23ste Jaargang DINSDAG 15 MAART 1932 No. 7151 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND LAND- EN TUINBOUW DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2A0 per kwartaal Bi) onze Agenten 20 cent per week f 2-60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, run ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen Doelmatige actie. „Kunnen wij thans onze mijnwerker» hel pen door verwijten tegen het kapitalisme te uiten?" Deze vraag stelde de geest, adviseur van den R. K. Mijnwerkersbond mgr. dr. Poe's op de vergadering van genoemden bond, waarop met vrijwel algemeene stemmen vertrouwen in het hoofdbestuur is gesteld en aanvaard een bemiddelingsvoorstel (in houdende loonsverlaging). In de bovengestelde vraag ligt een be schuldiging en een verwijt aan de S. D. A. P., die door te pas en te onpas het kapitalisme de schuld te geven van den nood der tijden de arbeiders niet helpt. Er moet worden gevraagd: wat kan er in de gegeven omstandigheden, aanvaar dend (wat een practisch mensch nu een maal altijd moet doen) de feiten, zooals ze zijn, worden bereikt. Als de beschermers en verdedigers van de rechten en van den toestand der arbeider» dit zich ernstig af vragen en er naar handelen, dan, maar ook dan alleen helpen zij de arbeiders feite- 1 ij kl Dr. Poels zeide op de bedoelde verga dering o.m., dat hij heeft gedaan, wat hij kon, bij de directeuren in Den Haag. Als nu hel Hoofdbestuur zegt: Wij móéten kiezen: één van drie, moeten wij dat dan niet doen? Als we staken gaan, dan wil dat zeggen: kommer. Wil men een con- tractlooze periode ingaan, houdt dan uw hart vast. We kunnen dus slechts de derde mogelijkheid aanvaarden, aldus dr. Poels. Zóó beziet men den toestand practisch en wordt er wat bereikt. Naast dit direct-practische doel moet worden beoogd een radicale ver betering van de maatschappelijke toestan den. Hierop wees ook mgr. Poels: Er is éen ding, aldus mgr. Poels, waar over alle menschen het eens zijn: de wo- reldtoestand van thans i» onhoudbaar. Er zijn millioenen en millioenen arbeiders wer keloos. Voor dit feit staan we. Er is ge brek, waarnaast overvloed aan alles. Men leeft in een gekkenhuis. Dat kan niet blij ven bestaan. De menschen hebben eeuwenlang geleefd onder een economisch stelsel, dat slavernij heette. Vroeger meende men, dat het niet anders ging. Toch is alles veranderd. Door de doorvoering der Christelijke beginse len, die de menschelijke waardigheid her etelden. Het lijfeigenschap kwam nog en duurde eeuwen, maar verdween ook door de zuurdeesem van het Christendom. Thans hebben we groote Naamlooze Ven nootschappen en Kartels, die de wereld regeeren. En dr. Poels betoogde, dat de strijd n u moet gaan tegen deze instellin gen, die de dictatuur van het kapitaal uit- oelenen. Wij, Katholieken, streven daérom naar publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. *t is echter nuttig en noodzakelijk, dat wij onderscheid maken tusschen dat wat onmiddellijk moet worden bereikt en dat waarna met krachtdadige geleidelijk heid moet worden gestreefd. LOONSVERLAGING IN HET MIJN BEDRIJF. Overeenstemming tusschen directies en R. K. Mijnwerkersbond. In de gehouden vergadering van de Con tactcommissie in het Mijnbedrijf is het be middelingsvoorstel, dat de R. K. Mijnwer kersbond in de vergadering van Zaterdag j.l. te berde had gebracht en dat in de be- sturenconferentie van Zondag met alge meene stemmen werd goedgekeurd, door de directie aanvaard. Het voorstel houdt in, dat de mijnwerkers de 10 pet. loonsver laging aanvaarden, terwijl gezinstoeslag en verlofregeling blijven gehandhaafd. Op 1 April a.s. gaat de eerste 5 pet. ver laging in, terwijl de tweede 5 pet. verlaging op l Juni ingaat. