DONDERDAG 10 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Gevonden. Een zwart gelakt onge merkt oud heerenrijwiel. Een wollen hand schoen Een paar grijze kinderhandschoe nen. Een fietspomp. Vijf linnen boorden en één laken. Ver.oren. Een zilveren hangertje van een collier, zonder ketting. Een bruin le deren portefeuille, inhoudende plm. 85 95 gulden aan bankpapier. Nadere inlichtingen worden door de po litie alhier verstrekt. Geboren: Marinus Cornelia, z. v. J. Hoekstra en M. Duijm. Cornelis Maria, z. v. J P. Warmerdam en C. C. Duineveld. Maria Josepha, d. v. S. Th. Verbij en J. L. Bakker. Ondertrouwd: M. Verhoeven en M. J. v. d Zwaan. Vertrokken: C. J. Elfering, van Teij- lingerlaan 5 naar Amsterdam. K. Hoo- gendijk, van Hoofdstraat 15 naar Amster dam. Mej. J. Sicking, van Hoofdstraat 320 naar Voorhout. Mej J. G Warmer dam, van Iepenlaan 15 naar Reeuwijk. H. N. M. Roozen en gezin van Hoofdstraat 310 naar Harmeien. Ingekomen: Mej. C. v. d. Maat, Hoofdstraat 82 van Voorhout. Mej. A. 't Hart, Menneweg 81 van Hilversum. A. Colijn en gezin, Jac. v. Beierenlaan 19 van Wassenaar. C. L.-Baak, Menneweg 10 van Lisse. WASSENAAR. Collecte. Door B en W. is vergun ning verleend aan de vereeniging Onder linge Vrouwenbescherming en de 'R'. K. Vereeniging tot bescherming van meisjes, tot het houden van een geldinzameling door middel van insignes, op 24 Maart a.s. Geboren: Frederik Jozef, z. v. J. L. v. Vliet en H. P M. Grondeken. Cornelis Johannes Joseph, z. v. J. J. v. Benten en E M. Dobbe. Joanna Maria, d. v. C. J. v. d. Kleij en H. A. M. Bakker. Oda Jo hanna, d. v. C. L. Bellekom en A. M Bran denburg Johan, z. v. J. Tendeloo en J. H. Mores. Ondertrouwd: H. A. de Vries en O. W. Heller z.n. Mansceld. F. Vink en G. J. Verheij. LETTEREN EN KUNST EEN JAN STEEN ONTDEKT. Men meldt aan het „Hbld.": Nog niet lang geleden hebben we mel ding gemaakt van de ontdekking van een schilderij .,De Kegelaars" van „Jan Steen, op het kaesteel Wisch, dat oorspronkelijk af komstig was van het slot Brise van graaf van Kospoth in Silezië. Thans is daar een niet minder impor tant en eveneens geheel onbekend doek van dezen populairen meester voor den dag ge komen. Het behoort tot een genre, dat hij zelden beoefende, maar dat er ongetwij feld heeft toe bijgedragen, de overtuiging te vestigen, dat hij niet alleen kon lachen, maar ook zijn buien van ernst kon hebben. Het onderwerp is ontleend aan het Nieu we Testament, in een gloedvollen toon en een prachtig coloriet geschilderd en ge heel intact gebleven. Christus zit, in een grijs kleed, een roode doek los over een schouder geworpen, aan een met een pro per wit kleed gedekte tafel, waarop een roemer met brood en fruit staat. Martha staat bij den schouw, waaronder een vuur brandt, waarop men voornemens is visch te braden. Van deze riviervisch op roodaarden vergiet, heeft Jan Steen een niet minder mooi stilleventje gemaakt, en wanneer bij een poes, zich aan den afval te goed laat doen." dan tvpeert zoo'n huise lijk trekje hem gehel. Maria zit, in een goudgeel kleed gehuld, aan de voeten van Jezus en overpeinst diens woorden. Naast haar staat een Bijbel. Op den achtergrond, half in het duister, bij een gebrandschil derd venster, ontwaren wij een tweetal discipelen. Door de open deur is een Vers achtig landschap zichbaar, waarover zich een wolkenhemel welft. De Christusfiguur munt uit door een groote waardigheid van houding en gebaar de discipelen, Martha en Maria leven geheel mee in de mooi ge sloten handeling, die meesterlijk in scène is gezet. Het schilderij zal niet nalaten overal ,de aandacht te trekken. Het is wel verras send. dat in onzen, naarstig afgezochten tiid een meesterwerk van deze importan tie nog zoo lang onbekend