23ste Jaargang ZATERDAG 12 MAART 1932 No. 7149 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND LOOPT 0 MOEILIJK? PRESBURG. noiERSTEEG [[""«■STEUNSCHOENEN e£cid^!xe0ou^ant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2i0 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenL TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Twee en veertig Missionaris sen gevangen en gedood. Volgens het maandschrift „Franciscans in China" zijn einde 1922 in China door communisten en roovers 42 missionarissen gevangen en gedood of tengevolge van mishandelingen en ontberingen gestorven. Franciscanen 17 Chineeeche inlandsche priesters 7 Priesters van de Congregatie van Scheut 3 Passionisten 3 Jesnieten 2 Priesters van de Congregatie van Picpus 2 Priesters der Missie van St. Colum- banus 2 Saiesianen 2 Vreemde Missiën van Parijs 1 Salvatorianen 1 Conventueelen 1 Orde onbekend 1 Tezamen 42 Onder deze missionarissen bevinden zich drie bisschoppen en één apostolische pre fect-, n.l.: Mgr. Trudo Jans O.F.M., Mgr; Versiglia (Saxesiaan), Mgr. Hermenjgildus Ricci O.F.M., Mgr. Soggiu, Apostolisch pre fect (Conventueel). Op het oogenblik worden door de roo vers nog 6 missionarissen gevangengehou den, n.l.: P. Avito S.J. sinds 30 April 1930; P. Von Arx C.M., sinds 16 October 1930; P. Sands (Missie van St. Columbanu.s), sinds 15 Augustus 1931; P. Estaban S.J., sinds 17 Augustus 1931; Gabriel Lieou (Chi- neesch priester), sinds 20 December 1931 en P. Colman Buehler (Salvatoriaan) sinds Januari 1932. Bij deze moeten nog gevoegd worden de 6 Franciscanen en eenige missie-zusters, die onlangs te Laohokow zijn gevangen ge nomen. Bovenstaand bericht van genoemd maandschrift ontleenen we aan de „Msbd." Wij plaatsen het hier, om er met nadruk de aandacht op te leggen. Een aandacht, die leest en nadenkt en overweegt. Er rijst een tegenstelling voor ons op: wat anderen voor hun geloof moeten lijden en hoe w ij ons geloof betrekkelijk rustig mogen belijden en beleven 1 En er dringt zich een vTaag naar voren: of wij beantwoorden aan de v e r p 1 i c fcr tin gen, die verbonden zijn' aan dit voorrecht zooals aan elk voorrecht verplichtingen vastzitten Zijn wij dank baar voor d11 voorrecht, inderdaad; en streven en werken wij, opdat in ons Vaderland vrij b 1 ij v e de belijdenis en de beleving van onzen Godsdienst?.... V Struisvogel politiek? De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer mede, dat hij maatregelen tegen buitensporigheden bij het groenloopen alleen noodig zou ach ten, wanneer hem dienaangaande klachten hadden bereikt, die ingrijpen van over heidswege zouden motiveeren. Aangezien juist in de laatste jaren geen klachten meer zijn vernomen, schijnt er thans geen grond te bestaan om speciale maatregelen te overwegen. Gelukkig, dat de minister nog zegt: „e c h ij n t er thans geen grond meer te bestaan" enz., en zich met schuldig maakt aan een redeneering: ik hoor van geen kwaad, dus er gebeurt geen kwaad 1 Maar ligt in het ministerieel antwoord toch niet een zekere struisvogel-politiek? Is het nu heusch nog niet. de tijd, om vrij en frisch een dergelijk misbruik als het groenloopen is af te schaffen? De mi nister erkent toch evenmin als wij een mo raal, waarvan de eischen afwijkend zijn naar gelang van stand, «eld-bezit, ea*I Boete naar draagkracht. Het Tweede-Kamerlid mevr. Bakkor- Nort heeft tot den minisèer van Finan ciën de volgende vraag gericht: Is de minister niet van oordeel, dat thans, nu velen in den lande van uiterst geringe inkomsten moeten leven, het ni- nimum van 5 boete, dat krachtens art. 5 der Rijwielbelastingwet moet worden opgelegd, te hoog is en den rechter geen gelegenheid biedt de straf naar evenredig heid van de schuld en de draagkracht van den overtreder toe te passen? Zoo ja, is dan de minister bereid een wetswijziging op dit punt voor te stellen? Deze vraag brengt onder de aandacüt het feit, dat» o.i. rechters ook binnen de vrijheid, hun door de wet gelaten, te wei nig