een zeer nuttige en leerzame avond was. De Direc teur, Kapelaan Héemskerk, opende dezen avond, met den Patronaatsgroet, waarna Z.eerw. de aanwezige ouders van harte welkom heette, daar deze toch door hun tegenwoordigheid blijk gaven van hun be langstelling in het jeugdwerk. Hij ver trouwde dat deze belangstelling door den spreker van dezen avond, Pastoor Burwin- kel uit Vogelenzang,.verdubbeld moge wor den. Hierna trad voor het voetlicht de Zangclub van het Patronaat, welke onder de bekwame leiding van den heer W. Braun enkele liederen hadden ingestudeerd en gezien het korte bestaan van deze club mogen wij getuigen, dat, na een ietwat wei felend begin, de vier stukjes op verdienste lijke wijze werden weergegeven, waarvoor zij dan ook een dankbaar applaus mochten inoogsten. Hierna verkreeg Pastoor Bur- winkel het woord, die in zijn inleiding de opvoeding van een mensch m de ver schillende phasen van zijn leven een kunst noemde, een kunst waarin wij niet zullen slagen als wij ons niet degelijk bekwamen hierin. Spr. vond het daarom noodig en nuttig de ouders een blik te laten slaan in I de gemoedstoestand van een mensch m de puberteits-leeftijd, ook wel genoemd de tweede geboorte van een mensch m de ja ren tusschen de 14 en 20. Spr. noemde de opvoeding van de jeugd in die jaren van het allergrootste belang voor geen enkele stand uitgezonderd, want juist in deze ja ren kan een goede leiding het geheele ver dere leven van een jongen beïnvloeden en vormen. Vele ouders begrijpen de begrip pen met, welke de jongens in deze periode er op na houden en om deze in goede banen te leiden en de goede eigenschappen hier bij uit te builen is veel tact noodig en dit kost soms groote moeite. Dankbaar mogen wij dan ook zijn, dat er jeugd vereenigingen zijn welke ons hierbij terzijde staan. Spr. vond het van 't allergrootste belang in deze periode het vertrouwen van den jongen te verkrijgen en hem indruk van rechtvaar digheid te geven, dan zal men alles van hem gedaan kunnen krijgen. Ook op gees telijk gebied moet men zeer waakzaam ziju, daar de jongen zicK gaat afvragen „het waarom'- en de hartstochten word en. opge wekt, waarom spr. net zoo noodig vond dat zij zich een vasten geestelijken leidsman kozen, waaraan zij hun vertrouwen kun nen schenken, waardoor zeker hun deugd bewaard zal blijven. Waar onze jeugd ver eenigingen een zoo goede hulp hierbij ziju, spoorde spr. de ouders dau hun medewer king aan het Jeugdwerk te verleenen, doch daarnaast ook door een goed voorbeeld en door het gebed van God te verkrijgen een goede vorming hunuei kinderen. De Eerw. Directeur dankte Pastoor Burwinkel recot hartelijk voor zijn bevattelijke en leerzame bespreking, waarvan hij vertrouwde, dat veel nut zou uitgaan tot heil van Kerk en Maatschappij, waarmede de vergadering met applaus instemde. Na het consumeeren van een kop koff:e door het Patronaatsbestuur aangeboden, werden nog enkele vragen gesteld en be antwoord, terwijl de Directeur de veran dering besprak van het Patronaatswezen door het vormen van groepen, waarmede men in de toekomst door zal gaan door steeds de jongeren hierbij in te deelen om geleidelijk er toe te komen dat allen in vaste groepen zijn verdeeld. Hierna dankte Z.eerw. nogmaals de ouders voor de gewaardeerde belangstel ling en sloot deze bijeenkomst met den Patronaatsgroet. Gevonden voorwerpen. Een trouwring, twee sleutels, een lips- en een huissleutel, een bruine heeren handschoen, een gou den z. g. kogelring, een blauwe rozen krans, een pakje flanel, een gaberdine motorjekker, een grijs-linnen beursje met wit-roode streepen inhoudende eenig geld een bril. Inlichtingen uitsluitend des Woensdags en des Zaterdags van 12 tot 1 uur op het Politiebureau te Noordwijk-Binnen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Uitvaart P. J. Aarts. Gisteren had onder meer dan gewone belangstelling de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wij len den heer P. J. Aarts, oud-muziekleeraar aan het St. Wilhbrordus-College, oud directeur van het R. K. Zangkoor, oud-kas sier der Coöp. Boerenleenbank, en be stuurslid der Derde Orde van den H. Franciscus. Onder de belangstellenden za gen we de Patera Lutz en d Aquin S.J. van het vroegere St. Will.