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Besloten wordt hedenavond te behande len het wetsontwerp betreffende de gewij zigde departementale indeeling. Aan de agenda worden toegevoegd de interpella tie-Wijnkoop inzake Sjanghai en het wets ontwerp betreffende het Gooische Natuur reservaat. Voortgezet wordt de behandeling der Indische Begrooting. De motie-Cramer betreffende bezuiniging op de lasten van de militaire macht, wordt verworpen met 50 tegen 28 stemmen. De (overbodige) motie-Kupers omtrent het ongedaan maken van de korting op de ambtenaren-salarissen, zoodra en naarmate dc financieele omstandigheden dit zullen veroorloven wordt verworpen met 5127 stemmen. De motie-Kupers, omtrent het niet langer van kracht zijn van de tweede korting van 5 pet. op de salarissen van landsdienaren in Indië dan tot 1 Juli 1932, wordt verworpen met 56 tegen 22 stemmen De motie-Cramer (geen korting op de lagere salarieering) wordt verworpen met 5623 stemmen. HET DERDE JAARBEURSGEBOUW. Rede van H. M. de Koningin. Ter opening van het derde Jaarbeurs gebouw (zie ëlders in dit nummer), heeft H. M. de Koningin hedenmorgen de vol gende rede uitgesproken: ,Aan het verzoek om de nieuwe uitbrei ding van het Jaarbeursgebouw te komen openen heb ik ook ditmaal gaarne gevolg gegeven. Dubbel waardeer ik in dezen tijd van wereldcrisis den ondernemingsgeest, die daaruit spreekt en het vertrouwen in een betere toekomst. Uw verblijdende me- dedeeling, dat het vergroote gebouw reeds weer geheel gevuld is, bewijst, dat ondanks den ongunst der tijden bij handel en nijverheid weerklank heeft gevonden. De onveranderlijke wetten van het ver keer, welke op den duur tot herstel moeten leiden, bevatten zoowel de zekerste belof ten voor den hernieuwden bloei van onze volkswelvaart, als ook van dien dezer Jaar beurs, omdat ik met u overtuigd ben, dat zij geroepen is bij dat herstel een belang rijke rol te vervullen. Arbeidzaamheid, taaiheid en durf waren steeds ons onver vreemdbaar erfdeel. Thans komt het er in derdaad op aan te volharden en door te zetten, bezield door een sterk bewustzijn van eenheid en saamhoorigheid, de moei lijkheden van het heden moedig onder de oogen te zien, daarbij het beste gevende, waarover ieder van ons beschikt, dan zal in de toekomst, welke onze volharding en toewijding moeten scheppen, de bloei van ons verleden zijn wederga vinden. Van harte hoop en vertrouw ik daarin, en be sluit met den wensch, dat ook de Utrechfc- sche Jaarbeurs dan van haar kloek be leid de verdiende vruchten zal plukken." Na afloop van deze rede van H. M. de Koningin zette de voorzitter van de Jaar beurs, de heer Sentener van Vlissingen, de roep in: „Leve de Koningin", die door een driewerf hoera van de aanwezigen werd gevolgd. De Sweepstake-loten. Naar de „Tel." verneemt, heeft een der inspecteurs van de Centrale Recherche, de heer H. Ph. Clasie, zich naar Engeland be geven, ten einde zich op de hoogte te stel len van verschillende sweepstake-aangele- genheden. De opdracht daartoe is verstrekt door den officier van Justitie te Amster dam, wien een uitvoerig rapport zal wordea uitgebracht. Bij de trekking, die gisteren een aan vang heeft genomen, hebben reeds vier Amsterdammers en een inwoner van Apel doorn een paard getrokken. Rijksbemiddeling in meubelmakersbedrijf. De rijksbemiddelaar in het tweede dis trict, mr S. de Vries, heeft partijen be trokken bij het dreigend conflict in het meubelmakersbedrijf opgeroepen tot het verstrekken van inlichtingen op a.s. Don derdag in het departement van Arbeid, Nijverheid en Handel. DE WIELINGEN PRIJSGEGEVEN? De. onderhandelingen Nederland en België. Van doorgaans goed ingelichte zijde ver neemt het Dagbl. v. N.