rekening houden met de draagkracht van de overtreders. Door den Kantonrechter te Leiden b.v. worden dikwijls voor geringe overtredingen straffen opgelegd, welke o.i. gezien de draagkracht van de betrokkenen veel te zwaar zijn en daarom gemotiveerde on tevredenheid wekken. Als in een gezin b.v., waar 'n schraal weekloon binnenkomt, vier gulden boeten moeten worden betaald, omdat toevallig twee kinderen in onwetendheid een „fiets- delict" hebben bedreven, kan zulk 'n boete o.i. niet in eenig opzicht een: rechtvaardige straf worden genoemd. Op de draagkracht der betrokkenen moet bij het opleggen van boeten méér worden gelet. EERSTE KAMER. Veroadering van Vrijdag 11 Maart. JUSTITIE. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk IV (dep. van Justitie) der Rijks- begrooting voor 1932. De heer Hermans (S. D.) bespreekt het doel van strafoplegging. Spr. komt op tegen het verbod aan ambtenaren om een embleem als „Het gebroken geweer" te dragen, althans in diensttijd. Wel kan er dispensatie van dit verbod worden toegestaan, maar in hoeverre gaat dit? Wat is er tegen, een insigne te dragen ten teeken van verzet tegen den oorlog? Ais aan ambtenaren zoo iets verboden wordt, waarom dan niet aan -menschen in het vrije bedrijf? De heer P o 11 e m a (C.-H.) bespreekt Ga naar HET LEED IS GELEDEN! het vraagstuk der echtscheiding. In tegen stelling met den heer Kranenburg is spr. van oordeel dat wetgever en rechter er zich wei degelijk mede hebben te be moeien. De Minister van Justitie, de heer Don- ner, bedankt voor de aan hem gebrachte hulde. Zeker om hem voor zelfvoldaanheid te behoeden, is er ook critiek geoefend. De straf van een veroordeelde worde zooveel mogelijk aan de reclasseering dienstbaar gemaakt. Betaling van boete in termijnen vindt reeds meer en meer toepassing. Het betee- kenen van exploiten uitsluitend aan den betrokkene is niet mogelijkdoch in de practijk wordt rekening er mede gehouden, dat in bepaalde gevallen de exploiten niet in handen van huisgenooten van den be trokkene komen. Dat de gratieverleening meer aan de reclasseering ten goede moet komen, zou juist zijn doch rekening moet worden s-ehouden met den aard der be- rechting.Gratie en reclasseering liggen trou wens op verschillend terrein, en elk geval van voorwaardelijke invrijheidstelling be hoort deuvdeliik »e worden oiderzocht. Spr. zegt. dat de opheffing van het op voedingsgesticht te Avereest gepaard gaat met uitbreiding van de gestichten te Doe- tinchem en Amersfoort. Dat het over plaatsen van de psychopaten- inrichting naar Avereest ten nadeele zou zijn van het univer sitaire onderwijs te Leiden, weegt bij spr. niet zoo zwaar, daar de betrokken personen niet in de eer ste plaats studiemateriaal zijn en dit zelfs voor hen persoonlijk nadeelig kan zijn. De bezwaren van den heer de Jong tegen stichtingen komen.niet'in de eerste plaats voort nit de wet. Dat er gebrek aan toe zicht zou zijn, kan spr. ook niet toegeven, en bovendien is deze materie in haar alge meenheid toch moeilijk in één wet te rege len Er zit aan deze quaestie trouwens heel wat meer vast dan zoo oppervlakkig lijkt. Alleen om het aanleggen van een register van stichtingen mogelijk te maken, is de moeilijke taak van Wetswijziging niet ge rechtvaardigd. Bovendien is er de Hooge Raad, die in deze materie arresten heeft gewezen. Spr. kan t.a.v. de stichtingen dus moeilijk een bepaalde toezegging doen. Spr. heeft inderdaad de kinderrechters moeten waarschuwen dat ze zich hebben te houden binnen de grenzen van de begroo- tmg. Overigens zijn ze geheel vrij ten aan zien van de keuze der gestichten. Spr. verklaart dat er in de brochures in zake den heer Kröller geen schijn of schaduw van bewijs is gevonden. En dit stemt spr. sceptisch ten aanzien van de vo rige beschuldigingen. Specialisatie der opleiding van den straf rechter acht spr. niet noodig. De dienst weigeraars in de bijzondere gevangenis te Scheveningen zijn niet onheusch behan deld; integendeel zijn