-College der Paters Jesuiten, dat thans gevestigd is in „Huize Catwijck" te Den Haag, Pater Beekman O.F.M. van het Missie-College St. Willi- brordus alhier, die als leerling van de Pa ters Jesuieten tevens leerling was van den heer Aarts, en vele belangstellenden uit deze en andere plaatsen. De H. Mis vau Requiem werd opgedragen door den wel- eerw. heer P. J. Aarts, Kapelaan te Am sterdam, zoon van de overledene. Het zang koor, dat bijna geheel voltallig present was, zong de Gregoriaansche Misgezangen. Ome Kinder k feeding geeft iets aparts He kleeding Is beter gemaakt en deug delijker. Prijzen naar verhou ding lager. U vindt bij ons alles ■wat een leuk kind een leuke jongen moet dragen Kinderlijk Jongensachtig en tóch sterkt Tuinbouw. De voorjaarswerkzaamhe den zijn thans aangevangen. Enkele tuin ders maakten een begin met het planten van vroege aardappelen en het zaaien van peen is in vollen gang. Er wordt voor alles ten zeerste naar eenige regen verlangd. Ook voor de bollentee.t en nog meer voor de graslanden zou een malsche bui hoogst welkom zijn. In tegenstelling met hetgeen geoogst wordt is het plantgoed van aardap pelen zeer duur. Dit zal zeker van invloed zijn op de uit te planten oppervlakte. De laatste jaren is deze geregeld aan het af nemen terwijl voor het artikel bospeen en ook voor breekpeen meer animo komt. De financieele uitkomsten werken hiertoe on getwijfeld mee. Met het te werk ste len van arbeiders in den tuinbouw met steuü van de gemeente is het afgeloopen. De hier voor gestelde termijn is verstreken. Het delven is trouwens ten einde en spitten on der die bepalingen is niet toegestaan. Kippendieven. Bij K. v. d. G. en H. v, d. D. werden slachtoffers gemaakt onder de kippen. Een hond bleek de dader te zijn; waarschijnlijk die van G. M. le Noordwijk. De eigenaar zal goed doen bet dier te muilkorven. WASSENAAR. Gevonden voorwerpen. Portemonnaie m. inh., hondje, auto wiel, zwart glaché da mes handschoen, kleine portemonnaie, ge bedenboekje, zweep, bruin lederen porte monnaie m. inh. Dat scheelde een haar. Een auto van de hrnia R. en K. uit Heerlen passeerde in de v. Zuijlen van Nijcveltstraat zoo dient een aldaar stilstaanden auto van den heer M. uit Heemstede, dat daarvan de portier- krukken werden afgerukt. De schade zal onderling geregeld worden. Gevestigd: J. H. Artze dienstbode van Eindhoven A. J. N. Endel en vrouw van Den Haag J. Elsinga en vr. van Leiden L. A. Hoek en gezin van Den Haar L. v. d. Ende, van Den Haag J A. Kalff en gezin van Hilversum J. E. Lange, van Hilversum W. Th. Wild van Hilversum G. Th. Riem en vrouw van Den Haag A. M. Overgaauw van Den Haag R. Schriebe, van Oostenrijk A. M. Soffgen van Duitschland S. P. van Dorp van' Schiedam H. W. Lensink van Hilversum J. A. Oosterveer van Den Haag K. Heuer van Rijswijk E. Kowalski van Den Haag M. van Oeve- ren van Westmaas H. Zuierveld van Bolsward E. Grassmann van Voorburg H. P. Baereke van Schiedam. Vertrokken: C. D. Speet naar Til burg H. W. R. Fromme naar Deo Haag A. G. Urmann n.» r Den Haag M. E. Nossel naar Duitschland J. A. Dame naar Den Haag M. Gutternigg naar Oostenrijk J. M. Albers naar Oss M. R. E. van Es naar Den Haag D. Bruins naar Leiden A. E. M. Roenendijk naar Leiden G. M. vn Schaick naar Rotter dam P. J. Juncker naar Den Haag J. M. Eichholz naar Katwijk. RIJNSBURG. Tuinbouw. Voor uien bestaat een meer dan gewone belangstelling en de prijs gaat nog steeds naar boven. Momenteel wordt van f 13.10 tot f 13.40 per 100 