-Brabant. dat minis ter Beelaerts van Blokland op nog andere punten dan het vraagstuk der nieuwe ver binding tusschen Schelde en Rijn tegen over den Belgischen aandrang gecapitu leerd heeft. Volgens zijn zegsman, die over uitnemen de middelen beschikt om ingelicht te wor den over hetgeen tusschen de Nederland- sche onderhandelaars overeengekomen is, en die hoegenaamd geen reden kan hebben, om iets te vertellen waarvan hij de juist heid zou moeten betwijfelen, heeft minister Beelaerts van Blokland toegestemd in de parafeering van een voorloopige overeen komst met België, waarin Nederland feite lijk afstand doet van de Wielingen. Op sommige punten van het nieuwe ver drag met België wil minister Beelaerts van Blokland dus nog verder gaan dan des tijds minister Van Karnebeek. CR IS IS ONTWERPEN. Contingenteerihg van wollen en tricot goederen en schoeisel. Ingediend zijn wetsontwerpen: le. tot regeling van den invoer van tri cot-goederen 2e. bot regeling van den invoer van wol len en halfwollen stoffen; 3e. tot regeling van den invoer van bo- venkleeding; 4e. tot regeling van den invoer van schoeisel. Al deze ontwerpen zijn samengesteld ter voldoening aan de bepaling van art. 3 der Crisisinvoerwet 1931, waarbij is voorge schreven, dat onverwijld, een voorstel van wet moet worden gedaan tot voorziening van een verbod van invoer, geregeld in een Kon. Besluit, krachtens art. 2 dier wet ge nomen. Ten aanzien van sub. 1 zet de minister uiteen, dat een contingenleering naar de hoeveelheid, welke op zichzelf groote voor deden zou bieden, in de practijk onuit voerbaar is. Hetzelfde geldt ten aanzien van sub. 2 en sub. 3. STEUN AAN DEN MELKPRIJS. Wetsontwerp spoedig te wachten. In de vergadering van het dagelijksch bestuur der Geldersch-Overijsselsche Mij. van Landbouw zijn o.m. behandeld de ver zoeken, welke van vele afdeelingen waren binnengekomen om opnieuw bij de regee ring aan te dringen op meer steun voor den landbouw. Het bestuur was van oor deel, dat het op dit moment, na de inter pellatie-Weitkamp geen zin heeft crisis vergaderingen te beleggen of verzoeken tot de regeering te doen, omdat men de regee ring toch eenigen tijd moet geven ter voor bereiding van de te nemen maatregelen. Medegedeeld werd, dat een ontwerp tot steun aan den melkprijs zeer spoedig door de Tweede Kamer zal worden behande'd. Besloten werd nog, dat het bestuur aan het Kon. Ned. Landbouwcomité in overwe ging zal geven, bij de regeering aan te drin gen op het indienen van een nieuw ont- werp-Pachtwet, waarin voorzieningen wor den getroffen ingeval van onbillijke op zegging der pacht door den verhuurder (recht op schadeloosstelling voor den pacn- ter). UITVOER VAN EIEREN. Nieuwe voorschriften. In de St. Crt. van heden zijn opgenomen de gewijzigde voorschriften met betrekking tot den invoer van eieren. Deze bepalingen bevatten de merken voor versche Holland- sche eieren, Hollandsche geconserveerde eieren en gewone eieren. Tevens zijn in een tweede ministerieele beschikking opgenomen de bepalingen be treffende vorm en kleur van de stempels van herkomst. De landen waarvoor deze wijziging geldt, zijn Groot-Brittannië, België en Frankrijk. De kippeneieren moeten zoodanig zijn ge sorteerd dat het gewichtsverschil tusschen het zwaarste en het lichtste ei in één ver pakkingseenheid niet grooter is dan 7 gram. Hieraan zijn nog bijzondere voorwaarden verbonden. Ook wat het indeelen van de label betreft, vindt men uitvoerige gege vens in de Staatscourant. Ook teil aanzien van de verpakking zijn verschillende eischen gesteld. Ten aanzien van de controle moeten aanvragen schrif telijk worden gezonden aan den Rijkspluiui- veeconsulent te Beekbergen, die verplicht is zoo spoedig mogelijk, nadat de kosten van de oontrole aan hem zijn betaald, rte aanvragen te behandelen. De bedoelde kosten bedragen 10 cent per 100 