sommigen zeer onbe hoorlijk opgetreden tegenover een welwil lend personeel. In de opvoedingsgestichten zijn de toestanden de laatste tientallen ja ren beduidend verbeterd. Ten aanzien van het dragen van emble men door ambtenaren heeft de minister raad uitgemaakt dat dit in het algemeen in diensttijd niet gewenscht is; een bepaal de regeling is er echter niet, doch zal in het ambtenaren-reglement worden opgeno men. Na korte repliek en dupliek wordt Hoofdstuk IX z. h. st. aangenomen. Hoofdstuk XI (Dep. v. Koloniën). De V oorzitter stelt voor, dit hoofd stuk van de agenda af te voeren, wijl de Minister van Koloniën niet in het gebouw aanwezig is. Z. h. st. aldus besloten. Hoofdstuk IX (Waterstaat). Aan de orde is de Waterstaatsbegroo- ting voor 1932. De heer Moltmaker (S.-D.) vraagt uitstel, wijl de leden er niet op gerekend hebben dat deze heden nog behandeld wordt. De Voorzitter verdaagt te 3 uur 40 de vergadering, tot Dinsdagmiddag half twee. TWEEDE KAMER Vergadering van Vrijdag 11 Maart. INDISCHE BEGROOTING. Voortgezet wordt de behandeling der Indische begrooting. Minister D e Graaff bespreekt eerst den financieelen toestand en de financieele vooruitzichten van Ned Indië. Een drastische bezuiniging is onafwend baar, al zullen de welvaartsbelangen zoo veel mogelijk gespaard moetefl worden. Voor louter pessimistische beschouwingen is intusschen geen reden. Bij eenige verbe tering in den wereld toes tand zal Indië zich vlug kunnen herstellen. Men moet echter thans niet terugschrikken voor vérgaande maatregelen, wil Indië dezen maatschap- pelijken ramp zonder ontwrichting te bo ven bomen. Ook met het leenen voor productieve eroote werken 'moet men voorzichtig zijn. Een dergelijke leening brengt van begin af rentebetaling mede en na eenigen tijd ook aflossing. Het is uiterst gevaarlijk er maar op te rekenen, dat zulk een werk dubbel en dwars de kosten zal opbrengen. Een der gelijke politiek heeft spr. wel eens hooren noemen: een homoepathische economie. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Oproep van rijkskanselier dr. Brüning tot het Duitsche volk ten gunste van de verkiezing van Hindenburg. (Buitenl. 1© blad). De kerkelijke begrafenis van Briand. (Buitenl. Ie blad). De uitspraak van den Volkenbond inzake het Japansch-Chineesche conflict (Buitenl. late blad). BINNENLAND. Vergaderingen van Eerste en Tweede Kamer. Hoe Minister Donner denkt over de verplaatsing van het psychopa» tehn asyl van Leiden naar Avereest (1ste blad). OMGEVING. Wederom vergiftiging van koeien te Bodegraven. 4de blad). DE LEIPZIGER MESSE Bladz. 9 DE AFGEL00PEN WEEK IN HET BUITENLAND Bladz. 13 DE HEILIGE GRAFKERK TE JERUSALEM Bladz. 5 Aan ons lichaam besteden wij een vol jaar; geven wij dan ten minste eenige dagen aan de Ziet. (H. Petrus Chrysologa.) Retraiten te Noordwijkerhout 20—23 Maart Heeren gegoeden stand 15.— 26—29 Maart (Paaschdagen) Jonge Mannen 6.50 2326 April gehuwde Mannen 6.50 19—22 April Jonge Dames ƒ10.— 23—26 April gehuwde Mannen 6.50 26—29 April Meisjes boven 17 jaar 6.50 30 April—3 Mei Leden Voetbalbond 6.5U 36 Mei Meisjes 1517 jaar 6.50 Aanmelding bij de Directie (tel. 6048). De minister bespreekt voorts eenige on- derwijsaangelegenheden. Hij doet de toezegging, dat bij de be snoeiingen het bijzonder onderwijs niet meer aangepakt zal worden dan het open baar. Wat de bezuiniging op Defensie betreft, deze heeft reeds 20 millioen bedragen. Er moet echter een militair apparaat blijven, dat voldoende is ter verzekering van orde en rust. Komende op de salariskorting betoogt spr. de noodzakelijkheid daarvan. Zij brengt een bezuiniging van 17 millioen op de 182 millioen die in 1931 aan salarissen zijn uitgegeven. De voorbereidingen voor de van 15 tot 24 Maart a.s. te Utrecht te houden 26ste NED. JAARBEURS zijn in vollen gang. Een overzicht in het Jaar beursgebouw De voorbereidingen voor de JAARBEURS. Een lange rij wagens wacht om gelost te worden

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1