K.G. betaald. Zelfs in norma.e tijden een bijna ongekende prijs. Waschpeen blijft evenzoo goed ge vraagd en de prijs kan zeer goed genoemd worden. Van f 3.75 tot f 5.50 per 100 K.G. Slechter is het gesteld met de koolsoor ten. Boerenkool is haast onverkoopbaar en gaat voor f 0.50 tot f 0.70 per 100. Veel van dit artikel wat iets afwijkt, brengt niets op. Roode kool vanf 2.50 tot f 3.90; Gele van f 2.10 tot f 2.70 in do beste kwaliteit. RIJPWETERING. Parochiale Kiesvereeniging. Op Woensdag 16 Maart 1.1, des avonls te half acht, hield de R. K. Parochiale Kiesver eeniging haar jaarvergadering in café Da leman. De opkomst was, zooals gewoonlijk, beneden peil, aangezien nog geen tiende deel der leden de vergadering bezochten. De voorzitter opende de bijeenkomst met den Chr. groet en een kort woord van wel kom, waarin met voldoening werd herin nerd aan de gunstige resultaten der verkie zingen voor Prov. Staten en Gemeenteraad. Den pohtieken en economischen toestand van ons land beschouwend, kon spr. slechts hoop op verbetering uitspreken, ofschoon er op 't oogenblik nog weinig teekenen zijn waar te nemen, die op een spoedige ver betering wijzen. Na deze opening las de secretaris de no tulen en daarna het keurig verzorgde jaar verslag, waaruit we hier enkel willen re- Ie veeren de achteruitgang van het ledental met circa 15%. We meenen echter ook in dit opzicht niet pessimistisch te mogen zijn en vertrouwen, dat een volgend jaarverslag zal melden een aanweas van het aantal leden met minstens 40%, wat zeer goed mogelijk is. Uit het door den penningmeester gege ven overzicht van den financieelen toestand der vèreeniging bleek, dat het voordeelig saldo van het vorig jaar was omgezet in een nadeelig. Gezien het feit, dat er in den loop van het vorig jaar vier maal voor de groslijst is gestemd, wat groote uitgaven eischt en, daarbij in aanmerking genomen de vermindering van het ledental, kan men zich slechts verwonderen dat het tekort niet gTooter is. De aftredende bestuursleden de heeren H. H. Beelen en Hillebrand werden met bijna algemeen© stemmen herkozen en de heer S. Zandbergen werd herkozen als con troleur der kas van de.Centrale. Nadat de afgevaardigde verslag had uit gebracht van de door hem bijgewoonde ver gadering der Kamercentrale Leiden, werd de verloting gehouden, waarbij de vijf be schikbare prijzen werden gewonnen door de heeren J. v. Kampen, J. Zandbergen, J. Verkley, J. v. Rijn en Th. Straathof. Daar bij de rondvraag niemand meer het woord verlangde, sloot de voorzitter met een woord van dank en een opwekking tot vertrouwen in de toekomst, deze bijeen komst met den Chr. groet. SASSENHEIM. Begin van brand. Gistermiddag ont stond ten huize van den heer R. aan de Hortuslaan een begin van brand tengevol ge van een defect aan de schoorsteen. Het behangselpapier op en in de nabijheid van de schoorsteen vatte vlam waardoor de spiegel en verschillende schilderijen van de wand vielen. Met behulp van emmers water kon erger worden voorkomen. Zanguitvoering. Gisterenavond gaf de Herv. Zangver. „De Lofstem" onder leiding van haar Directeur, den heer Smittenaar van Wassenaar, 'n uitvoering in 't Vereni gingsgebouw Verschillende mooie nummers werden uitgevoerd, waarvan vooral het laatste, La-uda Sion van F. Mendelssohn Bartholdy, zeer schoon werd vertolkt. De hierin voorkomende solo's en kwartetten werden door eigen leden ten gehoore ge bracht, n.l. Mej. Aangeenbrug, sopraan; Mej. Couvée, alt; Joh. Aangeenbrug, tenor; H. Sluimers, bas. Het gemis aan orkest werd gedeeltelijk weggenomen door do voortreffelijke piano-begeleiding van Mevr. Kingma van Wassenaar. De beide nummers n.l. Bloemencantate en Op het ijs, van het kinderkoor, hadden groot succes. In de pauze werd een veroting gehouden ten bate van een uitgaansdag van de kin deren.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13