is kunnen blij ven. Naar wij vernemen is ook dit schilde rij oorspronkelijk eigendom geweest van graaf von Kospoth. Dr. Wiese, de direc teur van het Breslauer Museum roemt het schilderij als een der importa-ntste werken van den meester. De restauratie er van is toevertrouwd aan den restaurateur C. B. van Bohemen. SPORT VOETBAL ANTWERPEN-AMSTERDAM. Voor den wedstrijd AntwerpenAm sterdam, welke op Zaterdag 19 Maart, den dag voor den wedstrijd België—Neder land te Antwerpen gehouden zaJ worden, is het Amsterdamsch Elftal als volgt sa mengesteld Doel: de Vries (BI. Wit). Achter: Diepenbeek en Van Kol (Ajax). Midden: Wilders en De Boer (BI. Wit), en P. van Dijk (Ajax). Voor: Gerritsen (BI. Wit), Volkers (Ajax) Doorenbosch (BI. Wit),, Mulders (Ajax) en Ten Have (Ajax) NEDERLANDSCH PROEFELFTAL— SOUTHAMPTON 6—1. Zwakke profploeg. Gemakke lijke overwinning der Hol landers. Van de profs niets te leeren. Het Nederlandsch proefelftal heeft gis termiddag op het Spartaveld te Rotter dam een groote overwinning op Southamp ton behaald. Maar direct dient te worden gezegd, dat deze wedstrijd geen maatstaf kan zijn voor de sterkte van het Neder- landsche elftal, daar de tegenpartij van vanmiddag absoluut onvoldoende was. Wij vernamen, dat slechte vijf van de 11 spelers geregeld voor Southampton, in de tweede klasse der Zuidelijk divisie uitko men, terwijl de invallers zwak waren. Vermoedelijk heeft er nog nooit zoo'n zwak beroepselftal tegenover een Neder landsch elftal gestaan. De Hollandsche spelers bemerkten al heel spoedig, dat van deze spelers niet veel te leeren viel, ja dat zij zelf de gas ten nog wel een lesje konden geven. Zij lieten dan ook een behoorlijk spel in het veld zien, dat echter voor doel door schot- loosheid van het binnentrio niet erg pro ductief was. Na de rust, die met 20 in het voordeel van de Hollanders aanbrak, wérd het wel wat beter met de aohotvaar- digheid, maar tegen een betrouwbare voor hoede zou deze voorhoede toch niet veel doelpunten gemaakt hebben. De rechtervleugel AdamWel* was bepaald goed te noemen. Speciaal Wels was prachtig op dreef. De Nederlandsche middenlinie kon het kalm aan doen. Van Heel speelde zeer rus tig, en was desondanks nog de beste. Do achterhoede maakte nogal wat fou ten, maar de Engelsche profs profiteer den slechts één keer hiervan. Van Male werd vrijwel niet op de proef gcite'en wat hij kreeg behandelde hij zcp' goed. De Engelschen hadden slechts één man van den gooden slag, dat was de spil en aanvoerder Bradford. De rest was èn indi vidueel Nn als geheel minderwaardig aan het Nederlanlsche elftal. De wedstrijd. De Hollanders begonnen uitstekend te gen de zwakke verdediging der Engelschen Linker- en rechtervleugelspelers verricht ten goed werk en ook de snelle Adam on derscheidde zich. Na zes minuten kort goed samenspel tusschen van der Broek en Mol. De laatste zet over naar Wels, de Laatste maakt den bal goed vrij en knalde laag tegen den binnenkant van de paal, waarna de bal de doellijn passeerde (10) Bij een doorbraak van Mulders gaf Mol een kans aan Van der Broek voor open doel, die echter eenige meters ver naast schoot. Wij kregen dan eenige Engelsche aanvallen te zien, die niet al te veel in druk maakten op de Hollandsohe verdedi ging. Na een half uur schoot Wels scherp voor en Mol, die snel toegeloopen ia, maakte heel mooi met een harden kopbal het tweede doelpunt. Kort voor de rust kreeg Mol en ook v. d. Broek een mooie kans om de score te verhoogen maar hun schoten faalden. Scheidsrechter Grootmeijer strafte een overtreding in het Hollandsoh strafschop gebied met een vrijen trap op den rand van dat gebied. De bal wordt keihard door de Engelschen overgeschoten. Kort daarop maakte de scheidsrechter