eieren, met een minimum van 15. VERLAGING JAARW20DEN VAN BURGEMEESTERS. Ged. Staten van Gelderland hebben geen bezwaar. Ged. Staten van Gelderland hebben tot de Raden der gemeenten in hun gewest de volgende aanschrijving gericht. Van verschillende gemeenteraden ont vangen wij het verzoek om in verband met hunne besluiten tot verlaging der jaar wedden van de gemeente-ambtenaren, een overeenkomst.ge verlaging op de jaarwed den van burgemeester, secretaris en ont vanger hunner gemeente toe te riassen. Wij meenen in de tegenwoordige omstan digheden geen bezwaar tegen eerstbedoel de verlaging te moeten maken, althans wanneer deze binnen redelijke grenzen blij ven en het tegenwoordig peil der salaris- niet reeds abnormaal laag is. Vinden intusschen die verlaging vrij algemeen nlaats en het is waar9chimliik dat dit binnenkort a!g°mecr het reval zal zijn dan behoeven o i. billijkheidshalve de jaar wedden van de burgemeesters, secretaris- en en ontvagers niet onverkort te worden ehandhaafd. Het ligt voorloopig in onze bedoelinv on deze jaarwedden behoudens Kon. goedkeurintr. een thdelöke kortintr toe te passen en wel overeenkomstig de rege ling welke ten aanzien der Rl'ksambtena ren is gerioffen Waar de korting tijdelijk is. brengt zij. naar de opvatting van den Pensioenraad, geen verandering in de pen- sioenssrondslaeen van de betrokkenen, welke dus overeenkomstier de bedragen der wed'le-regeline vastgesteld blijven c.q. worden. Waar inwerkingtreding op 1 Maart 1932 weMicht bezwaren zou 1 ontmoeten, zou de korting, in afwüking van de korting voor de Riiks"mbtenarpn kunnen ppM«»n voir ar en 10 maanden en alzoo ingaan op 1 Mei 1932. ACTIE ONDER DE BOEREN. Waarschuwing tegen communistische propaganda. Wij meenen ernstig te moeten waar schuwen tegen de propaganda, die in don laatsten tijd op het platteland gemaakt wordt onder de boeren en tuinders. Men tracht hen te winnen voor aansluiting bij organisaties, die hun redding uit den. nood beloven, doch ófwel openlijk een zooge naamde neutraliteit voorstaan en een ge zamenlijk optreden van alle boeren van al le richtingen als het eenige redmiddel aan prijzen. Wij sporen alle katholieke boeren en tuinders aan, zich te houden aan of zich aan te sluiten bij den A.B.T.B., bij wien niet alleen de godsdienstige en zedelijke belangen veilig zijn, doch die odk al zijn invloed aanwendt om den nood te lenigen en den ondergang van vele boeren en tuin ders te voorkomen. t J. H. G. JANSEN. Aartsbisschop van Utrecht. Z.H.EXC. MGR. J. D. J. AENGENENT. Zijn 59ste verjaardag. Onder groote belangstelling vierde Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, gisteren zijn 59sten verjaar dag. Van 1112 uur werd receptie gehouden voor de Eerw. Broeders en Zusters en voor de leeken en van 121 uur voor de E.E. H H. geestelijken, welke recepties zeer druk bezocht werden. Directeur Telegraafkantoor. Met ingang van 1 Mei 1932 is als direc teur van het telegraaf- en telefoonkantoor te Eindhoven aangewezen de referendaris der P. T. T. M. C. Keukenmeester te Haar lem. Tusschen den ge organiseerden melk handel en de beide bonden van Melkvee houders te Amsterdam is opnieuw een over eenkomst tot stand gekomen voor in- en verkoop der melk op basis kaasprijzen voor het koopjaar 1 April 1932 tot en met 31 Maart 1933. Verder is na gemeenschappe lijk overleg besloten, dat met ingang van 16 Maart a.s. de inkoopprijs der melk met één cent per liter zal worden verlaagd. In verband hiermede, zal ook de verkoopprijs met ingang van dien datum één cent lager worden gesteld. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De tweede ronde van de Duitsche pre- sidents-verkiezing wordt ingezet. (2e blad). Chineezen-opstanden in Mandsjoerije. (2e blad). Weer een multi-millionair, die zich dood schiet. (Buitenl. Berichten 4e blad). Sportvliegtuig in Indië neergestort. (Ned. O.