als het ware zijn fout weer goed, door de Hollanders in het Engelsche gebied een strafschop te onthouden. De tweede helft Na de rust is de eerste aanval van de Hollanders direct raak. Wels goochelt met den bal op den rechtervleugel en speelt den bal naar" Adam, deze snelt langs de lijn, een voorzet volgt, v. d. Broek kopt den bal in de hoogte en Wels weet het le der in het uiterste hoekje van het net te schieten. (30). Vijf minuten later schiet Wels weer eens fraai voor, v. d. Broek vangt den bal op, legt hem even stil en schiet dan hoog onder den lat in het doel (40). Na ruim een kwartier spelen ont staat er een doel worsteling. Adam schiet van kort bij op het doel, wel stopt de En gelsche keeper het schot, maar Mulders ziet toch kans het leder voor de vijfde maal in het Southamptondoel te brengen. (50). Vlak er op een aanval van Mulders die in het strafschopgebied ongeoorloofd wordt aangevallen. Wels neemt den straf schop en sohiet onhoudbaar in. (60). De Hollanders blijven ook na dezen grooten voorsprong geregeld in den aanval. Het Engelsche spel wordt steeds zwakker. Na een half uur, als de Hollandsche verdedi ging wat al te kalm optreedt, kan de En gelsche linksbinnen doorbreken en lost een zeer hard schot dat van Male stopt. Hij komt hierbij eohter te vallen en Wilson maakt het eenige Engelsche punt. Hoewel het Nederlandsche elftal sterker blijft en ook nog vele kansen krijgt, blijft de stand verder ongewijzigd en wint het Neder landsch proefelftal dezen onbelangrijken oefenwedstrijd met 61. Vermelden wij nog, dat ook in de voorhoede de Engel sche rechtsbinnen Fraser toonde, dat hij voetballen kon. Een groot gedeelte van de tweede helft speelde voorts Southampton met tien man door het uitvallen van een der ach ter spelers. Tenslotte vermeldden wij nog de opetel- ling van het Nederlandsche elftal: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Van Run (P. S. V.) en Lelie veld (V. U. C.) Midden: Kocfls (N. A. O.), Andriessen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord). Voor: Wels (Neptunus), Adam (H. V. V.), v. d. Broek (P. S. V.), Mol (K. F. C.) en Mulders (Ajax). SCHIETEN Onderlinge wedstrijd Excelsior. De R. K. Schietvereeniging „Excelsior" houdt wederom een onderlingen wedstrijd welke voor Paschen is afgeloopen en wel op 10, 17, en 24 Maart. De leden worden verzocht deel aan dezen wedstrijd te ne men, want binnen kort wordt er een groo- tere wedstrijd gehouden. Daar de schietsport hier ter stede druk wordt beoefend en het bestuur vermoedt, dat er nog wel goede schutters zijn, die nog geen lid zijn van de vereeniging, noo- digt het de R. K. jonge mannen, die iets voor het schieten voelen, uit op den oefenavond (elke Donderdag 810 uur in de kegelbaan van den Burcht) te komen kijken. WATERPOLO Z. R. C.—De Zijl II 2—3. Gisteravond speelden in de Zweminrich ting aan de Mauritskade te Den Haag bo vengenoemde Vereenigingen een vriend- schappelijken wedstrijd. In den aanvang is Z. 0. R* in de meer derheid en weet dit in een doelpunt uit te drukken. De Zijl valt fanatiek aan en spoedig daarna wordt de Haagsche kee per gepasseerd, terwijl nog voor rust De Zijl er 21 van maakt. Na de hervatting moet de midachter van de Zijl het veld verlaten, waarvan de Hagenaars gebruik maken om gelijk te maken. Het spel gaat gelijk op, doch als de Haagsche linksachter voor een opzettelijke overtreding binnen 4 meter het water uit wordt gewezen herovert de Zijl de leiding. Met de Zijl iets in de meerderheid komt tenslotte het einde en hebben de bezoe kers met 23 gewonnen. DAMMEN NEDERLANDSCHE DAMBOND. C. L. D.—Scheveningen 11—93. Gisteravond speelde C. L. D. haar laat- sten competitiewedstrijd tegen de Vereeni ging Scheveningen. Door omstandighoden moest zij met 9 spelers uitkomen, waaron der nog drie reserves. Wanneer L. D. V. haar laatste wedstrijd tegen V. H. D. wint, hebben beide vereenigingen recht op de tweede plaats en zal door een herkamp een beslissing worden verkregen. De uitslag is als volgt: C. L. D.Scheveningen. J. KleerC. Oosters (regl.) 02 C. GastelaarsH. Philiks 20 P. v. d. StelJ. Roskam 20 M. OptendreesJ. Reyenga 11 G. van ZwietenP. Wageman 11 T. D. v. d. BoschM. van Baarle 11 A. G. de JeuF. Finga Sr. 20 J. LavenP. Vonent 11 J. HolL. Hoofdvliet 11 C. SieragA. de Jong 02 Uitslag 11- Dit jaar speelde deze vereeniging voor de eerste maal in het Haagsche Dam- district. Door de Vereeniging zijn vier prijzen voor de hoogst aangekomenen beschikbaar gesteld. Deze zijn gewonnen door de hee- ren A. G. de Jeu met 17 punten, M. Op tendrees met 15 punten, C. Gastelaars met 12 punten en P. v. d. Stel en G. van Zwie ten Jr. met 11 punten. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslag van den wedstrijd D. O. S. II S. D. O. III voor de 2e klasse oomp. L. B. B. luidt: R. Kantebeen (SD.O.) 54 19 11 2A4 N.N. (D.OJ3.) 126 19 26 6.57 113 64 11 2.09 126 54 12 2.31 126 48 20 2.00 113 47 13 2.40 J. Slimmers H. Rietbergen N.N. J. Chrispijn A. J. Kantebeen 86 38 10 2.26 C. P. Fasel ,125 38 18 3.23 D. O. S. 2 en S. D. O. punten. Eindstand le kL gew. gel. verl. pnt. car. Kl. Rustoord 10 2 0 22 8025 S. D. O. I 6 3 3 15 6486 Hollandia I 7 3 4 16 7040 Poort van Cleef I 6 2 4 14 6729 A. D. O. 3 2 7 8 5904 't Gr. Laken I 1 3 8 5 6631 D. O. S. I 1 3 8 5 5925 Hoogste gemidd. 16.66 J. v d. Hulst Hoogste serie 88 J. Bruininck*. Eindstand 2e kl. Hollandia II 9 5 0 23 6524 T. O. G. I 8 5 1 21 6530 L. U. T. O. I 6 5 3 17 6449 D. O. S. II 6 5 3 17 6381 S. D. O. II 5 4 6 14 6373 de Krans I 1 5 8 7 6490 de Kroon I 2 3 9 7 6421 Zeezicht 2 2 10 4 6056 Hoogste gemidd. P. Mulder 6.94, Hoogste serie 33 W. IJaasnoot en R. Kantebeen. Eindstand 3e kL P. v. Cleef IIB 8 4 0 20 4473 D. O. S. III 5 3 4 13 4029 T. O. G. II 4 4 4 12 4132 S. D. O. III 2 7 3 11 3979 't Gr. Laken II 3 4 5 10 3997 O. G. I 2 5 5 9 4045 P. v. Cleef IIA 2 6 5 9 3720 Hoogste serie 27 H. de Roo. Hoogst ge middelde 5.55 H. de Roo. Eindstand 4e kL O. G. II 3 1 2 7 1622 L. U. T. O. II 2 2 2 6 1512 Zeezicht II 2 2 2 6 1629 de Kroon II 1 3 2 5 1586 Hoogste serie 19 J. Greesie. Hoogst ge middelde 2.88 C. van Rijs en H. BijL Eindstand 5e kl. 't Gr. Laken III 7 2 1 16 2248 O. G. III 5 5 0 15 2111 S. D. O. IV 4 3 3 11 2112 D. O. S. IV 3 4 3 10 1822 T. O. G. III 0 5 5 5 1740 de Krans II 1 1 8 3 1834 Hoogste gemiddelde D. Piket 3.52. Hoog ste serie P. N. (S. D. O.) 16. KERKNIEUWS HET NATIONAAL MAR IA-CONGRES. 6, 7 en 8 Augustus. In Augustus van dit jaar zal wederom een groot Nationaal Maria-Congres in ons land worden gehouden. De data voor dit Congres zijn thans officieel vastgesteld op Zaterdag, Zondag en Maandag, 6, 7 en 8 Augustus. Het voorloopig plan is als volgt: De eer ste groote algemeene tevens openingsver gadering wordt gehouden Zaterdagmiddag om 3 uur. Dos avonds om 8 uur vindt de eerste opvoering plaats van het Middel- eeuwsch Maria-spel: „Die erste Bliscap DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. LEERT ZWEMMEN. In Hen jaren tijd* van 19201930 vonden in Nederland bijna 7000 personen dea dood door verdrin king, aldus meldt het Centraal Bestuur van de Ned. Centr. Red dingsbrigade. J oh ge mannen, 't .wordt weer zomer, Meisjes 't wordt weer gauw seizoen, En ik w«ot al van te voren Wat ge in dien tijd gaat doen. Gij gaat wandelen of fietsen, Roeien, zeilen met elkaar, Maar in al die bezigheden Schuilt een niet gering gevaar. Zeven duizend and're menschen Hebben dat ook eens gezegd, Maar men heoft die zeven duizend Dood uit 't water opgedregd. 