-Indië 4e blad). BINNENLAND. Vier boerderijen verbrand te Wester- bork. (Laatste Berichten). Steeds meer verkeersongelukken. Woer enkele dooden. (Gem. Berichten, 3de blad). LEIDEN. De officieele ingebruikstelling van den nieuwen electro-magneet in het Natuur kundig Laboratorium. (1ste blad). SPORT- EN WEDSTRIJDEN. De wedstrijden om den Leidschen Cou rant-beker. (4de blad). DAVID LLOYD GEORGE OVER DEN „GELEN OOR LOG" Bladz. 11 DE NED. JAARBEURS TE UTRECHT Bladz. 12 en 1 TEGEN GEVAAR VAN DEN C0L0RAD0-KEVER. Verzoek van den handel aan den minister, De Centrale van Vereenigingen voor den Aardappelen-, Groenten- en Fruithandel ce Den Haag heeft zich in een adres tot den minister van binnenlandsche Zaken en Landbouw gewend, waarin zij den minis ter in overweging geeft te bepalen, dat van 15 Maart af, aardappelen en groenten van Franschen oorsprong slechts kunnen wor den ingevoerd, mits afkomstig van een streek, welke minstens 200 K.M. verwijderd is van een perceel waar de Colorado-kever geconstateerd wordt. De bedoeling is het binnendringen van den Colorado-kever in on» land tot het grootst mogelijke mini mum te beperken hetgeen reeds in Duitsen- land en Engeland geschiedt door betref lende invoerbepalingen. HOLLANDSCH BLOEMBOLLEN- KWEEKERS-GENOOTSCHAP. To Haarlem is gisteren in café „Brink- mann" de 47ste algemeene vergadering ge houden van het Hollandsche Bloembollen- kweekers-Genootschap. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer S. Schoneveld, uit 'R'ijns- burg, allereerst hen, die de vereeniging in het afgeloopen jaar door den dood rijn ontval en. Het zijn de heeren P. A. Alke made te Noordwijk, K. Hulsebosch te Hil- legom, M. van Kampen te Lisse, F. v. d. Meer te Wassenaar, A. J. Bersé te Bloe- mendaal, C. Nieuwenhuis te Lisse en F. Lommerse te Hillegom. In het bijzonder herdacht spreker wat laatstgenoemde voor de vereeniging is geweest. Voortgaande zeide de heer Sohoneveld, dat het jaar 1931 zonder twijfel een veel bewogen en voor den kweeker een zorgvol jaar genoemd mag worden. De conclusie is niet moeilijk, dat ons vak moeilijke en zware tijden doormaakt, waarvan de kweeker in ruime mate de te rugslag gevoelt en ondervindt, zóó zelfs dat het aandeel dat de kweeker in deze te dragen krijgt, ver gaat boven de maat zijner kracht, waardoor aller.ei moeilijk heden met de daaraan verbonden onaan gename gevolgen met zijn uitgesloten. Er is een groot getal onzer nijvere kwee kers, die door noesten arbeid in de be hoefte van hun gezin tal van jaren hebben kunnen voorzien en die zich thans geplaatst zien voor de moeilijkste omstan digheden, terwijl andere vakgenooten, die hun zaak op wat grooter en breeder voet hadden opgezet, zich in moeilijkheid weten door het Creditvraagstuk. De export, waarop wij geheel zijn aan gewezen, hetzij in blooienden of ongebloei- den staat, ondervindt zoodanige belemme ringen, dat het haast onmogelijk is deze uit te voeren, terwijl de schadelijke gevol gen daarvan reeds van dien aard zijn dat slachtoffers met tien, ja zelfs met honderd- tal.en te tellen zijn. Nu is een sombere stemming voor de toekomst niet de ware om de moeilijkheden te boven te komen, integendeel deze is zelfs bedijkelijk. Wie de geschiedenis van ons Vak kent, weet dat wij immer te doen hebben gehad met vette en magere jaren, zoodat het welvaartspeil soms zeer hoog maar ook meer dan eens erg laag stond. Wie onzer het verleden raadpleegt zal voor dezen moeilijken tijd kracht putten uit het feit dat meer dan eens ons vak in verdrukking is geweest en dat meermalen drukkende en moeilijke perioden zijn doorgemaakt. Ik

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1