't Is hun laatste tocht geworden In de zomer en de zon, Geen van hen is teruggekomen, Omdat niemand zwemmen kon. Jongens als je nummer één bent Op de school en in je klas, Méér dan rekenen of talen Komt soms zwemmen je te pa*. Meisjes al* je goed kunt koken, Als je breit en stopt en haakt, Kan je heel gelukkig worden, Als je niet te water raakt* Want wat heb je aan die kennis En daar komt het soms op kn Als je 'n onvrijwillig bad krijgt En je dan niet zwemmen kanf Ieder van die zeven duizend Had op 't zinkende moment, Alles, alles willen geven, Als hij 't zwemmen had gekend. TROUBADOUR. van Onser Vrouwe", onder regie van Pas toor W. Smulders. Zondagmorgen wordt een pontificale Hoogmis opgedragen, waarna vroeg in den middag weer een opvoering plaats heeft van het Maria-spel. Om 4 uur zal een luis terrijke godsdienstige plechtigheid plaat* hebben, die het hoogtepunt van het Con- gre* aal vormen. Met groote praal zal de jaarlijkscbe Maria-omdracht door Nijme- gen's straten trekken, waarbij het oude Maria-beeldje uit de St. Canisiuskerk in de Molonstraat zal worden meegedragen. Na de omdracht zal de plechtige kroning van dit Maria-beeld plaats hebben, gevolgd door een Pontificaal Lof. Des avonds heeft weer een alsrerueene vergadering plaat*. De Maandagmorgen is bestemd voor sec tievergaderingen. Des middags heeft weer een opvoering van het Maria-spel plaats en des avonds te 8 uur wordt de plechtige slotvergadering gehouden. Zooals wij reeds hebben meegedeeld wordt^ dit Congres opgebouwd op de groot* godsdienstige en sociale organisaties van katholiek Nederland. Reeds openbaart zich van allen kant levendige belangstelling om de schoone traditie voort te zetten en in Augustus 1931 te Nijmegen een grootsche hulde aan onze hemelsche Moeder en Ko ningin te^ betuigen. Hunne Excellentie* Mgr. Schioppa en de vijf bisschoppen van Nederland alsmede de vier katholieke mi nisters aanvaardden volgaarne het be schermheerschap van het Congres. In het Eere-comité hebben de meest vooraan staande priesters en leeken van ons land zitting genomen terwijl ook het eere-lid- maatschap door een groot aantal personen werd aanvaard. Zoo heeft dit Congres thans reeds een bijzonderen luister gekregen. Aan de groote godsdienstige en sociale organisaties van ons land, waarop het Congres is opgebouwd thans de taak om hun leden tot massale deelname op te wekken. De katholieke uni versiteitsstad verwacht op 6, 7 en 8 Augus tus een stroom van duizenden, om met haar hulde te brengen aan de groote Middela res bij Gods troon en haar hulp in te roe pen in deze benarde tijden. RETRAITE IN DE GOEDE WEEK. In het St. Clemen8retraitenhuis te Noordwijkerhout wordt de retraite voor heeren van den gegoeden stand dit jaar gehouden van 20—23 Maart. Aanvang der retraite op Zondagavond 7 uur De retrai te eindigt omstreeks één uur. De vergoe ding bedraagt 15.Zij, die aan deze re traite wenschen deel te nemen, gelieven daarvan bericht te zenden aan de Directie van het Retraitenhuis. (Tel. 6048). 273. Om den koning te laten zien hoe de dieren vooruit kwamen, bestegen Keesie en de professor de paarden. Keesie zat er dadelijk parmantig op, maar bij den pro fessor duurde het een heele tijd, voor hij zich er bovenop had geheschen. 274. En nu ging het snel vooruit. Voor den geleerden man wat al te vlug, want hij kon zich nauwelijks houden en hij verloor daarbij zijn hoogen hoed, die altijd op zijn hoofd stond, zooa.s bij den koning de kroon. Een der ka bouters raapte den hoed op. De oude boekhouder: Neem me niet kwalijk, meneer de directeur, maar ik zou graag vanmiddag vrij hebben, om., eh.. eh.. mijn grootmoeder te begraven.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7